IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT No 2130 Vrijdag 29 Januari 1926. Drie en veertigste jaargang bij j iol< EIE GOUDFAZANT-SIGAREN Firma i. M. C. POT Tholen. Telef. Interc. no. 16. GEMEENTERAAD. 33020 10 6 8 10 ets. Verkrijgbaar in alle eerste klas zaken. Sigarenfabriek H. v. LIEMT, Etten (N.B.) ekbar nari 00. Weer een autobus achteruitgereden. Geen persoonlijke ongelukken. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,876, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE: Advertentiëu van 1 tot 4 regels 75 cent; iedere regel meer 17'/} coat. Grootte der letters naar plaatsrnimte. Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. De Borgemeester van Tholen zal op Zaterdag den 6 Februari a.8. des middags tè 12 uur, ten ïKaadhuize aldaar, EEN HOOP COMPOST Ipubliek verkoopeo. 8 33411 De aanwijzing geschiedt door den karreman. Tholen, 26 Jan. 1926. ST-ANNALAND, 26 Januari, voorm. 10.30 u. Voorzitter de heer C. M. P. W. Hanssens, burg. Tegenwoordig vijf leden en de secretaris. Afwezig wegens ongesteldheid de heer C. M. Elenbaas en wegens ambtsbezigheden de heer dr. D. Quakkelaar. Na opening der zitting wenscht de voorzitter, nu de raad voor het eerst in dezen tijdkring te samen komt, den leden en hunne gezinnen alsmede ook de iogezetenen een gelukkig en voorspoedig jaar, waarin we mogen gespaard blijven voor rampen, waardoor 1925 zich zoo zeer heeft gekenmerkt. Behalve Borculo en om streken, dat door den stormramp zwaar geteisterd is, hebben nu geweldige overstroomingeo iu een groot gebied van ons laod een nameloos leed en 4 groote ellende en schade aan onze landgenooten 5 toegebracht. Een beroep op den bekenden wel- dadigheidszin onzer natie is niet onverhoord gebleven om de schade eenigszius te helpen vergoeden en den nood te lenigen. Eene collecte voor die slachtoffers gehouden is uitstekend ge slaagd en heeft niet minder dau f 1039.30 op gebracht, waaroit bij vernieuwing de zeer groote offervaardigheid eü het medelijden onzer ingezetenen is gebleken, waarvoor hen van deze plaats een hartelijk woord van dank toekomt. Ook u, heeren raadsleden die uw tijd en moeite hebt gegeven om bij de ingezetenen te collecteeren, hebt daar mede een goed werk gedaan en verdient daarvoor groote erkentelijkheid. Naast de natuurrampen, moet ook even gememoreerd worden het groote autobus-ongeval aan het Thooleche Veer. Hopen we verder voor rampeu te mogen gespaard blijven. De toestand der gemeeDte was over het af- geloopen jaar niet ongunstig te noemen. De landbouw daareQtegen, het hoofdbestanddeel van het volksbestaan in deze gemeente heeft door de lagere prijzen niet ten volle kunnen profi- teeren van de overvloedige oogsten die de velden opbrachten. De financiën der gemeente zijn gunstig te noeineD. Ondanks verschillende groote werken die uit eigen middelen konden worden uitgevoerd, waren we in staat de belastingen te doen daleü en het vermenigvuldigiugscijfer te verlagen. Tal van wettelijke voorschriften eischen meerdere uitgaveu; de kraokzinnigeu-verpleging is ver hoogd en de bijdragen io het middelbaar onder wijs vorderen een aanzienlijk bedrag. De eigendommen der gemeente bevinden zich in een goeden staat. De bevolking vermeerderde met 32 zielen en klom tot 2623 inwoners. Die aanwas is niet het gevolg van vermeer- 4 dering door geboorte, noch van vermindering van de sterfte, maar uit oorzaak dat de gemeente zich uitbreidt door den aanbouw van vele wo ningen waardoor het vertrek uit de gemeente vermindert. Het is dus een bemoedigend teeken, dat het particulier initiatief deze bouw bevordert. Moge het ons gegeven