DE KACHEL een net dagmeisje Een motorongeluk. Rijwiel plaatjes. Een dronken passagier. Vermorzeld. Nalatige seinwachter. Doodelijk ongeluk. Een mooie uitbetaling van den Raad van Arbeid. Een aanranding. De man zonder geheugen terecht. Beschonken autobestuurder. Poortvliet. Scherpenisse. St-Maartensdijk. Stavenisse. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen J. MELSE,'_Jholen. vot raagstqk ras de allereerste orde nader al oplossing zijn gebracht, tod d relvaart van heel het land zal er door and dat en e Oldebroek is in de Schietheide een hij tl ontploft, waardoor een zestal werk- roo, [etroffen werd. f Wt Irietal kan echter hun gewone werkzaam- ebben opgenomen, terwijl van drie uaen- brie! verwacht wordt, dat zij binnen enkele reder aan den arbeid kannen gaan. Van an echter ralt nog niet te zeggen, eer hersteld zullen zijn. Van een dezer de werkman A. E., die o. a. een kogel en zijn hoofd gekregen heeft, W38 de redelijk goed. E. K., die eveneens tot arst getroffenen behoort, wordt thans srpleegd. bet ongeval nug betrekkelijk zoo goed is ten, mag werkelijk wonderlijk beeteo. [e menscheu waren door vijf a zes kogel- roffen. De meeste veroorzaakten alleen ine vleeschwond, doch dat er bij waren, een flinke kracht voortgedreven werden, a. doordat bij een der menscheu een ge oet bal) min litie den gast! olie waa l! 1! Io 1! 15, i de rijtui gegaan was door het deksel van zijn stalen er 003 en daar verder was blijven steken. den Stienserstraatweg nabij Leeuwarden rnstig motorongeluk gebeurd. Iemand uit Bildtdijk, de 23-jarige boerenarbeider l mo krotje, had een bezoek aan de stad ge- 't Was wat laat geworden noch per spoor, er aotobus kon de jongeman meer zijn dorp Toch wilde hij nog graag voor den morgen thuis zijn. Na eenig over Br gepraat met een kennis werd beslo- bd motorrijwiel, dat bij de garage van den 5ongma aan de Vrouwenpoort stond, en fc°mlhpor(le aan den heer Staal, alhier mee te om daarop naar hnis te tuffen. Eerst de mannen een eindje naast de motor wfcn hebbeD, daarna zijn ze opgestegeu. stunrde, de auder zat, zoo goed en zoo als 't ging, achter op de fiets, die geen tiog had. Krotje zette de vaart er nog waardoor de ander bevreesd werd. Even de Kleine Bootekoe, waar de wrg een bocht, werd de „duo-rijder" zoo angstig, van de fiets sprong. Nauwelijks was dit mem >unt agen ideli doet dat ploss r ma n hom t aa 'bij iatee twer rerm jzen alen) ot )0. aerkt gem bedr e be 165. tistie 0f Krotje raakte 't stuur kwijt en in volle vaart tegen een lantaarnpaal, die vernield werd. den schok werd de bestuurder heel I en anderen kant van den weg geslingerd, hij hevig bloedend en meer dood dan gevonden werd en bij een der omwonen- innen gedragen. Vandaar is de jongeman 't Diaconessenhuis vervoerd. Kort na zijn tronlnst overleed hij. ieke ir den politierechter te Amsterdam moesten eze week niet minder han 249 fietsers woorden, omdat zij verzuimd hadden han van het voorgeschreven belastingmerk Iplaatje) te voorzien. Overeenkomstig de iug van den rijksadvokaat werd de groote h zelfheid veroordeeld tot de minimam geld- f5.