Mijnhardt's Hoofdpijntabletten De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. mm stillen spoedig de ergste hoofdpijn ie vorleoncn op dezelfde voorwaarden als aan „do Automaat" voor een overoeukomstig doel toestemming is gegeven. De verganning krach'ens de Hinderwet is reeds verleend. Dienovereenkomstig wordt besloten. III. Tengevolge van het overlijden van den heer N. Bruijnzeel vaceert do betrekking van klokkenist, waartoe gegadigden zijn opgeroepen en waarop ééoe sollicitatie is ingekomen. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer A. Bruijnzeel, op eene bezoldiging van f40'sjaars. IV. Gemoenle-begrooting 1926, Overeenkoms'ig de conclusie der'commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Goedegebuure, Heijboer en Geluk, verklarende dat het ontwerp tot geene op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven, wordt zij met algemeene stemmen vastgesteld in uitgaaf op f 59.180.12. En die van het Weezen-Armbestuur, welke ter fine van onderzoek in handen was gesteld der heeren Goedegebuure en C. M. Elenbaas, en evenmin tot op- of aanmerkingen had geleid, wordt goedgekeurd tot een balanscijfer van f 10.182.95. V. Ingekomen is een schrijven van het hoofd der school H. W. Odink, waarin hij de aandacht van Burg. en Weth. vestigt op de wet van 5 Mei 1923 watrbij de gemeentebesturen de bevoegdheid hebben om onderwijs, gegeven buit|n de gewone uren extra te boloonou. Naar aanleiding van den door hem gegeven cursus in de Eransche taal gedurende 1920 en het eerste kwartaal van 1921, verzoekt hij hem oon overeen komstige vergoeding toe te kennen, in het vertrouwen dat het bestuur zijne ambtenaren voor bewezen diensten ook zal willen beloonen. De voorzitter zegt dat ten tijde van het geven van dezen cnrsus do gemeente geene vergoeding kon geven omdat de wet dit niet toeliet. Eerst bij voren bedoelde wet van 3 Mei '23 is de bevoegdheid daartoe door do gemeentebesturen in het leven ge roepen. Burg. en Weth., overtuigd van de billijkheid van het verzoek, stellen initsdieu voor, adressant niet eene vergoeding maar eene gratificatie te verleenen van f 110. De heer Heyboor vraagt of do gemeente daartoe vorplicht is. De Voorzitter antwoordt hierop ontkennen, doch zij heeft wel de bevoegdheid. Do geschiedenis dezer kwestie nagaande, blijkt, dat de gemeenteraad op 7 December 1918 hoeft besloten onderwijs in het Eransch te doen geven na den gewonen schooltijd Prijs 60ct Bij Apoth.en Drogisten. - 14 33078 105 aan kinderen van het 6e en 7e leerjaar, die daar voor, naar hel oordeel van het hoofd der school in aanmerking kwamen, tegen vergoeding van fl. per lesuur. Daarop is een circulaire van den betrokken minister verschonen waarbij door het ltijk aan d# ge meenten die dergelijke cursussen instelden f 2.per lesuur zou worden vergoed. Het bestuur dezer gemeente heeft zich tot de Koningin gewend om ook deze bijdrage te mogen erlangen doch het kreeg de mededeeliug, dat iloze gemeente daarvoor niet in aanmerking kwam, omdat die vergoeding alleen werd gegeven ten bate van cursussen waaraan alle kinderen konden deelnemen, terwijl deze gemeente eene uitzondering voor de deelname had gemaakt. De Franscbe cursus i^ hier gegeven ookdn 1919 waarvoor in 1921 eeno vergoeding is gegeven. Toen daarna vuor dien cursus geene vergoeding meer werd gegeven is wellicht door belanghebbenden eene aciie op touw gezet waarvan meerbedoelde bevoegd- lieidswet van 1923 een uitvlooisel is. De heer Odink heeft opgegeven 390 uren les te hebben gegeven doch feitelijk is dit in 1920 276 uren en in 't eerste kwartaal 1921, 69 uren ge weest, samen 345. Aangezien de wet spreekt van 3 uren 's weeks wordt dit 172!