4 ff Stormweer. Aangenomen door Abr. Tbeunisse le St-Annaland voor f51.50 per ton. c. Fijne dito med. 3 ton. Aangenomen door denzelfden voor f 50.75 per ton. d. Eierkolen 3 ton. Aangenomen door Masion en zonen te Dordrecht voor f15 per ton. Het lossen werd aangenomen doorJohs. Rijnberg voor 12 per 100 Hectoliter en het vervoer naar de afnemers door C. Goede- gebuure voor f 6 per 100 H. L. In de vergadering van de Afdeeling van het Groene Kruis op jl. Dinsdag alhier gehouden en die slechts door 27 leden werd bijgewoond, bleek uit het verslag van den secretaris, dat het aantal leden met 4 was toegenomen, en nu bedraagt 444 en dat 56 maal verschillende artikelen waren uitgegeven. Uit de rekening bleek dat in 1924 was ontvangen f 1037.51 en uitgegeven f384.015 en het batig saldo alzoo bedroeg f Ö32.445. De begrooting over 1925 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een gelijke som van f 1243.446. In den loop van het jaar zullen weder verschillende artikelen worden aangekocht. Gedurende het bestaan der afdeeling hebben enkele leden hun ontslag genomen somdat men geen verplegingsartikelen had noodig gehadc, doch later, toen men wel behoefte daaraan had, trad men weder toe. Om zoodanig misbruik tegen te gaan, werd voorgesteld van dergelijke leden voor een maal een dubbele contributie te vorderen, ter beoordeeling van het Bestuur, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Aan de beurt van aftreding was het Bestuurslid de heer F. M. Roogaard, die met algemeene stemmen werd herbenoemd. Overwerkte zenuwen hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. MiJnhardt'S ZenuW- tabletten geven kalmte en nemen onrast, ge jaagdheid en overspauning weg. Koker 75 et. Bij apolh. en Drogisten. 294 8 32238 SCHERPENISSE. Op 31 Dec. 1923 be stond de bevolking uit 730 m. en 669 v., totaal 1429. Vermeerderde door geboorte met 12 m. en 18 v., samen 30, door ves tiging met 14 m. en 17 v., samen 31. Totaal 61 personen. Verminderde door overlijden met 6 m. en 6 v., samen 12. Door vertrek mot 35 m. en 26 v., samen 61. Totaal 73 personen. Zoodat de bevol king met 12 personen verminderde en alzoo de bevolking op 31- Dec. 1924 be stond uit 715 m. en 702 v. Totaal 1417 personen. Er werden 10 huwelij ken gefloten. GEMENGD NIEUWS. ST-MAARTENSDIJK. Op 1 Januari 1924 bestond de bevolking uit 1377 m. en 1373 v., te zamen 2750 zielen. In 1924 in de gemeente geboren en be- hoorende tot de werkelijke bevolking 31 m. en 41 v., elders geboren behoorende tot deze gemeente 2 m. en 2 vr. samen 33 m. en 42 v. Van elders ingekomen 34 m. en 43 v., vermeerdering 67 m. en 85 v. In 1924 overleden 14 m. en 9 v., ver trokken 44 m en 33 v., totaal 58 m. en 42 v. In deze gemeente geboren doch tot elders behoorende 5 m. en 2 v. Totale vermindering 63 m. en 44 v. Vermeerdering bedraagt 67 m. en 85 v. Vermindering 63 m. en 44 v., blijft ver meerdering van 4 m. en 41 v. Op '1 Januari 1925 bestond de bevolking dus uit 1381 m. en 1414 v. of te zamen 2795 zielen. Er werden 34 huwelijken ge sloten, terwijl 5 erkenningen plaats hadden. Dinsdagavond 30 Dec. jl. gaf voor een goed gevulde zaal in de herberg van den heer Z, de Ruiter alhier, dezangver- eeniging V. Z. O. S. een uitvoering. Zoowel de verschillende zangnummers als tooneelstukjos vielen zeer in den smaak van het publiek, wat duidelijk kenbaar werd gemaakt door het daverend applaus van de zijde der toehoorders. Zijn de meeste dergelijke uitvoeringen, in den regel reeds om 11 uur geëin digd, de uitvoering van dezen avond maakte hierop een uitzondering, hetgeen in hoofd zaak is toe te schrijven aan het zeer uit voerig program, en de wijze waarop een en ander werd