IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Voeten PUROL Vrijdag 7 Augustus 1925. Drie en veertigste jaargang na ,U Firma J. M. C. POT Tholen. HET FESTIVAL. GEMEENTERAAD. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad 1 ,S76, franco per post 11,65 -f~ 16 ct. disp. kosten. UITGAVE: Telef. Interc. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cent; iedere regel meer 17'/, vent. Grootte der letters naar plaatsruimte. BIJ abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ver- n Tan spraken vorige week den wensch i de bewoners van Tholen den '15 us ook naar buiten zouden toonen üoncordia" mede te leven, door te We hooren van ter zijde dat ons iet welgevallen is begroet. Immers raat en Kaaibewoners weren zich t gedeelte van onze Gemeente eens n het groen te zetten en er komen k twee eerepoorten in dat gedeelte nze Gemeente. Ook hoorden we bij te dat de Kerkstraat wel niet achter jven. zelfsprekend prijkt Tholen reeds jsavonds in vlaggentooi en zullen zich dien avond opmaken naar de om eens rustig te genieten van het tmma dat ons feestvierend corps dan hoore zal brengen, drukken hier vooral op het woord genieten" want hoewel dank zij de zorg van onze politiemannen, de ehouden concerten zonder stoornis kunnen plaats vinden, doen we irnstig beroep op de ouderen om te m dat de werkelijke muziekliefhebbers s ongestoord kunnen genieten van n sConcordia" de burgerij zal aan- Laten zij, die kinderen hebben, de dien avond eens thuis houden of len ander speelterrein doen kiezen, oen een beroep op de medewerking et weldenkende publiek om mede te dat tijdens het uitvoeren van de knummers geen speelpartijtjes op de worden gehouden, volgende Programma wordt ten ge- gebracht Iir. J. van Vredenburchmarch Jos. Verswijveren. e Trouvère, potpourri sur 1' opera de Verdi, M. J. H. Kessels. Stoïque, mazurka J. Preckher atharina, ouverture D. Snoeck. PAUZE. ranche Amitié, fantaisie J. Martin, ouquet de Chrysanthèmes, Valse de concert G. Feremans. alut au Printemps, pas redoublé Jos. Kessels. male. Zaterdags arriveeren reeds des ens ongeveer half elf enkele der deel- snde vereenigingen, die worden ont- en door de hen toegevoegde Com- arissen, waarna om half twaalf de cht wordt samengesteld en ten twaalf T* de officieele ontvangst ten Gemeente- e plaats heeft. iarna rondgang door de Gemeente, 'ie er meer van wenscht te weten, MEEffe zich het feestprogramma aan dat Dinsdag 11 dezer ad 10 cent bij M. G. Pot alhier verkrijgbaar is. terdags beginnen des namiddags drie de muziekuitvoeringen door de deel- ende gezelschappen, terwijl er des ds nog een concert op de Markt wordt ven door de Harmonie »St. Cecilia igezindheid te Halsteren." te wekken de zakenmenschen die per- el hebben op, om des morgens, zoo elijk 11 uur te sluiten. Van zaken zal dien dag toch geen sprake zijn. imste proel voor een 1 g 6, leer. kii 48 SSTZi 2( TAVENISSE, 31 Juli, voorm. 11 uur. oorzitter do heer A. F. Hanssens, burg.-secr. egeowoordig zes leden; afwezig met kennis- ng de heer L. C. Potappel. 