mmk) De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. Identiteitskaarten. Y h ivêfl'Êj. /f> 'rpZ te zijuor tijd aan den Raad zullen worden over gelegd. Aan de echietvereeniging „Koningin Wilhel- mioa" wordt zonder hoofdelijke stemming het subsidie van f 150 hernieuwd. Ter behandeling van de begrooting meent de heer Moelker dat dit niet meer artikelsgewijze behoeft, daar zij door de commissie grondig is onderzocht. De voorzitter zegt dat dit ook niet in zijne bedoeling ligt. De heer Goedegebuure heeft voor het onder hond van straten en pleinen f 1000 aangetroffen. Nu meent hij dat ook het Kaaiboschje een plein is, doch dat hot als opslagplaats van bieten minder geschikt is omdat mensch en beest er zich afmartelen zooals dit najaar weer is geblekeD. Hij vraagt of eeoe verbetering van den grond slag zou kunnen worden bestredeu uit den ge- raamden post. De heer Wagemaker zegt dat dit uit den bedoelden post geenszins kan en men op een 5 tl 6000 gulden moet rekenen, want er is wel eens gesproken om het te verharden met afval van keien, maar dan zou de toestand nog erger worden men zou er keien moeten leggen zooals in de Brugstraat. De heer Braai acht het niet noodig om daar voor zoo'n grooten post te nemen. Als er eeD halve meter grond werd uitgehaald en dan aan gestampt met zand, zou de toestand aanmerkelijk verbeteren. De voorzitter zegt dat Borg. en Wetb. dit punt nader onder de oogen zullen zien en zoo noodig eene begrooting laten opmaken. Daarop wordt de begrooting goedgekeurd evenals die der bedrijven en der armbesturen, bij welke laatste de heer Moelker geacht wil worden buiten stemming te blijven, daar hij van genoemde instellingen het voorzitterschap bekleedt. IV. In de gem.-begrooting voor 1925 wordt eene voorgestelde wijziging goedgekeard, V. Vastgesteld wordt eeH suppletoir kohier van de hondenbelasting. VI. De in de vorige vergadering aangenomen reorganisatie van het lager onderwijs is niet goedgekeurd daar geen rekening was gehouden met het feit, dat er tevens moet zijn een onder wijzer of een onderwijzeres met verplichte hoofd- acte. Dientengevolge stellen Burg. en Weth. voor, de benoeming van mej. Penny in te trekken en eene oproeping te doen voor een leerkracht met hoofdacte. De heer Jansen zou liever nog een poosje (iy23 maanden) willeu wachten, daar dan een der krachten examen voor de hoofdacte doet en bij slagen benoemd zou kunnen worden, terwijl er dan geen zou behoeven te worden ontslagen. De heer Goedegebuure betreurt 't, dat het aantal leerlingen per klasse is verhoogd. Er zijn nu 248 leerlingen, zoodat we 6 leerkrachten moeten hebben. De voorzitter merkt op, dat we hier enkel te doen hebben met wat de wet ons voorschrijft. We hebben de toestand te beoordeeleu naar het aautal leerlingen op 28 Febr., «iju er dan boven de 240, dan kan mej. Penny vast blijven, anders niet. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VII. De aftredende leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden bij acclamatie herbenoemd en in de vacature G. A. van Over- beeke, de heer W. vau Liere. VIII. Als lid van het Armbestuur wordt op gelijke wijze herbenoemd de heer H. J. Laban. IX. Leden Veercommissie. Aanbevolen worden bij acclamatie ter herbenoeming de heeren W. Moelker, C. Goedegebuure eu iu de vacature P. C. Baaij, de heer Jtc, Qnist. De heer Goedegebuure vraagt stemming. Uitgebracht wordeu op de beeren Moelker en Goedegebuure ieder 9, Quiet 7, Cornelisse 2, Deurloo en Braai ieder 1 stem, zoodat de drie eerstgenoemde zijn benoemd. X. Leden Gascommissie. Herbenoemd worden de heeren Moelker met 8, Deurloo met 7 en Klompe met 6 st., verder werden uitgebracht op de hoeren Goedegebuure 3, Cornelisse 2 en Braai tn Jansen ieder 1 stem. Na afhandeling der agenda komt de heer Goedegebuure terug op het in het rapport op de gem.