IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 1 KWATTAff Nerveus en Overspannen Slapeloosen Afgemat Mijnhardfs Zenuwtabletten Vrijdag 9 April 1926. Drie en veertigste jaargang Mi 2 Firma J. M. C. POT - Tholen. Telef. Interc. no. 16. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ik sn ïd Binnenvisscherij. Inspectie. OL VOLLE-MELK-REEP Beter clan Goed: BS BESTE Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,87', franco per post f 1,65 -f- 1" ot- disp. kosten. UITGAVE Advertentiëo van 1 tot 4 regels 75 cent; iedere regel meer 17'/j cent Grootte der letters naar plaatsruimte. PUBLICATIËN. JACHTAKTEN. )t Hoofd vau plaatselijke politie te Tholen maakt nd, dat ter gemeentesecretarie verkrijgbaar zijn aanvraagformulieren ter bekoming van jacht- voor het tjjdvak, aanvangende 1 Juli aan- »de en eindigende 30 Juni van het volgende Belanghebbenden worden uitgenoodigd hun ragen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk, 1 Juni e.k. in te dienen. Voor minderjarigen achttien jaar en ouder worden de jachtakten ;evraagd door hun ouders of voogden. 'holen, 9 April 1926. 14 VISCHAKTEN. Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat gemeentesecretarie kosteloos verkrygbaar zijn for- ieren voor de aanvragen tot het bekomen van viscli- of hengelakte, voor het jaar, aanvangeode uli aanstaande en eindigende 30 Juüi daarop- 'ende, en noodigt belanghebbenden uit hun aan- en zooveel mogelijk vóór 1 Juni e.k. aan hem e dienen. >e navolgende akten worden uitgereikt Groote vischakten, tot het visschen met alle ge oorloofde vischtuigen, tegen betaling van twee gulden vyftig cents (f 2,50) Kleine vischakten, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig, tegen betaling van een gulden (H,-); Hengelabten, tot het visschen met meer dan een tengel, tegen betaling van vijftig cents (1 0,50). foor het visschen met één hengel, goen loop- of iphengel en geen peur zijnde, behoeft geen aan- ag te geschieden. [ostelooze vergunningen om te visschen worden meer verleend. ?holen, 9 April 1926. 27 Gebruik hiertegen de Zennwstillendo en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apotb. en Drogisten. 20 33632 DIENSTPLICHT. Jehoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni het jaarlijksch onderzoek plaats hebben voor de rone dienstplichtigen der landmacht van de lich- ;en 1914 en 1917. .Plaats en tijd van het ondersoek zullen nader rden bekend gemaakt. TholeD, 7 April 1926. 11 Belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. 9e Burgemeester der Gemeente Tholen maakt be id, dat eene opgave van de uitkomsten der meting schatting vaD gebouwde tn ongebouwde eigen- Inmon, in deze gemeente gelegen, gedurende dertig jen, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter ;age ligt. Tholen, den 7 April 1926.11 BUITENLAND. Als 't ware strijdensmoede heeft de Fransche RUier zich neergelegd bij de financieeie plannen regeericg om haar in staat te stellen de lArplichtingeu na te kornet). |5Hetgeen aan een opeeovolgende reeks ministers _^Jet is mogen gelukken, heeft Péret kunnen i«^ftlbrengen, al mag zijn verdienste niet overschat irden. Het argumenten-arsenaal van de tegenstanders as vrijwel uitgeput eu de schommelende fluctu- ies van den frsDC lieten niet na hun invloed doen gelden op de stemming der depnté's, wien ongetwijfeld het voorbeeld van het elgische railmiddel als waarschuwing heelt intrekt. Tegenover de alarmeerende berichten omtrent J Belgische financiën heeft minister Jansen tegendeel verklaard dat die allen grond misseD. •ergelijke geruchten zijn te gevaarlijk voor laDds crediet, dan dat dit nog eeu nader ewijs zou behoeveu, maar de minister heeft er lijs op gesteld den waren toestand voor de ertegenwoordigers der pers bloot te leggen in verwachting dat zij niet zonden aarzelen de eheele waarheid aan hunne lezers mede te deelen. Er bleek uit, dat er geen inflatie te vreezen f) terwijl de regeering haar stabilisatieplan wil fJÉn zal verwezenlijken tot heil vau de heele natie Q al hare geledingen. Groote bezuinigingen moeten worden toegepast o de minister van financiën heeft aan al zijne ollega's eene circulaire gezonden, die voor alle epartemeuten is bestemd, waarin hij, met het >og op de huidige geldelijke moeilijkhedeu op jg de grootst mogelijke bezuiniging in de openbare ilCl )C9tQren aandringt. Het