IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Vrijdag 2 April 1926. Drie en veertigste jaargang Eerste Blad. Prachtsorteering HOEDEN (E Firma J. M. C. POT Tholen. Telef. Interc. no. 16. Enorme sorteering PETTEN, HEMDEN DASSEN, ENZ. ENZ. ian ollestelle, HET EILAND THOLEN, 93 Dit bl*d verschijnt eiken Vrijdagavond, er kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post f 1,65 -f- 10 et. disp. kosten. UITGAVE Adverteutiëu van 1 tot i regels 75 cent; iedere regel meer 17 cent Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. HET GROENE KRUIS. dagavond hield het Groene Kruis zijne plwieDe vergadering, die slechts door een leden werd bijgewoond, voorzitter, de heer M. de Jong, sprak in leuingswoord daarover zijne teleurstelling ait. I het jaarverslag van den secretaris is ■sjod, dat het aantal leden op 31 December las, die te sameu f 1077.85 contribuëeerden. je materialen was 305 maal gebruik gemaakt, de wijkzuster werden 889 hu1»- eu 3500 bezoeken afgelegd en tea behoeve van de jstglbestrijding werden 18*24 bezoeken gebracht. 1 voorzitter bracht nog in herinnering, dal icantie-kolonie tot uitzending van zwakke ËL_ jen nuttig werk verricht. Ook van hieruit rel kinderen door bemiddeling dier ver- og uitgezonden. En ook thans komen j>or nog wel een 10 tot 15 kinderen iö ierkiDg, maar er is slechts geld voor 3. wat de financiei le zijde betreft moet voor ind f50 worden betaald. Nu is er liier ter wel ee.n correspondent, maar van activi- weinig te bespeuren. Hoe. gemak ktlijk ztju om wat mecscheu van het nut eener nige vereeniging te overtuigen, wasrvan het atschap slechts één gulden 's jaars bedraagt. Jll n het festiviteiten betreft, verloonen de Idelb iogeteekrnde bedrageu vau 125, f20 en Wet hoeveel te meer recht kan men dau or: teroep doen op de deelname a&u zulk eene 14 «a&rdoor arme zwakke kiuderen in worden gesteld naar buiten te gaan ter ;OIWking. Hij hoopte dat men dit eens ter >urat|, wjide nemen opdat de poging om wat meer lStrèjgstelling in deze goede zaak te wekken, tot mist aten moge leiden. Qj.je t jaarverslag der wijkzuster, hetwelk reeds eele in hpt algemeen verslag was verwerkt, l eveneens als dat van den magazijnmeester dank aanvaard, terwijl beiden tevens dank ÏOIItj gebracht voor de goede zorg door hen aan pEmateriaal besteed. In overweging werd ge- "*8 dat het verslag der zuster voortaan enkel :e vermelden het aantal verpleegdagen, cd 2 g'.dat van het aantal afgelegde bezoeken. rekening over het afgeloope.n jaar sloot een batig saldo van 1 79.43. Zij werd ter joedkeuriug voorgedragen door de commissie ande uit de heeren A. Cerise, A.A. Kegge Overbeeke, die alle bescheiden in orde in bevonden. t fonds voor het wijkgebouw beliep 13138.20. dat de rekening was goedgekeurd, bracht oorzitter dank aan den Penningmeester voor accurate beheer en de juiste wijze waarop uekau worden bijgehouden. 1 begrooting wees een outvang aan van 5 eu uilgaaf van f 2201.82 alzoo voor torzieo f253.18. Ik deze mocht de sanctie der vergadering irven. de beurt van aftreding als lid van het fur waren de heeren M. de Jong, W. de ie eu L. G. van Zaltbommel. (et bestuur stelde voor, om het mandaat is Vanaf f2.50 tot f 11.50. Ziet onze 4 Etalages. 2e Paaschdag geopend AU BON MARCHÉ Kortemeestraat 17—19 30 BERGEN OP ZOOM 33617 Dit voorstel werd met algetneeue stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd ge sloten. BUITENLAND. 62. Zo ot en met 15 April 1926 in plaats van f7.90 voor f5.— verkrijgbaar, e de bestelbon in dit nummer op de de bladzijde. 8 33548 ter functionarissen bij acclamatie te verlengen, it met het oog op de stichting en inrichting het wijkgebouw, het niet bevorderlijk zou aan den goeden gang van zaken indien mogelijke bestuurswisseling zouden plaats ien. 'e heer Haltink had weliswaar geen bezwaar n de herkiezing der aftredenden, maar meende dat er aan de bestuursleden eenige ver- iting diende te wordeu opgelegd. In den eenteraad is het immers verboden aan zijne 3°°' n dat zij leveranliën doen aao de gemeente. behoorde in deze vereeniging ook te wordeu Z1j' epast, opdat men onafhankelijk en onpartijdig aar nover de vereeniging kan staan. L30 n dien geest wilde hij een vooistel aan de 9!elfl^aderiDg doeD. 