IÉRSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Jfö: srtöf Maandag 31 December 1923. Veertigste jaargatig Abonnementen op en Advertentiën voor dit iiad worden aangenomen :e Stavenisse door J W. H. F. Buijze. te St-Maartensdijk door A. J. de Graaf te St-Annaland door A. Goedegebuure Az. ir. Firma J. M. C. POT - Tholen Telef. Interc. no. 16. Bij abbonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Bij den mijlpaal. 3ri m som De Burgemeester van '1 holen, brengt ter ken- iis van belanghebbenden, dat vanaf 1 Jan, 1924 ot nadere aaekoudiging, geen premiën zullen rordeu toegekend voor het doodeD van zeehonden. Tholen, 27 Decemher 1923.6 V Dit blad veraohijnt eiken Vrijdagavond. Pr§s per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,S76, franco per post f 1,65 -(- 10 ct- diep. kosten. UITGAVE Advertentiën: van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17'/, «mts. Grootte der letters naar plaatsruimte. PUBLICATIËN. Als de torenklok zijn twaalf doffe alsgeu in iet nachtelijk duister zal doen neerdruppelen, leeft zich een nieuwe jaarkring aan ons ontsloten. Deze mijlpaal in den cirkelgang der natuur ie in den tredmolen des levens, is een treffend [etuigenie der vergankelijkheid, ook van ons ligen bestaan. Het wegstervende jaar, dat straks zal ver- iwolgen zijn in deH oceaan van het eindelooze niet, leent zich meer dan elkeu anderen avond lot mijmeren. En dan trekt zich elk beeld, elke gebeurtenis, ■aarbij we van nabij betrokken zijn geweest nog lens aan onzen geest voorbij en zullen we korter >f langer verpoozen bij die voorvallen, welke het meest belangrijk voor ons zeiven waren. Slaan wij een blik in eigen huisulijkeu kriug, fjmllan zal in menig gezin eeu ledige plaats een^ [fz iraan doen opwellen over het gemis van hem baar die nog hoopvol het nieuwe jaar was ingetreden. Eu al slijten de scherpe kanten van zulk een verlies af, vergeten wordt het niet en op een moment als deze komen alle bijzonder heden van den betreurde andermaal naar boven, hetzij deze gesierd was met deo blos der jonk- leid of met de kroon des onderdoms. Naast deze individneele treden onwillekeurig v meer algemeene aan den dag, waarvan als IUI, LUC UI aiguiuoouv O' ^ran zelfsprekend de groote malaise, die als een tortkêr spodk "rondwaart en zijn slachtoffer neer- f relt, geljjk de vijandelijke kogelt de pareerende gelederen dnnnen, de meeste aandacht trekt. De groote verwarring op ataatkoodig en eco nomisch gebied, waarvan het buitenland bet droevig tooobeeld is, doet zijo terugslag ook op ons land geducht voelen. Er is reden te over om met den dichter angstig ta"vragen Wachter, wachter wat is er van den Dacht Welk een dag wordt aan de kim verwacht? Want de dag die aan de kim verrijst is in lichte nevelen gehuld en de gebeurtenissen volgen llka'nder zoo snel op, dat men zich niet kan rergewiisen wat het volgend oogeDblik breugeö zal. Zeker, er is in het ochtendgloren iets te be- ipeuren dat moedgevend is, meer bepaaldelijk Iten aanzien van den zwaren drnk waaronder inze Oostelijke naburen gebukt gaan en het item pel der ellende op schier gaDsch Eoropa fdtnkken. Met diep medelijden denken we daaraan even lieer als waarmede de zware druk van het oor- logskruis door onze Zuidelijke naburen is getorst. En al moge ons land aan het nameluoze wee van het groote wereldgebeuren daadwerkelijk zijn voorbijgegaan, nochtaDs bloedt bet mede aan de wonden die aan ons gansche werelddeel zijn toegebracht. Zuchtend onder den zwaren last der velerlei heffingen, legt