Kiespijn iSwtaizMn Totaal -fe..* voorslcl zooals bel bier Ier tafel koml op niets lijkt. Wagemaker is grondeigenaar en heeft dus belang bij de zaak. De voorzitter verzoekt den beer Cornelisse zijn woorden in te trekken, daar die niet toelaatbaar zijn. De heer Cornelisse verklaart zich hiertoe bereid, en vervolgt dat Moelker en Wage maker (de voorzitter verzoekt dhr. Corne lisse om zijn uitdrukking te wijzigen en te zeggen de heeren.) De beer Cornelisse hieraan voldoende, vervolgt dan dat die heeren de boeren niet willen bezwaren door hen meer te laten betalen zooals hij voorstelde, zijn voorstel van verbooging voor de boeren zal wel kelderen. De voorzitter merkt op dat blijkt dat de heer Cornelisse dan de voorgestelde wijzi ging niet goed heeft gelezen, immers de nieuwe kadegelden houden een verhooging in van vijftig procent, dat dit den heer Cornelisse niet recht duidelijk is kan spreker niet helpen. verdrijft men spoedig met MIJN HARDT Buisje 75ct.Bij Apoth.en Drogisten 584 8 33472 De heer Moelker wil alleen dit zeggen als antwoord op den aanval op zijn per soon, dat een grondeigenaar het weinig zal kunnen schelen of een landbouwer 20 of 25 cent voor een wagen zal moeten betalen. Er zijn gemeenten waar kadegeld wordt geheven van boerenwagens, doch dit zijn enkel landbouwgemeenten. Onze gemeente kan niet als een landbouwge- meente worden beschouwd, we hebben tal van takken van bedrijf welke die gemeenten niet bezitten, zoodat Tholen nu niet zoozeer als een plattelandsgemeente kan worden beschouwd. De heer Wagemaker zegt dat de aanval die de heer Cornelisse op hem doet als grondeigenaar hem de moeite van ant woorden niet waard is. De heer Goedegebuure kan zich goed met de verhooging vereenigen, die van 10 op 15 cent is gebracht. Wat de wagens betreft die er niet in opgenomen zijn, te Tholen is dat niet noodig, het komt nooit voor dat er wagens 24 uur op de haven blijven staan en het is nimmer de bedoe ling geweest om iedere wagen die op de haven komt te laten betalen. De heer Moelker wil opmerken dat hij wilde laten uitkomen dat het een Jand- eigenaar niet kan schelen of een boer voor een wagen kadegeld moet betalen, doch spr. zou dit niet billijk achten. De heer Cornelisse meent dat als de boeren dit moeten betalen de landeigenaar minder pacht zou ontvan gen en dat mag wel. De voorzitter is van meening dat de raad hiermede niets te maken heeft. Met alg. st. wordt de wijziging goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de finan- cieele uitkomsten der gemeentegasfabriek beter zijn geweest dan men over 1925 door de groote gasprijsverlaging heeft verwacht. Men schatte dat er een tekort zou zijn van f 5600, terwijl 1925 een tekort aanwijst van f2100, een aanmerkelijk verschil en wel een succes. Het is nu noodig een tweede oven bij te bouwen en eveneens moet de koelruimte vergroot, een en ander vraagt een bedrag van f 11.500, zoodat B. en YV. den raad voorstellen een leening aan te gaan van f 12.000 teneinde deze werken uit te voeren. De heer Goedegebuure meent het wel eens goed is dat het groote publiek, dat steeds meent dat de gasfabriek een strop is voor de gemeente, hoort dat ondanks de prijsverlaging van het gas, de toestand veel gunstiger is dan men gedacht heeft. De voorzitter vindt het juist, de finan- cieele toestand van de gasfabriek staat er niet slecht voor. Met alg. st. wordt besloten tot het aan gaan eener geldleening voor den bouw van bovengenoemde werken. De heer Cornelisse vraagt hoe het gaat met toezicht op het materiaal van het veer. In December j.1. was een nacht de pont op het droge gevallen door nalatigheid van het personeel. De voorzilter vraagt of de heer Cornelisse dit persoonlijk heeft gezien. De heer Cornelisse antwoordt dat hij dikwijls dingen genoeg aan het veer ge zien heeft die niet goed zijn. De voorzitter deelt mede dat hij steeds goed op de hoogte gehouden wordt door den veerschipper van alles wat er geschiedt en dan worden steeds