Veehouders van Tholen. Jongens PUROL MELKFABRIEK „VACCA" Een page-drama. Vraagt alvorens Uw melk te verkoopen inlichtingen omtrent de prijzen betaald door de 33534 28 te Oud-Gastel, bij Chr. Dekkers Café, Steenbergen of bij A. J. Engelvaart, Oud-Vossemeer of bij P. Janssen, Poorvliet. RECHTZAKEN. VOETGANGER. Tholen. Scherpenisse. St-Maartensdijk. Stavenisse. D ïoor jaar vry stelling ?ao diëtist tetlecüd wegens persoonlijke onmisbaarheid. De quaestor der classis Zieriksee heeft in 1925 uit deze vacante gemeente o. m. ontvangen Van de diaconie f 10. Voor het fonds voor noodlijdende kerken en personen f5.54 als collecte en f10 als gift. Voor de generale kas f5.10. Voor het fonds tot verbeteriug der schraalste predikantstractemeoten f 10. Voor het stadiefonds f 25. OUD-VOSSEMEER. Maandagavond trad voor de Vereeuiging „Het Groene Kruis" op mej Deelman, enqaetrice in Zeeland voor T.b.c. bestrijding, met het onderwerp Wijkverpleging en T.b.c.-beslrijdiog". Op eenvoudige maar welsprekende wijze werd door haar doel en werking van beide uiteen gezet voor plm. 70 leden, terwijl mede een groot aantal dames aacwezig was. Met de grootste aandacht werd de rede gevolgd en de Voorzitter bracht haar dank voor het optreden, de hoop uitsprekende, dat op dezen avond de grondslag moge gelegd zijn om tot de aanstelling van een wijkverpleegster te dezer plaatse te komen. Bezwaren zullen overwonnen moeten worden, maar waar eeu wil is, is ook een weg. Door het schrikken van een paeseereud motorrijwiel ging het paard van de Wed. v. T. op hol, de voerman eu de bedoelde weduwe liepen verwondingen op, het rijtuig was ernstig beschadigd. ST-PBILIPSLAND. Terwijl J. N. alhier Zaterdag eeuige bezigheden verrichtte, kwam hij, vermoedelijk, doordat hij door duizeligheid werd bevangen, te vallen, waardoor hij met het achter hoofd tegen een muur viel. Do val bleek zoo erg te zijn aangekomen, dat bij den volgenden morgen is overleden. Bij beschikking van den Minister van Oorlog zijn P. D. den Braber en J. Geense, beiden alhier resp. voor goed en voor twee jaar vrijge steld van den Dienstplicht wegens kostwinner schap. ST. ANNALAND. In het laatst dor vorige week werd alhier gehouden de gewone algemeene jaar vergadering van de weegbrugvereeniging „de Waar borg" onder presidium van den heer J. Polderman, die iu zijn openingswoord herdacht het overleden lid de heef N. Bruijnzeel. Uit de rekening bleek dat in 1925 was ontvangen f 1796,815 en uitgegeven f980,13. Batig saldo alzoo f816,686. Eene bespreking had plaats ovor de aanschaffing van oen weegbrug raet zwaarder weegvermogen dan de togenwoordige. Deze heeft een weogvermogen van 4000 K G. doch de ondervinding heeft geleerd dat dit veel te licht is, omdat gedurig vrachten op de kaai worden aangevoerd, die dat gewicht verre te boven gaan, waarom het Bestuur aanbeveelt een nieuwe weeginrichting aan te schaffen met een weeg- vermogen van minstens 7000 KG. Na eonige discussie wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten, alsmede om ter bestrijding van de onkosten dezer aanschaffing, dit jaar geen dividend uit te koeren. