IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ïl Vrijdag 23 Mei 1924. Veertigste jaargang t* l" t* a) Firma J. M. C. POT - Tholen II en mijnhardts Zenuw-Tabletten .75" Laxeer-Tabletten .60"* Hoofdpijn-Tabletten 60»! GEMEENTERAAD. ID8 floli ndbrie Agen 313291 Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, ei kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,37s, franco st f 1,65 -f- 10 ct. diep. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Ad?ertentiën van 1 tot 4 regel» 75 cent»; iedere regel meer 17 «nta. Grootte der letter» naar plaatsruimte. BIJ abonnemtnt aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. irljk van maten en gewichten. I «pe08,0r eü Wethouders van Tholen maken 11 bekend dit jaar voor den herijk van maten en ichten zitting zal worden gehoaden in het nastieklokaal der U.L. O. Schooi te Tholen trawlSG, 27 en 28 Mei a.s. n.m. 1—4 uur ea als volgt hen wier familienaam (naam van firma ennootschap als familienaam te beschouwen) Int met een der letters -D op Maandag 26 Mei. -O op Dinsdag 27 Mei Z op Woensdag 28 Mei. de maten en gewichten schoon, droog en duizi tvrij moeten worden aangeboden omonder- t, licb bl te worden betaald moet worden by heryk aangeboden len en gewichten en voor het justeeren van richten en wel ten bate van 'a Rijks schatkist de maten en gewichten, die gestempeld en in leve 50 ;king, niet eereo een nam ram I. f2 'en bij H 1143 rden met het afkeuringamerk winkels enz. teroggebracht mogen >rden t de maten en gewichten vóór 1 October 1925 stempeld moeten zijn met de letter b. en dat bij verzuim of verhindering om van de ider A genoemde zitting gebruik te maken, g gelegenheid beslaat maten en gewichten te len herijken aan het ijkkantoor te Middelburg i 5, 6, 26, 27 Juui vau 9—12 en 1—4 uur, 18, 24, 25, 31 Juli, 1, 28 en 29 Aogs. 9—1 uur, 18 en 19 Septr. van 9—12 1—4 uur. 1 October iederen Donderdag en Vrijdag an 9—1 uur. it de milligram-gewichten niet op de heryk- itting, maar alleen aan de ijkkantoren herykt unneu worden. (Inlichtingen hieromtrent ter icretarie te bekomen), den, den 20 Mei 1924. Bnrgemeester van Tholen zal op Zaterdag 1 Mei a.s. des middags te 12 u«r, ten Raad- I aldaar EEN HOOP COMPOST 'k verkoopen. 7 31553 aanwijzing geschiedt door den karreman. BUITENLAND. e hebben nog niet zoo loid verkondigd dat litslag der verkiezingen voor Poincaré een stooteiijk feit wa» om heen te gaan. groote tnsschenrnimte die ligt besloten ;hen de aankondiging en de voltrekking het plan om dt regeering vaarwel te zeggen, nog wel eens kunnen dienen als een wacht- om de ontwikkeling van den verderen loop politieke crisis af te zieo. "ellicht voorziet de slimme politica» verwik- geo in de partijen die tot de meerderheid )ren. Het i» de vraag of een nieuwe meerder de consequentie» van de leuzen waaronder tembusstrijd is gewonnen, in de praktijk zal |ven aanvaarden. Want nu Frankrijk eenmaal Roerbezetting heeft ingeluid, is het bijna r geen ©Dkele regeering goedschik» uitvoer- r oib haar op een» zonder meer op te heffen. -1 Alsof ook president Millerand eene reserve 01 acht neemt, zij herinnert aan het feit dat e einde Maart het vaate voornemen heeft n lanceeren, dat, ingeval het land zich tegen voortzëtting van de huidige politiek mocht klaren, de president daaruit onvcrwyld, voor t hem betreft, de hem dienstig voorkomende "ijjclusies daaruit zoo trekkeD. I^Dst is, in parlementaire taal gesproken, het Hen van de portefeuillekwestie. En no heeft de stembus gesproken en zich !t twijfelachtig tegen de Poincarésche poli- k uitgesproken. Maar van een heeugaan van illerand verneemt men niets. Toch was het it ondnidelijk gezegd, maar tussehen gezegd gedaan ligt nog een breede weg en een pulsief staatshoofd kan zich wel eens wat laten tvalien, waarvan de draagwijdte niet geheel te overzien. Iulnsschen wat zal, als er een nieuwe regee- ng optreedt, de nieuw aan te nemen houding jn tegenover Daitschland De uiting van de verschillende groote groepen imentrekkende, beluisteren we een toon dat aitschland maar niet al te vast moet rekenen eene bijzondere verlichting van de zware erplichting die op haar rust. De radicale en >cialiatisch-radicale meerderheid in de nienwe »ainer