ïsBlsÉBnMÉComnt Tweede Blad. J'uu6 J van Vrijdag 18 December 1925. GEMEENTERAAD. POORTVLIET, 15 Dec. 1925, Tm. 10.39 n. Voorzitter de heer W. Pronkers, burg.-secr. Tegenwoordig alle leden. Na lezing en onveranderde goedkearing der notnlen van de vorige zitting, wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stokken, als a. dankbetuigingen van M. Evertse, gem.- veldwaohter en M. C. Koppenho), gem.-werkman voor de ben verstrekte verhooging hunner jaar wedde; b. goedgekeurde begroolingswijziging door Ged. Staten. c. rekening van den keuringsdienst van waren te Goes, aanwijzende een batig saldo van fl3.S03.987j- d. verslag der N. V. Waterleidingmaatschappij te Tholen; wordeu ter lezing voor de leden gedeponeerd ter secretarie. e. verzoek der prov. vereeniging tot verbete ring van het geitenras om een subsidie bij op- richting eener plaatselijke afdeeling. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. wordt dit verzoek buiten bespreking ge laten tot eventueel een verzoek van eeue plaat selijke vereeuiging op dit gebied zal inkomen. f. Op het verzoek van het Centraal Bureau inzake het verschaffen van inlichtingen bij mensch- lievend hulpbetoon stellen Burg. en Weth. voor, dit voor kennisgeving aan te nemen. Men weet toch voor welk doel er gecollecteerd wordt, eoodat het niet noodig^ is daarvoor nog f 10 uit de gemeentekas te nemen. De heer Carels acht de gelegenheid oin in lichtingen in te winnen wel wat beperkt, wanneer iemand opeens met zolk een verzoek komt, waaromtrent nog inlicbtiogeu zouden moeten gevraagd worden. De voorzitter zegt dat zulke gevallen zich wel üiet zullen voordoen, daar dit steeds eenigeu tijd te voren geschiedt. De heer Carels bedoelt meer de dubieuss gevallen, in welke men te voreo niet aanvraagt. De voorzitter merkt op, dat toch geen ver gunning gegeven wordt, als de aaovrage twijfel achtig is. Voor kennisgeving aangenomen. g. De jaarwedde van den keuringsveearts tot welke kring ook deze gemeente behoort, wordt goedgevonden tc bepalen op f 2750. h._ De .secretaris der Z. L. M, verzoekt om afrekening van den gebonden landbonwhuishoud- kuudigeu cursus tl f 492.90, waarvoor de ge* meente terug ootvangt f 462 als bijdrage der Z. L. M. huur van het schoollokaal en vergoeding voor vuur en licht, zoodat vooi rekening der gemeente zou komen f 80.90. Burg. en Weth. stellen voor, dienovereenkomstig te besluiteD. De heer Carels staal geheel tegeoover dit voorstel. In de vergadering van 1$ April '24 is met 4 tegen 3 stemmen besloten geen cursus te doen honden, althans daartoe geen schoollokaal af te staan. Toch is dit gebeurd. De toenmalige burgemeester Van Rees heeft aan de beslissing van den raad eeue uitlegging gegeven, die niet geheel in orde was. Er is bovendien de ver zekering gegeven, dat het de gemeente geen geld zou kosten en nu kost hel nog f30.90. De deelname uit Poortvliet was zeer miniem, zoodat de kosten grootendeels voor leerlingen nit andere gemeenten zijn gemaakt. Was aan vankelijk vooropgesteld, dat de cnrsas tot 1 Januari zou doren en dus dan de school weer zou vrij komen, ze duurde integendeel nog anderhalve maand laDger. Bovendien heeft bur gemeester Van Rees gezegd, dat als er kosten voor de gemeente kwamen, men zich op hem verlaten koD. Het is alzoo rationeel, dat men den burgemeester van Papendiécht herionert aan deze belofte opdat hij ze vervullen kan. Als de raad zich zelf respecteert, dan betaalt hij die kosten niet. De voorstelling alsof de gemeente maar f 30,90 zou betalen is niet juist, want hij veronderstelt dat de f 105 voor vuur en licht wel niet in.de gemeentekas zullen zijn gekomen. De voorzitter moet dit laatste inderdaad be amen; maar daar staat tegenover, dat de Z. L. M. de7Q% der kosten die de gemeente volgens de Nijverheidswet zou moeteu betalen niet op re kening der gemeente stelt. De heer Carels noemt het een sollen met den gemeenteraad om toch iets te doen tegen zijn besluit. De voorzitter zegt dat Burg. en Wetb. zich tot deu heer Van Rees hebben gewend en te dier zake antwoord ontvingen waarin deze ver klaarde niet te kuunen inzien op welkea grond men deze kosten op één persoon zou willen verbalen, waar de cursus toch in het algemeen belang is gehouden. Voorts achtte hij °het de groote vraag of Ged. Staten een besluit waarbij de gemeente deze kosten zoude afweDteleo, we] zouden goedkeuren. De voorzitter zou 't kleinzielig viuden als de raad die bedrag niet voor rek. der gemeente uam. De heer Elenbaas is vdór het onderwijs op elk gebied, mits bionen redelijke banen natuur lijk, maar is er altijd tegen geweest, dat eeo schoollokaal voor dezeu cursus moest worden gebezigd, waarvan de heer De Maagd veel last heeft gehad. Hij zal er trouwens nimmer voor te vinden zijn. Om run deze zaak een einde te maken, zal hij zich niet tegen het voorstel verzetten. De heer Uijl zal geen sterke oppositie tegen deze uitgave voeren omdat het toch niet baten zal, maar hij wil er dit van zeggen, dat deze cnrsns was ingericht voor