IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT No. 2020 Vrijdag 21 December 1923. Veertigste jaargang BERICHT. VAN DIXHOORN 31007 WEIHNACHTSTOLLEN, KERSTKRANSEN. Firma 1. M. C. POT - Tholen Uit hoofde van de Feestdagen zal ons blad van a.s. Vrijdag- op Maandag avond 31 December verschijnen, in welk nummer Nieuwjaarsadvertentiën als naar gewoonte kunnen worden opge nomen. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,876, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17'/, vent». Grootte der letters naar plaatsruimte. BIJ abbonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Abonnementen op en Advertentiën voor dit b|ad worden aangenomen te Stavenisse door J W. H. F. Buijze. te St-Maartensdijk door A. J. de Graaf te St-Annaiand door A. Goedegebuure Az. Jr. DB ADMINISTRATIE. Tholen, Dec. 1923. Evenredigheid. In ons laatst artikeltje over de brug zeiden we dat eene schadeloosstelling voor het gemis van een saldo der veergelden, door de gemeenten vaD het eiland gezamenlijk dieuden te worden ge consolideerd. Niet dat onze illusie omtrent de saamhoorig- heid der gemeenten, zoo groot is om daartoe te geraken. Integendeel als men zoo af eu toe de stem beluistert van menige onzer vroede vaderen, is het uitzicht op die breede toepassing van de taak der gemeentelijke overheden, niet bijster optimistisch. Maar indien men desondanks het idee der overbrugging toejuicht, doch intusschen de hand op de portemonnaie houd», dan'ligt het voor de hand, dat Tholen toch zeker niet alleen een plicht behoeft op zich te nemen, die aan allen behoort. Zoo is het ook begrijpelijk, dat onze Raad zich op het standpunt heeft geplaatst, om de overige gemeenten thans daadwerkelijk te laten tooneo, dat het hem werkelijk erust is met het brugplaD. Als weerklank op bedoeld artikel hebben we ook hooreu verluiden, dat men er zich maar Diet met een eenvoudig rekensommetje kan afmaken ter bepaling van het quotum der gemeeuten. Nu hebben we ons teo dezeo niet door een oppervlakkige of eeu toevallige berekening laten leideD, doch de maatstaf der evenredigheid aan gelegd. Wat toch is regelmatiger eo billijker, dan dat men pondspondsgewijze, in het gegeven geval dus naar gelang van het zielenaantal, dezen last verdeelt. Als tegenargument gold buitendien nog, dat de hoegrootheid van het belang zich afmeet naar den afstand. Meu heeft mitsdien hierbij te denken aan eene vervloeiing, naarmate men verder van de brug verwijderd is. We moeten al aanstonds verklaren dat het concrete begrip van een al gemeen belang met een dergelijke opvatting geenszins parallel loopt. Zou deze verhouding zich afspiegelen in de talrijke bemoeiingen die de staats- of provin ciale overheid zich te dien aanzien voor oogen stelt, dan wil het ons voorkomen, dat van de belastingpenningen, die onze eilandbewoners ten bate van de kassen dier bestuursorganen of feren er talloos velen afvloeicu naar zoodanige gesterotjpeerde algemeene belangen, waarvan het overgroote deel nooit of te nimmer iets bespeurt Ontkend kan nimmer worden dat in het onderhavige geval de evenredige bijdrage het meest reëele stelsel zou zijn. Maar misschien deinst men terug voor de consequentie van zulk eene stelling, die hoofdzakelijk zijo ondergrond moet viuden méér in de financieele dan in de moreele steun. Nu is een moreele s»enn inderdaad moedge vend, maar als daarbij tegelijkertijd de koorden der beors zich niet behoorlijk ontknoopeD, dan zegt zoo'o steun zoo weinig. Men zal moeten toegeven, dat Tholen een offer plengt op het altaar van het algemeen belang, dat lofwaardig mag heeten, maar dat zijn krachten te boven gaat indien men het alleen laat staaü. En het is duidelijk gezegd en niet minder duidelijk gebleken uit de een stemmige houding van den Raad, dat men be reid is tot het aanvaarden van de voorwaarden van Gedeputeerde Staten, mits de overige ge- meeuteu zich niet zullen onttrekken, aan wat men aan Tholen als plicht oplegt. Zou nu het belang vau eeo meer verwijderde gemeente kleiner zijo dan wat een korter bijge legene heeft bij een verkeerspunt als eene over- brugging? Het wil ons toeschijnen dat dit voor een verder afgelegene gemeente zelfs eerder grooter is, omdat men dan nooit zoo met juist heid kan bepalen wanneer men met de pont over kan ,en