zal niet medewerken om het te stijven een verzet tegen het program der deskan- igen, daar Frankrijk zijn eischen blijft haud- aven. En al mogen de Fransche verkiezingen een "itiek geweest zijn op de gevoerde Roer-politiek, och mag uit de stembusuitspraak niet gecon- Iudeerd worden, dat de bezetting zoo maar op as zal weg trekken. Toch is er voor Duitschland eenige verroi- ming gekomen en indien het nn zelf wil is de weg om tot overeenstemming te geraken thans open. Het hangt er nu maar van af of men daar eene regeering wil steunen, die het rapport der deskundigen zal nitvoereo. Behalve deze verschillende vraagpunten, die reeds lang op eene oplossing wachten om ont spanning te brengen, pakken zich nienwe wolken samen die het zwerk verduisteren. Tosscheu Frankrijk en Turkije rijzen moeilijk heden wegens Syrië in het Oosten, terwijl Japau zich onaangenaam gestemd gevoelt door de aan neming van de nienwe immigratiewet, door Ame rika waardoor Japan voornamelijk getroffen wordt. Had men hoop dat president Coolidge zijn veto over de uitsluiting der Japanners niet zou uitspreken, thans is die illusie verdwenen en zint Japan op tegenmaatregelen. Het geschil tussehen Daitschland en Rusland heeft nog niet tot een bevredigende oplossing geleid. Wel is aan een drietal voorwaarden, door Rusland gesteld, voldsaD. De verontschuldigingen over het binnendtingen van het Russische ge zantschapsgebouw zijn aangeboden en de betrok ken politie-commissaris kreeg zijn ontslag. Maar aan den eisch om aan de Russische handels missie het diplomatieke recht der exterritoraliteit toe te kennen, kan de regeering niet voldoen. Er zijn vermoedelijk meer dan 800 personen over Doitschland verspreid die tot de missie behooren, althans in naam, doch wier werkzaam heid uit weinig anders bestaat dan het voeren van communistische propaganda. Dit zon dan ongestoord kannen plaats hebben. Dit incident gevoegd bij de zich uitbreidende staking In bet Roergebied, is voldoende om aan te nemen dat de weg der Daitsche regeering allesbehalve over rozen gaat. De delegatie der Sovjet-Republiek die in conferentie is met een Britsche commissie heeft aan deze een uoemorandam doen toekomen waarin wordt verklaard, dat de regeeriog te Moskou bereid is een bedrag te reserveeren ter dekking van de vooroorlogsche schulden van Rusland aan Britsche ouderdaneD, indien de Britsche regeering wil bevorderen, dat de Sovjet eene leening op langen termijn kan sluiten. Natuurlijk zal over dit voorstel het laatste woord nog niet gesproken zijn, en zal het wellicht goed zijn het oordeel over dit aanbod op te schorten, totdat ook de Eagelsche delegatie gelegenheid zal gehad hebben zich te vergewissen van de practische toepassing van deze belofte. ook, evenals in 't andere genoemde geval, wegens de omstandigheden tot overmacht zal moeten conclndeeren. Ter vergadering fan de classis Dordrecht van de Chr. Gerei. Kerk is van de zijde van den Kerkeraad fan Zierikzee het vraagpunt be sproken of het predikambt vereenigbaar is met het verfnllen fan het lidmaatschap der Kamer. De classis sprak als hare meening uit niet te gelooren, dat het in de lijn ?an de Heilige Schrift is, als een predikant tegelijk wethouder, kamerlid of minister zon zijn en ze vraagt zich zelfs af of bet niet in strijd is met zijne roeping, die van Godswege op hem rnst. Het ontwerp van de nienwe Burgerlijke Pensioenwet zal onder meer de volgende bepa lingen bevatten: loa personeel heeft in het vervolg geen recht meer op pensioen tijdelijke ambtenaren met minder dan 2 dienst jaren kunnen geen recht aan de pensioenwet ontleenen ambtenaren met een inkomen benedeu f 500 vallen buiten de pensioenwet; voor de berekening van het pensioen zal voor taan l3/j pet. van den grondslag gelden; het minimum pensioen van 30 pet. komt te vervallen voortaan geven geen 35 maar 40 dienstjaren recht op een maximum pensioen van 70 pet; de termijn van 7 dienstjaren, waarna men aanspraak had op pensioen, wordt verlengd tot 10 dienstjaren; als een gepensionneerde inkomsten gaat ge nieten na zijn ontslag, mogen die inkomsten plus het pensioen niet hooger zijn dan het laatste salaris (precies dus als bij wachtgeld) anders wordt dat pensioen met het meerdere