i 1 $Xiïw( genees^ mf De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. Tegen Slapeloosheid RECHTZAKEN. winknAanden-Winteswcekn scfviah hfrfwi-*uw>e huid. m waardoor de stenn van gemeentewege vervelt. la dit verband wordt het verzoek der be storen van den cbrist. en moderne Landarbeid derabond om aan werkloozen steun te verleenen h f 1.20 per dag voor gehuwden en f 1.voor oogehowden, ter eijde gelegd. TeDemde werk te verschaffen wordt thans be sloten de sloot onder den Molendijk te dempen en te doen uitloozen in de watergang, waartoe de heer Kloet als dijkgraaf vergunning verleent. Ter vaststelling vau de buren 1926/1927 voor de gemeente-woningen werd als denkbeeld aangegeven om de hnur voor de beter gesitu- eerden een kleinigheid te verboogeo en uiet dat meerdere enkelen die daarvoor het eerst in aan merking komen, te verlagen. Opgemerkt wordt, dat men de huren wel mag verhoogen, maar niet verlagen, waarmede de minister geen genoegen zon nemen. Daarop wordt goedgevonden een tweetal woningen Oterspaming, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, en JSsamcnvrees, gebrnikt men uiet het beste resultaat de Zennwstillende en Zenuw sterkende MIJnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 et. Bij Apotb. en Drogisten 8 33382 onder den Molendijk in huur te verhoogen tot f 125, zonder de waterleidingkusten. Na afhandeling der agenda vestigt de heer Koopman de aandacht er op, dat, un hel vuil niet meer in den dierentuin wordt geworpen, en het naar de algeuieene belt moet worden gebracht, geklaagd wordt overgebrek aan licht. Burg. en Weih. zullen zien of dat te ver helpen is door een lichtpunt te verplaatsen. Verder vraagt de heer Koopman of er uiet wat beter toezicht kan worden uitgeoefend, als er voor de gemeente gewerkt wordt. Onder den vorigen burgemeester geschiedde, dit regelmatig. De Voorziiter zegt dat elkeu Zaterdag een volledig overzicht wordt gegeven vau wat in die week ia verwerkt. En tenslotte geeft de heer Koopman den burgemeester in overweging geeo toestemming te geven oin muziek te makeu langs de buizeD. Kort nadat de Voorzitter zulk eene mooie grafrede bad gehouden bad men dal straatmuziek. De voorziiter zegt dat men kan ervaren dat hij zoo weinig mogelijk daartoe vergunning geeft. Op de vraag vaD den heer Vroegop of deze gemeente de Vereeniging „Kioderzorg" subsi dieert, antwoordt de .Voorzitter ontkennend. Daarna wordt de zittiDg gesloten. THOLEN, 15 Januari 1926. Uit den tijd dat in onze provincie de over strooming Maart 1906 zulke aanzieulijke verwoestingen aanrichtte, zijn hier en elders watersnood-comiié's opgericht. Te dezer plaatse moet dat nog steeds intact zijn gebleven, doch toch znllen reeds verschillende leden door ver trek als andersins zijn uitgetreden. In herinne ring aan wat toen vooral in het naburige Oud-Vossemeer is geleden en aan wat tot leni ging van dien nood van elders is bijeengebracht, Btellen we ons voor, dat ondauks het veel zijdig beroep hetwelk op de publieke liefdadig heid wordt gedaan, dit ook hier en niet hel minst in Oud Vosseineer, voldoeode weerklank zal vinden. ST-ANNAIjAND. Onder presidium ven den heer B. Kodde werd alhier op Vrijdag 8 dezer de ge- wono jaarvergadering van de Vereenigiog Landbouw belang gehouden, bijgewoond door slech s 27 leden, Volgens het uitgebrachte verslag waren in 1925 uitgetreden 3 leden en toegetreden heizelldo getal, waardoor het aantal ledeu was gebleven op 179. In 1925 was door de vereeniging aangekocht 961312 K.G. verschillende meststoffen tot een be drag van f75331.52. Vorig jaar waren deze cyfers 917015 K.G. en f72301.66. Bg de levering van Ammoniak Superphosphaa'. was gebleken dat de balen ongelijk gewicht hadden van 98 tot 100 K.G. Do leverancier besloot, na hiervan overtuigd te zijn een onderwicht van 1 0/0 van de geheele lading te geven. Kveueeus bleek dat twee partijen superphosphaat