Do notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Hierna doet de voorzitter mededeeling, dat de kwestie van het betalen van de helft van het havengeld door een schipper te Oud-Vosse- ineer geschied is op voorstel van dhr. P. J. de Ruiter, destijds wethouder, ten minste zoo deelde de havenmeester hem, voorzitter, mede, doch de voorz. laat er op volgen, dat dit in den vervolge niet meer zal voorkomen en dat het volle havengeld moet betaald worden of men met een geladen schip komt of dat dit maar voor de helft is geladen. Het lid de Ruijter vraagt het woord en zegt dat hij beslist weet, dat vermindering van haven geld niet op zijn voorstel gebeurd is en dat hij zulks tegenover en in het bijzijn van den haven meester gaarne zal bevestigen. De voorzitter sluit hierover de discussies en herhaalt, dat zoo iets niet weer zal voorkomen. Hierna wordt voorlezing gedaan van een schrijven van Ged. Staten de goede ontvangst berichtende van de wijziging der Alg. Politie verordening, iuzake het venten in de gemeente zonder toestemming van B. en W.dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten waarin deze verzoeken eenige administratieve wijzigingen in de begrooting voor 1924 aan te brengen. Hier aan wordt voldaan. Verder wordt goedgevonden om voor de voor oefeningen een lokaal in de o. 1. School in den Aa. Ja. Polder beschikbaar te stellen. Daarna begiut men aan de rondvraag. Door den heer Schrender wordt gewezen op den slechten toestand van het voetpad en weg aan de z.g. Laan in den Anna Jacobapolder, waarvan eigenaar en onderhoudsplichtige is dbr. A. v. Hoeve aldaar. De heer Schreuder zag gaarne dat B. en W. hun, aandacht daaraan schonken. De voorzitter zegt dat binnen enkele dagen een schouw over de wegen en voetpaden zal worden gehouden, doch zegt dat B. en W. aan A. v. Hoeve een schrijveu zullen richten, ten einde op verbetering aan te dringen. Het lid de Ruijter wijst op den hoogen war terstand in de sloot loopende laDgs het oud kerkhof en zag gaarne dat Bnrg. en Wetb. hiep. verandering in lieten brengen. De voorzitter vraagt of het hem niet bekend is of die sloot van de kerk of van de gemeeDte is. Is het eerste het geval, dan heeft de ge meente met deze afwatering niets te maken, doch hij zegt toe naar een en ander een onder zoek te zullen instellen en daarnaar te handelen. Hierna volgt sluiting. THOLEN, 14 December 1923. - Ged. Staten, onzer Provincie hebben de kunstwegen van Tholen en St-Philipsland, geen rgkskunstwegen zijude, en voor zoover ze buiteu de bebouwde kommen der gemeenten zijn ge legen, gesloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dau twee wielen, en die, ledig zijnde, eeu zwaarder gewicht hebben dan 1700 K.G. als zij zijn voorzien van gummi-wielbaoden of zwaarder dan 100 K.G. indien deze zijn voor zien van andere dan gummi-wielbanden met eene belasting van een der wieleo grooter dan 1300 K.G. Verder is bepaald dat met het oog op de te verleenen ontheffingen van het verbod, vervat in art. 3 der motor- en rij wiel wet van de vorengenoemde wegen gorekend zullen worden bestand te zijn tegen: a. eene wielbelasting van ten hoogste 1300 K.G. behalve de wegen onder b* ene. te noemen; b. de weg van Tholen over Oud-Vossemeer, St-AnDaland, Stavenisse, St-Maartensdijk naar Scherpenisse, de weg van Oud-Vossemeer naar de haven aldaar, die van den rijks grooten weg Tholen-Gorisboek, naar de haven van Poortvliet, de weg vau de traroweghaven (Willempolder) over St-Philipsland tóór de grens vaD de pro vincie Nojid-Brabant op den Slaakdam. Deze wegea worden geacht bestand te zijn tegen eeu wielbelasting van ten hoogste 1800 K.G. Waarschuwingsborden zullen geplaatst worden: in de gemeente Tholen op den grindweg naar Ond-Vossemeer aan de groos van de bebouwd» koin van Tholen, in de gemeente Oud-Vosse- meer, in de kalisbuurt en bij het veer, te Stave- nisse op den