zijn de belangen der gemeente eendrachtigtelijk voor te staan eu deze met onze beste krachten te behartigen. Daarna worden de notulen der vorige zitting gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van enkele inge komen stokken, waarvan men reeds kennis heeft kunnen nemen in de raadszittingen in de om- i»m 8evin&- nu. a. Proces-verbaal van kasopname bij deD rentmeester van het Weezen-Armbestuur, waaroit blijkt dat aanwezig was en moest zijn f 5297.47*/^. b. idem als voren bij den gemeente-ontvanger, waarbij aanwezig was f 14.354. c. schrijven van Burg. en Weth. van Goes ij houdende mededeeling dat door onze gemeente ISm^ f 71.81 te veel is betaald in de bijdrage voor den keuringsdienst van waren, waarbij met de volgende bijdrage rekening kan worden gehouden. d. missive van Ged. Staten houdende verzoek tot vaststelling eener verordening, waarin zijn aangegeven de strafverordeningen, die om de vijf jaren aan eene herziening moeten worden onderworpen. Te zijner tijd zal een zoodanig ontwerp den raad worden aangeboden. e. idem als voren in zake de electrificatie van wege de provincie. Aangezien Ged. Staten zelve te keunen geven hierop later te zullen terugkomen, stellen Burg en Weth. voor, de missive voor kennisgeving aan te nemen. De heer Goedegebuure beschouwt dit als een begin van de electrificatie en indieu dit op denzelfden voet met verplichting moet gepaard gaan als met de waterleiding, zal hij er nooit toe medewerken. De heer Heijboer zegt dat dit er van bo af al in zit. De heer Goedegebuure voegt er aan toe dat het niet goedkoop zal zijn. De voorzitter gelooft dit ook niet. Maar alles is nog slechts voorloopig, zoodat we deze zaak nog wel eenigen tijd kannen laten rusten. f. idem als voren houdende goedkeuring van de gemeentebegroting voor 1926, mits wordt tegemoet gekomen aan enkele wenken van onder geschikt belang. II. Ingevolge den vorenbedoelden wenk van Ged. Staten wordt eene wijziging der begrooting voor 1926 voorgesteld door f275 uit te trekken voor de kosten van onderwijs aan niet-leerplichtige kinderen en door den post voor armlastige krank- ziouigen met f70 te verhoogen (feitelijk met f82.50, doch er was reeds f 12.50 te veel ge raamd), iu totaal f345, waardoor de post voor onvoorziene uitgaven wordt teruggebracht tot f 2087.7SV2. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangnomeu. Evenals het voorstel tot afschrijving op de begrooting van 1925 uit onvoorziene uitgaven wegens overschrijding van enkele posten van onderhond tot een gezamelijk bedrag van f 640, waardoor op dien post nog f 1469.34 rest, ter wijl eene wijziging in die begrooting van f 413.16 in ontvaög en uitgaaf ten dienste der water leiding geene bedenkingen ontmoet. III. Wijziging in de verordening op haven en kaaigelden. Ruim 3 jaar geleden, 19 Jan. '23, is door de vereeuiging Landbouwbelang tot aankoop van kunstmeststoffen eeo verzoek aan den raad ge richt om het havengeld voor peulvrochten enz. terug te breDgen tot 1 cent per 100 K.G. Steeds is dit adres aangehouden iu verband met de plannen die in de lacht hingen tot uitbreidiug vaD de haven, waardoor vao eene verlaging geen sprake zou kuunen geweest zijn. Maar die uit breiding is in 1924 niet gebeurd, doordat de laagste inschrijver tot ruim f 38.000, het werk voor f 35000 niet wilde uitvoeren, terwijl ten vorigeu jare het werk feitelijk defiaitief is vaa de baan gegaan. Burg. en Weth. achten het daarom nu de tijd aan de hand van dat verzoek eeue wijziging voor te stelleD, hierop neerkomende, dat voor gedorschen granen, zaden, ajuin, aardappelen en dergelijke 1 cent per 100 