Schrale Huid Ruwe Handen geneest men met PUROL De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. verzachtende Hoest si ropen christelijk beginsel, verzoend worden. Trekt men de scheiding tusschen democratisch en conser vatief, dan worden 'die tegenstellingen niet ver zoend. De wenschen oin het openbaar onderwijs te krijgen in den geest van één kerk zijn thaDS onschadelijk. Hij ontkent dat de vrije en de R.-K. uuiversiteiten sectarisch zouden zijn. Tegenover de heer Lingbeek betoogt hij dat de overheid vrijheid moet laten in geloofszaken. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de avondzitting heeft ds. Keisten een voorssel ingediend tot afschaifing van het gezantschap bij den Paus. Men wist dat dit voorstel weer komen zoo, en voor den afloop van dit politiek intermezzo toonde men beel wat belangstelling. De Kamerleden waren schier allen tegenwoordig; een enkele daargelaten, die wel licht moeilijk partij durfde kiezen, doch door zich aan dieu stemplicht te. onttrekken evenwel niet met den strafrechter in aanraking kwam. De tribunes waren volgepropt met belangstel lenden. Tijdens den oorlog is bij den Pauselijken stoel eeu tijdelijk gezantschap ingesteld. In dat groote wereldgebeuren wa9 daartoe wel reden omdat de vredesgedachte van een neutraal gebleken Mijnhardt'S Borsthoning- Siroop Per flacon 60ct Anga-Siroop flac.1.75 Bij Apoth.en Drogisten 559 - 12 33106 land contact kou verkrijgen met deu Pauselijken stoel. De aanvankelijke, vrees dat een tijdelijke instelling het begin eener parmane.nte bezetting zoude worden, werd bewaarheid, toen in 1920 tot een dtfinilief gezantschap werd besloten. De beer Nolens, de leider der R.-K. fractie, verklaarde, ouder doodsche stilte, dat bij aan neming vau het voorstel-Kersten, zijne fractie zou overwegen, of aan de begrootiog steun zou kunuen worden verleend, en zelfs aan dit kabinet, samengesteld uit rechtscha groepen, die hun stem aan het voorstel zuudeu geven. De heer Vliegen zeide dat de s. d. a. p., die bij vorige gelegcuheden haddeu verklaard tegen de afschaifing te zullen stemmen, omdat eeu voorstel daartoe, dat steeds wordt verworpen, feitelijk niet telkens behoeft te worden herhaald omdat het dan meer een demonstratief karakter aanuam, nu zouden voorstemmen. En alsof nu de politieke gemoederen weer geprikkeld waren, kwam ook de heer Marchant, zij het dan ook weifelend, met dezelfde^verklariug namens de vrijzinnig-democraten, die tot op zekere hoogte de schaal hebben doen overslaan, voor het op zichzelf niet zeer belangrijke voorstel-Kersten. In de avond- of liever in de nachtzitting kwam het niet meer tot eene stemming. Zij werd uitgesteld tot den volgenden middag. Morpheus kon dus nog zijne wonderen verrichten. Edoch, het mocht niet zoo zijn; met 52 tegeu 42 stemmen werd het voorstel aangenomen .en dus het gezantschap bij den Paus opgeheven. Na den uitslag der stemming verhief minister Colijn zich uit zijn zetel en legde de volgende schriftelijke verklaring af: „In verband met de omstandigheid, dat de vier Katholieke ministers mij hebben medege deeld, dat zij in de aanueming van het amen dement tot schrapping van de gelden, bestemd voor het hebben van een gezantschap bij het Vaticaan, aanleiding zullen vinden om aan H. M. de Koningin ontslag uit hun ambt te verzoeken, zal de politieke toestand, die daardoor outstaan is, mede gelet op den inhoud der hedennacht door deu leider der Katholieke Kamerfractie afgelegde verklaring, onder de oogeu moeten worden gezier. Ouder die omstandigheden schijnt de voortzetting der beraadslaging over de Staats begroting niet doelmatig en verzoek ik mitsdien schorsing dier beraadslagingen". Onder eeu onbeschrijfelijke verwarriug werd daarop de vergadering gesloten. Verbitterd en vertoornd zat daar de Katholieke fractie, zege vierend de heer Kersten, bedrukt de Christelijk Historischen. Heftige verwijten werden tusscheo de leden der rechlsche partijen gewisseld. De zittiug had nog g«en kwartier geduurd, maar zij veroorzaakte eeu radelooze stemming, en zal historische beteekenis* krijger». THOLEN, 13 November 1925. De optiiuisteu ouder leiding van Adolf Bouwmppster zullt-n op Vriidag 20 November a.s. 