'a lezing en onveranderde goedkeuring der len van de vorige zitting, doet de voorzitter eerst eenige mededeelingen omtrent de al- eeoe vergadering van de vereeniging van erlandsche gemeenten, waaromtrent het hem nder aangenaam was deze bij te wonen. Het een zeer interessante vergadering, die natuur- werd bijgewoond door afgevaardigden van groote gemeenten, maar ook door die van heidene plattelandsgemeenten, n zijn openingswoord hield de voorzitter, Fockema Andreae, bargemeester van Utrecht, schitterende rede over de financiëele regeling ihen het rijk eu de gemeenten, e heer Van IJaselsteijn leverde een bijzonder )ie bijdrage over de drukkende bijdragen die gemeeuten moeten storten krachtens de Mid- iar Onderwijswet. )oor den ingenieur van den gemeentelijken nigingsdidnst te VGravenbage werd een eressante lezing gehouden over het onderwerp Verbranding. Aanvankelijk dacht spr. dat dit ioig belangrijks zou kannen bevatten. Doch de bréede, glasheldere uiteenzetting van dit vraagstuk kwam het ham buitengewoon belang wekkend voor. Meo kan weten dat deze kwestie een groote belangstelling heeft verkregen, nu de ▼oilbemesting meer op des voorgrond is getreden en in tegenstelling met de verbranding, ondanks de hoogere onkosten, de volle aandacht van autoriteiten geniet, waartoe zelfs door de regeering eene commissie vau voorlichting is ingesteld. Ook voor kleine gemeenten is dit vraagstuk geenszins van btlang ontbloot. Onder de eminente leiding van den voorzitter behandelde de vergadering nog tal vau andere zaken, waaruit bleek dat de vereeniging onder leidiug van bare beide bek wame directeuren een buitengewoon interessante instelling is. Daarop wordt mededeehng gedaan van de ingekomen slukkeu als; a. schrijven van den inspecteur der belas tingen te Zierikzee, dat bet vermoedelijk bedrag der inkomstenbelasting voor de gemeentekas op 7800 is geraamd, en dat der kwade posten op f 900, te voldoeu in 9 termijuen van f 100. In de begrooting is voor de eerstbedoelde inkomsten f 8000 geraamd, een verschil alzoo van f 200, doch niet vau dien omvang dat de begrootingspost daardoor in het gedrang zou komen, terwijl er geen aanleiding is om dit minder geraamde bedrag over te schrijven, daar het vermoeden gewettigd is, dat de werkelijke uilkomsten hoogst waarschijulijk de raming zullen overtreffen; b. Missive van Ged. Slateu houdende bericht van ontvangst der wijziging van de Algeuieeue Politieverordening, waarbij het verboden is zich op een paar plaatsen in de Voorstraat op te houden, daar de verzameling van jonge lui vaak last en hinder veroorzaakte. Ongetwijfeld zal het zijn opgevallen, dat reeds eenige verbetering is te coostateeren. c. Schrijven van den minister van Onderwijs c.a. dat ten behoeve van een leerling aan de R. H. B. school te Middelburg over het jaar 1923 f37.83 te veel is betaald; welk bedrag is terugontvangen. d. Voorzichtigheidshalve is aan Ged. Staten goedkeuring gevraagd voor de uit te voeren herstelling vau den toren. Daar evenwel eeue beslissing soms eenigen tijd op zich kan laten wachten en uitstel moeilijk geduld kon worden, had de Voorzitter zich bij de ontvangst van den brief van Borg. en Weth. met den heer Griffier in verbinding gesteld ten einde diens zienswijze te vernemen die hem verzekerde dat er wel geen bezwaar tegen zou Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoen werk pijnlijk ge worden voeten, verzacht en geneest men met 10 32835 30-60-90 ct. zijn. Daarop is thans van Ged. Staten eene missive ontvangen houdende kennisgeving dat zij honne goedkeuring aan de uitvoering verleeoen. e. Een schrijven van den Rijksveldwachter D. van den Berg houdende dankbetuiging voor de hem verleende gratificatie wegens de waar neming van den gemeentelijken politiedienst tijdens de ziekte van den veldwachter Stoel. f. Van het technisch borean van de Ver. van Nederl. Gemeenten is een uitvoerig rapport ingekomen met kaart inzake de riooleeriDg der gemeente. Dit lijvige stuk eischt evenwel, naar het oordeel van Borg. en Weth. een naawkenrig