bedrag dat bezuinigd lt' lient te worden, moet minstens zoo groot zijn rp adat het gelijk staat met de vermeerdering der - litgaveu voortspruitend uit de daling van den Belgischen franc. I Het komt er bovea alles op aan, het even wicht in de begrooting te houden, daar anders jeen stabilisatie mogelijk is. Alle niet dringend noodige werken en verbeteringen van materieelen aard moeten worden uitgesteld tot betere tijden, terwijl de minister aanbeveelt de door bet parle- ent toegestane credieteD, indien maar eenigszins ogelijk, slechts gedeeltelijk of zelfs in het geheel niet te gebruiken. Ook verwacht de minister, dat de verschillende departementen een Teeks be zuinigingsvoorstellen aan bet parlement zullen voor leggen, hetgeen ongetwijfeld zoowel in het binnen- als iu bet buitenland een goeden indruk op de publieke opinie zou makeD. Te Palermo in Italië is overleden de Hertog van Orleans, een der voornaamste pretendenten naar den Frauschen -troon. Het zon misschien abanrd zijn om aan het begrip van eeu kroonpretendent meer waarde te hechten dan aan een hersenschim. De verblijfplaats van den Hertog van Orleans, wien het verblijf in Frankrijk was ontzegd, bevindt zich in de nabijheid van Brussel. Maar nu met diens overlijden worden weer eigenaardige ge luiden vernomen, die niet vreemd zijn aan den algeineenen tijdgeest. In tal van Fransche bladen is er op gewezen, dat er feitelijk zoo goed als geen stemmen zijn opgegaan die met de noodzaak en de billijkheid van de verbanning uit Frankrijk van de preten denten naar den Fraoschen koüingslroon in stemming betuigen. Integendeel leest men dat de verbauniugainaatregel indien die zou worden toegepast op den Hertog vau Guise, als opvolger van den un overleden Hertog van Orleans, zelfs niet zou worden goedgekeurd. Men meent dat de tegenstanders van den Hertog van Orleans, die een zeer sympathieke figuur was, iets als berouw zullen gevoelen over de invoering van een wet die door niets meer wordt gerechtvaardigd. De preteudenten naar den Franschen Kooiugs- of Keizerstroon zijn niet meer de werkelijk gevaarlijke vijanden van den huidigen Staat, maar de gezant der Sowjets zou meer de man zijn om „Marianne" op een canapee in het Elycee ten val te brengen dan de Hertog van Guise of prins Victor. Desniettemin ziju voor dezen gezant de poorten van een mooi paleis midden in Parijs open gezet eu de meest echte Fransche republikeinen behandeleu hem als een gast, die volkomen te vertrouwen is. De wet die de Franschen verbant omdat ze de zonen van hun vaders zijn, behoort afgeschaft te worden, Waar zoo'n toon beluisterd wordt, geeft dit onwillekeurig stof tot nadenken. Men moet zich evenwel niet indenken dat de Fransche republiek op het punt staat een ou- vervalscbt Koninkrijk te worden, maar de out- wikkeling der politieke en geestelijke diugen gaat vaak langs zoo'n vaste lijn, dat te avond of morgen toch bereikt wordt wat men zich voorstelt. Wijst niet het voornemen van Italië's premier om eeu bijzondere wet in te stellen ten aanzien van den Goeden Vrijdag al9 een dag van natio nale rouw op eeo geestelijke tegemoetkoming aan wat tegeuover elkander staat. De theaters en andere openbare plaatsen van vermaak in het geheele land hadden reeds dit jaar de aanzegging gekregen om op den Goeden Vrijdag hunDe inrichtingou voor het publiek te sluiten, terwijl van alle openbare gebouwen de vlag halfstoks was uitgestoken. Zulk eene her- deuking was in bet land van het Vaticaan eertijds niet denkbaar. Rijkspresident Von Hindenburg herdacht Woensdag bet feit dat hij vóór 60 jaar als Kadet bij het Pruisische leger iu dienst trad. Op grootsche wijze is dit herdenkingsfeest gevierd. De minister der rijksweermacht huldigde den president nit naam van de geheele weermacht van het rijk als een man die alle militaire deugden in zich vereenigt. De president dankte voor de hem gebrachte hulde eu wijdde bewogen eenige woorden aan het trot6che oude leger van vroeger waaraan hij vóór 60 jaren zijn soldatenhart in goede en slechte tijden had verpand. Hij herinnerde tevens aan het nieuwe leger, opgericht op den basis van vrijwillige dienstnemiug, dat echter in de korte jaren vao zijn bestaan de oude roemruchtige traditie heeft weten te handhaven en beeft den vrijwilliger weten op te voeden tot een goed soldaat die getrouw zijn eed op het vaandel