men der bevolking uog maar steeds nieuwe verplichtingen op om de naakte bodem der schatkist te bedekken. Inderdaad wreekt zich thans de kortzichtig heid om de zich thans opstapelende uitgaveo niet zooveel mogelijk te bestrijden in den tijd toen men leefde onder een verhoogde conjuctuur en die heffing niet zoo zon zijn gevoeld en bovendien met een gereedere bereidwilligheid zou zijn geofferd onder den verschen indruk vaD de noodzakelijk gebleken crisismaatregelen. De oppermacht der partijen heeft het toen niet zoo noodig geoordeeld om den wagen uit het moeras op te werken, evenmin als zij het nu weusohelijk en betamelijk acht om een nieuwe regeeriog in het leven te roepen. Inderdaad zwaaien de groote politieke partijen den scepter en lichten het landsbelang naar dat hunner kringen. Het parlementaire stelsel dat in ons kleine land een navolgenswaardig voorbeeld voor aanmerkelijk grootere rijken was, heeft van zijn waardigheid zooveel ingeboet, dat men het om zijn partijdig heid vrijwel als verderfelijk kan beschouwen. Kenschetsend is die imperatieve macht neder- gelegd in oua nienwe verfoeilijke kiesstelsel, het bedroevend product der wetgeving van den laat- atèn tjjd, waardoor het democratisch genoemde Nederland een toonbeeld van slaafschheid is ge worden. De politieke toestand ia alzoo evenmin op- wekkend als de ecëüomieche. Mier dab ooit is de kernspreuk„de lendenen omgord en de kaarsen brandende te houden van kracht, dan in den huidigen, wankelenden tijd. In het afgeloopen jaar kwam voor onze om geving de waterleidiog tol stand, een werk van groote beteekenis, waarvan de waardeering eerst later tot zijn recht zal komen. De brugplaunen verkeereu in een vergevorderd stadium, doch de steun die uien wil bieden kan niet bekooren. Andere deelen der provincie worden tegemoet gekomen op iuderdaad opnfferiogswaar- dige wijze maar het vergeteo eiland, zelfs de gemeente óuzer inwoning wordt bet mes op de keel gezet. Men roept wel ach en wee over den middal- eenwscheo toestand aan het veer, en men heeft den mond wel vol over de middelen tot be- vorderiog van deo bloei van het eiland, maar de practische toepassing van deD geboden steun is al even middeleeuwscb. De tengevolge van de afstemmiug van het vlootplan outstane kabinetscrisis, waarbij -geen der leden aau de regeering kon blijven omdat zij de verantwoordelijkheid van het bewind niet konden dragen zonder de vlootwet, is hare op lossing nabij in een terugkeer van het deinis- sionnaire kabinet, omdat ons parlem-nt het zoo goed als onmogelijk maakte dat een aDdere regeeriog optrad. Het buitenland biedt even zonderlinge per spectieven aan. In Engeland liet Balduin de kiezers uitspraak doen over de vraag of men in een protectionis tische lichting weDSchte te gaan, waarheen de premier zonder den geest des volks te kennen niet wilde heendrijven. Eu in weerwil dat de stembus aau bet vrijhandelssysteem de over winning gaf, blijft de regeeriog toch op haar plaats. België dat in de Roerkwestie de zijde van Poincaré koos, ziet zijo valuta, eveDals die vao Frankrijk, een nederwaartscheu koers gaao, waar door de levensstandaard een etijgende richting gaat en de ontevredenheid doet toenemen. Duitschland zal moeten afwachten of de ietwat mildere toepassing van de commissie vao herstel iuderdaad tot eigen herstel zal leiden. Het verblijf van den ex-kroonprins in zijo Heimath heeft tot dusver niet die ernstige ge volgen gehad als de Franschen er van hebben komen, is het voor de vereeuigiog deze beslis sing een ernstig vraagstok. GEMENGD NIEUWS. 