K.G. wordt geheven, terwijl nu 1% ceut per 70 K.G. wordt gevor derd. De verlagiDg bedraagt dus 53 Vlas dat nu 30 cent per 100Ó K.G. geldt, wordt teruggebracht op 15 cent en palp van 6 op 5 cent. De heer van Hoadt zou kalk, zand en steen ook willeu zieu belast, en vraagt of kolen vrij zijn. De voorzitter zegt dat de aanvoer zoo miuiem is, dat Burg. en Weth. daartoe geen aanleiding vonden. Steenkolen ziju vrijgesteld maar niet de koolasch omdat dit een verhardingsmiddel is evengoed als griud, macadam enz. De heer Elenbaas heeft suikerbieten niet hooren uoemen. De voorzitter beaamt ditimmers hij heeft li hoiido maakt 38 3! ÏSTZAA 1! N 1925 ilden. "81 k 101 eu eu alleen gelezeu hetgeen wordt gewijzigd de pro ducten dus die geen vermindering zouden onder gaan, zijn ook niet genoemd. Voor bieten geldt een tarief van 12^ cent per 1000 K.G. De heer Eleubaas zou 't toch goed vinden, dat steen, kalk en zand werden belast. Nu drukt het kadegeld alleen op de boeren. De voorzitter herinnert er aan, dat Borg. en Weth. de wijziging nauwkeurig hebben over wogen en alles hebben vermeden die weer tot een te hooge opbrengst zoude leiden. De heer van Houdt meent dat dit een klaar bewijs is, dat er geld genoeg was voor de uit breiding van de haven. De voorzitter merkt op, dat dan de tarieven zeer veel zouden moeten verhoogen, want dat er dan f4500 zou noodig zijo, waar nu f1200 wordt outvangeD. De heer Heijboer verwondert er zich over, dat een voorstel van Burg. en Weth. door eeu wethouder bestredeu wordt. De voorzitter beschouwt dat als eene persoon lijke meening. De heer Elenbaas vindt het niet goed dat de tarieven alleen op boeren en schippers drukken waarom ook niet ten deele op ambachtslui die weer teu deele hun profijt hebbeu van den aanvoer van materialen. De heer Heijboer meent dat het geen zin I heeft om nieuwe artikelen te belasten, terwijl de wijziging uitsluitend bedoelt om enkele te verminderen. De voorzitter zegt dat in de memorie van toelichting, die de wijziging ter goedkeuring door Ged. Staten zal vergezellen, zal worden aangevoerd, dat de tarieven voor de bieten niet gewijzigd zijn omdat die coltuur in de toekomst wel eens zou kunnen verminderen. De wijziging wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekenrd. De verordening op de heffiog van het haven geld ondergaat eveueeus enkele wijziging. Be houden blijft het tarief van 8 cent per ton laadvermogen beneden 150 ton en van 10 cent daar boven. Voor ingezetenen bedraagt dit 5 cent onafgescheiden van het laadvermogen. Voorts bestaat voor deze ingezetenen de mogelijkheid vau het sluiten van een abonnement tegen be taling van zesmaal het verschnldigde van ééue reis. Daarenboven wordt nog eene faciliteit ge schapen voor ingezetenen die achtmaal eene reis hebben gemaakt en gedurende dat jaar geheel vrij van havengeld zijn. Voor pleiziervaartuigen zal, ongeacht de grootte, f 2.50 per vaartuig verschuldigd zijo. De geheele wijziging wordt zonder hoofdelijke stemming aanvaard. IV. In verband met eeoe wijziging in den begrafeoisdienst hebben Borg. en Weth. eene herziening noodig geoordeeld vau de verordening op de begrafenirechten. Zij bedoelt eene verdeeiing in 4 vaste klassen voor graden voor personen van 16 jaar en daar boven f6.80, van 12—16 jaar f5,45 van 1—12 jaar f3.85 eu beneden het jaar f3.25 mede inbegrepen het gebruik der kleeden, die nu door de gemeente zelf zullen worden aan geschaft. Voor het gebruik van een groot kleed wordt f 1.50 en voor eeu kleiner f 0.60 gerekend, doch dat is nu reeds in bet recht begrepen. Wordt goedgekeurd. V. Wegens vertrek van D. Goedegebunre