hoest: Anga 1 0 RECHTZAKEN. Vliegtocht Nederland—Indië. Voorzichtig. Een vreemd geval. Inbrekers gesnapt. Nawerking van den oorlog. Kantongerecht te Tholen. et on V Vossemeer $005, St-Philipsland 1889, Poortvliet 309, Scherpenisse 2055, Stavenisse 888 en Tholeo 1320. Ia het laboratorium te Goes hadden onder zoekingen plaats voor uit St-Annaland 70 maal, St-Maartensdijk 86, Oud-Vossemeer 57, St-Phi- lipsland 69, Poortvliet 38, Scherpeoisse 52, Stavenisse 65 en Tholen 132. In het geheel zijn aan de consumptie of aan den handel onttrokken 1050 partijen wareo, waarvan te St-Annaland pudding, choc. balletjes, zwarte peper, nootmuskaat, nougatblokjee, cacao, pruimen; Sl-Maartensdijk cacao, grutten, haver mout, koekjes, snoepgoed, stokvisch, gedroogde appels, pruimen, chocoladereepen, bokking; Oud-Vossemeer pruimen, gedroogde appelen, azijn, ingemaakle mosselen, choo. tabletten St-Philipsland peper, nootmuskaat, pruimen, zwarte peper, tarwebloem, havermout, vermicelli, cacao, volvette kaas, gedroogde appelen, bokking, ontbijtkoekPoortvliet cocoskoeken, rozijoeD, pruimen, roggebloem, tarwebloem, gedroogde appelen, chocoladereepenScherpeoisse cacao, tarwebloem, zwarte peper, pruimen, griesmeel, chocolade, cayennepeperStavenisse Spaansche peper, nagelen, kaueel, rozijoeD, boek weitengort, rijst, zwarte peper, pruimen, rozijnen, goudzand Tholen vijgen, pruimen, chocolade, krakelingen, aardbeien, flikjes, havermout, pruimen, rumboonen, pralines, roggebloem, tarwebloem, thee, peper, havermout, chocoladestokken, bloemkool, bruine azijn en Colman's mosterd. Wegens verkoop van vervalschte melk werden veroordeeld 2 leveranciers te Oud-Vossemeer f 200 boete of 2 mnd. hechtenis en f 750 boete, 2 te St-Maartensdijk elk f 25 boete of 25 d. hecht., 2 te Tholen f 300 en f 200 boete of 1 maand hecht. MIJNHARDT'd 1 Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tcfbletten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60* Bij Apoth. en Drogisten 291 10 32012 Bij de ten overstaan van Ged. Staten van Zeelaod gehoudeu aanbesteding van het onder houd der Provinciale waterstaatswerken i9 laagste inschrijver voor het onderhoud van den steiger, toegangsweg en wachthuisje bij Stavenisse de heer A. Wesdorp aldaar voor f 1344» De heer J. L. van Houte, opzichter bij den bouw van den watertoren te St-Philipsland is benoemd tot opzichter bij den bouw eener zuivelfabriek te Middelburg, in zijne plaats te St-Philipsland is benoemd de heer C. Baurdeaux, tijdelijk te Tholen. Iemand uit de Lepelstraat stapte Zondag avond van zijn flets om te Halsteren in bet café „Sport" eeu glaasje bier te nuttigen. Hij zette zijn rijwiel véór het huis, doch toen hij ziju weg wilde vervolgen, miste hij zijn flats. Maandag- werd het teruggevonden tusscheu eeD paar boomeu te Slikkenburg op. den Thoolschen weg. In de Dajaarszittiog van de Staten onzer Provincie zal o.m. worden behandeld een voor stel tot goedkeuring van het tarief van het over zetveer over de Eendracht ^e Tholen, te weten als volgt: 1. voor een motorrijwiel 1 0.15; 2. voor een motorrijtuig bestemd voor personenvervoer f 0 30 3. voor een motorrijtuig, bestemd voor vervoer van vrachten, hetwelk met inbegrip van de ladiug, een gewicht van 2000 K.G. niet te boven gaat f0.30; voor iedere 500 K.G. of gedeelte daar van boven de 2000 K.G. f 0.10 meer. Het gewicht zal zonder nadere aanduiding door den veerschipper worden bepaald. Eén persoon, behoorende tot het motorrijwiel of tot een motorrijtuig, is vrij van veergeld. Ged. Staten van Noord-Brabaol nu hebben Ged. Staten reeds bericht, tegen de aauvuHing geen bedenkingen te hebbendat college acht het evenwel wecschelijk, het nieuwe tarief slechts voor een bepaalden tijd, b.v. van drie jaren, van kracht te doen zijn; Ged. Staten sluiten zich daarbij aan, voor zooveel de dq aangebrachte aanvulling aangaat. ST-ANNALAND. Bij de op jl. Dinsdag 25 dezer plaats gehad heböende stemming voor 2 Nolabelen der Ned. Herv. Kerk