B< MIJNHARDT s Zenuw-Tabletten ,75« Laxeer-Tabletten .60« Hoofdpijn-Tabletten 6on „Concordia" Vrijf Dirl c zijde gelegd, omdat dit verzoek geen zin heeft, daar de gemeente geen beheer over de waterleiding heeft. j. Dankbetuiging van A. Keij voor de genomen beslissing in zake de pacht van het vischwater. II. Overeenkomstig het verzoek tot medewerking aan de oprichting van een school op oud-gereformeerden grondslag stellen Burg. en Weth. voor, vier lokalen van de openbare schoool beschikbaar te stellen. De heer Goedegebuure vraagt op grond waarvan deze aanwijzing geschiedt. In de vorige zitting is verklaard dat eerst met de adresseerende besturen zou worden geconfereerd, maar met het bestuur van Volksonderwijs dat twee lokalen voor een Fröbelschool vroeg, is niet geconfereerd. Het prachtgebouw dat al wat verminkt is door verbouw, zal nu nog meer geha vend worden; het speelplein moet verdeeld worden en afgescheiden door een muur, hetgeen alles een belangrijk bedrag zal kosten, terwijl het feitelijk aan de gemeente niets zou hebben gekost, als men zijn systeem had gevolgd. Indien rnen namelijk het geld had aangeboden voor de stichting eener school, dan had men dit, krachtens het "beginsel der verzekering, moeten wei geren en zou dus de aangeboden mede werking van de hand zijn gewezen. De heer Moelker heeft ook gestaan op het standpunt van den heer Goedegebuure, maar nu het blijkt dat men niet opziet om geassureerde lokalen te aanvaarden, zou men ook wel genoegen nemen met het aangeboden bedrag en desnoods een ander laten assureeren, opdat een ander dan ook maar die zonde op zich zoude nemen. De heer Goedegebuure vraagt wat de voorzitter zich voorstelt van het woordje „voorloopig" waarvan het bestuur zich bedient om te verklaren, dat het met die lokalen genoegen neemt. De Voorzitter kan er niet anders uit begrijpen, dan dat het bestuur tevreden is met deze oplpssingbreidt het aantal leerlingen zich dermate uit, dat de lokalen ben niet meer zouden kunnen bevatten, dan moet weer naar wat anders worden uitgezien. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen tegen de heeren Moelker, Klompe,Goede gebuure en Cornelisse. IV. Vaststellingaantal drankvergunningen In dit verband is een verzoek ingekomen van de desbetreffende drankbestrijders vereeniging om het aantal vergunningen voor dit vijftal jaren te verminderen. Burg. en Weth. stellen voor, dit maximum te bepalen op 12, terwijl er 13 mogen zijn. De heer Uoedegebuure tzegt dat thans op elke 400 zielen ééne vergunning mag zijn; hij zou willen bepaald zien, dat dit cijfer werd gebracht lot op elke 600 zielen dan zou het maximum 6 worden bijv. bij uitsterving. De heer Moelker wil het op 12 houden. De heer Wagemaker merkt op, dat volgens het voorstel van den heer Goede gebuure, als bijv. Hoek of Engelvaart kwamen te sterven de vergunning dier zaken kwam te vervallen en dus met éen streep een einde aan die broodwinningen zou worden gemaakt. De heer Goedegebuure zegt dat het er niets mee te maken heeft, wie dit zou treffen, hetzij een groote of kleine zaak. Hij herziet zijn voorstel door het maximum te bepalen op 9, hetgeen wordt verworpen met 4 tegen 6 stemmen vóór de heeren Braai, Baaij, Goedegebuure en Cornelisse, waarna het voorstel van Burg. en Weth. wordt geacht te zijn aangenomen. V. Een wijziging der begrooting 1924 wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. VI. Bouw burgemeesterswoning. De Voorzitter geeft het woord aan Weth. Goossen tot toelichting van dit punt. De heer Goossen zegt, dat ondanks het herhaald uitzien naar een geschikte woning voor den burgemeester, het dezen niet ge lukt is er eene te vinden, zoodat hij ten slotte genoodzaakt zou zijn aan de Bergsciie weg te gaan wonen bij het formeeren van