IERSEKSCHE EK THOOLSCHE COURANT liei "al Babies ^3134 Vrijdag 26 Februari 1926. Drie en veertigste jaargang GOUDFAZANT-SIGAREN Firma i. M. C. POT Tholen. Fa - 33020 10 6 8 1 0 ets. Verkrijgbaar in alle eerste klas zaken. Sigarenfabriek H. v. LIENIT, Etten (N.B.) GEMEENTERAAD. Wer-MAAETENSDIJK, 23 Februari v.tn. 10.30 Uk oorzitler de heer J. Polderman, burgemeester, '^genwoordig zes leden en de Secretaris af- de heer A. L. Hage. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. >er kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad fl,875, franco per post f 1,65 10 ct. disp. kosten. UITGAVE: Telef. Interc. no. 16. PUBLICATIËN. ïemeentelijke Arbeidsbemiddeling. eeat kosteloos baar tnsscheokomit bg vraag ibod van werkkrachten, dienstpersoneel, e. d. ichreven staan als werkzoekenden iarbeider. 1 smid-bankwerker (halfwas.) ilder. 1 schoonmaakster, a. aagd Lselaars 55 cl. per nnr. gstbode voor 's-Gravenhage. zindelijke vrouw vraagt wasch- en strijkwerk klingen kantoor Brugstraat 31. 15 BUITENLAND. nanciëele nood der Fransche Republiek is hoog in. En toch heeft de Kamer niet in alle deelen swerkt om dien nood te lenigen. Op de aan- van ruim vijf en een half duizend millioen i moeiten dienen om het te kort van 4000 op de begrooting voor dit jaar te dekken, 1600 millioen toegestaan. De meerderheid ,_jet weten van een hoogere belasting op tabak, in van die op de automobielen, terwijl boven- Ie 1.2 procent op de betalingen met aanzienlijke srheid is verworpen. alve dat door die afwijzing de regeering zonder ddelen wordt gelaten om in de eerstkomende Hbn aan hare verplichtingen te voldoen, zal zij B sterke male belemmerd worden in de ont- g van de handelsbalans, want de bedragen Ir de verhooging van de tarieven in de schat- TTjT "jyouden vloeien, zullen zeer miuiem zijn, daar J-il\n uitvoer zeer belemmerende bepalingen zijn Ben. dit alles niet zonder invloed blijft op het agsmiddel, heeft de prakiijk reeds herhaalde i doen zien en ook nu weder oudervindt de er de gevolgen van door in nederwaartsche ng te gaan. Ook dit verschijnsel doet hot geld rare wegsmelten als sneeuw voor de zon. wacht intuischen af wat de Sennat doen zal. iheele financiëele ontwerp, waarvan een deel ie Kamer is van de hand gewezen, is bij den f ingediend, teneinde te trachten toch het volle iigde bedrag te kunnen binnenhalen. ^Hrt de Senaat ze goed, dan gaan ze nogmaals Kamer terug. Uit dit averechlsch parlementaire HR blijkt wel de «tijgende nood. Of do Kamer it systeem accoord zal gaan moet nog blijken. """erantwoordelijkheidsgevoel staat niet meer op ffMAteil waarop het zich vroeger beroemen kon. UI Ultschland maakt een ontzettende economische door. Naast de twee millioen arbeiders die ^00 men werkloos zijn, zijn er evenveel die slechts iet vereelte jor week werken. geweldige crisis \iudt ook hare afspiegeling toenemend aaütal faillissementen. "*jfenover deze sterke achteruitgang staat in wijzin£eer<l0 evenredige verhouding de ruimte van ileine^M- Vraagt men zich af hoe het dan mogelijk at er zoo weinig crediet verstrekt wordt, dan npi/jhierop geantwoord worden, dat dit zijn oorzaak HOI v in het gebrek aan vertrouwen, niet het minst at betreft dat in een goed en regelmatig afzet- vau het raadsbesluit in zake de overeenkomst met den heer G. J. de Wilde tot aanleg van den gemeentelijke mestvaalt. De heer Vroegop meent dat er nog vail in den diereotain geworpen wordt. De heer Koopman vraagt of de Rietburg no al gebruikt wordt. De Voorzitter antwoordt dat de toegaogsweg eerst wat