aldaar, noodig door de periodieke aftreding als zoodanig van de heeren Adr. Scherpeuisse Wz. en G. Goedege- bunre, werden uitgebracht 123 geldige stemmeu. Hiervan verkreeg de heer G. Goedegebuure 74 stemmen en de beer Antb. van Luijk Az. 68 stemmen en werden alzoo deze heeren benoemd verklaard. De heer Scherpeoisse wenscbte door zijn hoogen leeftijd niet meer in aanmerking te komen. SCHERPENISSE, Deze week trad de heer L. J. Jausens in het huwelijk; daar hij van de oprichting van het muziekgezelschap alhier, lid dier vereeniging is geweest, werd hem in den avond een serenade gi bracht. De heer A. C Steeudijk, voorzitter der vereeniging, hield een toespraak tot het jonge echtpaar, die door Jansens werd beantwoord. Tot aandenken ontving hij van het gezelschap een mooie barometer. POORTVLIET. Door jhr. van Vredenburch en nog 9 andere heeren zijn in 2 dagen onder deze gemeen'e 130 hazen geschoteu. Door de arrondissementsrechtbank te Breda is veroordeeld wegens mishandeling: J. D. J. te Tholen tot 6 maanden gevangenisstraf. Wegens mishandeling: N. B. te St-Maartens dijk tot f 40 boete of 40 dagen hechtenis. GEMENGD NIEUWS. Het is alsof het pnblieke leven ophetoogen- blik is verplaatst in het teeken van de behouden aankomst van de vliegers in Indië. Maandagmiddag te één uur (Indische tijd) zijn de koene ondernemers te Batavia aangekomen. Een reusachtig gejuich steeg uit de dichte menschen meuigte op toen de F VII fraaie cirkels beschreef boven het vliegveld en lang zaam daalde. Na de landing reed het vliegtuig tot op 100 meter afstand vau de tribune van den Gouverneur- Generaal. De aviateurs stegen uit en naderden, ouder het donderend gejuich der menigte, de tribune waar zij door den laudvoogd werden verwelkomd en toegesproken. O. a. deelde de heer Fock mede, dat de heer Vau der Hoop is benoemd tot offieier in de orde van Oranje Naussau, Van Weerden Poelman tot ridder in die orde, en aan Van der Broeke de gouden eeremedaille dier orde is toegekend. De landvoogd sprak met luide, vast stem en moest zelfs vaak, maar te vergeefs, het publiek met de hand tot kalmte manen, doch de dolle geestdrift deed het publiek ten eenenmale alle grenzen van betamelijkheid vergeten. Hel publiek was buitengewoon enthousiast en zoó opgewonden, dat ondanks de' militaire maatregelen de menschen tot eeu halven meter van den landvoogd opdrongen. De meest wanhopige pogingen om het publiek terug te dringen faalden waarop generaal Bakker persoonlijk regelend moest optreden. De rede van den landvoogd kon Dauwelijks uitgesproken worden omdat het enthousiaste publiek aauhoudend iu hoerageroep losbarstte. De vliegers vertrokkeu tenslotte iu een met bloemen versierde auto, toegejuicht door het publiek langs den weg Mr. Cornelis-Weltevreden. Een uurtje na aankomst begon het weer druilerig te worden. De duizendkoppige menigte langs deu weg stond echter geduldig te wachten. Inmiddels was een groot aautal telegrammen uit Nederlaud binnengekomen. Te voren, bij de aaukoirst te Medau op Sumatra waren reeds gelufcweuschen gezouden door den miuister vau Waterstaat, terwijl ook door de Koningin, nadat bet comité telegrafisch de aan komst te Medan had meegedeeld, gelukwenscheo aan het comité werden gezonden. Van der Hoop heeft in een interview meege deeld, dat de bemanoir.g vau de F. VII voor nemens is einde dezer week naar Bandoeng te vertrekken voor een groudige schoonmaak van den motor en het opnieuw inrichten van het verkeerstoestel. Daarna zal eeu tocht over Java worden gemaakt. VaD der Hoop noemde ludië een ideaal land voor luchtverbindingen, met het oog op de wijduiteenliggende ceutra en het uitmuntend vliegweer. De hitte maakt een vliegtocht preferabel boven .een spoorreis. De beweringen, dat het vliegen gevaarlijker en moeilijker zou zijn wegens deu alm ispherischen toestand gaat in het geheel niet op voor de moderne vliegtuigen. Het comité voor den vliegtocht Nederlaud Indië heeft aan de bemanning medegedeeld dat bet ter