IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT PU ROL' ü*L 2133 Vrijdag 12 Februari 1926. Drie en veertigste jaargang GOUDFAZANT-SIGAREN Ruwe,Schrale Huid Firma J. NI. C. POT - Tholen. Hoofdpijn 33020 10 6 8 1 0 ets. Verkrijgbaar in alle eerste klas zaken. Sigarenfabriek H. v. LIEMT, Etten (N.B.) Overspannen Zenuwen middel. Mijnhardt's Zenuwtabletten be antwoorden volkomen aan dit doel. springende lippen Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Zadecn, per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,3 76, franco per post f 1,65 -(- 10 ct. disp, kosten. U1TGA.VE: Telef. Interc no. 16. Adverteutiëu van 1 tot 4 regels 75 cent; iedere regel meer 17 cent Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ereocbu PUBLICATIËN. Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling. Boortei rï'i qR| Verleent kosteloos haar tusschenkomst by vraag .Aanbod van werkkrachten, dienstpersoneel, e. d ADENF igeschreven staan als werkzoekenden: ;rend werkers. 1 opperman, 'eldarbeiders. 1 schilder, losse werklieden. 1 fitter. 1 smid-bankwerker (halfwas.) 33416|gevraagd: IVerkvrouwen die van 't voorjaar nit schoonmaken len gaan kannen zich vanaf heden aanmelden, dichtingen kantoor Brugstraat 31. 14 iet dan ranten BUITENLAND. 3 NI Frankrijk» financieele positie is inderdaad zoo mibel, dat zelfs de aanneming der regeerings- lorstellen de crisis nog niet zal kannen bezweren. rel kan dan in het oogenblikkelijke gebrek aan totanten worden voorzien, maar een regelmatige oeiende stroom vau inkomsten wordt er nog et door geschapen. De voornaamste voorwaarde tor eenig herstel is de stabilisatie van den ine, daar in het tegenovergestelde geval de Berdere ontvangsten zullen verzwolgen worden >or de vermindering der waarde vau het ruil— til del. De gepubliceerde handelsbalans over de maand «cember des vorigeu jaars vormt voldoende igeveus om er uit te kunnen concludeereD, dat 9 buitenlandsche handel alles behalve gunstig eweest. Zij wijst een nadeelig saldo aan van 441 millioen francs, terwijl het daaraan rafgaaqde jaar de uitvoer boven den invoer overschot had van 311 millioen. De handel ^_^et de koloniëo deed de balans dermate over- BBSaan dat nog van eenig overschot sprake kan zijn. Tot op zekere hoogte heeft deze balans een Gïatieve waarde, waut het laat zich begrijpen it er onderscheid bestaat tusschen den uitvoer »r het buitenland en dien naar de koloniëo, ïarbij de wisseltransacties wederom een aan- enlijke rol spelen. ^Hoewel bet eindcijfer geen reden tot tevreden- sid geeft, de onderdeelen der balans leveren bij {tdere beschouwing eerder stof tot ongerustheid, ijl de inflatie baar invloed beeft doen gelden p de stijging van het gewicht der uitgevoerde federcB, immers de waarde die daarmede ge- jken tred zoude moeten houden, aanzienlijk linder was, hetgeen des te duidelijker uitkomt de waardevermeerdering der valata buiten de nzen. Hoe lager de franc, hoe meer vraag naar nsche waren, waardoor wel de uitvoer stijgt, r gelijk de werkelijkheid aantoont, niet de jmsteD, terwijl de uitgaveu rijzeu met den irdëren invoer, daar er te meer voor moet ld worden in verhouding van de waarde den franc. [Dat Frankrijk op deze wijze inteert, behoeft Beu nader betoog, en dat het, ofschoon enkelen van zullen profiteeren, verarmt, is eveuzeer itegenzeggelijk waar, waarvan tenslotte nagenoeg et geheele volk te lijden heeft. i men vau meening dat deze positie niet unstig is