afgewerkt. Te 12 ure onge veer werd de uitvoering als naar gewoonte beëindigd met een bal, waarna allen met voldoening over hetgeen dien avond was ten gehoore gebracht, huiswaarts keerden. Deze uitvoering mag dan ook als ten volle geslaagd worden beschouwd. STAVENISSE. Op 1 Jan. 1924 telde onze gemeente 976 m. en 978 v., totaal 1954 inwoners. In dat jaar werden er ge boren 26 m. en 19 v. en er vestigden zich alhier 19 m. en 21 v. Daarentegen over leden er 12 m. en 7 v. en er vertrokken 26 m. en 33 v., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1924 bestond uit 983 m. en 978 v., totaal 1961 inwoners. Men heeft dus een vermeerdering van 7 personen. Er werden 18 huwelijken gesloten. POORTVLIET. De bevolking der gem. bestond op 1 Januari 1924 uit 898 m. en 900 v., totaal 1798 personen. Vermeerderd door geboorte met 20 m. en 22 v., door vestiging vermeerderd met 49 m. en 49 v., verminderd door overlijden met 7 m. en 9 v. en door vertrek met 42 m. en 68 v., alzoo een vermeerdering n 20 m. en een vermindering van 6 v., dat de bevolking op 1 Januari 1925 >nd uit 918 m. en 894 v., totaal 1812 :em Het Belastingmerk voor 1925. De aandacht werd er op gevestigd dat het belastingjaar 1925 voor de Rijwielbelastiog is begonnen. ledor rijwiel dat op den openbaren weg wordt beredeo, moet dan voorzien zijn van een belas tingmerk voor het jaar 1925. Dit merk moet met de daarop voorkomende teekening naar buiten naar alle zijden goed zichtbaar worden bevestigd, hetzij aan de bal- hoofdbuis of een der buizen van het stuur hetzij binnen 15 cM. afstand van dit laatste, aan de bovenhuis van het rijwiel. Wie een rijwiel zonder belastingmerk berijdt, stelt zich bloot aan boete en inbeslagneming van het rijwielhetzelfde geldt wanneet het belastingmerk op een verkeerde plaats is be vestigd. Het schijnt, dat op den stempel waarmee ze geslagen worden, een scherpe rand zit, waarvan het gevolg is, dat bij de geringste afwijking van den stempel, en eenige speling is er altijd, vlak bij de oogjes waarmede de plaatjes beves tigd worden, eeu scherpe inkeping ontstaat. Verder is er nog een eigenaardigheid, die vreemd aandoet in dezen tijd van bezuiniging. De plaatjes n.1. worden geslagen aan 's Rijks Munt. Per plaatje wordt er nu door den Munt meester 3 cent gerekend voor het maken. Een fabrikaot in 't Noorden bood den minister aan hem de plaatjes voor den prijs van U/j cent, hetgeen een groote besparing zou hebben ge geven, doch het werk werd aan de Munt opge dragen. De wet wordt wel in alle gestrengheid toe gepast. Te Hengelo werden Vrijdag op grond daarvan meer dan honderd rijwielen in beslag genomen. Te Nijmegen is de wet ook in alle gestren- beid toegepast, De ambtenaren van den fiscus hielden op verschillende punten van de stad „Nieuwjaarsreceptie", waarvan honderden wiel rijders zonder plaatje, wier voertuig afgenomen werd, te voet huiswaarts moesten keeren. Vrijdag ochtend geschiedde hetzelfdeinbeslagneming en aankondiging van dubbele belasting. Onder hen, die de dupe van den controle-maatregel werden, waren schippers en boeren, die beweerden de vorige week geen gelegenheid te hebben ge had een plaatje te koopen. Zaterdagochtend werd gelegenheid gegeven do inbeslaggenomen rijwielen terug te halen. Voor het belastiogkaotoor stond een lange file van slachtoffers en 't tempo, waarin men van z'n zes guldens werd afgeholpen, was langzamer dan in den bernchten distribntietijd. Men vraagt zich te Nijmegen at, welk Rijks belang zich er tegen verzette, dat de controle, met het oog op den Nieuwjaarsdag eerst aan gevangen zou worden op 2 Januaii des na middags. Het antwoord op die vraag luidde, dat den fiscus