'e Voorzitter merkte op, dat dit no niet behandeling zou kunnen wordeu genomen, deze uiterlijk veertien dagen vóór het )len ^en een®ï vergadering bij het bestuur moeteu ingediend. )e heer Hattink noemde dit eene vree.md- 'tigo wijze van behandeling van zaken. Als jen vóór de vergaderiug het tijdstip end wordt, hoe kan mea dan 14 dageD vóór een voorste! indienen. )e Voorzitter zeide dat men dit begiu Maart ds doen kon, daar men 111 elk geval weet, tegen het eind der maand de algemeene jadertng gehouden wordt. Bovecdieo had hij verwacht dat het argument van het voorstel bij de vergadering dermate zou gebillijkt zijn, dat er geen oppositie tegen zou zijn gevoerd. Hij heeft reeds meerdere malen ondervonden dat men in plaats van mede te helpen opbouweD, een afbrekende critiek doet hcoren. Indien dit evenwel het algemeeu ge voelen is, dau wil hij, en misschien ook andereu, gaarne zijn plaats inruimen. De. heer Dekker vroeg of het bestuur bevreesd was dat het mogelijk Diet zou herbenoemd wor den. En wat is er leg6n, dat er gewoon gestemd wordt? De voorzitter zeide dat die vrees Diet bestaat, maar dat het niet aangenaam is critiek te moeten hoorer. waar men zich bewust is zich zonder vooroordeel te wijden aan de zaak vau het Groene Kruis. Wat betreft de leveringen aan de vereeni- giügen, geschiedt dit beurtelings door de leden die daarvoor in aaumerking kunnen komen, voor wat betreft de kleine artikelen, terwijl de groote van speciale zaken worden betrokken. De heer Hattink geelt de verzekering dat niet het treffen vau personen bij hem voorzit, doch uitsluitend het rechtvaardige van de zaak. Ten slotte werd goedgevonden dat over de aftredende leden zon worden gestemd. Toen bleek dat herbenoemd waren de heeren M. de Jong en W. de Korte met 38 en L. G. van Zaltbommel met 25 van de 39 stemmen. Op de heeren B. Krijger en R. E. Hattink wareD 8 en 5 stemmeD uitgebracht, terwijl op een drietal overige leden ééne stem was uitgebracht. De herkozenen namen huo hernieuwd mandaat aar, onder de betuiging hunne beste krachten aan het belang der vereeniging te zullen wijden. Nadat de secretaris als afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Provinciale Vereeni ging een lijvig verslag had uitgebracht van de te Zierikzee gehouden vergaderiog, deelde de voorzitter mede, dat door het bestuur nog een 20 24 M2 grond was aangekocht grenzende aan de achterzijde van den grond waarop het wijkgebouw verrijst, waardoor het uitgesloten is dat dit gebouw zou worden ingesloten bij aldien aan de achterzijde een lighal zou kuunen worden gebouwd. De lube-culosoarts zal de spreekkamer in het gebouw buren voor de som vau f 100 'sjaars. Men verwacht dat ongeveer 1 Juli het gebouw in gebruik zil kunnen worden genomen terwijl men hoopt op succes met deze stichting. De heer Cense zeide dat het aan de commissie die de rekening heeft nagezien, is opgevallen dat de belooning vau den s cretaris-Penning- meester zoo karig is in verband met het vele werk dat hij als zoodanig verricht. Noodwendig behoort, dit te worden verhoogd. De Voorzitter merkte op, dat niet den Secretaris- Penniugmee9ter eene bezoldiging wordt toege kend, maar dat dit aan den heer de Korte werd gegeven toen hij nog geen deel uitmaakte vau het bestuur doch dit als boekhouder terzijde stond. Het bestuur 0 er ook wel van overtuigd dat de belooning niet hoog is, maar lettende op den stand der finaociën, was het bestuur huiverig eenig voorstel te doen. De heer Cense meende dat het wel f 100 mocht zijn, doch stelde voor f75. Het bsstaur ourn dit voorstel ten (jfjele over, onder bepaling dat het salaris voor 1926 f75 zou bedragen, telken jare zou «orden vastgesteld en in geen geval minder dan f 50 zal mogen ziju. Het is weder Frankrijk dat allereerst de aan dacht vraagt voor een wekelijksche beschouwing. In omgekeerde verhouding komt het gevleugelde woord, dat een klein land door ziju daden toonen moet waarin het groot kan zijn. In een tijdperk waarin het wufte Frankrijk bijna den ondergang nabij is, waarin zijne af gevaardigden zich niet willen vereenigen met de voorstellen