de noodige maat regelen genomen door B. en "YV. Öe heer Cornelisse vertelt nog dat er een passagier des avonds met de tram mede moest, de veerknechls vertelden dat ze nog tijd genoeg had en toen ging ondertusschen de tram weg. De voorzitter zegt dat dit hem niet be kend is. De heer Moelker meent dat dit dezelfde jull'rouw betreffen zal die bij spr. toen ze dhr. Goossen niet thuis trof, is wezen klagen hieromtrent, ze eischte dat de ge meente haar op gemeentekosten per auto verder zou laten brengen. Spr. heeft haar den raad gegeven om schriftelijk bij den burgemeester een klacht in te ^dienen. De heer Goedegebuure vraagt of er soms nog herstellingen aan den toren moeten plaats vinden daar de stelling zoo lang blijft staan. De voorzitter deelt mede dat dit inder daad zoo is, doch de herstellingen zijn groot zoodat hieromtrent nog geen nadere plannen zijn uitgewerkt. De heer Goedegebuure zou gaarne nog even terugkomen op de beantwoording zijner vragen inzake de werkloosheid. Im mers de burgemeester kwam met het ver wijt alsof hij en zijn partijgenoot zonder meer de uitgeschreven conferentie niet zouden hebben bijgewoond. Zijn partijge noot Cornelisse was verhinderd en had hem een brief ter hand gesteld om den burgemeester van die verhindering op de hoogte te stellen. Toevallig bekwam spr. elders werk en doordat hij geen geld missen kan, moest hij dien arbeid wel elders ver richten, zoodal noch zijn partijgenoot noch hij moedwillig die conferentie hebben ver zuimd. Hij hoopt dat de voorzitter zijn woorden ten dezen opzichte wel zal willen intrekken. De voorzitter zegt hieraan zeker te willen voldoen als het waar is wat de heer uoedegebuure zegt en biedt dan zijn excuus er voor aan. Hierna sluiting der vergadering. BUITENLAND. We wenden allereerst maar weder onze blikken naar Frankrijk, waar men tracht eenige orde te scheppen op financioel gebied. Gemakkelijk heeft minister Briand het al weer niet gehad om de fiuan- cieele voorstellen van Doumer, waarbij al heel wat water in de wyn is gedaan er door te krijgen. Alleen het stellen van de kwestie van vertrouwen heeft deze voorstollen dio heel wat besnoeid zijn, er door ge kregen. lioe poover wel het resultaat is blijkt uit de mededeeling van den minister van financiën, dat de nieuwe belastingen 1600 millioen zullen opbrengen (over het bedrag van salarissen voor de dientenge volge benoodigde ambtenaren zwijgt de minister) terwijl het tekort maar slechts vier milliard franc bedraagt. Met stellen van de kwestie van vertrouwen had tot resultaat dat er 254 stemmen voor waren sn 145 tegen stemden, de socialisten onthielden zich van stemmen. Wel een pover resultaat, dat doet wanhopen ot zoo doorgaande, do franc wel zal zijn te stabiliseeren. Inzake de toewijzing van eon zetel inden Volken- houd aan Duiischland, schijnt een politiek spel gespeeld te zijn. Tenminste er is eenigszins getwist over de vraag wio in don Volkenbond een vaste zetel mag hebben. Na het geschermutsel achter de schermen blijkt dat Duitschland wel een zetel in den Raad zal krijgen. In ieder geval wordt zoo doende het vredesidée weder versterkt, hetgeen een slap in de goede richiing is, In België beginnen de voorstanders van behoud van het leger hun kop op te stoken. Zooals men weet zijn or een aantal regimenten ontbonden, dit ter bezuiniging on gezondmaking van den Belgischen Franc on de vaandels van de ontbonden regimenten ziju in oen museum gebracht. Bij die gelegenheid zijn rellejes voorgevallen en is (le Belgische minister Poulet, die door het bedanken van den minister van oorlog, ad inlerum is belast met hot departement van landsverdediging, door de zich noemende fascisten, bedreigd. Het was oen heol rolletje. De minister wilde er zolf geen gevolg aan geven, doch nu wordt door deu minister van justitie een oudorzoek bevolen. voudig geschenk te aanvaarden als eoo bewijs van hartelijke belangstelling van het Nederlandsche volk in uw zilveren huwelijksfeest. Tevens