prov. toegangsweg naar den prov. steiger, op den spuidam te Scherpeniise en op den havendam te St-Philipsland. Als vervolg op de gehouden stemming van 6 leden voor de Kamer vau Koophondel voor West Noord-Brabaut werd op Donderdag daar aanvolgende door het hoofdstem bureau eene zit ting gehouden tot het opmaken van den uitslag, waarbij bleek, dat uitgebracht waren 667 stemmen, waarvan 160 vau onwaarde. Gekozen werden ver klaard, de aftredende leden, de heeren F. A. Akkermans, Oud-Gastel; G. Amsing Jr., Tholen; H. vau Herel, Steenbergen; A. Letzers en J. A. J. van Rooijeo, Breda eo P. M. Ver- linden, Bergen op zoom. Het Geïllustreerd Zondagsblad dat ook io vele gezinnen in onze omgeving komt, zal belangrijk worden uitgebreid zonder dat de prijs wordt verhoogd. Onder groote belangstelling werd Dinsdag te Middelburg de 3-jaarlijksche verpachting ge- honden van de visscher^en op de Zeeuwsche Stroomen. Ondanks de waarschuwing van den voorzitter van het bestuur mr. A. J. Fokker, biet teduur te pachten teo einde het ingeven van perceelen te vermijden, werden integendeel aanzienlijke sommen besteed, zoodat tal van iügegeven per ceelen inplaats van lager tot een hoogere som gingen. O.a, werd besteed voor perceel 158 op de lervche Bank f2050, door firma Wagtho alhier tegen f 1400 gedurende den vorigen termijn en perceel 580 in de Oosterschelde f210 door W. Baaij alhier, voorheen f 69. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland (Briefkaarten.) Schot Adr. p.a. W. Schot, Zierikzee. Brieven. Goedegebunre J., St-Annaland, v. Seijeu W., Haag. Buitenland (Brieven). K. J. Blomme-de Futer, Brussel. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij oabestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres - straatDaam en huisnummer te voorzien. Bij de firma A. I. A. de Kok te Bergen op Zoom zal te beginnen met JaDuari a.s. een driemaandelijksch tijdschrift worden uitgegeven van minstens 16 bladzijden per aflevering, ge wijd aan de geschiedenis ea volkskunde van West-Brabant en omgeving. Dit tijdschrift ouder den naam: St. Geer- troydtsbronne kost slechts f 2.50 per jaar. Bij dhr G. A. Huvers, het comitélid voor Tholen en omgeving voor de hongerende Duiteche kinderen is door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Oud-Vossemeer een be drag van f 40 afgedragen als netto opbrengst eener collecte iu die kerk, terwijl tvn bate voor hetzelfde doel, hem door de zangvereenigiug Jubilate Deo f22 werd overhandigd. Ten behoeve van de hongerende Nederlandsche kinderen in Duitschland zal hier eene collecte worden gehouden, terwijl in de consisteriekamer der Ned. Herv. Gem. alhier op Dinsdag 18 en Vrijdag 21 dezer telkens des namiddags van 2 tot 4 uur de kerkeraad eene zitting houdt tot welwillende iu ontvangst neming van kleederen, die men zelf niet met draagt, doch daarom uiet ondraagbaar meer zijn, hetzij heeren- of dames- ouder- en bovenklecdtng, ten behoeve van den waanzinnigeu nood iu de predikantsgezinnen in Duilschland. ST-ANNALAND. Op Dinsdag 18 December geeft de Zangvereenigiug y Vooruitgang zij ons Streven" onder leiding van den heer D. Manteau eene uitvoering in de Ned. Herv. Kerk ten bate der Nederlandsche kindereu in Duitschland. Behalve om den goeden naam van het zangge zelschap bevelen we deze uitvoering ook om het weldadig doel van harte aan. ST-ANNALANP. Door den Dijkraad der Water- keering van den Calamiteuzen Suzannapolder werd in zijne vergadering van jl. Woensdag vastgesteld de omschrijving der gewone werken iu den dienst 1924/25 uit te voeren en voornamelijk bostaande in verhooging van den waierkeerenden dijk tusschen de dijkpaien 0 en 15 of over 1500 M. lengte, waardoor de zeedijk weder zal komen op hot oor spronkelijke peil of 4.50 -}- H. W. Buitengewone werken zullen in dien dienst niet worden uitgevoerd. Omdat naar de meening van deskundigen de huizen aan de kaai dienende