1 PUROL er op! De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. Het verzacht en geneest srin of rijk, maar ook dat Hij balsem geeft om de wonden te heelen. En toch staan wij, men- schenkinderen, voor eon groot raadsel, gelijk ons leven eene aaneenschakeling van raadselen is, waarop wij niet vermogen een antwoord te geven. Het „waartoe deze slag blijft voor ons onbeantwoord. Tenzij God zelve niet reeds ge antwoord heeft met de zending van Zijn Zoon, in Wien Hij een welbehagen had, en Hem nogtans ten prooi eener verdorvene wereld gaf, om die wereld te redden. Die onmetelijke daad is een steunpilaar voor den mensch die in zonde ligt, is het ook voor den zwaarbeproefden Hage- man en zijn gezin, die een brave vroaw en een liefhebbende moeder, een bemind kind en zuster als slachtoffer van het nimmer te vergeten onge luk zagen vallen, waar zij weggerukt, letterlijk weggerukt werden uit dit land, Het vertrouwen op dien God en|het vastklampen aan Zijnen Zoon maakt het mogelijk heul en kracht te vinden in dit niet te peilen verlies, uie kracht worde U, Hageman en familie in rijke mate geschonken 1 En andermaal trok een rouwstoet huiswaarts, overstelpt van smart over het groote verlies, maar wel overtoigd van de innige deelneming niet alleen van de breede schare, die zich aan de geopende groeve bevond, maar ook zooveleo daar buiten, die schrijnend mede gevoelen in dit ontzaggelijk ongeluk. Voor de derde maal kondigde de doodsklok de komst van den rouwstoet aan, die het stof felijk overschot der echtgenoote van den heer P. P. Franke naar den doodenakker geleidde. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Gesprongen Handen, Ruwe huid en Schrale Lippen; Barsten, Kloven, Wiuterhanden, Wintervoeten, Winterooren eu Winterteenen; Huidwondjes, Ontvellingen, Huidschavingen, Snij-,StootBrand-en ValwoodenjRoodeont- stoken Huid, Schrijnen en Smetten der Huid. PUROL in Doozen van 30, 60 en 90 cent; Tutyïn 80 cent. Bij Apoth. en Drogisten. 15 83360 Opnieow trad het hoold der gemeente, de heer W. Droukers, naar voren, en een volkomen blijk er van gaf dat hij geheel en al met zijne mede burgers medeleefde eo lief maar ook leed met ben deelde. Aan hét einde van dezen droeven tocht dos sprak hij eu geschaard" rondom de nog ge opende groeve, zij het mij vergund een eDkel woord te mogen spreken ten einde te getuigen van weemoed, ontroering en deelneming. Nu staan wij aan de laatste rustplaats van het vijfde slachtoffer, dat te betreuren valt door het Dinsdagavond plaats gehad hebbende ongeval en waardoor de geheele bevolking der gemeente werd opgeschrikt. Geachte heer Franke en geachte familieleden. Ook het bericht van het verdriukeu van nw vrouw en uw dochter op dien noodlottigen avond hebben mij eu alle ingezetenen zeer getroffen. De treurige omstandigheden waarin gij door den plotselingeu dood van uw brave vrouw en uw lieve dochter gedompeld zijt, hebben de innigste deelneming gewekt van heel de gemeente, van velen buiten ons dorp, ja zeifs van Hare Majesteit de Koningin en van den Commissaris der Koningin onzer provincie. Hoe smartelijk moet het voor U zijn te staau aan het grat van uw geliefde echtgenoote en zorgzame moeder, terwijl uw kind, uw dochter, nog ligt op den bodem der zee. O, boe vreeselijk daaraan te deuken. Dat de Almachtige en wijze Beschikker van des menschen lot, die niemand eep zwaarder kruis oplegt dan hij in staat is te dragen, U kracht scbenke om in deze bittere beproeving staande te blijveD. Alleen het vertrouwen op de eeuwige goedheid van onzen lieven Heer is in staat U te troosteu en staande te houden. Bid God dat Hij U en uw geziu eenige troost moge schenken en uit de