der regeeriug om eenigszins uit de impasse te geraken, en waarin elke dag, dat de Kamer zich met halsstarrigheid luuter uit kiezers vrees, verzet om belastingen te voteeron die de kas kunuen stljveo, twintig uiillioen lrancs schade wordt geleden, maakt diezelfde kamer een gausche dag zoek aan vraag of fopspeentjes in Fraukrijk mogen worden toegelaten. Inderdaad, het roemruchtige Frankrijk heeft getoond waariu een groot land klein kau zijn. Da naï iieit lijkt zoover gedreven dat de fop speen voor Frai krijk de hoogst bedroevend fiaancietle toestand verre overheerscht. Men moet t-r inderdaad alle begrip van den toestand ver loren hebber. In weerwil van allen tegenstand moet de regeering aan geld geholpen wordeD, daar anders een catastrophe onvermijdelijk is, tenzij de belastingen, welke worden ingesteld, ook werkelijk bttiald worden. Het is alzoo een hoogst roekelooze handelwijze cm den minister de bronnen te outhoudeo, die hij wil aansteken. Zijn voornemen daartoe is nedergelegd in een ontwerp om bestaande belastingen te veihoogeu en voorts om eene burger'oelastiug in te stellen, welke die kringen der bevolking zou treffeo, die te voren Dog geene belasting hebben betaald, ook moet «het in de bedoeling liggen de belasting op de omzetten te verhoogeu, waardoor de land bouwende bevolkiug een grooter deel van de algemeene onkosten zou te dragen krijgen, dan op het oogenblik het geval is. Dit deel der bevolking heeft de inflatie vau het ruilmiddel nooit zoo sterk gevoeld; integen deel hracht zij haar eerder voordeelen. Eu zoo is bij haar een soort van onverschilligheid ont staan omtreut den toestand det^Jhnds, en meer nog ten aanzien van de belastingen, dat „men zal niet betalen" zijn devies is geworden. In Engeland waar men tegeoover Frankrijk immer vrij tegemoetkoineud was, begint men nu een eenigszins anderen toon aan te slaan en wordt het aau Frankrijk geweten zelve schuld te hebben aan zijn eigeu toestand en zijn verwarde financiën. De toestand wordt er steeds meer en meer ver troebeld door de politieke hartstochten, terwijl het ver.trouweu te loor gaat, en het gemis aan vertrouwen het wegvallen van de reddingsplank voor Frankrijk is. BINNENLAND. Het „Kompas" heeft eeus nagegaan wat in lien jaren tijds is veranderd. In 1913, dos vóór den oorlog le 1 Ie men in ons land 58.821 belaste paarden tegen 41.787 in 1923 belaste motorrijtuigen 9,205 eu 59.880, aantal beklaagden voor de rechtbanken 19.765 en '27.713, («aarbij in het oog moet vallen dat dit laatste cijfer zeer veel gunstiger was dan in 1918 het bij ui'stek crimineele smokkeljaar toeu er 56.669 beklaagden voor de rech«b»nken waren verschenen, en het aantal faillissementen 1985 en 3084. Op een desbetrtffendo gedane vraag aan den minister van financiën is bevestigeud ge antwoord, dat de eigenaren van gronden aan den Rijksweg gelegen, iu het vervolg voor een bestaanden uitweg op der. Rijksweg f 1.en voor een nieuw te maken uitweg f2.50 's jaars moeten betalen. De reden waarom deze recognito is vervier voudigd is, omdat de recognito's van een kwartje zelfs de kosten van administratie niet konden goedmaken, terwijl een vergoeding van f 2.50 voor eene vergunning tot het doorloopend hebben van een eigen en ongehiuderde uitweg of pad in den tegeuwoordigen tijd niet te hoog is te achten. De fabriek, die het zaad leverde, krijgt van som migen de mededeeling te hooren zeker minder waardig zaad te hebben geleverd. Anderen weer schuiveo de schuld op het weer, dat veel te koud en te schraal was. Neemt men een roosje en gaat meu op de regels naar de zaadjes zoeken in den grond, dan zal men zien, dat de zaadjes toch ontkiemd zijn. Aau de kiemkracht van hei zaad ligt het dus niet. Do fa briek gaat du9 in deze vrg uit. Licht men zoo'n ziek plantje met gele blaadjes uit den grond, dan zal men zien, dat het jongste eind van het worteltje min of meer verteerd is zwart i» geworden. En daar het juist om den wortel hier te doeu is, kan zoo'u dingetje nooit meer een flinke pee worden. Vele van die naarlingtjes gaan dood, enkele vormen boven 'i zwarte topeind nieuwe zijworteltjes, maar toch zullen die zwakkelingen bg de geboorte de