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren A. J. Bierens, J. Boogaard en J. N. Geluk, en tot weger M. J. Boogaard, wiens salaris werd vastgesteld op 40 0/Q van de opbrengst van het weegloon, met een vost salaris echter van f 600. Ten overstaan van notaris A. J. Bierons werd op 3 dezer, in het lokaal van den heer M. J. Boogaard ten vorzoeke van mej. de wed. C. Geluk alhier verkocht: 1 H.A. 61 A. 70 c.A. bouwland, gelegen in den Kerkeblok in deze gemeente, gekocht door M. Heijboer Wz. alhier voor f 2310 pe 39 A24 c.A., en 1 H.A. 57 A 15 c.A. bouwland, gelegen in den Barendietenhoek id., door W. M. Snoep en Andreas Westdorp alhier voor f2170 per 39 A. 24 c.A. Te aanvaarden mot het rooven van den oogst in dit jaar. Het eerste perceel is Vroonland, het tweede Dijkersland. Door de steenkolenvereeniging «Ons belang" alhier is op 3 dezer aanbesteed de levering franco voor den wal van 100 S.ton Duitsche stukkolen. Aannemer werd de firma Masion en Zoon te Dordrecht voor f 13.40 per S.ton. GEMENGD NIEUWS. Uit de gevangenis ontvlucht. Berucht inbreker als hij was, had hij vijf jaar op zijn boekje gekregen. Twee jaren waren er van om, drie bad hij nog te goed. Hij onderging zijn straf in de gevangenis te Scheveniugen. Tijdens de gymnastische oefeningen, die de gevangenen dagelijks op de binnenplaats der gevangenis verrichten, bemerkte een der bewakers, dat M. er niet meer was. Op hetzelfde oogenblik zag hij den vluch teling op het dak van een bijgebouwtje zitten. M. maakte eensklaps een sprong van ongeveer 3 M., klemde zich met beide handen aan den buitenmuur vast en was in een oogwenk verdwenen. De bewaker maakteoogenblikkelijkalarm en alle pogingen werden in het werk ge steld om den vluchteling te grijpen. Toen het personeel van de gevangenis buiten kwam, was de man reeds lang achter de duinen verdwenen. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd. Een uitgebreid terrein rond de gevangenis, benevens alle toegangswegen naar de stad, werden door politieagenten, rechercheurs, rijksveldwachters en personeel van de hon denbrigade afgezet. Daar men liet onmo gelijk achtte, dat M. zich reeds buiten het afgezette terrein zou bevinden, werden alle duinen in de buurt van Klein Zwitserland nauwkeurig onderzocht. M. was over een sloot gesprongen en zoo gekomen in de tuinen van de kweekerij Klein Zwitserland, toebehoorende aan den heer V. Geen kans meer ziende weg te komen, kroop hij onder een der vele mat ten, die de heer V. gebruikt om de kassen mee te bedekken. De heer V. echter, die juist in de nabijheid was, zag hem onder de mat kruipen, ging naar hem toe en vroeg wat hij daar uitvoerde. M. zeide: Laat me maar loopen, ik doe niemand kwaad. Ik ben uit de gevangenis ontvlucht en als ik weer gepakt wordt, moet ik nog 3 jaar brommen.De heer V. voelde er echter niet veel voor den man te laten loopen; hij hield hem vast en gaf onderwijl last aan een van zijn knechts de politie te waarschuwen. Deze verscheen spoedig en nam den vluchteling van den heer V. over. Om halt twee zat M. weer in zijn cel. In het Middelburgsch tuindorp werd opeens de stilte van den nacht verbroken door angstig vrouwengegil. Een spookach tige verschijning, een vrouw in nachtge waad, rende gillend als bezeten, de stralen door. Wat was er gebeurd Bij onderzoek bleek, dat een inwoonster, die tegen den wil van haar man zich den haartooi naar nieuwe mode had laten besnoeien, angstig 't bed was uitgevlucht, omdat haar ver bolgen echtvriend van haar nachtrust had willen gebruik maken om ook de rest van haar haren te doen verdwijnen. Juist op het oogenblik, dat de schaar haar onheil spellend werk zou aanvangen, was de ge lukkige bezitster van het pagekopje ont waakt eu wist zij dit pagekopje alleen te redden door een haastige vlucht in liet nachtelijk