Zenuw tabletten Gevatte Koude Sanapirin Ingezonden Stukken. bij de geestverwanten en enkele andere inge zetenen een lijst circuleeren om geld in te zameleD, teneinde een fonds te verkrijgen voor Torbonw of geheel nieuwen bouw der pastorie bij genoemde kerk, daar het gebouw verschillende gebreken beeft. Bij de patrijzenjacht blijkt, dat het aantal hoenders niet groot is; als straks de hazenjacht wordt geopend, zal uitkomen, wat reeds vorig jaar werd voorspeld, n.l. dat de hazenstand uiterst slecht zal zijn en in de naaste toekomst de familie lepelman weldra tot zoo'u klein getal zal gereduceerd zijn, dat een haas als rariteit te kijk zal gesteld worden. 32980 9 Mijnhardt Ztioowstillendzeoowaterkend. Buisje 75 Ct, ST-PHILIPSLANL). In de gehouden ver- ïergadering ïan de afd. der Schippers-Vereeniging „Schuttersèr" werd besloten ooi als liggeld vaD elke schipper die ligplaats op het slik van den reedijk van den Onden Pulder neemt f 2 te eiaehen ten einde daaruit te kunnen bestrijden het bedrag van f 50 dat genoemde afdeeling aan ^at Polderbestuur moet afdragen voor bet recht tan ligplaats aan dien dijk. Daar het aaulai joor het Bestuur te plaatsen palen tc gering zal jjijn, zal worden gevraagd er meerdere te plaatsen. STAVENISSE. Door de oudercoinmissie alhie worden pogingen aangewend om in den a.s. winter hier een cursus voor vervolgonderwijs te doen plaats hebben. In tegenstelling met de oude verordening op de heffing van kadegelden is de dubbele heffing uit de nieuwe verdwenen. De kleine verhooging van sommige artikelen comperseert dit voldoende om dit struikelblok uit den weg te ruimen. *POORTVLIET. Door den gemeenteraad is besloten tot aankoop van een lijkkoets, afkomstig vao eene begrafenis-ouderneming te Botterdam. T1JOLEN. Door de kinderen van de hoogste klasse van school A is den heer G. A. vao Overheeke bij ziju aftreden als hoofd dier school als blijk van erkentelijkheid en hoogachting een herinneringsgeschenk aangeboden beslaande in een fraai rookloestel van gebrand koper, welke attentie door deo heer Van Overbeeke op hi-ogen prijs is gesteld. BINNENLAND. Bij zijn afscheid als partijleider en bij het zich terugtrekken uit de politieke actie der S. D. A. P. is aan ter. P. J. Troelatra een reusachtige demonstratie gebracht uil erkente lijkheid voor het vele dat hij in het belaug der partij en in dat van het proletariaat heeft gedaan. U. M. de Koningin en Prinses Juliana hebben een bezoek gebracht aan den kruiser .Java" die teruggekeerd van zijn eerste oefen tocht sinds de vorige week in de Amsterdauische haven gemeerd ligt. Te 11.06 nur arriveerden de Koniugin met Prinses en gevolg aan het centraal station. De Koningin was gekleed in een beige mantel pak met bijpassenden hoed en een groote aigrelte en de priuses was gekleed in het lichtblauw. Ter untvangst wsren aanwezig hurgemeesty De Vlugt, en de wn. hootdcommis,aris van politie. Na begroetiug door den burgemeester reden de vorstelijke bezoekers naar steiger I aan de De Ruyterkade. Hier was een motorsloep van II. M.'s „Java" gereed. Onmiddellijk begaf zich het gezelschap aan boord. Toen de tooit rsloep van het steiger vertrok, klonk van de „Java" het eerste van de 35 saluutschoten, die tijdens de vasrt naar den oorlogsbodem gelost werden. De „Java", die gemeerd lag aan de boeien van de HollandAtnerikalijn met stuurboord naar de stad gericht, was bij het binnenkomen vao den trein gepavoiseerii. Onder op het hordes vao de statietrap werd H, M, ontvangen door den Commandaut van de „Java" kapitein ter zee L. J. Quant. Toen H. M. den oorlogsbodem betrad werden de pa- voiaeeringBvlaggen neergehaald en werd de Kon. Standaard geüeschpn. Tamboers