IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 11 [o. 2061 Vrijdag 3 October 1924. Een en veertigste jaargang Firma J. M. C. POT - Tholen >11 MUNHARDTs Zenuw-Tabletten 75<* Laxeer-Tabletten .60*© Hoof dpijn-T abletten 60 GEMEENTERAAD. oop V Br. Ic Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,876, franco post f 1,65 -(- 10 et. disp, kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. PUBLICATIËN. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap en wegens persoonlijke onmisbaarheid. De Burgemeester van Tholen brengt onder de ndacht van belanghebbenden, dat vrijstelling wegens der hierboven genoemde redenen voor degenen, voor de lichting van het volgend jaar zyn bc- imd tot gewoon dienstplichtige, in het algemeen jet worden aangevraagd in de maand October van t loopende jaar. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend n hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst or eerste oefening voldoende middelen tot levens- derhoud aan andere personen ontbreken of zonden men te ontbreken. Onder deze personen worden tilnitend begrepen a. de echtgenoofe van den ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zyn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders e. degenen, in wier onderhoad de ingeschrevene iDgevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van n dienst het wenschelijk maken, haar niet te ver enen. Het verdient bijzondere aandacht, dat vergoeding egens kostwinnerschap voor het verblijf onder de spenen voor eerste oefening slechts bij uitzondering ordt toegekend, namelijk alleen in het geval, dat behoefte daaraan eerst tegen den duur der eerste ifening ontstaat en alsdan de belangen van den east niet toelaten den ingelijfden kostwinner vrij nellen. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid ordt verleend aan hem wiens aanwezigheid nood- kei ijle is voor de instandhouding der middelen van Bst&an van personen, als hiervóór onder de letters -e zyn vermeld. Omtrent het aanvragen van vrijstelling wegens rsoonlijke onmisbaarheid geldt hetgeen ten aanzien het aanvragen van vrijstelling wegens kostwin- irschap is vermeld. Tholen, 1 October 1924.47 BUITENLAND. Voor den nanwkeurigen toeschouwer gaat de Ipolitieke barometer voor Doitschland ia stijgende Jrichting. Verschillende factoren werken daartoe In de eerste plaats zijn voor haar van belang s onderhandelingen die nn gevoerd worden over et sluiten van een handelstractaat met Engeland, rankrijk en België. Het is een soort wedloop tasschen dit drietal m de meest voordeelige voorwaarden te bedingen. Het tractaat van Versaillea legt aan Duitseh- ind de verplichting op aan de geallieerden voor oo invoer bet recht van meeat begnnstigde natie rader wederkeerigheid te verleeoeD. Doch deze verplichting eindigt vijf jaren nadat t tractaat in werking zal zijn getreden, als niet rsalf maanden voor het eindigen van dezen rinijn eene verlenging van de vijfjarige periode ordt gemaakt. iSCK t'jl^Per'£ e'D^>§' de eerste maand van het olgend jaar, daar de Volkenbondsraad geene irdfi ndere bepaling heeft gemaakt. t De bestendiging van meest begunstigde natie, ie in het tractaat als een verplichting aan e en|)uil8chland was opgelegd, vervalt daarmede niet leen, maar bovendien is Daitschland nn in de elegenbeid voor het sluiten van zulk een tractaat t e meest gunstige voorwaarden vooz zichzelf te ledingen. 