HE ES MEE COURANT 5 Tweede Blad. Ic'l ft ff VAN VRIJDAG 15 JANUARI 1926. n-| GEMEENTERAAD. ;e I THOLEN, 14 Januari, nam. 2.80. Ie Voorzitter de heer nar. A. J. van der Hoeven, !Q borgemeester. ir Tegenwoordig 10 leden en de secretaris, d, Afwezig de heer D. W. Klompe. in De voorzitter moest alvorens met de werk en aamheden werd aangevangen op deze eerste in vergadering van een nieuwe jaarkring zijn dank brengen voor de goede wenschen hem gebracht Boet de jaarswisseling en was er van verzekerd, dat de leden deze zijne beste wenschen voor ^1926 zouden willen aanvaarden. Een korte blik ?n achterwaarts werpende is 1925 niet een buiten- gewoon voorspoedig jaar gebleken te zijn. m Zijn we voor natuurrampen bespaard gebleven, 9" desniettegenstaande was het economische beeld iej»iet zoo bijzonder gunstig. De landbonw, de belangrijkste tak van ons volksbestaan, maakte etgeen hooge prijzeD, de visscherij bad slechts *neen matig resultaat, terwijl de oester-en mossel- 'ïScnltuur zelfs niet een bevredigende uitkomst Erjadden. m In de samenstelling van deu raad kwam enkel 2n terandering door de ontslagname van den heer 6-|aaij, die vervangen werd door den heer Jansen, htjjet meest belangrijke besluit dat de raad ge- sniomen heeft is dat der overbrugging van de Bendracht. Als van zelf komt in onze herinne- irg terog bet ongelnk aan het Veer waarbij [peens rouw en droefheid werd gebracht in lóorele gezinDen en over zoovele familiën en baario ook de bevolking dezer gemeente heeft en;edeeld. Mogen wij in 1926 onder Gods zegen «ze besie krachten geven aan de belangen der [gmeente. De vergaderiog gaf blijken van instemming iet het gesprokene. De ter visie gelegen hebbende notulen der Drige zitting gaven tot geene op- of aanmer- auriügen aanleiding en werden goedgekeurd. De besluiten tot wijziging van de algemeeDe Politieverordening en tot opheffing der openbare nds ^°'en en en instelling eener open- tre school, alsmede dat tot wijziging der ge- j meentebegrooting 1925 en die van bet veerbe- drijf zijn door Ged. Staten goedgekeurd. De beslissing over de gemeentebegrooting voor 1926 wordt verdaagd. Inmiddels worden Burg. en Weth. door Ged. Staten gemachtigd om te beschikken over de helft der geraamde posten van ontvang. Op bet verzoek van het fanfaregezelscbap tot verhooging van het jaarlijksch subsidie, stellen Burg. en Wetb. voor, het te verhoogen met f 25. De heeren Braai en Jansen kunnen zich om principieele reden niet met dit voorstel vereenigen. De beer Goedegebuure daarentegen is er voor, omdat bet leidt tot ontwikkeling van de jongelui, die men er mee vau de straat houdt. In stemming gebracht wordt bet voorstel aan genomen met 7 tegen S stemmen, die der heeren Jansen, Quist en Braai. Het voorstel van Burg. en Wetb. tot bet verleenen van een subsidie van f 25 aan de af- deeling Tholen der Ver. tot afschaffing van alcoholische dranken wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomeü. Op het aangehouden verzoek van M.J.Hoek en anderen om art. 113 der Politieverordening waarbij het verboden is mnziek voor den dans te geven op den 2en Paaschdag, 2en Pinksterdag en 2en Kerstdag te wijzigeD, stellen Burg. en Weth. voor, afwijzend te beschikken. De voorzitter gaf een kort historisch overzicht van het gewraakte art. 113. Aanvankelijk was dansmuziek verboden zonder toestemming van den burgemeester. Dat is veranderd omdat men meende, dat die bevoegdheid te ver ging. Maar ook deze verandering was niet bevredigend meer en daarop is op verzoek van de herbergiers zelve de huidige bepaling opgenomen. Na bedoelt het adres op bon eigen verzoek terug te komen. En daar zijn Borg. en Weth. niet voor te vinden, ook omdat die bepaling in het leven is geroepen, wijl het op die dagen zoo'n Janboel in de gemeente was. De heer Moelker kan zich best voorstellen dat als men met z'n zaakje zit een doorn in het oog moet zijn als men op zulke dagen dichte drommen over bet veer ziet gaan, waar men als 't ware de jeugd uit het Thoolscbe eiland lokt om hunne centen te verteren. Zou deze bepaling eene zekere besparing geven, dan zou voor eene wijziging geen grond zijö, maar als men de treurige ervariög van den trek naar Noord- Brabant opdoet, dan kau men met te meer reden hier de gelegenheid openstellen. De heer Goedegebuure kan zich wel vereeoigen met het gesprokene van den heer Moelker. Als de jongelui naar Bergen op Zoom gaan, zijn ze zeker buiten het toezicht der ouders. Indien daarenboven een tapverbod wordt uitgevaardigd, dan heeft de praktijk geleerd dat het niet wan ordelijk toegaat. Ook zijn die dagen geen christe lijke feestdagen, doch slechts menschelijke in stellingen. De voorzitter merkt op dat eene aanneming der wijziging van deze bepaling niet wil zeggen, dat er dansmuziek zal zijn, want daar vraagt men niet om. De heer Moelker zegt dat dan