ten in de Venkelstraat, in den Doelweg of in de Molenvlietsche straat. Tevens is ingekomen een schrijven van het bestuur van de bestaande bijzondere school, waarin het mededeelt, dat de adresseerende vereeniging op denzelfden grondslag staat als hare vereeniging, zoodat uit dien hoofde eene tweede school over bodig is. De voorzitter zegt dat het verzoek wat onduidelijk is. Wordt met de Venkelstraat bedoeld, dat zij lokalen in de U. L. 0.- school op het oog heeft'? En doelt zij met den Doelweg op die in de openbare school? In geen van beide zijn echter lokalen beschikbaar. De heer Moelker merkt op dat de uit voering van dit plan groote financieele offers zou vergen. Evenwel, volgens de de wet en krachtens de pacificatie hebben ze er recht op. De heer Ridderhof moet dit laatste be amen, al neemt hij aan, dat zij die voor de pacificatie gestemd hebben, dit wel niet meer zouden doen als men nog voor deze beslissing stond. Er is echter in de aan vraag een fout. Men had niet een bijzon dere school moeten vragen, maar een bijzonder bijzondere, want een bijzondere bestaat er reeds op denzelfden grondslag. Dat echter iedere gezindte zijn eigen school heeft kunnen wij wel billijken en dat vindt men misschien van soc.-dem. wat eigenaardig. Dat echter de titanische bevolking onzer gemeente zich in zoovele vertakkingen verbreidt, kan oorzaak zijn eener belangrijke uitgaaf voor de gemeente, die daarmede op eene gevaarlijke helling komt. Want in tegenstelling met wat hier is beweerd, dat bijv. ds. Kersten een school bouwt uit eigen zak, die der geloofsge- nooten dan, is niet geheel juist. In Yerseke heeft hij wel terdege geprobeerd dit uit de gemeentekas gedaan te krijgen en eerst toen dit niet gelukte is- men uit eigen be weging begonnen. Zoo is't ook hier. Nadat eerst de bijzondere school de openbare heeft leeggepompt, zal éen tweede bijzon dere haar eerste zusterschool leegpompen. En straks komen we weer voor een nieuwe aanvraag. Want wie goed ziet en goed zien wil, moet opmerken dat uit den.kring waaruit nu deze aanvraag komt, zich een nieuwe secte zal formeeren, en het moet onverantwoordelijk genoemd worden om met de stichting van die sectarische school tjes voort te gaan. De heer Baaij zegt dat het schrijven van de Christ. school achterwege had kunnen blijven, want het is niet waar dat beiden op denzelfden grondslag staan. Kerkelijk behooren ze niet bij elkander en dus gaat het ook niet in de school. Het is inder daad de bedoeling om over een paar localen van de openbare school te mogen beschik ken. De beide besturen der vereenigingen hebben samen geconfereerd, maar konden niet tot een vergelijk komen. Het bestuur der oude vereeniging wilde niet wijken voor het nieuwe, en dit wilde weer niet ondergeschikt wezen. Intusschen kon de vergadering zich met de aanvraag niet vereenigen en wees haar van de hand met 8 tegen 2 stemmen, die heeren Baaij en Braai. II. Beslissing voorstel-Ridderhof salaris stokers der gasfabriek. De heer Moelker zegt dat hij de vorige zitting niet kon tegenwoordig zijn bij de behandeling van dit voorstel van Burg. en Weth. En hij wil niet ontkennen, dat men niet altijd in dezelfde stemming is, waarvan de beoordeeling eener zaak kan afhangen. Evenwel beschouwt hij deze zaak zoo, dat Kurvink die reeds vele jaren op de gasfabriek werkzaam is, als de voorman, Van de Sande als de tweede en Bijl als de derde stoker. Uit dien hoofde zou hij gaarne zien dat de heer Ridderhof zijn denkbeeld wilde overnemen om bet maximumloon achter eenvolgens bepaald te zien op f24,f22, en f 21.