van Vrijdag 13 Maart 1925. Tweede Blad. GEMEENTERAAD. lerseksche en Thoolsche Courant ST-MAARTENSD1JK, 6 Maart v.m. 10.30. Voorzitter de heer J. Polderman. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, wordt mededeeling gedaan vau de navolgende ingekomen stukken, als: missive van Ged. Staten tot goedkeuring der gewijzigde verordening op de beffing van ;es ter secretarie b. idem als voren tot goedkeuring der gein.- rekening over 1923; e. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij aanwezig bleek f8245.52 eu op de Boerenleenbank gedeponeerd f 4053.83. d. Schrijven van den directeur der Volks gezondheid, houdende kennisgeving dat de huur prijzen der woningen van W. Op den Brouw en C. J. Geluk f 12Q en vau C. C. Klootwijk f 150 moeten bedragen. e. het reeds bekende adres van den gemeen teraad van Heemstede in zake annexatie wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals het ver slag der commissie van toezicht op het lager onderwijs, hetwelk we reeds iu een onzer vorige nummers in extenso hebben opgeuomen. f. verzoek van N. Op den Brouw eu C. Franke om op de lijet geplaatst te wordeu voor eene gemeentewouing. g. Verzoek van G. Jansen om iu aaumerking te mogen komeu voor de verloting van land. In dit verband deelt de voorzitter mede, dat de door hem aangewende poging om het van wijlen A. Üeugstmengel beschikbaar te krijgen, is mislukt, daar de pacht doorloopt eu meo dus moet wachten tot een volyeude gelegenheid h. het verzoek der Nederlaodsche Midder- nachtzending vereeniging om een subsidie wordt voor kennisgeving aangenomen. i. De voorzitter zegt dat destijds door deD beer Koopman is gewezen op het belang van bet onderhoud der begraafplaats. Iq dat verbaud hebben Burg. en Weih. een nader voorstel te doen. Het is bekend, dat het laten neerzakken van een lijkkist iu de kuil altijd iets griezeligs heeft. Het wegtrekken der balken, het knarsen der touwen verhoogt zeker niet de ernstige stemming waaronder nabestaanden op zoo'n oogenblik verkeereD. Nu ia 't ai eens een enkele maal voorgekomen evenwel niet hier dat een kist door het breken van een touw of anders zins naar beneden plofte, hetgeen al zeer weinig verheffend is voor de omstanders. Na iöjormaiie elders, o. a. te Krabbendijke, waar het nieuwe systeem uituemend voldoe', hebben we vau een ijzergieterij te Enschedé prijsopgaaf ontvangen vau eeu automatisch bef- boomtoestel, hetwelk voor een kuildiepte van 2 M. f175 en voor 3 M. f200 kost. De uit stekende voldoening die ineu elders daarmee ervaart, heeft er toe geleid dat Burg. eu Weth. voorstellen zulk eeu automatisch toestel aan te scbafi'eD. De heer Hage drukt zijne groote tevredenheid over dit voorstel uit. Kort geleden heeft bij eveneens zoo'n automatisch toestel zien werkeü, eu het is inderdaad een hoogst practisch werk tuig. Toen hij de werking er vau zag, nam hij zich voor, het hier tei sprake te brengeo. Nu Burg. en Weth. het evenwel doen, juicht hij het toe en beveelt het ten zeerste ter aanne ming aan. De heer Koopman erkent wel meermalen te hebben aangedrongen op een uitstekekend onder houd vau de begraafplaats, maar daarmee is 't nooit zijne bedoeling geweest om zulk eeu toe stel aau te schaff o. De heer Vroegop zegt dat Koopman's bedoe ling is geweest om de begraaafplaats op zich zelf meer in orde te houden. En dat wil de grafdelver ook volkomen doen, maar dat valt feitelijk buiteu zijn instructie, die in hoofdzaak bepaalt het maken der kuileu, het tegenwoordig zijn bij het teraardebestellen eu het plaatseu der paaltjes, wat daar buiteu valt, moet afzonderlijk worden betaald. Ue heer Koopman merkt op, dat teD allen tijde op den voorgrond te hebben gesteldvoor hel overige moet Hage een nota indienen, maar moet ook telkens het gras afmaaien als het hem bevolen wordt. i)e heer Quakkelaar zegt ook, dat 't nooit iu de -bedoeling van den beer Koopman heeft eu o ui zoo'n luxe ding aau te schaffen. Dat kan goed zijn voor een groote gemeente en een stad, maar hier is dat niet noodig. De heer Hage zegt, dat 't