Hoe een boer door een haas verschalkt we weging om, als er werk is, 10 menschen ge- dnrende een volle week aan (e nemen, dan is hij er vaat van overtuigd, dat men niet zooveel menschen zal hebbeD, want ze werken veel liever in vrijen dienst, dan in dienst van de stad. De heer Goossen zegt dat het zeer goed onder de oogen moet worden gezien, daar bij betwijfelt of de steenen van de markt wel bruikbaar ma teriaal zonden eijn voor bet kaaiboschje, opdat men niet in nog grootere misère zon komen. De voorzitter herneemt dat het onmogelijk is om nu reeds een besluit te nemen, zonder dat eeuig plan is opgemaakt. De heer Moelker hoopt dat het mogelijk zal zijn een modus te vinden om de werkeloozeu ter wille te wezen, maar onvoorbereid kan hij zijn stem aan niets geven. Het voorstel-Goedegebuure wordt met 8 tegen 2 st. verworpen, vóór de hh. Coroelisse en Qoe- degebuure, terwijl het voorstel van den voor zitter OU) op hel request afwijzend te beschikken wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmeö, die der hb. Jansen, Cnrnelisse en Goedegeboure. Het verzoek van J. Vos om ODtheffiog vau zijnen aaanslag in de hondenbelasting wordt ter zijde gelegd, omdat de verordeniug geeoe ont heffing toestaat. Ais onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de O. Ij. school wordt met 6 stemmeu benoemd de heer A. Kievit te Hardinxveld, tegen 3 en 1 respectievehk op de heeren L. J. Heijboer te Hansweert eo J. van Nieuwenhoijze te üreskens. De traditioneele gratificatie van f 500 aan den veerman en f 50 aan den gem.-veldwachter worden weder toegestaan. Aan M. vau Noort wordt de aan den open baren dienst onttrokken gemeentegrond in erf pacht afgestaan. Op het voorstel van Borg. en Weth. tot het aang3an eener huur voor de localiteit voor nood- slachtÏDgen gedurende 5 jaren a f 130 's jaar?, merkt de heer Goedegebuure op, dat de gemeeDle zelf lokalen verhoort h f 90 eo na f130 moet betalen. Waarom niet een dier verhuurde lokalen hiertoe ingericht? De voorzitter zegt dat geen der verhuurde lokalen voor dat doel dienstig was of kon ge maakt worden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aan C. Russcher wordt een perceel gemeente grond in koop afgestaan tot den'prijs van f875. Eene wijziging der begrooting 1925 wordt goedgekeord en aan de chr. school wordt over 4" maanden van 25 eeu voorschot, steunende op de wet, toegekend. Bij de rondvraag wijst de heer Cornelisse op de leening van f450.000 die ten behoeve van de brug moet worden aangegaan, tegen 6Y2 terwijl er nu zooveel geld is, dal de bezitters er verlegen mcc zittcrr, zoo dat geen strop worden? Terwijl voor het personeel f2500 is uitgetrokken; dat is te weinig en mag wel f 5000 zijn voor 3 man. De voorzitter zegt dat er in de leeningsvoor- waarden staat: hoogstens 6'/z Verder komt de heer Cornelisse wat laat met zijn bezwaren, daar die vroeger te berde hadden moeten zijn gebracht, althans vóór de beslissing viel. Ten slotte meent hij, dat men bezwaarlijk reeds een paar jaar vooruit kan bepalen zus of zoo zal dit en dat geregeld zijn. De heer Moelker heeft voldoende vertrouwen in Burg. en Weth., dat als er tegen minder dan «Vz ka:1 Re|eend worden, zeker niet tot dat percentage zollen gaan. De heer Goedegebuure zegt, in verband met de ramp van 29 Dec. dat er volgens de veer- kneebt geen reddings-materiaal aanwezig is. Verder vestigt hij de aandacht op den toestand aan de Jnlianastraat. De voorzitter zegt dat er integendeel wel een reddingsboei en dreggen aanwezig zijn, terwijl de veerknecht niet het gewensebte iulormatie- adres is. De heer Braai die van het ongeluk getuige was, meent dat het weliicht niet zon zijn gebeurd indien de barrières ten deele waren weggenomen, want