de gegoede klasse, die haar best. voor eigen risico had kunnen nemen. En ook, al is> 't wet dat de gemeente zal moeten betalen ia hij tegen hot voorstel. Als 't voor deu minderen maD was, dan werd het hoogst waarschijnlijk van de hand gewezen. De beer Krijger acht ook de heer Van Rees aansprakelijk, maar omdat het bedrag zoo lnttel is, en wellicht hoogst moeilijk gaan zal om het te krijgen, hebben Burg. en Weth. zich er bij neergelegd. De voorzitter voegt er aan toe, dat als de gemeente dit bedrag niet voor haar rekening neemt, de Z. L. M. de rekening ter zijde kau leggen, en dan volgens de Nijverheidswet 70 van de totale kosten van deu cursas kan eischeo, zoodat het verstandig is als de raad het voorstel aanneemt. Daartoe wordt besloten met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Uijl en Carels. II. Tengevolge der aanschaffing van de lijk koets is eene wijziging van de loopeode begrootiog noodig. De lijkkoets heeft met inbegrip van paardeotnig, dekkleedeD, vervoer en andere on kosten f 1081.96 gekost, terwijl het boawen van een bergplaats, aanbesteed voor f800, met eenig bijwerk totaal f 883.1772 heeft bedrageD, samen f 1915.137a* Dooreen toegestane verbooging van de belasttogen kan deze uitgaaf gedekt worden. Zonder hoofd, stemming wordt hiertoe besloten. III. Aan enkele bemerkingen van Ged. Staten op het ontwerp der gem.-begrooting wordt tege moet gekomen, terwijl eene wijziging in de be grooting van Alg. Armbestunr wordt goedgekeurd. IV. Ingekomen is een schrijven van het Algemeen Armbestuur ter begeleiding van een ontwerp tot wijziging van het reglement voor geuoemd bestuur. Daar volgens het nieuwe reglement het bestuur moet bestaan uit zes leden eu aan het bestuur is gebleken dat eeu aantal van vier voldoende is, wil het dit in het reglement zien teruggebracht op vier. De voorzitter zegt, dat, aangezien de verdere wijzigingen verband houdeu met dit eerste voor stel, het gewenscht is, daaromtrent allereerst eene beslissing te nemen. De heer Uijl verklaart zich zoowel tegen 4 als tegeu 6 leden; voor alle rechtspersoonlijkheid, bezittende vereenigingeo wordt de eisch gesteld dat het bestnnr uit een oneven getal leden moet bestaan, eenvoudig hierom, omdat het auders kan voorkomen, dat er twee leden tegeuover twee andere staan en een zaak moeilijk kau besüst worden. De heer Krijger merkt op, dat het reglement waarin het aaBtal leden was bepaald op 6, dqnr Ged. Staten is goedgekeurd, zoodat te dien aanzien toch geen verkeerdheid is begaan. De voorzitter zegt, dat ook bij een oneven aantal leden door absentie de stemmen gelijk knDnen zijn. De heer Elenbaas merkt op, dat 4 of 6 leden aan de zaak niets af of toe doet. De twee leden van armenzorg beslissen hoeveel aan deze en hoeveel aan gene zal worden uitgekeerd, en zonder er naar te vragen of er geld is of niet, heeft het armbestuur hauoe beslissing op te volgen en te doen wat zij commaodeeren. De heer Carels acht het onzin dat twee leden maar te decreteeren zoodeD hebben, terwijl het gebeele bestnnr verantwoordelijk is voor een richtig beheer der gelden. Eigenlijk zouden we het armbestuar een slag in het aangezicht geven door een wijziging te brengen in een reglement dat nog niet eens in toepassing is gebracht, daar van af de overgang vau het Weezen- Armbestoar in het Algemeen Armbestunr tot na toe het oude reglement van de eerstbedoelde instelling nog steeds functioneert. Voor bet behoud van dat oude reglemeut zijn twee argu- meuten gehoord. Eerstens dat het ou goed gaat. Stellen we ous op het standpant vao het verleden en zou men den moed hebben om te durven vragen of de zaken dan goed gingendan moet men zeggeD, neen, toen ging bet niet goed. Vraagt men voor de toekomst, zullen de zaken goed gaan, dan is dat een open vraag. Voor bet heden zeggen de bestuursleden zelve dat het goed gaat, doch herinnert aan het gezegde: eigen lof stZij geven zich een eigen brevet van bekwaamheid. En het tweede argument was, dat men ia het bestnnr zeker geen admioistreerend diaken zou mogen opnemen, omdat hei zou kunnea gebearen dat de kas der diaconie daarbij zoo gebaat zijn door grootere uitkeringen toe te kennen aan leden zijner gemeente, wier steno nit de kerkelijke kas dan lager kan worden. Dit argament toont aan, dat men zoo'u diaken zich voorstelt als o, zoo weinig rnggegraat te bezitten. Naar dezelfde maatstaf zon men kunnen zeggen, dat in het bestuur ook geen winkelier of ambachtsman zitting zon mogen hebben om dat die zoo gemakkelijk invloed zon kunnen uitoefenen op de hoegrootheid van den steon van een bedeelde om langs een anderen weg weer gemakkelijk in het bezit te komen vau eventueel gemaakte schuld. Hij verklaart zich voorstander van een leden tal van 6, zal zich niet verzetten als 7 werd voorgesteld, doch vindt 5 te laag. Men kan niet zeggen dat 6 te veel is, want men heeft nog niet andera gewerkt dan met 4 leden, de proef dat 6 te veel is, is er nog niet.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 3