De ramp aan iet Veer te Tholen. cacgg/) zal? ik du/ffijnenken cacao kxp&ri?' em. teapaa/ci mu u-eet- getcl. De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. ihmnvmkvcmfMpm,U^m!0<,ö5f^pcrjl io uiet .te overdyiejf&ri^ PTfl&üZCorrvmon émtel Laakbaar. u de oorzaken der echtelijke oneenigheid kwam aan het licht dat de man zijn vrouw reeds jarenlang op de ergerlijkste wijze mishandeld Aad. Hij heeft haar vroeger, toen hij nog in Oosterhont (N.B.) woonde, met een scheermes bedreigd. Zij is toen naar Antwerpen gevlucht. Hij heeft haar daar opgezocht en haar uit wraak een stuk uit de hand gesneden. Het beklagens waardige schepsel had overigens nog op tal van plaatsen van haar lichaam steekwonden van zeer recenteu datum, o. a. in de borst en in den rug. De politie hoodt den woestaard in bewaring uit vreea voor nog ergere daden. 4» V Dinsdagavond werd menigeen opgeschrikt door de ontstellende kreet dat een autobus, komende over het veer, te water was ge raakt en dat er zelfs slachtoffers te be treuren waren. Op die mare vloog schier iedereen naar het veer, in de stille verwachting, dat de tijding hopelijk sterk overdreven zou zijn en dat er althans geen menschenlevens bij zouden gebleven zijn. Intusschen bleek het ongeval maar al te waar te zijn. Te omstreeks half zeven kwam, als naar gewoonte de bus (no. 15) van Krijger rtiet de pont over. Door den lagen waterstand werd met kracht tegen den steden dam opgereden en nauwelijks was de kruin van den veer- dam bereikt of de bus sloeg, uit welke oorzaak die niet te onzer beoordeeling staat, terug en reed met ongekend snellen vaart de dam af. De veerman M. van der Linde die ter controleering van het aantal passagiers ten halve in de bus stond, sprong opeens van de treeplank en nauwelijks op den vasten bodem zijnde kwam het gevaarte in het water terecht. Maar ook de inzittende passagiers merkten blijkbaar het groote gevaar waaraan zij op het alleronverwachts bloot stonden en drongen allen naar voren. De chauffeur L. van der Vliet wrong zich door de zijdeur naar buiten, nadat hem bleekdat de bus, ondanks het krachtige remmen, niet tot stilstand was te brengen en het hem door het opdringen der passa giers niet mogelijk was om het stuur om te leggen waardoor althans hoogstwaar schijnlijk de bus tegen de pont zou zijn gekanteld. Een zoon van de Wed. Dorst uit Stavenisse die meermalen' mederijdt om een enkele boodschap te doen werd tegelijkertijd uit de bus geduwd, doch kwam reeds te water waaruit hij terstond werd gered door den veerknecht L. Schot en den chauffeur M. Matthijsse, die, wachtende op de passa giers, onwillekeurig getuige was van het ontzettend ongeluk dat zich als het ware in een ondeelbaar oogenblik voltrok. De avondstilte van het donkere veer werd opeens verbroken door het hartverscheu rende angstgeschrei der vrouwen die in de bus waren. Maar ondanks dat hart brekende hulpgekrijt, was het onmogelijk hulp te verleenen, daar de bus terstond meters onder water stond en er zelfs geen schim van was te bespeuren. Terstond zag het zwart van de toe schouwers, maar ook dat belangstellend aantal kon geen hulp verleenen, want niet dan na geruimen tijd dreggen mocht het gelukken de juiste plaats te bepalen waar de bus gezeten was. Daarop slaagde men er in een staaldraad enkele malen om het verongelukte voertuig te kunnen heen winden en het met vereende krachten op het droge te brengen. Tevoren konden een vijftal lijken nadat de kap van de bus was opgehaald worden ondergebracht, te weten mej. Maatje Krijger en mevrouw Van Dijke- Krijger, heide dochters van den heer M. K. Krijger, wethouder der gemeente Poort vliet, de echtgenoote en