tot zeewering van den Suzannapolder, geen voldoende waarborg geven, werd besloten de eigenaren dier gebouwen, naar aanleiding van Art. 5 van bet Reglement van politie voor de poldors, aan te schrijven om de door het Bestuur noodig geoordeelde verbeteringen aan te breugen. Op diens verzoek werd aan F. Woijler eervol ontslag verleend als bode en dijkwachter met ingang op 1 Januari 1924 en in diens plaats met 3 van do 6 stemmen benoemd C. Verhoole. In het lokaal van den heer J. W. van Lu ijk werd do gewone jaarvergadering gehoudeu van de afdeeling van het Groene Kruis in deze gemeente, slechts bijgewoond door 25 vau de 438 leden. Uit het door den secretaris uitgebracht verslag bleek dat in 1923 hot aantal leden verminderd was door bedanken met 9, door overlijden met 4 en door vertrek met 2 en vermeerderd met 3. Uit de rekening bleek dat was ontvangen f 776.23 en uitgegeven f395.80 en het batig saldo alzoo bedroeg f 380.43. De begrootiog voor 1924 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op eeu gelijke som van t 948.93. Het Bestuur werd gemachtigd aan te koopen, die artikelen, welke naar het oordeel van den genees kundige noodig zullen zijn. De aftredende commissaris de heer J. Polderman, werd met op een na algemeene stemmen herbenoemd. ST-MAARTENSDIJK. Uilslag van de Post- dnivententooustelling te St-Maartensdijk gehouden door de postduivenvereniging „de Zwaluv" aldaar op Zaterdag 8 Dec. 1923. Van de 81 ingeschreven duiven werd de eerste prijs (teveus kampioen) behaald door C. Burgers te Tholen, De 2e prijs voor oude doffers werd toegekend aan F. J. Schieman te St-Maartensdijkde 3e aan Joh. de Graaf te St-Maartensdijk 4e aan G. J. Hoek te St-Maartensdijk, 5e prijs aan B. Suorlaod te Scherpenisse eu de 6e aan M. v, d. Hoek te St-Maartensdijk. Oude duivinneD. Ie prijs viel ten deel aan F. J. Schieman en de 2e prijs aan Jobs. de Graaf, beiden te St-Maartensdijk. Jonge doffers. Ie prys G. M. Larooij Scherpenisse 2e prijs C. Russcher Tholen. 3e G. M. Larooij Scherpe nisse. 4e D. de Wilde St-Maartensdijk. Jonge doivinnen. Ie en 2e prijs F. J. Schieman. 3e prijs G. J. Hoek en 4e eu 5e prijs F. J. Schieman allen te St-Maartensdijk. Een medaille als eere prijs werd uitgereikt aan Joh. A. Hage voor de schoonste zwarte duivin. Voorts zijn verschilleude medailles als eere- prijs uitgereikt waarbij nog een plaat met duif yin lijst" voor de kampioen. De ten bate van hongereud Duitschland alhier gehoaden collecte heeft zuiver opgebracht f 145.07, benevens een kist kleeren. OUD-VOSSEMEER. Het haarwild is in onze omgeviDg üiet sterk vertegenwoordigd dit jaar; aan de overzijde der Eendracht onder Nieuw- Vosmeer, waar de pacht ook aan de Ambachts heerlijkheid alhier behoort, werden dit jaar bij een klopjacht niet minder dan 134 hazeo ge schoten, terwijl op andere jaren dit getal ge meenlijk 80 bedroeg. Er wordt gemeld, dat Ged. Staten vau Zeeland in de najaarsvergadering nogmaals een aanvulling van het bestaande tarief voor het veer over de Eendracht van Oud- op Nieuw Vosse- meer zullen voorstellen in den geest der reeds door de Staten van Noord-Brabant toegestane hef fingen. Ged. Staten van Noord Brabant stellen, om verwarring en moeilijkheden bij de nitvoering te voorkomeD, voor, beide regelingen met elkaar in overeenstemming te brengen. ST-PHILIPSLAND. De heer A. Wisse, wonende alhier is benoemd tot lid dur Gezond heidscommissie zetelende te Zierikzee. Maandagnamiddag had de verkoop plaats van het woonhuis met erf van wijleu J. Verwijs en echtgenoute. Dit is gekocht door A. Verwijs Jzu. voor de som van f 2420. Op Zaterdag 8 Dec. jl. had door de Laudbouwver. alhier aanbesteding plaats van chili en Kalizout. De laagste inschrijvers waren voor Chili levering Febr. a f 14.27 per*100 K.G, en Chili levering Mei f 14.37 per 100 K.G. beide Centraal Bureau. Kalizout. P J. van Aardenne voor f 4,54 per 100 