eeu oudergehalte haddeu, de eeno °/io °/o 011 1'0 andere °/io°/o. wolk ntinder gehalte door de leveranciers weder werd vergoed. De rekeniüg over 1925 sloot in ontvang op f 77515.47 en in uitgaaf op f 76641.52. Batig saldo alzoo f873.25. De Vice-Voorzitter, de heer I. Overbeeke, werd als zoodanig herkozen, evenals de bode. Besloten werd aan de vereeniging tot bestrijding der musachenplaag een subsidie toe le kennen van f 40 Omdat klachten zijn gerezen over minder goede balen waarin Superphosphaat en Ammoniak Super phosphaat geleverd werd, is besloten deze meststoffen in nieuwe balen aan goede kwaliteit te doen leveren, mits de prijs daardoor niet meer dan met 25 cent per baal wordt verhoogd. Door den Koleubond alhier is aaubesteed het lossen en vervoer naar de afnemers van 110 S.ton steenkolen, 11 S.ton eierkolen en 3500 K.G. Anthraciet. Aangenomen werd het lossen van de geheele partij door A. van der Meer voor f2.45 per 100 Hectoliter en het vervoer van de losplaats naar de afnemers door C. Goedegebuure Cz. voor f5.80 per 100 H.L. ST-PHIL1PSLAND. Van den landbouwer I. d. E. is, terwijl hij zijn rijwiel even onbeheerd liet staan, een belastingplaatje ontvreemd. Dader(s) onbekend. BINNENLAND. In tegenstelling met de verwachting, dat de oplossing der kabinetscrisis in het mid den dezer week kon worden tegemoet gezien, wordt thans vermoed, dat zij nog geruimen tijd op zich kan laten wachten. Door het kantongerecht te Bergen op Zoom is veroordeeld W. K. te Oud-Vossemeer, wegens het bij zich hebben von eeu wapen op den openbaren weg tot f 3 boete of 3 dagen hecht. GEMENGD NIEUWS. OPNIEUW ELLENDE. De ingevallen vorst heeft de toestand in het overstroomde land van Maas en Waal, die doordat het water viel begon te verbeteren, veel verslechterd. Op plaatsen waar geen sterken stroom staat, begint een onafzienbare ijsvlakte zich te vormen die op het oogenblik nog niet sterk genoeg is om het vervoer erover heen te kunnen dragen, en 't tegelijkertijd onmogelijk maakt met bootjes in het overstroomde land te varen. De levensmiddelenvoorziening onder vindt hierdoor ernstige stagnatie. De nog achtergebleven bewoners, die op zolders en in hooggelegen gehouwen huizen bleven, lijden, omdat in den regel behoorlijke ver warming ontbreekt ernstig van de koude. Het reeds ingetreden of dreigend gebrek aan voldoende levensmiddelen verergert nu den toestand in houge mate. Grave was eergisteren geheel geïsoleerd. Het water, dat nog ongeveer 1 M. op den Elftweg (staat, is gisteren dichtgevroren, zoodat het vervoer per boot onmogelijk was. Woensdagmiddag is de post met een ladder over het ijs getrokken, en meteen hondenkar over den dijk naar Ravenstein gebracht. Donderdagmorgen was het ijs zoo dik, dat het vervoer eroverheen mogelijk was. Daar 't evenwel in den afgeloopen nacht heeft gesneeuwd blijft een tocht over het ijs zeer gevaarlijk. Bij den doorbraak hij Nederasselt stroomt het water nog steeds het land binnen. De stroom van het water, die op som mige plaatsen heviger is dan van de rivier zelf' loopt door den doorbraak, langs den spoorweg tusschen Ravenstein en VVijchen, naar Dreumel. Langs den stroom vormen zich in het overstroomde land ook tenge volge van de gevallen sneeuw, onbetrouw bare ijsvlakten, die door de bemoeilijking der proviandeering de ellende in het water- snoodgebied tot het uiterste opvoeren. Wijchen zit geheel in sneeuw en ijs. Reeds Woensdag was 't mogelijk over het ijs te loopen dat zich gevormd heeft boven den vroegeren weg naar Nijmegen. De nog in het overstroomde gebied van Maas en Waal achtergebleven bewoners hebben twee angstige nachten, in welke een hevigen Oosten storm loeide, en in den afgeloopen nacht eeng sneeuwjacht zwiepte, doorgebracht. Het is op het oogen blik niet mogelijk hulp te verleenen. Er zijn in Wychen nog '20 mariniers die de levensmiddelen naar de in het overstroomde