IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Tweede Blad. VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1925. 7 GEMEENTERAAD. ST-MAARTENSDIJ K, 28 Aug. voorm. 11 uur. Voorzitter de heer J. Polderman, burgemeester. Tegenwoordig alle leden en de secretarie. Na leziDg en onveranderde goedkenriDg der notulen, waaruit bleek dat de heer W. A. van Nieuwenhuijzen te Oud-Vossemeer geen genoegen neemt met de te converteeren leeniog van 1 12000 in een 5 pCt's. Bij gedane kasopname bij den gem.-ontvanger bleek aanwezig te zijn t 5379.88, overeenkomende met de aanwijzing der boeken. Bericht van ontvangst door Oed. Staten der vastgestelde verordening houdende voorschriften voor het verkeer met motorrijtuigen tegen ver goeding. De voorzitter voegt er aan toe, dat de ver- orderdening reeds is afgekondigd eti in werking is getreden. De raad verheugt er zich over, dat nu het stoppen vooral in de Molenstraat thans het ver keer niet meer zal hinderen, dat er vooral in de peecampagne veel last van kan ondervinden. Op een verzoek tot ontheffing van een aanslag van hondenbelasting, ouidat het belastingobject niet losloopt, doch als vaststaande waakhond dienst doet, wordt gunstig beschikt. Naar aanleiding van het voornemen om het aan J. van Vosseu, krachtens de landarbeiderswet, afgestane land, in verband met diens vertrek uit de gemeente, is van dezen een schrijven ont vangen met het verzoek om daaraan geen gevolg te geven, daar hij naar deze gemeente zal "lerug- keeren. Aangezien het bewuste land in eigendom toebehoort aan het Weezen-Armbestuur en de b.Wnikkiug buiten de bevoegdheid van den Raad valt, wordt bet schrijven voor kennisgeving aangenomen. Hoogstwaarschijnlijk in verband met voren staande zaak zijn verzoeken ingekomen van-wed. C. vau Houdt en Iz. Jasperseu om in aanmerking te mogen komen voor de verloting van een stukje vrijkomend land. Ad.eï-saoteo zuilen op de lijst der gegadigden worden geplaatst om te zijner tijd te kunnen deelnemen aan de toewijzing van land. Door J. van Nieowenhuijzpn Sr. is een nota ingezonden f 25 wegens het ophalen der water- penningen bij de bewoners van de gemeentehuizen gedurende 1924—25. De billijkheid in acht nemende, wordt de rekening geaccepteerd. Een door de gemeenteambtenaren reeds in gediend verzoek om hunne pensioensbijdrage geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente te nemen wordt aangehouden tot bij de be handeling der a.s. begrooting. Blijkens de laatste wijziging der Pensioenwet zijn zij wier salaris minder bedraagt dan 400 's jaars, niet meer pensioengerechtigd. Nu heeft zegt de heer Vroegop Van Oefeleu als bakenmeester gedurende 2 jaar f 4.25 premie betaald, terwijl dit nu vervalt. Is het inderdaad waar, dat deze dit terugkrijgt, gelijk de heer Kloet in de vorige zitting heeft gezegd. De beer Kloet kan zich dat bezwaarlijk her inneren. Toch wordt het door andere leden bevestigd. De voorzitter zegt dat ncch de heer Kloet, noch hij, dit kannen gezegd hebben, daar er inderdaad niets wordt teruggegeven. In Joli 1922 vielen ze onder de pensioenwet en thans met de wijziging niet meer. Maar ze behoeven er niet uit; als ze zelf willen blijven doorbetalen, kunnen ze er in blijven. De heer Vroegop merkt op, dat dit toch niemand doen zal, als men er toch geen pensioen voor krijgt. De rekening Tier gemeente in ontvang op f 94.679.71 en in uitgaaf op f 95.998.67, alzoo sluitend met een naadeelig saldo van f 1313.96 is door den raad in petit-comité onderzocht en is, blijkens mededteling van den heer Koopman accoord bevonden, weshalve tot goedkeuring kan wordeu gecouclüdeerd. De voorzitter merkt op, dat het kwaad slot is ontstaan door bijzondere uitgaven, waarop bij de begrooting niet gerekend was. Zoo is voor riooleering f 875 en voor de gemeentewoningen f1540 uitgegeven, die in de begrooting geene dekking voude», terwijl het subsidie van f 1000 aan de centrale evenmin was tevoorzien. In- tnsschen blijkt uit den vooruitzieuden blik van deD Raad, dat men het goede stelsel: huldigt om de huidige lasten niet op het nageslacht te schuiven. Deze rekening evenals die vau het woning bedrijf wordt voorloopig vastgesteld. Goedgekeurd wordt die van het Weezen- Armbestuur io ontvang op f 20.791.835, iu uitgaaf' op f 12.899.90, alzoo met goed slot van f 7.891.935. Aangeboden wordt de gemeente-begrooting voor 1926 tot een balaoscijfer van f84.951.025 en die vaa den kapitaaldienst op 1116.23, ale*' •ityede die van het woningbedrijf op f 10.900. De begrooting van het Weezen-Armbestuur beloopt in ontvang en uitgaaf f 23 893.9 7 J/2* Daarin is begrepen een bedrag vau f 3000 ale tegemoetkoming in de kosten van krankzinnigeu- verpleging, nu de Prov. bijdrage aanmerkelijk is verminderd en mitsdien de gemeente zooveel te meer zou moeten uitgeven. Genoemd