Tweede Blad. 1 van Zaterdag 5 Juni 1925. □it. i mi Ie me trai aterschap Poortvliet gehouden op 26 Mei j.l. Bij issc ie ui o 2 jon wa hij spijt ïtrol in ;el rloo erd len. lev zie pei 's*( i mi ie n ek indi ïise vaai ma N Vergadering van Ingelanden van het in het gemeentehuis te Poortvliet. De voorzitter opent de vergadering. Bij het aflezen der presentielijst blijkt dat er renwoordig zijn 54 stemhebbende ingelanden gerechtigd zijn tot het uitbrengen van 85 jmmen, terwijl er afwezig zijn 14 stemhebbende ;elanden, die gerechtigd waren 19 stemmen te brengen. Voorts blijkt dat 2 stemmen niet in aanmerking "Kogen worden genomen, omdat een en dezelfde 111 "rsoon niet meer dan 5 stemmen mag nitbrengen. Er wordt alzoo bepaald dat deze vergadering stemmen kan uitbrengen. 2. Daarop wordeu de notulen van de vorige Irgadering na voorlezing onveranderd goed- keurd, 3. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen pi de navolgende stukken: a. een besluit van heeren Gedeputeerde Staten Zeeland, d.d. 27 Februari 1925, waarbij paald is, dat door bet calaouiteuze waterschap cherpenisse voor de afwatering van den Zoute- jlder op het waterschap Poortvliet, aan dit aterschap jaarlijks, gedurende 10 jaren, voor et eerst over het dienstjaar 1924/1925, zal orden betaald een som van f72. b. een missive van heeren Gedeputeerde taten van Zeeland d.d. 13 Maart 1925, no. 94, e afd.. inhoudende de mededeeliug dat bij Kon. esluit van 2 Maart 1925, no. 23, tot dijkgraaf het waterschap is benoemd de heer E. C. V. A. Geuze, zulks met ingang van 9 April 1925. c. een kennisgeving van het Bestuur der lSt Waterkeering vau het Calamiteuze Waterschap cherpenisse, d.d. 10 April 1925, uo. 15, dat an de daarbij betrokken polders over het dienst- aar 1925/1926 geen bijdrage zal worden geheven. d. een proces-verbaal van kasopueming op 1 Mei j.l. bij den Ontvanger-Griffier, waaruit ilijkt dat er op dien datum io kas was eu moest ijn een bedrag van f 11524.60. Deze stukken worden voor zoover zij geen )d 'Pj' litvoering eischen voor kennisgeving aangenomen. ie 2 Ihier e. een verzoekschrift vau de wed. K. Denrloo om in hnur of in erkrijgen ongeveer 138 M erfpacht te mogen poldergroud zijnde Sle >en gedeelte van de gedempte Molenpat, hetwelk vjrrenst aan haar schuur. ïtsti Daar deze strook grond door het Waterschap voor geen enkel doeleinde in gebraik is te nemen, stelt het Bestaur voor de gevraagde oppervlakte aan adressante in hunr af te staan tegen een hnnrsom van f 10 per jaar en op de door het Bestnnr te stellen voorwaarden. Hiertoe wordt besloten. Vooraf heeft de voorzitter aan den heer M. Krijger medegedeeld dat op dat perceel geen schuartje zal worden gebouwd. Het dient enkel maar tot staanplaats van wagèns enz. f. een verzoekschrift van M. C. van der Slikke te Poortvliet om vergnoning tot het leggen van een betonbrug met een doorgang- breedte van 2.40 M. voor zijn land, gelegen aan den grintweg naar Strijenham. Het. Bestunr stelt voor op dit verzoek gnnstig te beschikken ouder de door het Bestnnr te stellen voorwaarden en zoo noodig onder goed keuring van Ged. Staten. Daartoe wordt besloten. g. een verzoekschrift van A. Buijs, land bouwer te Poortvliet, om vergunning tot het leggen van een brug of duiker in of over de waterleiding bij het perceel grond, grenzende aan de door hem bewoonde hofstede, met een doorstroomingswijdte van 1.25 M. Daar bedoeld gedeelte der waterleiding voor waterafvoer van weinig beteekenis is, stelt het Bestuur voor een gedeelte van deze waterleiding, ^er lengte van 300 M. (van 't begin dezer lei ding tot aan dat perceel bouwland) van den staat van waterleidingen af te voeren, opdat adressant vrijelijk tot het leggen van die brug of daiker met een doorvoerwijdte vaö 1.25 M. zon kunnen overgaan. Daartoe wordt besloten. b. een verzoekschrift vau M. L. Qaist te Poortvliet om in huur te mogen ontvangen 60 M2. grond gelegen naast zijn woning, welke strook als bleekveld in gebruik zal worden ge nomen. Het Bestuur stelt voor de gevraagde opper vlakte aan adressant in hunr te geven tegen f .5 per jaar.. Daartoe wordt besloten. i. een nitvoerig schrijven van de N. V. Spoorwegmaatschappij TholenWest-Brabant, d.d. April 1925, waarin na een uitvoerige toe lichting wordt gevraagd de vroeger toegezegde medewerking voor het aanleggen van een locaa!