volheid vau Zijn almacht uw bittere smart moge lenigen. Houdt het steeds voor oogen, dat Hij U gadeslaat in al uw gedachten, woorden eu werken, en dat Zijn zegen rust op degenen die huu plicht, doen en Ziju geboden houden. Vergeet uiet dat Gods roede nimmer slaat ot zij heelt ook weder. Beste vrouw Franke! O, hoe jammerlijk zijt Gij en uw brave dochtej omgekomen. Zelden gingt U op ieis. Ge waart huiselijk en zorgzaam voor uw talrijke kroost. Dien Dinsdag moest uw terugreis zijn niet uaar hui9 maar naar die eeuwige rnstplaats. Ook uw assche ruste in vrede. Wanneer wij straks deze plaats verlaten en aan den dagelijkschen arbeid gaan, dan nemen wij allen mede eu zullen wij bij ons dragen de diepe gebeurtenis van dezen dag. Ten slotte gevoel ik mij vprpücht, alvorens het kerkhof te verlaten, hier in het openbaar, namens het gemeentebestnnr en namens de familie leden der slachtoffers hartelijk dank te zeggen aan den waarnemenden Burgemeester der gemeente Tholen, de heer Goossen, den heer Wagemaker, Wethouder dier gemeente, aan het personeel van den veerdienst, aan de geneesheeren en verder aan alle Tholenaars die op dien noodlottigen avond de behulpzame hand hebben geboden en voorts aan de gemeente Tholen voor het leggen van kransen op de graven der verougelukten, terwijl ik ten slotte mijne erkentelijkheid moet uitspreken over de hoogst welwillende medewer king der rijks- en gemeentepolitie. De heer J. J. Polderman, burgemeester vau St-Maarteusdijk, gevoelde behoefte om aan deze plaats een blijk van innige deelneming te geven met dit treffend sterfgeval als offer van het ontroerend ongeluk aan het Thoolsche Veer. De treurende echtgenoot eu de betreurde echt genoote zijn geboren in zijne gemeente, hun huwelijk had iu die gemeente plaats eu al hunne kiudereu zijn door hem in de registers van geboorte ingeschreven. Het is dus te ver staan dat dit treffend geval in zijne gemeente een schokkende indruk te weeg bracht en hij is zich bewust, dat ieder zouder onderscheid er mede zal instemmen, dat hij namens zijne ge meente en hare ingezetenen aan dez^ geopende groeve een enkel woord vau de gevoelde deel neming zal uiten. Vriend Franke en familie, aanvaard dan onze betuiging vau diepe deernis,'die wij met U en uw geliu gevoelen in dezen zwaren slag. Wij weteo dat het God is, die ze U toebracht eu dat ze niet aan menschen is toe te schrijven, want dan zou de kracht ontbreken om haar te dragen. Want menscbenwesk is zoo onvolmaakt. In deze dagen en iu dezen stond, zal ieder met weemoed zijn begaan met uw lot eu pul men zich uit om u zijrie deelneming te betuigen. En hoewel dat alles gewaardeerd wordt en het goed doet, als men die algemeene deelneming waarneemt, toch is dat maar voor een oogen blik, want het zijn maar menschenwoorden. Men moet het noodlot maar op zich zien aankomen en den slag zelve voelen om te kunnen beseffen, wat het zeggen wil geliefde panden te verliezen, gelijk hij er zelf al zoo menige aan den schoot der aarde moest toevertrouwen. Dau ervaart men dat het God alleen is, die ware troost kan geveu %n ik bid U toe, dat Hij U dien troost scbenke om deze zware beproeving te kannen doen dragen. Ds. Verschoor, die het slotwoord sprak, en in algemeenen zin zich uitte als in zijne zoo juist gehoudeu rede, wees ook dezen zwaar be proefden man eo familie op den Middelaar Gods als de eenige Trooster die ware troost geven kan, want gelijk we geboord hebben kan het troostwoord der menschen, hoe gewaardeerd ook, niet die kracht geven welke uitgaat van Jezus den Verlosser der menschen. Op Hem het oog geslagen en de zorgen toevertrouwd eo Hij zal den wpg wijzen waar langs uw voet moet gaan. Na deze