—. hooi omsp de f U -ikkd be rbete is, gewt fondi sver mag igst WO! eds ings i we koroi ook lien anto zon ;0 ec Yerseke reed een auto uit WemeldÏDge rbete en passsgier, die dronken »as. Deze mao tijdens het rijden naar den chauffeur toe boven op hem, waarbij waarschijolijk het ad brak, en de chauffeur deD anto niet neester was. Het gevolg was, dat de wagen t we i sloot terecht kwam, en de passagier door orruit viel en met een ernstige hoofdwoud modder werd gehaald. De chauffeur kwam ieu schrik vrij. De auto is door de politie slag genomen. sneltrein nit het Noorden heeft op een aakten overweg nabij het etatiou Bilthoven mge vrouw, die van achter een vau de ooi rveDgeslelde zijde naderenden trein de wilde oversteken, gegrepen en ver- raau ld. en een trein nit de richting Haarlem te 37 min. te Leiden bioneDkwam, was door im van een seinwachter van den zeer druk- overweg nagelaten de slagboomen aan den inrgerwegStationsweg eeer te lateo. De A augers stoven niteen en het gelukte den ~-4 inist van den trein, de locomotief juist op C/ rverweg tot stilstand te brengen. De politie q, liden stelt een onderzoek in. Westerhoven reed rechts van den weg de N. aldaar, terwijl de 16-jarige zoon van beer Suieders nit Dommelen per fiets, achter aanreed. Terwijl de zoon van notaris ür. W., falkenswaard, hen vau achteren links pas- stak de jongen, waarschijnlijk zenuw- geworden op het signaal vau den heer W., dwars den weg over. De heer Dr. W e zijo stoor zooveel mogelijk naar licks en aanrijding te vermijden en kwam links den weg tegen de buomen terecht. De tree- reed echter in hel achterwiel der fiets, oor de jongeheer S. achterover van de viel. Hij was op slag dood. De heer Dr. W. td aan het gezicht niet ernstig vejwond. ervo t enbl io, ij m Op 1 Januari 1921 overleed in hel ressort van den Haagschen Baad van Arbeid een inge volge de Invaliditeitswet verplicht verzekerde. Deze verzekerde leefde gescheiden van zijn vroov. Het huwelijk wasechter niet wettelijk ontbonden. Op 16 Febr. j.1., das raim vijf jaar na het overlijdeu van den maD, werd door de vrouw wednwenrente aangevraagd. Ze had reeds op 19 Febr. 1921 den leeftijd van 60 jaar bereikt en dus van laatstgenoemden datum af recht op de aangevraagde rente. Deze rente werd toegekefad op 1 April 1926 en wel met ingang van 19 Febr. 1921 tot een bedrag van f 198.90 per jaar. De vrouw ontving das raim 5 X f 198.90 of ruim f 1000 in eens. Bovendien behoudt zij van 1 April '26 af recht op een rente van 1/52 X 1198.90 is f3.821/, per week. De vronw had op deze uitkeering recht, niettegenstaande voor haar echtgenoot slechts een bedrag van f 10.20 in het geheel aan zegels betaald was. Bovendien was de weduwe zelf ook verplicht verzekerd en kon zij bij het bereiken van haar 65-jarigen leeftijd voldoende zegels in rekening brengen voor ouderdomsrente. Ook deze rente werd haar toegekend en wel tot 'n bedrag vao f 3 per week. Zij ontvangt dus thans, behalve de nitkeering vao plm. f 1000 in eens, nog een rente van f 3.82'/i plas f 3 is f 6.821/, P®f week. De koopman D. werd des avonds op den Lisserweg te Haarlemmermeer door een of meer personen aangevalleu en ernstig mishandeld. Men sloeg hem met een fieach zoodanig op het hoofd dat hij bewusteloos ineenzakte en maakte zich daarna meester van een boekje, dat hij in een der zakken van zijn jas had geborgen. De man moest ouder geneeskundige behandeling worden gesteld. Bij de politie werd van het gebeurde aangifte gedaaD. Het bleek, dat D. met enkele persouen in een café had zitten drinken, onder den invloed van sterken drank was geraakt en met groot bankpapier had „geschermd", Hois- waarts keerende, is hij vermoedelijk door eeuige personen aan den Lisserweg opgewacht met de bedoeliog om hem z'o geld afhandig