/2 uur, waarop hij krachtens het raadsbesluit van 7 Dec. 1918 recht heeft op eene vergoeding van f 172.50. Aangezien de bijncte Fransch oorspronkelijk word vergoed met f 50 en later mot f 100, zijn Burg. en Weth. van de stelling uitgegaan dat die f 50, méér reeds in de vergoeding van f 172.50 is begrepen, hetgeen te sameu mot het le kwartaal 1921 af 12.50, f62.50 uitmaakt en dus de gratificatie f 172,50 min. f 62.50 is f 110 zou mogen bedragen. H*,De heer Goedegebuure meent, dat als or geen recht is, hot ook als gratificatie niet kan gegeven worden. Do Voorzitter meent by nader inziet], dat er wel een zeker recht is. Immers, nadat de wet geene ver goeding meer toekondo, bad do raad de cursus moeten doen stoppon. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel van Bnrg. en Weth. aangenomen. VI. Ter bevordering van een cursus in het herhalingsonderwijs aan de Bijz. en de openbare school wordt behalvo vuur, licht en leerboeken eene bijdrage verstrekt van f 1.25 per lesuur, voor 96 uren. VII. Tengevolge, eener uitbetaling krach'ens de Pensioenwet wordt eene af- en overschrijving ten bedrage van f58 op de begrooting van 1925 goed gekeurd, evenals oene wijziging in diezelfde be grooting f 110 overeenkomstig het pas genomen besluit ten behoeve van den heer Odink. Daar bij de rondvraag niemand iets ter tafel heeft te brengen, wordt de zitiing gesloten. TH0LEN, 30 October 1925. Vrijdagavond 23 dezer hield het Nutsclepar- tement ten huize van den heer Hoek een alge- meeue vergadering. De rekening werd accoord bevonden. De reke ning der spaarbank zal door een commissie worden nagezien. Als Commissarissen van de spaarbank werden herbenoemd de heeren L. K. vao Dijk, J. B. Dek ker en M. C. van ENibker, terwijl in de vaca ture H. J. Laban, die bedankt heeft, dhr. C. Wagtho werd aangewezen. Het reglement werd gewijzigd iu dier voege dat jongelui boveu 18 jaar, huisgenoot van een lid van het Departement, een seizoeukaart kan worden verstrekt voor f 1.50, alleen geldig voor het bezoeken van de avonden waarop een spreker optreedt. 'MededeeJing werd gedaan dat iu dit seizoen een viertal sprekers zullen worden aangezocht. ST-ANNALAND. Onder het rundvee op den stal van Joh. Moerlaud alhier is het mond- en klauwzjer geconstateerd. De oogstcollecte in de Ned. Herv. kerk alhier op jl. Zoudag* gehoudeu heeft opgebracht voor de diaconie f 738,10 eu voor de kerk f 110,25. Vorig jaar waren deze cijfers respectievelijk f 805,60 en 1148,35. In de op Woensdag 2S dezer gehouden vergadering van den Dijkraad der Walerkeering van den Calamiteuzeu Suzannapolder werd door den Voorzitter medegedeeld, dat de eigenaren der huizen aan de haven, welke huizen dieoen lot waterkeering van dien polder, weigerachtig zijn gebleven aan de lastgeving van het Bestuur om, ingevolge 2 vau Art. 5 van het Regle ment van politie voor de polders of waterschappen iu Zeeland, de voorgevels dier huizeu in zoo- dauigen toestaud te breogeD, dat men bij hooge stormvloeden voor rampen gevrijwaard zon zijn. Naar aanleiding van 1 van Art. 40 van voornoemd Reglement en volgens Art. 1 der Wet vau 9 Mei 1902 (Stbl. No. 54) is nu van wege het