is tegen 15 Febr. ontslag gevraagd en eervol verleeod met dankbetuiging voor de lang durige dieosteu als schoonhouder van de alge- meeue begraafplaats. Er heeft eene oproeping plaats gehad voor grafdelver, maar er heeft zich niemand aange meld, uit oorzaak dat het salaris te laag was. Ofschoon dit wat ruimer genomen was, kwamen wel enkelen nadere inlichtingen iowinnen, doch tot eene sollicitatie is het niet gekomen. Na eene bespreking met den gemeentewerkman David Hage heeft deze zich bereid verklaard een opdracht tot het delven van graven en het schoonhouden van de begraafplaats te aanvaarden tegen eene vergoeding van 1100 per jaar. Het onderhoud kostte overigens f 70. Als liij assistentie noodig heeft, dan moet hem daarvoor eene billijke vergoeding worden gegeven. Verwacht mag worden dat B. van Oudenaarde, die steeds Goedegebuure heeft geholpen ook Hage wel zal assiateeren. Deze aanwijzing werd goedgekeurd. VI. Het subsidie aan P. van deu Boogerd voor den veerdienst St-AonalandZijpe f 175 wordt thaos tot wederopzegging verleend. VII. Eene aan te leggeu keibestrating van af den oprit bij schipper C. Dorst tot aan het begin van den Hoeoderweg en vanaf het trapje bij Willem Heijboer tot een den tuin der pastorie zal in eigen beheer worden uitgevoerd. De straat die nu 2.60 M. breed is, zal 3 M. worden terwijl de uitgaaf op f 3600 wordt ge raamd. Burg. en Weth. hebben nu oietR anders te doen dan eeo contract te sluiten met eeü straatmaker. Daar verder niemand iets ter tafel heeft te brengen, wordt de zitting gesloten. THOLEN, 29 Januari 1926. Tot gemeente-geneesheer te Onddorp is be noemd de heer G. A. Polderman, geb. te Oud- Vossemeer. ST. MAARTENSDIJK. Bij het oprijden van de hoogte tegen de Kaaistraat alhier is een autobas van de onderneming J. C. Krijger uit Goes plotseling achteruit korneo rijden. De motor bleef stil staao. De remmeu werkten wel, maar mede door de gladheid der straten bleef de bus achteruitrijden, tot zij tegen den bakkerswinkel van den heer Westerweel aankwam. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Met het oog op de veiligheid der reizigers kan niet met voldoenden ernst gewezen worden op de aanschrijving van den Heer Commissaris der Kooiogio in Zeeland, waarbij is aangegeven, dat, alvorens het vereischte goedkeuriugsbewijs voor een autobus af te geteo, door het betrokken gemeentebestuur deze voorzieu zij iorichting, om de vaart vao het rijtuig bij on gewild achteruitrijden te verminderen of geheel te doen ophouden. moet worden gevorderd, dat van een z.g. bergstut, d. i. een De voor de door den watersnood geteis terde streken langs de huizen gehouden collecte heeft zuiver opgebracht f 1067.59. 27 Jan. Hedenavond hield de afd, Tholen vau de Ver. tot (bevordering van de Pluimvee teelt in Zeeland eene openbare vergadering, waarin de heer B. van Aspereu Veraenne, rijks- pluimvee-consulent eene verhandeling gaf van de pluimveeteelt en wat daarmede in verband staat. De belangstelling was buitengewoon groot, die in hoofdzaak zal gewekt ziiu door de film- vertooning van deze teelt. Immers, het levende beeld trekt steeds bewondering. Na een inleidend woord van den heer C. G. Hage die naast den spreker en den heer Westerbeek, de filmoperateur, ook den heer C.H.A. Stontjesdijk de voorzitter van den kring Tholen der Z. L. M. den grijzen strijder voor de landboaw-organisatie hartelijk welkom heette, behandelde de heer Vervenne achtereenvolgens de bloei der kippen- houderij oit speculatief oogpunt. De toename van het gebruik van eieren zijnde het meest eenvoudige en krachtige voedingsmiddel heeft doen omzien naar