een gezin. Het behoeft nauwelijks betoog dat het wonen van een burgemeester in de ge meente een noodzakelijkheid is. Herhaal delijk heeft men den burgemeester noodig, zoodat het niet in het belang der gemeente kan zijn, dat de burgemeester elders woont. Ten einde dit bezwaar op te heffen, is toen het plan gerijpt om een woning voor den burgemeester te bouwen. Naar heele ruwe schatting zou men al heel spoedig komen tot een bedrag van 8500 lot 9000 gulden, waarvan de huur tegen circa 8% een cijfer vertegenwoordigt, dat te hoog is voor een jaarwedde van slechts f 2130. We meenden dat hieraan zou kunnen worden tegemoet gekomen door aan Ged. Staten voor te stellen het salaris van den burgemeester te verhoogen met f 400, terwijl dan de burgemeester f 300 zou kunnen bijbetalen in de huur. Maar de gemeentewet verbiedt ook aan den burge meester deel te nemen aan verhuringen van gemeentewege, zoodat het uitsluitend een ambtswoning zou moeten zijn. Daar tegenover heeft de burgemeester zelve aangeboden zijn salaris met f300 te ver minderen en dan vrij wonen. De heer Moelker staat niet geheel enal onsympathiek tegenover deze zaak. Doch de vraag is of deze gemeente voor den burgemeester niet een doorgangshuis zal zijn en na korte jaren zon vertrekken, dan zou men ongetwijfeld zeggen, wat heeft de raad ons een strop bezorgd, zoowel met rente- als met kapitaalverlies. Het is waar dat f2130 als salaris voor een bur gemeester niet veel is, maar gelijk het met alle betrekkingen het geval is, was de wedde bekend, en heeft het aan solli citanten niet ontbroken," en was ook de benoemde ingenomen met het burgemees terschap, volgens zijn eigen verklaring bij zijne installatie. Zoude burgemeester ons binnen een drie-, viertal jaren verlaten en was men in Den Haag wat milder ge stemd ten opzichte der benoeming van iemand uit de gemeente, dan zou men voor het geval komen te staan, dat de burgemeesterswoning weder leeg kwam. Uit dien hoofde vindt hij niet goed, dat de gemeente de risico alleen op zich moet nemen en zou het daarom billijk achten, dat ook de burgemeester eenige risico op zich nam door voor zijne rekening te nemen dat voor elk jaar, dat de burgemeester uit de gemeente vertrek! binnen de 10 jaren van de huur, f200 aan de gemeente res titueert. De heer Goedegebuure acht f 10000 een aanzienlijk bedrag en zou den burgemeester, wien hij wel ter wille wil zijn, in overwe ging willen geven, eenig geduld te oefenen, daar het huis van mr. de Jong zeker leeg BIJ Apoth. en Drogisten. 290 8 82393 komt, daar het Kantongerecht wordt opge heven, terwijl ook de registratie weggaat. Toen hem er op gewezen werd, dat dit een particuliere woning is, zegt hij, dat er in elk geval verschillende woningen in de toekomst open komen. De heer Braai heeft bezwaar tegen de lasten die uit dit voorstel voortvloeien en vraagt of de burgemeester niet tijdelijk in een andere woning kan, totdat er een meer geschikt mocht openkomen. Hierop wordt de openbare zitting ge schorst en gaat over in comité-gene raal. Na heropening wordt met 6 tegen 4 stemmen een crediet van f8500 toege staan vooreen burgemeesterswoning; tegen de heeren Braai, Baaij, Goedegebuure en Cornelisse. VII. Aan den veerman wordt eene gratificatie van f500 toegekend, zijnde 2 v an de bruto-ontvangst der veergelden a f25000. Na afhandeling der agenda beantwoordt de voorzitter de bij de begrooting gedane vragen. Ter zake der vleeschkeuring zal eene conferentie worden gehouden met omlig gende gemeentebesturen en den inspectenr der volksgezondheid. Aan de politie de bevoegdheid toe te kennen om de kinderen naar school te brengen, die haar onwettig verzuimen, achten Burg. en Weth. niet noodig. Uitbreiding van het geneeskundig school toezicht is niet noodig, èn