de bevoegdheid weder bij den burgemeester zon berusten en terwijl men nu geen partijdig burgemeester heeft, maar een die weet met zijn burgerij mede te leven, heeft men in hem voldoende vertrouwen, dat hij bij die gelegenheden wel vergunning geven zal, gelijk bij Kermis en bij bet 40-jarig bestaan van CoDCordia, toen het toch ook ordelijk verloopen is. De heer Braai kan het met zijne verantwoor delijkheid als raadslid niet overeenbrengen om toestemming tot deze wijziging te geveD. De heer Goossen zegt dat de heer Moelker juist de spijker op den kop heeft geslagen. De burgemeester heeft met het 40-jarig jubileum van Concordia toestemming tot dansmuziek ge geven. Dat zou spr. in zijne plaats ook gedaan hebben. Maar door de wijziging in de verordening zou het mogelijk zijn den burgemeester te over halen meer gelegenheid tot dansmuziek te geven en daarmee zou men zich op glad ijs begeveD. Men weet nog zeer goed welk een Janboel het met die feestdagen was. Dat men in Bergen op Zoom, Botterdam of Amsterdam dansmuziek geeft, is voor verantwoording der betrokken personeD. De heer Moelker moet er tegen opkomen alsof hij zon speculeereu op de zwakheid van den borgemeester. Hij zou de allerlaatste zijn die daarvan zou willen spreken. Maar onze burge meester heeft zijn neus verder gestoken dan hier en als men dan ziet dat zijn partijgenoot en collega van Amsterdam zelfs op den Zondag toestemming geeft tot voetbal en dergelijke, dan mag men verwachten dat de borgemeester, zich niet op een eng standpunt plaatsende, voor zich zelf beoordeelen kan om toestemming te geveD. De voorzitter zegt, dat Tholen niet met Am sterdam is te vergelijken. Voorts herhaalt hij, dat de nu vigeerende bepaling juist op verzoek van de herbergiers is aangebracht, en baar nn weer te veranderen acht bij onlogisch. De heer Jansen had het beter gevonden dat het op dit volgende pont eerst werd be handeld. Nn hebben we een stak van weelde en straks van armoede en dat strijdt tegen el kander. De heer Quist is van tegenovergestelde mee ning van den heer Goedegebuure dat de chris telijke feestdagen slechts instellingen van men- schen zijn, terwijl hij ze juist beschouwt als instellingen Godes. De heer Aertsen is er voor dat met die feest dagen geen mnziek gegeven wordt. De heer Goedegebnure vindt het een vreemd standpunt van den heer Goossen om tegen dans muziek te zijn op die tweede dagen omdat het een dienen der zonde zou zijn, terwijl het op kermis en andere dagen wel zou mogen alsof het dan geen zonde is. Maar het feit is niet te ontkennen dat de centen toch verteerd worden en als 't dan in Bergen geschiedt, dan kan 't beter hier. Verder zou hij van deu heer Quist wel eens booren waar het geschreven staat dat de tweede dag der christelijke feestdagen eene instelling van het Opperwezen is. Het adres wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen, die der heeren Moelker, Cornelisse, Wagemaker en Goedegebuure. Verzoek van de afd. Tholen der S. D. A. P. om de productieve gemeentewerken die in uit zicht zijn, te vervroegen ter voorzieniug in de werkeloosheid. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. reeds enkele kleine werken uit dien hoofde hebben doen uitvoeren, als het dempen van welputten en het herstellen van het schoolplein. Voor 't oogenblik is er nu geen werk, zoodat men wat geduld moet hebben, totdat er van de voorge nomen plannen iets meer positiefs bekend is. Overigens zal hij in de eerstvolgende vergade ring van Burg. en Weth. het kaaiboschje ter sprake brengen. De heer Goedegebunre was van meening dat het door hem aangegeven plan na een paar maanden sinds de laatste vergadering wel voor elkaar zon zijn. En aangezien de werkeloozen inderdaad niet wachten kunnen, stelt hij voor, het kaaiboschje nu reeds uit te kisten en er een zandlaag in te gooien. Zoo mogelijk kan de bestrating van het marktplein, dat er voor een schandaal bij ligt over te brengen naar het kaaiboschje. De voorzitter vraagt of er met „voor 't oogen blik" soms bedoeld wordt reeds van middag. De heer Goedegebnure: neeD, maar toch morgeü. De voorzitter moest den raad ernstig ontraden eene zoodanige beslissing te nemen, want het zon een zeer onberaden stap zijn om zonder eenige berekening tot dit werk te besluiten. De heer Cornelisse gaat geheel accoord met bet voorstel. De meoschen kunnen geen vier weken meer wachten. En als er werkeloosheid is, moet de gemeeote zorgen dat er werk is. De voorzitter vraagt of het dan plicht is van de gemeente om voor de werkeloozen te zorgen vanaf deD eersten dag dat ze zonder werk zijn? De heer Braai zegt, dat bet er op neer komt, dat de raad nu als een vader voor zijne ge- meentenaren moet zorgen, maar waar de centen van daan te halen. De heer Jansen geeft het systeem in over-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 3