1962 Griekenland wil van staatsvorm veranderen en verwacht in zijn berooiden toestand meer heil van een republikeinsch dan van een monar chaal bestour. De koning heeft zijn uitzetting niet afgewacht doch vrijwillig het land verlaten, SpaDje en Italië hebbeD, met behoud van hunne dynastie, een vorm van dictatoriale regee riog verkregen. Turkije heeft zich vervormd in eeD republiek in Rusland heerscht oneenigheid ouder de hoof den der sovjets, terwijl Mexico geweldig geteis terd wordt door eeu burgeroorlog. Deze vluchtige teekeniDg is weinig rooskleu rig getint, maar de gaDsche toestand der wereld is niet anders en in werkelijkheid in flagranltu strijd met de onovertroffen inhoud van het aloude, doch steeds nieuwe „Vrede op Aarde», waarvan nog slechts kort geleden de schoone klanken door de gewelven der gewijde ge bouwen roischten. En straks zijn we weder gehuld in een wolk van zegewenschen eu treden wij elkauder tege moet met de bede op de lippen dat het U welga in den nieuwen jaarkring. Wij voegen gaarne daaraan ook de onze en wenscheo u alle goeds toe voor 1924. We zeggen U vriendelijk dank voor den ons in het afgeloopen jaar geboden steon en zoowel de oitgeefster al» de redactie roepen weder uiet vol vertrouwen uwe gewaardeerde medewerking en steun iD, onder de verzekering dat onzer zijds niets onbeproefd zal worden gelaten om het geschonken vertrouwen waardig te blijven. In verband inet de bepalingen van een dezer dagen verschenen Koninklijk besluit be treffende verzending van dienststukken Da 1 Januari 1924 wordt de aaudacht van belang hebbenden er op geve-tigd, dat alleen portvrij dom voor aan de raden van Arbeid te zenden stukken kan worden verleend, indien deze toe zending geschiedt, in daartoe door de raden zeil verstrekte euveloppen. Indien aan den Raad vaD Arbeid te Goes daD ook ongefrankeerde stokken worden aange boden, waarvoor verhoogde port zoo moeten worden betaald, dan zal in liet algemeen door dezeo van de bevoegdheid tot weigering dezer stokken gebruik worden gemaakt. Diar de plaatselijke vertegenwoordigers in bet gebied van dezen Raad in het bezit zijn van de vereischte enveloppen, kan het derhalve aan beveling verdienen, in voorkomende gevallen de bemiddeling van deze vertegenwoordigers te vragen. Vreemdsoortige bezuiniging bij het rijk. De Haagsche correspondent van de Tel. vertelt enkele staaltjes hoe vreemd er, on danks de bezuinigingsinspectie, met leve ranties aan het rijk nog heden ten dage wordt omgesprongen. In een kleine garnizoensplaats in Zuid- Holland, waar een militair bedrijf is ge vestigd, moesten steenkolen besteld worden en wel de niet geringe order van'1000 Ion, d i. circa 100 wagons. Ingevolge een aan schrijving van het departement van Oorlog moest de garnizoens-commandant dit op knappen en deze opende een inschrijving in een plaatselijk blad, doch zonder succes. Toen ging hij énkele firma's aanschrijven en kreeg een aanbod van 500 ton kolen voor f 17.25 uit een der groote steden. Op advies van het betrokken departement moest hij de order gunnen aan een klein plaatselijk zaakje, dal de kolen leverde voor f 19.50 de ton. Dus een schadepost voor het rijk van f1200. Het mooiste was dat het plaatselijke handelaartje voor de order terecht moest komen bij de firma, die de aanbieding van f 17.25 had gedaan! In een groote provincieplaats in Zuid- Holland kreeg een rijksinstelling van het departement van 1 'nderwijs de mededeeling dat zij de benoodigde cokes voortaan van de Staatsmijnen in Limburg moest betrek ken. Vroeger had zij het steeds met En- gelsche gietcokes gedaan van f28.50 de ton, nu kreeg zij die van de Staatsmijnen voor f39. Een schadepost van liefst circa f 10.000.