De lotgevallen van Staakbeen en Duimpje. l§ibs. naar voorlezing onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat ingekomen zijn de navolgende stukken le. Een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat op 23 Juni 1925 in kas was en moest zijn een bedrag var. f 12982,755; 2e. een missive van Ged. Staten dezer provincie, dd. 19 Juni 1925 no. 207, 3e afdeeling, waarin zij de ontvangst berichten van de op 10 Juni 1925 vastgestelde ver ordening, houdende voorschriften voor motorrijtuigen bestemd voor het vervoer van reizigers tegen vergoeding. 3e. Een goedgekeurd exemplaar van het besluit tot het af- en overschrijven in de begröoting van 1924. 4e. Een missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 17 Juli '1925 no. 2, 3e afd. waarin zij de ontvangst berichten van de op 10 Juni 1925 vastgestelde wijziging der algemeene politie-verordening betreffende het ophouden van duiven en kippen. Deze stukken worden voor notificatie aangenomen. Als eerste punt der agenda wordt vast gesteld een staat van oninbare posten be treffende hondenbelasting over het dienst jaar 1924, tot een totaal bedrag van f4. Vervolgens wordt aangeboden de ge meenterekening over het dienstjaar '1924 met een ontvang van f48174.445, een uitgaaf van 144384.06, alzoo met een goed slot van f3790.385. Op voorstel van den voorzitter wordt deze rekening met de daarbij behoorende bescheiden voor onderzoek gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren E. Uijl, H. v. Westen, C. van der Male, W. Carels en J. Elenbaas. Voorts wordt aangeboden de rekening van het algemeen armbestuur over bet jaar 1924 in ontvang op f28409,18 in uitgaaf op f21446 515, alzoo tot een batig saldo van f 0962.665- Op voorstel van den Voorzitter wordt ook deze rekening met haar bijlagen voor onderzoek gesteld in handen eener Com missie bestaande uit de heeren E. Uijl, II. van Westen, C. van der Male en W. Carels. Thans wordt aan de orde gesteld een voorstel van Burg. en Welh. tot het ver- leenen van ontslag aan onderwijzeressen die in het huwelijk treden en aan onder wijzers die een bepaalden leeftijd bereiken. De Voorzitter zegt dat vóór de wet van 28 Mei 1925 (Stbl. no. 207) tot wijziging der hooger onderwijswet 1920 een raads besluit tot het verleenen van ongevraagd eervol onlslagaaneenonderwijzeres wegens het aangaan van een huwelijk in strijd was met de onderwijswet, evenals het op nemen van een bepaling in de verordening regelende bet openbaar onderwijs, waarbij als algemeenen regel werd gesteld, dat bij huwelijk der onderwijzeressen ontslag volgt. De zooeven genoemde wet heeft hierin verandering gebracht. Na voorlezing daar van zegt de voorzitter dat de gemeenteraad thans dus de bevoegdheid heelt zoo alge meenen regel bij verordening vast te stellen. Burg. en Weth. zijn van oordeel dat in vele gevallen het niet in het belang van het onderwijs kan zijn dat een onder wijzeres die huwt toch aan-de school ver bonden blijft. Het kan toch gebeuren dat de gehuwde onderwijzeres om velerlei redenen geruimen tijd uit de school moet blijven. Men denke slechts aan moeder worden. Ook kunnen in het gezin vele zorgen en beslommeringen zich voordoen, waardoor zijniet altijd met'op- gewekten ijver en frisschen moed voor haar klasse kan staan. Wat de linantiëele zijde voor de be trokkene betreft: Burg. en Weth. zijn van gevoelen dat het verlies van het uit die betrekking verkregen inkomen voor de ontslagen gehuwde onderwijzeres niet van zoo'n gewichtige beteekenis zal zijn. Immers het is toch niet aan te nemen dat een onderwijzeres in het huwelijk zal treden wanneer haar verloofde door zijn maat schappelijke positie niet in staat is een gezin te onderhouden. Ook zouden Burg. en Weth. willen voor stellen aan een onderwijzer of een onder wijzeres bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd ontslag te geven, doch hierbij een uitzoncjering te maken. Mitsdien