's avonds 8 uur iu de zaal van dc Sociëteit „Non Semper" te Tholen een vroolijkeu kuust* avond geveD. Voor dezen éénen avond, waarop dit gezelschap hier optreedt, wordt voor een programma vol afwisseling eu kleur gezorgd. Adolf Bouwmeester brengt zijn nieuwe ééu- aclers, voordrachten, praatjes, enzJeanoe Bacilek, de bekeude coloratuurzaugeres bijge naamd vde Boheemsche Nachtegaal" zal zichzelf begeleiden aan de piano, terwijl Max Weber met zijn amusant goochelnummer geuaainl //de Moderne Hekseomeester" (wonderen en raadselen) de vroolijke steuimiug zal verhoogeo. Gezieu de gunstige persbeoordeelingen kunnen wij dezeü kunstavond warmaanbevelen. Antoioette van Dijk treedt op met Oud-Hollanasche liedjes bij de luit. Met ingang van 15 Nov. a.°. is de heer H. Keij alhier benoemd tot agent van politie te Halsteren met als standplaats Lepelstraat. Woensdag stond op de kaai een ledige bietenwageo v.tn den landbouwer Augustijn. Bij het druk verkeer werd zij door een andere wagen aangereden eu kwam daardoor in beweging en op een iu de nabijheid liggend schip in de haven terecht. Aau de luiken en aan de roet werd eeuige averij gemaakt. Met vereende krachten kreeg men de wagen weer op het havenplateau. Bij de gehouden candidaat9telling voor leden van de Kamer van Koophandel te Breda zijn de vijf aftredende leden voor de af ieehug Groot bedrijf opnieuw candidaat gesteld en gekozen verklaard, terwijl voor de vijf aftredende leden voor de afdeeling Kleinbedrijf zes candidaten zijn gesteld, zoodat hiervoor eene stemming moet plaats hebben die bepaald is Woensdag 2 December a.s. J.iar uit, jaar in, nemen we iu ons blad de noteeriug van den prijs der boter eu eieren op, ten gerieve van bel algemeen. Van wege de Ze°nwsche Landbouwmaat- schappij is onze medewerking gevraagd om tevens ook op te nemen de noteeriug van hareu marktzetter, opdat de. producenten zouden weten welke de juiste prijs voor hunne boter is. Te vaak toch week ze af van die olficieuse, tradi- tioneele noteeriug, dan. dat de vermelding van eeu prijsopgave van een olficiëe.1 lichaam niet haar Dut zoude kuunen hebben. We meenden dus het billijk verzoek niet vau de hand te mogen wijzen, het aan de producenten ze.lven overlateude welken prijs, bij eventueel, verschil, zij zouden lateu gelden. Inmiddels leert de praktijk dat de officieuse noteeriug als de gel dende wordt aangenomen. Van den eierprijs nemen we steeds slechts ééne noteering op, die we immer tïgelijk met den boterprijs krijgen. Maar hierbij doet zich, in tegenstelling met de markt voor de boter, het merkwaardig geval voor, dat men zich juist niet aan de opgegeven noteering gelegen laat liggen. De gegronde vraag doet zich immers voor, welke oorzaak er kan zijn, dat men voor eieren een prijs vraagt van meer dan 50 pel. boven die zoogeiaund olficiëele noteering. En welke waarde heeft zulk eene marktzetting als er niet in het minst de hiüd aan wordt gehouden. Het zou wel niet ondienstig zijn, dat zij, die hierover huo licht kunn.eu ontsteken, de oplos- siug dezer kwestie aan de hand willen doen. STAVEN1SSE. De heer D. Jonk, onderwijzer alhier, komt voor resp. als no. 1 en 2 op de beide voordrachten voor Ouderwijzer aan een Openbare school te Gouda. Donderdag werd alhier een aanvang ge maakt met het 2e leerjaar van den Laudbouw- winttfreursus met 14 leerlinger. digde kapitaal voor de electrificatie van genoemde eilanden is begroot op f 1.040.000. Voor wat betrett deze groep stellen Ged. Staten voor hen te machtigen de P.Z.E.M. op te dragen een contract met de P.N.E.M. aan te gaan en zoo spoedig mogelijk garantie-overeenkomsten af te sluiten met de betrokkeD gemeenten. Wat betreft de middengroep (Zoid- eu Noord-Beveland) zal het overneem-station komen op eeo nader met de P.N.E.M. vast te stellen plaats, de kosten worden voor deze groep op een kapitaal vau f 1.160.000 geraamd. Ook voor deze groep stellen Ged. Stateu voor beu te machtigen de P.Z.E.M. op te dragen een overeenkomst aan te gaan en garantie-overeenkomsten met de betrokken ge meenten af te sluiten. Boveudien zal voor meters voor beide groepen noodig zijn f 300.000, zoodat f 2.500.000 