a Loon- dorschen WIJNEN JAC. AUGUSTIJN, Tholen. ;t. Fruitveiling te Tholen op 26 Aug. e2902 Tokayer Voor de kwaliteit der wordt door mij ten alten tijde ingestaan. 9 32901 Adr. Luijk, Wijnhandel, Tholen met de wereldberoemde „Wolf" stoomdorschmachine Direct beschikbaar. Prijs zeer billijk. Madera Adr. Luijk, Wijnhandel, Tholen >ne ibte dit n ge\§ 0 r is ge; kL im 1 D< USS aar ir ogd ee nog hof ainf jn, ppervlakte verscheen, bleek het dat hy creldkistje met een daaraan gebonden ule aan den haak had geslagen. Bij >t-rt jjng bleek het geldkistje papieren van ogsleeningen, chèques en schatkistbil- n ter waarde van honderden ponden ing te bevatten. Het geheel bleek toe te noren aan een dame te Southampton. shtingen te Southampton ingewonnen, hten aan het licht, dat het geldkistje ie reticule begin Juli werden gestolen, geldkistje bevond zich toendertijds in de eticule en bevatte ook 52 pond sterling bankbiljetten en een gouden broche, die dieven eruit hebben gehaald, waarna ;t^a het geldkistje in het water wierpen. EEN GRIEZELIG ONGELUK, tockton,in Engeland, is een schier ongelooflijk Juk gebeurd. Een door dit stadje rijdende auto een spelenden jongen omver. De automo- ten, van wie de bekende internationale balspeler George Ëlliot den wagen bestaarde, niet stil, naar zij zeiden, omdat zij het ongeluk Biets hadden gemerkt, doch i zij te Middlesborough gekomen waren, dat tien mijl van Stokton verwijderd ligt, eo aato in de garage brachten, ontdekten zij, het lijk van den jongen sterk verminkt in achtergedeelte van den anto zat vast- iemd. De heer Elliot deed daarvan toen aan- bij de politie daar ter stede. De politie te ikton die intusschen een onderzoek naar den nisten knaap had ingesteld, voud over een nd van een kwart mijl bloedsporen op den naar Yarm on-Trees. riendjes, met wie de verongelukte knaap ilde toeu het ongeluk gebeurde, verklaarden, de automobilisten stoptep, hem in de auto iaai en en vervolgens weder doorreden, doch deze rlariog schijnt gezien de bloedsporen en de waarop het kind werd terug gevonden, fantasie ontsproten. ONDERWIJS. Jeslaagd voor de hoofdacte de heer A. 8. P. jaal te St-Philipsland en voor de acte Nijver- 'sonderwijs de heer J. C. Geluk te Oost- West-Souburg, vroeger te St-Annaland. t-Annalaod. Voor de vacante betrekking van ierwijzeres aan de O. L. School hebben zich sollicitanten aangemeld. De Waterleiding. IV. erleden week had de vaste medewerker vao de uwe Rott. Courant het toevallig ook over de erleiding en wel over die van Zeeuwsch-Vlaan- Koppig zijn ook daar, aan den overkant van Schelde een deel van de bevolking en houden mpachiig vast aan hel oude. Waarom 7 )mdat men de grove fouten van het oude materiaal enbak en welwater) nog niet genoeg kent, of ir tot in merg en nieren nog niet van doordrongen En ook omdat men het nieuwe, de Waterleiding, kent d.w.z. niet bont zijn werking, 't naadje de kous. 