Zenuwen Mijnhardt De lotgevallen van Staakbeen en Duimpie. Veilen beslist noodzakelijk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Poortvliet. Ml in hetzelfde slopje niet anders paarden te mogen leiden dan aan de hand. Met alg. st. goedgekeurd. Een wijz. der begrooting 1925 wordt goedgevonden. Bij de rondvraag vraagt de heer Potappel of bij de herplaatsing van den door een aanrijding beschadigden wegwijzer bij het postkantoor, deze nog achteruitgezet zal worden. De voorzitter deelt mede hieromtrent overleg te hebben gepleegd met dhr. Amsing te Tholen, als consul van den A. N. W. B., en met dien is overeenge komen dat de paal tegen het trottoir zal worden geplaatst. Hierna sluiting der vergadering. komen tot rast en worden gesterkt door Zenuwtabletten 8 82907 Buisje 75 c. THOLEN, 4 Sept. 1925. Alvorens de Chr. school aan de Geref. Gem. alhier op 2 September officieel in gebruik zou worden genomen, heeft ds. Kersten van Yerseke Vrijdagavond eene wijdingsrede gehouden in het kerkgebouw dier gemeente, waarbij hij de gedachten vastlegde bij het laatste gedeelte van Jesaia 38 19. In die Gods ordonnantie „de vader zal den kinderen Uwe waarheid bekend maken", ligt een hoogst verantwoordelijke plicht opgesloten, als deel der opvoeding. Maar er mag niet uit worden afgeleid, dat de vader alleen dien plicht heeft. lutegeDdeel, ook op de moeder rust dio verantwoordelijkheid. lu de praktijk van het leven zien we tal van voorbeelden dat het voor naamste deel zelfs door de moeder wordt waar genomen, als de vader, om het brood voor de zijnen te verdieuen niet altijd te huis i9 en gelijk bijv. de visschers, zelfs dagen achtereen van huis is. De invloed die van de opvoeding uitgaat is vau alles overheerscheode waarde op de vorming van het kind. Maar daar komt ook een tijd dat het kiud moet worden toegerust mei kenuis om door het leven te kunnen gaan. Daar zijn de scholen voor, omdat vader of moeder dat tot op zekere hoogte niet kunnen. Lezen, sohrijven en rekeuen en eenige andere minder dringende vakken worden aangeleerd. Tot dusver geschiedde dat op de openbare school, maar die school kon om hare neutraliteit niet voldoen aan de Gods ordonnantie om den kinderen Zijne waarheid bekend te maken. Zij kou dat niet doen met hel oog op de kinderen van verschil lende gezindten, en voorzeker niet wat de ge schiedenis betreft waarin zij de hand Gods moet wegdoezelen. Maar bovendien gaat het niet uit sluitend om het leeren lezen, schrijven of re kenen, maar om de wijze hbs het geleerd wordt en of wij er in plaats van een natuur-evolutio- naire outwikkeling, een bovenmachtige ontwik keling in hebben te zien. In de liju van de onafwijsbare hand Gods, die wij daarin hebben te onderkennen, hebben we christelijke scholen noodig. Niet wil bij het pleit opnemen voor alle christelijke scholen of alle christelijke onder wijzers, maar dat ontslaat niet van dien godde- lijken eisch om den kinderen Zijne waarheid bekend te maken. Eu waar nu bier ter plaatse zulk eene school staat geopend te worden, hebben de ouders den duren plicht om hunne kinderen, wien Zijoe waarheid moet bekend gemaakt worden, in dat voorrecht te lateu deelen. Het personeel draagt een bnitengswone verantwoordelijkheid, en het moet geschraagd worden door het gebed der gemeente. Die plicht wordt in haar midden nedergelegd, hoe sceptisch men aanvankelijk in eigen midden ook tegenover deze nieuwe school moge staan. Z. Eerw. riep Gods onmisbaren zegen in