IERSEKSCHE EN THOOLSCHECOURANT ie Vacantie PUROL 'o. 2106 Vrijdag 14 Augustus 1925. Drie en veertigste jaargang sa: »N sa Stormramp in ons land. UI Een ernstig beroep om hulp. IS. ,0. VJx I Het noodweer. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, ijs per kwartaal f 0,80 inet Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 -1- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE: Firma J. NI. C. POT Tholen. Telef. Interc. no. 16. Adverteutiën van 1 tot 4 regels 75 cent; iedere regel meer 17 l/t cent. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. oyale aloi cb is rki heeft wordt aan n eet zijn "g 8, meer. DIENSTPLICHT. Opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager. Iugeschrevenen voor de lichting 1926, die niet in i bezit zyu van het bew|j9 van voorgeoefendheid, noen. als tij in geval van beitonming lot gewoon toilplichligo in aanmerking wensehen te komen or opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendrager de landmacht, en dezen wensch niet reeds bij kenriDg en ook niet rechtstreeks aan den Dislricts- mmandant hebben ie kennen gegeven, zich daarvoor oog vóór 5 September a.a. opgeven ter secretarie d de gemeeule, voor welke zy hebben geloot. Opleiding tot ziekenverpleger. Hiervoor kannen in aanmerking komen i. personen, die studeeren in de geneeskunde, in pbarmacie of in de veeartsenijkunde en niet aan- vezen zijn voor de officiersopleiding b. personen die met vracht lager onderwijs ge ilen hebben en beschikken over een voldoend ihtig lichaamsgestel; onder heD genieten de voor- ir zij, die roods als burger in het bezit zijn van diploma als ziekenverpleger of daarvoor in op- iding zyn, en voorts apotheker-assistenten. Opleiding tot ziekendrager. Hiervoor kansen in aanmerking komen zij, die schikken over een krachtig lichaamsgestel en met ocht lager onderwijs genoten hebben. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van n diploma voor eerste hulp by ongevallen, alsmede j, die lid zyn van een transportcolonne van het ederlandsche Roode Kruis en het bewijs van ge- ifendheid als zoodanig bezitten. Duur van den werkelljken dienst. De door van de eerste oefening bedraagt voor de ziekenverplegers 12 maanden; or de ziekendragers 51/2 maandworden zy tot onderofficier opgeleid, dan 9 maanden. De siekenrerplegers zijn vry van herhalingsoefe- iogen volgens een by de Tweede Kamer aanhangig ttsontwerp zullen zy niet meer geheel vrij zijn van irbalingtoefeniDgen, maar dan wordt tevens de door id de eerste oefening verkort. Tholen, 11 Augustus 1925. 48 »EN- hage uheid. De Bargemeester van Tholen zal op Zaterdag d 22 Aog. a.s. des middags te 12 nar, udkaize aldaar, EEN HOOP COMPOST ibliek verkoopen 8 32858 Do aanwijzing geschiedt door den karreman. Tholen, 13 Aug. 1925. an bel inneei i niet Ge hebt zeker met ontzetting vernomen ramp die een gedeelte van Noord- irabant en Gelderland heeft getroffen. ieheele streken zijn door een tyfoon ver- 1 roest. De slachtoffers zijn radeloos, armen q welgestelden zijn van alles beroofd wat eeDfcj het hunne konden noemen. Huizen zijn reggevaagd met voorraden en huisraad, loerderyen met oogst en alles werden 'ernield. Zeven millioen Gulden is de geraamde chade. De uitgever van ons Blad heeft zich, toen lekend was dat het Provinciaal Waters- loodcomité zich officiéél met deze zaak jaat bezighouden en de verzameling van iQH] [elden op zich zal nemen, in verbinding MG ipt op 10 31 h JPO 1S1TC ETEK j( (Odzi AND- 9-2 TH01 [esteld met onzen Burgemeester die aan iet plan, om ten bate van de slachtoffers fan dien ramp een openbare