verhard moet worden. c. Missive inzake de in te voeren tijdsver- vroeging, die zal gelden vanaf 15 Mei tot 8 October. d. Verslag der commissie van toezicht op het lager onderwijs over het jaar 1925. De commissie komt tot gunstige conclusiën, zoo wat betreft de samenstelling van het personeel, het bezoek der leerlingen, de toestand en de aanwezigheid van de leermiddelen, alsmede van dien der school lokalen. Gemiddeld werd de school bezocht door 868 leerlingen verdeeld over 9 klassen. De gemaakte schoolreis heeft dermate een gnustigen indruk achtergelaten, dat deze stellig zal worden herhaald. De heer Koopman vraagt of 't de bedoeling is dat er in de schoolgang leien zullen worden gelegd en of er wordt voortgegaan met bet verven der lokalen. De Voorzitter antwoordt hierop bevestigend leien worden bovendien 't meest aanbevolen voor een gang. e. Een schrijven van de desbetreffende firma dat de hoogoven-slakken zijn verladen en weldra kuunen arriveeren. f. Verzoek van M. J. Bos om ter gelegener tijd in aanmerking te mogen komen tot hel pachten van een stukje land. De beer Koopman vraagt of er ook niet een MAR _d. Daardoor kwijnen vele zaken en moeten ten het onderspit deiven. i toetreding van de Duitsche republiek tot den Y snbond verwekt heel wat agitatie omdat velen T verzetten tegen het denkbeeld dat nu ook aan chland terstond een vaste zetel in den Raad zou Britsche minister Chamberlain geeft van deze iet Ui0 ®eD nauw^eurlg® uiteenzetting, waaruit blijkt fle Volkenbond steeds heeft gewacht op het slangel^Q moment waarop Duitschland zou toetreden ms eert in dit verband van jaar tot jaar de lijdelijke jjj- van den Raad zijn herkozen, waardoor het p geleek alsof zij vaste zetels hadden. Hieraan 9 len grondslag, dat de groote mogendheden hun duurzaam zouden hebben en de kleinere deze oerbenrt zouden bezetten. En waar steeds de ïjiug voorop heeft gezeten om ook aan Duitsch- een vaste zetel toe te kennen vordert de Ueit om dit plan ten uitvoer te brengen zoon de door Duitschland gedane toezegging van srediet van 100 millioen goudmark aan Rusland t eeoe poging gezien om Rusland's deelneming le ontwapeningsconferentie te verkrijgen, teneinde lendac ingrijpende reorganisatie van do Engolsche roerde; tot stand te brengen. Maar nu zal, naar het LOET, door do vertegenwoordigers te Berlijn van de )om. rikaansche Bankiershuizen verzet tegen deze 313018 worden aangeteekend, in weerwil er een roor bestellingen aan de Duitsche Nyverheid ver gesteld wordt en het mitsdien een zuivere ih-transactie zou wezen. Na lezing en onveranderde goedkeuring otuleu van de vorige zitting, wordt mede- g gedaan van de volgende ingekomen en, als eene dankbetuiging namens H. M. de gin en Z. K. B. Prins Hendrik voor den afischen gelukwensch bij H. D. zilveren 'ykf-jnblienm. Missive van Ged. Staten tot goedkeuring dergelijk verzoek is ingekomen van Mar.Pon9e. De Voorzitter autwoordt ontkeuuend. De heer Kloet meent, dat 't toch wel de bedoeling zal wezen om eerst gehuwden te helpen. De heer Vroegop zegt dat de Laodarbeiderswet ongehnwden niet uitsluit. De heer Kloet zou 't toch beter achten om hen, die voor een gezin moeten zorgen, te laten voor gaan. De heer Quakkeiaar vraagt of ook de vader land in pacht heeft. Aangezien deze vraag niet met juistheid kan worden beantwoord, en meo in 't algemeen niet kon sympathyseereu met het denkbeeld om aan meerderen uit één gezin land toe te kennen, wordt bet verzoek tot eene volgende zitting aangehouden. g. Een schrijven van Wed. A. Scberpenisse de Wilde dat