K.G. SCHERPENISSE. Tengevolge van op een ladder te klimmeu die op den dorsch vloer stond had de landbouwer D. v. d. V. het ongeluk door dat de ladder onderuitschool te valleu en eeu arm te breken. TWEEDE KAMER. Het wetje van den heer Fleskens om de zoogenaamde schoenenwet te verlengen is door deze Kamer aangenomen met 45 tegen 32 stemmen, ondanks het krachtig verzet van mr. van Gijn. Eenige Christelijk His- torischen stemden met de linkerzijde tegen, en gaven daardoor blijk tegen de bescher ming van één tak van nijverheid te zijn. Dit wetje heeft de twijfelachtige verdienste een uiting van een protectisnistischen geest te zijn. Men zij dus op zijn hoede. Dr. van Ravensteijn heeft eene interpel latie aangevraagd in zake het vertrek van den gewezen Duitschen Kroonprins, maar de Kamer heeft deze niet toegestaan;van de 82 aanwezigen stemden er 55 tegen. Mej. Westerman heeft eene interpellatie aangevraagd over het ontslag van de ge huwde ambtenares. GEMENGD NIEUWS. Ernstig ongeluk met een veerpont. la de buurt van Gouda wordt tusschen Heken dorp en het klooster Slein siuds eenigen tijd het verkeer onderhouden door een veerpoatje over de Hollaodsche IJsel, ten behoeve der bewoners die iu het missiehuis der paters Passionisteu ter kerke gaan. Zoo geschiedde ook Zaterdagavond. Het pontje dat ongeveer 30 personen dragen kan was reeds een paar malen heen en terug gevaren en had de laatste 28 kerkgaugers opgenomen, die naar de overzijde werden gebracht. Het was eeu donkere avoad en slecht weer, en er giDg, daar er gespuid werd, een vrij sterke stroom. Daardoor wellicht kwam het vaartuig met eenige kracht tegen den kaut aan en door den schok deden de passagiers een stap achter uit met het noodlottige gevolg, dat het pontje aan de achterzijde te zwaar belast werd en water schepte. De pont zonk daarop onmid dellijk, en allen, die zich daarin bevonden, behalve enkelen, die nog juist op den kant kouden springen, geraakten te water. Op het angstgeschrei snelden uit het klooster, dat op eeoigeu afstand van den aanlegsteiger ligt, paters eu kerkgangers toe om hulp te bieden. De duisternis bemoeilijkte het reddings werk zeer. Het mocht echter ook met bijstand van de rijkspolitie die in de onmiddellijke na bijheid op surveillance was en ijliDgs toeschoot, gelukken, vele drenkelingen behouden op den kaDt te haleD. Eeo tragisch geval deed zich bij het reddings werk voor; de landbouwer Groenendijk, die met zijn jonge vrouw in de pout was geweest eu zich had kuooeu redden, begaf zich te water en dook tot drie maal toe om zijn vrouw te redden. Het mocht hem bij zijn laatste poging gelukken, haar aan haar hoed te grijpen zij werd toen echter door een in doodsuood verkeerenden anderen drenkeling gegrepen en naar de diepte getrokken. Bij het schijnsel van carbid- en benzinelam pen ziju den ganschen avond en gedurende den nacht tot half vier Zoudagochtend pogingen aangewend om de slachtoffers te vinden. Met dreggen en met eeo zegen waren ten laats te zes lijken opgehaald. Het zevende slachtoffer werd Zondagochtend 9 uur opgehaald. Auto-ongeluk. Aan de spoorlaan te Tilburg is door een woesteling die zonder rijbewijs een auto bestuurde een man aangereden die in hoogst ernstigen toestand werd opge nomen. De auto reed door zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Later botste zij tegen een kar aan waardoor zij onklaar werd en de bestuurder kon worden aange houden. Het was een student in de rechten uit Den Bosch. Zijn studie zal zeker geleid hebben tot de toepassing van bijzondere rechten. Branden. Dinsdagavond is een zware brand uit gebroken in het gebouw van het hoofd kantoor der gemeente-belastingen te Amsterdam. De portier die om elf uur het gebouw had verlaten, had nog niets bijzonders gemerkt. Een half uur later werd echter door een surveilleerenden brigadier van politie vlammen waargenomen in een