collecte te ïouden, alle mogelijke medewerking toe legde en zeer. met dit plan sympatiseert. Zaterdag wordt te Tholen een festival [ehouden. Het is het plan dien dag een beroep te loen op Uwe bekende offervaardigheid. De heer Smith vormde een muziek-en- i^Djjsemble, dat onze stad door zal trekken en al en tal van dames stelden zich beschikbaar ikviijf om te collecteeren voor de slachtoffers van den stormramp. Vergeet in de feestvreugde onze zot) zwaar beproefde Oostelijke landgenooten pe niet. Geeft met een gul hart, nimmer zal i pi Uwe gave zoo'n weldaad zijn als de gave LLI voor de van alles beroofden. Het doel is enkel en alleen een straat collecte, volgende week zal getracht worden inwoners van Tholen nog op andere wijze te bereiken. Zie de oproep in ons blad onder de advertenties. Zondagnacht badden we geduchte lichteude buien, met onafgebroken ontladingen, die deden vermoeden, dat men eldera wel zwaar weder zonde hebben. Inderdaad vernam men al spoedig dat Roosendaal en de naaste omgeving in ruime mate geteisterd waren. Een loeiende storm en een hevige hagelslag hebben een ontzettende schade veroorzaakt, waarbij in hoofdzaak glas ruiten het hebben moeten ontgelden. De schade wordt op minstens een ton geschat. Den volgenden dag was het weder allesbehalve opgeklaard en duidde een drukkende atmosfeer er op, dat het onweder nog niet uit de lucht was. Des avonds heeft het zich ontlast en in het oosten van ons land een buitengewone ver woesting aangericht, voornamelijk in Borculo eu omstreken in den Gelderscheu Achterhoek. Eveu vóór zeven uur trad een angstwekkende windstille in, terwijl de wolken loodzwart werden. Het was drukkend warm, terwijl het geheel donker werd. In het westelijk deel Van het stadje ontstond plotseling een geweldige wervel wind, die voortdurend in hevigheid toenam. Een vreeselijk windgehuil eu geloei, zooals men nog nimmer had gehoord, steeg op, dat terstond werd opgevolgd door een ontzettend gekraak en oor- verdooveud lawaai van neerstortend gesteente, vallende dakpannen en neersmakkende boomen. De wind, die was overgegaan in een schrik wekkende typhoon, sleepte in de nauwe hoofd straten alles met zich mee, dat op zijn weg kwam. Geen huis is gespaard gebleven en zeker is meer dan de helft der woningen van het stadje totaal verwoest. Het is een opeenboopiug van barricades van pnin, balken, telegraafpalen en wat dies meer zij. De ruïue is outstelleod en de wanhoop der menscben aangrijpend; ze waren als verlamd van schrik en ontsteltenis over bet gebeurde en over den omvang van het verlies. Radeloos stroomden ze de huieen uit, nanwelyks begrijpend wat hen overkwam. Maar op straat was het geenszins veilig en de meesten hunner zochten een schuil plaats in de kelders, terwijl anderen heil zochten op dt groote brug over de Berkel. Overal zag men menscben neervallen die door stukken steen werden verwond. Onder het puin waren boven dien vijf menscben bedolven. Ijzingwekkend was het neerploffen van den grooten toren van de hervormde kerkhet klok kenspel uit den toren was door de kracht van het natnorelement een twintig meter ver in de straat geslingerd. Aan het hoofd van dit verwoeste stedeke staat als bargemeester de ons zoo wel bekende en sympathieke jhr. de Muralt, die enkele jaren terug een deel onzer provincie in de Tweede Kamer vertegenwoordigde. Het verleenen van hulp mag hier zeker niet uitblijven, en we zijn er van overtuigd, dat men ook hier niet een vergeefsch beroep zal doen. Ook in het dorp Zeeland in Noord Brabant zijn niet minder dan 55 huizen verwoest, terwijl ook buiten de