verlaagd; de pensioenraad mag een ambtenaar in ob servatie nemen en zelfs laten opereeren als hij zich wil lateo afkeuren (bij weigering vervalt recht op invaliditeitspensioen) de pensioenen worden voortaan weer 3-maan- delijks betaald. De Belgische Staatscourant bevat de wet tot regeling van de zaak der kosten van de in ons land geïoterneerd geweest zijude Belgische soldaten. De hoofdsom der schuld wordt bepaald op f 46.738.355.32, waarbij iobegrepen een bedrag van f 7856.98 als aauvulling over het jaar 1915. De rekening van de samengestelde interesten, bepaald op 4'/j beloopt f 13 730.358.15. Als eerste betaliug op afrekening wordt 10 millioen golden gestort, die in deü loop van dit jaar door andere terinijuen zal worden gevolgd. AwCSI I Uwlvitwn vw Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. De Voorzitter wenscht hem geluk met zijne benoeming tot raadslid en hoopt dat hij in de beste harmonie zal willen mede werken aan het belang der gemeente, waartoe naar hij verder hoopt ook zijne critiek zal mogen medewerken en vrucht baren arbeid zal opleveren. De heer Ridderhof stelt op den voor grond dat bij alle verschil van meening die er in den Raad bestaat bij hem in de eerste plaats eene eerbiediging van de politieke overtuiging bij anderen op den voorgrond zal staan. En al zal hij die som wijlen moeten aanvechten, dan staat de persoon van hem die zulk eene overtuiging is toegedaan daar geheel buiten. Als hij zijn critiek niet spaart, dan zal zij niettemin van opbouwenden aard zijn en zal hij uitsluitend het belang der gemeente op het oog hebben. Op de ter visie gelegd hebbende notulen van 31 Jan. en 27 Maart, zijn geene noemenswaardige op- of aanmerkingen zoodat zij worden vastgesteld. Aan orde is: Ingekomen stukken, als a. Missive van Ged. Staten, inzake het verleend eervol ontslag aan J. G. Diepen horst als burgemeester dezer Gemeente. b. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat aanwezig was f 18093,285 terwijl volgens de boeken 40 ct. meer aanwezig moest zijn hetgeen de Ontvanger toeschreef aan hem onbekende redenen. c. Missive van Ged. Staten tot goed keuring der af- en overschrijving begroo ting 1923. 8 Pijnloos Scheren. sissi Vóór hetinzeepen óérsi de baardoppervlakte stevig inwrijven met een weinig Purol* Hierdoor Uat zich de meest gevoelige huid volstrekt pijnloos scheren. Parol ia Doozen van 30, 60 en 90 cent, bij Apoth. en Drogisten. Vraag meteen bij hen de gratis Handleiding over Pijnloos Scheren. TWEEDE KAMER. Overmacht en precedenten. Een man, die 's avonds aan eeu diner aanzat, brak zijn bril, waar hij heslist niet buiten kon. 't Was na winkelsluiting, maar hij wendde zich toch tot een opticien, die hem daarop van een nieuwen bril voorzag. Er werd echter proces verbaal opgemaakt van dezen verkoop na wette- lijken sluitingstijd, In hoogste instantie heeft onlangs de Hooge Raad beslist, dat de man niet strafbaar was, omdat het hier een geval van overmacht betrof. Thans is een andere zaak, door het hoogste rechtscollege behandeld, waarin eveneens sprake is van overmacht. Een vrouw te Amsterdam werd beschuldigd zich met haar kinderen in een woon wagen te hebben gerestigd zonder dat zij daar voor vergunning had gekregen. Bij de behandeling voor de rechtbank was gebleken, dat zij wel zoodanige vergunning had gevraagd, doch deze niet had kannen bekomen. Zij was door haar man verlaten en kon, daar zij haar stem had verloren, niet langer ais straatzangeres in het onderhond van haar en de haren voorzien. Ook was zij voor andere werkzaamheden weinig ge schikt, aangezien zij het volledig gebruik van een arm miste. Deze omstandigheden leidden er toe, dat zij geen woning kou krijgen, zoodat zij de kenze had tosschen het betrekken van een woonwagen of het overnachten onder den blooten hemel. De rechtbank nam nu in haar vonnis aaD, dat dit laatete niet van de vrouw kon worden gevergd, zoodat het betrekken van een woonwagen, zonder daartoe vergunning te hebben, voor de beklaagde een zaak van over macht was. Deswege werd ook de vtoow van rechtsvervolging ontslagen. Van dit vonnis was de officier van jnstitie in cassatie gegaan en de procoreur-generaal bij den Hoogen Raad was bet in dezen mot den