toonde de heer Klokke aan de Koningin, die zichtbaar ontroerd was en blijk gaf deze spon tane volksuiting op hoogen ptijs te s'ellen, de re productie van het schilderij, bestemd om aan de schoolkinderen te worden uitgereikt. In den politieken toestand is een vertroebeling ingetreden, die niemand had kuunen voorzien. Mr. Limburg, aan wien de kabinetsformatie is opgedragen, is Zaterdag de Koningin wezon mededeelen hoe de stand van zaken was. Hierna werd de mededeeling gedaan dat binnen eenige dagen de namen van de nieuwe Ministers zouden worden bekend gemaakt en daar komt als een ware verassing hel bericht dat de S. D. A. P d. w. z. do Kamerfractie, aan den President der Tweede Kamer oen verzoek heeft gericht om de Tweede Kamer bijeen te roepen teneinde te beraadslagen over hun voorstel om de Tweede Kamer, in verband met de crisis, te doen ontbinden door de Koningin. Dientengevolge wordt de Kamer bijeengeroepen op Dinsdag 2 Maart a.s. Het voorstel luidt „De Kamer besluit in een voordracht, overeen komstig artikel 120 der Grondwet, aan lï. M. de Koningin te verzoeken, wol ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-üeneraal te willen over wegen." Het verzoek van de sociaal-democratische Kamer fractie aan den voorzitter dor Tweede Kamer, om de Kamer bijeen te roepen, is, behalve door den heer Albarda, mede-onderieekend door de volgende leden: Vliegen, IJzerman, Schaper, Duys, K. ter Laan, v. d. Waarden, Brautigom, v. d. Sluis, mevr. Suze Groeneweg, J. ter Laan, Drop, Sanne®,.Kleere- koper, Cramer, mevr. de Vries--Bruins, v. d. Bergh en v. d. Heide. En hoe nu als er bericht komt dat de heer Van Limburg werkelijk geslaagd is met de samenstelling van een Ministerie? De financiën van het rijk vertoonen over de maand Januari geen slecht beeld. De opbrengst is f43.116.771, waarbij inbegrepen f4.465.548 aan rijwielbelasting. De geraamde opbrengst was voor l/l2 gedeelte f 38.183.000. Verkoopingen en aanbestedingen. Bij de door dhr. C. v. d. Slikke te Scherpenisse gehouden aanbesteding van een huis met schuur is de bouw opgedragen aau J. C. Deurloo te Tholen voor f 5675. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. Geslaagd voor het examen van costumière mej. Tanna Gelok alhier leerlinge der Modevakschool te Bergen op Zoom. BINNENLAND. Het slot van de officieele berdenkiug van het zilveren huwelijksfoost van ons Koninklijk echtpaar heeft Maandag te Den Haag plaati gevonden. Maan dagmorgen kwam bet Koninklijk Echtpaar te Den Haag aan waar de straten zwart waren van de samen gestroomde tnonschenm'>nigie die een hartelijke ovatie brachten. In de Groote Kerk, waar des avonds een huldiging plaais vond, was het meer dan vol en deze avond slaagde dan ook bovenmate goed. Van alle zijden zyn nog deputaties ton Koninklijke paleize on vangen om bewijzeu van hulde aan te bieden. Donderdagmiddag is namens het National Oranje Comité aan het Koninklijk Echtpaar het geschenk aangeboden van het Noderlaudscbc Volk in tegen woordigheid van 26 hebren, vormende het comité van aanbieding. Het geschenk beslaat uit een schil derij van de Koninklijke Familie, vervaardigd door den kunstschilder P. v. d. Hem. De voorzilter, dhr. Kiokko, hield een toespraak zeggende: Dat hot hem een hooge eer is H. M. en Z. K. H. namens het Oranje-Comité-1926 hartelijk geluk te wenschen met Hun zilveren huwelijksfeest, dat eenige dagen geleden mocht gevierd wordon. In hooge mate dankbaar voor het vele dat de Koningin in deze 25 jaar voor land en volk gedaan hoeft, hoopt Nederland zoo verklaarde spr. dat H. M. nog lal van jaren gespaard moge blijven, H. K. 11. de Prinses ten zegen en Haar volk tol heil. Do Oranjevereenigingon in Nederland hebben het initiatief genomen tot het aanbieden van een hulde blijk aan Uwe Majesteit en aan Zijne Koninklijke Hoogheid. In heel het laud vonden haar plannen groote sympathie en waar geen Oranje-vereenigingeu waren, werden Oranje-comité's gevormd, die zich mei de voorbereidende