duister. De watersnood. Door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden is thans in totaal aan de Algemeene Vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland te Amsterdam, een bedrag van f 126,721 50 overgemaakt voor de slachtoflers van den watersnood, waaronder begrepen is een bedrag van f106,721.50 bijeengebracht door de bevolking en oor spronkelijk bestemd voor diverse hulde blijken, aan te bieden ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Konink lijk echtpaar. Een drama in een herberg. Een groepje personen had een café in de Lange Niezel te Amsterdam bezocht, tijdens welk bezoek twist was ontstaan. In dien twist werden verschillende personen betrokken, en zooals het daar in die buurt gebruikelijk is, werd de ruzie op straat voortgezet. Men zag eenklaps, dat de oudste van twee broeders,een 29-jarig man, zekeren Donker met een mes een steek toebracht. Deze trof in den onderbuik en bet slacht offer zakte terstond ineen. Men bracht hem in een huis, waarna hij per autobrancard naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Den anderen morgen is .hij tijdens de chirurische behandeling overleden. De dader werd op de plaats zelve aange houden. Even laler meldde zijn jongere broer zich aan. Ook hij is in verzekerde bewaring gesteld. Verwarm nooit «as met terpenfyn op eei vlam of vnnr. Waich niet met benzin- nabijheid van een vlam of van vuur en zoy i Her krachtige luchtrerverschiDg. ttni. leeske stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in buis voor eeu doos 10 33516 Doos 30 ceut. THOLEN. Blijkens achterstaande advertentie zal de cursus in batikken en schabloneeren worden gehouden op 26 Maart a.s. Voor belanghebbenden die deze cursussen wen- schen te volgen kan het wellicht van nut zijn, dat zij weten dat diverse benoodigd- heden behooren te worden aangeschaft, die bij de firma Pot verkrijgbaar zijn gesteld, te weten 6 flacons batikverf in verschil lende kleuren, penseelen, gummibal, batik- raam, batikgom, punaises, een patroon naar keuze, verfnapjes, houlskoolpoeder, terwijl de deelneemsters een stukje lichte wasch- zijde zullen moeten meebrengen. Voor den cursus in schabloneeren is lienoodigd 1 schabloneerdoos, 1 flacon stencil Medium, 1 schabloon naar keuze, 1 porceleinen paletje, 1 doosje punaises, 1 stuk dik carton, terwijl ook hiertoe een stukje stof moet worden medegebracht. Aan ons bureau zijn deeldame-kaarten en nadere inlichtingen te bekomen. Volgende Vrijdag geeft in het café van den heer Eist de nieuw opgerichte tooneelvereeniging „Vriendenkringa haar eerste uitvoering. Het programma belooft een komische opvoering. Door electriciteit gedood. Op de boerderij van Weren, op de grens tusschen Oeffeit en Beugen, in Noordbra bant, is Vrijdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het dorsohen van rogge zijn vier personen in aanraking gekomen met de electrische leiding, waardoor allen be wusteloos werden. Aan eenige omstanders is het na veel moeite gelukt, de slacht offers te bevrijden. De 24-jarige zoon des huizes bleek reeds overleden te zijn. De drie anderen zijn na eenigen tijd tot be wustzijn gekomen. Zij hadden geen letsel bekomen. Tweemaal tegelijk getrouwd. Een allerzonderlingst geval heeft zich te 's-Gravenhage voorgedaan, meldt de sN. Haagsche Crt.