dan de gelegenheid zou zijn ontgaan om, door het rangen von de slachtoffers op Nieuwjaarsdag, de opbrengst van de belasting nog aanzienlijk te vergrooten. Op verschillende plaatsen in Holland werden de overtreders eveneens reeds op 1 Jan. lastig gevallen pn zelfs werd aan kerkgangers belet om verder te fietsen. Iubeslagneming van rij wielen geschiedde ook te Maastricht. Daar grepen fiets belastingwet en dat bovendien inwilliging van dat verzoek tot gevolg zou hebben, dat degenen die slechts tot aan April van een rijwiel ge bruik makeD, bniten de belasting vallen. Mits dien verklaart de Mioister niet aan het verzoek te kunnen voldoen. Een aanranding. Een meisje uit Lonneker, dat werkzaam is op een kantoor te Hengelo, reed 's avonds per naar huis. Ooderweg werd ze hinderlijk door een manspersoon, eveneens per Om van dezen man bevrijd te worden, reed het meisje nabij Enschede een zijweg iu, teneinde zich langs dezen binnenweg naar huis te begeven. Hel meisje dacht, dat de man door gereden was, doch op een gegeven oogenblik merkte ze, dat ze door den wielrijder gevolgd werd. Het was dezelfde persoon hij trok het meisje van het rijwiel en trachtte haar te over weldigen. Een boer iu de nabijheid, die bemerkte dat er iets gaande was, greep den aanrander aan, doch ua een hevige worsteling, ontkwam de aanrander met achterlating van zijn rijwiel, zijn hond en zijn pijp. De persoon, die van deze ernstige aanranding verdacht wordt, is spoorloos verdwenen. Tramongeluk. Op het tracject SteenbergenHalsteren had een tramongelnk plaats. Een bejaarde vrouw wilde juist de rails overteken toen de tram pas seerde. Ze werd gegrepen en een eind meege voerd. Toen de machinist merkte dat er iets ongewoons gebeurde sprong hij van z'n machine en ontdekte de vrouw. Direct werd gestopt. Het arme vrouwtje werd in bewusteloozen toe stand opgenomen. Aan bet hoofd kwamen ernstige verwondingen voor. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Voorzichtig. komt nog al eens voor, dat iemand voor een koopje een prachtige pels van Last van gal en slijm, beslagen tong, een voortdurend onaangenamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen ge voel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 cis. Bij apoth. en Drogisten. 305 8 32239 op Nieuwjaarsdag op de Maasbrug ambtenaren fietsende heeren en dames bij het zadel, en brachten ze, wanneer ze geen belastingplaatje- 1925 bleken te bezitten, naar het Bureau der belastingen, waar de fietsen achtergelaten moesten worden tot den volgenden dag. Dit gestrenge optreden op den feestdag moet haast als onredelijk worden gekwalificeerd, wan neer men hoort, dat den dag te voren op het postkantoor te Maastricht om 4 nur 's middags geen belastingplaatje meer verkrijgbaar bleken, zoodat op Nieuwjaar o.a. een jonlde dame haar fiets moest achterlaten en verder door de modder te voet haar weg vervolgen, die op 31 Decem ber tevergeefs getracht had een rijwielplaatje te koopen. De secretaris van den Haagschen Bestuurders- bond heeft op het door hem tot den Minister van Financiën gericht adres ten antwoord ont vangen, dat inwilliging van het verzoek om toe te staan dat in de eerste 3 maanden van 1925 de belnstingmerken van 1924 nog als voor het jaar 1925 geldende merken mogen worden ge bruikt, in strijd zou zijn mer art. 1 der Rijwiel- Het meent een Alaska-vos te hebben bemachtigd, doch later tot de minder aangename ontdekking komt, dat het „koopje" slechts een geverfd geiteuvel is. Zoo speelde in den Hoek van Hollend in een trein uit Duitschland zich het volgende voorval al. Ia Nijmegen verscheen plotseling een als zeeman gekleed persoon in eeu compartimeut, waarin