zal gestand doen. Op den Italiaanschen premier Mnesolini is door een vrouw nit Ierland een revolverschot gelost, ■op het oogenblik dat hij naar zijn auto ging. De onmiddellijk toegestroomde menigte was zeer woedend en nam een dreigende hoading aan tegen de daderes, die niet dan met moeite tegen de verontwaardigde volksmassa kon worden be schermd. Zij werd ia de vrouwen-gevangenis opgesloten. Hoewel Mus8olini die slechts licht gewond was met de grootste koelbloedigheid order gaf om alle maatregelen te nemen ter voorkoming van ordeverstoringen kon dit niet verhinderen, dat een opgewouden troep naar een drukkerij van een anti-fascistische beweging trok en daar groote verwoestingen aanrichtte. Ook elders moeat een gelijk gezind burean het ontgelden. De vrouw die den aanslag pleegde had opgegeven Violet Gibson te heeten, doch men meent hare opgaven te mogen betwijfelen. Haar revolver had zij met een zakdoek aan de hand gebonden, terwijl zij in de andere hand een fl'schje met iodiumtinctuur hield, dat zij vermoedelijk wilde gebraiken om zich na den aanslag te vergiftigen. Opeen afstand van Tiauwelijks drie meter loste zij het schot op Mussolioi, dat hem even aaD den neus wondde. Een voorgenomen reis naar de provincie Tripolis is evenwel niet onderbokeu. land op de omschreven wijze van dergelijke signalen voorzieu werden, zou een zeer zeker afdoende oplossing van het vraagstuk verkregen zijn. De kosten, die daarmee voor de Neder landsche Sp orwegen gepaard zouden gaau zonden de dertigduizend gulden, uiet of zeer weinig overschrijden. Dit zou slechts twee percent van het bezuinigde bedrag uitmaken. STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. Te Amsterdam is een congres gehouden gewijd aan de veiligheid, waarbij breed van gedachten is gewisseld over de veiligheid op de landwegen. Er is opnieuw gebleken, dat bevredigende aan duiding van onbewaakte overwegen een moeilijk op te lossen kwestie lijkt te zijn. Ook zonder dat miu of meer ernstige ongevallen het behoeven te onderlijnen, is de overgroote meerderheid in den lande het er over eens, dat de bestaande aanduidingen, vooral bij ingevallen duisternis beslist onvoldoende zijn. De vertegenwoordiger van de Nederlandsche Spoorwegen op het congres, de heer Maas Gee9- terauus, verklaarde o. a. dat de ophelfing van de bewakÏDg van 1500 overwegen, op een totaal aantal overwegeu van 3000, een jaarlijkscbe besparing oplevert van ééu millioen zes honderd duizend gulden (1.600.000 Gld.) De toestand is zóó, dat deze belangrijke besparing verkregen mag geacht worden te zijn ten koste van dc algemeeue veiligheid op den weg en tegen den zin van de overgroote meerderheid vau de be volking. Anderzijds zullen de Nederlandsche Spoorwegen dit ronde bedrag niet gaarue uit de batige zijde der exploitatierekening willen missen. Op bet congres vertelde de heer Maas Txees- teranus verder dat hij, op een studiereis iu Frankrijk, vaststelde, dat de op de Fransche Oostersporen bij wijze van proef aangebrachte automatische s gnalen verre van ideaal zijn, en bovendien om praciische eu technische redenen voor ons land niet zijn toe te passen. Het was den vertegenwoordiger tijdens die reis zeker niet bekend, dat op de lijnen van den Franschen NoorderBpoorweg sedert maanden de overwegen worden aangeduid door signalen voorzien van Cataphotes, de ook langzamerhand iu ons land doordringende optische toestelletjes die op ge concentreerde lichtreflectie berusten. De olficieele proeven met deze signalen zijn genomen in Juni 1925 op initiatief van de Directie der Fransche Noorderspoorwegen, in samenwerking met af gevaardigden van de andere Fransche Spoorweg- lijnen en het Ministerie 'van Publieke werken, eu nadat reeds eenigen tijd tevoren enkele voor name overwegen er mee waren voorzien. Op het Noorderuet zijn dau ook sedertdien vrijwel alle overwegen ervan voorzien en de toepassing op alle andere overwegen in Frankrijk is in uit voering. Deze signalen zijn eenvoudig, uiterst goedkoop, behoeveu geen onderhoud, zijn zeer moeilijk te vernielen eo vormen voor de weg gebruikers bij ingevallen duisternis en cok bij mist, voorzoover hnn voertuig van behoorlijk lichtuitstralende lautaarns voorzien is, een aan duiding, een waarschuwing van aanstaande ge vaarsmogelijkheid, die heu ojóét opvallen. Een signaal met Cataphotes op b.v. 