Bestuur die verbetering op kosten der eigenaren aangebracht en omdat deze nog niet hebben voldaan aan de aanmaning om hun aandeel daarin vóór ot op 15 October jl. te betalen, zal nu ingevolge Art. 3 der Wet van 9 Mei 1902 tot de invordering bil dwangbevel moeten worden overgegaan. De Voorzitter stelt nu, namens het Bestuur aan den Dijkraad voor, om ingevolge Art. 30, lett. e van bet Reglement voor de Cal. polders in Zet land een besluit te nemen tot het instellen eener rechtsvordering daartoe. Met^algemeeue stemmen wordt dat besluit geuomeD, dat aan de goedkeuring vau Gedep. Staten zal worden onderworpen. ÓUD-VOSSEMEER. la deu Hollarepolder, waar voor eenige jaren nog gemiddeld meer dan 100 hazen bij een drijfjacht werden geschoten, kjndeu nu niet meer dan.... 10 bazen worden buit gemaakt en dat op pl. m. 265 H.A. Het behoeft werkelijk geen nader betoog, dat wij weldra voor uitgestrekte terreinen zullen staan, waar de familie lepelmau totaal is uitgeroeid. ST-PHILIPSLAND. Bij de landbouwers de Kater en van Westen is onder het rundvee mond- en klauwzeer geconstateerd. Liet het zich eerst uiet erg aanzien,, na eenige dagen was de geheele veestapel besmet. Alhier is door de rifks- en gemeentepolitie eeu vijftiental processen-verbaal opgemaakt we gens overtreding der ijkwet. Zaterdag 11. bracht een gedeelte van het muziekgezelschap „Volharding" uit Steeuberglu onze gemeente een bezoek, en gaf eenige muziek stukjes ten gehoore, waarbij aan de inwoners lootjes teu verkoop werden aangeboden. De op brengst hiervan meet dienen voor aankoop van nieuwe instrumenten. Op 3 Nov. a.8. hoopt de heer J. C. Ver- kerke alhier deu dag te herdenkeu, waarop hij vóór 25 jaar als koster bij de Ned. Herv. ge meente in dienst trad. De oogstcollecte iu de Ned. Herv. Kerk alhier heeft opgebracht f331. Iu een der col- lectezakken zat een baukbiljet van f 40, met ver zoek dit aau de zending te besteden. Voor de alhier te houden cursus voor niet- leerplichtige kinderen hebben zich aau school I 31 leerlingen t. w. 14 meisjes en 23 jongens aangemeld. ST-MAARTENSDIJK. Het mond- en klauw zeer in deze gemeente breidt zich oit. Een 2e geval is geconstateerd onder het rnodvee van den landbouwer M. Geluk. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. C. Westerweel behaalde deze week zijn artsdiploma. STAVENISSE. Als leden der oudercommissie bij het L. Onderwijs alhier zijn benoemd in de vacatures P. W. Hage (als geen schoolgaande kiuderen meer hebbende) en A. Keur (die be dankt heeft) de heeren H. W. Zachariasse en 1). J. Letzer. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier is benoemd als Ouderling de heer D. Stoutjesdijk, ter voorziening in de vacature ontstaau door het overlijdeu van dhr. J. Gaakeer. Door de leden der afdeeling Tholen van het N. O. G. is herbenoemd als voorzitter de heer J. W. H. E. Buijze. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. De heer J. Stelwagen Jr., thans onderwijzer te Renkum, is benoemd tot hoofd eener school te Marle (gemeente Hellen- doorn). GEMENGD NIEUWS. Een overrompeling. Een bejaard mau te Surhuisterveen werd iu den vroegen ochtend door een hem onbekend persoon aangevallen, die eerst trachtte hem te worgen, door welke handeling de aangevallene bewusteloos bleef liggen. Alsof de dader hiermede tevreden was, liet hij den man aan zijn lot over en vertrok. Ge durende een paar uur heeft de mau daar ge legen, en