zich eenige reizigers bevonden. De man deed hel voorkomen, alsof hij zeer zenuwachtig was. Hij beweerde uit Alaska gekomen en naar Hamburg gereisd te zijn. In zijn bezit had hij pelswerk, dat, naar zijn verklaring gesmokkeld was. De stuurman had het reisgeld bij zich en en n n had hij geen cent op zak. Om aan geld te komen, was hij nu wel verplicht, eenige van de „prachtige pelzen" te verkoopen. Een paar wilde hij behouden, om aan zijn zuster te geven. Het gevolg was, dat een Duitscher, die in de coupé zat, twee pelzen voor 220 mark kocht en niet zag, dat het gewone geitenvellen waren. Een bewoner van Beverwijk, wien het geval verdacht voorkwam, volgde den stuurmaoloozen kapitein en liehtte een conducteur aan het station in. Deze klampte den man aan en vroeg hem naar zijn kaartje. Bij deze gelegenheid kwam bet bedrog uit, want de kapitein bleek iu het bezit te zijn van een abonnement tweede klasse ten name van J. N. v. D. te Leiden. De gesnapte reiziger wilde den Beverwijker te lijf gaan, doch een inspecteur van politie, die zich toevallig in de nabijheid bevond en in den trein had mee maakte proces-verbaal op. Daar er waarschijnlijk nog meer van dit soort kooplieden rondloopen, dient men op zijn hoede te zijn. Ontvlucht. Een te Moergestel gearresteerde inbreker ia dezer dagen uit zijn cel weten te ontvluchten, Op den vloer heeft de arrestant vat weten te krijgeu. Toen hij tot 't zand kon doordringen is hij met zijn handen en met een drinknapje aan het graven gegaan onder de flinke en sterke steunfondeeriug der toegangsdeur door. Voor deze deur is een portaal. Tot daaronder voort- gewerkt, moest hij weer omboog, en daar moest de vloer weer gelicht worden. Een berg van zand en steen lag in zijn cel. Hij heeft zeker aardige bewegingen moeten maken om door het gat te komen, doch het is hem gelukt. Bij het portaal staat een ton. Daarop heeft hij wat. steen- stokken gestapeld en zoo heeft hij den hoogen zolderrand weten te hereiken om zich op te trek ken. Op -zolder heeft hij pannen gelicht, binnen gezet om geen leven te maken en toen is hij op het dak gekropen om zich vervolgens neer te laten en de wijk te nemen. Hevige ontploffing. Het einde des jaars heeft zich gekenmerkt door een tragisch ongeval aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Roosendaal, een ongeval dat aan een oppassend huisvader het leven heeft gekost, dat rouw en smart heeft gebracht in verschillende families dezer stad, dat bovendien een viertal arbeiders meer of minder zwaar heeft verwond. Woensdagmorgen om kwart over negen zou men de ruwolie-motor van de smederij, een motor van 80 P.K., welke gedurende de campagne niet heeft gewerkt, weder in bedrijf stellen. Deze motor wordt aangezet door een zoogenaamden windkete), die in gewone omstandigheden gevuld is met afgewerkte gassen. De druk was t door het lange ongebruikt zijn, van dezen af. Het schijnt dat men de ketel weder op heeft willen brengen door gebruik te make zuurstof, uit zunrstofcilinders. Hierdoor s een zelfontbranding te zijn ontstaan, waart een geweldigen slag de ketel uit elkander sp De draaier J. v. d. Weygert, woneode levard Antverpia, een ongeveer dertigjarig! passende werkman, gehuwd en vader van nog jeugdige kinderen, werd door een der springende stukken ijzer aan het hoofd geti en was op slag dood. De 23-jarige W. Notenboom, ongehuwd zich eveneens in het lokaal bevond, werd aan het hoofd gewond, eveneens de chel smederij, A. BraSt, gehuwd, die eveneens hevige hoofdwonde bekwam. Verder werd de 18 jarige L. de Haan gewond, terwijl de surveillant P. Zwanen, bejaarde man, aan de beide beenen wo bekwam. De materieele schade in deze afdeeling