Scheren slraai", waarop de voorzitter antwoordt, waarom de Raad dan een paar jaar geleden een verbod uit vaardigde om in de Anthoniestraat niet meer met fietsen te rijden, aangezien deze straat beschouwd werd als te ziju een trottoir. De Leor J. A. 3tols vraagt of het schoolplein niet gebezigd moet worden als speelplaats en niet de openbare straat. De voorzitter zegt, dat hij er het nieuwe hoofd reeds op gewezen heeft en dat deze hom geantwoord heelt in den geest te zullen handelen, zooals hij, voorzitter, dit gemold had. Hierna sluiting der zitting. Door de huidverzachtende en huid- versterkende eigenschappen vao Parol kan men het stukgaan eu naschrijnen voorkomen als men vóór het inzeepen zich telkens in wrijft met een weinig 1- 33060 30-60-90 ct. PUROL BINNENLAND. De Koninklijke Familie heeft deze week een officieel bezoek gebracht aan de provincie Limburg. Bij die gelegenheid heeft Prinses Juliana bij Borgharen de eerste spade grond gegraven voor het Maaskanaal. De ond-miui6ter van Waterstaat König en Lely, die aan de voorbereiding van deze kanalisatie hadden medegewerkt, waren met lal van andere autoriteiten tegenwoordig. De huidige minister van Waterstaat ir. Bon- gaerts overhandigde aan de Prinses de spade die zij lacbeDd aannam. Volgens de aanwijzingen van den minister werd een vierkant stuk groud door de Prinses losgestoken en uit den grond gehaald. Met een kleor van voldoening gaf Prinses Juliana de spade daarop aan den Burgemeester eu zeide lacheud „Ik had eigenlijk het heele kanaal wel even kunnen graven". De spade zal in het gemeente-archief bewaard blijver. TH0LEN, 23 October 1925. Blijkens de uieuwe voorschriften voor motor rijtuigen die passagiers vervoeren tegen vergue- diug, de autobusdioosten alzoo, zijn slop- en standplaatsen aaugewezeu. Nu heeft dat ziju goede zijde. Maar de vraag komt tegelijk naar voren, waarom met de concessie tot het ver krijgen van een stand* en een Btopplaata niet tevens is vastgelegd, dat de autobussen ook op vaste tijden behooren af te rijden, althans zeker niet vroeger dan op hunne dienstregelingen alaat aangegeven. Men kan zich dan op die tijdstippen naar de stopplaatsen begeven, met de zekerheid, dat er een bus komt, en zouder te moeten ervaren, dat zB reeds vertrokken is. Als de dienstregeling een afrit aanwijst, bijv. des morgens kwart vóór 9, dan is bet een ontgoocheling als meu op dat tijdstip moet ontwaren, dat de bussen reeds een tien minuten tevoren ziju vertrokken. We weten wel, dat liet eigenbelaug mede brengt om de passagiers te gerieven, maar als men in de zucht om maar steeds de eerste te zijn op dat tijdstip van afrit geen acht meer slaal,dan kan men een zeker deel vau bet reizend publiek, waarvoor men dan toeh in het algemeen de dienst heeft ingesteld, dupeereu. Het scheppen vau een monopolie, in welken vorm ook, heeft nog geen recht op willekeurigheid. De heer M. van Egmond kantoorbediende ten postkautore alhier is te 'a Gravenhage ge slaagd voor bet vaktxamen in den telegraatdieust. Voor de hengsteukeuringeo vanwege het Nederlandsch Trekpaard zijn in Zeeland 320 hengsten aangegeven, waaronder 120 twee en een half-jarigen, die voor de eerste maal aan de keuring deelnemen. In de op .Zaterdag 17 Oct. gehouden Vergadering van den Raad van aandeelhouders der Waterleiding-Mij. werd de Balans, Winst en Verliesrekening voorloopig goedgekeurd. Door de aandeelhouders werd de Raad vaD Beheer gemachtigd, tot het sluiteu van eene obligatielening ter consolideering vau de hypot hecaire leening. ST-ANNALANP. Door de Landbouwvereeni- ging alhier werd aaubesteed de leveriug van 43200 K.G. kalizout i\ 40% en 6400 K.G. kaïuiet h 14% Per RW K.G. eu franco op den