IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT fm Zenuwen Mijnhardt 210 7 Vrijdag 21 Augustus 1925. Drie en veertigste jaargang Firma J. M. C. POT - Tholen. Telef. Interc. no. 16. leren dief U SCHE N en ne't. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, er kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,37B, franco per post f 1,65 -)- 10 ct. disp. kosten. PUBLICATIËN. UITGAVE: Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cent; iedere regel in eer 17'/, cent. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. JiTBARE OPBRENGST DER GEBOUWDE ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN. irgemeester der gemeente Tholen maakt be lt eene opgave van de uitkomsten der Meting Itting van gebouwde en ongebouwde eigen- in deze gemeente gelegen, gedurende dertig den 15 Augustus 1925, tot en met den [ember a.s. ter Gemeente-Secretarie voor een inzage ligt. 15 Augostus 1925. 11 UNO. Het Festival. concert dat Coocordia Vrijdagavond gaf ding van zijn jubileum-feest, is uitnemend Het repertoire werd keurig uitgevoerd de zijde van het vrij talrijke publiek t blijkbaar op grooten prijs gesteld, ge- e rustige aandacht die aan elk nummer keu werd, dat ten gehoore werd gebracht. ochteod van den volgenden dag, toen n het steeds impoueerende rood-wit-blauw de en de laatste hand werd gelegd aan itversiering of eerepoort, waarvan er zelts tal was opgericht, die iu de kroon met uble aan Concordia" en de jaartallen [925 prijkteD, was een zekere stemming it immer e igen aan festijnen. In den avond die aan de Brugstraat door hare elec- 'erlicbting, die door den heer H. J. Bal worpen, een zeer mooi effect. In enkele prijkte een extra-etalage. Iu die van r Van Bendegom zagen we een keurig e miniatuur muziek-kiosk, die den ver- alle eer aandeed. m verschillende zijden kwamen de deel- :zelschappen de gemeei.te binnen, ,et spelen van een opgewekte marsch of ublé. den ingang van de Vischstraat werd de Jjgesteld die zich in bewegirg stelde om dgang door de verschillende straten te liet gemeentehuis werd even gepauseerd lome», ladzaal werden de voorzitters eu de direc- OPEN )OBT, irdigd ils, toom» 95 45 orden nur, Aug. koop der deelnemeude gezelschappen ontvangen t college van burgemeester en wethouders, mrgemeester, allen welkom iu Tholen legde den nadruk op de groote eer|en Doegen om hen namens bet gemeente- te kunnen begroeten, mstandigheid dat tbans weer een festival gevierd, hoewel het nog slechts enkele geleden, dat er eveueens een muziek- gehouden, vindt zijn oorzaak in het feit fanfaregezelschap „Coücordia* eenigen leden zijn 40-jarig bestaan mocht her- Het is te begrijpen dat dit feit aan het bijzondere glaos geeft. De bevolking etoond dit op prijs te stellen, door de zulk een aangename ontvangst te be- Ook het gemeeütebestuur wil niet achter- met het betuigen van zijn ingenomen- er het bezoek van zoovele vreemdelingen e gemeeute. Hij hoopte dat op dezen Iflj nuttige eu aangename, zoowel iu letter- JHals in figuurlijken zin, zullen mogen |B||Jiëeren, en de bezoekers, bij het weder- naar hunne woouplaatsen, den meest aan- n indruk van hun bezoek aan Tholen medencmen. Hij sprak verder den wensch geen enkele wanklank moge gehoord en bet feest in alle opzichten moge slagen, heer W. Moelker, voorzitter van het ende gezelschap, wees er op, dat de ing van zang en muziek voor den mensch •1 en i lodanige waarde zijn dat ze hem op peil vermoj ge waar nu deze dag aan deze beide kunst- zal zijn gewijd, was het hem aange- kunueü getoigeD, dat het de vereeniging enoegen doet dat de zusterverenigingen reidwillig hebben gehoor