De Voorzitter zegt dat in de vergadering van bat Armbestuur ter sprake ie gekomen, dat het aautal leden, volgens bet nieuwe reglement 6 moet zijn, terwijl het nog steeds 4 was. Dit was eene onregelmatigheid. Aanvankelijk meende men [dat 4 te weinig zon zijn voor het vele werk, dat er was. Thans erkennen de leden dat ze het best af knnnen en wenschen daarom dat het nieuwe reglement wordt gewijzigd en dit aantal terugbrengt van 6 op 4, waarmede Barg. en Weth. accoord gaan. De beer Garels kan dit best gelooven, daar de meerderheid van Borg. en Wetb. wordt ge- gevormd door leden van bet Armbestuur. De Voorzitter voegt er aan toe, dat in deze wijziging ook begrepen is de bepaling, dat uit het Dag. gemeentebestuur voortaan slechts één lid mag zitting hebbeo, zoodat bij komende vacatures een der wethouders als bestuurslid moet aftreden. De heer Krijger vraagt of 't een bewijs is van „onder on<jes" a's een bes'uur uit weinig leden bestaat. Ia dat geval zou men even goed kunnen zeggen, dat de bnrgemeester, die tevens secretaris is, ook een onderonsje is, evengoed als het college van Burg. en Weth., en het be stuur van de Boerenleenbank. Daar is gezegd dat eigen lof stinkt, maar zonder eigen lof te beeingeD, kan bij constateeren, dat het goed gaat, daar wordt niet gesmokkeld, er zijn nooit aanmerkingen bd niet wij beroemen ons, maar het publiek doet dit. Zouden er nog leden bij komen, dan kan dat aanleidiog geven tot spraak verwarring want ^zooveel hoofdeD, zooveel zinnen" geldt ook hier. Ieder naar den zin maken gaat uiet, want wilde men dat doen, dan waa in eeo miuimum van tijd de kas leeg. De heer Carels zegt dat het betoog van den heer Krijger geen steek houdt. De Boerenleen bank is er bij gebaald, maar dat is niet eene instelling van weldadigheid. Dat zijn bovendien geheime zaken, die niet in den gemeenteraad mogen besproken worden. De vergelijkingen gaan dos niet op. De heer (Jijl zou niet graag zeggen, dat de zaken slecht gaan, maar toch schijnen er wel eens te gebeuren, waarvan nog zou rnoetea uit gemaakt worden of bet werkelijk wel goed gaat. Maar de meoscheo praten zoo gemakkelijk waot bij herinnert aan een geval van eene ver pachting van land, waardoor een blaam werd geworpen op E. vau der Slikke terwijl in eene geheime zitting van den raad waario deze zaak ter sprake kwam, absoluut niets vau eenige schuld is gebleken. Men moet dus met praatjes inderdaad voorzichtig zijd. De heer Van Westen zou deze zaak nog esos willen aauhonden en de gelegeuheid willen geven om het reglement eens te bestudeeren, waar nu staat men er wat vreemd tegenover. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen; vóór de heeren Van Westen, Uijl en Carels. Nadat de beraadslagingen over deze wijziging waren gesloten, wordt zij aangenomen met 4 tegen 3 st., die der hh. Van Westen, Uijlen Carels. De Voorzitter zegt dat deze wijziging io zich sluit dat oit het dagelijksch bestuur slechts één lid zitting zal hebben. Met de bepaling dat de zittingperiode der leden 8 jaren duurt, kunnen Barg. eu Weth. zich niet vereenigiogen en zouden liever deze termijn op 0 jaar gesteld zien, waarbij dan om de 3 jaar twee ledeu aftreden. De heer Carels zou de voorkeur geven aan vier jaar eo elk jaar één lid te doec aftreden. Het kan niet in het belang van de instelling zijn als men met een sul of eeu jabroer of met iemand die de boel iu de war stuart, zoolang opgescheept zit. Do heer Krijger acht vier jaren te kort. Men is io de zaken niet zoo spoedig