stille handeling, als om de dooden niet in hon eeuwigen slaap te storen, verliet de menigte onder diepen eerbied: De stille rustplaats van Gods dooden, De plaats waar droefheid werd geplengd, De schuur waar eens de groote Maaier Den mensch als halmen samenbrengt. Zoowel vau de zijde van de gemeente Tholen als van den heer J. C. Krijger te Goes waren op de lijkbaren der slachtoffers Hageman en Franken kransen aangebracht, terwijl op het graf der gezusters Krijger van dezelfde autori- teiteu eerst Maandag deze krausen werden ge legd, nit piëteit voor de overledenen, die in hun leven tegenover eene dergelijke betuiging van deelneming afkeerig stonden. Bij den burgemeester van Poortvliet was vau het hoofdbestuur van den Ned. Bond vau auto- busdienst-ondernemers een draadbericht inge komen vau hartelijke deelneming met de ge troffenen bij het ongeval op 29 Dec. BINNENLAND. Terwijl we elders een aanzienlijke plaats hebben moeten inruimen voor de slot-episode van de ramp aan ons veer, vraagt een andere uitgebreide ramp, waardoor ons land wordt geteisterd, evenzeer onze belangstelling. Door den dooi van den hevigen sneeuwval in de gebergten is een geweldige was van het water in de rivieren ontstaan, waaraan de zware ueerslag nog eene belangrijke hoeveelheid water tosvoegde. Allengs stegen de rivieren, de trots van Nederland, tot zij buiten hunne bedding traden en de uiterwaarden blank zetten. Nu was dit wel niet verontrustend, omdat schier telken jare die uilerwaarden onderloopen en feitelijk riviörboezems zijn tot opvanging van het overtollige rivierwater. Maar langzamerhand is zoo'n toevloed gekomen, dat men beducht werd voor de rivierdijken. Inderdaad zijn verschillende dijken bezweken en is een watersnood ontstaan, die den omvang vau een nationale ramp heeft aangenomen. Belangrijke overstroomingen ontstonden in Maas tricht, Roermond en Venlo en het daartegenover gelegen Blerik. De daardoor teweeggebrachte ellende is in één woord vreeselijk. De geheele Maasstreek op Limburg's gebied is er door in een ernstige toestand gebracht, maar het meest droevige beeld levert Noord-Brabant, waar Maas en Waal hun overvloedig contigent aan de overstroomingen leveren. Overal water, zoover het oog reikt, dat geheele streken bestrijkt. Niets te zien dan de kruinen van de hoornen, de daken van de huizen, de spitsen van de kerktorens. Wanneer we een foto van de over stroomde gebieden zien, dan kannen we eenigszins een denkbeeld vormen van de verwoesting die het water aanricht. Door den fel striemenden wind wordt dit opgezweept en met wit-wuivenden kop stooten de gele golvea tegen de kruinen der dijken die ze langzamerhand ondermijnen. Tot in de hoogs: e plaatsen der uit het water staande woningen zoeken de bewoners heul, maar niet allen konden daar verblijven, wijl ial vau huizen gevaar voor instorting opleverden on inderdaad ook zijn ingestort. Maar het is nog slechts een vaag beold dat men krijgt tegenover de werkelijkheid die pijnlijk en treurig is. De eerste doorbraak vond plaats te Nederasselt, bij Coijk volgde, de ringdijk bij Gennep bezweek, de spoorbrug bij Haps sloeg weg, bij Boxmeer begaf de Maasdijk zich en sloeg het ongebreidelde water wildr om zich heen, bij Grave is het ééne onafzienbare watemassa, Dreumel beneden Tiel stroomde onder tengovolge van de dijkbreuk. In den Gelderschen achterhoek is 't al niet beter gesteld. Pannerdeu, Herwen en Lobith, die in een welvarende streek liggen, zijn ondergeloopen doordat de Bovenrijn uit zijne kluis'ers is geslagen en dat geheele vruchtbare gedeelte onder water zette. De catestrophe voltrok zich op een onverwacht oogenblik, daar het weder rustiger was en