wageo. Iogeschreveu werd voor het kalizout door W. Heijboer te St-Annaland f 5,59, C. Then- nisse idem f 6,57, Centraal Bureau Rotterdam f 5,57, M. S. Cornelisse Tholen 5,53, B. van Geluk te Dordrecht f 5,50, Maatschappij tot verkoop van Hulpmest id. f5,48. Voor het kaïniel door M. S. Cornelisse Tholen (2,33, W. Heijhoer St-Annalaod f 2,29 Centraal Bureau Rotterdam 1 2,26, B. van Geluk Dord recht f 2,25, C. Theunisse St-Annalar.d 2,19, Maatschappij tot verkoop van Hulpmest te Dord recht 1 2,18. De levering van beide soorten is geguudaan de Maatschappij tot verkoop vau Hulpmest te Dordrecht. Door de Coöperatieve Steenkolenvereenjging „Ons Belang* alhier werd op 21 dezer aaube steed de levering franco voor den wal vau 146 S.ton Duitsclie steenkolen 70 5 80% grof. Aannemer werd de Scheepvaart- en Steenkolen- maatschappij te Rotterdam voor f 13 per S.ton. ST-MAARTENSDIJK. In een lot den Keu ringskring St-Maartensdijk behoorende gemeente werd ter levende keuring aangeboden een varken dat geheet werd goedgekeurd. Na de slachting bleek het te lijden aan een bnilengewoon ver spreide tubercnlose. Zondagavond 18 dezer is op den weg uaar Scherpenisse, het 12-jarig dochtertje van J. K alhier door een onvoorzichtig wielrijder uit Scherpenisse, zoodanig aangeredeu, dat bet meisje daarvan een hersenschudding bekwam. De alhier teu bate van het Roode Kruis gehouden collecte heelt opgebracht f 44.13. Ouder het rundvee van den landbouwer A. P. Geluk alhier is mond- en klauwzeer ge constateerd. In de Dinsdag gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier werd met algemeeue stemmen besloten het Kerkgebouw zoo spoedig mogelijk electrisch te doen verlichten. OUD-VOSSEMEER. Geen warme nazomer, geen zonnig najaar en toch werdeu ons rijpe aardbeieu en frambozen uit den toin getoond. Wonderlijke natnnr. ST-PHILIPSLAN D. Zaterdag 17 Oct. ji vergaderde in het Hotel „de Gouden Leeuw* te Bergen op Zoom de Administratieve ve.reeni- ging van Burgemeesters, Secretarissen en Ambte naren ter Secretarie voor West-N.Brabant en Oost-Zeeland. De rekening over het afgeloopen jaar werd nagezien en goedgekeurd, terwijl de contributie voor het loopende jaar werd bepaald op f 1. Wegens periodieke aftreding werden als leden vau het Bestuur herkozen de heereü P. J. v. d. Ven, Burg. vau Ossendrecht, tot Voorzitter, L. Nilaot, Burg. van St-Philipsland tot Vice- voorzilter, P. H. Geirnardt, coinm. ter Secr. te Bergen op Zoom tot Secretaris, E. L. M. Ilontelé, Hoofdcouim. ter Secr. Ie Roosendaal tot Penning meester en H J. Labau, Secr. van Tholen en B. A. v. d. Wielen, Burg. Nieuw-Vosmecr, leden. Besloten werd om voor de leden der Vereeui- ging en enkele genoodigden binnenkort een lezing te doen houden over de Gemeentrfinan- cien en daarvoor uit te noodigen den heer J. Meijer, Directeur v/h Centraal Bureau van Verificatie te 's-Graveuhage. De schipper A. V. schip „Advendu* eu C. C. F. Czn. schip „Vertrouwen", kwamen achter een sleep uit de Roosendaalsche vliet. Doordat ze op een bieteubak liepeu, bekwameu ze beiden lekkage. Nadat de lekken voorloopig wareD gedicht, konden zij de reis voortzetten uaar hier. Alhier ia opgericht oen atdeeliug van de Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij. Het be stuur is als volgt samengesteld P. C. v. Doorn, Voorzitter, M. v. Oeveren, Secretaris, Jb. Wagemaker, Penningmeester, A. Beurkens, J. Moerland, Bestuursleden. SCHERPENISSE. De collecte alhier gehouden langs de huizen door eeuige jonge dames, ten behoeve vau het Roode Krnis, heeft opgebracht f 28.40. lu de Maaudagavond gehouden stemmiog voor 3 leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk ziju uitgebracht 44 geldige stemmen, waar van