ter beschikking vau de P.Z.E.M. zal moeten worden gesteld. Naar de P.Z.E.M. meent zal het bet best zijn dat de aandeelen worden volgestort, waardoor Dog f 1.500.000 uit een obligatieleening zal moeteD worden gevonden. Aan het voorstel zijn twee ontwerp-CJDtracten met de P.N.E.M. voor beide groepeo ovorgelegd. Ged. Stateu meeueu in afwijking met het bovenstaande dat het aandeeler.kapitaal moet worden teruggebracht tot f 1.000.000 en het benoodigde kapitaal van f 2,500.000 door een lecniDg moet worden gewonnen. Men zal zich kunnen he.rinnereu, dat als eisch voor de stroomlevering wordt gesteld eene ga rantie door de gemeenten. Het ligt voor de hand dat de gemeentebesturen de garantie piet zullen aauvaarden dan zichzelf vooraf te hebben gedekt. Zouden we dan weder hetzelfde spel van den dwang moeten meemakën als met de water leiding. We voorzien dat de gemeenteraden daar niet gemakkelijk voor te vinden zullen zijn, iu welk geval we geheel aan hunne zijde staan. ONDERWIJS. Tboleo. Tot tijdelijk onderwijzer aan de op. school II te Hardinxveld is met ingang van 16 Nov. benoemd de heer A. Kievit alhier. PROVINCIALE STATEN. Ged. Staten vau Zeeland aeeleu aau de Prov. Stateu mede, dat zij zich eveDals de commis sarissen van de P.Z.E.M, (Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatscbappij) kunnen vereenigen met een ontwerp- overeenkomst met de P.N.E.M. (Prov. Noord-Brab intsche Electriciteitsmaat scbappij). Voor de voorziening van de ooordgroep der provincie (Tholeu, S'-Philipsdaod en Schouwen en Duiveland) zal te Nieuw-Vosmeer de stroom van de P.N.E M. worden betrokken en zal een ondergroudsche hoogspanuingsleiding gelegd wor den over St-Philipsland naar Zijpe. Het benoo- de vergunning tot uitvoer eerst een half jaar na het sluiten van den wapenstilstand kwam, toen de snijboonen nergens meer noodig waren, zijn verreweg de meeste vaten met inhoud op de mestvaalt terecht gekomen. Door den electrischen draad gedood. Te Did^m kwam een landbouwer die zijn paard oit de weide wilde halen tot de minder aangename Ontdekking, dat het dier dood lag. Het paard had getrapt op een afgegleden elec- trische draad en wa8 door den stroom doodelijk getroffen. Inbraak. In het spoorwegstation te Wouw heeft meo zich door verbreking vau een ruit in de derde klas wachtkamer toegang verschaft. Een proef om de brandkast te forceeren is niet gelukt. Na onverrichterzake te zijn afgetrokken bracht men een bezoek bij den directeur van de zuivel fabriek, met hetzelfde resultaat, dat alles veilig was opgeborgen. Er is een onderzoek door de politie ingesteld. GEMENGD NIEUWS. De overwegen. Het Roomsch-Kalholiek Werkliedenverbond heeft zich, iu verband met de veel ongelukken, die aan de onbewaakte overwegen voorvallen, tot de directie der Nederl. Spoorwegeu gewend oin door het iuelellen van lichtseinen of schelleu, die ongelukken te doen vermindereu eu voorkomen. De Directie is echter van meeuing, dat deze het gevaar bij onbewaakte overwegen vergrooten omdat automatische toestellen met zoodanig te maken zijD, dat weigeren buitengesloten is^en dat in dit geval het publiek, dat op de toestellen vertrouwt, zich aan grooter gevaar bloot stelt, dan wanneer het weet op eigen oplettendheid te zijn aangewezeD. Men is daarom niet voornemens tot toepassing van zulke toestellen over te gaan. Verradelijke aanval. In een café in de Halve Maausteeg te Am sterdam kwam een circa 35-jarig man binnen, eenigeu tijd later gevolgd door een vrouw, die het beroep van buffetjuffrouw uitoefeut. Bij het binnentreden bleek de man niet in* orde te zijn, want plotseling zakte bij ineen. Bij een onderzoek kwam vast te staan, dat hij een messteek in de borst had opgeloopen ter hoogte van het hart. Hij i9 naar het Binnengasthuis vervoerd en daar des nachts aan de bekomen verwondingen overleden. Verder is geconstateerd, dat de man in den avond met genoemde buffetjuffrouw is uitge weest. Zij is iD verband met deze zaak door de politie aangehouden. Een wel wat 4ate uitkeeririg vanwege de N. U. M. Aan de groeoteuzouters, die iu 19IS snij boonen hebben ingemaakt, zal van wege de Nederl. Uitvoermaatschappij eene uitkeeriog ge schieden, als