is wellicht door de kille luchtstroom wat bijgekomen. Althans, hij kou zich weer op richten en is toen naar de Politie gegaan waar hij van het voorgevallene aangifte deed. Terstond begaven zich eenige politiebeambten naar de plek waar de worstelling had plaatsge grepen en namen de indrukken vau eenige voet stappen op. Eenige politiehonden bewogen zich onmiddellijk, na lucht te hebben gekregen, in de richting eener woning van een angehuwd persoon, die door de politie iu verhoor werd genomen en inderdaad bleek de aanrander te zijn. Hij ontkende de aanranding niet, doch be merkte nu tot zijn schrik, dat hij een verkeerde voor had, daar het de bedoeling was oin een veekoopman, met wien hij boog loopende ruzie had gehad te vermoorden, zooals hij dan ook ge dreigd had. Ernstige mishandeling. Toen de molenaarsknecht Van Dam te Berghem naar de woning ging waar hij als commensaal is gehuisvest, stond i«mand op den kruisweg, die hem toen hij een paar passen was voorbij gegaan, opeens met een stuk hout tegen het hoofd sloeg, en onmiddellijk daarop hem nog een drietal zware slagen in den hals, toebracht waardoor zeer erpstige verwondingen ontstonden. Nadat de burgemeester met het gebeurde in keunis was gesteld, is onmiddellijk een onder zoek ingesteld, hetwelk leidde tot de aanhooding van een arbeider der zuivelfabriek. Treinongeluk. Een bietentrein kruivte met snelle vaart de provinciale weg van Zevenbergen naar Moerdijk intnsschen ruimschoots signalen voor zijue nadering gevende. Een krantenbezorger meende nog juist per fiets deu trein te kunnen passeereD. Toevallig gleed hij uit en viel vlak voor de machine, welke hem een twintig meters ver meesleepte. Toen de trein stilstond bleek dat hij bekneld zat tusschen een paar stangen aan de machine, waarbij hij een rib gebroken en een paar kneuzingen had opgeloopeu. Treinroof. In den trein van Kesteren naar Amersfoort is een passagier van een portefeuille, inhoudende f 300, beroofd. Auto-ongelukken, la Den Haag is een 11-jarig meisje iu di van Boetselaerlaan door een vrachtauto aange reden en ernstig verwond in de ouderlijke wo oing binnengedragen. Kort daarna is het meisji overleden. Te Maarsen speelden eenige kinderen ron om een stilstaanden vrachtauto en vermaakte zich door op en af de treeplank te springen Toen de auto plotseling wegreed kwam ee zevenjarig knaapje oüder het voertuig. Het wtti overreden en onmiddellijk naar het ziekenhu gebracht, waar het evenwel kort na aankoms aan de bekomen kwetsuren overleed. Te Utrecht stak een 4-jarig joDgetje dat het trottoir eener straat aan het spelen was plotseling de straat over. Hij werd door ee vrachtauto gegrepen en gedood. Wapendiefstal, Door de recherche te Amsterdam is in sameD werkiog met de politie te Laren aldaar ee stucadoor gearresteerd, onder verdenking va ontvreemding van eeu aantal refolvers en dolke: uit de Oranje Nassaukazerne te Amsterdam. Advocaat, geen sterken drank. Voor het kantongerecht te Middelburg hebbe verschillende verlofbouders aldaar terecht gestaan beklaagd van overtreding der drankwet, bestaand iu het voorhanden hebben hunne localiteite van advocaat. Het scheikandig onderzoek in he laboratorium van den keuringsdienst van ware te Goes toonde aan dat de verschillende in besla geuomen merken advokaat 7 tot 14 pet. alcohc bevatten. Naar aanleiding daarvan vroeg de ambtenas van het openbaar ministerie ontslag van rechts vervolging