stellen Burg. en Weth. voor het volgende besluit te nemen „De raad der gein. Poortvliet; Gelezen de wet van 28 Mei 1925 Stbld. no. 207, tot wijziging van de Lager Onder wijswet 1920; Gehoord het voorstel van Bufg. en Weth.; besluit als volgt 1. De onderwijzeres, die vóór het be reiken van den vijf en veertigjarigen leef tijd in het huwelijk treedt of de onder wijzer of onderwijzeres, die den leeftijd van vijf en zestig jaren bereikt, zal op dien grond worden ontslagen. Zoodanig ontslag geschiedt alsdan door Burgemeester en Wethouders met ingang van onder scheidenlijk den dag van het huwelijk en den eersten dag der maand, volgende op die, waarin genoemde leeftijd is bereikt. Het ontslag wegens het bereiken van den hiervoor bepaalden leeftijd kan evenwel op voordracht van Burg. en Weth. bij raadsbesluit telkens voor een jaar worden opgeschort. 2. Het sub I bepaalde onveranderd op te nemen, onder artikel 11a, in de instruc tie voor het onderwijzend personeel aan de openbare lagere school, welke instructie door den raad is vastgesteld in zijn ver gadering van 30 Mei 1922." Wordt dit voorstel aangenomen, zoo zegt de voorzitter, dan weten de onder wijzeressen beneden den leeftijd van 45 jaar dus te voren wat haar bij het aangaan van een huwelijk wacht. De beer Uijl is niet tegen dit voorstel, doch hij ziet in deze aangelegenheid een inconsequentie tegenover de bijzondere school. Een uniforme wettelijke regeling te dezer zake voor bet openbaar eii het bijzonder onderwijs achtte hij beter. De bijzondere school komt hierdoor in een bevoorrechte positie. De heer Krijger merkt op dat de be sturen van de bijzondere scholen ook een dergelijke regeling kunnen vaststellen; ze kunnen zelfs nog verder gaan dan de gemeentebesluren ten opzichte van de openbare scholen. Ze kunnen den leeftijd voor ontslag bij huwelijk voor de onder wijzeressen nog hooger stellen. De heer van Westen ziet in deze rege ling tegengaan van huwelijken en bevor dering der vrije liefde. Hij acht het geen bezwaar dat een gehuwde onderwijzeres aan de school verbonden blijft en meent dat het onderwijs daar onder niet lijden zal. Het moet aan haarzelve overgelaten worden of zij al of niet haar betrekking wil behouden. Hoe moet gehandeld worden met een onderwijzeres die buiten echt moeder wordt Dit is ook mogelijk. De voorzitter zegt dat er dan termen aanwezig kunnen zijn haar ongevraagd ontslag te verleenen. De heer Krijger is van oordeel dat deze zaak moet bezien worden uit een oogpunt van onderwijsbelang en niet van het welzijn der betrokkene. Het belang van het school kind moet op den voorgrond staan. Het is niet aan te nemen dat een gehuwde onderwijzeres met volle toewijding, lust en ijver in de school werkzaam is en tege lijk een waardige vrouw voor haar eigen huishouding. Een van beiden zal eronder lijden of haar eigen gezin of haar school klasse. Hij gelooft van het laatstgenoemde. Daar deze zaak voldoende is besproken brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming, hetwelk met 4 tegen l stem, die van den heer van Westen, wordt aangenomen. Het laatste punt der agenda, verzoek van G. Hage om een boom aan Putjesdijk te mogen rooien wordt niet in behandeling genomen daar het verzoekschrift onge zegeld is. Bij de rondvraag geeft de heer Uijl te kennen dat hij gaarne een soepele toe passing zou zien van de bepaling der politieverordening tot het ophouden van kippen en dat de politie ingrijpt slechts daar waar de kippen werkelijk schade en last veroorzaken. De voorzitter neemt gaarne acte van de zienswijze van den heer Uijl, doch hij wil ook opmerken dat niet strafbaar is het uitloopen van kippen op onbezaaide gron den, maar wel het laten loopen van kippen op onbezaaide gronden zonder vergunning van den huurder of eigenaar dier gronden. Zijn er nu gronden waarop volstrekt geen schade door de kippen veroorzaakt wordt dan zal de houder der