gegeven aan iroeping om hunne medewerking aan dit te willen verleenen. Hij hoopt dat deze or hen een onvergetelijke zal zijn en zij ste herinneringen aan Tholen zulleu g men. Jomen sluit hij zich aan bij den Burge- 'datgeon wanklank moge gehoord worden, dit feest een succes zij voor //Concordia" noemde hij het een voorrecht een Burge- U W aan het hoofd der gemeente te mogen zooals de gemeente Tholen het genoegen waar deze zich zoo geheel weet aan te aan de plaatselijke omstandigheden en loeften van elke gezindie weet in acht neo. Hij bracht den burgemeester har- iank. de eerewiju was aangeboden en de lende vertegenwoordigers aan den burge- L waren voorgesteld, werd op hartelijke facheid genomen en daarop de tocht door leente voortgezet, omstuwd door een massa gers en -gangsters die op de rythme tonen der muziek die de gezelschappen isseling deden hooren zich lustig op en öortbewogen. len; n geli wib neurd, voort, het i behc 50 17 I. f21 n. •en Bi H. G 15) olen. het Teruggekeerd op het marktplein werd onder leiding van de heer Jos. Verswijveren, een ensemble-marsch door alle gezelschappen uit gevoerd, die zeer goed tot zijn recht kwam. Na de pauze werd door elk der corpsen een nummer teu beste gegeven, zoowel op, de kiosk op de markt als op die op de kaai, waarbij de uitvoeringen door de inmiddels heel wat aan gegroeide meuigte nauwlettend werden gevolgd en het welverdiend bewijs van goedkeuring niet onthouden. Ook de zangvereenigingen mochten iu een ruime en aandachtige belangstelling deeleD. Door den voorzitter, de heer W. Moelker, werd met een hartelijke toespraak aan elk der vereenigingen een vergulde herinneringsmedaille uitgereikt, die met een woord van erkentelijkheid werd aanvaard. Eukele corpseu mochten voorts de voldoeniug smaken dat heu een prijs werd toege- keud, waarvan de eerste aan de zangvereeniging „Laus Deo* te Bergen op Zoom, de t weede aan „Rillandia" te Rilland-Bath, de derde aan „Eendracht" te Scherpenisse, en de vierde aan „St-Cecilia, Eensgezindheid" te Halsleren. Des avonds te acht uur gat „St-Cecilia" een concert op de kiosk op de marktde goede roep die van dit gezelschap was uitgegaan, had eeu groote belangstellende menigte naar het markt plein doen stroomen om van de keurige uit voering te genieten. Na elk nummer viel het gezelschap een welverdiend applaus teu deel. Het inderdaad keurige concert werd besloten met het Wilhelmus*, waarvan de machtige toneD vol en aangrijpend over de veelhoofdige meuigte ruischten. Het officiëele gedeelte had een werkelijk keurig verloop, terwijl hel officieuse slot evenmin door eenige wanklank is verstoord, zoodat Concordia met trots op de herdenking van haar jubilenm kan nederzien, dat een waardige bladzijde in zijne geschiedenis vormt. Het mooie weder heeft stellig bijgedragen tot een ruim bezoek, waartoe de naburen over de Eendracht eeu zeer bevredigend coutigent hebben geleverd. We hoorden, dat circa 2000 menscheu herwaarts over het veer kwamen. Dat echter geen enkele der muziekkorpsen uit Bergen op Zoom gevolg heeft gegeven aan de uitnoodi- ging van „Concordia* om zijn feest met hunne tegenwoordigheid te komen vereeren, heeft een minder aangenameu indruk gemaakt. Daar stellig het eiland Tholen een belangrijk deel is van de kurk waarop Bergen op Zoom drijft en dat bij zijn georganiseerde festiviteiten immer een aanzienlijk deel trekt uit het eiland, bad men mogen verwachten, dat eeu of meer dier gezelschappen zich een kleine opoffering had getroost om bij wijze van contra-beleefdheid dit festival te komen opluisteren. Een zoodanig bezoek zou op hoogen prijs zijn gesteld. De