® Indertijd vroeg een vrouw tegen haar man scheiding van tafel en bed, en ver kreeg die ook. Daarna vroeg deze man I tegen zijn vrouw echtscheiding, en verkreeg die eveneens, blijkbaar bij verstek. Het j echtscheidingsvonnis werd ook door een deurwaarder aan de vrouw beteekend, maar niet op de goede manier. Althans zij kreeg er toen geen kennis van. Niettemin werd dit echtscheidingsvonnis in de registers van den Burgerlijken Stand ingeschreven, en het huwelijk dus werkelijk ontbonden. Sedert zijn ongeveer vijf jaar verloopen. De vrouw hoort van de echtscheiding en komt met een nrequest civiek (een buiten gewoon rechtsmiddel) tegen dat vonnis op I en krijgt het ook inderdaad vernietigd. Dus herleeft weer het oude tafel- en bed- scheidingsvonnis, dat het huwelijk, gelijk bekend is, in stand laat. Maar.... in die vijf jaar is de man met een andere vrouw getrouwd, en wel volkomen wettig, want hij was toen officieel gescheiden. En nu voelt men wel, dat het moreel niet aan gaat om een wettig gesloten huwelijk, waar stellig de tweede vrouw en misschien zelfs ook wel de man, te goeder trouw bij ge weest zijn, en misschien zells wel kinderen uit geboren zijn, achteraf nietig te gaan verklaren op grond van een forrneele fout bij een exploit van beteekening Wettelijk is een nietigverklaring wel mogelijk. Zoodat deze man voor het oogenblik in het bezit is van twee wettige vrouwen! Her1 i. V De Hooge Baad heeft bij arren 22 Februari 1926 «erworpeo het door chauffeur te Poortvliet, ingestelde ben cassatie van eeu vonnis op den 28 Noiï. ker 1925, gewezen door de Arrondissements-Cand. bank te Breda, «aarbij bij «aa veroordes ger, gens overtreding der verordening tot heffftj^eske weggeld in Noord-Brabant. fa»- Arrondissementsrechtbank te Bredal'00* Door den politierechter zijn veroordeelt P. d. K„ ecbtgenoote van S. K. te St-Anc, Q. wegens diefstal op 10 Jan. van een geld.]iet, inbondeude circa f 600 ten nadeele van ,e,1B9 Conform den eisch werd de beklaagde, die- bekentenis allegdj tot 6 maanden gevangenf*0®" veroordeeld. De echtgenoot van beklaagde die terecht-... wegens heling, doordat bij het ontvreemdt had aaDgenomen en verborgen, werd veron*,teI" tot 4 maanden gevangenisstraf. J. C. P. te Oud-Vossemeer werd beklaag diefstal van eeu rijwielplaatje ten nadeelt P. D. te Poortvliet. Overeenkomstig de werd hij veroordeeld tot 1 maand gevangeoi Beklaagd van diefstal van eenige zakd ten nadeele van den mannfactorier A. F. Oud-Vossemeer, stond terecht de niet-rersc J. F. wonende te Breskens. In overeenstemming met den eiech, beklaagde veroordeeld tot 2 maanden gevang? yi straf. V' CORRESPONDENTIE. Gaarne verklaren wij dat de heer V deu Berg, hoofd der Chr. school (Boschje)D« de schrijver is van het ingezonden stukjeirkel teekend „Spectator*. naat J. P. M. J. te Baodoeog. Uw stag mentsgeld voor het le halfjaar '26 ontviA In verband met de verlagiug der posttary zondl U f 0.50 te veel, die in mindering!' komen bij de toezending 2e halfjaar '26. Al Ernstige vechtpartij. In het mijnwerkerscafé «Bergenrode" te Heerlerheide vertoeven dikwijls arbeiders van verschillende nationaliteit en vaak gaat het er luidruchtig toe. Ook jl. Zondagavond. Vooral twee bezoekers, een 27-jarige Slowa- kijer en 30-jarige Pool, maakten het de anderen zeer lastig. Toen het tegen elf uur liep, maande dé eigenaar van het café,de Tsjech Cernetz, het tweetal aan om te ver trekken. Zij weigerden, vroegen zelfs nog drank. Ten slotte dreigden zij den café houder met een stoel. Hij vluchtte naar de keuken en kwam terug met een revolver. Herhaaldelijk dreigde hij te zullen schieten maar de mijnwerkers