hij bemerkte, dat de chauffeur een zeer korte draai moest nemen doordat dit hek als 't ware in den weg stond. De voorzitter zegt dat de ballustrade niet van de gemeente is, anders was ze reeds lang weg genomen. Daarna wordt de zitting gesloten. BINNENLAND. De Koningin heeft zich met een hartelijk woord tol haar vulk gericht. Teruggekeerd van mijn bezoek aan (te door den watersnood getroffen streken is het mij eene behoefte een persoonlijk woord tot mijn Volk te richten. Naast dank aan God, zij dut een woord van opreclile waardooring tot de redders der kostbare levens, die in gevaar verkeerd hebben, zoowel als tot allen die medewerkten tol het liefdevol onthaal, dat den van hun dak beroofden alom bereid is.' Niet minder waardeering heb ik voor hen, die rust noch kracht hebben ontzien, om verder onheil te keeren en die niot versagen, waar nog steeds onvermoeide werkzaamheid geboden is. Ik ben verzekerd van uw aller innig medeleven met het leed, dat zoovolon getroffen heefi, een leed waarvan ik zelf getuige ben geweest. Kennende de kracht, die er van uitgaat zich ge dragen te weten door gemeenschappelijk gebed, zoowel voor. de door den watersnood getrofleuen als voor de verdedigers onzer dijken, zullen allen zonder onderscheid een wensch van mij vervullen, wanneer zij zich daarin met mij vereeuigen. De Koningin en de Prins hebben met groote waardeoring kennis genomen van de plannen, welke zoowel hier te lande als in de overzeesche gewesten ontstaan zijn om H. M. en Z. K. H. blijken van aanhankelijkheid te geven ter gelegenheid van de viering van hun zilveren huwelijksfeest, hetzij in een vorm van een bloemenhulde, dan wel in een vorm van meer blij venden aard. De Koningin en de Prins stellen er prijs op te verklaren, dat het hun groote voldoening zou schenken indien de bedragen, die men hiervoor beschikbaar had willen stellen, voor zoover dit thans mogelijk mocht zijn, in stede daarvan werden bestemd voor den grooten nood ia de door den watersnood <?q- teisterde gebieden. TH0LEN, 15 Januari 1926. OUD-VOSSEMEER. Door Oud-Vossemeer's Mu ziekvereniging, welke in het voorjaar van 1925 werd opgericht en die half April met de oefeningen begon onder leiding van haar directeur, den heer Dubois, is de eerste openbare uitvoering gegeven in de zaal van den heer Ampt. De opkumst van het publiek was schitterend, men schat het getal wel op 200 ingezetenen, die met den grootsten aandacht de muzieknummers volgden iu aanmerking genomen den korten tijd van het bestaan der vereeuiging, mag een woord van hulde aan den leider en aan de muzi kanten niot onthouden worden, want ze hebben o-e- toond zeer ernstig te hebben gewerkt, terwijl de directeur daarbij door zijn capaciteiten niet het mindere aandeel lieefi. Verwacht mag worden, dat in de toekomst het korps een tijdperk 'egemoèt gaat, waarin sprake kon zijn van een hoogstaand muziek gezelschap, De bijdragen tusschen de muziekstukken vielen mede in den smaak, terwijl na afloop nog heel wat pret werd gemaakt. Alhier werd in de zaal van den heer Rampaart een tentoonstelling gehouden door de postduiven vereniging „De Zwaluw". Als keurmeester trad op de heer F. vau der Linden te Antwerpen, Van de oude doffers verkregen bij een inzending van 42 exemplaren die van den he.or J. Tholenaar le en 3e prijs, J Vermeij 2e en 4e prijs en J. Van Vossen de 5e prijs, terwijl ook nog eeu drietal prijzen werden toegekend aan die van de heeren G. Haverman», C. de Wit en M. v. d. Zande. Van de oude duiven 3S duiven J. Tholenaar le, 2e, 4e en 5e prijs, C. de Wit 3e en M, v. d. Zande, A. de Leeuw en J. van Vossen de opvolgende. JoDge doffers 52 C. de Wit le en 3e, J. Tholenaar 2e en 7e, C. Ampt 4e prijs. Jonge duiven 