voor de stemming in Engeland ter e der schuldbetaling, daar te lande beweert in dat de indertijd met Caillaox gesloten reenkomst om jaarlijks 12% millioen poud „rling af te betalen, nog ver ueneden Frank- Se ujjks betaalkracht blijft. Dat de meeningeu in «de landea fel tegenover elkander staan, kan lijken uit het feit dat een oud-miuister van panden en andere leden der fioancieele com- zenuw issie van de begrooting der republiek betoogeu, ezondit Frankrijk niet alleen niets schuldig is, doch eurt zen Den. treuri wzw 176 u Bai fs nog vorderingen op Engeland heefC bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Glaten buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten 6 33455 BINNENLAND. )8IT0 ETEN (Onze AND- 5NDE en als In tal van plaatsen is in meerdere ot mindere 'te de zilveren bruiloft van de Koningin en Prins herdacht. Veel is dit door elke gezindte Kerkelijk ge iled, wijl de eigenlijke herdenking op Zondag 1. Vau openbare gebouwen was de vlag uit stoken, terwijl hier eu daar, ook in onze ge- ente des avonds een muzikale wandeling werd maakt. Te Apeldoorn, waar de vorstelijke personen op et Loo vertoefden, was de viering, uit den rd der zaak, meer rechtstreeks. Zondagmorgen brachten een drietal muziek- fpsen het Kon. Echtpaar op Het Loo een bade, waarbij het zeer talrijke publiek de speelde liederen ineezoDg. Na afloop werd de ikvrije- 36 9 onmkhjke familie luide toegejuicht, j 2, ^?en tien uur hield voor den Koninklijken ingang van het Hervormd Kerkgebonw de ge sloten auto vau de Koningin-Moeder stil en stapte H. M. het kerkgebouw bioueu. Kort daarop volgden open rijtuigen bespannen met tweespannen, waarin gezeten waren de Koningin, de Prins, Prinse9 Juliana en gevolg. Toen de Kou. Familie binnentrad en in de loge plaats nam, stonden alle aanwezigen een circa 3000 bezoekers van hunne zitplaatsen op, terwijl vau het orgel plechtig het „Wilt heden nu treden voor God den Heere" klonk. De voorganger, de oudste dienstdoende predi kant, ds. C. Hattink, dankte den Allerhoogste dat Hij dezen dag heeft doen aanbreken eu het Vorstelijk Echtpaar in het leven heeft willen behouden en als echtgenooten gezegend heeft. Ook voor de oudeivreugde, het Vorstelijk Paar geschonken, dankte hij Hem, van Wien alle zegen komt. Mede is er stof lot danken iu het feit dat de Koningin-Moeder gespaard bleef. Aan de hand van de woorden //Hij is de menigvuldige verlossiug mijns aangezichts en mijn God* uit deo 42-slen Psalm hield ds. Hattink een treffende herdenkingsrede. Na beëindiging van den dienst, werd het Echtpaar door een dichte volksmenigte hartelijk toegejuicht. Des namiddags werd een rijtoer door Apeldoorn gemaakt waarbij het jubileerend Paar herhaaldelijk luide toejuichingen in ontvangst had te nemen. Nederlandsche Roode Kruis. Alhoewel nog veel nood te lenigen zal zijn wanneer de vele gezinnen, die tbaus nog elders verblijven, in hunne woningen zullen zijn terug gekeerd, wil het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis reeds thans zijn bijzonderen dauk uitspreken ain allen, die hetzelve hebben geholpen bij de uitvoering van zijn taak, waar het gold de eerste hulp te verleenen aan de slachtoffers van deu watersnood. Door de spontane wijze, waarop het Neder landsche Volk door de toezending van materialen en gelden het Roode Kruis gesteund heeft, is het deze instelling mogelijk geweest ook daar waar de voorraden zijner magazijuen te kort schoten, doelmatig