dochter van den landbouwersknecht K Flageman te Poort vliet en mej. Louise Kesselaar van 's Gra venpolder, wonende ten huize van den heer Jac. Hage te St-Maartensdijk. Men meende toen dat de droeve rij der slachtoffers kon gesloten worden, maar de tijding van het ontzettend ongeluk had zich zoo ijlings verspreid, dat weldra een massa volks ook uit het eiland was saamgestroomd, waar onder ook een zoon van den slager P. P. Franken uit Poortvliet, die mededeelde dat ook zijn moeder en zijn zuster reisgenooten in deze bus waren geweest. Met onver moeide pogingen toog men aan het werk en mocht, zij 't ook de droeve voldoening smaken, het lijk der moeder op te visschen. Doch het dreggen naar de dochter bleef vruchteloos, gelijk men dit tot dusverre nog niet gevonden heeft. Van uit het wachtlokaal toog de droeve stoet met haren treurigen last naar het ziekenhuisje in het Boschje, waar de lijken werden nedergelegd, wachtend op de ge rechtelijke schouwing, nadat te voren reeds door de doctoren M. de Jong en P. J. Duinker de onverbiddellijke dood was geconstateerd. Wethouder Goossen, die als 't ware steeds schijnt aangewezen om als waarnemend burgemeester leiding aan interessante voor vallen in de gemeente te geven, kweet zich ook in dezen weder, bijgestaan door zijn collega Wagemaker, op verdienstelijke wijze. Met een korte herinnering aan het groote ongeluk, waarin de gansche gemeente deel neemt, wees de heer Goossen op de broos heid van het leven. Zeven menschen ver toefd hebbende of nog vertoevende bij familie, met wie men hoogst waarschijnlijk een gezegende oudejaarsgroet heeft ge wisseld of wellicht reeds afspraken maakte voor het nieuwe jaar, vinden daar op het alleronverwachtst hun dood in de golven. Met groote deernis denken we aan de achterblij venden, die hunne afwezige familie betrekkingen naar berekening thuis ver wachtten, terwijl we nu integendeel aan hunne lijkbaar staan. Voor het werk van barmhartigheid, dat in deze onvergetelijke oogenblikken door ieder, zonder onder scheid is verricht, wordt groote dank ge bracht. En het zal zeker voor de familiën een zekere voldoening zijn te weten dat in elk geval de uiterste zorg aan hunne betreurde nabestaanden is besteed. Diep onder den indruk van deze droeve plechtigheid, verliet men deze plaats der rouw, de trouwe wacht over de ontzielde lichamen overlatende aan de visschers A. Schol Az. en Job Bout. Woensdagvoormiddag arriveerde Z.Exc. de Commissaris der Koningin die als hoofd der provincie en als belangstellende in het wel en wee zijner ingezetenen, zich per soonlijk van de toedracht van het ongeluk op de hoogte kwam stellen, maar ook bracht Z.Exc. condoleantiebezoeken af bij de naaste betrekkingen der verongelukten en welke deelneming op hoogen prijs werd gesteld. Ook Hare Majesteit, in kennis gebracht met de ramp, heeft telegrafisch den burge meester der gemeente Poortvliet medege deeld zeer getroffen te zijn door het droevig ongeval waarbij zes personen uit deze ge meente omkwamen. H. M. verzocht den burgemeester aan de naaste betrekkingen de betuiging van Harer Majesteits oprechte deelneming over te brengen. De burgemeester heeft zich onmiddellijk van deze taak gekweten en de ouders en vaders van de omgekomenen droegen Z.E. Achtb. op Hare Majesteit dank te zeggen voor Hare betuiging van oprechte deel neming in het treurig verlies, hen getroffen. Het parket uit Breda heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk, dat zelfs hedenochtend werd voortgezet. Ook heeft mevr. J. C. Krijger uit Goes en de chauffeur, die zoo plotseling in het middelpunt van dit droeve ongeluk staat, bezoeken van rouwbeklag bij de betrokken