kippen wel gemak kelijk een vergunning verkrijgen van den huurder of eigenaar dier gronden. De heer Elenbaas wijst den voorzitter op een verstopping van het riool in de nabijheid van de woning van L. de Groen en de schuur van G. Sakko. De voorzitter zegt dat hij den gerneente- opzichler zal opdragen te onderzoeken wat er aan dat riool hapert. Voorts brengt de heer Elenbaas ter sprake het plaatsen van een paar openbare uri noirs op eenigszins zichtbare plaatsen in de kom der gemeente. Op voorstel van den voorzitter wordt goedgevonden bij het opmaken der be grooting voor 1926 op deze zaak terug te komen, terwijl intusschen een kostenbe rekening opgemaakt zal worden. De vergadering wordt daarop gesloten. TH0LEN, 31 Juli 1925. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding van het splitsen der openb. lagere school B is inge schreven door J. Vos voor f 1277, JP. Deurloo voor f 1315 en J. Vercouteren voor f 1361. Ter gelegenheid van de gehouden mid- deuslaudsteutoonstelliog te Bergen op Zoom is eeD sterrit rnet motorrijtuigen gehouden, waarbij even te voren een gecontroleerde afstand van minstens 114 K.M. moest zijn gereden, ii de tweede prijs behaald door den heer C. M. Steeu- dijk van Stavenisse. In de Maandag gehouden algemeene ver- gaderiog van de leden van het fanfarecorps „Concordia* is in de plaats van den heer M. C. van der Stel, die als bestuurslid ontslag had genomen, benoemd de heer C. Wagtho. OUD-VOSSEMEER. Zaterdagavond jl. werd door het nieuwe fanfarekorps, dat in April j.1. zijn eerste oefeningen aanviog, een rondgang door de gemeente gemaakt, onder zeer veel be langstelling der ingezetenen, die in grooten getale den weg volgden, welke het gezelschap aflegde. Het bleek, dat de oefeningen reeds een zeer gunstig resultaat hadden en dat de directeur, de heer Dubois, wel de noodige capaciteiten bezit om de zaak te leiden. Met ijver voortgezet zullen de leden een muzikale ontwikkeling kunnen krijgen, die menig dorpsgezelschap in de schaduw zal stellen. In den pot van de kachel, waarin eenige dagen niet was gestookt, vond men dezer dagen.... een nest met tien jonge ratten; wel een vreemde plaats uitgezocht voor kraamkamer, maar onge- noode gasten waren ze tocb. STAVENISSE. In de alhier gehouden ver gadering van Oijkraad der waterkeering van de calamiteuse polders Ond-Kempenshofstede en Moggershil werden voorloopig vastgesteld de rekeningen van de dijkvakken Oud-Kempens- hofstede en Moggershil over het dienstjaar 1921/25, n.l. die van het dijkvak O.K.H. in ontvangst op f 11309.56 en in uitgaaf op f 6315.46, alzoo met een goed slot van f 1991.10 en die van het dijkvak Moggeishil in ontvangst op f 2671.705 en in uitgaaf op f 9903.895, alzoo met een kwaad slot van f 7232.19, in welk te kort is bijgedragen door rijk en provincie tot een bedrag van f7662, zoodat te veel is bijge- drageu f 129.81, welk bedrag in de volgende rekening als ontvang zal wotden verantwoord. In de laatste dagen doen zich alhier ver scheidene gevallen met doodelijken afloop voor van de varkensziekte. Voor zoover bekend deed zich nog geen geval onder de ingeënte varkens voor. Naar aanleiding vaD het verzoek van visscher J. de Pauw te BreskeDS, die in aan varing is geweest met een der booten van den Provincialen Sloombootdienst op de Wester- Schelde, aan de Provinciale Staten om schade vergoeding, is door den heer J. A. van Rompen, lid van Ged. Staten, eene aanneming van dit verzoek bestreden, onder het motief, dat de praktijk op de Wester-Schelde is, dat de provincie een lichaam is, dat wel makkelijk en spoedig bij aanvaring de schade zal betalen. Daaraan moet men denken. Sommigen zonden zich zelfs le wel willen laten aanvaren. ;eIi De visschersvereenigiug te Breskens bee^j 1 verplicht geacht hiertegen ten sterkste b0el, deputeerde Staten te protesteeren, om vle hunne schippers er een eer in stellen alsp b vareosmannen bekend te staan en