harer beschikking stelt een gezamelijke premie van f 15000. De geheele tocht had een lengte van 15899 K.M. dié in 24 dagen is afgelegd met iubegrip van een viertal rustdagen en de vier weken opoothoud na de noodlanding te Plovdir, tusschen Belgrado en Constautiuopel, buiten beschouwing gelaten. Voorgespiegeld door mooie praatjes en ver keerde voorstellingen liet een viertal knapen zich verschalken om eeu reis mede te maken naar Finland, Alexandrië, Calcutta en Bombay met het Noor9che schip Moldegaard. Vol gosdeu moed ging het viertal op reis, doch reeds direct na lJmuiden kwafn de bittere ontgoocheling. Het goede voedsel maakte plaats voor allerhande kostjes zonder vet, zonder groen- teuhet vleesch werd in water gekookt; stok visch bleef eeuwig steenhard, enz. In bet logies krioelde het van wandluizen. De kapitein eigenaar van't schip te zamen met den eersten stuurman bad niets in te brengen aan boord en de drie officieren waren nagenoeg voortdurend drooken. Ze sloegen de jougens en scholden hen uit. De messbediende werd iu Finland tengevolge vau de slechte voe ding ziek, doch de le stuurman sleurde hem uit bed en dwong hem aan het werk te gaan Zijn geregelde arbeidstijd wa9 van 's morgens half 6 tot 's avouds half 10, zonder rustpoos. Iu hun brieven naar huis klaagden de jongens ernstig over de slechte behandeling aau boord en vooral over de schandelijke „voeding", waar onder hun gezondheidstoestand ernstig leed. Zoo deelde een hunner mede hetgeen wij uit don aard der zaak niet konden coutroleeren dat in Fiuland een houd als vleesch voedsel werd opgediend; verder vermelddeu zij, dat zij zich door het wegnemen vau scheepsbeschuit en jam nog eeuigszins tevreden konden'stellen; dat er op het 3852 reg. ton metende schip niet één matroos-vakman aan boord was; dat er in Fin land bij 't liggeD aan den wal van des morgens 5 tot des avonds 7 in ééu stuk door, de wacht moe9t worden gehouden, dat zelfs de stokers aan boord niet voor hun taak berekend warenen ten slotte, dat in zekeren stormnacht tengevolge van de dronkenschap der stuorlieden het schip bijna vergaan was. Men maakte zich onderling in een gemengd Duitsch-Eugelsch-Noorsch taaltje verstaanbaar, want de 3ö-koppige bemanning bestynd uit een internationaal allegaartje en allen klaagden hevig over de voeding en wie even kans er toe zag, liep van boord weg. Een en ander deed de ouders der IJmuidensche jongens besluiten om te trachten hun kinderen van de H Moldegaard* af te krijgen. De heer J. Draak, de vader vau een der knapen, spande er zich in het bijzonder voor en trok op het eind der vorige week naar Hoek van Holland, om er 't schip, dat daar. zon komen bunkeren af te wachten. Hij pleegde overleg met de rivierpolitie te Rotterdam en ten slotte is het hem te Pernis op de fcmnkerplaats Yondelingenplaat gelukt de vier jongens met behnlp van rijksveldwachters- rivierpolitie van boord te krijgen. Een auto met de ouders der vier jongens er in stond reeds te wachten en voerde de gelukkige hereeuigden naar lJmuiden terug. Hun gage vau 48 kroneD (voorgespiegeld was eeG gage vau 70 kronen) per maand werd den jongens tegen een koers van 28 ct. uitbetaald En te lJmuiden moest een hunner zich, tengevolge van de ondervonden narigheid en de voedselellende onder dokters behandeling stellen. Een overval. Zaterdagavoud tusschen half tien en tien uur werd aan de achterdeur geklopt der wouing vau den smid en rijwielhandelaar A. M. Ooster- wijk aan de Moleustraat te Apeldoorn, die tevens de kassier is van de ft.K. Boerenleenbank en beheerder der gelden van den Aartsbisschoppelijken Boeren tuindersbond. Toen O. ternauwernood de deur had geopend werd hem met eeuig voorwerp een hevigen slag tegen het voorhoofd toegebracht welke geen bloedende wond, maar% slechts een opzwelling veroorzaakte, eu tengevolge bad dat de ge troffene bewusteloos neerzonk. Hij bevond zich alleen iu huis, daar zijn vrouw was uitgegaan om vcor de kindereu enkele inkoopen te doen. De