middelen om de productie te verhoogen. De voornaamste factoren zijn een goede raskip, voeding en huisvesting. Over het algemeen is de leghorn, alsof haar naam dat reeds aanduidt een zeer goede eier- voortbrengeode kip. In Gelderland daarentegen domineert de Barnevelder, wier eieren bekend zijn om de bruine kleur, en welker schaal sterker is dan de witte. Voeding en huisvesting zijn daarenboven de voornaamste factoren die op de productie van invloed zijo, waarbij droog voeder weder de eerste plaats iDoeemt. Het verstrekken van granen be vordert wel het vet worden van de kip maar niet de eierproductie. Het droogvoer daarentegen bevat io zijne gemengde samenstelling de ver schillende stoffen die zoowel aan de kip zelve als aan de voortbrenging van eieren ten goede komen. Een automatische voederbak waaruit de kip naar willekeur kan eten, is het meest aanbe velenswaardig. In deu ochtend voedert men aangemaakt ochtendvoer. Een weinig graan op den dag tot eene hoeveelheid van hoogstens 60 gram per kip kan, ter afwisseling, geen schade. Ondanks al deze maatregelen is men nog niet verzekerd van de beste kippen. De controle daarop wordt gevormd door het valnest. De kip kan dit wel betreden, maar zouder hulp het uiet verlaten. Daardoor is het mogelijk, dat men met de meeste juistheid kau bepalen welke kip de meeste eu hoeveel eiereo elke kip afzooderlijk legt door aanteekeuiug bij het ringuummer der kip. Ook de huisvesting speelt een belangrijke rol. Het hok moet groot en luchtig zijn en vau voldoende licht voorzien. Elke kip behoort een luchtinhoud te hebben van een halve kubieke meter. De te rapen eieren moeten schoon zijn voor deo afzet; niet door middel van afwassching, waardoor een ei minderwaardig wordt, maar door het aaubreogeu van een meslplank io het hok, zoodat de dieren niet door de mest moeten bag geren naar hun nest en de eieren schoon blijven. In deze conditie zijo deze producten meer waard, dan de opkooperi er voor gelieven te geven. Daaruit is eeoe organisatie ontstaan tot gecombineerden verkoop, waaruit langzamerhand de eiermijnen zijn voortgekomen. Over het geheele land zijn vereeuigingen ver rezen tot bevordering van de pluimveeteelt, ook io Zeeland, waarvan dit eilaud eene afdeeling is. Tot dusver is de meeste activiteit waar te nemen te dezer plaatse. De aanwezigheid van het hoen derpark *De Zeenwsche kip* van den heer A. C. Hage, zal daarvan de meest voor de hand liggende oorzaak zyn, maar als op elke plaats van het eiland eeu verzamelaar is, dan bestaat er niet het minste bezwaar om het ledental nit te breiden en een krachtige vereeuiging te vormen, die een aauzieolijk kwantum eiereo kan samenbrengen voor de Rotterdamsche eierveiling op welke men van hieruit is aangewezen. Als men gehoord heeft dat bereids een 130.000 stuks eieren zijn geveild met eeue opbrengst vau f 8880 eu dus gemiddeld 7 cent per stuk is gemaakt, dau is 't wel der overweging waard om de pluimveeteelt niet die stiefmoederlijke bebandeliug te geven, als ze veeltijds nog slechts geniet. De eiermijnen in Limburg en Noord- Brabant en die in Barneveld zijn van zulk een nitgebreiden omvaog geworden dat er soms dagelijks 1 a 2 millioen eiereo worden verhan deld. Als onderdeel van den landbouw heett zij op meer belaogstelliug recht, dau tot dusver is aan den dag gelegd. Er is echter verbetering waarneembaar, maar om nog doeltreffender te zijo, moet nog meer acht geslagen worden op de ouderdeelen van het bedrijf, opdat het loonend zal zijn. Door aaneeusluitiog bereikt men meer dere en betere resultaten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 1