Chr, Bijl, na aankoop van het door hem bewoonde huis, de put waaruit door haar steeds het afvalwater is geloofd, heeft gedempt, met verzoek maatregelen te willen treffen, dat het overtollige water, nog vermeerderd door ophooging van dieus grond wordt afgevoerd. De beer Vroegop vraagt of Bijl het recht heeft om dien waterafvoer op te stoppen. De heer Qnakkeiaar zegt dat men verkregen rechten die verjaard zijn, niet mag wegnemen. De Voorzitter heeft ter plaatse een kijkje ge nomen en zegt, dat met wederzijdsch goedvinden deze zaak wel is op te lossen. h. Naar aanleiding der bonwaanvraag van P. J. van lwaardeu ten behoeve van den bonw eener woning voor Bazen, is door den gein.-op zichter de opmerking gemaakt, dat deze bouw niet in overeenstemming is met de verordening voor wat betreft het bouwen aan den openbaren weg. Te dier zake is een gezegelde verklaring inge komen van H. Stouten dat aan genoemden Bazen een uitweg van 2.40 M. naar den Middellandschen weg wordt verleend. Uit dien hoofde wordt de bonwvergnnning verleend. i. Door de schoonmaakster der Bewaarschool Ca. Eogelvaart wordt eene kleine vergoeding gevraagd voor het extra-schoonmaken dat zij doen moet ua het veelvuldig gebruik van het lokaal door de muziek- en de zangvereeniging. De Voorzitter zegt dat deze vergoeding zeer billijk is en ook de beide vereenigiugen elk f 10 willen geven. De beer Quakkelaar vraagt of dat niet voor rekening der gemeente kan worden genomen, daar het bedrag toch zoo luttel is. De heer Koopman is daar tegen. Er 19 pas besloten om aan die vereenigingen, ook onder die voorwaarde, toegang tot het lokaal te ver- leenen, zoodat er geen reden is om dat nu weer opeens te veranderen. lo Scherpenisse moet nog voor vuur en licht betaald worden. De heer Kloet meent dat de gemeente het bedrag zou moeten innen en dan aau de schoon maakster nvtkeeren. De heer Vroegop begrijpt niet dal ze nog niets ontvangen hebben. DeheerQaakkelaar stelt voor, het voor rekening der gemeente te nemeD, hetgeen echter wordt verworpeu met 4 tegen 2 stemmeD, die der heeren Qnakkelaar en Vroegop. j. Op het verzoek van Abr. Jagt tot plaat sing op de lijst ter verkrijging io haar van eene gemeeutewoning wordt goDstig beschikt. k. een schrijven van den Pensioenraad om nader bericht iuzake den pensioensgrondslag vau J. van Nieuwenhuijzen als ontvanger der haven en kaaigelden gedurende het tijdvak 1 Jan. '18 1 Jan. '23. De voorzitter zegt dat tijdens de herstelling van den kaaimuur door van den Balie, de aao- voer van materialen hiertoe vrijgesteld was van haven- eu kadegeld, doch dat niettemin Nien- wenhnijzen het werk er aan had, zoodat hij toen minder heeft ontvangen dan feitelijk het geval had moeten zijü, daar de belooniog geschiedde procentsgewijze van den ontvang. Burg. eu Weth. stellen daarom voor, de pensioensgrondslag op 1 Jan. 1923 te bepaleu op f 208 voor het haven geld en f 147 voor het kadegeld. Dienovereenkomstig wordt besloten. 1. Op bet verzoek vau Micb. van den Hoek tot oprniming van de waterplaats aan het door hem bewoond huis zal worden voldaan en deze. in overeenstemming met het Kerkbestuur elders worden geplaatst. in. Teneinde een plaatsje te bekomen tot honden vau enkele kippen wordt aan Hubr. Hartog in het Boschje een 10 M2. grond afge staan nabij zijne woning. s n. Door Ged. Stateu is goedgekeurd het be sluit lot vaststelling der huursommen van de gemeente woningen. o. Ingekomen is een schrijven van P. Man neke, waarin hii zijne verwondering te kennen geeft dat in de verhooging der