en pijpers lieten den parademarsch hooreu waarna de Mariue- kapel het VViIhelmus inzette. Na de ontvangst inspecteerde H. M. de officieren, onleroffiiiereu en verdere equipage van de „Java". Vervolgens bezichtigde Zij het schip. Met toestemming van H. M. werd daarop vau de Koninklijke bezoekers en officieren aan boord een futo genomen. Bij het verlaten van het schip riep de comtnaudant kapitein ter zee Quant een „Lang Jeve de Koningin hetgeen door de geheele bemanning, die geparadeerd stopd opgesteld, met een drie werf hoezee werd beantwoord. Toen de Kouinklijke gasten den oorlogsbodem verlaten hadden en de Koninklijke Standaard was neergehaald, werd de „Java" opnieuw gepavoiseerd. Snel voet de motor weer naar de stad, weer klouken 35 saluutschuteu. Met den treiu van 1.03 uur vertrokken Koningin en Priuses naar het Loo. GEMENGD NIEUWS. De moord op den koopman Busch. Men zal zich de geruchtmakende zaak kunnen herinneren van de verdwijning van den koopman Bosch te Amsterdam sinds 1915, die begin dezes jiars in een gemetselde put iu etn garage is teruggevonden. Beklaagd vao dien moord wordt thans berecht de zaak tegen den aannemer Muijl- wijk. Ouder enorme belangstelling vindt die behandeling plaats. Bij de rechtbank heerscht de meeuiog dat de beklaagde medeplichtigen heeft gehad, en op elke wijie wil de president trachten nit te vis- schen of hij inderdaad helpers heeft gehad. Mnijlwijk verwerpt die veronderstelling ten eeDeDtnale. Met klem getuigt hij steeds het alleen te hebben gedaan, zooals hij immer heeft verklaard. Als het ooit anders uitkomt ben ik niet waard ooit weer bij mijn vrouw en kinderen terug te komen dan beu ik waard levenslang te wordeQ opgesloten. Een der hoofdgetuigen, Kort, heeft op ver schillende vragen van den president laten uit komen dat hij omtrent het graven van den kuil nimmer iets aan de politie, heeft medegedeeld. Het eerst heelt hij erover gesproken met den rechter-commissaris, nadat men hem en zijo vrouw gedurende een halven dag in arrest harl gehouden. Het bleek toen, dat Muijlwijk hekend had en daarom had getuige er geen bezwaar tegen den rechter-commissaris te vertelleo, dat hij den kuil gegraven bad. Hij heeft er nooit over gesproken omdat hij het Muijlwijk heeft beloold. Hij verklaarde: Ongeveer 7 a 8 jaar was ik bij Muyiwijk in dienst. Vaak is er in dien tijd onder het werk volk over de verdwijning vau Busch gesproken. Een of twee jaar na de verdwijning liep Muijl wijk gillend en mei de armen zwaaiende op de trap van het perceel Overtoom. Dit heb ik ge zien en een anderen keer heb ik Muijlwijk na denkend op de plaats in de garage zien staan, waar Busch begraven lag. Die 2 diugen heb ik, aldus getuige, gecombineerd, en toen ben ik naar Muijlwijk gegaan, wrar ik hem heb mede gedeeld te weten, dat Bosch iu den kuil in de garage begraven lag. Muijlwijk schrok hevig en ontkende eerst; tenslotte liep Muijlwijk weenend uitHet is zoo ik heb hem vermoord. Get. zegt dat Muijlwijk er toen belang bij had de zaak geheim te houden. Een heftig incident ontstond toen deze door Mnijlwijk werd beschuldigd dat hij hem geld had afgeperst, nadat hij den beklaagde tol eene bekentenis had bewogen, hetgeen door Kort ten stelligsie wordt ontkend. Een slecht verloopen proef. Dinsdag zou er te Rotterdam worden proef gevlogen met de Koolhoven F. K. 33, een nieuw, groot praehttoeslel van de Nationale Vliegtuigindustrie. Een tiental journalisten en eenige belangstellenden stegen omstreeks half elf in het fraaie toestel en vertrouwden zich toe aan de piloten Alers en Geysendorif. De start ging geheel regelmatig, het toestel verhief zich regelmatig. Maar plot seling bemerkte men met