over de school en over het werk daarin te verrichten, dat te Zijner eer geschiedt. Daarna werd overgegaan tot de installeering van het personeel. Den heer J. L. Geluk, die als hoofd de leiding op zich zal nemen, werd gewezen op den zwareu arbeid die hem wacht, op de grootscbe taak die hij op zich genomen heeft en op de schooue vruchten die te oogsten zijn, wanneer men uitslnitend Gods ordonnantie in het oog houdt. Den heer Boenders wiens land ontnomen is, krijgt iio door Gods raad een andere akker te bewerken, zij Gode's zegen aaubevolen evenals mej. Cysouw van YVeineldinge die in een chris telijk gezin opgevoed, dit thans beeft verlaten om mede te werken aan de vorming van de jeugd tot deugdzame in de maatschappij maar ook tot burgers en burgeressen van het Hemelrijk. Dank werd gebracht aan het college van Burgemeester en Wethouders, dat zijne belang stelling heeft getoond door deze inlaidiog met zijne tegenwoordigheid te willen veieereo. Den burgemeester werd tevens erkentelijkheid betoond voor deu steun die. iu de. totstandkoming van deze school van h6tn is ondervonden. Het nieuwbenoemde hoofd de heer J. L. Geluk verbond zich aan ziju nieuwe taak met eene rede waarin de noodzakelijkheid van christelijk onderwijs werd aangetoond. De burgemeester wenschte de Gereformeerde gemeente geluk met haar school terwijl het hoofd der zusterschool te 's Gravenpolder de gevoelens van zijne school en personeel vertolkte tegenover deze school, voornamelijk tegenover den heer Geluk, wien hij naast Gods zegen op ziju arbeid, eeu goede gezoudheid toewenschte. Ds. Kersten dankte allen voor het gesproken woord en de geuite wenschen eu sloot daarop met dankzegging de plechtigheid. Zooals onzeu lezers hekend 2al zijn, ver werkt het Dieuwe traclaat met België nog al veel verzet. Voornamelijk heeft dit ten oorzaak het uieuwe Schelderegiem, dat volgeus deskun digen allesbehalve in bet voordeel van Nederland is. Ook waterschapsbelangen zullen er door worden geschaad. Het Bestuur van den Zeeuwschen Polder- en Watfrschapsbond zit dan ook in deze zaak niet stil en zoo zal voor dien bond Zaterdag 12 dezer bij den heer M. J. Hoek optreden de heer J. C. Ramaer. We verwijzen voorts naar de in ons blad van heden voorkomende advertentie. Maandagavond gaf het Fanfaregezelschap „Concordia" ter gelegenheid van de i verjaardag ?an H. M. de Koningin een concert op de Markt. ST-MAARTENSDIJK. De alhier gehouden collecte iu zake de stormramp te Borculo heeft opgebracht f 937.35. ST-MAARTENSDIJK. De Provinciale Staten dezer Provincie hebben besloten ingaande 1 Januari 1926 de bijdrage in de verpIegiug»kosten van armlastige krankzinnigen te beperken tot f 210 per patiënt per jaar. In verband met dit besluit zul van genoemde datum al de Provincie geen aanspraak meer maken op een evenredig deel in bydragen van derden. In deze gemeente met een zielental van 2800 inwoners zijn 8 armlastige verpleegden. Het besluit der Prov. Staten beteekent voor deze gemeente dus een beduidend hoogere uitgaat. Hei dagolyksch bestaur heeft zich tot het Weezen- Armbestuur gewend of dit bestaur niet genegen was de verplegingskoslen mede te helpen dragen, zulks op grond hiervan dat de meeste verpleegden voor hun opname in „Vrederust" voortdurend worden ondersteund door het Weezen-Armbesiuur. Het Weezen-Armbestuur beschikt door verpachting van landeryen enz. over ruime middelen, zoodat zy niettegenstaande ruime ondersteuning het goed slot steeds ziet