of het noodlot er toe leidt dat men geruimen tijd aan weer en wind zal zijn bloot gesteld, alvorens men goed en wel iu bus of tram zal gezeten zijn. Des ondanks concentreert dit verkeer zich op één puut dermate als het eenige middel dat naar deu overkant voert dat de afstand van eenige eiland-gemeente in het miust niet als eene preferentie kan gelden. We willen gaarne hopen, dat het ons gelukt zal zijn, dit contra- argument te ontzenuwen. Als er van een groot belang sprake kan zijn, dan is dit hier aanwezig, maar het is niet een verdeeld, doch een specifiek eenvormig en gelijk opgaand belang, waarvoor men niet de een naar voren moet dringen om zelf op den achtergrond te blijven. We vertronwen dat te zijner tijd door de magistraten onzer gemeenten dit begrip duidelijk zal verstaan en dienovereenkomstig gehandeld worden. BINNENLAND. De verschillende omstaudigheden wijzen er op dat de denissionnaire regeering zal worden uitge- noodigd de funties te blijven waarnemen. Alleen zou do minister van Arbeid mr. Aalberse vervangen worden door mr. Frouwein, Chr.-Hist. voorzitter van do Directie der Staatsmijnen in Limhurg PROVINCIALE STATEN. In de Dinsdag voortgezette zitting van de Staten werd allereerst herdacht het plotseling overlijden van den heer dr. Merkeus te Vlis- singen nog slechts kort lid van Ged, Staten. Het voorstel tot het heffen van extra-belas tingen voor een wegenfonds en daartoê de mach tiging aan H. M. de Koningin aan te vragen, werd aangeuomen met 25 tegen 15 stemmen. Het reeds bekende doch weinig aaulokkelijke voorstel van Ged. Staten om een renteloos voorschot aan de gemeente Tholen te verschaffen ten behoeve van den brugbouw werd aangeuo men met 38 tegen 3 stemmen, die der staat kundig gereformeerden. Een voorstel van den heer Moelker om het brugfonds dat de gemeente Tholen heeft gevormd niet vau bouwfonds af te trekken, kon slechts een zestal stemmen ver werven, zoodat men thans is aangewezen op de medewerking der gemeenten in het eiland, waartoe het motief in het desbetreffend artikeltje inder daad klemmend blijft. Ten slotte werd de termijn, binnen welke moet worden aangetoond dat van anderen minsteus f 4.091.000 is toegezegd teneinde van de pro vincie f 1.209.00ft te ontvangen voor kapitaal van de spoorwegmaatschappij Tholen eu West- Brabant verlengd tot 1 Jaouari 1925. Het voorstel tot bepaling van het tarief van het veer van Oad- op Nieaw-Vossemeer voor een rijwiel met berijder op 71/2 cent werd aan genomen. Er zullen evenwel boekjps met 12 kaartjes verkrijgbaar worden gesteld 75 cent. Aan den autobus-dienst St-AnnajaudOui- VossemeerTholen werd een subsidie toegekend van tSOOO.— Kremerstraat Bergen op Zoom 10 GEMEENTERAAD. STAVENISSE. In de heden, woensdagmorgen alhier gehouden raadsvergadering, waarin allen, behalve de heer Broodman door ziekte, tegen woordig waren, wijdde de voorzitter, na lezing der notulen van 12 October, eenige waar- deerende woorden -aan de nagedachtenis van den overleden gemeentebode C. de Vos, die ruim 60 jaar de gemeente zoo trouw en vlijtig had gediend. Staande werd deze rede aangehoord. Medegedeeld werd, dat de waterleiding thans reeds 1300 aansluitingen heeft, waarvan hier thans 60, terwijl er weer 30 nieuwe aanvragen zijn. Dezer dagen heeft men de brandslangen op de brandkraoen beproefd en met prachtig resultaat. De leden worden door den Voorzitter uitgenoodigd a.s. Zaterdagmiddag een nieuwe demonstratie bij te wonen. Met 1 Dec. 11. was de onderhoudstermijn van den nieuweu keiweg verstreken. Deze werd in orde bevonden, dus goedgekeurd en de laatste termijn ervan betaald. Door Ged. Staten was goedgekeurd de laatste wijziging der schoolgelden, waarbij voor elk kind betaald wordt en niet meer in dalende richting. Bij den gemeenteontvanger waren 20 Oct. 11. de boeken en de kas opge nomen en alles in orde bevonden. Na verschillende besprekingen, zoo voor als tegen werd weder opnieuw voor een jaar f 500 subsidie gegeven aan de R T. M., voor de stoombootdienst StavenisseZijpe, nadat de Voor zitter met klem het voortbestaan van dien dienst bepleit had. Twee leden waren tegeD. Een schrijven van de waterleidingmij. inzake aanleg en aan- sluitiug, ten opzichte van de straten werd voor- loopig voor notificatie aangenomen. A'gemeen werd de wensch