'Bewonderen moeien we daarom hot taaie vol- dingsvermogen en de vindingrijke geest om steeds uwe middelen uit te denken om die bau stuggings andere gedachten te brengen. Gelukkig houden de Zeeuwsch-Vlamingen nog al reizen. Nu hadden de voormannen ,van de sj, terleiding 't lumineuze idee een groep voor- en ^nstanders uit te noodigen de Thoolsche Water- ling te gaan zien. eder kon op eigen gelegenheid de gebruikers uithooren over de voor- en nadeelen van dit ere bronwater. Nadeelen hebben ze niet veel loord. Voordeelen zooveel te meer. 4Verstomd nden ze bij 't verhaal, dat paarden, die gewoon vr roo leidingwater te gebruiken, op een oogenblik leiding voor een poosje was afgesloten, een- idig weigerden ander water te gebruikon. Stomme ren leggen hier dus eeu treffend getuigenis af )r het primaire leidingwater, tfu is er tweeerlei soort van leidingwater. De stad Rotterdam kan moeilijk bronwater op elijken afstand nemen en gebruikt daarom opper- kl ktewater uit de Nieuwe Maas. Dit water wordt gvuldig gezuiverd in reuzenbassini. hel Doordal het Maaswater stroomonde is, steeds ia geade of dalende beweging, door 't verschil van en vlood van 't Noordzeewator en de oxydeereude rking van nuttige bacteriëu (or zijn ook nuttige iteriën, niet alleen schadelijke,) worden de ver ik c okt IX ugi ers !eo nel g eei ide iei ie ooi ige be hij 3ze P1 ten in 't Maaswater groolendeeïs al onschadelijk ieb terbakken met gemeten groot oppervlakte. Hierin bje uit rdi maakt. De bassins, waar 't nu in komt zyn ondiepe t op den bodem giint, grint in verschillende ;eu. 'I Grove grint onder, dan 't middelsoort, fijnere grint boven. Daarop grof en fijn zand. Nu is feitelijk dat fijnere zand nog te grof. De naaltjes er tusschen zyn nog te wijd. Nog teveel evende stoffen gaan er doorheen. Gelukkig komt natuur ons, menscheu, te hulp. Al spoedig komt er gelijk in eeu goudvischglas Q groene aanslag. Dat zijn heel fijne waterplanten, algen en wieren, ie .algen en wieren verstoppen de wijde zand- naaltjes een beetje en de filtratie gaat beter, indelijk is bijna alle doorgang afgesloten door den istadigen groei der algen. Die bak wordt schoon- V~ imaakt en met nieuwe ingrediënten gevuld. J Precies op gelijke wijze geschiedt de groote tralie in de natuur, 't Hemelwater, dat den grond unendringt, zakt door ontelbare grondlagen heen tar de diepte, waar bet zich verzamelt. Nu is het mogelijk onder elke plaats zuiver ater te krijgen. Hoe langer bewoond, hoe meer grond gebruikt, hoe vuiler de bovenste grondlagen dieper men gaan moet om zuiver drinkwater krijgen. Zelfs onder de stad Rotterdam is goed drinkwater aar boven te halen, maar op zeer, zeer groote diepte. Door tal van grondlagen gefiltreerd, wordt 't te ren onzuiver regenwater naar boven gehaald om erder nog enkele bewerkingen te ondergaan. Dit is hét zakwaler uit de zandstreken, waarop dnig of geen menschen wonen. Weinig of geen I ndbouw of veeteelt wordt hier uitgeoefend. Dit 'ater is goed. Middelbvrg bij Oranjezon, Ylissingen bij Valkenisse, straks Schouwen bij Haamstede, om bij Zeeland te blijven, ontvangen zoo 't water door wellen en en draineerbuizen. Dit zijn duinwaterleidingen, als die van Amsterdam bij Zandvoort en den Haag bij Scheveningen. De beste waterleidingen zijn die, welke haar water ontvangen uit natuurlijke bronnen. Zij leveren zulk zuiver drinkwater, dat verder zuiveren meestal overbodig is. De waterleidingen van Zuid-Beveland en Tholen leveren het beste wa'er van heel Nederland. 