allerminst een luxe is. Men is er uog niet mede bekeud, evenmin als destijds met een rouwkoets. Dat was aanvankelijk ook iu den volksmoud eeu luxe, maar thans roemt iedereen haar. Zoo is 't ook met de automatische hefboom. Het weerzinwek- keude van toaweu en balkjes vervalt heelemaal. Waarom zou men dat in ouze welvarende ge meente niet evengoed kuouen aanschaffen als iu Krabbendijke, dat eerder nog kleiuer is. De voorzitter illastreert het systeem van de lijkkoets door bet feit (lat zelfs een college uit Walcheren by hem daar r.aar informeerde, hoewel men iu de onmiddellijke nabijheid, Middelburg of Vlissingeu evenzeer de gewenscbte iolich- tmgen bad kunnen bekomen. Het voorstel van Burg. en Weth. tot aan schaffing van een automatische hefboom wordt verworpeu met 4 tegen 3 stemmen, vóór de heeren Hage, Groenewege en Kloet. j. De rekeniog van den archivaris C. Holle- stelle wegens verrichte diensten over 1924, ad f 25, wordt goedgekeord. k. De verzoeken van A. Vermeulen en D. Scberpeuisse om ontheffing vau schoolgeld kunnen alleen wordeu ingewilligd als adressantea niet zijn aaugeslageo iu de rijks-inkomsten belasting. 1. Verzoek van Jac. Hage om hem toe te staan, dat hij de huur zijner woning overdraagt aau S. Kooijman, wiens woning hij alsdan zal betrekken. Do voorzitter voegt er aan toe, dat Hage in de Moleustraat eeu uitstekende gelegenheid zou hebben om aldaar een winkel in electriciteits- artikeleu op te zetten, gelijk zijne bedoeling zou wezen. Maar de gemeente zou er mee achteruit gaan iu huur, daar de inkomsten vau Kooijman lager zullen zijn dan die van Hage. Onder .bediug dat Hage tot 1 Mei 1926 de meerdere huur zal garandeeren, wordt zouder hoofdelijke stemming deze huuroverdracht goed gekeurd. m. Verzoek van P. Poot om aanmerkelijke vermindering van huishuur. De heer Koopman merkt op, dat hier altijd is gezegd, dat de huur Diet kan verminderd worden maar het is toch niet verboden om een subsidie uit de gemeentekas te geveu ten bate van de huren die voor vele bewoners te hoog zijn. De heer Vroegop merkt op, dat er vele be drijven zijn, die, om ze staande te kannen houden, subsidie uit de gemeentekas genieten. De autobusonderneming en ook de centrale; waarom is het dan nu niet mogelijk dat een sabsidie wordt verstrekt ter tegemoetkoming in de huur, die hoog moet zijn, te boog voor het meerendeel der bewoners, die slechts een zeer matig inkomen hebben en uit gebrek aan andere woningen, die ze toch als deel vau hun levens onderhoud moeten hebben. De voorzitter voorziet dat" zoo'n besluit, het welk aau een hoogere goedkeuring is onder worpen, niet zal worden goedgekeurd. De heer Hage zegt, dat steeds om gemeente- woningen wordt gevraagd en nauwelijks is meu er iu of dan is de huur te hoog. Dat men dan om ziet naar eeue woning van een l&geren huurprijs. De heer Vroegop: dat is wel een goede raadgeving, maar er zijn geen andere woningen; uit nood is meu gedwongen deze dure wouingen te betrekken. De heer Koopman vindt het eigenaardig dat het nooit gaat om er iets door te krijgen als't voor een werkman is. De centrale heeft een subsidie gekregen van f 1000 en dat is goed, maar er zijn toch vele menschen die niet van dat licht genieten en er toch aau moeten mee betalen. De heer Quakkelaar heeft geen bezwaar om eene bijdrage in die huur te geven, maar hij vreest, dat er op zou kunnen volgen, dat het rijk dan geen bijdrage meer geeft. Verder vraagt hij of Van Gorsel onder den Molendijk, die van den minister f 10 afslag gekregen heeft, nu ook f 10 miuder betaalt. Hij heeft het tegendeel gehoord. De voorzitter antwoordt dat Van Gorsel zonder opmerking het Dieuwe contract tot het oude bedrag heeft geteekend. De heer Hage zegt, dat destijds een voorstel is gedaan om 1300 te korten op die huren, maar daaronder zouden ook huurders valleD, die het niet noodig hebbeu. De heer Vroegop meent, dat men het in het algemeen zon moeten stellen en dan nagaan wie het wel en wie het niet noodig zou hebben.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 3