zustervereeoigiDgen, die niet zoo enghartig ge weest zijn en wel wildeu deelen in Concordia's feest, verdienen dank en erkentelijkheid voor de wijze waarop zij de gemeenschapszin in de kunst hebben opgevat. komen tot rost en worden gesterkt door Zenuwtabletten 8 32864 Buisje 75 c. BUITENLAND. Duitschlaud dat immer zoovele staathuishoud kundigen, die voorstanders zijn van deD vrijen handel, heeft gevormd, heeft het eigenaardig verschijnsel opgeleverd, dat het de krachtigste bescherming van de biuoeulandsche nijverheid en van deu landbouw heeft ingevoerd. Het is mogelijk dat ze min of meer het ka rakter dragen van een hulpmiddel om de regee- riugeu waarmede moet worden onderhandeld over te sluiten handelsverdragen wat plooibaar te maken eu dat de scherpe kantjes hier en daar wel wat afgeslepen zullen worden. Let men evenwel op de tot stand gekomen handelsover eenkomst met Luxemburg, waarbij een tarief is gesteld dat veel hooger is dan vóór deu oorlog het geval was, dan belooft dat nog niet veel soepelheid. De een meer, de ander minder sluit zich in een beperkt bestek van den handel, dat op deu duur geenszins bevorderlijk zal kunnen zijn aan een algemeene economische opbloei, daar het handelsverkeer er te zeer door wordt belemmerd. En nu moge elk land autonoom zijn binnen zijn eigen grenzen, toch moet, althans behoort rekening te wordeu gehouden met de buiten- landsche meeuing. In Duitsche handelskringen wordt beweerd, dat de hooge beschermende rechteD op sommige artikelen, in hoofdzaak van den landbouw voor een deel daarom zijn inge voerd, opdat de regeering in de buiteulandsche politiek de vrije hand zou verkrijgen. De erva ring zal moeten leeren of de praktijk dezer be wering iu het belang van Duitschlaud zal zijn. Over het geheel genomen heeft de landbouw de grootste overwinning behaald. Ook vóór den oorlog legde deze tak van het volksbestaan het meeste gewicht in de schaal. Naast de vele vraagstukken die Duitschland heeft op te lossen neemt die van het faillissement een belangrijke plaats in. Onrustbarend neemt hun aantal toe. Het is eeu bekend en ook in ons land waar neembaar verschijnsel, dat er tal van bedrijven zijn verrezen, die in uormale tijden niet levens vatbaar zouden zijn geweest, doch in de ont wrichte maatschappelijke toestanden welke zich na het groote wereldgebeuren ontwikkelden, schenen ze voldoende sappen te hebben aange troffen om ijlings iu de hoogte te gaan. De veelheid van deze vluchtige bedrijven en de groote bloei waardoor zij zich kenmerken, wordt eeu onderling beletsel voor ban bestaan en een belemmering voor hun groei, waarvan de ge volgen zich iu dat steeds toenemeude getal bankroeten afspiegelt. De banken ondervinden uatuurlijk ia de eerste plaats de terugslag van die lichtzinnig ontstane zaken. Maar ze doen ook de goede ondernemingen gebukt gaan onder het gewekte waatrouweD. Want meesttijds wordt thans geeu crediet meer verstrekt, ondanks de hooge rente, uit vrees dat het kapitaal niet op den overeengekomen tijd wordt terugbetaald. Zoolang het algemeene zakenleven uiet kan rekenen op eeu regelmatig toevloeien van onmis bare credieten, zal deze crisis, die iö hevigheid nog toeneemt, blijven voortduren. Zij zal dau in de toekomst blijkbaar het autwoord zijn op de vraag of een nauwe insluiting binuen de grenzen vau zijn eigen gebied aan den handel eu aan de economie vao eeu land bevorderlijk is. GEMEENTERAAD. OUD-VOSSEMEER, 14 Augustus, uam, 3,30 u. Voorzitter de heer C. W. Snijder, burg. Tegenwoordig alle leden iu de secretaris. Na de lezing der notulen merkt de heer Ooms op, dat bij de benoeming