— De heer Ridderhof vraagt den Voorzitter op welke wettelijke grond de hernieuwde aan de ordestelling steunde van zijn voor stel dat feitelijk aangenomen was. Hij hoopte niet dat deze die bevoegdheid ontleende aan het desbetreflend artikeltje in de Thoolsche Courant, want hoewel hem dat qua persoon niet deert, moet de raad hoog staan en zich daaraan niet laten gelegen liggen. Intusschen werken de stokers ge heel los van elkander en ieder op zijn eigen verantwoordelijkheid, zoodat de een zich niet achter het risico van den ander kan verbergen. Hij kan dus onmogelijk het amendement van den heer Moelker overnemen. De heer Moelker vindt het jammer dat het amendement niet kan worden overge nomen want nu kan hij zich weer niet met het voorstel vereenigen daar de fabriek er nu zoo gunstig niet voorstaat om zich weer deze uitgaven te veroorloven. De heer Ridderhof zegt dat de toestand van de gasfabriek niet zoo noodlijdend is als de heer Moelker wil doen schijnen. De voorzitter antwoordt den heer Ridder hof dat het niet door middel van de pers is dat het voorstel opnieuw in stemming komt doch omdat er inderdaad iets niet in orde was. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen tegen de heeren Baaij, Moelker, Wagemaker, en Klompe, buiten stemming de heer Braai. III. Met de kassiersfirma Van Heel Co. wordt eene rekening-courant-overeenkomst goedgekeurd. IV. Voor de noodzakelijk gebleken ver nieuwing van oven en motoren aan de gasfabriek zijn enkele offertes ingekomen, die na eenig onderzoek aanleiding geven de opdracht te verstrekken aan de firma Haassen en voor een en ander eene lee ning aan te gaan van f22000. V. Salaris gem.-bouwmeester. De voorzitter Zegt dat, als gevolg van het feit dat aan den gemeente-bouwmeester Vriens geene vergunning kon worden ver leend tot het uitoefenen van toezicht op den bouw der schuur bij van der Slikke, eene zoodanige regeling moet worden ge troffen, dat waar zoo'n beslag op hem wordt gelegd, dit ook behoorlijk moet vergoed. Nadat de raad zich met de ziens wijze van Burg. en Weth. had vereenigd ten aanzien van die geweigerde toestem ming, heeft hij den opzichter, onder be lofte van eenige tegemoetkoming, in meer deren dienst genomen, en hij kan niet anders dan met de grootste lof getuigen van de activiteit van den heer Vriens. Deze is echter voor 2 dagen per week aangesteld op een salaris van f450'sjaars, doch als we hem nu iedere dag in dienst hebben, dan moet noodwendig een andere regeling worden getroffen en Burg. en Weth. stellen voor hem voor één jaar f1250 te geven met 5 jaarlij ksche verhoo gingen van f50. De heer Ridderhof is er verbaasd over, dat men nog durft te komen met eene periodieke verhooging als voor iemand, die zijne sporen nog verdienen moet. Waar om niet terstond met f 1500 gekomen. Dit is een uitgaaf die stellig in de ge- gemeentekas terugkomt; de heer Vriens is een ambtenaar die zich zelf betaalt. Hij heeft den heer Wagemaker gevraagd wat hem toch bezielt met die periodieke verhooging. De heer Wagemaker zegt dat de heer Vriens sinds den laatsten tijd in zijn achting is gestegen door zijn gepresteerd werk. Nu is hij als gemeente-opzichter vast aan gesteld, maar is er voor om voor een jaar f1250,te geven en een volgend paar f1300,enz. De Voorzitter was ook voor f 1500, in ééns, maar de vrees dat dit voorstel zou kelderen, heeft hem weerhouden het te doen. Het voorstel Ridderhof (f 1500) wordt verworpen met 0 tegen 3 stemmen, die der heeren Ridderhof, Braai en Goedege- buure. De heer Baaij moest zich onthouden van medestemmen wegens Zwagerschap tussehen hem en den gem.