IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Backin' i II pi o 2138 Vrijdag 26 Maart 1926. Drie en veertigste jaargang GOUDFAZANT-SIGAREN Bakpoeder Firma J. M. C. POT Tholen. Telef. Interc. no. 16. )Kf 33020 10 68 10 ets. Verkrijgbaar in alle eerste klas zaken. Igarenfabriek H. v. LIEMT, Etten (N.B.) i DnOeH<er's GEMEENTERAAD. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten 75 Staai-Ta bietten 90 Maag-Tabletten 75- 33588 10 Bij Apoth. en Drogisten. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, js per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,37', franco per post f 1,65 -f" 10 ct. disp. kosten. UITGAVE: Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cent j iedere regel meer 17wat Grootte der letters naar plaatsruimte. BIJ abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. Vaststelling der Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken [end, dat de op heden door hen vastgestelde kiezers- t voor het jaar 1926-1927, van 23 Maart tot en 21 April a.s., ter secretarie der gemeente voor ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen aling der kosten, in afschrift, en steindistrictsgewijze, uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd by l gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde izerslyst te vragen, op grond dat hij zeil of een der, in slryd met de wet, daarop voorkomt, niet orkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongeaegeld papier worden iteld. Tholen, 22 Maart 1926. 18 iBorgemoester en Wethouders van Tholen maken Jkend dat de stortplaats bij'den dam der Molen- letsche straat gesloten werd en dat oen stortplaats het Slachtveld geopend ia. ■Tholen, 18 Maart 1926. 6 Burgemeester en Wethouders van Tholen stellen ;h vcor om bij eventueele door de gemeente te rstrekken arbeid of steun, in welken vorm ook, in t vervolg niet meer in aanmerking te laten kouten e werknemers welke niet of minder dan zes maanden verzekerd, n tegen werkloosheid; welke minder dan acht maanden in de gemeente enen die niet als hoofd van een gezin, of als kostwinner linnen worden aangemerkt wier onderhoud van hen en hun gezin door komsten van derden kan worden voorzien die in een door Burg. on Welh. nader te bepalen laste in de rijksinkorastenbelasting zijn aangeslagen en voorts degene, die naar het oordeel van Burg. Weth. om andere redenen, hier niet genoemd, liten aanmerking dienen te blijven. De werknemers kunnen zich legen werkloosheid rzekeren, door lid te worden eener orgauisatie, e aan hare leden by werkloosheid een uitkeering aarborgt volgens vastgestelde voorschriften overeen- omstig het werkloosheidsbesluit 1917 en die wettelyk lis zoodanige organisatie is erkend. Nadere inlichtingen verstrekt de correspondent, antoor Brugstraat 31. 1572 BUITENLAND. Er ligt een week achter ons, rijk aan belangrijke ebeorteuissen. We bedoelen de alles behalve glorie- jk geëindigde vergadering van den Volkenbond, ie niet tot een resultaat kon komen voor wat betreft e toelating van Duitschland tot den Bond, uit hoofde an de opstandige houding van Brazilië. Nu zullen de groote mogendheden, als een ge- ouwelijke afspiegeling van wat de dagelijk^che ear der maatschappelijke beslommeringen te aan- sliouwen geeft, hunne ontstemming den minder lachiige zijn bruut optreden wel op een of andere ardhandigc wijze aan het verstand brengen, alsof r niet de eene of andere achter de schermen zal ebben gewerkt. Maar niettemin moge de Volken? oud zichzelf als een hoogst belangrijk instituut anmerken, in werkelijkheid is ze dat nog geenszins, minera de geheele afloop moge eon bedroevend iguur voor den Bond zelve hebben gemaakt, wereld- chokkend is de mislukking niet geweest en eene laniekstemming op de meest gevoelige plek wan de lolitieke barometer, de beurs, heelt ze evenmin eweeg gebracht. Wel heeft in België een geweldige daling plaats jehad van den frank, maar dat ging buiten de oorzaak van den Volkenbond om. Het vertrouwen Q het Belgische ruilmiddel was in den laatsten tijd lanzienlijk gegroeid, zoodat belangrijke bedragen lelgische staats- en andore fondsen in het buitenland werden geplaatst. En opeens komt een verbasterende laling de illusie eener voortgaande verbetering ver- Koren. De stabilisatie van den franc was in goede >anen geleid, waarvan de speculanten terstond gebruik maak'en, waardoor met het buitenlandsche wissel- materiaal zeer veel van de centrale credietinstelling tverd geëischt zoodat weldra do bodem van de porte- euille zichtbaar werd. De buitenlandsche bankiers die meenden dat de door den Siaat te sluiten leening er k :oo rpad MA 3 Ml in» chti 5 gi ad 91 ooe li fl Niet meer dan f1.35 k«!'n suilirwtlschi Tulband gibakku mei een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de giet. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 500 gram bloemf 0.16 250 gram krenten 0.20 50 gram sucade0.121/® 100 gram rozijnen«0.12 250 gr. boter f 0.70, margar. 0.30 200 gram suiker0.12 3 of meer eieren0.18 1 kop melk0.04 2 theelepels fijne kaneel 0.03 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071/v f 1.35 BereidingMen roere de boter tot room, voege suiker, eierdooiers, meel, hetwelk men met Backin vermenge, toe en daarbij de melk. Ten laatste krenten, rozijnen, sucade kaneel en het stijfgeklopte eiwit. Men bakke dit deeg in een ingevetten tulbandvorm, in een warmen oven, gedurende ca. I1/» uur. Vraagt gratis receptenboekje bü de Etnige Importeurs, E. Ostermann Co. A'dam. eerste vordering van een ambtenaar der mare- chaosBce zijn wettelijk voorgeschreven nummer en rijbewijs heeft vertoond, veroordeeld tot 2 maal fl.50 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. met eene algemeeue werkstaking gedreigd indien zulk eene hervorming tot vermindering van personeel zoude leiden. In de tweede plaats stellen zij voor, eene vaste dekking van de vlottende schuld, maar hiertegen opperen de bankinstellingen het bezwaar, dat zij daardoor hunne loopende middelen, in sterke male zouden zien verminderen. België doorleeft inderdaad een moeilijke crisis, waarvan voor het oogenblik nog niet is te voorzien of zy ook politieke gevolgen zal hebben. Zou zij het voorbeeld van Frankrijk moeten volgen dan is er aan de wisseling van regeeriugon en finan- cieele plannen geen eind. Met het optreden van den nieuwon minister van financiën daar te lande gaat de verwachting gepaard dat de verantwoordelijkheid der leden van de Kamer hen doet terugschrikken voor de inflatie van den frank hunner Noorderburen, ter voorkoming waarvan er reeds stemmon opgaan om zich onder voogdy van de buitenlandsche geldgevers te stellen, ingeval niet spoedig eene afdoende regeling wordt getroffen om de begrooting sluitend te maken en Toor het aflossen van de buitenlaudsche verplichtingen. Heeft Frankrijk vooreerst nog aanmerkelijke ^orgen, ook Engeland is niet zonder. De voorbeeldige Britsche administratie maakt het mogelijk, hoewel het belas tingjaar eerst den laatsten van deze maand eindigt, zich een beeld te veroorloven van den financieelen toestand des lands. Men had gehoopt op een lager begrootingscijfer dan ten torigen jaro bet geval was, waardoor men meende tot een lageren belastingdruk te kunnen komen. Maar men zal zelfs in de eerste jaren daar'.oe niet kunnen overgnan. Sedert 1914 is de begrootiug asn uitgaven toegenomen met 600 millioen pond s'erling, waarvan het grootste gedeelte moet worden toegeschreven aan verhooging van de openbare schuld en aan oorlogsponsioeneu. Wel staat daar tegenovor dat verschillende landen mogelijk eene aflossing van hunne schulden zullen doen en waaromtrent reeds eone regeling getroffen is, maar het feit is niet weg te redeneeren dat de huishooding van den Engelschen staat oen enorm kapitaal kost en daardoor de belasting op zoo'n hoog peil blyft. wel eens denzelfden weg kon opgaan, hebben toen, teneinde het risico van de geldgevers tot zoo klein mogelijke proportiën terug te brengen, nieuwe eischen Deze maatregel gaf een zeer gevoelige slag win den fraok, die des te meer aankwam naar gelang van het onverwachte tijdstip van de inflatie. Het herstel kan niet worden gegrondvest enkel op buiten landsche hulp. Zij kan het ruilmiddel wel over een moeilyk tijdperk heen helpen, maar de grondslag tot verbetering moet gevormd worden door het binnenland zelve. Er zal eerstens eene evenredig heid moeten worden gebracht in de uitgaven met de inkomsten. Ter bevordering daarvan wordt door de bankiers voorgesteld voor het >poorwegwezen een fiaamleoze vennootschap te vormen, waaruit men berekent 600 millioen francs bijeen te krygen. De atbeiders komen daartegen in verzet en hebben reeds BINNENLAND. Bij kon. besluit is met ingang vaD 16 April herbenoemd al-» burgemeester van St-Aunaland de heer C. M. P. W. Hanssens, RECHTZAKEN. Door de Arrondissementsrechtbank