- spoor in het eiland Tholeu te willen bestendigen en daarvan voor 1 Aogastas e.k. inededeeliDg te doen. De voorzitter zegt dat bij besluit van de vergadering vac Ingelanden dd. 1 Februari 1916 is bepaald dat het waterschap bereid is voor de totstandkoming van een locaalspoor in het eiland aan de Maatschappij van dien spoorweg eeo bijdrage te verleenen van f 1.50 tot een maxi mum van f 1.75 per H.A. per jaar, gedurende 50 jaren. Het Bestuur is in meerderheid overtuigd, dat in deze streek nog steeds een groote be hoefte bestaat aan een locaalspoor en wel het meest voor het vervoer van landbouwproducten en vee. Daar na zoo'n spoor ongetwijfeld den land bouw ten goede zal komen en de waardg der gronden die gelegen zija in |de nabijheid van de spoorwegstations doét stijgen, stelt het Bestuur voor genoemd besluit vau 1916 nog te hand haven. De heer J. Polter is van meeniog dat het niet bij de destijds toegestane bijdrage, die van dit waterschap op ongeveer f 3000 per jaar is vastgesteld, zal blijven en bij of na den aanleg van het spoor verhoogd z»l wordeu. De voorzitter antwoordt dat wanneer het be sluit van 1916 gehandhaafd wordt de bijdrage niet meer kan zijn dan ongeveer f 3000 per jaar en dus geen vrees voor verhooging behoeft te bestaan. Nu bestaat alleeo de mogelijkheid dat het waterschap bij den aanleg van het locaalspoor besluit een hoogere jaarlijksche bij drage te verleenen dan in 1916 besloten is; doch het waterschap kan niet daartoe gedwongen worden. Het voorstel van het Bestuur wordt daarop in stemming gebracht en met 60 tegen 23 stemmen verworpen, zoodat bet meergenoemde besloit van 1916 niet meer gehandhaafd wordt. Daarna wordt voorgelezen het door het bestuur opgemaakte verslag vau den toestand en de be hoeften der polders over het afgeloopen dienst jaar, hetwelk voor kenuisgeviug wordt aange nomen. De heer W. J. Boogaart geeft in overweging het aantal etmalen, zijnde over het afgeloopen jaar 56, terug op ongeveer 35, dóór nieuwe waterleidingen aan te leggen eu de bestaande overeenkomstig het advies van den heer Paul dat destijds door dezen ingenieur is gegeven bij het stichten van het stoomgemaal. De voorzitter antwoordt dat de waterleidingen vrijwel zijn aangelegd eu verbeterd zooals dhr. Paul heelt voorgesteld, doch doordat getracht wordt het water weg te naaien zoover mogelijk beneden het zomerpeil, wordt zoo'n groot aantal etmalen verkregen. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de vaststelling der rekeningen van de verschillende polders over het dienstjaar 1924/1925. Na voorlezing vau het rapport vau de commissie, die belast is geweest met het nazien van deze rekeningen eu de daarbij behoorende bescheiden, vraagt dc voorzitter of een der iugelauden ook voorlezing wenscht van de verschillende stokken. Aangezieu niemand voorlezing verlangt, stelt, hij voor de volgende besluiten te willen nemen, Vast te stellen over het dienstjaar 1924/1925 wat betreft a. de polders Poortvliet, Malland, Priestermeet, Bartelmeet,Nienw-Strijen en Klaas van Steenland, de ontvangsten op f75289.57 de oitgaven op f68671.835 goed slot op f 6617.735 b. exploitatie stoomgemaal ontv. f 9987.035 nitg. op f 10033.18 is nadeelig slot op f 96.145. c. waterschap Poortvliet ontvangsten f 3503.255 uitgaven f2686.36, goed slot f 816 895. d. Sin aal zij ontvangsten f 133.99, uitgaven f71.75, goed slot f62.24. e. Baarsdijk ontvangsten f73.055, uitgaven f49.82, goed slot f23.235 f. Plnimpot ontvangsten f 76.76, uitgaven f63.04, goed slot f 13.72. Met algemeene stemmen worden deze besluiten genomen. De voorzitter dankt de commissie voor het nazien der voormelde rekeningen. Thans brengt de voorzitter ter tafel de door het Bestuur opgemaakte begrootingen der ver schillende polders voor het dienstjaar 1925/1926 met de daarbij behoorende memoriëo vau toe lichting en zegt dat, zooals de Ingelanden uit de hen toegezonden uittreksels hebben kunnen zien, het dijkgeschot der zes groote polders met f 2 per H.A. is verhoogd. Aangezien het de bedoeling is de wegen in een goeden staat te honden door daaraan meer arbeid te verrichten, moest voor gewoon onderhoud een hooger bedrag uitgetrokken worden, vandaar een verhooging van het dijkgeschot. Zoo wordt thans voor de nieuwe dienst geraamd f 17500, terwijl in vorige diensten de ramingeu bedroegen 11 a 12000 gulden. De heer J. van Gorsel geeft het Bestuur in overweging de belangrijke werken, die aan de zeewering uitgevoerd moeten worden zooals ver nieuwing van steeugloonug, publiek aan te besteden. De voorzitter zegt dat dit geschiedt, althans in zooverre dat een drietal solied bekend staande aannemers uitgenoodigd worden naar die werken in te schrijven. Hiermede wordt voorkqmeu dat de inschrijvers onderling beslniten hun inschrij vingssom met een bepaald percentage te verhoogen en daarna deze verhoogingssom ouder elkaar verdeelen. De heer van Gorsel kan zich met de door het Bestnnr aangenomen wijze van aanbesteding vereenigen Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat het Bestuur het billijk vindt om le. aan den waterbouwkundigen ambtenaar, de heer Steur, eeu vergoeding toe te kennen van f50 p. jaar voor hel gebruik van een rijwiel; 2e. aan den gemeente-veldwachter M. Evertse een jaarlijksche gratificatie te verleenen van f 50.voor het houden van toezicht op polder-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 3