200 Meters geplaatst van den overweg, is voor een auto met groote lampen op 3/400 Meters, met kleine lampen op ongeveer 1U0 Meters scherp, opvallend zichtbaar. Eeu fietsrijder of wagenbestuurder met behoorlijke lampen ziet bet signaal op voldoenden afstand om er mede te kunnen rekening houden. In Frankrijk zijp de Cataphotes aaugebracht, vijf groeu licht terugkaatsende boven elkaar, iu den paal die het waarschuwingsbord draagt. In Frankrijk werd voorgesteld bovendien een overweg zelt te voorzien van een lichtsignaal, dat bij aankomst van een trein afwisselend wit eu rood flikkerlicht toont, dit schijnt hier om technische redenen niet mogelijk te zijn. Indien de 1500 onbewaakte overwegen in ons De Eerste Kamer is na een zeer langdurige rustpoos weder bijeengekomen. Het was zelfs zoo langen tijd geledeo, dat de voorzitter eerst nu kon gewagen van het herdacht huwelijksfeest van de Koningin en den Prins en van den watersnood die iu het begin van het jaar ons land teisterde. De Kamer hoorde deze rede staande aan, met uitzondering van de sociaal-democraten. Alleen de beer Henri Polak, de nieuw benoemde voor zitter van die partij nam de égards in acht die men aan sommige gelegenheden verschuldigd is. De minister-president de Geer presenteerde het nieuwe kabinet aan de Kamer, met een be roep op de leden der verschillende partijen om in de buitengewone omstandigheden, waarin het is opgetreden, aanleiding te vinden hel minder naar zijn parlementaire positie dan naar zijn daden te oeoordeelen. Met fijne begaafdheid heeft de nieuwe premier de positie van de Eerste Kamer iu ons Staats bestel geschetst, waaruit hij mocht coucludeeren dat het van dit Huis niet zulk een buitenge woon zwaar offer zal vergen om zich aan te passen aau de sfeer, waarin dit extra-parlemen taire kabinet weuscht te leven en te werken. THOLEN, 9 April 1926. Bij het gehouden examen als technisch amb- tenaar bij den rijkswaterstaat is o. m. geslaagd de beer J. A. Visser alhier, waterbouwkundig ambtenaar bij het waterschap der Vrije Polders ouder Tholen. Alsnog bevorderd aan de Ambachtsschool te Bergen op Zoom in de afd. electrotechniek, vau de le naar de 2e klasse P. P. Wolse te 8t. Piriiipsland en van de 2e naar de 3a klasse J. M. C. Elenbaas te Tholen. Afd. schildereu van de le naar de 2e klasse J. Slager eu van de 2e naar de 3e klasse A. Slager, beiden te St-Aunalaud. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN 11 33635 Bij het Handelsregister der Kamer vau Koophandel en Fabrieken te Breda hadden ge durende de maand Maart de navolgende in schrijvingen plaats Weegbrug St. Pbilipsland uitgetreden bestuurs lid A. A. van Nieuwenhuijzen, nieuw bestuurslid A. Geelhoed te St. Pbilipsland. Weegbrug „Vooruitgang" te Tholen, uitge treden commissarissen J. B. van Eekelcn en C. Quist, nieuwe commissarissen M. Moeliker eu J. Dalebont. Wijzigingen in de statuten der Coöp. B >ereu- leenbankeo te TholeD, Poortvliet, St. Maartensdijk, Stavenisae, St. Annaland en St. Pbilipsland. Aan de Landbouwwinterschool te Dordrecht is o m. van de le naar de 2e klasse bevorderd de heor A. J. A. Wagemaker te Tholen. ST-ANNALAND. Op Donderdag 1 April j.l. werd des avouds alhier gehouden de gewone algemeeue jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank, welke slechts door 32 leden werd bijgewoond. Bij de opening herdacht de voorzitter de leden welke in 1925 waren overleden. Het aantal leden op 1 Januari 1925 was 310, vermeerderde in 1925 met 38 eu verminderde door overlijden en vertrek met 7 eu bedroeg alzoo op 1 Januari j.l. 341. Uit de rekening bleek dat in 1925 was ontvangen aan spaargelden f251813,51, terug betaalde vooischotten f 54-945. Iu loopende reke- niug vau de Centrale Bank f 343170,74, van de leden f 262157,51. Ontvangen rente vau voorschotieu f 5850,94, in loopende rekening f4432.45, van de Centrale Bank f 2842.11, vau jaardeposito's f 8229,17, vau Coupons f 1235; 9amen f 22589,67 eu uitgegeven: terugbetaalde spaargelden f218149,38, gegeven voi.Mcholten f 77250, in loopende reke:ing: aan de leden f 238576,75, aau de Centrale Bank f 305817.74, aan jaardeposito C. B. f 50000, aan gekochte deposito oblig&tiëu t 29000. Uiigegeveu rente aan spaargelden f 18236,99, m loopende rekening f 1298,10; samen f 19535,09. Salaris vau deo

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1