maatregelen belastten. Overeenkomstig den vvenscb der Koningin werd aan de uitvoering der plannen een eonvoudig karakter gegeven on werden geeu groote geldelijke offers van haar volk gevraagd: slechts met kloiue bijdragen is het huldeblijk tot stand gekomen. Namens het Nederlandsche volk bood spreker H.M. en Z. K. tl. thans dit huldeblijk aan, bestaande uit oen door Piet van der Hem geschilderd portret van het Koninklijk gezin, vergezeld van een album, be vattende de namen van de verschillende comiléleden dio met het Oranje-Comité hebben samengewerkt. Maar tevens achtte sproker zich gelukkig H. M. een beifrag van f 85.000 te kunnen overhandigen, waar aan spreker li. M. verzocht oen haar welgevallige bestemming wel te willen geven. Het moge Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid zoo besloot spr. behagen dit een- TH0LEN, 19 Februari 1926. Diosdagvooriniddag hield de Boeren- Leenbaok alhier, in het hotel „Hof van Holland" hare algemeeue jaarvergadering, die slechts matig bezocht was; er waren 53 leden aauwezig. De directear-voorzitter, de heer C. H. A. Stoutjesdijk riep den aanwezigen het welkom toe. Krachtens de nieuwe in werking getredon statuten werd voor deze vergadering als secretaris aangewezen de heer D. H. van de Velde, kassier. De notulen der vergadering vau 11 Dec. werden ongewijzigd goedgekeurd. Daaroit bleek ten overvloede, dat voor de gedachte alsof de Bauk ook specnleert, er niet den minsteu grond bestaat, daar bij den voorzitter on ook in den boezem van het bestuur niet alleen een absolute tegenstand le dien aanzien bestaat, ook de Sta-\ tuien dit verbieden; de leden kunnen dus vol komen gerust zijn. Als lid van het bestaar wegens periodieke aftreding van den heer Iz. van 't Hof, met wien tevens worden voorgedragen de heeren W. L. Klompe en L. K. van Dijk, wordt de aftredende met 47 stemmen herbenoemd, tegen 3 op deu heer W, L. Klompe en 1 blanco. Onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen nam de heer Van 't Hof de her benoeming aan. Eveneens werd herbenoemd als lid van den raad vau toezicht de heer R. E. Hattink met algemeeue stemmen. Met den aftredende waren voorgedragen de heeren D. van de Velde en J. L. vau Gorsel. Als plaatsvervangende leden van het bestuur werden herbenoemd de heeren W. L. Klompe en J. A. Stoutjesdijk met bijna algemeene stem men. Mede waren voorgedragen de heereu C. Th. de Rijke en Iz. Hage voor de eerste en C. W. Snijder en Jac. Geluk J.Lz, voor de tweede vacature. De heer Klompe, ter vergadering aanwezig, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaarde de herbenoeming weder te aanvaarden. Bij tnoude van den heer W. L. Klompe werd het verslag der financieele commissie, waartoe mede behoort de heer J. A. Stoutjesdijk, het rapport van het onderzoek der rekening over 1925 uitgebracht. Met groot genoegen kon de commissie constateeren dat de Bank zeer gunstig had gewerkt. De omzet is aanmerkelijk grooter geworden en niettegenstaande de rente met 1/j, is verminderd kon meer winst worden behaald. De administratie van deu kassier was keurig in orde en het beheer accuraat. De hoop werd uitgesproken dat deze nattige instelling onder leiding van den eminenten directeur en zijne medebestuursleden, die huDne beste krachten kosteloos aanwenden in deszelfs belang, verder in bloei moge toenemen. Aan de door den kassier overgelegde rekening is ontleend, dat het aantal leden der Bank be slaat uit 240, hel getal ingegeven spaarbank boekjes 281, dat der voorschotboekjes 86, terwijl er 108 rekening couranlhouders zijn. De Spaarbank beliep op 1 januari 1925 f 343.093.745. Ingelegd word f 302 520.55 en laagbetaald f 293.906.445, zoodat zij op 31 Dec. 351.707.85 bedroeg. Aan rente werd uit betaald f 12.347.81. j$,Aan voorschotten was nitstaaude f 153.640 16 nieuwe werden verstrekt tot een bedrag van f82.225.en terugbetaald f 87.8/kRT het totad bedrag der voorschotten vond f 147.985.66 was. gse Loopende Rekening, tnds Saldo uitgegeven te goed 1924 tóar Uitgegeven 1925 sdfeijr Saldo van ontvangsten schold 1924 jgin< OntvaDgen schuld 1925 jjdai Totaal fanu; v Totaal uitgegeven te goed on^v ontvangen schuld >n f -j Saldo nitgegeven te goed Het totaal der uitgaven hetg e f 964.550.445, dat der inkomsten e\,|'e er bijna 2 millioen is verwerkt. 