de boven- rivieren aan het vallen waren. Men was er door den watervloed zoo verrast, dat men geene voorzorgs maatregelen kon nemen. Door de vensters der daken waarheen de ver schrikte bewoners, bedacht op eigen lijfsbehoud, waren gevlucht, werden ouden van dagen en zieken, in dekens gehuld, gered. Het vee op de stallen is deels den verdrinkingsdood gestorven, deels moeten afgemaakt worden. Varkens en pluimgedierte vonden meerendeels hou dood in de woeste, ziedende golven. In de naaste omgeving werd menigeen liefderyk opgenomen, terwijl van alle kanten hulp komt op dagen, Militairen en matrozen helpen met groote geestdrift overal waar te helpen valt. Maandagmiddag bracht de Koningin en de Prins een bezoek aan het overstroomde gebied in Limburg, waartoe de Koninklijke trein Zondagavond te Maas tricht aankwam. Overal op haar vaak moeilyken tocht werd de toewijding van het Koninklijk echtpaar op grooten prijs gesteld. Woensdag zijn de vorstelijke personen weder naar de overstroomde gebieden gegaan. Ook onze provincie, voor wat Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, wordt voor een bepaald gedeelte, zoo al niet door overstrooming, dan toch door over tollig opperwater geteisterd. De gemeenten Bosch- kapelle en Stoppeldijk hebben zeer veel van het water te lijden. Maandag heeft de Commissaris der Koningin de door den watersnood getroffen plaatsen bezocht. De Goldersche vallei heeft evenzeer met over stroomingen te kampen. Door den val der rivieren in het buitenland is de toestand in ons land aan het verbeteren. Ook in Frankrijk en België heerscht een nood toestand. De Schelde en de Dyle zyn opnieuw buiten hunne oevers getreden en veroorzaakten andermaal overstroomingen. Ook Koning Albert en Koningin Elisabeth bezochten de overstroomde gebieden in hun land. Bij al de ellende die de vluchtelingen en de ge troffenen door den watersnood doorstaan, komen nog vele gevallen voor van diefstal, waaraan snoodaards zich schuldig maken en waarvoor onverlaten zich zelfs niet ontzien tot aan den hals in het water te gaan. Nadat de kabinetscrisis een poos op den achter- gropd is geweest, beginnen er nu weer enkele ge- r och ten op te duiken, maar ze zjju zoo vaag, d&te het ons beter lijkt zich maar aan geen voorspelling 1 ^0, wagen. Eerstens zou het kabinet gereconstrueerd, da jai weer onveranderd op 't tooneel terugkeeren. Het da| niet zoo zeer de moeilijkheid der crisis die de du^ der oplossing uitstrekt, maar de koppigheid, die oo^ bet tot der mentaliteit de politiek schijnt de behoore^i on welke haar ondragelijk lang doet dureo. In de ge wone maatschappelijke term luidt zoo iets ee Voi dreinende vasthoudendheid ftna alt de OV( afd rei de le te ber ver latt Ber te He. zoe te lev< THOLEN, 8 Januari 1926. De uitvoering van de rederijkerskame fCats" die, gelijk bekend, was uitgesteld e Dinsdagavond plaats vond, was uit den aard de zaak niet zoo druk bezocht als gewoonlijk, terwi de stemmïng nog onder den invloed van he ongeluk verkeerde. Aan de uitbeelding der figure van het zeer mooie blijspel ^Willy's Trouwdag werd evenwel niets tekort gedaan en het woor van dank, dat zijne afspiegeling vond in ht applaudissement der aanwezigen, was wel verdient Gaarne zeggen we tot weerziens en dan ondt gunstiger omstandigheden. De bioscoopvoorstelling wordt morgenavon weder voortgezet, thans met de koningin van de rooden molen als hoofdnummer, welk werk bi zonder guustig gerecenseerd is als aangrijpend roman. In het handelsregister van de Kamer va Koophandel te Breda is als opgeheven zaa doorgehaald de fa. Van de Sande Everaei te St-Philipsland, Vooratraat 77 en doorgehaal op last van den kantonrechter M. B. A. de Kort {q te Tholen, Dalemsche straat 8. ST-ANNALAN D. Door den kolenbond alhit is aanbesteed de levering vrij vóór den wal va 110 S.ton Duitsche stukkolen, 10 S.ton eierkolei 1500 K.G. lijne en 1200 K.G. grove anthracie Aangenomen werd de levering der Duitsch stukkolen door de firma Mascion en Zonen Dordrecht voor f 13.75 en van de eierkolen do( de/elfde firma voor f 11.75 per S.toD. De levering van de anthraciet werd aangenome door Abr. Theunisse te St-Anua'and voor f 29.50 en f 36 per S.ton. SINT-MAARTENSDIJK. 