toenemeu. Door de opname van de personen iu het krank zinnigengesticht ziet de gemeente haar uitgaven bo- langryk toenemen en het Weezen-Armbestuur niet onbeduidend afnemen. Hit Weezen-Armoestuur heeft nu besloten onder goedkeuring van Ged. Staten ingaande 1 Jan. 1926 aan de gemeente een bijdrage te geven in de kosten der geneeskund ge verpleging van armlastige krank zinnigen ad f 375 per hoofd per jaar tot een maximum bedrag van 3000 en voorts jaarlyka te beslisseD of een bydrage zal worden bertendigd. OUD-VOSSEM EER. Maandagavond heeft Ond-Vossemeer's Muziekvereeniging zich ver dienstelijk gemaakt door op een geïmproviseerde tent ter eere van den jaardag der Koningin in het openbaar een cor.ccrt te geven. In aanmer king genomen den tijd der oefeningen, in April jl. begonnen, moet erkeud worden, dat de vorde ringen uitstekeud zijn en dat èn directeur èn leden eeu pluimpje verdienen. Misschien dat in de toekomst de ingezetenen nog wel eens iu de beurs zullen tasten om bet gezelschap een vaste inoziektent op bet Marktpleintje te schenken. In den Roolandpolder wilde op een hoeve een vrouw een braudend petroleumstel aanvullen met het noodlottig gevolg, dat de vlam er in sloeg en de kleeren der vrouw vlam vatten, in zoo'n erge mate, dat zij naar het Burgerlijk Gasthuis te Bergen op Zoom moest vervoerd worden in zeer ernstigeu toestand. Een bewoner der hoeve, die hulp bood bij het blusscheo, bekwam brandwonden aan banden en polsen. Het vullen van brandende lampen of stellen blijkt voor de zooveelste iraal, Hat het z er ge vaarlijk is, laat het eeD waatschowing zijn, want velen maken zicb er aan schuldig. Reeds veertien dagen geleden werd de opbreDgst van een bus-collecte voor de geteis terde streken ad f231.— ruim aan het Nat. Steuncomité overgemaakt, op Koninginnedag is door een achttal meisjes nog ruim f 1.68 ge collecteerd, zoodat f400 uit deze gemeente is afgedragen. STAVENISSE. 11. Maandagmiddag nain mej. T. Bos, die alhier 5 jaar onderwijzeres aan de o. I. school is geweest, afscheid van baar klasse en van de school. Heeren B. en W. kwamen haar, die door huwelijksplannen haar betrekking gaat verlaten, in de school compli menteeren eo dankten hasr, evenals het hoofd dea school, dhr. J. Oudesluiis deedvoor haar toewijding en de liefde aan het onderwijs be steed. Van eenige kinderen ontving zy stoflelijke bewijzen, terwijl haar leerlingen een tractatie ontvingeo. SCHERPENISSE. De melkverkoopers lieten door deu omroeper den ingezeteuen bekend maken dat de prijs der melk met 2 cent was verhoogd. Ze is nu van 12 op 14 cent de liter gebracht. Oumiddellijk daarop werd de omroeper last ge geven bekend te maken, ingeval de melkver- koopors de verhooging bleven handhaven, geen melk meer gekocht zal worden. LAND- en TUINBOUW. Verbrande bladeren. In het begin van de week werd onze aandacht gevestigd op de boomen in den tuin van de pastorie der Ned. Hervormde kerk, die langs het Verbrande straaije staan, 't Is net of ze> verbrand zijn werd er gezegd. Wij er op af. 