ook onao weten dat van de duizenden guldens avetjd in de laatste jaren met booten van de proidei Zeeland zijn aangebracht, geen gulden duit v provincie is betaald. Onderstaand lijstje jilei een klein overzicht van de geleden schadt ha aanvaring, waaruit Gedeputeerden zullen kjgei bemerken, dat al^die asnvaringen zijn ge met booten onder bevel van kapitein Smitq der andere kapiteins heeft, voor zoover hen bei in de haven aldaar of omgeving schade o(reI toegebracht. T0C „Nooit Gedacht", schipper D. Klaassen f ''el „Catharina" P. doBaame,, „Gideon" Iz. Tenijn 1 „Maria" J. de Pauw Alle aanvaringen hadden plaats door kat Smit. De vereeniging vertrouwt dat GedepulSp Staten hieruit zal blijken, dat de averij t|" door denzelfden kapitein werd toegebrach geeft hen rn ernstige overweging om niet door het recht van den sterkste te laten beal maar ook eens te overwegen of bij meer I tl en zeemanschap, veel van deze averij was komen en of de schuld niet ergeus anders gezocht worden dan in hetgeen de heer Rompu mededeelde, want van al deze toegebi schade is door de provincie niets betaalt vertrouwt dat de heer Van Rompu zal t 101 erkennen dat hij zich vergist heeft, e We hebben niet geaarzeld om aan dit J>' een plaats te verleenen. Er zijn ook hit van visschers en schippers, die hunue coll van de Wester-Schelde wel zoodanig t®8^ kennen, dat hen het brevet van onbevaren] lieden geenszins zonde moeten worden nitgt en allerminst de zijdelingsche blaam verdif'c8 die op hen geworpen is. b BINNENLAND. Thans zijn de berrchten omtrent het M J te vormen Ministerie wat meer omlijnen e, heer Colijn heeft aan de Koningin berichj daan dat hij de vorming vaneen nieuw MiniL, op zich kan nemen. |Q Landbouw blijft ondergebracht bij Bii e landsche Zaken. Onderwijs blijft als Departe cr' zelfstandig. Oorlog en Marine wordt ëéi zullen dus negen Departementen komen. ,ee Naar de geruchten luiden zullen er 3 pe Hist. 3 A.-R. en 3 Katb. ministers komei gj altredende minister van Buitenlandsche Zijdi Jbr. Van Karnebeek blijft belast met Buyne Zaken. Door den Commissaris der Koningin»' heer M. de Jong, lid der gezondheidsconm, zetel Tholen tevens aangewezen ala Voorva^ Door de verkiesing van ds. P. Zand 'e Delft als lid van de Tweede Kamer, kan iln, het predikambt in do Ned. Herv. Kerk», blijven vervollen. Hem moet thans de betrekt J zijn aangeboden van voorganger der Herv.l, Evangelisatie te Zwolle. ONDERWIJS. Geslaagd te Rotterdam voor de hoofi a de heer A. Kievit te Tholen. Te Breda geslaagd voor het U. L. diploma A mej. Jeaunette Moelker Fd., J. iet gemakers, beiden te Tholen en P. van Ai£n Scherpenisse en vwor diploma B mej. S| Cense, M. Kievit en J. le Grand, allen te ThlD| Benoemd lot onderwijzeres aan de |n(j school te St-Annaland mej. A. H. Kapteijft IJlst. ft Geslaagd te Utrecht voor de acte Eng#1 M. O. mej. C. A. C. Molendijk te Tholen Stavenisse, 31 Juli. In de heden geho zitting van den gemeenteraad is tot onderwij aan de openb. lagere school benoemd M. Sakko te Tholen met 5 stemmen Li >r di lol 1 stem op mej. J. A. du Burck te Bronwershi GEMENGD NIEUWS. Dierenbeulen. A. G., geboren te 's Heer-Arendskerke, B., geboren te Hoofdplaat en W. D. gel le Vlissingeo, gewone soldaten bij de -■ 29. „Een, twee, hoepla, lilipnttter 1" zei Staakbeen en wipte zijn kleine compagnon in Don Fegas Fordje. „Nou gaan wij een tocht maken jongen 1" 30. Rrrrrrt, de motor werd aangezet, en met een flink geraas spurtte het rammelkarretje weg. Want het ding maakte herrie, maar eren goed werd er hard gereden. 31. Met een flinke zwenk draaide het Fordje den weg op, en weldra was het buiten de stad in de vrije natuur, en vloog langs de velden. 32. Op het geraas van het wasDonVegas da Pegas van deze snoode streek, ran woede en zwoer wraak. vertrek afgekomei nog jaist getuigi ter Hij schuimbektpo: (Wordt vervoll Ie

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2