kom aanzienlijke schade is aan gericht. Ook in dit dorp zijn een zestal dooden te beireureD. Een 60-jarig landbouwer had zijn eenigen zoon onder het puin verloren, zijn vrouw was zwaar verwond en hijzei! had ook kwetsuren opgeloopen, terwijl have en goed na jarenlangen arbeid bijeen vergaard, te loor ging. Oubegrijpelyk is de kracht van den storm geweest. Zware koffers die op bovenverdiepingen van huizen atoudeu werden op meters verren afstand weggeslingerd. Het aantal boomen dat is neergeveld is ontelbaar. Van de gebeele Ooststreek van ons land leest men van onheilen door het onweder veroorzaakt. Natuurlijk openbaart zich nu reeds weer de bekende offervaardigheid van ons volk, vooral waar het zulke uitgestrekte rampen geldt. Steeds is er dan ook spoedig een aanzienlijk bedrag bijeen, maar over de gebeele lijn berok kent de ramp meer dan zes millioen schade, tot leniging waarvan wel zeer ingrijpende maat regelen noodig zullen zijn. Te Langeboom-Mill is het klooster van de H. Familie van de Dominicanen zoo goed als geheel verwoest. Zoowel de kerk als het klooster bezweken onder de orkaanaanvallen, terwijl de bedakkingen als 't ware werden weggezogen. Vau het klooster is niets over dan rechtopstaande maren en eukele kamers, in welke thans de paters huisvesting nemen. Daar de rnïne niet te restanreeren is, zal hetgeen er thans nog staat, worden afgebroken. Bijzonder groot is de belangstelling en deel neming die getoond wordt in eu met de mines en de geslagen bevolking van Borculo. Van alle kauten, tot zelfs uit Zeenwsch-Vlaanderen zijn er menschen met auto's opgekomen om alles in oogenschonw te nemen, maar zeker ook om de sympathie te hernieuwen die men reeds had voor den bargemeester van bet zwaar beproefde stadje, jbr. de Muralt. De enorme deelneming gaat van zelf gepaard met eene allerwege geopenbaarde steunverleening. De burgemeestar heeft in Den Haag met de regeering gesproken en betoogd, dat de weder opbouw onafwijsbaar vanwege het rijk moet gebeuren. Hetgeen wordt bijeengebracht door de particuliere liefdadigheid kan strekken tot leni ging van den individuëelen eu economischen nood, Allerwege wordeo comité's opgericht tot inzameling van gelden, die den oaden gemeen schapszin op dit gebied getrouw, ongetwijfeld mild zullen vloeien. Dank zij 't gunstige weder, vordert het op- raimingswerk buitengewoon. De geniesoldaten die terstond welwillend zijn afgestaan, doen hnn uiterste best om orde iu den cbaos te brengen. De voedselvoorziening uit de omliggende steden werkt uitstekend, zoodat ieder wat bekomen kan. Uit den Haag is door de winkeliers uil de Archipel-wijk eene groote partij kleederen en levensmiddelen beschikbaar gesteld en werden 22 kisten met beschuit en koek, 200 K.G. suiker, 400 K.G. meel, 700 K.G. aardappelen, 500 K.G. rijst, blikken bnsgroenten, ham, spek, erwten bijeengebracht, die per spoor zijn verzonden. De meeste menschen zijn nog wezenloos van den schrik. Het is alsof het tot bet meerendeel niet kan doordringen dat ze niet?, letterlijk.niets meer bezitteD. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopeu voelen, zadelpijn, schrijnen der huid en zonnebra- d, is het nood zakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos 11 S2846 30-60-90 c». BUITENLAND. Iu tegenstelling met de verwachting is het debat in het Britscbe Lagerhuis over de crisis in de steenkoolnijverheid en de maatregel der regeering in het algemeen minder fel geweest. Dat wil niet zeggen, dat er geen harde noten zijn gekraakt. De oppositie grondde zich meer op den schijn dat de regeering gezwicht was