gebied liggende huizen welke nog bewoond zijn, zouden brengen, maar die thans dit niet kunnen uitvoeren. Tot Donderdagmorgen waren te Dreumel minstens 120 huizen ingestort. De geheele "ude Maasdijk dit is een straat is weggeslagen. Stuk voor stuk vallen de huizen in. Het dorp is thans geheel ver iaten.Nog slechts het raadhuis en de pastorie worden bewoond. Naar de Burgemeester van Dreumel Donderdagmorgen mededeelde laat men zich in beide gebouwen thans invriezen. Aan den Waaldijk bevinden zich nog ongeveer 400 bewoners in de hooggelegen buizen. Het reddingswerk van goederen te Dreumel moest Woensdag in verband met het slechte weer gestaakt worden. Ookhier is de stroom in het binnenwater s'erker dan in de rivier. Er zijn hier nog 30 mari niers, doch deze kunnen voor 't oogenblik weinig doen. Door de slechte telefoonver binding van Dreumel met den Bosch, is 't bijna niet mogelijk verbinding te krijgen met het huisvestingscomité. Te Alphen zijn reeds 90 huizen in een ruïne veranderd, en door hel water weg geslagen. Iets beter is de toestand te Maas bommel. Groote schade wordt geleden door het verloren gaan van levensmiddelen. Toen de landen en huizen op Nieuwjaars dag en later overstroomden, werden de levensmiddelen in veiligheid gebracht, d.w.z. naar de zolders en de dijken gesleept. Door de strenge vorst bevriezen deze, en bij het aanhouden van de koude zijn deze levensmiddelen onherroepelijk verloren. Men tracht nog zooveel mogelijk te redden door afdekken met stroo op de in de rivier liggende aken. In Oijen is de toestand door het vallen van het water in zooverre verbeterd, dat alle huizen weer konden betrokken worden. Er staat evenwel nog zeer veel water, en er vormen zich groote ijsvlakten Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat er ernstig gevaar bestaat, dat tengevolge van de ijsvorming het water in 't over stroomde land van Maas en Waal weer zal stijgen, omdat nog steeds water het land bij Neder-Asselt binnenstroomt. Uit Übbergen werd gisterenmorgen ge meld: De toestand in den Óoijpolderisden af geloopen nacht zeer critiek geworden. De polder is dichtgevroren, de woningen zijn thans onbereikbaar. De burgemeester van Übbergen heeft de bewoners, daar hij een dergelijke ramp vreesde, de vorige week reeds aangezegd levensmiddelen in huis te nemen, daar zij anders bij invallende Sl vorst aan den honger zouden zijn over geleverd. Zij, die dit niet gedaan hebben, zullen de eerstvolgende dagen behalve koude ook honger lijden. Uit Appeltern wordt gemeld De toe stand is hier zeer slecht. De huizen, die in het water staan, zijn tengevolge van het ijs, onherroepelijk verloren. De studenten die hier hulp verleenen en in Maasbommel vertoeven, zullen trachten een vaar geul naar Aldforst tot stand te brengen met behulp van de motorvletten. Vervoer over het ijs is niet mogelijk. Uit Wychen werd Donderdag gemeld: Het water in de omgeving van Wychen is sinds Donderdagmorgen 6 uur 30 cM. gewassen. De oorzaak hiervan is dat op vele plaatsen in het overstroomde gebied het ijs zich begint vast te zetten en den stroom belemmert. Het verval van de Maas naar het overstroomde land bij Nederasselt bedraagt nog 15 cM. De Stations weg in Wychen, die Woensdag weer vrij en begaanbaar was,is Donderdagmorgen weer overstroomd. De toestand is weer zeer critiek. Er zijn hier nog 3 officieren en 25 manschappen met 5 vletten. Hulpver leening is evenwel vrijwel op het oogenblik niet mogelijk. De ijsmassa's die zich vor men, zijn met sneeuw bedekt en dit maakt het zeer gevaarlijk om op het ijs te loojpen. De menschen zitten in groote spanning. Donderdag zou getracht worden de brug, I die in het begin van den watersnood over de Wetering in de buurtschap Lunen is in gestort, voorloopig te herstellen. Waar- schijnlijk zal heden de spoorwegdienst J tusschen Wychen en Nijmegen worden |f hervat. R Kolendamp. Te Oosterhout werd een der noodwoningen geheel t? gesloten en geruid met kolendamp gevonden. De f vrouw des huizes zat in wezenloozen toestand bij de kachel. Op eenigen afstand lag het lijk van haren r 36-jarigen ican op den grond, terwijl in het slaap vertrek de lijken van 2 meisjes van 7 en 4 jaar en van een jongetje van 2 jaar werden gevonden. Het Roode Kruis. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis meldt ons, dat het nog steeds gaarne kleeding en schoeisel in ontvangst neemt. Een ieder die even nadenkt, wat deze koude op het water voor de slacht-J1 offers van den watersnood moet beteekenen, v zal zegt het hoofdbestuur zeker gaarne zijn voorraden nog eens nagaan en zijn gave naar het bureau, Princessegracht 27, Den Haag, sturen. Mede op initiatief van het afdeelings- bestuur van het Roode Kruis werd te Deventer een comité opgericht voor het J inzamelen van gelden en goederen, terwijl sse door deze afdeeling in School A aan de Oosterstraat te Deventer een zaal werd ingericht en in gebruik genomen voor op- neming van een twaalftal lichte zieken..7 De Roode Kruiszuster aldaar, Zr. Bloemink, 1_ is met de verpleging belast, terwijl vanwege1 het gemeentebestuur vau Deventer voor de 1 voedselvoorziening wordt gezorgd. Den Idi burgemeester van Dalfsen werden 18 paar 1 hooge waterlaarzen gezonden. In Friesland, l is op verzoek van het Roode Kruis een 1 hoofdcomité gevormd voor oprichting van bai plaatselijke comité's met het doel geld in (er| te zamelen. pre Het verdrag met België. fel Naar ons uit betrouwbare bron wordt gemeld, is het in parlementaire kringen bekend, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland naar Den Haag is geroepen in verhand met de door de Staten dier pro vincie op 21 Dec. jl. aangenomen motie inzake het verdrag met België, in welke motie werd aangedrongen dit verdrag niet ongewijzigd te ratificeeren. Een heelen middag en avond zou met den Commissaris over deze kwestie geconfereerd zijn. Er| werd gewezen op gedane beloften, die aan Zeeuwsch Vlaanderen ten goede zullen kunnen komen, terwijl op het groote be lang werd gewezen van het naar Dordrecht te graven kanaal. Alles zou in orde komen zonder deze motie. gee BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 814 Januari. raai Geb.Geertruida, d. v. W. Perestam enl®^ J. Verkerke. ze KERKNIEUWS. D iet Di PREDIKBEURTEN Zondag 17 Januari. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorin. 9.30 en nam. 2 uurifigi ds. Datema. (Nam. Doopsbed.) D< Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur'olit dhr. Sluvler van Driebergen. ,|j0] Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Zondag 17 Januari des avonds hall aes ds. Lolcama te Bergen op Zoom. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uuri f d9. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 9.30, en nam. 2 uur ds. Bouma a en 's avonds 6 uur leeskerk. |0 Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Los. Oud Ger. Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en 's avond» 5.30 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 unr ds. Zandt te Delft. (Collecte Ziekenfonds.) 1 ;e lee e I Dp Dp ■•va-?* v;\ S - r-;-s 3T -1 1S,« d b 117. Behoedzaam stapten zij achter den ban diet aan, door het slapende siadjp, dat vredig in het zilvereu maanlicht lag. Bij het post kantoor hielden zij halt. 118. „Uitkijken jullie", beval Bill, schoof het raam open en klom uaar binnen. In het duister verdween bij, en zij hoorden hem met de brandkast bezig. 119.1TEven beraadslaagden Staakbeen en Duimpie, fluisterden met elkaar. Toen sloop Duimpie weg, en, eenmaal om de hoek, vloog hij het dorpje in. 120. Regelrecht rende de kleine naar het j gebouwtje, waar een gaslantaarn brandde;j dat was het politiebnreau vau het dorpje. Ganw liep hij naar binnen. (Wordt vervolg L

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2