6 Jan. Bij de door he bestour der Vereeniging Landbouwbelang" .alhit gehouden aanbesteding voor de levering van 435( K.G. Chilisalpeter; 63000-K.G. Zwavelzure ammonia 13800 K G. Superfosfaat27100 K.G. Kalizout 400/ 5000 K.G. Kalizout 200/q; 16000 K.G. Kainie 2500 K.G. Ammoniak superfosfaat 7 X 9 en 650 K.G. Patentkali waren laagste inschrijvers achtereei volgens Kooiman te Dirksland voor fl4.211/2 Oorsprong te Rotterdam voor f 14.40 do Ruiter Co. te Axel voor f2.58 Kooiman le Dirksland voor f 5.42 C. P. Vermeulen te Si-Maartensdijk voor f 2. idem idem voor f 2. idem idem voor f7. A. J. van IJsseldijk idem voor f7.1 het per 100 K.G.; levering is aan laagste inschrijver gegund. Onder het rundvee van den heer A. W. Geit alhier is mond- en klauwzeer geconstateerd. OUD-VOSSEMEER. De bazaar, alhier gehoud voor herstel van de pastorie der Geref. Kerk, het bruto opgebracht f1014, terwijl hiervan voor b beoogde doel f775 kan afgedragen worden. E mooi succes. Iu de jaarvergadering van de vereeniging li Groene Kruis te dezer plaatse, bleek uit de geda rekening dat is ontvangen f 252,10, uitgegev kou f146,60 zoodat er een goed slot is van f 105,5 bij besloten is om een bedrag van f 100 te plaatsen niet do spaarbank, waardoor het reservefonds is gebrac hier op pl. f750. De aftredende leden, de hh. Verhe hc Bevelander en De Wilde werden herkozen. Do Ht een der leden werd opnieuw wijkverpleging ter spra fij gebracht. Indien het Bestuur een verpleegster w$vinc te vinden, die voor onze vereeniging doel eo werki der verpleging eens duidelyk uiteen wil zetten, onmiddellijk een vergadering worden belegd. Voo de financieels zijde zal een bezwaar bljjveu om aanstelling over te gaan. Op den leeftijd van ruim 67 jaren is alh overleden de oud-rijksveldwachter B. I. van Bezooij sedert een drietal jaren gepensionueerd, heeft humane ambtenaar betrekkelijk maar kort van i welverdiende rust kunnen genieten. Door een Ier Ambtenaren bij den Raad Arbeid te Goes was Dinsdag j.1. in een lokaal O. L. School een bijeenkomst gehouden, wa& belanghebbenden op zeer duidelijke en onderh^övc dende wijze bekend werden gemaakt met doel werking der V. O. V. (Vrijwillige Ouderdomst! zekering). Een pl.m. 30 ingezetenen hadden aan oproep gehoor gegeven. ST-PHILIPSLAND. Terwijl Donderdag 31 Dec, (je smid W. D. F. bezig was om werkzaamhed te doa van de de van bel 13e uog ver: wil 16e van coc Ügl te zee< 1 dee aan slot het dez< C een ;yn 585 Tl geve JveT 7erti 113. Deze list was dus, dank zij Bill's enorme lichaamskracht mislukt. Gedwee volgden de twee hem, eu hoopten dat er zich spoedig een'batere kaDs zou voordoen. 114. Diep in hel bosch verdween Bill in bet kreopelhoot. „Hier ben ik thuis" rei hij en lichtte een twaten «teen op die als luik diende, 115. Gedrieën daalden zij langs een laddertje naar beneden, en bevonden zich in een ruim hol, de woning van Bill van Staal. 116. 's Avonds deelde Bill maskers nit, stal pbo een flink breekijzer bij zich, en ging m1 ;r Staakbeen eh Doimpie op stap. We gaat r een inbrakie doen, deelde Bill mede. 5 (Wordt vett

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1926 | | pagina 2