Moeders! PUROL De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. Ingezonden Stukken. Voor allen die sukkelen in Noord, die meer wal moeten honden en dus niet in 'l midden van 't vaarwater komen, om de zeilvaart niet te hinderen. Evenzoo een verzoek pogingen aan te wenden om vóór de panden 76 en 136 op de Prinsegracht te Amsterdam een paar kranen op de Waterleiding er bij te krijgen, Van C. v., IJsseldijk Hz. een verzoek om ver betering van de lichtopstande op de spoorbrug bij Leiden (aangehouden voor nader onderzoek). Van C. G. Hartog een poging om te zorgen, dat er in zekere maanden van het jaar geen grootere schepen dan 150 ton in de haven te Scherpenisse komen. Vau D. v. IJsseldijk om een verzoek om 2 zwarte tonnetjes iu het „Onde Schaar' te krijgen. Door hem werden ook klachten geuit over de trappen in de havens te Sint- Maartensdijk, te Tboleu eu te Zierikzee. Een voorstel om te verzoeken, het telefoon kantoor alhier des Zondags ook ecu half uur open te krijgen, kon slechts 5 stemmen vóór verkrijgen. Het lid J. Moerland stelde voor adhaesie te betnigon aan het voorstel Schoawen- Duiveland, inzake reddingsboot te Zijpe. Aangeooroen werd nog een voorstel om aan B. en W. alhier vergunning te vragen in som mige gevallen, b.v. bij het laden van vlas, tus- schen de meerpalen op de haven te mogen rijden, alsmede een betere regeling aan de Koninginue- brug te Rotterdam. Dit zal aau de zusterafdee- liug te R. worden doorgezonden. Den aanwezigen werd een verrassing aange boden. Als uw Kindeten rich beteerd hebben gebruik dan onmiddellijk 8 33448 30-60-90 ct. BINNENLAND. heeft de Zedenpolitie zich met dit geheimzinnige geval bezig gebonden. Gelukkig heeft haar werk succes gehad. Vrijdagmiddag om twee nar is de onverlaat gearresteerd. Men speurde naar een signalement, vergeleek de aanwijzingen die binnenkwamen, volgde enkele malen sporen, die op niets uitliepen. Totdat men Maandag vernam, dat op de Markt op de Prinsengracht een jongen, die bij een kraam stoud, een meisje tegen het been geschopt zon hebber. Ea hoewel de politie niet de minste zekerheid bad, dat deze schopper ook de steker was, is men toch op zoek gegaan naar dezen jongeman. Tegen het midden van de week was men zoover, dat men tenminste de familienaam ge vonden had vau den dader. Al zoekende en onderzoekende kreeg men de bewijzen in handen, dat het de zoon van 16 jaar uit deze familie moest zijn. Voor alle zekerheid heeft men den jongen aan een der meisjes, die gestoken was, aangewezen en toen deze in den jongen den dader herkende, is hij op de markt bij de kraam van zijn vader aangehouden. De jongen begon te ontkennen. Maar het kostte den chef der afdeeling Zedenpolitie niet veel moeite hem tot waarheid te brengen. Eerst kwamen de tranen. En toen die er eenmaal waren, volgde de bekeuteuis spoedig. En toen alles er uit was, kwam het berouw. Het is aan de rechters en de deskundigen om dit geval te beoordeeleu. Voor leeken moeten het vragen blijven of de jongeo psychopaat is, of nit verre gaande baldadigheid zooveel meisjes mishandelde. Hoe het zij, het geval beduidt voor den jongen een leelijke streep door zijn leveDsrekening. En voor de ouders, die tot kort voor zijn arrestatie van niets wisten, is het verschrikkelijk. Wel kou de verzekering gegeven worden, dat het geval niet iu verband staat met de mode der hooge laarzeu, zooals door velen verondersteld is. De