te maken. D. kwam later tot de ontdekkiug dat zijn aanvallers een verkeerd boekje uit z'n zak hadden gebaald (hij droeg er twee bij zich), want het andere waarin zich het geld bevond, was door hen onaangeroerd gelateo. Men zal zich kuonen herinneren dat een zadelmaker nit Middelharnis van huis was ge gaan en dit niet kon terugvinden. Een neefje te Rotterdam, die op straat liep zag den vermiste, zijn oom, loopen eo waar schuwde zijn vader die den zadelmaker mee naar huis nam. Hij herkende zijn familie niet, was geheel versuft en zag er vreeselijk haveloos uit. Zijn handen waren ontveld en zijn voeten stuk geloopen. Hij wist te vertellen, dat hij op een bank in het Park te Botterdam had gezeteD, doch daar door een politieagent was verjaagd. Hij schijnt de reis van Gelderland naar Botter dam ook weer per Sets te hebben afgelegd. Men begrijpt de blijdschap vau vronw en kinderen toen zij hem weerzagen, zij het dan ook in dezen hnlpeloozen toestand. De familie is thans weer naar Middelharnis teruggekeerd. Onder de gemeente Hillegom heeft een aan rijding plaats gehad tusschen een motorfiets met zijspao en eeD anto. Naast de stoomtram Leiden Haarlem in de richting Leiden reed eeD anto; de motorfiets kwam van den tegenovergestelden kant en doordat de anto het midden van den weg hield, was een aanrijding onvermijdelijk. Het motor rijtuig sloeg om en de bestuurder kwam op de rails terecht, terwijl de man, die in de zijsjan zat, de heer E. R. Verkade, zoon van den heer Ed. Verkade te Amsterdam, onder de locomotief terecht kwam en een ernstige schedelbreuk kreeg, waaraan hy onmiddellijk overleed. Het bleek dat do twee inzittenden van den auto beschonken waren. Zij zijn onmiddellijk in arrest gesteld. Een Fransche schoener vergaan. Donderdag is in de haven te Rotterdam aangekomen het Amerikaansche stoom schip West-Eldara, met aan boord de uit 36 koppen bestaande bemanning van den Franschen driemast-schoener M. F. C., die in den nacht van 19 op 20 April ongeveer 150 mijl Z. W. van Bishops Rocks is ver gaan. De West-Eldara is den 8sten April van Norfolk vertrokken met bestemming naar Piolterdam en Antwerpen. Op 19 April, des avonds ongeveer half- acht, bevond het schip zich op 49' 14n Noorderbreedte en 101 05" Westerlengte. Op dat oogenblik bemerkte men een drie mastschoener, die zonder zeilen ronddreef. Kort tevoren had het gestormd en op dat oogenblik stonden er nog een vrij straffe wind en een hooge deining. De schoener rolde hevig en men dacht aan boord van de West-Eldara reeds dadelijk, dat er met den schoener iets niet in orde moest zijn. Daarom werd er gestopt, waarop aan boord van den schoener twee roode lichten ge- heschen werden. Verder werd op het voor dek een vuur ontstoken. De West-Eldara praaide vervolgens den schoener, die de Fransche driemaster M. F. C. uit Féeamp zoodst eene een kustplaats in den buurt van Havre aangenomen, bleek te zijn. Toen de beide schepen elkaar vrij dicht genaderd waren werd van den schoener een sloep neergelaten, die naar de West- Eldara geroeid werd. Op deze sloep zat o. a. <Je eerste stuurman van den schoener, de heer Marcel Carron, die den kapitein van de West-Eldara meedeelde, dat de bemanning van de M. F. C. in nood ver keerde. Het schip was 25 Maart van Fé eamp vertrokken, om op de Doggersbank te gaan visschen. Tijdens een hevigen storm was het roer weggeslagen en was het schip lek geraakt. Er stond reeds meer dan 