1 ZU De handelsgeest die in Frankrijk steeds vaardig heeft ook du weer terstond van de gelegen- BHeid gebruik gemaakt om zich te dekken. En tO 1 Lik 50. P. am ZOI *0 3 is er nog geen algemeen handelstractaat ge- loten, toch kwam er een zoodanige overeenkomst en bate van tal van artikelen tot stand, die oen kan aanmerken als een bewijs van eeoe oeuadering tasschen beide landen. Men beschouwt dit schier van evenveel belang wijn Is de totstandkoming van het protocol van honden. Aan het einde der conferentie daar ter stede rerd reeds vernomen dat de Eraniche regeeriug an de Doitiche het ontwerp van een handeli- 3 ractaat heeft overgelegd, die een aantal coucessies levatteo, bij welks verwezenlijking, naar Britache pvatting, sommige takken van haren handel rustig in het gedrang zoaden komen.] Niet van belang ontbloot zoo de bepaling zijn lat de invoer van voortbrengselen nit Elzas jotharingen in Duitschland, die volgens het redestractaat slechts gedurende vijf jaren vrij- lom van tolbetaling is toegestaan, vrij zullen flijveD. Gepoogd zal worden dat beide landen eene >verheerechende positie op de Europeesche ijzer- staalmarkt zullen verkrijgen. Dat hierdoor eenigszins de Britsche naijver rordt opgewekt, laat zich begrijpen, evengoed fis Duitschland zich de baDden wrijft over hare Jiiel onaangename positie, dat zij de eene mogend- leid tegenover de andere kan uitspelen en in- usschen zijn eigen belangen geenszins uit het Dog verliest, Het allereerste samentreffen tu9schen de onder handelaars van Engeland en Duitschland is Diet bijster bemoedigend geweest. De laatste moet als eisch hebben gesteld, dat de boycot die Britsch-Iodie op den invoer van Duitsche goe- dereu legt, wordt opgeheven, doch Engeland verklaarde zich daartoe niet bevoegd, terwijl buitendien de lust niet groot kan zijn, om Britsch-Indië te overreden dien boycot te laten varen, daar zeer ijverig wordt gestreefd naar de uitbreiding van den handel tusschen de onder scheidene deelen van het Britsche rijk. Of er in dit geval eenig verband bestaat met een blijkbaar gelanceerd bericht, dat Duitschland wellicht zeggenschap zonden kannen herkrijgen over hunne vroegere Oost-Afrikaansche kolonie? Men weet weliswaar niet vanwaar dit bericht afkomstig is, doch indien aan dien door de Duitschers laDg gekoesterden wensch kan wor den tegemoetgekomen, dan zou men daarin eene tegemoetkoming kounen zien van den boven bedoelden eisch van Duitschland, terwijl dit geval analoog zon zijn aan den afstand van Joebaland aan Italië, waarmede haar wrok over Engelauds hand in de Korfoe-kwestie wordt weg genomen. Dat inmiddels Duitschland nog geeu over- groote haast maakt om tot den Volkenbond toe te treden, wekte wat ontstemming bij den Britschen premier, die daartoe zich zooveel moeite heeft getroost. Maar Dnitschlaud zal de stelling, dat met tijd gewonnen, veel gewonnen is, tot de zijne maken. Daarenboven is in het vredesverdrag de clausule vastgelegd, dat Duitschland schuld aan den oorlog heelt. Hiertegenover hebben de Duitsch- Natioualen geëischt dat de regeering bij de ge- alliëerdeo een nota zouden indienen waarbij de schuldvraag aan de orde zoude moeteu worden gesteld, tegelijk met de verklaring, dat het niet Duitschland was. Alleen onder die voorwaarde zouden ze stemmen voor de onderteekening van het Londensche tractaat. Het vredes-tracatat van Versailles bij welks behandeling Duitschland reeds aaD handen en voeten gebonden was, en dat het reed3 nog eens dubbel en dwars zou binden, is onderteekend eo daarmede tevens de schold voor den oorlog aan vaard. Maar op grond van vele documenten en andere gegevens wil het aantoonen dat het geen schold treft, en alleea zich verdedigd heeft toen het aangevallen werd. Maar het vaststaande