familiën afgelegd. Het laat zich verstaan dat in hoofdzaak schier de gansche gemeente in rouw is gedompeld zoo door den vertakten familie- H CACAO kwatta BREDA (HCLLAND) 611 mi Dg kring, als door het gemeenschapsgevoel waardoor het dorpsleven zich op een enkele uitzondering na veeltijds zoo eigenaardig kenmerkt. Maar ook elders is men diep getroffen door den slag dien het noodlot aan zoovele familiën toebracht. In den vorm van openbare deelneming zijn terstond de aangekondigde publieke ver makelijkheden in onze gemeente opge schort. Natuurlijk komt Iegelijk de wensch naar voren om maatregelen te nemen dat althans zoo'n ongeluk niet meer kan voorkomen en een verbodsbepaling uit te vaardigen op het plaats nemen in een bus hetzij op de pont, hetzij bij het oprijden van de veerdammen. Daaraan paart zich ook de wenschelijk- heid om de remmen meer regelmatig na te zien, want het lijkt een te groote tusschen- ruimte om dit slechts gedurende tweemaal per jaar voor te schrijven. In verband met het gevaarlijke oprijden op de steilé dammen is het misschien niet ondienstiger op te wijzen dat in Duitschland en wellicht ook in andere berglanden de auto's zijn voorzien van een bergpal, die op hellende paden onmisbaar zijn. Na de gehouden gerechtelij ke doodschouw zijn de lijken ter beschikking van de familiën gesteld. Dat van mej. L-. Kesselaar is afgehaald door de Groenekruis-auto van Zuid-Beveland en overgebracht naar 's Gravenpolder. Op de kist was een krans nedergelegd vanwege de gemeente Tholen. THOLEN, 31 December 1925. Met ingang van 1926 begint ook op ons eiland de Vrijwillige verkeersinspectie haar werk. Het doel van deze inspectie is orde te brengen in het verkeer op den weg. Voorts zal worden gelet op het iu orde hebben van remmen van motorvoertuigen, terwijl de inspectie ook wel zal letten op het meer passagiers bevatten van motorvoertuigen dan het voorschrift is, het rookverbod ia dergelijke vervoermiddelen enz. Het doel is preventief op te treden, mocht echter van onwil blijk worden gegeven dan wordt natuurlijk overgegaan tot het opmaken van procesverbaal. Door Burg. en Weth. is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres in de handwerken aan de O. L. school mej. A. Qaelhorst alhier. De Doordwesterstorm van hedennacht heeft aan de waterkeering van het waterschap Poort vliet veel schade toegebracht. Bij de gehouden aanbesteding van het boawen van een heereuhuis aan de Dorpstraat te Lepelstraat ten behoeve van den heer A. J. B. M. de Wit aldaar werd het laagst ingeschreven door den heer J. P. Deorloo te Tholen voor f 13400. Bij de gehouden aanbesteding van het onderhoud van den rijks grooten weg op Tholen is ingeschreven door W. L. Klos te Scherpeoisse voor f4160, J. Moerland te St-Annaland f 3792, N. V. Maatschappij tot het uitvoeren van water bouwkundige en burgerwerken te Willemstad f 3580 en M. L. Duinhonwer te Scherpeuisse f 3525. ST-PHILIPSLAND. Bij den landbouwer A. M. v. D. is onder zijn veest-apel mond- en klauwzeer geconstateerd. SCHERPENISSE. Met de Kerstdag is in de Ned. Herv. Kerk alhier gecollecteerd voor de kerk een backbiljet van f25. Ernstig veerboot-ongeluk. Op de Seine, tusschen St. Etienne de Rouvray en het gehucht St-Adnen, is Dinsdagochtend in den storm een veerboot omgeslagen. Met den 29-jarigen veerman en zijn zevenjarig toontje bevonden zich twee arbeiders en zes arbeidsters in de boot. De boot was bijna aan den overkant, toeu een dam doorbrak. Tegelijk schoot de wind uit en groote golven braken op den aanlegsteiger. De veermau trok nit alle macht, om den wal te bereiken, doch had het ongeluk een riem te brekeD, waardoor de boot draaide, volliep