huur enkel de woning van zijne dochter, wed. C. van Gorsel Manueke eo de zijne betrokken zijn. Reeds meermalen heeft hij die eer gehad. Maar voor de verhooging der woninghuar voor zijne dochter is allerminst grond, hetgeen adressant nader aantoont. De voorzitter meent dat daaryan wel iets aan is. Zij onderhoudt het huis op voorbeeldige wijze, doch dit mag daarom geen aanleiding zijn de buur te verhoogen, terwijl do aangevoerde mo tieven wel gegrond zijn. Hij durft dus wel de vrijheid te nemeu tot het voorstel om de oude haur dezer woning te bestendigen. De beer Quakkelaar erkent dat men in de vorige zitting te vlug over deze zaak is heen gestapt en kan zich goed met dit voorstel ver- eenigeD, hetwelk met algeineeue stemmen wordt aangenomen. p. Missives van de ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en vau Fmauc.ën, hou dende beschikking dat aau deze gemeente ten behoeve vau den bouw en de exploitatie van arbeiderswoningen vau gemeentewege alsnog bij- Adverteutiën van 1 tot 4 regels 75 cent; iedere regel meer 17 J/2 ce nt Grootte der letters naar plaatsrnimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De heer Vroegop vraagt of ook de woningen iu het Boscbje niet geverfd bebooren te worden. De voorzitter zegt dat ook dhar het hoogst noodige kan geschiedeu. Evenwel ligt 't dan in de bedoeling, om enkel van buiten te verven, daar dit bet meeste lijdt terwijl zalks van binnen niet zoo het geval is. De heer Vroegop zou dit werk willen aanbe steden. De heer Koopman wil dat Burg. en Weth. eerst de zaak goed onderzoeken en dan met een voorstel bij dea raad komen om daarna aan te besteden op een goed contract eu ouder toezicht. Dit wordt goedgevonden. Verder zegt de voorzitter dat aan M. Corce- lisse f 25 is toegekend voor het eventueel plaatsen van de vloedplankeD, ingaande dit jaar, maar in bet afgeloopen jaar is hij herhaalde nachten waakzaam cn in het getoaw geweest, dat, naar bet oordeel van Burg. en Weth. hem daarvoor nog wel eeue vergoeding toekomt, die zij wen- scben bepaald te zien op f 15, waarin ook weder het waterschap de helft voor zijne rekeniug neemt. De heer Quakkelaar vraagt waarom voor 1926 f 25 en voor 1925 f 15 wordt gegeven. De heer Kloet zegt dat voor '25 nog geeue regeling was getroffen en er ook geen vloed planken zijn geplaatst. Daarom leek het aan Burg, en Weth. billijk om f 15 voor testellen, waartoe unaniem wordt besloten. Voorts komt de Voorzitter terug op het ge nomen besloit om de plaatsing van de kachels in de school ook op te dragen aan den smid die beslast is met het gemeentewerk. In de praktijk zal het blijk geven van zoovele moeilijk heden, dat hij gaarne dit besluit zag ingetrokken en deze plaatsing weder werd opgedragen aan Pagee die zulks reeds jaren doet en daarin een speciale bedrevenheid heeft verkregen. De heer Koopman wenscht niet mede te werken tot afwijking van een eenmaal genomen besluit. Behoudens zijne slem besluit de vergadering tot iutrekkiug van bedoeld besluit. De heer Koopmap geeft in ernstige overweging om nachts enkele lichtpunten te laten branden, daar bet zoo donker kan zijn, dat al9 meu nood zakelijk een boodschap heefi te doen, het ge vaarlijk is. De Voorzitter meent dat dit bezwaarlijk gaan zal, daar een enkel lichtpunt van een geheele lijn moeilijk is uit te zonderen, doch hij zal er met den machinist van de centrale over spreken. De heer Vroegop hericuert er aan, dat hij in de vorige vergaderiug een voorstel heeft inge diend om vanwege de gemeente tien woningen te bouwen ter voorzieuiog in den woningnood. Dat is afgestemd, ook op groud er van dat het beter is dat particulieren houwen. Maar als particulieren nu bouwen willen, is er dan grond vau de gemeente beschikbaar? En zoo niet, is de gemeente dan niet verplicht voor bouwgrond te zorgeu De heer Quakkelaar zegt dat de dierentuin grond van de gemeente is niet allteu maar ook dragen ziju tatiejaren, voor rentevoet. 