IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT No. 2019 Vrijdag 15 December 1923. Veertigste jaargang Firma i. M. C. POT Tholen Verschillende zienswijzen. GEMEENTERAAD. 40 Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f1,376, franco per post f 1,65 -|- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiënvan 1 tot i regels 75 cents; iedere regel meer 17'/j vent». Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abbonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Abonnementen op en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen te Stavenisse door J W. H. F. Buijze. te St-Maartensdijk door A. J. de Graaf, te St-Annaland door A. Goedegebuure Az. Jr. PUBLICATIËN. Inschrijving voor den dienstplicht. De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat in Janaari a.«. voor den dienstplicht worden inge schreven personen, die geboren zyn in 1905. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op Maandag 7 Januari 1924 des v.m. van 912 uur. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrij ving, die io sommige gevallen binnen een ander termijn moet plaats hebben, gelden de volgende bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplichtbesluit Art. 6 der wet. 1. Behoudens de bepaling van het tweede lid wordt voor den dienstplicht inge schreven a. de Nederlander, die op 1 Janaari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, in Europa woonplaats heeft, of wiens wettige vertegenwoordiger op genoemd tijdstip in Europa woonplaats heeft b. de niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene is. 2. Voor den dienstplicht wordt niet ingeschreven de ingezetene, niet-Nederlander, die blijkt te be- hooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplieht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 14 van het besluit. 1. Hij, die een jaar eerder wenscht te worden ingeschreven dan naar zijn leeftyd zon moeten geschieden, vraagt daartoe met opgaaf van redenen toestemming bij een verzoek schrift, dat hij aan den Minister van Oorlog zendt vóór 10 Janaari van het jaar, waarin hij 18 jaar wordt. Hy legt daarby over een bewijs van instemming van zijn wettigen vertegenwoordiger. De Ministor stelt dou be langhebbende in de gelegenheid een onderzoek te onder gaan ter zake van lichamelijke geschiktheid en lichame- lyke geoefendheid, een en aüder voor zoover niet by het verzoekschrift verklaringen zyn overgelegd, waaruit de geschiktheid en de mate van geoefend heid voldoende blijken. Bij do aangifte ter inschrijving bestaat gelegenheid om op te geven de reden van vrystelling, die de in te schrijven persoon vermoedelijk zal kunnen doen gelden Tholen, 13 December 1923. 46 De Bargemeester van Tholen zal op Zaterdag den 29 December a.s. des middags te 12 uar, ten Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST publiek verkoopen. 7 30993 De aanwijzing geschiedt door den karreman. Eu bij den zwaren druk der belastingen heb ben Gedeputeerde Staten den moed om deze schroef wat meerder aan te halen, voor een verbetering die toch door slechts een deel der bevolkiog noodzakelijk wordt gemaakt. Men zou toch meenen dat de consequentie meebracht om niet het een uitsluitend algemeen belABg te noemen en het ander dat minstens evenzeer op die kwalificatie aanspraak heeft, te- rag te dringea naar het plaatselijk belang. We hopen dat de Statenleden die met deze kwestie van naderbij bekend geacht mogen wor den, hierop de nadrnk zullen leggen. Het invoeren van aanmerkelijk zwaardere be lastingen zal ook voor dezen niet een onver schillige zaak zijn, terwijl de brugkwestie van de zijde van Gedeputeerden niet in het juiste licht is gesteld. Zeer schriel steekt ook de houding van het Gedeputeerd College af bij hun votum om ten behoeve valn het tram bootje StavenisseZijpe, hetgeen een betrekkelijk en eenzijdig belang is, hoewel we daarom de goede zijde er geenszins van willen ontkennen, toch de vrijheid hebben gevonden daartoe eeu jaarlijksch subsidie van niet minder dan vijf duizend galden te bestem men. De maatstaf waarnaar het algemeen