ingewerkt. - De heer Carels meent dat men veel tijds blij is als meu een dwarskijker kwijt is. De heer KrijgerDe ervaring leert wel eens, dat dwarskijkers toch gekozen wordeD. Het voorstel van Burg. en Weth. eeo 6-jarifze zittiogtijd, wordt aaogeoomeu met 5 tegen 2 stemmen, die der boeren Van Westen en Carels. Io het reglement voor de commissie voor Armenzorg waarin het aantal leden was bepaald op 3, wordt goedgevonden dit getal terug te brengen op .2, in verband met het ledenaantal vau het algemeeue bestoor. De beer Carels vraagt of door dea Gemeente raad eene wijziging vau dit reglement kan wordeD voorgesteld. De Voorzitter kan daarop moeilijk een be vestigend antwoord geven. Hij meent dat er eerst advies over bg het Armbestuur eu daarna bij Bu rg. en Wetb. moet worden ingewonnen. Maar als 't nn geene wijzigingen zijn van in grijpenden aard, dan gelooft bij dat het wel zonder die adviezen zou gaan. De heer Carels zegt dat het integendeel van belangrijken aard is. Het betreft de om standigheid, dat thans drie leden van den Ge meenteraad tevens lid van het Armbeatuar ziju. Dit leidt er toe, dat er slechts ééo der raads leden behoeft over te gaan om den zin van het Armbestuur te zien ingewilligd. Dat lijkt op eeo soort van dwang die deze drie leden op aen raad kannen uitoefenen. De Voorzitter merkt op dat het toch altijd aau dea raad vrij staat om iemand buiten den raad te beooemeu. De heer Carels zegt dat die drie leden er een soort vau belang bij hebbeo om de samenstelling ouveranderd te laten. Het is zioals in den Regententijd toen de besturen zich zelf aan vulden. De heer Krijger merkt op dat de beDoemiog steeds geschiedt uit een voordrach', zoodat er altijd eeu tegencandidaat is. De Voorziter zegt dat als iemand die lid vau het Armbesti/br is en tevens raadslid is, doch als zoodanig niet zou worden herkozen toch deel blgft uitmaken van het Armbestanr. Verder wijst de heer Carels op de verplichting vau art. 24 der Gemeentewet waarbij leden van een bestuur of een instelling die aan de ge- meeote rekeoplichtig is, zich moeten verwijderen bij de behandeling der rekening dier instellingen. Aangezien de rekening van bet Armbestuur is onderworpen aan de goedkeuring van dea raad, beschouwt hij het armbestuur als eeu aau deo raad rekenplichtige instelling en behoort art. 24 te worden toegepast. De Voorzitter kan dit voor 't oogenblik niet met jnistheid uitmaken, doch zal er de vak litteratuur eens toe raadplegen. V. Ingekomen is van het gemeentebestuur van Scherpenisse eene ontwerp-regeling tot toelating van kinderen nit de gemeente Poort vliet tot de openbare school te Scherpenisse. Uit een over de jaren 1922, 1928 en 1924 opgemaakte totale rekeniDg der kosten van het lager onderwijs blijkt dat ten laste der gemeente Scherpenisse komt respectievelijk f853, f2018 en f 1010, dat is berekend per kind (4.—, f 9.38 en f 5.16. Uit deze gemeente bezoeken die school 22 leerliugeu vau de buurtschappen Rand en Mailand, terwijl van den Schelpboek te Scherpenisse 2 kinderen ter school te Poort vliet gaan, zoodat feitelijk slechts 20 kinderen in rekening kunnen komen. Voor deze gemeente zou dit dus achtereenvolgens bedragen f 80, 1 187.60 en f 103.20 of gemiddeld f 123.60 per jaar. Nu vinden Burg. en Wetb. de regeling in bet algemeen niet onbillijk, alleeo wenschen zij enkele onderdeden nader te bezien. Eerstens zal de regeling uitsluitend bedoeld zijn voor de kinderen van deo Rand en Malland, tweedeus uiet anders dan leerplichtige