33.75 33.75 33.75 33.75 over de navolgende exploi- materiaalprijzeo. 375.87 370.45 375.87 875.87 oningen gesticht in 1918. ;ew. bijdr. 26.66 20/2 T: 21/22: 22/23: 33.75 375.87 37.41 23/24: 33.75 875.87 44.72 voor 10 21/22: 349.58 22/23566.04 23/24: 595.66 voor 10 woningen gesticht in 1921. 21/22: 96.32 22/23: 96.32 23/24: 96.32 voor 1 woning gesticht in 1921. De voorzitter zegt dat meu inderdaad van een meevaller kan spreken. In drie verschillende posttydeo zijn deze missives ingekomen, zoodat meu werkelijk ia extage verkeerde. Een woord van hulde aan den secretaris voor ziju accura tesse is zeer zeker op ziju plaats. In de tekorten op de exploitatie wordt thans met een extra- bijdrage tegemoet gekomeu van f 3542.09, II. In verband ook daarmede is eene wijzi ging op de begrooting vau 1925 noodig welke wordt goedgekeurd tot een balanscijfer van f 20.817.01 en eene af- eu overschrijving in die begrooting in ontvang en uitgaaf op f 1535 wordt eveneens aangebracht. III. Ingevolge eeu wenk van Ged. Stateu wordt eene wijziging aangebracht in de verorde- niug op het houden der veemarkten, bedoeleode het houden van geueeskundig toezicht op het in te zenden vee. IV. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. de gemeentewoniDgen in de Boschstraat eens hebben opgenomen, waarbij hen geblckeu is dat deze van buiten er niet lloriasaot uitzieD. De gemeentewet zegt dat bet onderhoud der ge meente-eigendommen een aanhoudende zorg van het bestuur is. Aau de hand daarvan meeuen Borg. en Weth. dat die woningen eens een goede beurt moeten hebben. hebben vaak last van een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 cent PUROL 9 33494 dat er zelfs een stratenplan van bestaat en dus als bouwgrond is aangewezen. Maar bij zou op geen enkele uitiDg die men tegenover een of ander raadslid doet, acht willen slaan. De ver zoeken moeten hier in den Raad komen en dan kan men oordeelen. De heer Vroegop wil er maar alleen op wijzen dat men toch groud moet kunnen aanbieden als er naar gevraagd wordt. Eo heeft de ge meente geen geschikt terrein, dan behoort zij te onteigenen. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. eens overleg zullen plegen met lz. Hage over diens tuin, opdat zoo mogelijk, de straat zou kunnen aangesloten worden. De heer Vroegop wijst op de reiniging der verlaatpntten, hetgeen kort geleden is gebeurd, doch volgens de begrijpelijke opvatting van Knuist meermalen zou moeten geschieden, opdat men niet in groote kosten zou vallen. De Voorzitter spreekt er zijn voldoening over uit, dat do broer van Vroegop zoo uitstekend werk heeft verricht. De beer Quakkelaar zegt dat'als Moerland een man noodig heeft hem ook hnlp meet ge geven worden, doch die krijgt hij niet. De heer Vroegop meent dat als de verlaatpntten goed gereinigd ziju, het werk niet meer zoo uitgebreid is, als men denkt, daar er toch weer veel putten zijn opgeruimd. Dj heer Koopman bestrijdt die meening. Toeu Moerland aan de gemeente-reiniging is gekomen, was er van Achterbosch of het Boschje nog niets te be*pearen, terwijl t.1 van valaatputteu

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1