't Is een eigenaardig gezicli', dio bruine bladeren. Al spoedig ziet men, dat er bladeren bij zijn, waar het bladmoes geheel en al is weggevallen en het skelet, het geraamte vaD het blad alleen in de lucht steekt. Een motje is hier aan hel werk geweest en wel het skoleteermotje van onze ooftboomen. Sommige blaadjes zyn toegevouwen. Daarin zit het jonge broed: de rupsjes van het motje. Dit is al de tweede generatie. De eerste generatie, die we op onze appel- en pereboompjes kunneu zien, komt in Juni. Omdat dan slechts hier eeu enkel blad is aangetast, valt de schade niet zoo op. Maar deze generatie is talryk en trekt de aandacht. Hoe werkt dit motje nu Ze eet aan de eene zijde het bladmoes weg. Aan de andere zijde wordt de opperhuid bruin en sterft af. Bij eenig heen- en weer- gaande beweging met wind, brokkelt die droge opper huid er uit en het skelet van het blad blijft over. Wat er tegen te doen De nesten, dat zijn de omgevouwen blaadjes en die plaatsen, waar 2 a 3 blaadjes bijeen gesponnen zijn, vernietigen. Uitknippen en ten vare doemen. Voor een particulier is dat te doen. Een brood tuinder en dan een, die nog half in 't landbouw bedrijf zit, houdt zich met zulk peuterwerk niet op. Wat is do schade? De bladeren gaan er aan. Ze assipiileeren niet meerze leggen geen reservevoedsel meer op voor het volgend jaar. Ja, 't kan soms gebeuren, dat de boom zoo kaal wordt, hij dit jaar nog jong blad maakt van de bouwstoffen voor 1926. Gevolg: in het volgend jaar slaat de boom er minder goed voor. Doet de luis in het voorjaar op onze pruimeboomen niet desgelijks? Er zijn boomen, die na een heftige luizenplaag gelijk in 1919, er na 2 a 3 jaar nog niet ten volle bovenop zijn. Ja, oudjes herstellen zich nooit weer volkomen. Dezen zomer hebben we oen paar maal vernomens dat teelers hun producten te goedkoop aan opkooper, verkocht hadden, 't Ging over bessen, 't Scheelde 20 tot 25 cent per K.G. met den veiliugsprijs in Bergen op Zoom. Natuurlijk gemopper. Op een paar honderd kilo bessen scheelt dat voor een broodtuinder al een aardig sommetje. Toch beklagen we die mopperaars niet. Dan moeten ze maar wijzer wezen en alles over de veiling laten gaan. De uien beginnen weer in rijen op den akker te liggen. Straks worden ze direct verkocht, ol er wordt mee gespeeld, d w. z. in rennen bewaard en men wacht de te hopen hoogen voorjaarsmarkt af. Maar nu verkoopen, of begiu 1926, beter ia hel de uien van de hand te doen over de veiling, dan ze aan lusschenpersonen te geven. Op hel eiland Tholen met St-Philipsland worden aardig wat uien geteold. Daar liggen acht gemeenten. Laten we eeus zeggen, dat door elkaar elke plaats 40 gemeten uien teelt. Dat is toch niet te veel. Stel de opbrengst per ge- met 200 mud. Dat wordt te zamen aan opbrengst 8X40X200 mud 64000 mud. Nu ziet meu dikwijls dat Holland 10 c. tot 25 cent hooger noteer^ dan de opkoopers hier voor hun Rotterdan lastgevers mogen besteden. Natuurlijk, die tusschenpersonen moeten ook li Maar a propos als die 64000 H.L. uien nu in enkele keeren over de veiling waren geg men had in de groote dagbladen geannonce „Tholen veilt a.s. Woensdag 20.000 mud ui dan waren de groote kooplui daar op afgeko; >(j' Deze bestedeu den veilingsprijs van dén dag. K q 't gemiddelde alweer15 cont meer dan de schi raars geven. De veiling zou alzoo den producenten ovei geheele campagne 64000 Xf 0.15 is f9600 ma den zak hebben gespeeld. Dat zoet winstje wordt nu gedeeld door de gi kooplui met hunne handlangers. Om dat te bereiken moeten er doorloopend fl partijen worden aangevoerd. Dan zijn er altijd doende koopor». De praktijk wijst het eiken dai Holland uit. Niet zoo nu en dan eens een part: Gezamenlijk dus steeds gezorgd voor flinke voorr Is men eenmaal aan 't veilen getrokken vaD dan ziet men al gauw, dat buurman hoogere pr maakt, omdat hij beter sorteert. Een partij vaa een slordigen leveraacier moe Rotterdam een geduchte zuivering ondergaan, schiet men er wel 35 0/Q uit. 