—. Men kon er niets aan doen, men moest zich houden aan de circulaire van het de partement. Nog een staaltje van bezuiniging. In Gelderland moest de garnizoens-com mandant van een plaats 4000 mud cokes bestellen. Een inschrijving werd geopend; de aanbiedingen waren te hoog in verge lijking met de prijzen in andere plaatsen. Toen werd een tweede inschrijving geopend, waarbij de prijzen intnsschen waren op- geloopen. Met een en ander was echter zooveel tijd verstreken, dat de leverantie direct moest geschieden tegen een hoogeren prijs. Resultaateen nadeeltje van circa f500.—. Al deze gevallen bewijzen dat, ondanks den roep van bezuiniging de geldverspilling kalm haar gang gaat Het laagst was ingeschreven door en mitsdien de uitvoering opgedragen aau C. J. Goedegebuure c. s. voor perceel I in 1500 gemeten fO.491^, perceel II in 1500 gemeen en Ond Strijen f 0.29OJ, perceel III in 1500 gemeten 0.S91/, en perceel IV in 1500 gemeten 10.34^ alles per strekkende meter. OUD en NIEUW wisselen steeds elkander at. Het jaar 1923 ver dwijnt, maar Purol verdwijot niet en blijft altijd verkrijgbaar voor iedereen ter verzorging vaD elke plek der huid welke mw is opengesprongeu, stuk of ontstoken, gebrand of verwond. 8 Pharin. Fabriek A. Mijnbardt, Zeist. 31029 LANDBOUW. Betreffende het proces der Hengstenver- eeniging Eendracht te Nieuw-Vossemeer over uitkeering voor den hengst Arlist de Laboureur, die wegens comage vier jaar geleden was afge keurd, welke uitkeering da betrokken verzeke ringmij. weigert en welk proces het Gerechtshof te 's-Gravenbage op 3 Dec. jl. aanleiding gaf de vereeniging niet ontvankelijk te verklaren, wordt thans gemeld, dat de leden besloten hebben in hoogste instantie de zaak te laten beslechten. Waar boven de kosten de hengst kostte bij aankoop het peulschilletje van f 110.000 van het dier, na nog proces- en onderhoudskosten THOLEN, 31 December 1923. Het bestuur vao „Nou Beioper" heeft aao de weliswaar weinige bezoekers der seanceVan Kinsbergen Vrijdag der vorige week eeD ge- noegelijke avond bezorgd, waarbij de lachspieren herhaaldelijk in beweging kwamen. De bekeude illusionist Vao Kinsbergen heeft verscheidene goocheltoeren ten beste gegeven, die werkelijk bewonderenswaardig waren en zijne ongerepte reputatie volkomen hebben gehand haafd. Hij heeft blijk gegeven een meester in zijn vak te zijn en den toeschouwers kostelijk Een debuut als dien avond leent zich bezwaar lijk tot eeoe herhaling, maar voor wie van eene iobegrijpelijke vaardigheid als waarover de heer KioBbergen beschikt, houdt, smaakt zoo n perzik ontegenzeggelijk naar meer. Maandagvoonniddag werd door het bestuur van de Vrije Polders onder Tholen aanbesteed verschillende delfwerken, ter gezamelijke lengt» van 2145 M, deels ook ter bestrijding van de werkeloosheid waardoor de mededinging uitslui tend was toegelaten voor hoofdeu van gezinneo en kostwinners. Vrijdagavond gaf de vereeniging »Door Oefening Volmaakter» eene soirée bij welke gelegenheid de rederijkerskamer »Cats» het tooneelspel »Op den Terugweg» van Albert van Waasdijk ten tooneele bracht, op eene wijze die ver boven onzen lof verheven is. Het was waarlijk een keurig vertolkt famiiitafereel dat zich- aan ons oog ont rolde en waarbij de figuur van den ouden koopman van Essendaal, door