hulp te verleenen. bedrag zal bestemmen voor leniging van de gevolgen van deo watersnood. De Stieren- en contröle-vereeniging die aanvankelijk met zoo gunstig resultaat werkzaam was, is langzamerhaod ingeslapen. Toch voelt men dat er dp dit gebied iets ontbreekt. Men wil daar darrom de vereeniging doen ontwaken en met vernieuwde levenskracht hare taak doen aanvatten. Volgende Vrijdag heeft nit dien hoofde eene vergadering plaats om haar weder een actief aandeel in het pr&chtische bedrijf te doen inuemen. De Gem. Chr. Zangvereenigiüg „Excelsior* houdt in Non Seuiper Vrijdag den 26 Febr. eene uitvoering, die uaar men verwachteu kan, zich weder in een druk bezoek zal mogen ver- hengen. THOLEN, 12 Februari 1926. Het fanfaregezelschap ^Concordia" gaf Vrijdag avond eene uitvoering voor donateurs eu ge- noodigdeu m „Nou Semper". Kon de opkomst niet bijzonder groot genoemd worden, waarvoor wellicht als motief kan gegolden hebben dat hetzelfde programma hedenavond weder wordt gegeveu. Toch kon men tevreden zijn, niet het minst over de verschillende nummers die ten beste werden gegeveu en waarvan het blijspel „Zwarte Piet" weer het leeaweudeel wegdroeg. De pleegdochter Roosje werd door mej. W. Goedgebuure Cd. heel goed vertolkt en in aan merking genomen dat dit de eerste maal was dat zij op de planken verscheen, dan zij baar voor haar optreden waarbij terstoud alle. schroom op zijde was gezet, een eeresalunt gebracht. De pleegvader Forster, verpersoonlijkt in den heer Breure, was weder in goede handen. Deze is voor dergelijke rollen waarbij gestalte en stem moeten imponeeren als geknipt. De jagersknechl Willem werd in ziju min of meer bedeesde positie door C. van Oeffden goed vertolkt. Het publiek toonde zich zeer voldaan over de uitvoering en was met zijne bewijzen van in stemming lang niet karig De Voorzitter de heer Moelker, was inderdaad de tolk der aanwezigen toen hij den directeur dhr. Verswijvereu, werkende leden en dilleltanten van harte dauk zeide voor de wijze waarop ieder zich van zijn taak gekweten bad zoowel het muzikale als het theatrale gedeelte naar wensch te doen slagen. Hij hoopte, dat men op den ingeslagen weg zoude voortgaan om nog menig genoeglijk avondje te kunnen verschaffen. De totale opbrengst van de gehouden in zameling in de ProviDcie Zeeland voor het Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden be draagt bedraagt f 6969.85, Dit bedrag is aan het hoofdcomite te Utrecht overgemaakt en zal met de bedragen afkomstig uit andere provinciën en na aftrek van de kosten voor het vervaardigen van een schilderij van de Kon. Familie door den heer P. v. d. Hem, aan H. M. de Koningio worden overbaudigd die dit vragen een Ralmeerend en Zenuwsterkend Glazeu buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 7 33447 ST-ANNALAND. Op Vrijdag 5 Februari jl. werd alhier gehouden de gewone jaarvergadering vau de vereeniging Onderlinge hulp bij het verliezen van varkeus. welke door 29 leden werd bijgewoond. I it het verslag bleek dat in 1925 twee leden wareu toegetreden en uitgetreden 5 en het leden tal thaos bedraagt 64, benevens 3 eereleden, 3 donateurs en 1 begunstiger. In 1925 waren gemiddeld per week verzekerd 96 varkens, tegen 113 in 't vorige jaar. Gestorven waren 13 var keus; de geschatte waarde daarvan was f 651,245, waarvan 80% ot f521.werd vergoed. De ontvangsten hadden bedragen f 657.18 en de uitgaven 1771.19 eD bedroeg het nadeelig saldo f 