Directeur-Generaal der Posterijen enz. zal voorloopig gedurende deze maand afwezig zijn. Dat wil zeggen dat er iets hapert. Naar wij in de, bladen lezen bestaat er tus- schea hem en den minister vau waterstaat, ir. Bongaerts, sedert lang een hooggaand ver schil vau meening over de uitvoering van de bekende drie reorgauisatierapporten. Zijn wij wel ingelicht, dan deelde de geheele ministerraad het staudpnnt, dat de minister van Waterstaat omtreDt bepaalde punten der uitvoering van de «organisatierapporten iunam, welk standpont ir. Damme weigerde in te Demeo. Hem is toen, geheel tegeu zijn eigen wil, een verlof van een maand verleend. Wij hebben den indrok, dat de minister van Waterstaat, die ziju inzicht als verantwoordelijk minister boven dat van den heer Damme hand haven wilde, het verlof bedoelt als een gelegen heid voor den heer Damme om wat tot rust te komeu en zich eens de juiste verhouding tneschen een directeor-generaal en een minister te reali- seeren. In zooverre is te begrijpen de mededeeling in. het officieuse bericht, dat de heer Damme 1 Maart zijn werkzaamheden zal hervatten. Dit zou wel overeenkomstig de verwachtingen van minister Bongaerts wezen. De heer Damme heeft op verzoek verschillende dagblad-redacteurs te woord gestaan en deelde mee, op het standpunt te staan, dat een onder zoek i.oodzakelijk is en dat bij üiet gerechtigd is, vooruitloopeude op zoodanig onderzoek, tegen over de pers in bijzonderheden te tredeD. De heer Damme voegde, op een desbetreffende vraag, hieraan toe, dat hij geen ontslag heeft gevraagd en op dit oogenblik ook Diet voor nemens is ontslag te vragen. De bestaande kwes ties moeten echter z. i. opgelost worden, vóór hij ziju functie normaal hervatten kan. Overigens meent hij, dat een oplossing van de moeilijkheden ten spoedigste moet worden verkrrgeu en verklaarde hij volkomen bereid te zijn, daartoe medewerking te verleeDen. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht rerantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Mijnheer de Redacteur 1 Wie zijn oor in Tholen te luisteren legt, komt tot de conclusie, dat volen meeneu, dat op onder wijsgebied vroeger alles veel beter ging dan tegen woordig. Kom, sla met mij een stukje Thoolsche school geschiedenis op. Iu verband met plaatsruimte moet ik echter kort zijn. Oordeel zelf. In Nov. 1888 kwam een nieuw hoofd. Hoe luidde diens instructie Moest hij onderwijs geven in gym nastiek Wel weet ik, dat het aantal leerlingen voor dat vak zeer gering was. In 1893 4, in 1894 3, 1895 6 en iu 1896 werd het niet meer gegeven. Hoe is dat gekomen En hoe werd het hoofd der school ambulant, d. w. z. geen vaste klas hebbend Hoe zit dat allemaal De school had op 15 Jan. 1893 545 ingeschreven Neem ik de schoolbevolking der O. L. S. over 1900, dan krijg ik, dat er op 15 Jan. van klas 1 tot en met 12 waren ingeschreven 255 j. en 250 m. is 505 leerlingen. Wie verklaart dat verschil. Dit moest toch kloppen In Feb. 1913 werd de afdeeling Tholen van Volksonderwijs opgericht. Het hoofd der school werd voorzitter. Hoe i3 het nu mogelijk, dat 1 Sept. 1913 20 leerlingen, die jonger wareu dan 5 jaar en 10 mnd., op de school werden toegelaten? Tholen heelt nooit een goedgekeurde gemeente verordening gehad, waarbij dit was toegestaan. Plotseling, treurig genoeg, verdween het hoofd der school, 31 Jan. 1916. En wat bleek, wat het aantal leerlingen betreft