om de goede wijze waarop het thans wordt uitgeoefend èn om de groote kosten die de uitbreiding met zich zou brengen. De benoeming van mej. Quelhorst tot tijdelijk onderwijzeres in de handwerken is geschied door Burg. en Weth., welke bevoegdheid is ontleend aan het raads besluit van 14 Maart 1922. Burg. en Weth. zien de noodzakelijkheid eener wijziging van de instructie voor de vroedvrouw niet in, daar de hulp voor verschillende categoriën billijk geschiedt en voor de lagere klassen op de meest goedkoope wijze. De huur van twee tuintjes in huur ge weest bij den heer Diepenhorst is blijkens kwitantie behoorlijk voldaan. Burg. en Weth. zijn van oordeel dat geen boete moet worden opgelegd voor minder gasgebruik door kerken, scholen, weduwen, die daarvoor volgens de arm- bestaren in aanmerking komen en in alle overige gevallen ter beoordeeling van Burg. en Weth. (nader voorstel). Na onderzoek zijn Burg. en Weth. van oordeel dat het gebruik van meer dan 500 M3 gas door den veerman, voor diens eigen rekening komt. (Nader voorstel). Eindelijk stellen Burg. en Weth. voor, van veergeld vrij te stellen, hen die eigen dommen hebben aan den Brabantschen wal, zij die de mossel- en oestercultuur uitoefenen en daartoe noodw:endig aan de overzijde moeten zijn, de gemeente-politie en de majoor der rijksveldwacht, en voorts zij, die in dienst der gemeente van de veerpont moeten gebruik maken. Deze verschillende voorstellen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Braai of het gerucht waarheid bevat, dat de schriften thans geleverd door Jansen beter zijn dan die van de firma Pot. De Voorzitter zegt dat dit een kwestie is ter beoordéeling van het hoofd der school en dat de heer Braai beter bad ge daan zijn vraag te richten tot het hoofd der school. De heer CornelisseHeeft een gemeente ambtenaar het recht een ambachtsman in het werk te stellen aan een gemeentege bouw, zonder advies van Burg. en Weth. gelijk aan het dak van het veerhuis werk zaamheden verricht zijn. De heer Goossen zegt dat, als een dakpan moet vernieuwd worden of iets dringend aan de schoorsteen behoort hersteld te worden, de gem.-opzichter daartoe stil zwijgend de bevoegdheid heeft, dit te laten uitvoeren. De heer Goedegebuure verduidelijkt de vraagde veerbaas heeft gelast die werken uit te voeren en nu is de bedoeling of dat mag. De Voorzitter zegt dat het geval hem niet bekend is, doch dat het in den geest zooals het is meegedeeld niet geoorloofd is. Verder vraagt de heer Cornelisse hoe het komt dat de lantaarn bij F. Janssens op den singel des ochtends half acht nog brandt. De Voorzitter zegt dat de gasman belast is met het uitdoen der lantaarns, dus ook die bij Janssens. Als vrager nu heeft kunnen constateeren, dat deze lantaarn speciaal niet wordt uitgedaan, dan heeft de vraag weinig zin, want die man kan toch niet in gebreke zijn, als bijv. jongens na hem het licht weer aantrekken. Ten slotte wijst de heer Cornelisse op het karig loon dat de plaatsvervanger van den karreman heeft. Deurloo heeft f19. en waarom moet Donken dan maar f 12 hebben, terwijl hij hetzelfde werk doet. De voorzitter antwoordt dat Donken geen opdracht heelt gekregen om het werk te vervullen, maar hem is gevraagd of hij het daarvoor doen wilde, waarop welwillend is geantwoord. Had hij het niet gedaan, dan zou een ander het zeer zeker wel gedaan hebben. De heer Goedegebuure merkt op dat hij in elk geval is aangenomen voor hetzelfde werk; waarom moet hij zich nu tevreden stellen met 25 cent, terwijl het toch 35 cent per uur behoorde te wezen. Daar is zoo straks gezegd dat men geen verantwoording wilde dragen voor het behoud van de kermis, maar spreker wil geen verantwoor ding dragen voor een zoo schamel loon. Hij stelt voor het te brengen