voor de alliantie van de groote vakbonden, als op bet feit van de subsidie-verleening. De premier bad te voren reeds met nadrnk ODtkend, dat de regeering niet nitslnitend bad gehandeld in het landsbelang, dat ten nauwste is betrokkeu bij bet gaande houden vaa dit bedrijf en geenszins beducht is geweest voor de be dreiging van de vereenigde mijnwerker?, trans portarbeiders en het spoorwegpersoneel. De nu getroffen maatregel was analoog aan dien der regeering van 1921 toen het kabinet- Lloyd George den mijnbouw was tegemoet ge komen met zes millioen pond sterling otn het te dien tijde uilgebroken conflict op te lossen. Moeilijk was dit argument te weerspreken, maar de leider der oppositie wees op het ver schil van toen en de toestand van thans. Na ie het bedrag onbeperkt en geheel afhankelijk van de tchommeling van de kolenmarkt. Indien de toestand blijft zooals die in de maand Jnni was, dau zal de regeering 24 millioen pond moeten bij passen over een tijdvak van negen maanden waarvoor het subsidie is verleeud. Doordat aan het verleeneu van den steun niet de onmisbare voorwaarde was verbonden, dat de regeering zich het recht van controle op den gang van zaken heeft voorbehouden, wijst op een overijlde en niet doordachte stap. Niet alleen behoorde de regeering toezicht uit te oefenen op de bedrijfs kosten der mijnen, die tot de uiterste grens dienen verlaagd te worden, maar ook op de prijsbepaling van het prodnet, terwijl ze nu zoo min ten aanzien van het een als van bet ander zekerheid heeft. De Labourpartij verklaarde bij monde van oud-minister MacDonald, dat de staatsbijdrage de eenige uitweg in de moeilijkheid was. Maar de uiterste vleugel van deze fractie ging veel verder en beschuldigde zelfs de regeering van lafheid, daar zij tot op zekere hoogte de aange kondigde staking had afgekocht. lntnsschen liep de aanvnlliijgsbegrooting geen gevaar en werd ten slotte met overgroote meer derheid aangenomen. Fraukrijk heeft, door den invoer van steen kolen uit Duitschland te verbieden zonder con sent, kwaad bloed daar te lande gezet, omdat de Duitschers dezen maatregel in strijd achten met de afspraak tijdens de ouderhandelingen over een te sluiten handelsverdrag, waarbij be paald werd, dat, bangonde de besprekingen, geen maatregelen zoudeu genomen worden tegen el- kaars economische belaugen. Duitschland dat tot nog toe zijn militaire allures niet kaD ontveinzen, staat terstond op zijn achterste beenen alsof het ten diepste be- leedigd is. Frankrijk heeft het verbod uitgevaardigd, nadat de Rijnsch-Westfaalsche steenkool tegen zoo'n belachelijk lagen prijs werd aangeboden, dat niet alleen de verkoop van inlandsche kolen, maar zelfs dien van de schadevergoedingskolen er moeilijkheden door oudervond, De Daitsche ynen waren alleen in staat de prijzen zóó laag te stellen door de credieten van de goud-disconto- bank, die een ooderafdeeling is van de Rijks bank. Men moge het betreuren dat de mijnmagnaten zich na eenigszins belemmerd zien in ban pa- gingen om van hun voorraden at te komeD, maar men kan het Frankrijk moeilijk kwalijk nemen, dat toch zeker niet moet medewerken dat zijn nabuur aan een crisis tracht te ontkomen waar het zelf met znlke moeilijkheden op eigen terrein te kampen heeft. Maar in Duitschland zijn de gemoederen ook op ander gebied in beroering gekomeu. Het betreft de oilzetting der Dnitschers uit Polen. En de onmeedoogende wijze waarop dit ge schieden zou, lokte in de peis en in den Rijks dag hevige protesten nit. Er werd eene motie aangenomen om de re geering alle noodige maatregelen te doen