't Is waar in kalkhoudende gronden kan bet leidingwater zeer hard zijn. Zoo moet ook sommig grondwater nog ontijzerd worden. Dwaas is het om te denken, dat bot bij regen neervallende water van anderen oorsprong zou zyn, dan 't grondwater. Er is een voortdurend reizen van water uit de lucht naar den grond en van de den aardbodem naar omboog. Al die verschillende wateren zijn familie van elkaar. Als het water is opgepompt in een watertoren wordt het vandaar door ijzeren niet lekkende buizen naar de verschillende dorpen gevoerd, terwijl het door looden pijpen van binnen gevoerd met fin naar 't welbekende kraantje voert. Dit water bevat minder dan 150 stuks bacteriën per cM3. en dan nog Yan onschuldige soort. Als U weet, dat er in zindelijk gewonnen melk zitten 4000 bacteriën per cM3. en dat 't van water uit een regenbak loopt tot in de millioenen, dan drinken wij zuiver water. Organische stoffen, afkomstig van rottende planten of diereu komen er niet in voor. 't Is waar soms is het water wel wat bard. 'tGe- bchroeuw daarover is evenwel meer dan de werke lijkheid. Hoogstens zit er 0.1 gram in per liter. Als U nu weet hoe oneindig klein dit gewicht is, dan kunt U 't wel nagaan. 't Rivierwater in Holland van Lek en Maas is veel harder dan 't Thoolsche leidingwater. Overal waar de leiding is aangelegd is thyphus verdwenen. Ook met do cholera houdt het ten nauwste verband. In waarheid, de kwaal, die ongemerkt voortsluipt en van dag tot dag grooter wordt, zonder door bijzondere toekenen te waarschuwen, zij richt niet minder groote verwoesting aan dan andere gevreesde ziekten b.v. de pokken, die vroeger in ons land plotseling verschenen en elk den schrik om het harte joegen door do snelheid, waarmee zij haar slachtoffers neervelden. Ouden van dagen weten het ons nog te vertellen, hoe uit een gezin van acht personen vijf werden uitgedragen en er slechts drie overbleven. Die verradelijke ziekten zouden niet zoo onver wachts en snel het gebouw des lichaams doeu in storten, wanneer het niet door velo ongemerkte kwalen sinds lang was ondermijnd. Dc waterleiding is ook niet iets nieuws van dezen tijd. Reeds de Romeinen hebben een paar duizend jaar geleden het voorbeeld gegeven, toen zij die nimmer overtroffen waterleiding bouwden, nadat de rivier de Tiber geen goed water meer opleverde. Wanneer men nagaat, waaraan de mensch onder welke omstandigheden hij zich ook bevinden moge, in de eerste plaats behoefte heeft, dan zal geen deskundige aarzelen, het water terstond als voor naamste levensbehoefte te noemen. Wat men ook ontberen moge, zonder water kan geen levend wezen op aarde bestaan. Het is nog veel onmisbaarder dan een behoorlijke woning ja zelfs dan voedsel, want lang voordat men honger heeft, openbaart zich de brandende dorst. Water zuiver water is de natuurlijkste en de boste drank op eiken leeftijd voor olk gestel in elk klimaat en onder alle omstandigheden. POSTERIJEN. Beperking Postdienst 31 Augustus. Tholen. De wnd. Direct, van hei Post en Tel. kantoor alhier deelt mede dat 31 Aug. des namiddags vanaf 2 uur het kantoor voor den Postdienst is gesloten. Busrechthouders kunnen echter hun post stukken afhalen. Voor den telegraaf en telefoondienst is echter het kantoor zooals gewoon open. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 2128 Aug. Geboren: Tannetje dv. A. C. Quist-Manneke. Getrouwd: N. J. Mol te Si-Maartensdijken C. A. Mol te Tholen. KERKNIEUWS. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 ds. Verschoor en nam. 3 uur leeskerkr Geref. kerk voorm. 10.30, en nam. 3 UQr en 's avonds 6.30 our leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en's avonds 6.30 leeskerk. St-Philipsland. Ned. Herv. Kerk voorm. geen dienst en nam. 3 uur ds. Van Doorn. Chr. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 3 en 's avonds 6.30 unr leeskerk. per K.G. Dr. Jules Goyot le soort 26—30 ct. id. 2e 0 25 id. 3e 18 II Beurré d'Amanlis le 35—45 II id. 2e 0 25—27 0 id, 3e M 18 11 Seigneur d'Esperen 39 M Clapp's Favorite le 0 39 11 id. 2e II 30 0 Beurré de Merode 26—28 11 Emilie 40 0 Beurré Beukx 33 11 Jacques Lebel le M 11 11 id. 2e 11 9 V id. 3e 11 5 0 Haagoord le n 12 II id. 2e 11 9 n id. 3e 0 4 Withngton le 11 33 11 id. 2e 11 21 H Transparant de Croucel 20—22 Manks-Godlin le v 19—20 0 id. 2e II 12-13 11 id. 5 11 Codlin Keswick le II 11 0 id. 2e II 5 11 id. 3e II 3 Guldeling le II 14 11 id. 2e 0 10 11 id. 3e 6 0 Cox-Pomona le 0 21—23 ll id. 2e 0 10—14 11 id. 3e 0 4 11 Zweden-appel le 11 28 11 id. 2e 11 21 0 The-Queen 22 Peren (val) 16 11 Zure v 2— 7 11 Zoete 6—11 11 per stuk. Bloemkool le 0 26 ct. id. 2e II 15 11 id. 3e II 7 11 Roode kool 5 11 per K.G. StoksnijbooDen 18—24 11 id. zonder draad 16 0 Stok-prinsesseboonen 23 11 Beroepen by de Chr. Ger. Gem. to Ederveen (Utr.) ds. L. Boone te St-Philipsland. PREDIKBEURTEN Zondag 30 Aug. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur d9. Oskam en nam. 2 30 ds. Daleraa. (Tn bjide diensten schaal- collecte voor de Kerk.) Geref. Kerk voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur ds. Steyling te Apeldoorn. Oud Geref. Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur ds. Bouma en '9 avonds 7 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 ds. Van Doorn en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger, Gem., voorm. 10,30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Datema Doopsbed. en nam. 3 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm 10,30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv, Kerk voorm. 10,80 en nam. 3 uur ds. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm. 10,30, nam. 3 uur eD 's avonds 6.30 unr leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 6 our ds. Oskam. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en 'i avonds 6 uur leeskerk. B. en W. vragen den Raad vergunning om onderhands aan te besteden het aan brengen van een beschoeiing aan de over zijde van het veer ten behoeve van mos- selvisschers ter vergemakkelijking van hun bedrijf. Dit is gedacht als werkverschaffing. De heer Quist vraagt wanneer de uit voering plaats heeft. De voorzitter zegt zoo spoedig als noodig blijkt. Wethouder Wagemaker merkt op dat dit eigenlijk vóór de peeëncampagne dient te geschieden omdat dan de visschers geen ligplaats hebben. De voorzitter meent dat deze zaak da teert van vorig jaar en bedoelt is uitvoe ring ter werkloosbeidbestrijding. De heer Wagemaker vindt beter thans te doen uitvoeren door werkloozen die er zijn. De heer Braai merkt op dat er tijdens de peeëncampagne geen werkloozen zijn en vindt uitvoering na dien tijd het beste. Welke is de omvang van het werk De voorzitter zegt dat dhr. Braai dit in de stukken bad kunnen vinden en stelt voor aan B. en W. over te laten, het tijdstip waartoe wordt besloten. De rekening 1924 wordt aangeboden en als commissie aangewezen de h.h. Moei leer, Deurloo en Goedegebuure. De begrooting 1926 wordt aangeboden enalscomm. leden benoemd de h.h. Moelker, Deurloo, Goedegebuure, Braai en Aertsen. Een verordening opnemen passagiers motorrijtuigen van passagiers tegen ver goeding, wordt aangenomen. Eveneens het voorstel sluiten rek. ct. bij de bank. Ned. Gem. Daarna sluiting. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 28 Aug. 1925. Noteering te Tholen. Boerenboter f 1.35 per pond. Roomboter f 1.85 Eieren 7 cent per stuk. Noteering te Middelbnrg, 27 Aug. Boereoboter (part. prijs) f 1.30. RAAD THOLEN, 28 Aug. 1923. Afwezig met kennisgeving de h.h. Moel ker, Aertsen, Goedegebuure en Cornelisse. De lieer Wagemaker stelt voor om punten 7 en 8 af te voeren van de agenda, gezien de onvollalligheid van den Raad deze punten uit te stellen tot een nader te houden vergadering. Met alg. st. wordt dit goedgevonden en deelt de voorzitter mede dat hij deze verg. zal uitschrijven tegen 4 Sept. a.s. Toelating van dhr. G. Jansen. De voorzitter benoemt als leden van de commissie tot nazien van de geloofsbrieven de h.h. Klompe, Quist en Deurloo, en schorst de vergadering. Na heropening stelt de comm. bij monde van dhr. Klompe voor dhr. Jansen toe te laten als zoodanig. De heer Jansen legt daarna in handen van den Voorzitter de voorgeschreven eeden af, waarna de Voorzitter den nieuw benoemde gelukwenscht met zijn benoeming den wensch uitsprekend dat hij zich thuis zal gevoelen in den Raad enj zijn beste krachten zal aanwenden in het be lang der Gemeente. De heer Jansen dankt voor de vriende lijke woorden hem toegesproken en hoopt steeds naar recht en billijkheid de belangen van de gemeente voor te staan. Eenige ingekomen stukken van Ged. Staten worden voor kennisgeving aange nomen. Voorts wordt mededeeling gedaan dat de Comm. der Koningin aan den Burge meester een verlof heeft toegestaan van van 5 tot 23 September. Van den heer G. A. van Overbeeke is verzoek ingekomen hem eervol ontslag te verleenen als hoofd van school A wegeni benoeming elders. Op de meest eervolle wijze wordt dit ontslag tegen 4 Oct. a.s. verleend. Van de N.V. Ontg. mij. landschap Drenthe is verzoek ingekomen om ten bate van haar werk een scheepslading compost af te staan. Op voorstel van den Voorzitter wordt omdat er weinig compost is besloten ditverzoek voor kennisgeving aan te, nemen. Van dhr. P. J. Blaas is ingekomen dank betuiging voor zijn benoeming als ambten, van den Burgerlijken Stand. Voor kennis geving aangenomen. Van de schippers te Tholen een adres tot handhaving van het oude tarief haven gelden. Wordt besloten dit een volgende keer te behandelen wanneer het betreffende voorstel in behandeling komt. Een verzoek van den raad van Zoeter- woude om adhesie aan een adres 2e kamer tot afschaffing zomertijdj voor kennisgeving aangenomen. Onderlronwd J. v. ELSiiCKER en 8 3288] L. L. LINDEN BERG. Tholep, ïqotj Middelbnrg, U A°B- Ondertrouwd J. HEIJBOER Mz. en 8 32879 G. VAN IIAAFTEN Gd. Poortvliet, Si-Maartensdijk, 27 Aug. 1925. Dcd 6 Ie September a.hopen JOHANN1S FIERE 32900 en 10 MARIA QUIST hunrie 25-jarige Echlvereeni- ging te gedenken. EEN VRIEND. Tholen, 28 Aug. 1925. m per tonfl. f 1.40.— Adr. Luijk, Wijnhandel, Tholen ONTVANGEN EEN MOOIE COLLECTIE DAMES- EN KINDERVILTHOEOJES vanaf f 3,en hooger. 10 Aanbevelend, C. A. VAN SPLUNTER, v/h J. C. Gelderblom 32899 Kerkstraat, THOLEN. met dubbele schudder en speciale naschudder, vier maal reinigend en voorzien van kafblazer, levert alle granen, bruine boooen en fijne zaden marktschoou in den zak. Gegaran deerd zuiver uitdorscben en uit schudden van bet stroo. Te bevragen bij 27 32883 32895 f 1,30 p. fl. 6

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 3