op f 15, dadr inderdaad f '12 te weinig is en het niet mag beschouwd worden als een uitkeering bij werkverschaffing. Met f 15 is de man content en wenscht hem dat te geven zoolang hij in dienst der gemeente is. De heer Wagemaker merkt op, dat als hij dezelfde diensten verricht van Deurloo hij ook vóór 8 uur in de stad moet wezen, hetgeen nu niet het geval is. Het voorstel f15 wordt verworpen met 6 tegen 4 stem men vóór de heeren Braai, Baaij, Goede gebuure en Cornelisse. De heer Goedegebuure wijst op den toestand van de haag der begraafplaats die verbetering behoeft. De Voorzitter meent, dat zulk een vraag er toch niet een is voor de openbare zitting. Ook volgens art. 183 der Gern. wet heeft een raadslid niet het recht tot zoo'n vraag en behoort men aan den raad vergunning te vragen om zulk een vraag tot Burg. en Weth. te richten. Bovendien is het toch veel eenvoudiger als men toch ter Secretarie is, deze vraag even tot den burgemeester of den Secretaris te richten. De heer Goedegebuure kan daartoe niet altijd tijd vinden en zoo hij zulk een vraag niet mag doen, dan zal hij gebruik maken van het recht van interpellatie. De Voorzitter meent de eenvoudigste weg te hebben aangeduid, inplaats van te bemoeilijken hetgeen uit niets is op te merken. De heer Goedegebuure vraagt verder wanneer het raadsbesluit om ook de Voorstad in de reiniging op te nemen, zal worden uitgevoerd. De heer Goossen zegt dat dit zoo spoedig mogelijk zal geschieden, maar dat gewacht is op de verharding van den weg, omdat die anders met een vracht niet te beraden was. De heer Goedegebuure vraagt of het aan Burg. en Weth. bekend is dat door den stoker der gasfabriek 9'/2 uur gewerkt wordt en op grond waarvan zulks mag. De Voorzitter antwoordt dat hem zulks niet bekend is, dat het ook niet geoorloofd is. Hij zal de zaak terstond onderzoeken. De heer Goedegebuure vraagt of het Burg. en Weth. bekend is dat bij Gilles Jansen in den Bebouwdendam, in strijd met de Bouwverordening een houten schuurtje is gebouwd. De heer Goossen zegt, dat Jansen zelf erkent verkeerd te hebben gehandeld met zulk een schuurtje te plaatsen, maar bij Burg. en Weth. berust de bevoegheid tot een tijdelijke vergunning. Zoodra het college beveelt, dat het weg moet dan moet het ook afgebroken worden. De heer Goedegebuure wil een duidelijk antwoord op zijn vraag: of er geen pressie op Jansen is uitgeoefend van de zijde van burgemeester Diepenhorst om zoo te bouwen De heeren Goossen en Wagemaker ont kennen zulks absoluut. De heer Goedegebuure wijst er op des- tt j0t; tijds gevraagd te hebben naar de planken ar, Zc der havenbeschoeiïng, niet om daarmede} We de huurder van die planken te hebben >n bei willen treffen alsof de huur niet betaald nateu: was, terwijl dit integendeel wel het geval <jan e is, maar toen die planken op het terrein We van de gasfabriek lagen, waren ze afgedektjche j en werd inwateren voorkomen, terwijl zehncor thans haveloos liggen en met het vochtige jitige weder verrotten. ronds De voorzitter zal maatregelen doeneken nemen. ,ieim Eindelijk vraagt de heer Goedegebuure s j)ey naar de plannen tot werkverschaffing. a dier De voorzitter zegt in eerie volgende ver- mofd gadering met een nader voorstel van Burg. ues t en Weth. te zullen komen. heei De heer Goedegebuure merkt op, dat en sti de werklooze arbeiders daar nu weinig f died aan hebben, terwijl er nu veel werkloos- nuzie heid heerscht. Als we bijv. eerst binnen \an drie weken bijeenkomen zitten die men- eei schen ook al dien tijd zonder brood. ,n. Ge De voorzitter zegt, dat de gemeente nu ,t rep heel weinig werk heeft en toch wil men ;er vc voor de steun wat terug hebben. Maarer£0eko is spoedig werk in 't zicht. Aauaa De Goedegebuure begrijpt het wel; men .