vergoeding voor de door hen ge leden schade. De vereenigiogen van groentenzouters hebben herhaaldelijk geconfereerd met de in de crisis tijden gevormde regeeringscommissies, doch werden steeds afgewezen. Als gevolg daarvan besloten de vereenigiogen zoowel tegen de re geering als tegen de N. U. M. een proces aan te binden. Deze laatste heeft dit weten te voor komen door eene uitkeeriog van f 2 per vat voor te stellen. De meeste zouters zijn echter -inmiddels gefailleerd of onmachtig bevouden om aan de banken of particulieren de bedragen terug te betalen wat zij hen htbbeu voorgeschoten. Destijds is door de N. U. M. de waarde van de vaten snijboonen, waarvan er voor 15 mil- lioen gulden iu ons land ziju ingemaakt ge worden, op f 108 per vat vastgesteld. Aangezien Geb Juist, osteu- Geh eiden Ovei M. G Gebc i. Th obann J. 1 10 33107 Wel een achtbaar personage. Het raadslid Alexauder de Haas te Kerkrade, die voor eenige maanden naar het Huis van Bewaring te Maastricht werd overgebracht, ver dacht van zedenmisdrijf, doch later weer op vrije voeten werd gelaten en sindsdien geregeld de raadsvergaderingen bleef bijwonen, hoorde voor de Maastrichtsche Rechtbank plaatsing voor den tijd van 1 jaar in een krankzinnigengesticht tegen zich eischen op advies van de psychiaters. De Haas is eeu man van ruim 60 jaren, leurde vroeger met zaad, voorziet thans door bedelen in zijn onderhoud eu wordt ondersteund door het Burgerlijk Armbestuur. Gestraft vloeken. De kantonrechter te Goes veroordeelde iemand uit Rillaod-Bath wegens het in het openbaar vloeken in die gemeente tot f 25 boete, subs. 25 dageu hechtenis. Doodelijke val. Te Rotterdam i9 eeu 64-jarige vrouw van eeu trap gevallen en aan de gevolgen overleden. In den trein bestolen. Den heer W. C. te Rotterdam is in den trein Brussel— Amsterdam eeu brieveutasch ontstolen die een waarde inhield van f 3040. Te Antwerpen heeft een ongeveer 30-jarige jongeman in allerijl den trein verlaten, die naast hem had gezeteD. Deze wordt verdacht van dezen diefstal. Radio. Bij eeu eskadron der huzaren te Den Haag is eeu radiotoestel in beproeving, dat aan het zadel van een der paarden bevestigd en meege voerd wordt en waarmee seinen kunnen worden uitgezonden, die in een kring van ongeveer 50 K.M. op te vangen zouden zijn. Voor alle verkeDning9dien9ten op den bodem is dit een aanwinst van het hoogste belang, aangezien de waarnemingen, die bij den ver- keuuiogsdien9t met groote moeite, met levens gevaar, met belangrijke verliezen eorns, verkregen worden, eerst beteekenis krijgen, wanneer de zoo moeilijk verworven wetenschap nu ook tijdig bekeud wordt bij de commandanten, die er ge bruik van moeten maken eu tientallen kilome ters ver weg zijn. Een mooie staat van dienst. De hofmeester G. Spijkerman van de Holiand-Arnerikalijn had deze week, bij: aankomst van het stoomschip Veendam zijn 300ste reis voltooid. Gedurende 36 jaar is hij onafgebroken bij deze lijn in dienst. Bij het volbrengen van honderd reizen vice-versa over den oceaan wordt door de directie eene gratificatie uitgereikt. Hem viel dit nu voor de derde maal te beurt, een feit dat door zijne collega's en familie niet onopgemerkt is voorbijgegaan. Verbrand. Bij het schoonmaken der retorten van de gasfabriek te Zwolle kreeg een werk man een stuk vuur op een-zijner voeten, waardoor eenvbrandwonde ontstond, doch die aanvankelijk van weinig beteekenis leek. Den anderen dag moest evenwel ge neeskundige hulp worden ingeroepen. Ook deze- achtte het aanvankel^k niet van ern- Inderti hole.D, tigen aar em e en n ort d OuiM orden de b Voor elling htver artelij! I J holeD, luderti rtren •Stai duri| inm'j Groi Wed 33i: in d eu t 18 Thol Voor tvang zea 5 oeder itoig ijn ha Zierii vers |onr< I Mijl "onir radi fde i Bi BEnztfi 89. De echte Radja die in den trein was achtergebleven was uitgestapt en te voet het naastbij gelegen stadje gegaan. Daar gaan ze, de Radja met zijn bedienden. 91. Bij de eerste de beste autogarage huurde de Radja eeu auto. 2. Pijlsnel ging het O arme Staakbeen eu dat afloopen. ra^r de stad Duimpie. Hoe zal (Wordt vervolgd orhan RMA

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2