onderzoek, waaraan eene afzonderlijke zittiug hehoort te worden gewijd. Unaniem gaat men hiermee accoord. g. Ingekomen zijn voorts Pror. bladen houdende aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken inzake het behoud vau natuurschoon en van Ged. Staten betreffsnde het gebruik van den korten dissel. Het meereodeel der stukken wordt voor kennis geving aangenomen. II. Aangeboden wordt de gemeente rekeuing over 1924 in ontvang op f 52.117.06, io oit- gaaf op f49.799.455 goed alot f2.3L9.605. Die van den kapitaaldienst in ontvang f 13026. in oitgaaf f13011.Goed slot f 15.— De rekening van het Burgerlijk Armbestuur in uitgaaf op f 2150.41 in ontvang op f 2093.395 nadeelig saldo f57.015. Deze rekeningen worden ter fine van onder zoek gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren van Iwaarden, Potappel eu Stoutjesdijk, welke taak door de leden die ter zitting aanwezig zijn, wordt aanvaard. III, Benoeming onderwijzer» aan de O. L. School. De Voorzitter zegt dat zich voor de vacante betrekking 22 sollicitanten hebben aangemeld, waaruit door Borg. en Weth. een voordracht is opgemaakt bestaande uit de dames J. A. du Burck te Brouwershaven, P. M. Snijders te Oostdijk (gem. Krabbendijke) M. Sakko te Tholen en A. P. Groene»eg te Hees (bij Nijmegen) De heer van Ysseldijk, erkennende dat het opmaken van de voordracht behoort tot de uit sluitende bevoegdheid vao Burg. en Weth. vraagt niettemin verlof over die samenstelling zijne meening te zeggen, omdat dit de eerste maal is, dat tijdens zijne zittingperiode zulk eene benoeming plaats heeft. Hij vindt dat dit zoo raar gebeurt, zoo on gezond. Er zijn 22 sollicitanten; daarvan wordt enkelen gelegenheid gegeven proefles te geven en daarna de voordracht opgemaakt. No. 1 is natuurlijk wat je noemt, no. 2 een ietsje minder, no. 3 weer wat minder en no. 4, nu ja, die kan aan het drietal zouder bezwaar worden toegevoegd. De heer Oudesluijs en de inspecteur zijn weliswaar de6kuudig, maar betwijfeld mag worden of het mogelijk is in een half uurtje tijds met juistheid te kuunen bepalen wie nó. 1 en vervolgens behoort te worden geplaatst. Een brnut optreden of als men zonder zenuwen is, is daartoe niet voldoeude, terwijl op capiciteiten niet zoozeer wordt gelet als men een protegë van een bur gemeester, van een wethouder of van een iu- specteur is. Er is zeer veel kans dat no. 1 niet wordt benoemd. Is dat dan niet eeu slag in 't aangezicht van Burg. en Weth. eu is 't ook niet vernedereud voor no. 1 Waarom niet. een alphabetische voordracht ingediend, dan had men althans die bezwaren ontzeild. Het is een voor dracht van Burg. en Weth., maar 't is zeer twijfelachtig of de wethoudeis wel homogeen zijn ten aanzien van no. 1. De voorzitter zegt dat de voorstelling die de beer Van lJsseldijk van deze zaak geeft, niet volkomen juist is. Als hij vraagt, hoe kom je aau die zes personen, dan wil hij daarop ant woorden, dat het niet wel mogelijk is om alle 22 sollicitanten proefles te doen geven. Er wordt omtrent de ingekomen sollicitaties gtïufurmeerd, en uaar gelang van de ontvangen berichten wordt er geschift. Vao kleine omstandigheden kan het afhangen of men tot de gelukkigen behoort of niet. Doch dat is eenmaal zoo iu het leven. Verder is gevraagd, waarom de voordracht niet alphabetisch is. Ziet, dan zou 't wezen alsof men er niet voor durfde uit te komen, dat mej. du Burck de beste was. Terwijl zij een buitengewone vaardigheid aan den dag legde en op onbegrijpe lijke wijze io vijf minuten tijds den kinderen aanleerde