^D'Da| doelt op het werk van den polder. meer De heer Wagemaker: Dat is zoo, indien bi:z ingelanden er hunne, goedkeuring aan 'a|en hechten. Maar nu wil hij den heer Goede- 1Jan|j gebuure vragen, of deze, als hij eens aan- ,e8laat nemer zou zijp, de werkloozen aan het 0fjicje werk zou stellen. De heer Goedegebuure denkt daar niet m aan de beste krachten komen het -eerst k^igei en ei tgekac in aanmerking. De heer Goossen wil een vraag stellen aan den heer Cornelisse, namelijk, met dochi welke bedoeling hij den naam van wet- L ffa, houder Goossen heeft genoemd in verband .,jen c met de petroleumzaak. ,jeer[ De heer Goedegebuure wil hierop ant- ;s gr< woorden. De heer Goossen verwacht alleen ant- J- woord van den heer Cornelissehij be- 'et hoeft geen pleiter te nemen. 1.ooa. De heer Cornelisse zegt alleen te hebben V> 1!' bedoeld tot welke categorie van zaken dat ,h°e?e behoort. e,temi De heer Goedegebuure merkt op, dat -ANN deze zaken zijn uitgekomen, nadat burge- lering meester Diepenhorst was vertrokken en s 'erh' tot welk soort van onderzoek dit nu ge- deo, 1 rekend wordt. het Daarna wordt de zitting gesloten. Ieutal eetanc TH0LEN, 30 Januari 1925. Naar we vernemen zal binnenkort de rijkspolitie maatregelen nemen om een einde te maken aan de overtredingen van de arbeidswet inzake het arbeid doen verrichten van jeugdige personen. Zoo mogen kinderen beneden den 14-jarigen leeftijd geheel geen arbeid verrichten, waaronder ook is te verstaan het leuren met sinaasappelen garen, band enz., zelfs al doen zij dat voor hun ouders of voor hun eigen rekening, door de ouders hiervoor strafbaar worden gesteld. Indien een kind dergelijke bezigheden ver richt, ook bet bezorgen van waren voor winke liers, dan wordt de winkelier getraft. Men zij dus gewaarschuwd. Hedenochtend is een rund van den slager van St-Annaland nabij de hofstede van den land bouwer Augustijn door de autobus van deo heer Krijger overreden. Ben der voorpooten vau bet dier was gebroken, zoodat bet moest worden afgemaakt. Het fanfaregezelschap »Concordiac derikt Maandag 23 Februari a.s. een open bare uitvoering te geven bij den heer Van Noort. Het veertigjarig bestaan van bet gezel schap zal dit jaar feestelijk worden gevierd. Vorig jaar kon dit door verschillende om standigheden niet plaats hebben. In de eerste plaats zal Maandag 29 Juni een groot Festival worden gehouden. Uit sympathie voor sGoncordias zal de gym nastiekvereniging „Olymphia" op een nader te bepalen dag een eereavond aan de jubileerende zustervereeniging aanbieden. Op de gewone algemeene vergadering van »Concordia« die ieder jaar wordt ge houden en waarvan de datum later zal worden bepaald, zullen dan de Thoolsche burgerij en de Thoolsche verenigingen in de gelegenheid worden gesteld om hunne gelukwenschen aan te bieden. Denzelfden avond wordt tevens het eenige lid dat sedert het oprichten van het corps nog werkend lid is, gehuldigd. Dit is dhr. Jan van den Broek, de be kende trommelslager. Eu nu nog een woord tot de Thoolsche burgerij. Het klinkt zoo aan den vooravond van een feestelijke herdenking wel een beetje somber, doch als het zoo doorgaat, zijn de jaren van het bestaan van ons gezelschap geteld. Het jaar 1923 sloot met een tekort van tweehonderd vier en veertig gulden. 1924, dus het afgeloopen jaar, ver meerderde dit tekort nog. Dit is bescha mend voor de ingezetenen van Tholen. Het corps heeft 26 Thoolsche donateurs van f2.50 per jaar en dat op een bevol king van ruim 3000 zielen. Onze bescherm heer, hoewel niet rneer te Tholen wonende, is donateur gebleven voor f25.—. De Thoolsche ingezetenen contribueeren Notai alen •r AI d-Vo voori *M. uur i ut, i ingev :r g< zwtei Hutje Dade In 1 Kaar Bele

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2