Schrik niet lezer. Van de 427 op 15 Jan. 1916 ingeschreven leerlingen, waren er in werkelijkheid maar 387. Er stonden dus 40, zegge veertig, dus ruim 10 0/q, te veel leerlingen op de jaarlijst, leerlingen, die al van school waren. Wanneer of bedoelde 40 leerlingen precies de school verlaten hebben is nooit van allen precies vastgesteld kunnen worden. Sommigen waren al meer dan een jaar van school. Niemand had zoo iets van hot hoofd der school, Voorzitter van Volksonderwijs te Tholen, Directeur der R.N.L., onderwijzer in opvoedkunde, waartoe ook de L. O.-wet uitleg be hoorde, gedacht. Na 31 Jan. '16 werd de schooldeur door allen zorgvuldig gesloten. De heer Luijendijk is waar schijnlijk alleen niet moer in school geweest. Was do heer L. gebleven, dan had over 1916 het rijk voor 40 leerlingen te veel sobsidie betaald. Ook de berekening der leermiddelen wordt een andere. Maar waar dit bleek in 1916, hoe was het dan in 1915 en zoo terug en in do jaren, dat er geen leerplicht was? Alinea 1 en 2 van art. 24 der L. O.-wet 1878 luidt „Het hoofd der school wordt bijgestaan door tenminste één onderwyzer, zoodra het aantal school gaande kinderen meer dan 40, door tenminste twee onderwijzers, zoodra het 91 bedraagt. Voor elk vijf en vijftigtal boven de negentig wordt een onderwijzer meer vereischt." De heer L. vroeg 10 Feb. eervol ontslag en kreeg dit 1 Mrt. 1916. Tholen had in 1916: 1 Jan.31 Jan. 1 ambulant hoofd eu 11 onderwijzers 1 Feb.1 M rt. 2 ambulante hoofden en 10 1 Mrt.1 Mei 1 ambulant hoofd eu 10 1 Meii Jan.'17 1 ambulauthoofd en 11 Gedurende 1916 heeft het Rijk dus 8 Thoolsche leerkrachten betaald, terwijl de gemeente gedurende een geheel jaar er 3 betaald heeft plus nog 10 maanden één. En daaronder het ambulante hoofd. Ook in andere jaren heeft de gemeente vele leer krachten betaald. Het ambulante hoofd was ook Directeur en onder wijzer aan de Rijks Normaallessen. Maandag kon hij besteden aan de O. L. S. Dinsdag van half twaalf tot 8 uur werd hij in beslag genomen GEMENGD NIEUWS. De kuitenprikker gearresteerd. Heel Den Haag heeft gesproken over het individu, dat bijna tien malen jonge meisjes met eeu scherp voorwerp aan bet been verwondde. Zijn optredeu was opeeus het gesprek van den dag. De volksmond bad den dader al spoedig den populairen naam gegeven van den kniteDprikker. Maar nog drukker dan het groote publiek zich over dezen opzieubarenden onbekende maakte, Geboortejaar Geheel aantal leerlingen der leerlingen. op l Jan. 1893. Jongens Meisjes 1886 38 30 1885 29 40 1884 34 38 1883 36 28 1882 32 29 1881 41 23 1880 28 28 1879 37 23 1878 11 14 1877—67 4 2 Totaal 290 255 met verstoppiug of moeilijken en onregel- matigen StoelgaDg zijn Mijnhardt's Laxeer- tabietten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. eu Drogisten. 8 33449 Geen leerplichtwet en dan 146 leerlingen boven de 12 jaar ingeschreven. Klas 9 en 10 waren in één lokaal, ook 11 en 12. Waar hebben al die leer lingen dan gezeten Vijf in één bank Of gestaan Of was er soms een galerij in die hoogste klassen Maar op 15 Jan. 1893 waren er 401 aanwezig, 144 absent. En nu is Januari toch wel de maand om naar school te komen. Ook is me een raadsel, dat er in het aantal leer lingen gedurende verschillende jaren zoo weinig schommeling was. Tn de geboortecijfers, die op die jaren betrekking hebbon, ziet men wel afwisseling. 15 Jan. 1895 558 leerlingen. 