schrik, dat een der wielen was losgeraakt, dat aan den staalkabel bengelde. De bestuurder Geyssendorff, zoo vertelt de verslaggever der Maasbode, bleef een tiental minuten boven de Waalhaven cir kelen, om den menschen op bet vliegveld gelegenheid te geven, alles gereed te maken, wat voor een behouden landing dienstig kon zijn. In de cabine herinnerde men zich de behouden landing, maanden ge leden van een toestel uit Engeland, dal eveneens onderweg een wiel verloren had. Toen wist de piloot liet niet en moest hij door vliegers van de Waalhaven worden gewaarschuwd, maar nu wist men het gevaar, hetgeen een groot voordeel was, ofschoon de grootte en zwaarte van de »kist« wel weer een nadeel kon worden genoemd. Met een waarschuwing, om zich toch vooral goed vast te houden, kwam het sein, dat Geysendorif zou trachten, het toestel veilig neer te zetten. Angstige mo menten volgden. Het was nu: er op of er onder. Het toestel beschreef een grooten bocht, kwam zoodoende tegen den feilen wind en toen zette Geysendorif het op het eene wiel, waarop het vijftig meter voortrende, tot de band klapte en met een ruk de Koolhoven F. K. 33 op zijde viel, met den vleugel in den grond kwam en kreunend stopte, zon der dat iets ernstigs gebeurde. Het moment, dat volgde, was groolsch. Met een schreeuw vlogen allen van hun zitplaatsen en dron gen naar de cabine om den kranigen piloot Geysendorif de hand te drukken. Toen kropen allen het toestel uit, van onder den vleugel. Van alle kanten kwamen hijgend menschen aanloopen en auto's aanrijden, ook één van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, welke gelukkig God zij dank overbodig was. Toch was het gezicht van den van den weg naderenden auto niet - prettig geweest. De geluicwenschen waren niet van de lucht. Even een tragisch oogenblik, toen de monteur, die speciaal belast is met het toezicht op de landingstoestellen, overkropt van zenuwen zich op den grond wierp en ten slotte weenend het veld opvluchtte Men was beneden uiteraard meer bezorgd geweest dan de menschen in het toestel, en allen waren hoogst dankbaar, dat alles zoo goed was afgeloopen. Geen wonder, dat het gezelschap in triomf naar het res taurant werd gevoerd en daar uitbundig geklpnken werd op de stuurmanskunst van de piloten Geysendorif en Van Aler. Een brutale diefstal. Een 18-jarige bediende van den dienst der schatkist te Nevers (Fr.) die het volle vertrouwen genoot van zijn chefs, is erin geslaagd ongemerkt 100 bons van de natio nale verdedigiug a 10.000 fr. elk, weg te nemen. De bons waren ongemerkt, doch met een vriend bracht hij er de noodige stempels op aan en een datum, welke het mogelijk maakte de bons, die voor de helft een omlooptijd van een jaar en voor de andere helft van zes maanden hadden, dadelijk in te wisselen. De vriend, die winkelbediende te Parijs was, zou voor de inwisseling zorgen. De dief bezorgde zijn vriend een aanbeveling voor een oom in Parijs, opdat die hem bij de inwisseling zou vergezellen, daar de heertjes de vrees koesterden, dat het verdenking wekken zou als een jongmensch alleen de bons kwam inwisselen. De inwisseling slaagde aanvankelijk naar wensch. Reeds 32 bons waren ingewisseld, toen er eindelijk een geweigerd werd. Dat wekte het wantrouwen van den oom van den dief op, die'dadelijk de politie waarschuwde. Deze stelde on middellijk vast, dat de bons valsch waren, en slaagde er in den dief, die zelf juist dien dag te Parijs kwam en zijn vriend in te rekenen. De betaalmeester te Nevers had toen van den diefstal nog niets ont dekt. Hij kreeg het bericht er van tegelijk met de mededeeling van de aanhouding der jeugdige boosdoeners. Van het geïnde geld