te Middelburg is J. C. K 39 j., anlobuB-onder- nemer te Goep, vrijgesproken van de aanklacht tan meineed, inzake de levering vau een carros serie. Door den Kantonrechter te Bergen op Zoom is J. v. L. te Oud-Vossemeer, als bestuurder van een motorrijtuig op meer dan drie wielen^ daarmede over eea weg rijdende terwiil nummer en letter anders zijn daD iu witte teekens Op donkerblauwen grond en dat nuuiuicr en dje letter Biet zijn aan de achterzijde van het rijtojg 2iju aangebracht, terwijl hij ten 2e niet op fc THOLEN, 24 Maart, nam. 2.45 uur. Voorzitter de heer oir. A. J. vau der Hoeven, burgero. Tegenwoordig 10 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer H. Corne- lisse. Aan de agenda worden nog een drietal nader te noemen punten toegevoegd. Op verschillende ter inzage voor de leden gelegen notulen, heeft de heer Moelker eene enkele opmerking ten aanzien vau de notulen der vergadering van 17 Februari. Ten opzichte van het verzoek tot stichting van een Bewaarschool over te gaan is door hem gezegd, dat hij geen voorstel zoo indienen, doch den wensch uitsprak dat, als later eens een ander verzoek om een bewaarschool te stichten, mocht inkomen, dit iu ieder geval de prefereutie zal hebben. De voorzittler heeft geen bezwaar dit alsnog aan de notulen toe te voegen waartoe wordt besloten. De heer Moelker zegt dank voor die bereid willigheid. Hij stelt er hierom prijs op, dat hij er later, indien desgewenscht, naar zoo kunnen verwijzen. Tot de ingekomen stukken behooreD iu hoofd zaak missives van Ged. Staten tot goedkeuring vau genomen raadsbesluiten. Het proces-verbaal vau kasopname bij den gemeeDtc-ontvanger, dat bij de voor de leden bestemde stukken ter inzage heeft gelegen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van Borg. en Weth. wordt de rekening van de Gezondheidscommissie, waarop een saldo van f 500 niet voorkomt, niet goed gekeurd. Ged. Staten geveu in overweging oin iu het leeningsbesluit, waartegen overigens geene be zwaren bestaan, de clausule op te nemen, dat de raad ten allen tijde bevoegd is extra-aflossingen te doen. De raad heeft eveumin eenig bezwaar tot iu- voeging vau dere bepaling in dat besluit. Op de door den raad vastgestelde gem.-be groting voor 1926 hebben Ged. Staten eenige bedenkingen geopperd, waaraan, gelijk men iu de stukken heeft kaoncn nagaan, bereids is voldaan. De heer Goedegebuure heeft geen lijd gehad de stukken voldoende te kunnen nagaan en vraagt mitsdien van welken aard die bemerkingen waren. De voorzitter zegt dat ze hoofdzakelijk van admioistratieven aard waren en bovendien er op geattenteerd wrrd dat het meerdere der uetto veerinkomsten dan f 7000 in het brugfondsmoeteu worden gestort. Krachtens de regeling der jaarwedde van den gemeente-ontvanger wordt deze met ingang van 1 Mei a.s. verhoogd met f 100 en g» bracht op f 1450. Met de opheffing der openbare scholen A en B en de opening eeuer nieuwe openbare school, is vooropgesteld, da», bijaldien op 28 Februari de school meer dan 240 leerlingen zou bedragen, een zesde leerkracht zou worden aangesteld in rang orde van het door die opheffing ontslagen per soneel. Blijkens opgaaf van het hoofd der school bedraagt het aantal leerlingeu 245, zoodat Burg. en Welh. voorstellen als zesde leerkracht te benoemen tnej. J. D. Penry, met ingang van 1 April a s. Dienovereenkomstig wordt zooder hoofdelijke stemming besloten. De waarborgsom der vereeuiging tot stichting eener school op gereformeerden grondslag f 2365, die uit 20 jaar moet worden teruggegeven, zal worden vastgelegd als le hypotheek op onroerend goed. Tegen eene wijziging en eene af- en over schrijving der begrooting 1925 bestaat geen bezwaar. Het kohier der hondenbelasting wordt vast gesteld tot een totaal bedrag van f512.50. Goedgevonden wordt san A. de Vries een perceel bouwgrond aau de Moluovlietsche straat te verkoopen ter groofte van 306 M2, aan Jac. Vercooteren een perceel van 290 M2 en aan wed. P. Liudhout 292 M2 elk k f 2.60 per M2; 169 M2 aan de Verbrandestraat aau A. C. de Laater k f 1 60. en het resteerende van het perceel loopende oaar de Ondelandsche poort ïl t 825 iu massa aau A. dn Burck. Het gemeente-verslag .zal met enkele andere jaarverslagen bij de leden circnleereo. Het verouderde veerreglement behoeft met het oog op de hoidige omstandigheden etnige uit breiding. Aan de oude bepalingen worden enkele nieuwe toegevoegd, die