uitgesproken, dat de ondernemer van den autodienst op Tholen zijn tarieven zal verminderen, met het oog op het geven vau een vernieuwd subsidie. Ingekomen was nog een schrijven van den Pensioenraad, inzake inkoop vau twee 2 gewezen gemeetfte-arabtenaren. Er werd besloten het be drag van iukoop in 10 jaarlijksche termijnen te voldoen. De kosten van het vervolgonderwijs over het afgeloopen dienstjaar ad f 770 zijn vanwege het ministerie terug ontvangen. Algemeen was men van oordeel, dat de kosten van onderwijs voor leerlingen, die elders studeereD, te bezwarend voor de gemeenten zijn en een wijziging daarvan ten zeerste gewenscht is. Inzake een circulaire van Ged. Staten, behel zende het onderwijs aan niet meer leerplichtige kinderen, werd medegedeeld dat alhier door tusscheukomst van de Oudercommissie een par ticuliere vervolgonderwijscursua met 17 deelne mers gaande is. De Raad geeft hieraau gebruik van een schoollokaal met vuur en licht. Herbenoemd werd de heer L. Neele als lid van het plaatselijk Armbestuur en mej. K. Suur- land als lid der Comm. v. Toezicht op het L. O. Als vaste gemeentewerkman werd benoemd I. Moerland en als vaste gemeeutebode C. de Vos. Daar er zich na herhaalde oproeping geen sollicitauteu hebben aangemeld als ouderwijzer met verplichte hoofdacte, wordt besloten aan H. M. de Koningin de noodige onthelfiog van het desbetreffeud artikel aan te vragen. Inzake wijziging in de bouwverordening is gewenscht meer eenheid in de diverse gemeenten te verkrijgen. De desbetreffeude stukken zullen den leden ter lezing worden toegezonden. Mede gedeeld werd nog dat de gemeentegebouweu ook aan de waterleiding zullen worden aange sloten. Daar deze vergadering wel de laatste iu dit jaar zal zijn, uit de voorzitter de beste wenschen voor allen eu hoopt, dat allen weer met moed en lust de belangen der gemeente ook in het nieuwe jaar zullen behartigen. Daarna sluiting. ST-ANNALAND, 20 Dec. Voorzitter de heer C. P. M. W. Hanssens. Tegenwoordig alle leden en de secretaris'. Na lezing en goedkeuring vau de notulen der vorige zitting, geschiedt mededeeling vau de navolgende ingekomen stukken, als: a. schrijven van mej. N. Zwart te's-Graven- hage tot aanneming harer benoeming als onder wijzeres aan de o. 1. school, welke functie zij 15 Nov. heeft aanvaard. b. Id. van de N.V. Waterleiding iu zake de eveDtueele aagleg vau dienstleidingen voor de perceelen, die nog niet zijn aangesloten, waarop de raad, op voorstel van Borg. en Weth. Diet zal ÏDgaau, uit hoofde van de hooge kosten. c. id. van H. Moerland, dat hij zijne benoe ming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs niet aanneemt. d. proces-verbaal van kasopname bij den rentmeester van het Weezeu-Armbestuur en bij den gem.-ontvanger, respectievelijk een kassaldo aanwijzend van f 237.05 en f 13684.19. e. missive van Ged. Staten dat de jaarwedde van deu nieuw-benoemden ambtenaar vsd den Burg. Stand, de heer C. P. M. W. Hanssens, met ingang van 1 Jan, a.*. f400 bedraagt. f. Dankbetuiging van het bestuur van de Bijz. lagere school voor het geschenk der ge meente, zijnde het portret van H.M. de Koningin. g. schrijven van Ged. StaleD inzake het ver volgonderwijs. Naar aanleiding daarvan hebben Borg. en Wetb. een hernieuwd onderzoek ingesteld, waarbij is gebleken dat zich voor het openbaar ouder wijs 1 en voor het bijzonder 7 leerlingen aan meldden, zoodat men niet aan het minimum van 10 is. De heer Heijboer meent dat men dit cijfer toch nadert, waarop de voorzitter zegt dat, zoodra zich 10 leerlingen opgeveü dit onderwijs wordt verstrekt, doch nu stellen Burg. en Weth. voor, de opheffing te handhaven, waarmede de ver gadering zich unaniem vereenigt. h. Naar aanleiding van eeu adres van het bestuur der ambachts-avondschool, onder aan bieding van de begrootingen voor 1923 en '24 en de rekeuiüg over 1922, zegt de voorzitter, dat volgens de wet op het nijverheidsonderwijs aan eeu erkende inrichting door het rijk 70% van de netto uitgaveu wordt vergoed en door de gemeente 30 zoodat als de raad zich uitspreekt dat deze school reden van bestaan heeft, de gemeente 30 zal moeten bijdragen, dat is in de kosten aftrek van wat particu lieren contribneeren, zooals nu de f 25 van het Weezen armbestuur. Eeu groot offer zal dat evenwel" voor