van een regent vao het Weezen Armbestuur is vermeld, dat ook op den heer Kijsteubil een stem zou zijn uitge bracht, terwijl iutegeudeel zulks uiet heeft plaats gehad. Voorts zegt hij dat tegen het voorstel tot aankoop vau een zekere partij keien drie ledeo. vermeld staan, die zouden hebben tegen gestemd, in plaats vau Wee, gelijk het geval was. Nadat met deze opmerkingen rekening is ge houden, worden de notuleu goedgekeurd. Bericht is ingekumeu van de heeren A. F. Pollie en K. J. Hause, dat zij hunne benoeming tot regent van het Weezen-Armbestuur aannemen. Aangeboden wordt de gnmeenterekeniug over 1924 in outvang op f 63.038.39Y2, in uitgaaf f 55.711.45, goed slot f 7326.94?J/2 Die van het Alg. Armbestuur met een batig saldo van f 8.395, die van deu keuriugsdieust iu ontvang op f 690 60 en iu uitgaaf op f 797.15 alzoo met eeu naieelig slot van f L06.55, het geen uit de gemeentekas moet worden bijgepast. Als leden der commissie vau ouderzoek dier onderscheidene rekeningen werden aangewezen de heeren Pollie, deu Engelsman en Ooms. Burg. eu W-etb. stellen eeue wijziging voor van de tarieven voor het gebruik van het slachthuis. Eerstens zal worden geheven van groot vee een stalgeld van 611 ceut per etmaal en vau 40 cent vour een kalf, een schaap, een geit of varken.. Nu wordt deze bepaling meer gemaakt om het stallen tegeo te gaan dan er een bate ait te vormen. Maar het slachtgeld wordt ver dubbeld en gebracht van tl op f 2 voor groot vee en vau f 0.50 op f 1,voor klein vee als straks genoemd. De heer Ooms vindt de verhooging vao het slachtgeld te bezwarend. Vóór het abattoir ge vestigd was, kwamen er telkens noodslachtiagen voor en nu zijn er slechts zeer enkele gevallen. Toen de keuriugswet kwam wisten we dat de gemeenten een plaats voor uoodslachtingen ter beschikking moesten hebben. Uit dien hoofde is hier reeds zoo'u inrichting gesticht en zou hij meenen, dat de kosten daarvan meerendeels door de gemeente behooren te worden gedrageu. De Voorzitter oordeelt 't als een practische daad, dat een gemeentelijke stichting zooveel mogelijk zich zelf bedruipt. De bouw heeft ge kost f 410U, waarvan nu is afgelost f 400, zoo dat nog rest 1 3700. Dit vordeit een uitgaaf van f 185 aan rente en f 200 aflos, samen f 385. Ondanks de verminderde rente door den jaarlijkschen aflos zal die uitgaaf wel gedureude 20 jaren zoo blijven daar er thans ook een uitgaaf vau f 41 is bijgekomen voor waterver bruik, terwijl het ook in de bedoeling ligt van Burg. en Weth. toezicht te doen uitoefenen op het schoonhouden van het lokaal daar dit nog al eens te wenschen overlaat. L)oor de drie slagers wordeu een 60 tal koeien en een 170 varkens geslacht, dat zou dau volgens 't nieuwe tarief f120 en 170 samen f 290 opleveren, terwijl door particulieren voor een 20 slachtiugen van varkens van het aboittoir gebruik wordt De inkomsten beloopen dos een f 310, zoodat er uit de gemeentekas Dog moet bijgelegd worden. Ook moet men maar denken dat het meerdere slachtgeld door de slagers wel op de consumenten wordt afgewenteld. Hel voorstel van Burg. en Weth. tot invoering van dit nieuwe tarief wordt aangeuomeu met 6 tegen 1 stem, die van deD heer Ooms. Ter uitoefeomg van eeD meer hygiënisch toezicht zal dit aan een^politieman wurdeo op gedragen, echter niet in hoedanigheid van politiedienst, waarvoor een vergoeding zal worden gegeven. Ter bepaling van de uitvoering in de kosten van het bijzonder onderwijs is als basis genomen het bedrag per kind op de openbare school. Voor 184 kinderen vorderde dit een uitgaaf van f 1699, zijnde f 9.23Y2 per kind. Voor de Christelijke school