0„e] De zaivere winst bedraagt f 2991- de reserve is toegevoegd en deze doen aangroeien tot ruim f 15000. )Qr De Voorzitter braebtden kassiern Tan hartelijken dank voor zijn geheel en voor het verkregen resultaat. Hij] hem tevens voor zijn comptabiliteit? gedechargeerd. Als afgevaardigde Daar de gadering in Mei te Utrecht te mijl aangewezen de heer D. H. van de [K zijn plaatsvervanger de heer R. E. |i,|| Vastgesteld werden de bedragen w - en voorschot die met toestemming ril I stuur en den R &i van toezicht kun 11 aangenomen en verstrekt. Ji, Ter absolute geheiuihoadiqg vai... der Bank werd bepaald dat bij over"*" bestuur of kassier een boete zal w(^« legd van f 500. De rente van spaargelden werd beps— en die van opgenomen gelden 0[ een kwart procent minder. jqo De inlage voor nieuwe leden werd. op f7.50. |or De Voorzit'er betreurde het dat dj* van spaarboekjes tot bijschrijving vu zoo traag geschiedt. Er werd andermafeo eu regelmatige inzeodiDg aangedroni> Op het verzoek aan J. Engelvaart den Berg om de vergadering der Béarf hunne lokalen te houden werd guo*| f met 35 stemmen tegen 3 eu 12 otk-^- Daarna werd de vergadering met» -a den Voorzilter gesloten. )raj| Belangen gemeenschap e g Stoomtram en antobusse* t Tnsschen de stoomtramwegmij. Aöf Bergen op ZoomTholen en de acjr c neming van den heer J. C. Krijger,dieéte zijn bekende groote gele autobussen roorz Bergen op Zoom en Stavenisse, is rell komeD dat vanaf 22 dezer genoeter niet meer snllen rijden tusschen Bergïke en Tholen, maar alleen tusschen en Stavenisse via St-Ylaarteusdijk en dgem dellijke aanslaitiog te Tholen op de «rsl diensten van den stoomtram. ïg Eo in den tram eu in de butsen the: gaande biljetten worden verstrekt, esj vervoermiddelen geldig. at Daar bet comfortabel rijden en de orzi lijke veiligheid door bovengenoemde ov g« samen gaan, twijfelen wij er uiet verkeer tusschen Bergen op Zoom egek Tholen zal, in beider belang, er dooeer worden. i Mej. C. A. C. Moleudijk, telefc- is van het post- en tel.kantoor alhie/e naar Bergen op Zoom. h Zooals men elders in ons blad va is het zoo veelbesproken request «e belastingbetalers om het raadsbesluit tember tot het bouwen van een bmtai Eendracht in te trekken, alhier iu eert weinig eer te beurt gevallen. Nagenaai eenige besprekingen is bet met aljp voor kennisgeving aangenomen. ,R< Onbestelbare brieven en briefk welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland (Brieven). Firma Hoogstraat 37a, Rotterdam, S. Schot p/a Jaaotje Schot, Hoogstra Nota. Aanbevolen wordt om het'ai afzender op de stukken te vermehA. deze bij on bestelbaarheid kunnen woi gegeven. Voorts is het gewenscht all'V te verzenden stukken steeds van et adres - straatnaam en huisnummer - tDj De collecte voor de door dtj snood gesteisterde streken heeft f1115 opgebracht. Vrijdagavond gaf »ConcordP leiding van den heer Jos. J. A. Vei;p een uitvoering bij dhr. P. Eist. ,o, De zaal was geheel bezet, z%i blijkt dat de volksuitvoering vaiac zeischap het publiek weet te trel Bij monde van den heer An mededeelde dat de Voorzitter do* familieomstandigheden niet aanw zijn, werden de aanwezigen we^- heten. De muzieknummers werden meti. aangehoord en gezien de wijze w* muzikale gedeelte werd uitgevo.1 deze aandacht dan ook wel verd£ Als slot werd weder het dat de vorige week zoo'n succes gevoerd. Waarschijnlijk door de omgeving, werd het tooneelstukji hetzelfde élan gespeeld als de vor toch was de uitbeelding der rol te noemen en het woord van danlj einde der uitvoering allen gebrac, verdiend. Een gezellig bal besloot den a

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2