15 '96 557 15 '97 551 15 '98 559 15 '99 559 15 1900 555 Wie kan dat aan zoo'n groote school verklaren Plaatsruimte belet me aan te toonen, dat er op 15 Jau. weer zooveel absenten waren. Neem ik de statistiek van 1900, dan krijg ik 279 meisjes plus 276 jongens, is samen 555 leer lingen. door de R N.L. Woensdag was hij van 911 of van 24 verbonden aan de voorbereidende klas. Don derdag weer van half twaalf tot 8 unr aan de R.N.L. Vrijdag was de geheele dag voor de O. L. S. dis ponibel. Het traktement als hoofd ging door en onder schooltijd verdiende men ook nog met les geven aan de R.N.L. Wel aardig! Nu moet er toch een raadsbesluit zijn, waarbij het hoofd der school werd toegestaan, drie school tijden te besteden aan de Nor. Zoek maar en ge vindt zoo'n raadsbesluit niet. En onder andere schooltijden werd nog les ge geven in bordschrijven en teekenen aan leerlingen der R.N.L., ja, gedurende enkele jaren waren er één of meer dames op Dinsdag en Donderdag om 9 uur al in school. Kregeu die ook les En gaf de Directeur dan 's Zaterdags geen les aan de R.N.L. V Dan was hot toch geen lagere school. Zoover mij bekend één les van slechts 50 min. en vele Zaterdagen was het hoofd op reis. Als alle leerkrachten zoo eens drie schooltijden aan een andere inrichting les gegeven hadden Het staat toch gelijk hiermee, dat 3 leerkrachten een heel jaar vacantie kregen en 1 of 2 leerkrachten nog gedurende 3 mnd., behalve hun gewone vacanties. Arme Thoolsche belastingbetalers. Eu als iemand ziek was of er was een vacature, ging dan het ambulante hoofd voor de klas? Dat was toch het schoolbelang. Geen sprake van. Op kosten van de Gemeente kwam een plaatsvervanger of als dit niet lukte op Tholen was men niet fel dan zette men een jongen of meisje van 15 of 16 of 17 jaar geheel alleen soms 7 of 8 weken aan één stuk voor meer dan 50 kinderen. Of dit volgens de wet mocht? En op den duur gaf men die kweekelingen een kloine vergoeding. Toch uit de Gemeentekas Vreemd, dat het hoofd uitbetaalde. En of het ook mocht, dat bedoelde leerlingen J Dinsdag en Donderdagmiddag zoodoende hun leig Herv. niet konden volgen, ja, soms een gedeelte van unr le overgangsexamen niet konden meemaken, ik b) gerei, zoo vrij dit ontkennend te beantwoorden. Eu dan had men een ambulant hoofd, een ho zonder vaste klas. Herv. Wie na roept, dat het hoofd in verband met^rm4D> R. N. L. geen vaste klas kon hebben, antwoord^^f, dat do laatste directeur der R. N. L. geen fE 5 30 doch elf schooltijden les gaf aan een vaste klas geen enkel uur onder schooltijd aan de R. N, Herv Een bewijs dus, dat het wel kon. V qs| Tot oordeelen bevoegde personen kunnen ntyjgref niet begrijpen, wat de ambulante hoofden scholen voor de lagere school van 1 Jan. 31 Dec. hebben gedaan. Vertel het eens Men had in Tholen een ambulant hoofd. Aai toond is al, dat het aantal leerlingen in 1916 (|eden klopte. te zijde Na 31 Jan. 1916 bleek ook, dat er geep imjtfe ech taris van de school was. Tot heden is nooit op jjggp lost wat precies eigendom der gemeente, wat het Rijk, wat van de School voor Hand- en B01 8C kundig teekenen was Mal En hoe zit het met de boeken, die gekocht van de subsidie, die de afdeeling der Maatschaj tot Nut v. h. Algemeen gaf. Weet men daarvan rechte? Was dus de administratie in orde? Mi men dit van een ambulant hoofd der school eischen Tenslotte begrijp ik niet wat een matras op der schoolzolders deed. De