bestuur acht zich moreel verplicht die verpleging ten deele voor zijne rekening te moeten nemen. De Raad aanvaardt dit dankbaar. De heer Hage heeft zelfs van nabij gehoord, dat het bestuur niet ongeneigd zou zijn om de bijdrage vau f 375 op f500 per verpleegde te brengen. Deo voorzitter is hiervau niets bekend. De verschillende begrootingen zullen in een comité-vergadering worden onderzocht. Een wijziging van de begrooting 1925 tot een cijfer van f4769.64 wordt goedgekeurd. Eenerzijds wordt zij gevormd door achterstallige iukomsteo, anderzijds o.s. door verplegiugskosten krankzinnigen f 2744 17, kiesverrichtingen f 125, onderhoud straten en pleinen f 500, rente f 20, Polderlasteu f 60, Centrale f 1000, verzekering enz. schilderijen f 843.49. Na afhandeling der agenda spreekt de heer Vroegop er zijne verwondering over nit, dat hier niet, zooals elders, een voorstel wordt gedaan ten opzichte van gehuwde onderwijzeressen. Hoewel we nog wel niet zoo'n geval hebben, sluit dit de mogelijkheid niet uit, dat het zich iu de toekomst kan voordoen. De voorzitter heeft geen bezwaar om dit in nadere overweging te nemen. Verder deelt hij mede, dat Burg. eu Weth. eene opgave hebben gevraagd van het binnen- schilderwerk van de woningen in de Boschslraat. Dit is een zeer aanzienlijk bedrag, dat voor een uitvoering iu ééus te veel zou kosten. Daarom hadden Burg. en Weth. zich voorgesteld een negental woningen te doeo verven, waarvan de kosten bedragen f 336.13. Evenwel is het buiten- verfwerk nog dringender noodig, doch hiermede behoort te worden gewacht tot. het voorjaar. De heer Koopman geeft in overweging om het volgend jaar dat verfwerk niet uitsluitend aan ééu man te geven, doch aau twee. De voorzitter meent dat dit andere gedeelte ban wordeu aanbesteed. Dit wordt goedgevonden mits er dan behoorlijk wordt voorgeschreven dat er deugdelijke grond» stoffen worden gebruikt. De voorzitter zegt, dat, naar aanleiding vau bet geopperde denkbeeld om de stadsmestput te verplaaisen, zijn aandacht is gevallen op het terrein aau de Westvest achter Bil. Dit terrein wordt echter niet als geschikt geoordeeld, terwijl de opruiming van de daarop staande varkenshokken een groote last zou ver oorzaken v/d onderscheidene houders vau varkeus. Door den Ijeer G. J. de Wilde is de Drieborg beschikbaar gesteld, onder voorwaarde dat dan de mest voor hem is. Daar io dit geval wellicht anderen ook terrein zouden willen beschikbaar stellen en ook de jaarwedde van Moerland eene wijziging zou moeten ondergaan, zal men dit punt nog eens nader bezien. In dit verband zegt de heer Quakkelaar dat het neerwerpen van allle mogelijke vnil in de nabijheid van zijne schuur een eiude moet uemen, daar hij er anders den inspecteur van de volks gezondheid mee iïr kennis zal stellen. Verder deelt de voorzitter nog mede dat de levering vau de aangekochte keien niet zoo vlot gaat als mocht verwacht wordeD. Van de 40.000 zijn er 12.000 geleverd, waarvan 8000 nieuwe, doch de qualiteit is niet zoo goed als van de monsters der oude. De Fouw heeft den leveran ciers per deurwaarder doen aanzeggen, dat de levering tusscben 21 Aog. en 1 Sept. moet plaats hebben. Burg. en Weth. wordeu gemachtigd de keien, als zij niet voldoen aan het monster, te weigeren, Ter vaststelling van de tarieven voor het huren van terrein op de kleine kade tot opslag van peeën zal eene conferentie worden gehouden met vertegenwoordigers van de fabrieken. Door den heer Vroegop werd in overweging gegeven om niet per M2, maar het terrein per bepaalde oppervlakte uit te geven, daar men anders een zeer beperkte ruimte neemt, doch buitengewoon hooge hoopen maakt. De heer Vroegop vraagt of het pad achter de woningen van het Kaadje, dat aan de voor zijde voor wagenvervoer is afgesloten, niet verhard kan worden, daar dit wegje soms zeer slecht is, terwijl de bewoners er dikwijls producten per as moeten aanvoeren. Barg. en Weth. zullen de wagensporen telkens met keislag doen dicht maken, waardoor men wel een beter pad zal verkrijgen. Eindelijk deelt de voorziiter nog mede, dat de toren, voor wat het houtwerk betreft, iu een positie verkeert, dat zij noodwendig moet worden nagezien. Doch daar men hiertoe eeu deskundige op dat gebied behoort te raadpleegen, worden Burg. en Weth. gemachtigd zich in verbiuding te stellen, hetzij met den rijksbouwmeester of den opzichter der laudsgeboawen. Daarop wordt de zitting gesloten. OUD-VOSSEMEER, 31 Augustus 1925. Voorzitter de Burgemeester. Atwezig ibet kennisgeving de heer Den Engelsman. Na opening der Vergadering worden de notulen gelezeu en onveranderd vastgesteld. Ingekomen een schrijven van A. P. vaD den Hout, houdende verzoek om de uitvoering van het straatwerk voor zijn woning voor rekening

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 3