56 le prijs J. van Vossen, 2e Haverraans, 3e Vermeij, 4e en 8e D. Verme-, 5o De Graaf enz. - Uit het verslag van de Volksbibliotheek over 1925 blijkt, dat uitgegeven werden 1231 boeken, d. i. 250 meer dan het vorige jaar. Met een zeer klein goed slot ad 1 4 115 sloot de jaarrekening. ST-MAARTENSDIJK. Sedert het vertrek van ds. Joh. Keiler in Mei 1923 is deze gemeente nog steeds vacant. Men wensclit niet aan te sluiten aan den Raad van Beheer. Men laat lelkens liever een „goede" dominee komen, dan mede te betalen ten behoeve van pre dikanten die wzoo maar uit de lucht preeken". Voor een zeer gevuld Kerkgebouw heeft zou Dinsdagavond in de Nederlandsche Hervormde Kerk gepreekt de heer Kersten, voorganger bij de Ou.'l- Gerefonneerden te Yerseke. De Zondag juist voor de Tweede Kamerverkief liet men ds. Zandt optreden. Tot de uitverkl predikers behoort voorts ook ds. Faauwe, gewj* Ned. Herv. predikant, thans wonende te 's-GravenlJi Men vraagt zich wel eens af, of het doen optr?{ van personen in de Kerk, die zelf tot een ge andere berk behooren of wel daaruit zijn geze toegestaan. Het Classikaal bestuur vau Zierikzee is echter): deze zaken geheel op de hoogte en bemoeit er' niet mede waarom men hier van meenino- isj zulks geoorloofd is. Beh loe M 'Al Het gebeurde tijdeus den jougsten watervh Een wijde waterplas, waorboveu hier en daar boerderij, een boom, een kluitje hooggelegen lfl uitsteekt. Een boer roeit in een schnitjo odstroo" rond. Hots trekt een der lilliput-eilandjes, u grooter dan de kale takken-kroon van den zich dit hoopje aarde wortelonden boom, zijn aaudat Hij hoort geritsel, en ontdekteen haas, u' opgejaagd door het steeds wassende water in detf boom zijn redding zoekt. Het droevig aanschijn van den boer klaart Geen dag zoo zwart of hij brengt lichtpunten, landman, die niet weet wat vegetariërs zijn, reeds den gebraden baas bij zich op tafel. Hij laat zijn roeiboot met den kop op de heil» van het slikkige eilandje loopen, springt er nit, klif in den boom, grijpt naar don haas een fikse! die hem niet ontsnappen zal Maar ziet. Daar springt de haas in doodsangst! de boot. De boot glijdt door den schok de glibber® belling af. En nog voor dat de boer den boom is, dobbert do roeiboot met den nieuwen passag buiten bereik over den wijden waterplas. Dik ttvee uur beeft ons boertje iu angst gezeti Eerst in den slik, vervolgens toen hel steeds wasseï water het laatste restje land verdronk in den bool Net als de baas die bij verschalken won, maar <1 "V de rollen bad weten te verwisselen. Ons boertje is ten slotte uit zijn eenzame en g vaarlyke positie bevrijd door buur'genooten die he misten. Hij moet zich echter mot beslistheid hebbt voorgenomen nooit meer op hazenjicht te gaan. De hooge waterstand is zoo goed als geweken, maar als men meent tl daarmede ook de nood geweken is, dan leert t praktijk geheel anders. Nu alles wat onder walt 1 stond, bioo' is gekomen, is eerst na te gaan, wel eene verwoesting aangericht is. In het Noorden wordt do toestand, vooral mi de opnieuw ingetreden vorst, weder hachelijker. I Overijsel langs de Vecht is de toestand critiek, dat het Water er niet noemenswaard zakt en er uu reet veol drijlijs afkomt, waardoor er een vliegende strooi ontstaat. Hel water dat bijna tol aan den onderhal van de bruggen komt, zal het drijfijs legen del bruggen ops uwen, waardoor gevaar ou'staal dat tl bovenbouw zul «orden afgeslagen, waardoor de dijke worden beschadigd. Zoolang de vorst aanhoud blijven de dijken hard, maar als de dooi intreedt worden zo week en zacht, zoodat het gevaar geetts zins denkbeeldig is. Te Dreumel zijn niet minder dan 72 huizen ingestort!

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 4