drongen nogophem toe en sloegen een stoel op het lichaam van den herbergier stuk. Deze loste daarop drie schoten, waardoor beide aanvallers terstond gedood werden. Hollandsche Waalsteen naar Amerika. De Hollandsche Waalsteen komt in New- York meer en meer in trek. In de beste gedeelten van New-York zijn een paar wolkenkrabbers verrezen van Hollandsch materiaal en eind 1925 werd besloten tot den bouw van een »skycraper« van 33 ver diepingen, eveneens van Hollandsche steen. De kleur van deze steen blijkt zeer aan trekkelijk en vooral nu men op het denk beeld is gekomen, dat men kleurschakee- ringen kan verkrijgen door steenen van verschillende kleur aan één gevel te ge bruiken. Men denkt, dat de uitvoer van Hollandsche steen naar Amerika wel tot 100 millioen per jaar zal zijn op te voeren. Loop op het trottoir rechte. Volg in smalle straten het rechtsche trottoir. Sta niet stil op het trottoir, daar, waar ge het paweeren tan andere voetgangers belemmert of deze tot betreden van den rijweg dwingt. MOEDERS. Laat U omtrent de voediDg en de verzorging van Uw zuigeling door een dokter voorlichten. Ook als Uw kiod gezond is. Zoo doeode kunt Gq veelal voorkomen, dat de kleine ziek wordt. VOOR HET HUISGEZIN. Overkokende melk kan de gasvlam uitdooven, waardoor een gasontploffing kan ontstaan. Blijf daarom als ge melk koekt, in de nabijheid. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 24 Febr.—4 Maart 19 Ondertr.W. J. Bogers en W. C. van den Gem. POORTVLIET over Februari 1920, GehuwdJan Cornelis Schipper, jm. 24 Geertrui Adriana de Rjjke, jd. 17 jr, GeborenCornelis Marlnua, z. v. Jan Uyl Jannetje Bolier. Janna Jacoba, d. v. Pieter Co van Tiggele e. v. Jacoba Willemina Antho Willem Marinos, e. v. Gerardus Cornelis Quaa Rachel Smita. Jan Johannia, z. v. Gabriël Nien verdriet e. v. Dina Maatje van Dgke. Willem, David van de Graal e. v. Neeltje Jacoba Overk Gilles Jan, z. Jan Leendert Niemantaverdrietkle Appolonia Cornelia de Jonge. Ac iit 9 int 1 KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN Zondag 7 Maart. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 da. Moermi nam. 2 oor da. Datema. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 ds. Drost te Utrecht. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 'sa 6 uur leeakerk. ho Woensdag 10 Maart (Biddag) Geref. Kerk voorm. 9,30 en avonds 6 ds. Zijlstra te Rotterdam. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Zondag 7 Maart des avonds half zes Ds. Lol te Bergen Zoom. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. ds. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 9.30, en nam. 2 aar da. en 's avonds 6 uur leeskerk. Woensdag 10 Maart (Biddag) et Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2di ds. Verschoor. J Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 aar da. Bty en 'savonds 6 uur leeskerk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 ds. Los. (Nam. Doopabed.) Oud Ger. Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en'a 5.80 uur leeskerk, Ij Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Datem_ nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm 9.30, en nam. eleskerk. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk enV 2 uur ds. Moerman. Oud Geref. Gem, voorm. 9.30, nam. 2 u.Iq 's avonds 5.30 unr leeakerk. g Woensdag 10 Maart, Ned. Herv. Kerk 's avonds 7 uur Ds. Moe$ (Bidstond voor 't gewas.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2