-opzichter. (Toch is dit niet een verboden zwagerschap in den zin der wet daar beider echtgenooten zusters zijn de heer Baaij had dus niet moeten verboden worden mede te stemmen Red) VI. Als leden dercommissie van onder zoek der rekeningen van de gemeente en de bedrijven wordendoorden Voorzitter aangewezen de heeren Moelker, Geluk en Ridderhof. MIJNHARDT'a Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75"* Laxeer-Tablstten 60«< Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten 126 10 31696 VII. Als candidaten voor de benoeming van 2 leden van het college van zetters der directe belastingen worden benoemd de heeren C. W. Geluk en C. Laban, af tredend en W. C. de Lange en L. W. Blaas. Na afhandeling der agenda zegt de Voor zitter dat ongetwijfeld bij allen de indruk zal gevestigd zijn dat de vloerbedekking in zoo'n desolaten toestand is, dat voor ziening een dringende eisch is. We hebben een onderzoek laten instellen naar ver schillende bedekkingen en de prijzen vari- eeren van 500 tot 800 gulden. De heer Goedegebuure zou willen wachten tot na 5 Augustus. Als Hare Majesteit ziet hoe'n slecht vloerkleed we hebben, geeft ze er wel een cadeau. De heer Ridderhof zegt dat het vloer kleed der raadzaal een beeld geeft van den toestand van Tholen en dat beter kan worden afgewacht, het resultaat der be lastingen dan nu reeds een kostbare vloer te leggen. Er wordt maar steeds van den toren ge blazen dat de belastingen zoo hoog zijn en dan een 7 a 800 gulden weggooien aan een vloerkleed, is wel wat kras. Alsof dit argument den doorslag gaf, stapte men van dit onderwerp af. De heer Ridderhof vraagt of Burg. en Weth. bereid zijn te antwoorden op de vragen die hij schriftelijk tot hen heeft gericht. Zij vormen eene informatie naar den aankoop van een kolenemmer voor een vulkachel die door Barto zou zijn ge leverd aan en betaald door de gasfabriek ten behoeve van burgemeester Diepenhorst. De voorzitter zegt dal de factuur van dien emmer is afgegeven aan de gasfabriek eti door den boekhouder ter goedertrouw is geaccepteerd en betaald, terwijl in de kas der fabriek ten name van Diepenhorst het gefactebedrag is gestort. Van 4 hebben noch de wet houders, noch de leden der gascommlssie kennis gedragen. De heer Ridderhof zegt dank voor de gegeven inlichtingen en wil hierbij ver klaren, dat het niet zijne bedoeling is ge weest te constateeren alsof de boekhouder minder correct zou hebben gehandeld. Verder vraagt hij of het aan de wet houders bekend was dat bij het dossier der procedure van de overtreding aan de gasfabriek een briefje lag, waarbij de heer Diepenhorst persoonlijk alle verantwoor delijkheid op zich nam voor de bewuste overtreding. Zoo ja, waarom hebben de wethouders het voorstel gedaan in het- vonnis te berusten. De voorzitter zegt dat hen er niets van bekend is, hetgeen de heer Wagemaker bevestigt. Evenmin is er hen iets van be kend van eene ontvangen waarschuwing. De heer Ridderhof wijst op de sloot bij Krijger en op den toestand aan de Oud- Vossemeersche poort. De voorzitter herhaalt dat daaraan de noodige aandacht zal worden geschonken. De heer Ridderhof vraagt ten slotte hoe het staat met de gratie die de heer Die penhorst beloofd heeft aan te vragen. De voorzitter zegt dat voor 't oogenblik hiervan weinig is te zeggen, wellicht ook doordat Hare Majesteit op reis is. De heer Ridderhof zou nader willen informeeren bij het kabinet der Koningin of bedoeld verzoek is ingekomen. De voorzitter belooft zulks te doen. De heer Goedegebuure vraagt hoeveel steenen laatst zijn geleverd. De voorzitter: 170.000 stuks. De heer Goedegebuure Is het pensioen voor G. J. Schot al ingekocht? De voorzitterDaarop is tot dusver nog geen antwoord ingekomen. De heer Goedegebeure Welke plannen hebben Burg. en Weth. met de Voorstad? De Voorzitter De bedoeling is de Louise- en de Polderstraat te verharden en goed te doen afwateren. Verder wijst de heer Goedegebuure op een hem in de hand gespeelde briefkaart waarin zijn naam in beleedigenden zin voorkomt. De Voorzitter merkt op dat deze zaak buiten den raad omgaat, en dus geen punt van bespreking kan uitmaken. De heer Wagemaker herinnert aan de verschillende geruchten die in omloop zijn dat een burgemeester zal benoemd worden voor de drie vaceerende gemeenten. Hij vindt eene samenvoeging dier be trekking voor twee gemeenten al niet in het belang eener gemeente, laat staan voor drie gemeenten. Hij stelt daarom eene motie voorwaar in de noodzakelijkheid van een bur gemeester uitsluitend voor de gemeente Tholen wordt aangetoond en de wenschelijk- heid wordt uitgesproken in elk geval een burgemeester enkel voorTholen te benoemen en van deze motie afschrift te zenden aan den Commissaris der Koningin. De heer Braai vraagt waarom dit alles noodig is. .