niet tot het auditorium der openbare zitting doordrongen; ze hadden voor de leden bij de stukken ter visie gelegen eu gaven thans geeoe aanleiding tot op- of aar merkingen, zoodat ze zouder stemming onder den hamer doorgingen. Teneinde de kosten der huur van het nood- slachthuis eenigssins te kunnen dekken, aal voor het gebruik bij eene uoodslachting een recht geheven worden van f 6 voor een ééuhoevig dier, f 5 voor een rund, f 2.50 voor een nuchter kalf, f3 voor een varken en f0.75 voor een schaap en voor een geit. Op de vraag van den heer Braai antwoordt de Voorzitter dat men bij noodslachting ten allen tijde de slager nemen kan, die men gewoon is te nemen. Voorts is geen recht verschuldigd als het vleesch voor de consumptie wordt afge- keurd. Zonder hoofdelijke stemming wordt de ver ordening goedgekeurd. Na afhandeling der agenda vraagt de heer Moelker of er niet een schrijveo is inge komen van den heer Van Liere, inzake het aaDtal leerlingen dat in de laagste klasse met, l April 60 zal bedragen, terwijl et slechts plaats is voor 40. De Voorzitter zegt dat een dergelijk schrijven bij Burg. en Weth. is ingekomen en in studie is genomen. De heer Goedegebnure wijst op een geval van den reinigingsdienst (fsecaliën) waarbij een zekere Baaij f 1.50 heeft moeten betalen. Spr. meent dat eerst met September die dienst ingaat. De Voorzitter merkt op dat voor dien dier.sl niet particulier moet betaald worden, terwijl die dagdienst niet ingaat met September, daar men zich er nu reeds voor kan verklaren. Verder zegt de heer Goedegebou.-e van derden te hebben vernomen dat de directie van „Bona Fides" iu de bij baar van de gemeente iu ge bruik zijnde putten beunen laat leggen, waarvoor per lijn f25 moet worden betaald. Hij geeft den voorzitter iu overweging om in eene conferentie met den directeur het er heen te leiden, dat bijv. iemand met ééu beun althaus toch geen f 25 moet betalen. De Voorzitter zegt te dier zake inderdaad met den heer de Jong eene coufereniie te hebben gehad, waarin deze hem mededeelde dat per lijn 120 wordt gevraagd, terwijl er aan ééu lijn 8 beunen kunnen wordeu bevestigd. Met deze berekening komt ^-Bona Fides" nog niet eens met de kosten oit. Daar verder niemand meer het woord verlangt «ordt de zitting gesloten. LANDBOUW. Jaarverslag der Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge. Op 18 Maart jl. word in „De Prins von Oranje" te Goe9, onder Voorzitterschap van den heer H. A. liaitssen te Wilhelminadorp de jaarlijksche Alge- meene Ledenvergadering gehoadeu der Zeeuwsche Landbouw-Onderliuge, afdeeling van do Bedrijfsver- eeniging „de Centrale Landbouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopende over bet boekjaar 1 November 1924—31 October 1925 blijkt, dat de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge bij het einde van het boekjaar 2836 leden had met een jaarloon van f7.813.061.Het ledental van de geheule Centrale Landbouw-Onderliuge beloopt 33432 met een jaarloon van f 64 500.000. ln het verslagjaar werden bij de Zeeuwsche Land bouw-Onderlinge aangegeven 912 ongevallen, waar van er 58 aanleiding gaveu tol het verleeneu van schadeloosstelling over een langeren termijn dan 6 weken. Er kwamen 2 ongevallen tnet doodelijken afloop voor, van welke er één toekenning van een rente aan nagelaten betrekkingen tot gevolg bad. Bovendien werd aan één getroffene een rente toege kend wegens blyvende invaliditeit. H$J aantal ongevallen dat over hel boekjaar voor rekening \an de Centrale Landbouw-Onderlinge kwam bedroeg 5991. Kr hadden 29 ongevallen met doodelijken afloop plaat». In 16 van deze gevallen moest een blijvende rente worden vastgesteld, terwijl in 2 gevallen renten werden toegekend wegens blijvende invaliditeit. De kosten der verzekering beliepen voor de leden der Zeeuwsche Landbouw-Onderliuge over het ver slagjaar f 1.12 per f 100.jaarloon. Aan de leden zal dus, daar de voorschotpremie fl.50 per f100.loon bedraagt, terugbetaald kunnen worden 38 cents per f 100.loon. Het verslag geeft voorts mededeelingen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen au leden en ovor beide ziek'o-regeliugen. THOLEN, 26 Maart 1926. Onze gemeente is een zeer nuttige inrich ting rijker geworden. In het pand der vleesch- houwerij vau den heer H. Meerman Jz. is een ijsfabriek gesticht die een aanzienlijke hoeveel-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1