feit zal wel zeer moeilijk te bewijzen zijD. Nochtans willen de Duitschers het verdrag van Versailles aan eeu grondige herziening onderwerpen, als zou komen vast te staan, dat het Duitschland van 1913'14 niet de schuld heeft aan den oorlog. Dat de gealliëerden daarnaar geen ooren hebben en nit alle macht de nota willen verhinderen, is begrijpelijk. Ze zon aanleiding geven tot een eindelooze twistbron, die het goede werk van de Londensche conferentie weder op losse schroeven zou zetten. BINNENLAND. De N. V. van den Bergh's Fabrieken te Rotterdam heeft zich bereid verklaard afstand te doen van haar recht der reclame in de post stempels ten aanzien der Blue Band. Het stof dat over deze kwestie is opgejaagd, zal onge twijfeld eene niet onaardige reclame geweest zijn. Het salaris van de ministers is verlaagd van f 18000 tot t 15000. De langdurige pogingen die zyn aangewend om een vliegtocht naar Indië ie organiseoren hebben tenslotte tot het resultaat geleid dat de tocht is ondernomen. Woensdag is het koene drietal onder leiding van den heer Thomassen k Theussink van der Hoop van Schiphol vertrokken. De belangstelling was buitengewoon groot, zoo van de zijde van het publiek als van de collega's, De lengte van den tocht, verdeeld in 22 étappes, bedraagt 15899 K.M. Dinsdagavond heeft in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage het debat plaats gehad tusschen de heeren prof. van Embden, lid der Eerste Kamer en C. J. Snyders, gepensionneerd generaal, oud-opperbevelhebber van de land- en zeemacht, over de kwestie der ontwapening. Reeds lang tevoren was de verwaching over dit samentreffen hoog gespannen. Maar achteraf blijkt het minder te doen le zijn geweest om eene rustige wisseling van gedachten, dan wel om een eenzijdige propaganda, desnoods door geweldpleging tegenover de andere party, zij 't dan door middel van het woord. Reeds te 7 uur nam de toeloop naar den Dieren tuin een aanvang, zoodat weldra de groote zaal en de rotonde met een kleine drie duizend meuschen was bezet. In de zaal bevonden zich onder het publiek tal van rechercheurs. Te kwart voor 8 betrad generaal Snijders het podium en eenigen tijd daarna prof. van Embden, wien opvallend een warme begroeting ten deel viel. De eerste spreker was prof. van Embdeu, die in tal van stellingen zyn standpunt ontwikkelde tot eene algeheele ontwapeniug. Generaal Snijders daarentegen wenscht een weermacht die aan billijke eiachen vol- Adverteutiënvan 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17 7j cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. doet en waarvan men verwachten mag, dat ze in staat zal zijn zoo noodig krachtig op te treden tot verdediging van onze onafhankelyheid. Een gelykwaardigo behandeling van de beide sprekers, zooals men althans in Den Haag zeker zou kunnen verwachten, is hen niet ten deel gevallen. De rede van gen. Snijders werd herhaaldelijk door hoongelach, interrupties, gefluit en gesis onderbroken. Naar de Tel. verneemt, ziet het ontwerp besluit tot herziening der onderwijzers-salarissen er in hoofdzaak aldus uit onderwijzers met hoofdacte f 1400f3100; idem zonder hoofdacte f 1200f 2600; ongehuwden missen de vier laatste verhoogingen. Voor U. L. O.