wat zij wilde.'Dat heeft den doorslag gegeven om haar no. 1 te plaatsen. We zijn dus uiet door persoonlijke gevoelens geleid om dit te doen en er is ook geen sprake van eenige protectie, waar het absolute belaug van bet ouderwijs medebracht om met volle recht no. 1 voor te dragen. Als hij dus om die redeu hoopt dat de Raad in vertrouwen Burg. en Weth. zal volgen, zoo het tegendeel werkelijk een slag zijn in 't aangezicht vau Burg. en Weth., doch waarvoor de Raad de verantwoordelijkheid zou dragen. De heer Van lJsseldijk geeft in overweging om bij mogelijk volgende voorkomende gelegen heden een niet-alphabetische voordracht te geven, zoowe] in het belang vao het Dag. Bestuar als in dat van de betrokken voorgedragener. Daarop tol stemming overgaande, wordt met 5 van de 6 stemmen benoemd mej. M. Sakko te Tholen, tegen L op mej. J. A. du Burck te Brouwershaven. IV. Wegens overschrijding der posten op de begrooti ig reis- eu verblijfkosten met f 60, kiezerslijsten en kiesverrichtingeu met f 6 84 en onderhond wegen en voetpaden met f150. samen f216.84, wordt dit bedrag van de on voorziene uitgaven op de betrekkelijke posten overgeschreven. Na afbandeling der agenda zegt de heer Van lJsseldijk verbaasd te zijn dat nog geen klachten zijn iugekomen over het fietsen door het slop bij Van Daalen. Hel moet verwouderen, dat er nog geen ongelukken zijn voorgekomen. Hij vraagt of dat niet te keeren is. De voorzitter zegt dat het verkeer door het slop niet kan gestuit worden omdat er een ser vituut van pub'.ieken aard op rust, ingesteld door den Ambachtsheer; men mag er dus door rijden. Maar hij wil gaarne bij Barg. en Weth. bevorderen dat er maatregelen worden genomen om aan het woeste rijden paal en perk te stellen. Daarop wordt de zitting gesloten. BUITENLAND. Op het allerlaatste moment hebben de Engelsche mijneigenaren de opzegging vau de loonoverkomst met de mijnwerkers herroepen. Het moge eene opluchting genoemd worden, dat de ernstige gevolgen van de hangende crisis zijn afgewend. Maar de ontspanning zal slechts van tijdelijken aard zijn, want het zal bliiken slechts lapwerk te zijn inplaats van eene finala oplossing. Immers, ten einde de loonea op peil te houden zal de regeeriüg tot Mei een steun verstrekken van 20 millioen pond sterling of 240 uiillioeu gulden. Zoo'n bedrag is niet zonder beteekenis. Het evenwicht der Brioche begrooting was reed» eenigszins door den aanbouw van een paar kruiser» verstoord. Op belofte van de Admirali teit zon evenwel getracht worden zooveel te be zuinigen dat deze extra post niet de aanleiding tot een tekort zon zijn. In dien tusschentijd kan de regeering een uitgebreid onderzoek aanvangen over het vraag stuk op welke wijze de mijuindustrie op gezonder basis is te brengen. Lettende echter op de over machtige economische omstandigheden, waarmede men voor het oogenblik te kampen heeft, laten die pogingen niet veel ruimte voor gunstige verwachtingen open. In ous vorig overzicht hebben we reedi met een enkel woord gewag gemaakt dat ook Duitsch- land voor een gelijksoortige crisis ataat. Dddr tracht men haar te bezweren door een kunstmatig hoog houden van de kolenprijzen. Het Roerkolen-syndicaat beeft op het reed» toegestane crediet een surplus gekregen vau 15 millioen mark. Dit komt in het wezen der zaak op niet» ander» neer, dan op een verkapt subsidie. In plaats van den steenkolenprijs te verlagen, die ten goede zou komen aan de spoorwegen en er toe zou kannen leiden, dat de spoorweg-maat schappijen hunne tarieven verlagen, terwijl