-begrooting geopperde denkbeeld om hei presentiegeld voor de leden van den raad te bepalen op 12 voot elke zitting die zij bijwonen. De heer Moelker heeft zich in de commissie- zitting over deze zaak niet uitgesproken. Maar hij wil wel verklaren dat hij er niet afkeeng tegenover staat en het zelfs eene billijkheid acht sints de evenredige vertegenwoordiging ook menscheu in de bestureude lichamen heeft ge bracht die voor het bijwonen der vergaderingen moeten verletten. Voor hem persoonlijk kan het heelemaal niets schelen. Het ondersteunde voorstel-Goedegebuure wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Cornelisse heeft in de vorige verga dering, sprekende over het presentiegeld der raadsleden niet uitsluitend daarvoor gesproken, maar voor het algemeen belang. De voorzitter neemt dit wel aaD, maar be schouwt het als een afgedane zaak. De heer Cornelisse wil spreken over hetgeen te dien aanzien de Thoolsche courant schreel. (We hebben in de onduidelijkheid waarmede dhr. Cornelisse spreekt, verstaan dat hij f 3. voorstelde. Red.) De voorzitter zegt dat men in den raad met een raadsverslag niets te maken heeft. De heer Cornelisse: Als wij hier spreken over het algemeen belaug dan houden de anderen hun bek. De voorzitter kan dit laatste woord niet toe laten. Als men vau zijn medeleden spreekt, zegt men niet „bek*, maar „mond*, en verzoekt hem dit in ie trekken. De heer Cornelisse voldoet hieraan en zal verder maar niets meer zeggen, want als zij wat voorstellen, wordt het toch steeds met 9 stemmen tegen verworpen. De heer Goedegebuure vraagt naar de plannen die Burg. en Weth. hebben met het huis be woond geweest door den heer Waverijo. De voorzitter zegt dat ïfet plan, als hst tot rijp heid is gekomen aan deu raad zal worden mede gedeeld. Daarop wordt de zitting gesloten. Naar aanleiding van een schrijven yan het CeDtraal archief en inlichtingenbureau inzake maatschappelijk hnlpbetoon voor Nederland wordt op voorstel vau Burg. eD Weth. met algemeene stemmen besloten niet als lid toe te treden. Op uitnoodigiog vsd Gec). Stalen wordeu een paar administratieve wijzigingen in de begrooting voor 1926 aangebracht. De volgende pensioens grondslagen wordeu vastgesteld K. Hause, gemeenteveldwachter f 1425. R. Jager, hoofd der school, f3870. D. J. Hartog, onderwijzer, f3220. C. A. Hartog, onderwijzeres, f 2400. Nadat de voorzitter medegedeeld heeft dat door Burg. en Weth. met ingang van 1 Januari 1926 aan den heer L. C. van Doorn, gemeente secretaris, eervol ontslag is verleend als ambte naar belast met de uitbetaling van pensioenen aan oud-gemeente-ambtenaren en hunne weduweu en weezen, daar alle pensioenen voortaan per posichèchae en girodienst worden uitbetaald, wordt de vergadering gesloten. SCHERPENISSE, 24 Nov. 1925. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle 7 leden en de secretaris. Notulen vorige vergadering aangehouden. Overlegging ingekomen stukken. Prov. blad no. 50 houdende mededeeling dat J. Spek niet eervol ontslagen hoofd der opeub. lagere school te Elleuaeet de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Schrijven Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapoeu, meldende dat de gemeente over 1923 f 582,58 te weinig heeft genoten. Schrijven Burg. en Weth. van St-Maartens- dijk dat de gemeenteraad geen termen aanwezig acht omtrent een te treffen regeling inzake toe lating van kinderen uit bunne gemeente op de openbare lagere school alhier. Schrijveu van den Miü. van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake gemeentelijke steun voor woDiugbouw. Schrijven Burg. eu Weth. van St-Maarteusdijk betreffende verrekening van kosteu inzake de uitvoering der vleeschkeuringswet over het 3e kwartaal 1925. Schrijven Burg. en Weth. van St-Maartensdijk betreffende jaarwedde keuriDgsveearts hoofd van dienst voor 1926. Besloten er genoegen mede te nemen dat deze blijft gehandhaafd op f2750. Besluit van Ged. Stateu betreffende verdaging hunner beslissing inzake het raadsbesluit van 6 October jl. tot ingebruikgeving vau een school lokaal aan don landbouwwintercuraus. Burg, en Weth. stellen voor eene vergoeding van f 5 te vragen voor verwarming van het lokaal en aan den cursus een gelijk bedrag aan subsidie te geven. Met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Keijzer en A. A. Rijstenbil, wordt dit voorstel aangenomen. Schrijven Burg. en Wetb. van Poortvliet meldende dat zij genegen zijn aan den raad voor te stelleu ecue regeling te treffen inzake toelating van kinderen uit hunne gemeente op de openb. lagere school alhier en een schrijven vau Ged. Staten waarbij machtigiug wordt ver leend tot het trefftfn eener zoodanige regeling met die gemeente. Schrijven Proviuciale vereeniging tot verbete ring van het geitenras in Zeeland betreffende aanbeveling om van gemeentewege steun te ver- leenen. Vastgesteld wordt een 2e suppl. kohier hon denbelasting 1925 op een bedrag van f 6. Besloten wordt de huur der door M. van Gorsel bewoond wordende ge.meeniewoning met ingang van 1 Januari 1926 te brengen van f 112 op f 129 per jaar. Met algemeene stemmen besloten tot den openbaren verkoop van twee opgaande boomen slaande op het speelterrein achter de openb. lagere school alhier. Tot lid vau het burg. armbestuur wordt ber- beuoemd met 6 stemmen de heer D. A. Hartog. Dbr J. Kievit mede aanbevolen verkreeg 1 stem. spreker optrad de heer W. van Cappellen van Den Haag met „Julias Caesar" van Shakesp aere welk monoloog op zeer verdienstelijke wijze werd voorgedragen. Na de pauze bracht hij „de ratten vanger van Haraeln" en //een droom" van Heijermaus ten gehoore op eene wijze die hem veel bijval deed inoogsten en werd hem eeu hartelijk woord van dank door den heer L. K. van Dijk namens de vergadering toegebracht. ST-ANNALAND. In de jl. Woensdag gehouden vergadering van den Dijkraad van den Calamiteuzen Suzannapolder werden behandeld en vastgesteld de omschrijvingen der gewone en buitengewone werken voor den dienst 1926/27 aan de waterkeering van dezon polder uit te voeren. De omschrijving der gewone werken bevat het geen noodg geacht wordt voor het onderhouden der krami, rijs- en steenglooiïngwerken en komt op f 570. Die door uitbreiding staande 4 paal de buitengewone werken behelst de onderlangs en verbetering van het be- tusschen de dijkpalen 6 en de uitbreiding dor steenglooiïng bij dijk 16 over 50 M. lengte, met verbetering en TH0LEN, 27 November 1925. Met ingang vau 1 December awordt de Rijksveldwachter D. de Goover verplaatst van