8 voet water in de ruimen. De bemanning, bestaande uit 36 koppen, had de laatste 8 dagen bijna onafgebroken aan de pompen geslaan en zou aan het spel van wind en golven het geen vier uur meer kunnen uithouden. Er was geen radio-installatie aan boord, en het schip was aan het spel „van wind en golven overgeleverd. Men besloot daarop de bemanning over te nemen, en in vol maakte orde werd de schoener verlaten, ledereen had voldoende gelegenheid zijn boeltje te pakken en mee te nemen. Ook Lolo, de groote zwarte scheepshond, en twee kanaries kwamen mee. De kapitein was de laatste, die het schip verliet. Vóór hij van boord ging, stortte hij petroleum over het dek en strooide hij wat kruit rond, waarna hij het schip in brand stak. Om kwart vóór twaalf was de laatste man aan boord van de West-Eldara ge komen. Tot half-één is dit schip nog rond de M. F. Cl. blijven kruisen. Toen was alles afgeloopen. Dc schoener was in dc diepte verdwenen. De bemanning van de M. F. C. was ge heel uitgeput. De laatste dagen hadden zij zoo goed als niet te eten gehad, en velen hunner hadden baarden van ongeveer een decimeter. Toen de M. F. C. gezonken was, heeft de West-Eldara de reis naar Rotterdam voortgezet. Dinsdagochtend heeft dit schip ligplaats genomen in de Maashaven. Al spoedig kwam de Fransche consul, de heer Vicault, aan boord, om den kapitein, den heer Louis Fallu, en zijn bemanning te begroeten en hen geluk te wenschen met hun redding. Vanmiddag zijn de schipbreukelingen met Lolo en de kanaries naar den wal gegaan. Vanavond 9 uur zullen zij per trein naar Frankrijk terugkeeren. De 6, door de West-Aldara aan boord genomen sloepen van de M. F. Cl. blijven voorloopig nog aan boord. N. R. Clt. Ingestort. Opnieuw is een kerk ingestort en weder om is het één der overblijfselen der middel eeuwen, dat verwoest wordt. Te Blangy sur-Bresle, dicht bij Aumale in Normandië is de Notre-Dame kerk, die uit de XHIe eeuw dateert Dinsdag ingestort. In 1919 was reeds een deel van het middengewelf bezweken. Men heeft het toen nog kunnen restaureeren. De oude pastoor abbé Dubosc die reeds 47 jaren de herder der parochie was en zijn geheele leven gewerkt had aan het behoud van het kerkgebouw, dat steeds dreigde niet meer dan een bouwval te zijn, hoopte er eindelijk in geslaagd te zijn, de restauratie van het geheele gebouw te hebben voltooid, zoodat de mooie oude kerk, waarvan het XVIe eeuwsche portaal als kunsthistorisch monu ment bekend is, behouden kon worden geacht, juist op het oogenblik, dal de hoog bejaarde geestelijke verlof heeft gekregen, te gaan rusten, is het geheele gewelf hoven het priesterkoor ingestort. Het altaar werd daarbij geheel vernield. Daar ook het verder gedeelte van den bouw dreigt neer te storten, heeft de burge meester de kerk doen sluiten. Mislukt. De delegaties der Franschen, Spanjaarden en Riff-kabillen die onderhandelden over den vrede in Moorenland, zijn uileen ge gaan zonder het eens te worden, zoodat 'de onderhandelingen mislukt zijn. Men zal later nog wel eens samenkomen. afwachtende hunding moet worden KERKNIEUWS. Oad-Vossemeer. In een ledenvergadering van de Gereformeerde Kerk alhier werd besloten met het oog op de kosten over te gaan tot den verbouw der pastorie en niet tot afbreken en een geheel nienwe op te zetten. PREDIKBEURTEN Zondag 25 April 1926. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 da. Dateraa en nam* 2 oor da. Van Doorn. (Voorm. Bed. van het H. Avond maal en nam. Dankzegging.) Aan het eind van beide beurten schaalcollecte voor de Kerk. Geref. Kerk voorm. 9.80 en nam. 2.30 oor ds. Bolwijn te Zeist. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en avonds 6 unr leeskerk. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30ds. Los te Scherpenisse en nam. 2 uur leefterk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 'a avonds 6 aar leeskerk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 oor ds. Los. Ond Ger. Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur ds. Vreagdenkil te Brainisse (Voorm. Bev. nieuwe lidmaten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur dhr. Schoonderbeek te Puite.i o/d Velowe. Oud Geref. Gem. voorm 9.30, en nam, 2 uur en 5.30 leeskerk. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman en nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 u-r en 's avonds 5.30 unr leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 df. Oskam en nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en's avonds 6 uur ds. Runia te Arnemuiden. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. St-Philipsland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Van Doorn en Dam. 2.30 uur geen dienst. Ond Ger. Gem. voorm. 9 uur, nam. 2 cii 's avonds 5.30 uur leeskerk PUBLICATIËN. De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag den 1 Mei a.i. des middags te 12 uur, ten Raadhuizo aldaar, TWEE HOOPEN COMPOST publiek verkoopen. 8 33673 De aanwijzing geschiedt door den karreman. Tholen, 19 April 1926^ MARKTBERICHTEN. THOLEN, 23 April 1926. Noteering te Tholen. Boerenboter f 0.95 per pond. Roomboter I 1.05 Eieren 4J/2 cent per stok. Noteering te Middelburg, 22 April. Boerenboter (part, prijs) f 0.90. April Graden C. Zaterdag 17 11, Zondag 18 10,2 Maandag 19 10. Dinsdag 20 10, Woensdag 21 9,2 Donderdag 22 9,2 Vrijdag 23 10, VISSER 10 33G85 BOOT BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 16—22 April 1926. Geboren Adriana, d. v. W. Kot en J. Ber gers. Oudertrouwd C. Hazen en A. E. van Eekelen, beiden te Tholeu. J. C. van den Boom en M. P. Soomers, beiden te Tholen. Overleden P. C. Deurloo, 36 jaar, echtge noot van A. Voshol. ST-MAARTENSDIJK, 23 April. In de heden gehouden voltallige zitting van den gemeenteraad is op het schrijven van Ged. Staten in zake de electrificatie van de Noordergroep besloten aan Ged. Staten te berichten dat het desbetreffend schrijven voor wat deze gemeente betreft voor kennisgeving is aaugenomen, omdat door de pro vincie eene concessie is verleend aan de plaat selijke e\ectri6che centrale en mitsdien voorloopig geen definitief besluit kan genomen worden, Ondertrouwd J. A. en MARINA^P, Bib and, 22 1926- Huwelijksvoltrekking 6 Mei a.s. is bij velen opgeborgen, koopt nu een petroleumkachel voor de koude avonden, voorradig io alle prijzen. Keukenkachelsinsoarten vanaf 117.50. Luxe artikelen, koperen wandbor den vanaf 75 ceut, Japanrche wand borden en mnurmatjes, groote maat, 75 ceut. Bedden lste soort vulling, hoewel de prima kapok heel duur is, is de beddeprijs weinig verhoogd. Vlokke- bedden vanaf f 19.50 compleet, ruim 50 pond zwaar, ook per pond ver krijgbaar. Tafels, stoelen, linnenkasten, in eiken linnenkast, praebtkoopje. Koopt aan het juiste adres. 25 33684 Aanbevelend, Gevraagd tegeu 1 Mei bij J. LIEV1SSE ADBIAANSE. 6 33683

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 3