-onderwijzers komt er f 400 voor het bezit van de hoofdacte en twee bjjakten bij. Voor het hoofdschap gewoon lager onderwijs be draagt het f300 bij een aantal kinderen tot 145, 1300 bij een aantal van 145336 en f700 bij 375 en meer leerlingen. Voor het hoofdschap U. L. O. met minstens 2 bijaklen f700 bij 61 leerlingen, f 900 bij 61 of ineer leerlingen. Zonder de twee bijaklen wordt er f 400 afgetrokken. Voor bijakten aan de lagere scholen wordt f 50 gegeven per akte tot een maximum van vier en aan de U. L. O. f 100 per akte voor de vakken waarin aan die school onderwijs wordt gegeven. Afgetrokken wordtf 100 per jaar voor hen die bij de ouders inwonen en f100 voor hen, die" bij vroemdeu inwonen. De kindertoeslag bedraagt 3 pCt. Gehuwdon en koBtwiimers zullen in 1925 hoog- stons 15 0/q verliezea van wat het bezoldigingsbesluit 1920 hun toekende. 290 IJ Apoth. en Drogisten) 7 31851 Kantongerecht te Tholen. Maandag 29 September 1924. Door het Kan- toDgerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtredingvan de bouwverordening aldaar. M. G., W. D. en C. v. N. te St-Annaland elk tot f 10 boete, sub?. 10 dagen hechtenis. Wegenreglemeot J. d. R., L. J., D. O., W. M. f 10 b.subs. 10 d. h. en S. W. 2 maal f 10 boete subs. 2 maal 10 d. h. Openb. dronkenschap L. C. V. en J. v. R. f 10 b. of 10 d. h. Strooperij A. v. A. te Poortvliet f 3 b. sub?. 2 maal 1 week tuchtschool; J. S. 2 maal f5 b. sabs. 2 maal 5 d. h., J. v. W. en J. v. d. H. 2 maal f 3 b. sub?. 2 maal 3 d. h. Overtreding motor- en rijwielwet A. S. te ScherpeDisse 2 maal f 0.50 b. subs. 2 maal 1 d. h. P. T. en J. L. A. elk f 5 b. sobs. 5 d. h. Vernieling W. P. v. d. 8., Scherpenisse f 20 b. subs. 2 d. h. Wegenreglement L. S. f8 b. sub?. 8 d. b. M. B., Poortvliet, verboden vervoer van een haas f 20 b. subs. 20 d. h. Jachtwet A. A., Oud-Vossemeer f25 b. subs. 25 d. h. Arbeidswet M. A. R., Oud-Vossemeer f 25 b. subs. 25 d. h. Politieverordening A. v. d. 8., Poortvliet f 2 b. subs. 2 d. h. Rijwielwet L. v. d. B. eu P. H. elk f 5 b. subs. 5 d. b. H. C. K., ScherpeDisse f 1 b. subs. 1 week tuchtschool. Politieverordening M. Q., St-Maartensdijk f 2 b. sub?. 2 d. h. Uitstel voor deo tijd van 1 week werd ver leend aan J. v. d. H., J. B., L. d. W., J. M. B., F. J. S., A. v. d. H. en J. M. K., allen te Sl-Maartensdijk, binnen welken tijd zij gelegen heid hebben zich alsnog aan te sluiten aan de waterleiding. In het tegenovergestelde geval volgt eene veroordeeliog tot eene boete van f 75. Aangevoerd werd eerstens dat zij water in rnime mate voorradig hebben, dat de waterpen- ningeu zeer hoog zijn en dat wel zij en niet anderen, die evenmin aansluiten, geen bekeuring ontvingen. Geëischt tegen M. J. K. te St-Maartensdijk f 10 b. subs. 10 d. b. wegens het onbevoegd gebruik maken van den grond te Scherpeni99e tot uitoefening van het jachtrecht. Hoewel ver gunning hebbende tot jagen van D. Opree evenals tot het gebruik maken vau deo grond, heeft O. geen bevoegdheid laatstbedoelde ver- gunuing te verstrekken. Na een nader in te stellen onderzoek zal de kantonrechter Maaodag 6 October uitspraak doen. Ingetrokken werd de veroordeeling tegen P. J. N. wed. S. te Slaveoisse, daar bereids is voldaan tot aansluiting aan de waterleiding. er geen punt te heer Ooms de dat juist nog OUD-VOSSEMEER, 30 Sept. 1924. Voorzitter de Burgemeester, aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een K. B. houdende goedkeu ring van de Verordening regelende de Leges op jachtakten, een K. B. houdende goedkeuring van de Verordening regelende het schoolgeld voor het voortgezet onderwijs en het proces verbaal van kasopname bij den Gemeente-ont vanger over het Se kwartaal. Deze stukken worden voor kennisgeviug aan genomen. De hser De Wilde zegt vernomen te hebben dat het schoolgeld voor het voortgezet onderwijs f 0,50 per week is, terwijl de raad besloot f 0,25 per week. Aangetoond wordt dat het plan sprak van f 0,50 