-t De heer Wagemaker Wil alleen dit er var. zeggen dat, als er een burgemeester wordt benoemd voor twee gemeenten, en het de heer Goossen niet zou zijn, dat hij dan er voor bedanken zou om zelf voor den burgemeester te werken die het geld opstrijkt. Met aigemeene stemmen wordt tot dezen stap besloten. Daarop sluiting. cht I 099' )0C THOLEN, 18 Juli 1924. Vandaag maken de leerlingen der klassen der beide Openbare scholen benevens die der U, L. O. een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. Om kwart voor zeven was het van morgen aantreden voor de respectievelijke scholen. Met de tram van 7.15 naar Bergen op Zoom. De sneltrein van 8.13 brengt ze naar de residentiestad, alwaar om half 11 gearriveerd wordt. Nu wandelen ze langs Stationsstraat en Wagenstraat naar 't Spui, waar 't prachtige ruime warenhuis wordt bezocht. Op de boven zaal worden verveStabingen aangeboden. Na hier ruim een halL^jpimtoefd te hebben, trekken de feestganapPupor de Passage over 't Buiten hof naar ArTsiunenhof, waar wellicht een kijkje wordt genomen in de vergaderzaal der Tweede KamebS^Bekeken worden de gebouwen der ver schillende ministeries, waaronder dat van Kolo niën wel 't voornaamste is. Zoo komen we op het PleiD, waar in 't midden 'l standbeeld van de Vader des Vaderlands staat. Ze zien de sociëteit De Witte en komen langs de Lange Voorhout voorbij het paleis van de Koningin-Moeder met den schildwacht voor de deur. Op 't eind van de Lange Voorhout vlak voor de Scheur- of Kloosterkerk staan we op de historische plfk, waar Oldeubarnevelt werd ont hoofd. Draaien we nu links om, dan komen we op den Kneuterdijk, ook al bekend uit de dagen van de Hoogmogende Republiek. Rechts zien we 't huis van Jan de Wit^ en ginds staat 't standbeeld voor den gevallene. Schuin over 't pleintje was 't beruchte Groene Zoodje. Nu richten we onze schreden naar 't Witte Paleis van onze Koningin met bet ruiterstandbeeld van Willem den Zwijger. Door de Paleisstraat, waar de elite woont, wandelen we nu naar 't kolos sale monument op 'l Plein van 1813. Dit indruk wekkend gedenkteeken brengt in beeld den tijd van 't vertrek van stadhouder Willem V, heel de Frausche overheersching met zijn Napoleon tische oorlogen, tot den blijden terugkomst van den soevereinen vorst te Scheveningen November 1813. Kort zijn we nu bij 't rijk ingerichte V paleis met zijn sierlijke tuinen. Voorbij 't oude buitenverblijf Zorgvlie Vader Cats gaat 't nu door de Scheven» Boschjes op de Bataaf aan, de grootste speeltuin van Den Haag. Ongeveer 1 uur 1 wij er aan en nadat de jeugdige reiziger it inwendigen mensch hebben versterkt, ze hun hartje ophalen aan schommel, rel ringen, brug enz. Na hier eeu paar uur toefd te hebbeu, breken we onze tenten i gaat het verder door de Boschjes naar Si ningen. Ten Noorden van 't Oranjeholel kunn vrij spelen in 't kopjesachtige duinterrei de binnenzijde, waar op den achtergron gebouwen met den hoogen schoorsteen Haagsche Duinwaterleiding, of op 't vrije Om 6 uur wordt appèl geblazen en weer eten in 't Wiener café met zijn en zijn riant uitzicht op de boulevard, en de Noordzee. Te half 8 vertrekken de Tholenaars per electrische tram van 't Gevers Deyooot door de stad Den Haag naar 't station Hollat ne; spoor. De sneltrein neemt hen mee over Rollet Dordt naar