Olficier eens. Eveomin als in de zaak rau den man met den gebroken bril kon epr. hierin overmacht zien. Toch conclndeerde spr. tot verwerpiog van hot beroep (en das tot ontslag van rechtsver volging van de vrouw), omdat do Hooge Raad De wijziging der wet op het Nijverheids onderwijs, in hooldzaak bedoelend het verleeueo van nienwe subsidies te staken, met dien ver stande dat alleen rekeuiog kan worden gebonden met de mogelijkheid vao uitzondering in bij zondere gevallen. De minister wenschte liever het woordje „wordt" te zien vervangen door „kan wordeu" opdat niet de verplichting tot hot geven van subsidie noodzakelijk zal zijn als asn de voor- waardeo tot stichting is voldaan, ook al zon de schatkist zolk eene aderlating niet kunnen ge dogen. Maar de Kamer wilde eene onzekere uitlegging van de wet aan bet departement van onderwijs liever niet overlaten en nam een amendement aan waarbij het woordje wordt" ook „wordt" zon blijven, zoodat de subsidie moet worden uitgekeerd als asn ds voorwaarden ten volle is voldaan. De motoren en auto's die een poosje waren opgeborgen geweest, konden nn weer worden voorgebracht om de verdere behandeling voort te zetten. Het liep thans over de schuld aan eventueel voorkomende ODgelukken en tot vergoeding van de sehade die daarbij wordt opgeloopen. Van den heer Van Sasse van Ysselt was een amendement ingekomen om de schade van anto- eit motorongevallen te doen vergoeden door den motoreigeuaar, zoo deze zijn onschuld niet mocht kannen bewijzeo. Hoewel de minister zich niet met het amendement kon vereenigen en de verschoven bewijslast niet zonder beteekenis is, werd het aangenomen met 44 tegen 30 stemmen. THOLEN, 22 Mei 1924, nam. 3 uur. Voorzitter de heer H. Goossen, waarn. burgemeester. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris Ter vervulling van de opengevallen plaats door het bedanken van den heer J. Overbeeke is benoemd verklaard de heer H. C. Ridderhof, die de vereischte verklaring en belofte aflegt. d. Id. als voren tot verkoop van ge meentegrond aan Abr. du Burck. e. Id. als voren tot aankoop van een huis en erf (Hengstmengel). f. Id. als voren tot het in gebruik geven van een lokaal der U. L. O.school. g. Id. als voren tot overname van straten (Voorstad). h. Rekening van de gezondheidscom missie. Alle deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. i. Missive van Ged. Staten tot goed keuring der begrooting 1924, mits rekening wordt gehouden met het ramen van een reserve in het brugfonds, in plaats van een blanco post. De heer Goedegebuure merkt op dat in Januari de begrooting nog niet kon worden goedgekeurd, dan nadat daarin eenige wijzigingen waren aangebracht, doch dat het niet is mogen gelukken om de behan deling der wijziging van de gemeentebe- grooting, die in October niet artikelsge- wijze heeft plaats gehad, thans meer in bijzonderheden te doen geschieden. De voorzitter zegt dat integendeel de wijzigingen door den Raad zijn aangebracht. De heer Goedegebuure bestrijdt dit. Andere leden bevestigen integendeel de mededeeling van den voorzitter, waarbij de heer Goedegebuure zich ten slotte neer legt, te gereeder nadat de voorzitter ver klaard heeft, dat voortaan de gemeente- begrooting tot in alle onderdeelen zal worden behandeld. i. Adres van firma de Graaft tot ver betering van den weg vanaf het Slachtveld tot aan de coupure, waarvan de maat schappij het walsen voor hare rekening wil nemen als de gemeente de macadam beschikbaar stelt. De voorzitter zegt dat de gemeente niet meer over macadam beschikt en er alleen wat te verwerken zou kunnen zijn als de weg van Tichem naar Scheffelaar, wat zou uitgediept worden, doch dat de gemeente in geen geval met walsen verder zou kunnen gaan dan haar eigen onderhoud strekt. De heer Goedegebuure vraagt naar de waarde van het gerucht dat de gemeente voor dit doel reeds keislag had aangekocht. De voorzitter weerspreekt dit ten stel ligste. De heeren Klompe en Aertsen dringen er op aan om, als tot het walsen van dezen weg zou worden overgegaan, de afrit ge leidelijk te nemen, daar het anders een glijbaan zou worden, die voor paarden niet te berijden is.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1924 | | pagina 1