kan- toorlocaal van de gelijkvloersche verdieping De brandweer rukte met groot materiaal uit en ter plaatse aangekomen, verschafte zij zich toegang door het vensterraam van de portiersloge, aangezien het haar niet moge lijk was, de ijzeren hekken, die den hoofd ingang afgesloten houden te openen. De brand bleek te zijn ontstaan in de stookplaats van de centrale verwarming tengevolge van een defect. Van uit den kelder, waarin zich deze stookplaats be vindt zijn toen de vlammen door een luchtkoker naar de daar boven liggende verdieping getrokken. Het eerst werd door het vuur aange tast het gelijkvloersche groote locaal, waar een der inspecteurs van de gemeente-in- komslenbelasting kantoor houdt. De kamer stond in lichte laaie en alles, wat zich daarin bevond, kasten met boeken, lesse naars, papier enz. werd een prooi der vlammen. Het waren hoofzakelijk stukken, op reclames, ingebracht tegen de aanslagen in de inkomstenbelasting betrekking heb bende, die door den brand vernietigd werden Te Zaandam is dezelfde avond in de groote stoom houtzagerij en -schaverij »Czaar Peter" van de firma P. de Lange Cz. welke de zagerij de grootste capaciteit heeft van alle fabrieken der Zaanstreek een groote brand uitgebroken. De afdeeling schaverij was gisteren voor het eerst in gebruik genomen. Voor de brandweer was het zeer moeilijk het terrein te bereiken, daar dit van alle zijden door water is omgeven. Nadat de brand om 8 uur was ontdekt lag de geheele fabriek omstreeks 11 uur nagenoeg tegen den grond. RECHTZAKEN. LANDBOUW. Te houden verkoopingen. KERKNIEUWS. Het Kantongerecht te Bergen op Zoom veroordeelde L. P. te St-Maartensdijk wegens overtreding van het motorken- teekenbesluit tot f3 boete of 3 dagen hech tenis. Oud-Vossemeer. De leden van de Heng- stenvereeniging „Eendracht" aan de overzijde der rivier ziju met den bekenden hengst Artiste de Laboureur niet gelukkig. Het Gerechtshof te 's Gravenhage verklaarde de vereeniging niet ontvankelijk en veroordeelde haar in de kosten van de procedure tegen de JBerste Ned. onderl. Paarden- en veeverzekering te 's Gravenhage. Bij inschrijving vóór 20 Dec, nam. 3 uur, van rijkshengst-veulendepot te Bergen op Zoom; briefjes bij ontvanger der Domeinen aldaar. Donderdag 20 Dec. bij instel bij de Raiter eu 24 Dec. bij verblijf bij Polderman St-Maar tensdijk van hoefje, hnis en «eiland behoeve erven C. de Vister en van bouwland behoeve den heer M. van den Hoek Jz. door not. Meulenberg. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Oud-Vossemeer. Ten verzoeke van vrouwe A. W. KegErmerins te Middelburg werd Donderdag jl. alhier publiek verkocht door notaris D. van de Velde te Tholen 7 gem. 396 r. Blooisch weiland, ad f 1365. per gemet aan den heer W. M. Pipping, c.s. Dit weiland is gelegen in den Kerkepolder aan den VogelsaDgschen dijk. Oud-Vossemeer. De heer Abr. Rijnberg, sedert 1875 verschillende foncties in het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente vervullende thans President- Kerkvoogd, heeft naar men ons mededeelde, tegen 1 Jan. a.s. ontslag verzocht uit die betrekking, wegens gevorderden leeftyd. St-Maartensdyk. In de Dinsdag jl. gehouden ver gadering van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente zijn herbenoemd tot Kerkvoogd de altredende Heeren G. C. de Wilde en C. van den Hoek. St-Philipsland. Tot leden van het Kiescoliege in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren A. C. Stoutjesdijk, Gerrit van der Dassen en A. Kievit. Stavenisse. De heeren Jac. Gaakoer en Abr. van Prooijen alhier zyu herbenoemd resp. als Ouderling en als Diaken der Ned. Herv. Kerk, terwyl de heer J. Leune bedankt heeft als diaken. SCHERPENISSE. In de vergadering van Notabelen zijn tot Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk herkozen de heeren Chr. Hartog en J. van de Velde Zz.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2