plaat9, waar dat djh0lCD lag is moeilijk te bereiken. Wie heeft dat ding kocht? Wat deed dat daar? Waarom heeft men ua 31 Jan. 1916 nog 6 a 7 jaar laten liggt» Niet erg frisch voor 't lokaal er onder. T U, mijnheer de Redacteur, mijn oprechten d|K voor opname. *e SPECTATOR'00'™1 P. S. Het zal wel duidelijk zijn, dat de ThMeeltj naars voor de R. N. L. betaald hebbeD. tyl Geachte Redactie rillen» Vergun my s. v. p. een plaatsje in Uw blad5eö voorbaat mijn dank. 1 15 Naar wij vernemen, zal er eerstdaags een verz- i schrift bij den raad dezer gemeente worden ingedifl hetwelk ten doel heeft dit college te verzoeken, a*Voai eenmaal genomen raadsbesluit betreffende de brugbcQr in te trekken. iming Waar bij hen die dit verzoek indienen (gezien de' het vorige jaar verspreide circulaire) alleen het fin! n8 ciëele op den voorgrond treedt, zou ik hen wil® 2001 afvragenzyn er nog niet genoeg menschenlet^nneS opgeofferd, of moeien er nog meerderen volgen Indien zy evenals ondergeteekende en familie.K zwaar waart getroffen, zouden zij den euvelen ireD "al wel missen, tegen den bouw der brug te ageefj a#D Of weegt hen (wat ik mij niet kan voorstel: te 1 het geld zwaarder dan menschenlevens )d, da Wy weten en gelooven wel, dat God onze dt J)r. telt en heeft afgemeten doch de verouderde toest^n aan het Thoolsche veer ia middellyk oorzaak |feo< den noodlottigen dood myner lieve zusiers en ander, was er reeds een brng geweest, dan had zulk fpent" ongeval niet kunnen plaats hebben. fed. J Wij znllen dan nog maar niet spreken vang £0 moeilijkheden voor het verkeer en de vele verkcw- heden en ziekten die men opdoet bij den tejCOOï woordigen overtocht. f Wij hopen dan ook maar, dat onze vroede vadi niet in mogen gaan op genoemd verzoek, en da gezien hetgeen daar is voorgevallen, unaniem ha stem tegen het verzoek znllen uitbrengen. B. KRIJGER. Tholen, Febr. 1926. KERKNIEUWS. Oad-Vossemeer. De heer W. M. F. van de is benoemd tot ouderling by de Ned. Herv. Gfieven in de vacature ontstaan door ontslagname van doorn heer Hobr. Voshol. PREDIKBEURTEN Zondag 14 Februari. Jjf Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Datemajp nam. 2 unr ds. Los. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 0 ban cand. de Groot te Zandvoort. 9 Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's ave 6 uur leeskerk. 8 Ned. Protestantenbond afd. Tbolen. GEEN DIENST. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 leeskerk en 2 uur ds. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur ds. Bo@ en '8 avonds 6 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 ds. Los. en c 2 nur leeskerk. Ond Ger. Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en's av^ 5.30 unr leeskerk. Dinsdag 16 Febr. des 's avoods 6 uur ds. Vreugdef te Brninisse. 133. Netjes naast elkaar lagen de agenten op den grond, en daar verscheen de ge weldenaar voor het raam en klopte grinnikend de stof van zich af. 134. ^Netjes geleverd, niet?' bolderde hij triomfantelijk: „die soepkereltjes dachten zeker mij onder te krijgen." 135. Sidderend wachtten Staakbeen en Dnimpie, terwijl de boef het raam nit klom. Als hij eens wist dat zij de politie op hem afgestamd hadden 1 136. Een groote postzak volgepropt roe geldstukkeu en bankpapieren, wierp Bi? of et den schouder en befal: „Kom" Druipstaartend volgden rij hem. (Wordt rervoli rul.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2