kinderen en ten derde moge bij de berekening vau dit bezoek niet in aanmerking worden gebracht de waarde van het gebouw, terwijl teo slotte de regeling geacht wordt in te gaaD met 1926. De heer Carels geeft een historisch overzicht van dit schoolbezoek. Toen 20 jaar geleden de heer Snepels geneesheer was te Scherpenisse be merkte hij uit zijne praktijk, dat de Band en Malland zoo ver verwijderd wareu vau de kom van Poortvliet, dat hij het bezoek aaD de school te Scherpenisse voor de kinderen uit die buurt schappen heeft bewerkt, waartoe hij, leveDS raads lid zijnde, des te eerder in de gelegeuheid was. Daar het schoolgeld te Poortvliet heel laag was en dit 20 cent bedroeg voor 1 kind, 30 voor 2 en 87Yj voor 3 kinderen, terwijl dit te Scher- penisse heel hoog was en iu de minste klasse iscne met f 1.bedroeg, heeft men dat tarief v». Tg kinderen van Malland eu Rand wat vermin waardoor het mogelijk was hen te verlokken Scherpenisse op school te blijven. Door dit verhoogde aautal werd de klassificatie bebeerscht. Nu op eens een andere regeling te willen treffen lijkt op een rancune-maatregel tegenover de verijdelde aouexatieplanDeD. Tot op zekere hoogte kan hij accoord gaan met de wijzigingen die Burg. en Wetb. hebben aangebracht ten einde de meoschen aan deo Rand ter wille te ziju, die bij die scboolgang gebaat ziju. Bovendien weoscht hij Burg. en Weth. nog wat anders in overweging te willen geveo. De gemeente Scherpenisse stelt ad libitum haar schoolgebouw voor allerlei vereenigiogen dispo nibel. Eo bet is bekend dat veeltijds niet zacht zinnig wordt omgegaan met de schoolmeubeleo,- getuige de cursus die hier gehouden is. De schade la uiet te tazeeren, maar schade' wordt er toe gebracht. Deze kan men echter niet in rekening brengen van het onderbond en vernieuwing, waario ook Poortvliet- zou moeten bijdragen. Maar ook vuur en voornamelijk licht, welk laatste zeker niet ten behoeve van die kinderen wordt verstrekt, kan niet iu rekening komen. De Voorzitter zegt dat de olücieële naam van den begrootingpost zoo luidt; hij betwijfelt of Barg. en Weth. wel de bevoegdheid hebbeo om zich iu die zaken zoo te mengen. We zouden misschien inzage kunnen vrageu van nota's die - op eeu en ander betrekking hebben. De heer Uijl merkt op dat zoo ongevepr l/e gedeelte van Poortvliet is aangesloten bij Scher penisse, ougetwijfeld profiteeren verschillende menschen die lid zijn van deze of geoe ver- eeniging van de gelegenheid om in de school te vergadereD, zoodat ook daarmede wel eeoigszins rekening kan worden gehouden. De Voorzitter zegt dat mea aan deze regeling moeilijk zal ontkomen zelfs kunnen Ged. Staten desnoods de Kroon bevelen eene zoodanige regeling te treffen. De heer Carels wil alleen opmerkeo, dat door Scherpeuitse veel van Poortvliet wordt geprofiteerd •n dat wordt uit het oog verloren. De regeling wordt voorwaardelijk goedgekeurd. VI. Ala lid der commissie van toezicht op bet lager ouderwijs wordt met algemeeue stemmen herbenoemd de heer N. Luiik. Bij de rondvraag geeft de beer Uijl in over weging ooi met het oog op de werkeloosheid, een bedrag van f 500 uit de gemeentekas be schikbaar te stelleu om daaruit die categorie gedurende vijf weken tien gulden 's weeks uit te keereo of zich in verbinding te stellen met het Polderbestuur dat een gelijk bedrag zou kannen geveu tea bate van de verbetering zijner wegen door de werkeloozen. Daarop wordt de zitting gesloten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 4