per week, de verordening evenwel van een minimum van f 0,25 per week. Hierop wordt over 6 maauden ontheffing van te betalen hondenbelasting verleend aan E. H. Verhees. De heer Ooms vraagt of weinig op de agenda staat. De voorzitter zegt dat de kermis bedoelt, van morgen met den Secretaris besproken en ook die meent dat het van geen bezwaar is om het adres in October te behandelen, tegelijk met de Bouw verordeningen, want die komen terug. Intusschen kunnen de adressen nog eens besproken worden in de vergadering van B. en W. en koDnen B. en W. dan met een voorstel komen. De heer Ooms viudt deze gedragslijn goed, hoewel sommigeu misschien verlangend zijn naar eene beslissing. Aan de orde is de gemeenterekeuiug 1923 met rekeningea der armbesturen. Voorgelezen wordt het rapport van de com missie, welke commissie wijst op bet groote batig slot, op de belooning voor het uitsteken en inhalen van vlaggen, op de belooning van den marktmeester en op het booge bedrag van de rekening nopens bet slachthuis, zijnde f 250,99, welk bedrag voor een groot deel aan afrasteringen is besteed. In verband met een en ander vraagt de commissie zich af, of er wel voldoende toezicht is. De voorzitter zegt dat met de wenechen van de commissie rekening gehouden zal worden, juist is het dat hij eenige ellen groen flanel in Bergen op Zoom gekocht heef!, er was baast bij en de winkeliers hadden het niet. Mej. Roijtenburg heeft inderdaad f 6 ont- vaogeD voor verloskundige hulp. Indertijd had mej. Ruijtenburg f4 verlangd. Verhees was naar den voorzitter vau het Algemeen Armbestaar gegaan en had f 6 gekregen, 't Vorige jaar is Verhees weer naar den voorzitter van het Alge meen Armbestuur gegaan eu heeft t 6 gevraagd, en ook gekregen omdat zijn voorganger die ook gegeveu bad. Toen mej. Ruijleüburg dat boorde is zij Daar Verhees gegaan en hem gezegd dat als hij f 6 kreeg voor de verlossiug die niet hem maar haar toekwamen, zoodoende kreeg mej. Ruijtenburg de f 6. De heer Ooms meent dat dan de Voorzitter van het Algemeen Armbestuur niet onderzocht heeft eu dit moet volgens de Arrnwet, in den vervolge zon hij dan ook gaarne zien dat zulks geschiedde. De heer Deo Engelsman vraagt of Verhees armlastig is, men zegt dat bij zelfs eeuig geld uitstaande heeft. De heer Pollie deelt mede, dat de toedracht iets anders is als de voorzitter heeft medegedeeld. Verhees is weer om f 6 geweest, doch de Voor zitter wist dat Verhees een vorige keer de f 6 gesmokkeld had en toen heeft de Voorzitter vao het Algemeen Armbestuur de f 6 aan mej. Ruij- teoberg uitbetaald. De beer Ooms zegt dat het niet de bedoeling is om een blaam op mej. Ruijtenberg te werpen bet ligt volkomen aau den Voorzitter, deze had beter moeten informeeren. De heer Ooms wijst er op, dat de Voorzitter afdwaalt, we zijn nu aan de Armbesturen bezig, terwijl nog niets gezegd is over de opmerkingen van de gemeenterekening. De Voorzitter meent dat daarover toch geen besluiten geuomen moeten wordeD, waarop de beer Ooms meent dat eeu en ander toelichting vereischt. De voorzitter licht toe dat voor het uitsteken en inhalen van vlaggeD f 1 per keer wel ver diend is, 't is bovendieD een oud gebruik. De beer de Wilde meeDt dat bet best om niet kaD, er zijn van die oude gebruiken, welke mis bruiken zijn; bij den nieuwen veldwachter kan het uitsteken en iuhalen van vlaggen wei ver anderen. De Voorzitter zegt dat de wachtgelden hoog zijn geweest en daarom de belooning ad f 104 hoog, 't is evenwel een andere toeslag op de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1924 | | pagina 1