't Loon voor sorteeren kan men beter de Tholenaars laten dienen dan de Rotterdammers. Sorteeren komt dus wel, als 't veilen oen t aan den gang is. We hebben het al meer gezegd, een veilin een wekelijksche tentoonstelling van goede en si e ar producten. Iemand, die nog een beetje eergevoel in boddy heeft, wil toch niet bij zyn kennisseu achter staan. Welaan dan, groote en kleine landbouwers, wegen, dio vader, groot- en overgrootvader be' deld hebben, verlaten en nieuwe ingeslagen tijd eischt het. Onze bevolking op het eiland m steeds toe. Zo hoeven niet weg te trekken naar groote steden, waar velen voorgoed bedorven wor Hier is ook nog wel een boterham te verdie Maar dan moeten voor de voortbrengers gewas de prijzen naar boven. Dat kan. Alles naar de veiling. Zon nu eindelijk die tijd eens aanbreken voo eilanden bezuiden de Rottordamsche Maas. De uienteelt komt voor den boor nog nie zijn volle recht, gelijk dat de suikerpeeën doen hen, die coöperatief zijn aangesloten bij de gi „Dinteloord". Door de meest economische wijze van we wordt uil dit artikel gehaald wat er in zit. To don laatslen cent wordt den boeren uitbetaald, de bieten kunnen opbrengen. Zoo ver moet het met de uien en laat niet vergeten de aardappels ook komen. Gij die eenigen invloed kunt uitoefenen in die richt helpt het waar maken. Gy hebt toch ook vyf gld. voor uw uien dan vier! Ge if. li G< lees ONDERWIJS. 1 Tholen. Toegelaten tot de 3e klasse der R.li, te Goos M. A. Vermet te Oud-Vosseineer, en t« „De Rnijter6chool" te Vlissingen om opgeleid worden tot machinist op de Java-China-Japa M. Kievit te Tholen beiden leerlingen der U. School te Tholen. Sl-Philipsland. Op de voordracht ter benoe van eeo hoofd aan de o.l. school I alhier staa heeren no. 1 J. J. Speelman te Harinxveld, J. Hendrikx te Overschie en no. 3 L. J. Hejj te Hansweert. St-Anualand. Op de voordracht voor de noeming van een onderwijzeres aan de O School alhier zijn geplaatst de dames 1. J. du Burck te Brouwershaven, 2. N, Evertse te Ierseke, 8. P. Snijders te Oosti Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aa O. L. School te St-Annaland mej. Kr. van Hi te 's Heer Arendskerke. BURGERLIJKE STANB. Gem. THOLEN van 29 Aag.3 Sept, GebJannetje Hendrika, d. v. B. Ronken van Schetsen. Maatje, d. L. P. DeorlooPi KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN Zondag 6 Sept. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam ds. Datema. Geref. Kerk voorm. 10 uur en 's avonds 6 ds. Nauten te Alphen a/d Rijn. Oud Geref. Gem. voorm. 10 uur nam. 2.S< 'i avonds 6.30 uur dhr. Lamyu te Leiden. Zondag 6 Sept. des avonds 6 uur ds. H. de J te Bergen op Zoom. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 leeskerk nam. 3 uur ds. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur ds. B< en avonds 7 unr leeskerk. SHERKf 49. Tot Staakbeen en Duimpjes geluk over kwam den Sheriff een nieuw otigeluk.Terwijl bij stond te mikken overreed de motor hem. 50. Dat was toch al te bar! Hadden die rakkers dan in 't geheel geen respect voor bem dtn wettigen Sheriff Grimbol? 51. Hoe woedeod hij ook was, toch moest bij van verdere wraaknemingen afzien, want bij zat vol schrammen? en builen eo de bandieten waren reeds weer uit bet gezicht, 52. Pijnlijk hinkte Sheriff Grimbol naar zj hut en bette zijn gloeiend hoofd, ter* hij duchtig bromde. (Wordt vervo

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2