was nog slechts 2000 fr. uitgegeven. Vrouw verhrand. Men meldt aan de Maasbode uit Oss: Maandagnacht brak een felle brand uit in een landhouwershuis, bewoond door twee gezinnen. Een bewoner, H., redde zijn twee kinderen. De wed. B. trachtte uit een zij raam, terwijl alle uitgangen versperd waren, zich in veiligheid te stellen. Op hetzelfde oogenblik kwam het stroo, waarmede het huis gedekt was, naar beneden, zoodat de weduwe B. dooreen vuurpoel van vlammen omringd werd, welke het de brandweer onmogelijk maakte haar te redden. Voor de oogen der omstanders verbrandde de vrouw levend. Inbraak. Maandagnacht is ingebroken in de Hoog straat te Rotterdam, in een magazijn van heerenmodp-artikelen. De dieven hebben zich toegang verschaft tot den kelder van het huis. Daarna zijn zij naar boven ge- loopen en door het keukenraam op het platte dak gekomen. Over de daken hebben zij zich daarna naar genoemd pand in de Hoogstraat begeven. Na een zolderraam te hebben ingedrukt, zijn zij op de maga zijnen gekomen. Alles werd daar overhoop gehaald en doorgezocht. Het gestolene vertegenwoordigt een wa'arde van ongeveer f1400. Kies- en Aangezichtspijn, Influenza, Rhenmatiek, verdrijft men door de 32981 10 genezende, pijnstillendwerking van Buisje 75 ct. Mijiihardt) Vermoord. Dinsdagnacht reed de onbezoldigd rijksveldwachter P. Verkennis, tevens jacht- 1 en visscherij-opziener, per rijwiel naar Weert in Limburg. Even voor het verlaten I van de kom der gemeente Nederweert werd hij door twee personen aangevallen. In de worsteling die daardoor ontstond zijn den veldwachter een vijftal diepe messteken in den rug toegebracht. Nadat de onverlaten gevlucht waren, is de man na uiterste inspanning aan den kant van de sloot terecht 'gekomen, waar hij na verloop van een kwartier aan de bekomen verwondin gen overleed. Toen kort daarop een zwager van den getroffen veldwachter op pad ging om zijn zwager op te sporen, ontmoette hij hetzelfde tweetal en vroeg hun naar den veldwachter, onbewust van het drama dat zich reeds had afgespeeld. Als antwoord op zijn vraag ontving hij ook enkele ver wondingen. Het tweetal daders is gearres teerd. Weer een. Sürveilleerende agenten werden door geschreeuw en geklop opmerkzaam ge maakt dat zich een kind in de Oranje Nassauschool aan don Beukelsdijk te Rot terdam bevond. Na den sleutel bij den conciërge te' hebben gehaald, werd de 9-jarige knaap uit het gebouw bevrijd. SPORT. Tbolen. Zaterdag hield de „Gevleugelde Post duif" een wedïlucht nit Mous. Prijzen F. Nijs 1 en 3, L. M. de Heer 2 en 10, C. Praat 4 en 8, C. Russcher 5, A. P. M. Voets 6, A. Wageinaker 7 en C Hoek 9. De le, 3», 6e en 10e prijs waren speciale prijzen. LAND- EN TUINBOUW s-tt op Zoom ge- Bij de Woensdag te pkeuring zijn o.^p* houden jaarlijkscke hengeler .ob.-ller- goedgekeurd Georges van J. A. Akkermans te St-Annaland, Paljao van M. Goorden te Ond-Vosseineer, Jou- bert II de Belle van J. Zandee te St-Annaland, Jalon de Laboureur van A. E. van der Siikke te St-Maartensdijk, Eerdinand van Gebr. A. en P. Boudeliog te Anna Jacobapolder, Fits de Mous- liqne van E. J. Kosten te Tbolen, Vilal de Knocke van de Hengstenvereeniging te Tbolen, Snccessenr en Mauua van Grappe beide van J. F. Brooijmans te Sl-Annaland, Bon Vivant van J. Wisse te Anna Jacobapolder, Jan de Fiston van C. Poi iertnan te Tholeo. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlij opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. M. d. R. Vergun ine een plaatsje in Uw blad. De winteravonden naderen en daarmee de tijd voor de lezers onder ons. Het komt me daarom gewenscht voor onder de aandacht van het publiek te brengen, dat de Nutsbibliotheek, die tijdelijk gesloten was, weer geopend is elkeo Zaterdag van 25 uur. De catalogus is geheel omgewerkt eu herzieu. Alle nieuwe werken, in de laat9te jaren aangekocht, zijn er in opgenomen. Speciaal is dit jaar de afdeeling jongens- en meisjesboeken met pl.m. 90 nummers vermeerderd, waaronder het beste en nieuwste op dit gebied. De gewone ontspanningslectuur voor volwassenen omvat meer dan 800 nummers. Het wetenschappelijk gedeelte is vry goed voorzien. In de toekomst zal hieraan bijzondere zorg besteed worden. Me dunkt, de Thoolsche burgerij wordt in de gelegenheid gesteld zich op goedkoope wijze aange naam bezig te hoaden of aan eigen ontwikkeling te werken. Met dank voor plaatsing, Uw dn., J. WAVERIJN. [erl iler Det D.\ bun gii| i mof The PUBLICATIËN. Borgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend dat het tot nadere aankondiging verboden is binnen de kom der gemeente met wagens en karren anders dan stapvoets te rijden. Tholen, den 25 September 1925. 6 De Burgemeester vau Tholen maakt bekend dat op Zaterdag 3 Oct. 1925 eene geldinzameling voor het Roode Kruis zal gehouden worden. Tholen, 25 Sept. 1925. 5 De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag den 3 October a.s. des middags" te 12 uur, ten Raadhuize aldaar, EEN HOOP COMPOST publiek verkoopen 8 32992 De aanwijzing geschiedt door den karreman. Tholen, 25 Sept. 1925. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 1824 September. Geboren Maatje Pieternella, dv. K. Baaijvan der Hoofd. Ondertrouwd: A. J. Geluk en C. J. Rijstenbil beiden wonende te Tholen. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep by de Chr. Ger. Gem. te Ederveen door ds. L. Boone te St-Philipsland. PREDIKBEURTEN Zondag 28 Sept. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorin. 10 uur ds. Verschoor en nam. 2.30 ds. Dateraa. Geref. Kerk voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10 uur nam. 2.80 en '8 avonds 6.30 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. GEEN DIENST. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur ds. Bouma en 's avonds 7 uor leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 d9. Oskam en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem., voorm. 10,30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30, leeskerk nam. 3 uur ds. Moerman. Oad Geref. Gem. voorm 10,30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en 's avond» 7 uur ds. Moerman. (Beide diensten collecte ziekenfonds) Oud Geref. Gem. voorm. 10,30, nam. 3 uur en 'i avonds 6.30 uur leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en 's avond» 6 uur ds. Oskam. Oad Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en 's avond» 6 uur leeskerk. Oud-V'ossemeor. Ned, Herv. Kerk voorm. 10,30 ds, Daten* (Oogstpreek) en nam. 3 uur leeskerk. (Beide diensten Oogstcollecte.) Geref. kerk voorin. 10.80, en am. 3 uur er; 's avonds 7 uor cand E. d Jotjg- ie Rotterdam. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uar leesferk. St-Philipsl?ütl. Ned. Iierv. 'Kerk v-ru. geen dienst en nam. 3 uur d9. Van Doom. Chr. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 3 en 'a avonds 6.30 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 25 Sept. 1925. Noteeriug te Tbolen. Boereubotpr ^1.35 per pond. RrEiereu 8 cent per 'stok." Noteering te -..uuciuurg, 24- oept. ^LTbüboter (part, prijs) f 1.2772 Temperatuur van het Scheldewater te Tholen Sept. Graden C. Zaterdag 19 14,2 Zondag 20 14,2 Maandag 21 14, Dinsdag 22 14, Woensdag 23 14, Donderdag 24 14, Vrijdag 25 13,3 in i feil d ei iht, inji ieoi Hi idei it c mn tefl gei N< 82 2.— T. V< tog e R sTl Bi Kr<

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2