de ondernemingen die veel steenkool verbruiken, belangrijk zouden kunnen geholpen worden. Hunne producliekosten zouden beduidend lager worden en zou eene welkome gelegenheid zijn om op breedere schaal met de buitenlaodsche nijverheid te concurreeren. Nu gebeurt juist het tegenovergesleldevoor het Biuneolandsch ver bruik wordeo de prijzen op peil gehoudeu en naar het buitenland worden de kolen tegen een veel lager tarief geleverd. België is niet alleen een tweetalig land, maar toont ook te zijn een tweestamming volk. Bij tal van gelegenheden treedt dat aan het licht. Zoo werd in Diest een Vlaamsch nationaal feest ge vierd, waarbij de burgemeester van het stadhuis de Leeuwenvlag en üiet de Belgische vlag had doen ontplooien. Op groud van het Vlaamsch karakter van het feest, meende hij voldoende motief te hebben om die speciale vlag te doen uithangen. Maar een geweldige beroering is er over in België ontstaan. De bargemeester is op staandeo voet ontslagen en de minister van Binnenlandsche Zaken heeft in de Kamer zijne verontwaardiging uitgesproken over zulk eene anti-nationale daad. Tenzelfden tijde werd in IIoei een plaatsje in het Walenland eveneen» een feest gevierd, maar 'waarbij ook niet de Belgische, zelfs niét de Waalsche doch de Fransche vlag was uit gehangen. Geen mensch deukt bierbij er aao om dit als iets anti-nationaals te bescboawen, terwijl van een ontslaan van den burgemeester geene sprake is. In Diuant wapperden bij gelegenheid van een feest, schier uitsluitend Fransche vlaggen, terwijl een heele stoet achter de blauw-wit-roode banen liep. Niemand ergert er zich echter aao, maar eeu Vlaamsche vlag is een anti-nationaal motief. Deze toestanden zijn verre van gezond te noemen. De toestaud iu Marokko is in het stadiam van een afwachtende houding gekomen. De Franschen zijn gereed voor een groot offensief, dat enkel wordt uitgesteld tot de Rif-kabylen den aanval tegen Werzan zullen beginnen. Voor het oogenblik is daarvan weinig te bespeuren, tenzij de strooptochten vau kleine benden daarvan de voorboden zeudeu zijn. Hoogstwaarschijnlijk is Abd-el-Krim uiet ob* kundig van het aanvalsplan der Franschen in verband waarmede hij loopgraven laai aanleggen op de beide oevers vau de Werga. Uit de blijkbare wederzijdsche afwachtende houdiüg leidt meu den weusch af om te trachten tot eene schikking te komen, waarop de kansen verbeterd zyn, na het opperhoofd Abl-el-Krim wel tot de overtuiging zal zijn gekomen, dat tegen de overmachtige Fransch-Spaansche krijgs machten niet op te roeien zal zijn. Door de blokkade is hem de toevoer vau zijn militaire beuoodigdheden belet. Die verschillende omstan digheden hebben er toe geleid afgezanten naar het hoofdkwartier te Tetoean te zenden om er de vredesvoorwaarden der Franschen in ontvangst te nemen. Hieruit vloeit voort, dat hij zijn eisch om de volkomen onafhankelijkheid van het Rif te erkennen, alvoreus tot onderhandelingen kan worden overgegaan, heeft laten vallen. Daar het stellen van dien eisch een onverkomelijk beletsel was voor eenige toenadering is de totstand gekomen verbindingsweg tot het voeren van onder handelingen toe te juicheD. Al wil dit nog niet zeggen dat de vrede geteekend is, daar er nog heel wat hiuderpalen uit den weg zullen moeten worden geruimd. BINNENLAND. Dat aanvankelijk ten andere naam werd ge noemd voor de portefeuille van buitenland?che zaken i» in verband gebracht met de tcherpo critiek die in het algemeen i» uitgeoefend op het

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 1