den heer Smit, schitterend werd uitgebeeld, niet hel minst in zijn schuldbesel toen de open baring tot hem doordrong dat het flirten tusschen zijn door hem verafgoden neef die bij hem ten kantore was en zijn nog jonge tweede vrouw, als 't ware door hem zelf was aangemoedigd. Op zeer natuurlijke wijze werden deze rollen door den heer S. v. Duivendijk en mej. Hoek vervuld. Meesterlijk was ook het optreden van den heer Engelvaart in zijn lang niet ge makkelijke vertolking als een achterlijke zoon van een klein boekhandelaartje, wiens hoofd zich met mechanische denkbeelden, die bij schier elk zijner uitspraken tot uiting kwamen gevuld had Essendaal's dochter en schoonzuster, verpersoonlijkt in de dames van Duivendijk en de Haan legden een talent aan den dag die zelfs geboren toonëellislen hen konden benijden, terwijl de heer de Haan als kunstschilder, die naar de hand des koopman's dochter dong en het dienst meisje bij van Essendaal, vertolkt door mej. W. Ral, op keurige wijze zich van de' hen toebedachte taak kweten. De boekhandelaar van Meersen die een zeer bescheiden deel in het geheel had, werd niet niettemin door den heer P. van de Zande goed uitgebeeld. Al moge bij het slot het gordijn iets te j vroeg zijn neergegaan, de indruk van het 1 geheel was hoogst bevredigend en we twijfelen er niet aan of bij de volgende uitvoering ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der vereeniging als men dit lus trum luisterrijk zal willen vieren, zal men met een nog schitterender program voor het voetlicht treden. De hulde den dillettanten gebracht door den vice-voorzitter de heer Verstraate, en door de talrijke aanwezigen, in den vorm van een applaudissement, waren meer dan verdiend. Ten slotte werden door den heer Smith, die onuitputtelijk scheen, een paar voor drachten ten beste gegeven, waarvan de leukheid nog werd verheugd door de wijze waarop ze werden gedeclameerd. Het laat zich begrijpen dat daarna menig offer werd gewijd aan Terpsichore en eerst in de kleine uurtjes aan Morpheus de hem toekomende eisehen werden gebracht. Afschaffing portvrijdom. Brieven en andere stukken door particu lieren gericht aan Departementen van Algemeen Bestour, Stateu Generaal Rijksverzekeringsbank, Raden van Arbeid, openbare instellingen en ambtenaren moeten van I Januari 1924 af worden gefrankeerd. Omtrent de voor sommige gevallen geldende uitzonderingsbepalingen zijn inlichtingen verkrijgbaar ten postkautore. 8T-.ANNALAND. In de vijfde algemeene jaarvergadering der Vereeniging tol bestrijding van de mnsscbenplaag aldaar, bijgewoond door 35 leden bleek uit het verslag van den secre taris dat het aantal werkende leden bedroeg 79, benevens 1 donateur en 22 begunstigers. Verder dat over 1923 waren overgeleverd 5560 mus- schen, 7844 musscheneieren en 19 zwarte kraaien en dat gedurende het vijfjarig bestaan der ver eeniging totaal zijn ingeleverd 29102 musschen, 40685 musscheneitjes, 98 zwarte kraaien en I ekster. Dit jaar was de hoogste aanbrenger P. de Graaf met 1262, de opvolgende M. Ligtendag met 1225 musschen, welke de extra premies van f 5 en f 2.50 ten goede kwameu. Op voorstel van het Bestuur werd verder be sloten voor alle musschen van af 40 tot 500 stuks door één persoon ingeleverd per stuk 1 cent premie uit te keeren en voor die boven de 500 ingeleverd nog 1 cent per stuk extra. De aftredende bestuursleden de heereu W. Goedegebuure en Johs. Ëlenbaas Jen. werdea bij acclamatie herbenoemd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1