en zonk. De veerman sloeg zijn arm om het middel van zijn zoontje en trachtte naar den oever te zwemmen. Hij dreef echter met den stroom ai en worstelde een unr lang met de golven, tot hij ten slotte met inspanning van zijn laatste krachten een eilandje in den stroom wist te be reiken. Hij had niet meer de kracht zich heele- maal uit het water te hijschen en bezwijmde, half op den oever liggende. Toen hij weer bij kwam, was zijn zoontje verdwenen, meegesleurd door den stroom. Twee uur lang schreeuwde de man om hulp, doch het was nacht eer zijn vrouw, die ongerust geworden was en zich naar den oever had begeveD, hem hoorde. De nacnt was reeds voor de helft verstreken eer men den veer man van zijn eilandje verlossen koD. Met zijn zoontje zijn de acht passagiers in de -golven omgekomen. Uitbreiding van het winkel- en faillissementenaantal. De toenemiog van het aantal winkels is eeu der meest iu het oog vallende verschijnseleu vau den tegenwoordigen tijd aldus wordt aan bet Hbl. geschreven. Ze is ten deeie gevolg van de slapte in den handel, die tot het ontslag vau kantoorbedieudeD enz. heeft geleid. Kan een ontslagen kantoorbediende geen nieuwe plaats vinden en beschikt hij of zijne familie over eecig kapitaal, dan begint hij een winkel en krijgt eenig crediet van een bank. Het infor matiebureau of een bank geeft inlichtingen aan de groothandelaars en schrijft b.v.„de man is goed voor f 2000". Nu koopt echter de nieawe winkelier hij vijf groothandelaren telkens op gelijksoortige informatiën waren voor f 2000. Met de zaak wil bet niet. De man gaat failliet. BaDk en groothandelaren lijden verlies. De spaar penningen, waarmee is begonnen, zijn verloren. Zoo in Nederland. En in Duitschland Nemen wij het statis tisch jaarboek van Keulen In 1913 5295 winkels, in 1923: 13.280. De gegevens van het Duitsche statistische Reichsamt wijzen in dezelfde richting. In alle landen waarschijnlijk hetzelfde. Overal V groote toeneming van het aantal winkels en van het aantal faillissementen. Zouden banken en groothandel niet goed doen met voormelde kapitaalverkwisting tegen te gaan Zijn er te veel kantoorbedienden, daD is het de vraag of de jongeren onder hen niet een anderen weg kunnen bewandelen, dan het opmaken van den spaarpot van de familie en het bezorgen van schade aan banken en groothandel. Een deel van hen, de krachtige jonge manneD, kunnen wellicht Dog door bij een boer in de leer te gaan, zich voorbereiden op emigratie naar Canada. Dezer dagen werd ontdekt, dat kwaadwilligen de kettingen tnet bijbehoorende sloten, waarmede de sluisdeuren vau de sluis iu den Polder Mei- nerswijk uabij den Drielsen dijk te Arnhem waren vastgezet, hadden verbroken, waardoor de sluis dus gesloten werd, zoodat het rivierwater niet den polder kon hipnenstroomep, en de sluisdeuren ist f 'ho ._t M. f f f N est D. fho 1. I f f ren §QU rho Hoi f A. P- f - c. - LV b:' 'b' P- f 109. Oobewust tan den zwaar naderenden groet nit de hoogte ronkte de boef, gnif felden de twee dievenvanger?, zeker van bet mccea van bun liet. 110. Met een bons die een rhinooeros tot aardbeiengelei verpletterd zon hebben kwam het zware steenblok op Bill's hersenpan terecht 111. Met een woedende graaow stond de bandiet op en krabbelde op zijn hoofd. Toen riep hij met een stem die daverde „Hè waar zitten jullie." 112. Bibberend kwamen de twee te voorschijn. „Zeg eens!' brulde Bill, „voortaan pasje beter op dat er geen kiezelsteenen op mijn hoofd vallen, als ik een dutje doe. Ik heb een lichte slaap, begrepeD." (Wordt vervolgd) W. P- f p. f J P- I JO i. f f A een dooi Tbo G I E Tbo

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2