de beeren P. Noordijke Mz. 41. J. Polter 37 en J. M. Muller 33 stemmen verkregen, die alzno herkozen zijn. Bij het huiswaarts keeren werd de metse laar J. L. Pagee in den avond, lusachen St-Maar- tensdijk eu Scherpenisse door een fiets, zoodanig aaugereden dat hij niet verder kou en met een auto thuisgebracht werd. Geneeskuudige hulp werd ingeroepen. Ernstige complicatiëu deden zich niet voor. GEMENGD NIEUWS. Vrij gesproken. De beide politiebeambten te Rotterdam betrokken bij het drama in de Schiestraat aldaar waarbij de molenaar Ambrosius het leven verloor, zijn door de rechtbank vrijgesproken. Typhusziekte. Te Hank gemeente Dussen woedt de typhus en reeds zijn 3 personen hieraan gestorven, n.1. een vrouw van '24 jaar, een meisje van 18 jaar en nog een jongen van 24 jaar. Naar men verneemt zijn er nu nog in de 30 gevallen van deze zoo gevreesde ziekte. Thans zijn maatregelen genomen eu barakken geplaatst. Op ver schillende plaatsen der gemeenten zijn thans de bekende biljetten aangeplakt van Kook uw drinkwater en uw melk. Algemeen wordt gedacht dat het water hier de hoofdschuldige is. Zondag jl. was er bij dr. De Groot te Dussen gelegenheid zich tegen deze ziekte te laten inenten, waarvan door een 200-tal personen gebruik werd gemaakt. De onbewaakte overweg. Op den Peizerweg onder Hoogkerk is een paard en wagen beladen met turf hij hef oversteken van den onbewaakten over weg door de Drachtster stoomtram omver gereden. De voerman, een 63-jarige turf schipper uit Groningen, kwam onder de locomotief terecht en was op slag dood. Zieke paarden. Aan de Oost-Groningsche grens zijn een veertig Duitsche paarden wegens ziekte in beslag genomen. Een jeneverdief. Door de recherche te Maastricht, die zich verdekt had opgesteld is in het gebouw van de distilleerderij »Het Haasjes aldaar, iemand op heelerdaad betrapt terwijl hij bezig was met het stelen van jenever. De dader, die reeds geruimen tijd in dienst der firma was, heeft in zes maanden tijds voor een waarde van circa f 1000 aan gedistilleerd ontvreemd. Een verlofhouder schijnt de hoofdafnemer te zijn. Gasverstikking. De bewoner van een villa in de Groot- hertoginnestraat te Bussum bemerkte bij zijn thuiskomst een sterke gaslucht in de keuken, alwaar hij zijn echtgenoote en een vierjarig kind bewusteloos in een stoel vond. Een inmiddels te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Bij nader onderzoek werd een gaskraantje opengevonden. De Moerdijkbrug in brand. Zondagmiddag was, waarschijnlijk door gloeiende kolen die uit een locomotief waren gevallen, de Moerdijkbrug in brand geraakt. Het vuur, dat het houten dek reeds over eenigen afstand verteerd had, werd gebluscht met enkele emmers water door personeel van den sneltrein Breda Rotterdam. Een gulzigaard. In Mei van dit jaar verloor een metselaar te Woensel op onverklaarbare wijze zijn horloge. Dezer dagen nu slachtte v. d. A. zijn intusschen vetgemest varken en wat bleek nu? In een der darmen van het dier bevond zich het verloren remontoir met een stukje ketting. Vermoedelijk is het uurwerk in het varkensvoer terecht gekomen en alzoo door het varken ver orberd. Gewicht neergestort. Aan de koninklijke hoogoven te Velzen is hij liet herstellen van een kolengrijper het contra-gewicht door onbekende oorzaak naar heneden gestort, waardoor twee werk lieden op slag werden gedood. Valsche banderollen. Te Voorschoten is een inval gedaan in een woning, waar valsche banderollen voor sigaren werden vervaardigd. Een drukpers en een groot aantal banderollen voor si garen werd in beslag genomen. Brand door een windruk. Zaterdagavond laat wilde een bejaarde visscher in den Hoogen Bijlmer zich ter ruste hegeven, toen plotseling een hevige windstoot den schoorsteen vernielde, die gedeeltelijk in het woonvertrek terecht kwam en wel op 'n brandende lamp, waardoor brand veroorzaakt werd. De vlammen vonden gretig voedsel in een grooten voorraad vischwanten. 