Oud-Vus9emeer naar Zwijndrecht, en is met ingang van denzelfden datum benoemd tot Rijksveldwachter te Oud-Vossemeer J. A. Duine thans gemeente-veldwachter te Meliskerke. Vrijdagavond gaf het ensemble „de op timisten" onder leiding van Adolf Bouwmeester in Non Semper een zeer goed geslaagde, doch niet bijster druk bezochte kunstavoud. De gunstige roep die van het gezelschap uitging, heeft zich opnieuw bevestigdde nieuwe krachten waarmede het verrijkt was, waren zeer goed. Mej. Jeanne Bacelek beschikte over eeu prachtvolle stem, terwijl mej. Antoinette vau Dijk met Oud-Hollandsche liedjes op de luit veel succes inoogstte. De heer Max Weber was zoo wel in zijn declamatie als in zijn goochelende experimenten zeer goed, terwijl de heer Adolf Bouwmeester zich weder in zijn volle kracht toonde. Het ensemble kon overtuigd zijn van een dankbaar publiek. Toen Maandag de vischleurder J. van den Berg met ziju hondenkar over den Postweg kwam gered' u sprong hij opeens van zijn voertuig uit vrees van eene aanrijding met een boereu- wagen van den landbouwer Mol. Deze wagen was echter geheel uitgeweken. Toch kwam van den Berg door de snelheid waarmede zijn kar zich voortbewoog zoo hevig in aanraking met den wagen dat hij in be- wusteloozen toestand en bloedend uit het hoofd neerviel. Door den koopman Russcher eu zuster Viergever werd bij naar dokter de Jong overgebracht, die hem terstond verbond. De toestand van den gewonde is ernstig. Donderdagmiddag terwijl de bewoners aan het middagmaal waren, ontdekten eenige in de nabijheid werkende arbeiders dat een strooklamp, toebehoorende aan en staande op het erf van den landbouwer B. G. Friderichs onder de gemeente Oud-Vossemeer, in lichte laaie stoud. Slechts een zeer klein gedeelte is nog aan de vlammen ontrokken kunnen wordeD. De schade, ongeveer f 300, wordt door ver zekering gedekt. Met lucifers spelende kinderen waren de oorzaak van den brand. Blijkens achterstaande advertentie 7*1 in Non Semper een bioscoop geopend worden, Het programma voor morgenavond luidt H. A. P. Courant, geïll. nieuws uit alle wereld- deelen. Revue, gewijd aan mode en sport. Vilthoeden als iudustrie. Kap. Groc ia de wildernis. Zigoto heeft een medeminnaar, komische scène. Tom Mix de buffeljager, een Amerikaansche sensatiegeschiedeDis uit de prairiën waarin ge vechten met Roodhaiden onmisbaar zijn. Nog eens „Kinderzorg". Uit het resultaat dat de inzameling voor deze reeds eenige malen in ons blad besproken vereeniging heeft, blijkt wel dat algemeen overal de aanvraag om hulp in goede aarde is gevallen. Tenminste op eenige plaatsen in ons eiland is do geldelijke inzameling zéér meege vallen en we raeenen te mogen onderstellen dat, als straks de bekende enveloppes worden terug ge haald, dit zal volgende week geschieden, de Ge meente Tholen niet zal behoeven achter te staan met de zooveel kleinere gemeenten in onze omgeving, temeer waar hier gegeven wordt voor oen Provin ciale instelling die zeer veel kinderleed verzacht en zoo nuttig werkt. Maandagavond hield het Departement Tholen der Mij. tot Nut van 't Algemeen zijne eerste vergadering 11 uitbreiding onderlangs van het bestaande glooiïngs- werk tusschen de dijkpalen 15 en 16, waarvoor ed kostob werden geraamd op f7895. Naar aanleiding van een desbetreffende circulaire van Gedep. Staten werd de Instructie van den waterbouwkundigen ambtenaar, aangevuld met de bepaling dat hem volstrekt verboden is op eenige wijze zijne