vrouw des huizes om 5 miuuten voor tienen in haar woning terugge keerd zijnde, voüd haar man iu bewnsteloozen toestand op den grond liggen, terwijl tevens bleek, dat hem zijn sleutelbos, waaraau ook de sleutel van de brandkast hinguit de rechter broekzak was genomen, om de brandkast te openen. Deze stond bij de thuiskomst der vrouw oog geopend, met de sleutels er in, maar alle papier- en geldswaarden tot een bedrag vau tusscheu de 3 a 4 duizend gulden waren eruit verdwenen. Om half tien was O. nog in de brandkast geweest,V voor de regeling van zijn zakeD. O. is weer volkomeu bij bewustzijn. Alleen ziju nog de uiterlijke sporen van den toegebrachten slag op het voorhoofd zichtbaar. Tot heden is van den dader of de daders niets bekend. De politie zet haar aangevangen onderzoek ijverig voort. Zaterdagavond omtreeks 8 uur vervoegde zich bij den stationschef te Voorschoten een vee koopman, die de volgende zonderlinge verklaring aflegde: Hij was met den trein vau 4 uur 39 uit Rotterdam vertrokkeo om zich naar Lisse te begeven. Iu Den Haag was een beer inge stapt, waarvan de veekoopmau echter geeu signa lement koD geven. De koopman zou nu tusschen Den Haag en Leiden wat hebbcu zitten suffen was plotseling wakker geworden door een slag tegeu het hoofd eu daardoor bewusteloos ge worden. Toen hij weer tot bewustziju terug kwam lag hij op de spoorbaan in de buurt van Voor schoten. De man had eenige bloedende wonden aan het hoofd, maar miste overigens niets. Zijn tasch en zijn jas die in den trein waren achter gebleven zijn ia Amsterdam in beslag genomen Ook hierait was niets vermist. Van den mede reiziger heeft meu echter Diets gehoord of gezien. Doos 60"90ch Bij Apoiken Drogisten. 324 32011 la den Franjehen bazar te Rotterdam werden drie inbrekers door de politie betrapt. Eenige rechercheurs bemerkten onraad, lieten het ge heele gebouw door agenten afzetten en drongen vervolgens het gebonw binnen. Zij ontdekten drie mannen, die trachtten zich te verscbnilen en te vluchten. De rechercheurs losten daarbij revolver schoten, tengevolge waarvan een der inbrekers, een 40-jarig los werkman, levensgevaarlijk in den schouder werd gewond en een tweede, een 29-jarige schilder uit Amsterdam, in 't rechter been werd getroffen. De eerste werd in een ziekenhuis opgenomen en ie daar 'e anderen ochtends aan zijn wonde overleden; de Amster dammer en de derde, die ongedeeïd bleef, werden iu arrest gesteld. Zij hadden hun zakken gevuld met gonden ringen, broches, horloges, enz., sa- meu voor een f 1000. Naar aanleiding van de vragen van den heer Dresselhuijs in zake de onder linge pachten van hoeven op langen ter mijn heeft de minister van financiën ge antwoord dat er niet wordt opgetreden tegen een bestand gebruik van verhuring tegen matige pachtsommen, doch in ge vallen waarin de pachtsommen, in ver houding tot de pachtwaarde, veel te laag zijn. Van het aanhangig maken van een pacht-proces is geen sprake. Artikel 54 der Successiewet bepaalt de boete op het vijfvoud van het verschuldigde recht, met een maximum van de helft van het bedrag der schenking. Wordt het uitgevaardigd dwangschrift in rechte gehandhaafd, dan zuilen part V.;. wel niet iu gebreke blijven een aan; in te dienen, waardoor èn het juiste bei 110 1 der schenking én de boete kan woi berekend. Alsdan kunnen zij aan Hare Majei de Koningin, kwijtschelding der boete ja-'v wijze van gunst, verzoeken. De minister ziet niet in op welke door het optreden der belastingadm stratie aan verpachtingen voor norn 1001 termijnen en prijzen moeilijkheden in weg gelegd worden. Er wordt slecht tv. het belang van 's Rijks schatkist'0[ treden tegen verpachtingen onder bij; dere omstandighen die zij mogen niet als doel hebben een groote bi 01 deeiing van die schatkist ten gevi hebben. daa M. :hte Lieve familie. Een inspectear bij de spoorwegen te Hamt en zijn zuster zijn gevangen genomen, verd van vier aanslagen op het leven van hnn va ken Deze, een 72-jarige