treffen ten einde de Poolsche regeering te verhinderen op deze wijze de rechten van den mensch te schen den en eene bevordering van den wereldvrede tegen te gaan. De Poolsche pers daarentegen komt met klem tegen deze agitatie op. Deze uitzettingen ook die van Polen nit Duitschland hebben eenvoudig plaats over eenkomstig de conventie van Weenen van 24 Augustus des vorigen jaars ingevolge de plaats gehad hebbende volksstemming. De regeering te Warschau heeft met dit on vermijdelijke feit rekening gehouden en de komst der nit Duitschland komende Poolsche ingeze tenen vergemakkelijkt door hun zoo spoedig mogelijk een onderkomen en levensonderhoud te verschaffen. Als dit nu van Duitsche tijde niet in voldoende mate is geschied en de Duit- sche optanten op een dwaalspoor zyo gebracht omtrent de uitvoering van die overeenkomst, dan kau men toch Polen uiet verantwoordelijk stellen voor ien tekortkoming, die ze aan zich zelve hebben te wijten. De voorspiegeling van Abd-el-Krim, het Ma- rok kaansche opperhoofd der RifkabyleD, dat hij geneigd was vredesonderhandelingen te openen, schijnt een manoeuvre geweest te zijn om wat tijd te winnen, want van het laten vallen van deu eisch om alleen te onderhandelen als de onafhankelijkheid van hst Rif wordt erkend, blijkt no niets meer over te zijn, daar de F/an- tche eerste minister vaa zijn Spaanscben collega een telegram ontving, waarin deze hem meldde dat een afgezant van Abd-el-Krim beeft verklaard de erkenning dier onafhankelijkheid te eischeo, alvorens vredetonderbandf liugen te kunneu ope- neu. Dat zou er dns op wijzeD, dat eene be- eindiging van deu strijd aan bet Rif nog in een ver verschiet ligt, tenzij de voorgeuomen ope raties der Frauscheu een gunstig en snel verloop hebben. BINNENLAND. Er i9 een propagaudacomité voor wegen- verbetering opgericht, dat zich ten doel stelt door woord en geschrift en door overleg met verschilleude wegleheerdera ëen krachtige propa ganda te voeren voor de noodzakelijke verbete ring van het Nederlandsche wegeunct en door te bevorderen dat de opbrengst van belastingen, geheven voor het gebruik van wegen, ook alleen aan de wegen ten goede kome. De minister van binnenlaudsche zaken heeft de burgemeesters verzocht omtrent den datum van oproeping van kiesbevoegden, die niet aan de stembus verschenen zijn, nader over leg te plegen met het Kantongerecht. THOLEN, 14 Aug. 1925. Een 14-jatige zoon van den melkboer L. Jansen die aan den zeedijk van Slabbecoorne de koeien hoedde, is Maandagmorgen door bet hemelvuur getroffen. Toen men hem in den Damiddag vond, waren de levensgeesten reed» laDg geweken. Geslaagd voor costumière mej. A. Rob- brechts alhier, leerlinge van de Nijverheidaichool „8t. Autonius* te Bergen op Zoom. Het Comité *5 Ang. 1924* hield Woens dagavond teu gemeentehuis ouder voorzitterschap van den heer G. Amsing Jr. hare eindvergadering, waarin rekening en verantwoording gedaan werd van het gevoerde beheer. De bescheiden werden geverifieerd door eene commissie bestaande uit de heeren R. H. Lanting en C. Dieleman, waarvan laatstgenoemde verklaarde dat allea accoord bevonden was en tot goedkeuring kon worden geconcludeerd. Deswege werd besloten onder dankbetuiging aan den penningmeester, de heer M. C. van der Stel, voor zijn accuraat beheer. De rekening sloot met eeu batig saldo van f36.341/, Ook den andere comité- en snl cimité-'eden, weid hartelijk dank gebracht voor de belaogelooze medewerking betoond. Het dagelijksch bestuur der gemeente, dat de vriendelijkheid gehad heelt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 1