bemiddeling ol tusschenkomst te ver- leenen bij betalingen, welke tot de verplichtingen van aannemers behooren. Met de medewerking van de dames E. Elen- baas, B. Heijboer, S. Heijboer, J. Theunisse en E. van Vossem alhier, werd voor de vereeniging „Kinderzorg" te Middelburg, die 21 Februari 1926 liaar twintigjarig bestaan zal vieren, door middel van de bekende zakjescollecte in deze gemeente eene som van f 105,37^ ontvangen. Een woo-d van dank aan de gevers en aan boven genoemde dames is zeker wel op zijn plaats. Op Vrijdag 20 dezer werd alhier eene buiten gewone algemeene vergadering gehouden van de Coöperatieve Boerenleenbank tot wijziging der sta tuten enz. noodig door de inwerkingtreding dor nieuwe Wet op de Coöperatieve vereenigingen. Van de 330 leden waren er slechts een 56-tal aanwe zig. Om tot deze wijziging te kunnen overgaan was het echter noodig dat 3/4 van het aantal leden tegenwoordig was. Dit aantal was alzoo op verre na niet aanwezig, waardoor geen besluit kon wordon genomen waarom de vergadering onmiddellijk na de openiug weder werd gesloten. Een nadere bijeenkomst daarvoor is nu bepaald op Dinsdag 1 December a.s. ST-MA ARTENSDIJK. Dinsdagavond jl. hield de Coöperatieve Boerenleenbank alhier in het Hotel van den Heer Nelisse een buitengewone algemeene ver gadering, zulks in verband met noodig gevonden statuten-wijziging. Het aantal ter vergadering aan wezige leden bedroeg 40, welk getal te klein bleek om een beslissing te kunnen nemen. Op 2 December d.a.v. zal nu opnieuw vergaderd worden. OUD-VOSSEMEER. Aangewezen teropleiding aan de. Politieschool te Nieuwesluis voor de militaire-pulitie of marechausseé is P. Jeroelse Mz. alhier. Op afdoende wijze wordt thans da 3traat welke door het aanbrengen van de waterleiding buizen erg hobbelig lag, van onder de Oude Molen tot aan de Buartstraat verbeterd. ST-PH1LIPSLAND. In aansluiting op ons vorig bericht omtrent het kindje van 2 pond, dat in deze gemeente werd geboren, kan worden gemeld dat het in het Gasthuis te Bergen op Zoom is overleden. SCHKRPENISSE. Voor het huldeblijk dat aan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins bij ge legenheid van het zilveren huwelijksfeest zal worden aangeboden is alhier ingezameld f50.75. ONDERWIJS. Tholen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School der Ger. Gero. alhier met ingang van 15 December a.s. de heer M. W. Moret te Dordrecht. POSTERIJEN. dit seizoen, waarin als De Directeur-Generaal der Posterijen en Tele grafie vestigt de aaudacht op de uitgifte van de bij het Wereldpo9tverdrag vau Stockholm vast gestelde identiteitskaarten, welke hier te lande bij aanvraag met bijgevoegde fotografie (afmetiugen plm. 5 bij 6 cM.) verkrijgbaar zijn door tosschen- komst van alle kantoren der Posterijeo. De prijs bedraagt f 0.40. De geldigheidsduur is vastgesteld op 3 jaar. Het gebruik van deze kaarten in binnen- en buitenland wordt in het bijzondor aanbevolen. I v>. i s f' iï -9 -ijfr,; 97. In die strtek ie»fde een tioet waarvoor iederem ontzag had. Bil!—van-Staal heette hij en was de plaag van het platte land. 8. Op zijn aanhouding stond een belooning van 1000 gulden. Die wou ik wel verdienen zei Doimpie. 99. Tot hun geluk ontmoetten zij den boef. Zij stelden zich met hem in verbinding en stelden een compagnonschap voor. 100. Nou gromde de boef, een paar knechies ken ik wel gebruiken. Kom maar mee. (Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2