290 visch- fuiken. en alle netten werden een prooi der vlam ook de woning, die geheel van hout was opgetrokken, brandde af. De bewoner wist zich met moeite te red den. Een kistje, waarin f 1000 aan bank papier,- werd later tusschen de puinhoopen teruggevonden; de inhoud was echter ge heel verkoold. Een ongelukkige reis. De stoomtrawler Y.M. 290 heeft een zeer sensationeele reis gehad. In het begin stond een der matrozen in het ijsruim, toen het onderste ijs bleek gesmolten te zijn, zoodat de bovenlaag wegzakte en de man onder het ijs levend hegraven lag. Gelukkig zag de verdere equipage het ongeval en werd de matroos uit zijn koude, gevaarlijke ligplaats op gegraven. Eenige dagen later kwam een golf over het schip, waarbij de stuurman werd weg geslagen en gekneusd werd. Hij moest blijven liggen en onder dokters behande ling worden gesteld, toen het schip aan kwam. Weer een dag later haalde men het net, doch ontdekte met schrik, dat men een niet ontplofte mijn had opgehaald. Wegens den storm heeft men die gevaarlijke vangst niet meegenomen, doch weer in zee ge worpen. Ongeluk. Een metselaar te Grave was aan het werk op het dak van de Ned. Herv. Kerk aldaar. Terwijl hij met een bak cement een ladder opging, viel hij achterover en kwam met zijn hoofd op een paar meter lager gelegen dak terecht. De ontboden geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Borculo na de ramp. Er komt nu voortgang in het herstel werk te Borculo. Het algemeen bouwplan met ontworpen nieuwe wegen en ver wijdering van in den weg staande complexen van gehouwen heeft eenige weken ter inzage gelegen. Slechte één burger van Borculo blijft zich verzetten, overigens is met alle eige naren reeds een accoord getroffen. Reeds zijn verscheidene woningen aan besteed. Zij dragen de namen van Hilversum, Amsterdam, Utrecht, Zutphen, Duitschland, Emons, de Toekomst enz., o.a. naar de steden van waaruit de gelden in 't bijzonder aan Borculo werden gezonden. Nagenoeg *100% van de herstelkosten wordt toegekend aan de betrokken be woners. Een uur na de ramp wist ik al, zei de burgemeester, dat het daarheen moest. Zelfs zullen zonder tegemoetkoming in de bedrijfsschade vele, zoo niet alle, burgers den strijd om het bestaan niet kunnen volhouden. Zeer vallen tegen de kosten voor herstel van de wegen en straten. In de kom zal hier stellig een bgdrag van f 50.000 mede gemoeid zijn. De wegen buiten kosten voor herstel zeker niet minder dan dit bedrag. Alle burgers zijn thans voor zoover noodig in noodwoningen onder dak. De burge meester was vol lof over de intensieve wijze, waarop de Maatschappij „Padox" de nood woningen had gebouwd en afgeleverd. Het zijn 70 a 80 stuks. Deze woningen zijn in den morgen na de ramp telegraphisch dooi den burgemeester op eigen risico besteld en zijn thans natuurlijk betaald en over genomen door het Steuncomité. De burgemeester deelde mede, dat de taxatie der schade weldra geheel zal zijn voltooid. Allerlei ingewikkelde kwesties hebben zich bij dat werk voorgedaan. Zij, die van hun schade nog geen aangifte mochten hebben gedaan, kunnen nu niet meer terecht, want na 1.1. Dinsdag wordt niet meer getaxeerd. Weer een noodlanding. Woensdagmiddag heeft te Lepelstraat een Belgische vlieger eene noodlanding moeten doen. Na te Antwerpen te ziju opgestegen had hij spoedig eene aanzienlijke hoogte bereikt en vloog in Noordelijke richting langs de Schelde. Plotseling werd hem het uitzicht belemmerd