bedraagt het f 1006 en voor de R. Kath. school f 562.57. Aan eerstbedoelde school kan dus f800 en aan de Katholieke ruim f 400 zijnde 80 0/o van het oorspronkelijk bedrag als voorschot worden uitgekeerd. Ten behoeve der ontvangers van het Weezer- Armbesluur en het Burgerlijk Armbestuur, de heeren D. J. Ampt Gz. en F. W. O. Wiskerke, moet, krachtens de Pensioenwet van 1922 de pensioensgrondslag voor die ambtenaren worden vastgesteld, zijnde voor eerstgei oemde f546.62 en voor laatstgenoemde f45 74. De inkoop zal een aanzienlijk bedrag vorderen. Sinds 1913 1918 moeien de verzekerden zelf 4% betalen, van 1918^—1922 6 en vanaf 1922 81/2 Na afhaudeling der agenda, «ijst de heer Vermet op de nog niet gerestaureerde stoep bij Van den Hout. De voorzitter zegt, dat de gemeente de hoek heeft onteigend en besloot tot betaling van f 400- mits Vau den Hout alle kosten voor zijne reke ning nam, dus ook die van het herstel vau de stoep. Dat aanbod is geaccepteerd en nu gaat het uiet aan oin iets wat overeengekomen is, niet na te komen. Bij Ridderhof was niet bepaald dat de stoep voor diens rekening was. Hij acht het voorts ook niet de gewenschte weg om er een raadslid voor te spannen, in plaats van zich rechtstreeks hetzij schriftelijk, hetzij raoudeling tot Burg. eu Weth. te wenden. De heer Vermet geeft in overweging om het gras aan den weg nabij Jac. de Hond over een meter breedte weg te steken, opdat de rijweg daar kan wordeu verbreed. De voorzitter merkt op, dat dit grond is van de Ainbacht8heere:i. Zoudeu ze dit toestaan, hetgeen wel zeer waarschijnlijk is, dan zou meu die strook ook moeten verharden. De heer Vermet vindt dit geen bezwaar. Bij Ridderhof is ook een heele uitgaaf gedaan, uit sluitend ten behoeve van het verkeer, eu hier strekt het eveneens alleen ten behoeve daarvan. De heer Ooms vraagt wat er geschieden zal met het restant der keien. De voorzitter zegt dat het iu de bedoeling ligt om de goede op te slaan op het terrein vao de stadsmestvaalt, om later te gebruikeD in het pad aan de Kalishuurt. Het groot verschil in prijs met den aa- koop door St-Maartensdijk, waar men f 94 eu bier f 124 betaalt, komt door het verschil in grootte der keieu. Ue heer Ooms informeert naar het leerwerk aan de haven. De voorzitter zegt, dat de beschoeiing reeds geleerd is en de palen nog te doen zijn. De heer Pollie herinnert aan de meermalen door hem geopperde klacht over de baan aan den Onderdijk. De voorzitter zal dit ten spoedigste in de vergadering van het polderbestuur ter sprake brengen. Daarop wordt de zitting gesloten. SCHERPENISSE, 18 Aug. nam. 8 uur. Voorzitter de heer D. J. Visscher, bargem. Tegenwoordige alle leden en de Secretaris. Na leziüg eu ouverauderde goedkeuring van de uotulen der vorige zitting wordt mededeelirig gedaan van ingekomen missives van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten Eeu schrijven van Burg. en Weth. van Si- Maartensdijk inzake de uitkomsten van den keuringsdienst over het tweede kwartaal, waaruit blijkt dat voor de gemeente Scherpenisse aan keurlooneo is ontvangen f 74 terwijl haar aan deel in de onkosten f 55.36 bedraagt. De Rijksveldwachter D. de Gooijer, te Oud- Vossemeer betuigt ziju dank voor de hem toe gestane gratiScatie. Door C. L. Priem is verzicht om ontheffing vau zijnen aanslag op het Kohier der school gelden a f 16.54, daar bijna alles wat hij ver dient aau belasting moet worden opgebracht. Burg. en Weth. vinden bij nader onderzoek dit argument sterk overdreven. Mair bovendien is laatst eene schifting gemaakt tusachen hen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 1