op grond er van dat eeu zulk ee |lein percentage alcohol bevattende drank nie tot sterken drank gerekend kan worden. Overeenkomstig deze eisch ontsloeg de kanton rechter de beklaagden van rechtsvervolging, De geest des tijds Ergens in ous lieve vaderland woonde ee onderwijzeres, die volgens alle regelen van kunst aan een onzer kweekscholen een allei prachtigste eu gepertectionneerde opleiding gi noten had, maar er niet in slaagde, een betrekkin te vinden bij het groote aantal aktebezittel zonder werk. Vastberaden nam ze een besluit. En gehoe en gemanteld staat ze weldra op de stoep het huis van een oDzer Christelijke Schoolhoofdei die ergens tusschen Dollart en Schelde wood Ze belt aan en de collega, die haar open doi meent, dat ze voor hem komt. Maar dezen kei heeft bij 't mis, want onze juffrouw komt nii voor bèm, maar voor zijn vrouw. Die had n, een advertentie geplaatst voor een ^dagdienst bode* en daarvoor wilde bedoelde onderwijzen in aanmerking komen. „Kranig, maar diep-droevig" meent E. H. B weë „Waarom zoo droevig?" vraagt het Hbl., di vervolgt *De dienstbode van voorheen heel tegenwoordij meenen we, vaste juffrouw, waaruit blijkt, dat i nogal een en ander is veranderd of bezig is veranderen in de maatschappelijke verhoudingei Huishoudjuflfrouwen zijn er veel te weinii d. w. z. beschaafde, betrouwbare, maar gesto deerde joffers of althans juffrouwen met een ander diploma voor geheel, half of kwart inte lectaeel beroep veel te veel. Zou het niet aai beveling verdienen, met dit voor oogen eei een oplossiGg te zoeken die een te kort aan de eenen kant, overproductie aan den anderen kan nivelleert Eindelijk gesnapt. Een berucht strooper te Nieawpoort (Z.- had verscheidene vonnissen te goed, zonder d hij zich daartoe aanmeldde. Elke poging om he te snappen mislukken tot na toe, daar hij onvim k baar bleek. Meermalen was hij bijna geknij Bpooi doch steeds ontglipte hij. Deze week kwam meld politie andermaal aau zijne woning, weleude d man, hij thais was. Een agent werd aan de voorde )ewn geposteerd en twee drongen de woning binne De strooper wist echter op de zolderverdiepi te komen en sprong naar beneden nit een raa dat drie meter boven den beganeu grond n, waardoor hij weder was ontsnapt. Den volgeuden dag werd audermaal beprocfcekoi hem te grijpeo, thans met behulp van eejcslo politiehond, die hem opspoorde in de van voorzieue plasseD. Hij bracht den hond verschf dene messteken toe, maar deze liet hem evens laar niet los. Toch zag de man nog kans te ontsnappi in een woning te Langerak. Daar vond men h« )Q(j€ C. 3307 echi boe wer 1 een van troi kan scbi I Na dek mid rest aan mei doe! I der alwi doel lich dacl hij dich ,vei C moe e< I ondi E waa een dooi ruil COD( E of d vera V bew< nien L van Daa ichu een de i heer heid de ad re E T over D met M N V auto Ja terw; Jt van V. I daal wat lome n Tc lijn ileek Mi erna 81. In het dichtsbijzijnde stadje liepen de krantenjongens met hst laatste nieuws. Staakbeen kocht een conrant. 82. Er zou den volgenden dag op zijn door reis een Indische radja het stadje de eer aandoen van een bezoek. Staakbeen had een schitterend plan. 83. Met Dnimpie wachtte hij den volgen den dag den trein op, toen» die tusschen de berghellingen naderde. 84. Heldhaftig sprongen zij van het brug getje op het dak van den trein en kwamen goed terecht. (Wordt vervolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2