114,01, waardoor het reservefonds ver minderde tot f 1105,55. Herkozen werd het Bestuurslid, tevens pen ningmeester, de heer A. A. Bierens. Iu de plaats van den heer D. Goedegebuure, die deze ge meente gaat verlaten, werd tot commissaris be noemd de heer J. Verhoole en tot commissaris belast met het waarmerken enz. der varkens mede vacature D. Goedegebuure de heer J. C. Moerland eu zulks op een salaris van f 50. De bode J. van der Male werd mede herbe noemd. De verzekeringspremie bleef bepaald op 10 cent per varkeu en per week, terwijl voor de inenting der varkens tegen de vlekziekte weder werd aangewezen de heer A. van de Sande te Sieen- bergeu. Jl. Vrijdag werd alhier eene vereeniging geuaamd „de IJsclub vau St-Aunaland* opge richt. Ruim 200 ledeu hebben zich reeds daar voor opgegeven en bestaat, het Bestuur uit de heeren A. Paape, voorzitter, A. Gunst, secre- tarh», H. Overbeeke, penningmeester, J. den Haan en F. Burgers, leden. Met deu eigenaar van den zoogeuaamdeii Aanwas, een dichtbij gelegen laag weiland is een accoord gesloten om deze aan de vereeuigiog af te staan. 8T-MAARTENSDIJK. Dinsdag 9 Febr. hield de vereeuiging „Groene Kruis" alhier haar jaailijksche Algemeene Vergadering. De Voorzitter de Heer B. J. van Oost opent de vergadering waar een 74 tal leden tegen woordig waren. Hij deelt mede dat het aantal leden thans 544 bedraagt zoodal de opkomst niet groot genoemd kan worden. Het ledental ver meerderde met 22. De vereeniging „Het groene kruis" telt thans 772 afdeeüngen met 10 Provinciale organisaties en met ruim 428000 leden. De secretaris de Heer JTazelaar leest hierop het jaarverslag over 1925. Hieruit bleek dat in 1925 aan 66 personen 123 artikelen zijn uit geleend, terwijl de Zuster 97 artikelen heett uitgegeven. In den loop der vergadering bleek de wen- schelijkheid dat artikelen niet langer iu gebruik gehouden mogen worden dan beslist noodzakelijk, is, daar het kan gebeuren dat audere zieken een artikel juist noodig hebben. Helaas kan over de lerogbezorging door verpleegden niet altijd geroemd worden. Door de Zuster zijn 2023 be zoeken afgelegd, waarvau 459 voor de T. B. C. bestrijding. Outsmettingen hadden in het afge- loopeu jaar niet plaats. Wat de t. b. c. bestrijding betreft werd in 83 gezinnen 459 maal huisbezoek verricht terwijl door dr. Hoorweg 6 maal consultatie bureau gehouden werd ten huize vau den dokter. In enkele gezinnen werd in overleg met de wijkverpleegster slaap gelegenheid voor kinderen verbeterd. Twee patiën ten werden tijdelijk elders verpleegd, zij kwamen aanmerkelijk verbeterd terug. Slechts ééu ligtent is dit jaar in bruikleeu gegeven. In het belang van zuigelingen werd borst voeding aangeprezeu. Hierdoor krijgen de kleinen reeds spoedig een flinke dosis weerstandsvermogen, waardoor zij beter tegenover allerlei kinderziekten als b.v. Engelsche ziekte bestand zijn. Uit het verslag van den Penningmeester bleek dat er over 1925 een goed slot was ten bedrage van f 135,26, terwijl de rekening betreffende t. b. c. bestrijding een te kort aanwees van f 2.355. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1926 gaf aan f 1882.38° die voor de t. b. c. bestrijding f 900. Buiten de contributies tea bedrage van f 837.125 werd aan gitteu van verpleegden ontvangen f 87. De periodiek aftredende Heeren W. G. Basti- aanse, C. G. Nooua en A. L. Hage werden allen herkozen. Een paar bij de rondvraag gestelde vragen werden zeer afdoend beantwoord. De Voorzitter herinnerde voor de sluiting aan de film getiteld: „Achter de wolken schijnt toch de zon" die op 1 Maart a.s. zal worden ver toond. Men rekent op zeer ruime belangstelling De film op andere plaatsen reeds vertoond had steeds zeer veel belangstelling. Hierna sluiting. OUD-VOS8EMEER. Maandagavond maakte het Maziekgezelschap een wandeling door de geheele gemeente ter eere van het 25-jarige huwelijk van het Koninklijk paareen groote massa volk was op de beeB. Enkele personen schijnen door hnn doen te willen toonen niet te waardeeren wat het ge zelschap presteert de politie treedt echter flink op ooi te coupeeren, dat er wanorde ontstaat. POORTVLIET. Naar wij vernemen heett de Commissaris der Koningin zich vereenigd met de meening van den heer Burgemeester om in deze gemeente eeu iuzameliug voor de slacht offers van den watersnood achterwege te laten zulks in verbaud met de oulangs plaats gehad hebbende autobas-ramp, waarbij deze gemeente zoo zwaar werd getroffeu eu waardoor aau de ingezeteoen voor eeu tweetal gezinnen geldelijke offers zijn gevraagd. Tevens vernamen we dat bij de geldinzameling voor genoemde twee gezinnen door de ingezetenen zeer mild werd gegeven en dat dan ook de opbrengst kon worden vastgesteld op f 1568.10 Van dit bedrag is f 1503 in depositie bij de Boerenleenbank onder opdracht aan beide ge zinnen een wekelijksche uitkeering te doen tot het bedrag hetwelk is bepaald. Voorts zijn de begrafeniskosten der slachtoffers van de ramp voor zoover deze ten koste kwamen van bedoelde gezinnen, grdragen door het Alge meen Armbostuur, welke instelling nog voor haar rekening heeft genomen de opneming en verplegiug van 4 kindereu van een dezer gezinnen in de stichting Kinderzorg te Middelburg. Doos30*60*90ct.Tube 80ct Bij Apoth.en Drogisten g 552 10 38446 STAVENISSE. Tengevolge van de vele ge vallen van mazelen onder de schooljeugd op de Bewaarschool, is deze iorichting alhier lijdelijk gesloten 1.1. Donderdagavond hield de afdeeling Stavenisse van „Schutlevaer" alhier haar jaar vergadering. Van de 114 leden waren er 55 aanwezig. Na de lezing der uitgebreide notulen volgdeu eeuige ingekomen stukken. Er bleek, dat de zoogenaamde dubbele heffing van haveu- en kadegelden alhier vervallen is, maar dat nu voortaau niet de laudbouwer, maar de commis sionair deze gelden moet betalen. Dit vond men een ongezonden toestand, reden, waarom aau- genomeu werd het voorstel v. d. Slikkr, te trachten hierin verandering te krijgen. Bij meer dau 8 maal per jaar alhier in de haven komende, zullen de schippers-inwoners als geabonneerde beschouwd worden. Uit de rekening er» verant woording van den Penningmeester Heer, d t de inkomsten haddeu bedragen f 154.14 en de uitgaven t 121,87, zoodat de rekening sloot met een saldo van f 82.27. Voor het „schoolfonds" was netto f 17.30 afgedrageu. Tijdens de ver gadering gaven 8 personen zich als nieuw lid op en op voorstel van Everaers werd de contri butie van wege de afdeeling verdubbeld tot t 5, De aftredende bestuursleden, de heeren A. G. van IJsseldijk en J. Moerland werden bij accla matie herbenoemd. Als afgevaardigde uit de ledeu uaar de Alg. Verg. werd aangewezeo de heer M. C. Steeudijk. De afgevaardigde uit het B stuur zal nader aangewezen worden. Van schipper A. J. Moerland wa9 ingekomen een verzoek te trachten beter toezicht te krijgen op de sleepen in de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1