rentenier is verdronkei fdei de rivier^de Trave bij Lübeck, en daar bij >gen ziende was, werd zijn dood aan een on^ geweten. Na de begrafenis echter beschuld een derde dochter de beide anderen, gedun de laatste jaren vier aanslageu tegen het le «hte van hnn vader te hebben ondernonen, daar gen vreesden, dat hun vader zijn bezit door verkwistend leven zou opmaken. In het te ment werden opgaven over de vier aansla gevonden, en daar het derde kind over deD Dl.ss hond vau het testament nauwkeurig iogel was, doch den vader tijdens diens leven beli had daarover te zwijgeD, kwamen die geva thans eerst aan het licht. Bij dat testament vindt zich een brief van de dochter uit Ber waarin zij de aanslagen toegeeft, en om giffeDis vraagt. De zoon heeft eerst geprobe zijn vader met wijngroc te vergiftigen, daa met vergiftigde paascheieren, toen met terwijl in het vierde geval de vader met schot werd gewond. Te Duinkerke zijn negen visschers, die hunne netten een mijn opha. ldun, gedood, d dat de mijn ontplofte. ONDERWIJS. Te Utrecht is tot arts bevorderd de i G. A. Poldermau Mz., geb. te Oud-Vossemi ld® De heer Polderman is bestemd tot resei officier vau gezondheid 2e kl. bij het resei personeel van den geneeskundigen dienst landmacht. St-Philipsland. Benoemd met ingang 1 Dec. a.s. aan de o.l. school in de kom gemeente als tijdelijk onderwijzeres Mej. J M. Spek te Ellemeet. TWEEDE KAMER. Het groote staatkundig debat dat aan de deling der staaisbegrooting immer voorafgaat ditmaal beneden het middelmatige gebleven. Te vallender was dit, omdat we straks voor de Ka verkiezingen staan en zulk eene bespreking vao politiek des lands eene ongezochte gelegenheid zijn voor een propagandistisch doeleinde. Er waren wel een paar goed verzorgde rede» ringen, maar over het algemeen was de toon ma: de inhoud eenigszins lusteloos, in zooverre de oj sitie weinig kans zag het verloren terrein te winnen. Zelfs de mooie rede van den minister van ci.ën kon geen lichtend spoor nalaten. Want al den eerbied die men moet hebben voor de gro werkkracht die de heer Colijn heeft ten toon spreid en den moed dien hij heeft aan den dag legd om de portefeuille van financiën te aanvaan op een tijdstip dat er schier geen financiën om te beheeren, heeft men meermalen eene afwijk kunnen bespeuren, die niet op een vastheid beleid wees, tenzij de verhooging en uitbreid der belastingen. De replieken brachten woinig nieuws meer. was een verkenningstocht tegen het volgende die voorloopig niet veel resultaat heeft opgelet voor wat betreft het aanknoopen van nieuwe necties ir i< 0 f5 J. B. f 2 B. iï. se, aats A. er I et I olei erti P. Bo C. chu üde wrt &er lole ide strc kN' EL nn or Rit Ou Vc mii erli fftei Tb D< -A E eek O 24 November 1924. Door het Kantongerecht all ,rfc( zijn heden veroordeeld wegens Overtreding van Motor- en Rij wiel wet. L. V. te Anna-Jacobapolder tot f2,boete een week tuchtschool. O. v. W. te Poortï lot f 4,boote of een week tuchtschool. Overtreding der Politieverordening. J. v. d. K., J. v. d. K., J. v. V. en A.F. te Sint-Annaland, tot teruggave aan de ouders zon ig toepassing van straf. Overtreding van het wegenreglement. J. K. te St-Maartensdijk en M. M. teOud-Vo >r8' meer ieder tot f 3,- voor ieder hunner. boete of een week tuchtscl Straatschenderij. B. v. B. te Oud-Vossemeer tot teruggave aan ouders zonder toepassing van straf. W. V. te Poif** vliet tot f 5,boete of een week tuchtschool. Overtreding Motor- en Rij wiel wet. I. J. te Ond-Vossemeer tot teruggave aan de oud zonder toepassing van straf. Overtreding der Keuringsverordening (in de bakkerij eetwaren bereiden of doen berei door eon persoon, die lijdt aan een huidzie D. E. te Tholen tot f 25.boete of 25 da B hechtenis. eld Overtreding Motor- en Rgwielreglement O J. Q. te Tholen, D. d. G. te Poortvliet, H. BÏP te Oud-Vossemeer, L. K. te Oud-Vossemeer euj Dc Oi Di elej g Ni >ori in 8'

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1924 | | pagina 2