gemiddelde opbrengst van de suiker- bietenop'irengst in hot najaar drukken. Hoe ontstaat dal zwart, geuoemd wortelbrand T Is een zwamdradennet, dat 't jonge worteltje in zijn jongste zwakste deolen aantast en doorwoekert. Zwammen outsiaan uit sporen. Ik kan ze niet beter vergelijken dan met zaadjes van planlen. Toen hef. zaad van de fabriek kwam, was het er al mee besmei. We welen allen, dat een bie'.enzaadjd niet één zaadje is, maar enkele bijeen, vereenigd tot een kluwen. De sporen van de wortelbraud vinden nu iu dat kluwen een veilige schuilplaats en een goed vervoermiddel. Voor de hand ligt no, die sporen te dooden en wol me', koperviiriool of Germisan. Zeker, dat kan de landbouwer doeu. Velen doen het dan ook. De een handelt evenwel serieuzer dau de ander. Stem men zijn er daarom al opgegaan, oin het zaad door de fabriek te laten ontsmetten voor hel afgezonden wordt. Dat is gemakkelijker voor de boeren en men weel nu zeker, dat het goed gebeurt. Opmerkelijk is evenwel, dat wanneer men bg hot zaaien van peeën een likje chili er bij doet in de regels, men weinig of niet last zal hebben Yau wortelbrand. De plantjes staan er veel frisscher, veel gezonder bij. Dat weten sommige boeren op 'teiland Tholen en passen dat chiligifije dan ook ieder jaar toe. Het laat zich verklaren. Een gezond jong menscli er uitziende als melk en bloed, is beter bestand tegen alle mogelijke nare kinderziekten, dan die bleekneuzen die soms wat onder de leden hebben. De jonge kiempjes yan hei bietenzaud vinden in de Chili een gemakkelijk opneembaar voedsel. Ze trekken dadelijk aan den groei, trots alle aanvallen van vijanden. We hebben dat bietenzaad zien klaar maken door 't to bevochtigen met een oplossing van 1 deel Chili op 2 deeleu water en do menschen bevonden zich daar wel bij. Nu i9 met Tiet onderzoek van tal van grondmon sters op kalkgehalte of op de zuurgraad opgevallen, dat die grouden, die sterk zuur waren, het moest te lijden hadden van de bekende wortelbrand, 't wegblijven der peeën. Chilisalpeter reageert basisch. Is het nu ook zoo niet te verklareu, dat dal beetje zout de grond in do onmiddellijke nabgheid van het zaad van zuur naar neutraal doel overgaan, en het jonge plantje over de kwade periode van zijn beginnend leven heen helpen. In elk geval hoe het ook zij, een Chiligifije bij 't uitzaaien meegeven aan het poezaad is altijd goed. 't Loont de moeite. Neen, nog meer, 't voorkomt soms een halve bietenoogst. En voorkomen is altijd beter dan genezen. LANDBOUW. Het achterblijven van jonge suikerbietenplantjes. De tijd van suikorpeeën zaaien is ook weer daar. T Land ligt klaar om het zaad to ontvangen. Nu wordt er in streken, waar de suikerbietenteelt intens wordt gedreven, dikwijls geklaagd over een slechte opkomst. Soms moet men overzaaien, soms ook wordt het ie laat eu neemt men zijn toevlucht tot een ander gewas, b.v. bruine boontjes. THOLEN, 3 April 1926. Bij het gehouden overgaugs-eximen aan de Ambachtsschool te Bergen op Zoom zijn o.m. bevorderd electriciëti van de le naar de 2e klasse J. Berrevoets, J. Coruelisse en D. Coomans vau Tholen, van de 2e naar 3e klasse J. Verboom te Poortvliet. Bankwerker: vau de le naar de 2e klasse W. Kristelijn, van de 2e naar de 3e klasse A. Kievit eu einddiploma P. Berrevoets, allen 7'holeu. Timmeren van de 2e naar de 3e klasse J. Geluk te Tholen. Het kantoor der directe belastingen zal a.«. Zaterdag 3 April voor het betalen van be lastingen gesloteu zijn. Ten overstaau van notaris D. van de Velde had Zaterdagavond, ten verzoeke van den heer J. Geuze te Krabbendijke, de veiling plaats van eeu woonhuis en erf aan de Hoogstraat alhier. Kooper werd de heer D. Roukema voor f 2000. ST. MAARTENSDIJK. Bij de door het bestuur vau het Waterschap „Si-Maartensdijk" gehonden aanbesteding van het uiakeu van een duiker door den tweeden dijk in dat waterschap, werd in geschreven voor liet aardewerk door N. de Viet f335, S. Polderman f 292, M. Slager f249, J. Knuist 1249; voor het timmerwerk door P. J. Schieman f 545, A. van den Hoek f 399, C. Riinberg f 389; voor het metselwerk door: 54,3 18 33613

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1