de gemeente niet wezen, daar zij nu reeds f 125 geeft en volgens de vret waar schijnlijk f 143 zal bijdragen. De wenschelijkheid werd wel algemeeu erkend, doch de heer Heijboer vindt f2.50 per lesuur voor de onderwijzers te hoog. De^ voorzitter zegt dat de jaarwedde in de wet is neergelegd, zoodat de raad daaraan niets kan veranderen, hoewel ook hij het hoog vindt. De heer Heijboer wil de behoefte niet tegen spreken, maar de ambitie is niet groot. De voorzitter merkt op dat een aantal van 8 leerlingen niet zoo weinig is voor deze ge meente, terwijl de prestatie inderdaad zeer be zienswaard is, zoodat hij zelfs een bezoek gaarne aanbeveelt. Bovendien we moeten voor het onderwijs maar wat over hebben. De heer Goedegebuure vraagt of het school geld niet kan verhoogd worden. De voorzitter zegt dat dit is gebracht op f 6, het maximum dat de wet toelaat. Daarop wordt met 6 tegen 1 slem, die vau den heer Heijboer, de wenschelijkheid erkend van het beslaan der school. II. Als geneesheer van het weczeu-armbe- stuur wordt herbenoemd de heer D. Quakkelaar, die onder dankzegging voor het hernieuwd blijk vau vertrouwen, opnieuw naar zijn beste weten zich zal wijden aan de behartiging der belangen der weezen-armen, III. Op zijn gedaan verzoek wordt aan F. A. Weiier op de rueeBt eervolle wijze ontslag ver leend als gemeentebode en schoonhonder van het gemeeotehuis, met dankbetuiging voor de wijze waarop hij gedurende ruim 40 jaar deze fuDC ies met groote Dauwgezetheid en toewijding heeft vervuld, hem toeweoschende dat hij nog eenigen tijd van zijn wel verdiende rust zal mogeo genieten. Als gemeentebode wordt benoemd C. A. Wei- Ier mtt 6 stemmen togen 1 op W. Slager Jz. en als schoonhoudster van het gemeentehuis mej. Adriana Weiier met alg. stemmen. IV. In de verordening tot belastingheffing wordt eene wijziging aangebracht, bedoelende de verschuldigde belasting te heffen in zoovele gedeelten als er oog maanden iu het belasting jaar resten uit de uitgifte van het biljet. V. Als leden vau de commissie van toezicht op het lager onderwijs worden benoemd mej. T. P. Slager uit het personeel der openb. school en Huhr. van Dijke als ouder van een op de openbare school ingeschreven kiud. VI. In de begrooting voor 1923 wordt eene af- en overschrijving goedgekeurd. Na afhandeling der agenda wijst de heer Elenbaas op den desolaten toestand waariu de strateD, voor een groot gedeelte door de water leiding, zich bevinden. Molendijk en Ring ziju beide verschrikkelijk. Da voorzitter erkent dat de toestand door de waterleiding er Diet beter op geworden is, doch het is niet in hoofdzaak daaraan te wijten, waut de steenen wordeu slecht. De heer Goedegebuure kan zich volkomen met het gezegde van den heer Elenbaas ver- eenigeu. Volgens de opmerking van den voorzitter, zou de waterleiding het uitsluitend gaan toe schrijven aan de slechtheid der steereo. De voorzitter zegt, dat de straten geleidelijk moeten verbeterd worden waartoe reeds een post op de begrootiug is uitgetrokken. Een radicale oplossing zou wezen om eene leeniug aan te gaan voor de vernieuwing van de noodige straten, maar daar we het nit eigen middelen willen doen, kunnen niet alle straten tegelijk aao de beurt komen. Intusschen zal hij alle pogingen iu het werk stellen om de putten hersteld te krijgen. De heer Qaakkelaar merkt nog op dat er vóór de waterleiding toch ook al ontzettend veel putten in de slrateu waren, die hersteld werden ra de bietencampagne. Ten slotte weoschte de voorzitter den leden en hunne gezinnen een goed uiteinde van 1923 en goed nieuwjaar met 1924. THOLEN, 21 December 1923. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland (Briefkaarten.) Schipper M. Muller, Rotterdam (PostrestauL) D. Opree, Scherpenisse. L. Vroegop, Scherpenisse. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij odbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. -Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres - straatnaam en hoisnommer - te voorzieu. ST-MAARTENSDIJK. Vorige week is een begin van brand ontstaan bij F. Polderman nabij het Steeneupad door dat de vlam van de kachel in een paD met vet sloeg en zich lerttoud aan eenige kledingstukken bij de raamgordijnen mededeelde,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1