doordat hij in de wolken ge raakte. Toen hij eenigen tijd in de wolken verschuild was geweest, kwam hij wat naar omlaag. Hij trachtte zich te oriënteeren, doch kon niet meer .vaststellen waar hij zich bevond. Hij is daarop gaan zoeken of hij misschien zijn eigen terrein kon terug vinden. Dit gelukte hem echter niet, en hoe hij ook zocht zijn startplaats was niet meer te vinden. Langzaam verstreek de tijd en ook de benzine geraakte lang zaam op. De aviateur zag dit gevaar en besloot toen te gaan uitzien naar een ge schikt landingsterrein. Toen nu zijn voor raad benzine geheel was uitgeput, koos hij tot landingsplaats een weide. De motor werd afgezet en in glijvlucht kwam het ranke vliegtuig naar omlaag. Het cirkelde keurig langs den toren van Lepelstraat en met een sierlijken zwaai kwam het op de weide af. Deze weide is echter te klein om er behoorlijk te dalen. De aviateur ziende dat hij een te klein landingsterrein had en heslist in een sloot, waarlangs kreupelhout groeit terecht zou komen, kon met zijn stuurinrichting nog juist over deze hinder paal heen komen en kwam zoodoende in het bouwland terecht. Dit bouwland be groeid met winterkoren was te los om de machine behoorlijk te laten uitrijden. De motor was door gebrek aan benzine geheel stil gevallen. Toen het landingstoestel op den grond neerkwam werd op een dus danige wijze geremd dat na een vijftal meters te zijn voortgerold, het toestel over den kop sloeg. Met den staart omhoog stiet de motor, waarvan de cylinders voorop 't vliegtuig zich bevinden, in den grond en werd het linkerwiel van het landiugstoestel geheel verbrijzeld. Gelukkig, dat de pro peller in horizontalen stand was blijven stilstaan, zoodat deze geheel gespaard bleef. De veldwachter van Lepelstraat die de manoeuvre van het vliegtuig had gade geslagen, snelde ter hulp. De aviateur die vastgebonden zat, wist zich te bevrijden en kwam van uit zijne cabine behouden op den grond. De staart werd naar omlaag gehaald, en de materieele schade in oogen- schouw genomen. Niels anders dan het linkerwiel was vernield en de jonge aviateur was blijde dat deze landing op dusdanige wijze was verloopen. Dadelijk werd de commandant van de Koninklijke Maréchaussée uit Bergen op Zoom met het ongeval in kennis gesteld en dadelijk vertrokken de maréchaussée's naar Lepelstraat om krachtdadige hulp te verleenen. Postzegelverkoop. Evenals in Engeland het geval is, wil men ook hier te lande een proef nemen met den verkoop van postzegels in winkels. Amsterdam en Tilburg zullen 't eerst aan de beurt komen. Een bloedbad in de haven te Antwerpen. Aan boord van het stoomschip »Melitaa heeft zich deze week op een nacht een verschrikkelijk drama afgespeeld. De 56-jarige eerste stuurman Towers keerde, na een voorstelling in de Vlaam- sche opera te hebben bijgewoond, te onge veer half drie aan boord terug. Aan den wachtsman vroeg hij, of de kapitein aan boord was en op bevestigend antwoord ging de stuurman, die geheel normaal scheen, een revolver halen. Hij drong de hut van kapitein Clewe binnen en schoot dezen dood in zijn bed. Daarna liep hij de hut van den purser binnen, maar deze lag gelukkig niet te slapen. Vervolgens stormde hij naar de cabine van den eersten hulp machinist Gilmour en joeg deze een kogel door het hoofd. Door de schoten waren de andere leden der bemanning gewekt en eenige hunner trachtten den man te ontwapenen, doch de moordenaar Het zich niet gemakkelijk overmeesteren. Hij schoot in het wilde weg en trof daarbij den tweeden machi nist Holidav in de volle borst. Eindelijk kon men den woestelinggrijpen. Hij verklaarde aan de politie niet de minste

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2