Bergen op Zoom, waar onze st tram de scholieren met snellen vaart teroi brengen naar 't oude stadje aan 't veer. komst 11 uur. Bij prachtig weer zomerweer kan 't zij schitterend tochtje, prettig en tevens leert vol genot en jolijt. De Directeur der Waterleidingmaatsch verzoekt ons het volgende onder de aam ran het publiek te brengen Sedert de warme dagen is hem opgeva Jat personen aingesloten aan de waterleii jd Joch niet gerechtigd zijnde de straat voor woning en meer te besproeien, hiervan tocl er kruik maken. Hij maakt daarom het publiek opmerk cat hij de ambtenaren der maatschappij opdr n leeft gegeven overtreden aan te zeggen luDne abonnementen automatisch met f 7, neer, naar gelang van de grootte van het oj -lak, dat op dat moment besproeid wordt, ioogd zullen wordeD, indien zij voortgaan iet besproeien der straten en gevels der lingen. Men schrijft ore inzake huisaansluitinge d) waterleidiug het volgende: Zooals te verwachten komen, doordat het gruimen tijd droog blijft en om de zeve pocent der aangeslotene perceelen nu bet ooet worden, willen de overige ingezetenen (ure tarieven gaan betalen, het aantal nie tbonoé's in vrij groote getale af en daan Évens de klacht: waarom gaat de aanslui tiet sneller. Deze klacht is niet gegrond en hebbeuj iie wachten moeten het aan zichzelf te "ijtj° Toen met de huisaansluitingen is begonner iet mogelijk geweest doordat de aannemer der Valk een groot aantal zeker moest aansla snet een groote ploeg en veel fitters te begin het werk ging htel vlug doch de bewoners ke voor een groot deel de kat uit den boom 'aren zich niet op. Nu moppert men en zeer ten onrechte, ipreekt van zelf dat de Maatschappij die th :elf aanlegt niet zulke groote ploegen aan verk kan zetten toch wordt er op twee plaat iegelijk gewerkt, twee ploegen zijn voortdurt )ezig de vele aangevers aan te sluiten, ookn chillende landbouwers willen bun weiden jesloten krijgen en moeten worden gebolpei Zij die moeten wachten hebben het aan elf te wijten en het is onjuist om het te ■oorkomeu dat van de zijde van de N. V. lies gedaan wordt om spoedig de meuechen elpen. Er dient op gewezen te worden dat nu ,nger gewacht zal worden met het geven Ige tarieven in plaatsen waar te weinig |ften zijn. Wordt bij de thans plaats hebbe inde in elke gemeente door de ingezetenen Edegewerkt dan zullen de hoogere tario cverbiddelijk moeten worden ingevoerd Het is jammer dat ongozoode propaganda, d smmigen gevoerd, de ingezeteneu de dupe 2n. Het gaat echter niet aan dat gaedwillij i andere gemeenten hierdoor moeten lijden. Dezer dagen vergaderde het voorloo Istuur van de Vereeniging tot oprichting istaudhouding van een Frot. Chr. Ziekenh t Goes. De organisatie der vereeniging bli pedeu voortgang te maken. Een plan vrdere uitbreiding over de eilanden werd v> ssteld. Dn jaarlijksche bijdragen door ioge tien van Goes toegezegd bedragen reeds f000.terwijl nog verschillende personen d gelegenheid moeten worden gesteld hui bdragen op te geven. De bereidwilligheid tot bijdragen voor lot. Ziekenhuis beantwoordt volkomen aan gede verwachtingen waarin het voorloopig siur, waarin alle belijdende kerkelijke richting wtegenwoordigd zijn, zijne werkzaamheden he aigevat. Tengevolge vau het aan deu heer A. A eivol verleend ontslag als boekhouder der Nu sprbank alhier, is benoemd de heerJ.Moelki 3e heer W. Moelker nam dientengevolge h|fde van het bloedverwantschap zijn onti al voorzitter van het bestuur dier instelli tevijl daarop als zoodanig werd benoemd hir L. K. van Dijk. I— Het Hoofdbestuur van de schippersv! eiiging „Schuttevaer* heeft zich tot den nter van waterstaat gewend met het verzoi h daarheen te leiden, dat het vaarwater ror ind ien. aai tg' lor Sin de de g' iss 5 sn f; j» al

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1924 | | pagina 2