fabriek is groot. Tal van ruiten zijB gebro terwijl ook het inwendige zeer geleden Tot klaarheid gekomen. Op het hulppostkantoor te Spekholzerl was onlangs een aangeteekend stuk met bankbiljet van f 1000 zoek geraakt. De kantoorhouder, zijn plaatsvervanger er besteller werden gearresteerd, doch de eersten werden na een verhoor weer vrij gel; Thans is op onverwachte wijze de zaak klaarheid gekomen. De vrouw van den zi kantoorhouder te Spekholzerheide bekende man, dat zij den brief met geldswaarde uil kantoor, waar de post ter verzending gereed had gestolen. De kantoorhouder schrikte geweldig en ds zijn vronw haar misdaad bij de Justitie aa geven. De besteller 8. ia daarop onmiddellij vrijheid gesteld en gerehabliteerd. Hoog water. Langs den loop der Maas zijn weder tal lage landen en huizen ondergeloopen, w blank gezet en het dorpje Heugen ziet ziel nieuw van het water ingesluten. Maandagmiddag kwam de was der Maa een peil van 3.69 M. tot stilstand. Van des rivieren in België wordt stilstand en val geer zoodat verwacht kao worden, dat het ergste 1 dra zal zijn geleden. Niettemin is het v toch zoo hoog gestegen, dat het ten O. Maastricht weer dwars over de groote verke wegen om de stad stroomt, Heugemerweg Scharneweg liggen opnieuw in de waterbede der rivier. In de buurt van Sittard hebben Geleen de De wat spo tra' eer; gin der J vat dat jaat 1 OP aai eer set gei is 1 Ma oe\ dat het in er goe He ziel die I bijt Brt strt wij gel jon gel we te gei bij het te aai zee me zei zij tel ha stc Keotelbeek ook al overstroomingen veroorza Om Roermond staat de Maas weer zoo men zieu kan, in de lage landen. Uit Hengeloo De brug over de Dinkel bij Losser is weg slagen en de weg naar Marke-Lower is door water afgesloten. Bij Denekamp zijn Dinkelc en vele boerderijen door het water ingeslo Bij Ëibergen ligt een planken noodbrug den weg naar Neede. eei lie do' dot licl eei is Uit Maastricht: De Maas is sedert gisterennamiddag stat: nair gebleven. De stand is dus 3.69 45.70 boven N. A. P. Alle buurtwegen weer overstroomd. De kelders in Wijk zijn ondergeloopen. De landerijen in Heugen s( blank. Uit Oldenzaal: De rivier de Dintel heeft plotseling alle grenzende landerijen onder water gezet, bruggen staan diep onder water, tal van hu zijn geheel geïsoleerd. Alle verkeer aan de schillende bmggen is onmogelijk geworden, park te Gronau is overstroomd. Nimmer tev bereikte het water er zoo'n hoogen stand. Uit Grave: De Maas voor deze gemeente blijft nog vo dorend wassen. Op de veerstraat te Neder-Aj' staat gemiddeld 40 cM. water, zoodat de van de reep is genomen eu de overtocht den Noord-Brabantschen wal naar den Gel schen oever geregeld plaats heeft per pont sleept door de motorboot. De peilschaal te Grave teekent thans 10.4( plus N. A. P. zin uit ha; ald 's 01); kei da* ke br. do> we de do vni bn aai hit h;d vtei D sthc dm Uit Venlo: atn De Maas stijgt snel. De kade lange de B hsbl staat metets diep onder water. Ook dc haren] esn ia overstroomd. Alle verkeer daarlangs i» gestri dit De kelders der hnizen aan de Maaszijde zijn niet dergeloopen. VDOl etn beb: jong bezc Gedurende de Kerst- en volgende dagen heb boven een groot deel van Groot-Brittantië, Oceaan en het Kauaal hevige stormen gew. De storm bereikte een snelheid van 1 mijl minuut. Stoombootdiensten moesten worden y gezet. Op den Oceaan werden de schepen i' Uni' hooge zeeën gebeukt. De „Majeatic" heeft eere scheur in den romp gekregen, zoodat het si aailj maandenlang niet zal kannen varen. De stj i) a ging met hevige stortregens gepaard, li ik vloedgolven zweepten de kusten en teistef oigii

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 2