belang ten opzichte van een brog, een weg en een middti van vervoer wordt afgemeten, schijnt ons loe niet de juiste te zijn. BUITENLAND. Met een enkel woord hebben we melding ge maakt van het voomproen van Ged. Staten om aan de Staten voor te stellen een wegenfonds te stichten nit een heffing van buitengewone op centen op de rijksinkomsten-, grond- en ver mogensbelasting. Uit het college van Gedeputeerden is een commissie benoemd nopens het vraagstuk van het verkeer. En die commissie is tot de conclusie gekomen dat het aanbeveling verdient de heffing direct te besteden voor de weg3verbeteringeo. Aan die extra-heffing zullen de bewoners van ons eilaDd, die in de grondslagen dier belastingen zyn aangeslagen, behoorlijk hun offer moeten brengen op het altaar der wegentechniek, die juist op ons eiland niet tot de competentie van de provincie behoort. We betalen dos uitsluitend voor aoderen. Men zal deze stelling wellicht niet kannen vrij pleiten van eenig egoïsme, maar die eigen schap welke men zal aanduiden als een fout, ligt niet aan ons. Wat toch is het geval. De wegen zijn ontegenzeggelijk een openbaar belang, zooals er menige zaken een zoodanig karakter hebben. Maar in diezelfde omlijsting past ook het be grip eener brug. Ook dat is een publiek belang van een onbegrensde afmeting. En wat leert ons de geschiedenis der brug. Niets anders dan dat diezelfde Gedeputeerde Staten, die tot het wegenfonds allen willen doen bijdragen, tegenover de overbrugging van de Eendracht het standpunt innemen, dat dit een uitsluitend particuliere zaak onzer gemeente is en zij alleen voor de brug moet en behoort te zorgen, wel met steun van rijk en provincie, doch slechts tot een renteloos voorschot, dat dus weer in zijn geheel moet wordeu afgelost. Het offer dat de gemeentekas van Tholeu daardoor brengt aan die zaak van algemeen be lang is zeer zwaar. Eu behalve dat TholeB voor dien zwaren post alléén wordt gesteld, ontmoet het geeüszios van die zijde eeoige toenadering, daar zelfs een ge deelte der veergelden, die zij voor hare huis houding inderdaad noodig heeft, niet mag worden gereserveerd voor haren gewonen dienst. In Engeland zijn verkiezingen voor het Lager huis gehouden, die weliswaar de overwinning hebben .gegeven aan het vrijhaudelsstelsel, maar overigens eene verwarrende aaublik oplevert voor de politieke partijen zoodat men eigenlijk niet weet welke partij de leiding van het kabinet moet nemen. Baldwin zal evenwel gemoedelijk aanblijven en wellicht, na onderhandelingen der partijen in het uien we Parlement eene meederheid ontmoeteD. Intusschen lijkt men weer een schrede voor waarts op het pal naar de outwarring van den chaotischen toestand. Ook Amerika toont neiging tot opheldering van den donkeren traas te willeu medewerken. De politie-ageotea te Parijs hebben inplaats van een relletje te dempen, zelf een relletje veroorzaakt, door eene betooging te houden vóór het stadhuis en op te komen voor verhooging van den duurtetoeslag van 720 tot 1800 francs. Het was een merkwaardige aanblik toen de in functie zijnde agenten tegen hunne 3000 collega's in burgerkleeding op last van den prefect van politie moesten optreden, waarbij vooral door de gladheid der straten, menigeen eeue buiteling maakte. Portugal is weer het toonbeeld van troebelen. Er is eeu aanval gedaan op het paleis vau den President teneinde deze te bewegen eeu nieuw miuisterie iu het leven te roepen. De paleis wacht sloeg de aanval af met geweervuur waar door éen doode als slachtoffer viel. ook zilverbons, in Duitschlaud wordt gehamsterd# is deze intrekking niet zoo heel gemakkelijk- Het moet echter uitgesloten zijn, dat bedragen# die eenmaal in 's Rijks kas zijn teruggevloeid, weder in omloop worden gebracht. Vrees voor den gulden. Aan den Volkskrant wordt meegedeeld dat een uotaris in een provinciestad eeu huis heeft verhuurd tegen dollars. Dit is het toppunt. Eenvoudige menschen, die zulk voorbeeld van een notaris zien, verliezen natuurlijk het vertrouwen in onze eigen munt. Het gevolg moet zijn, dat de dollarskoers ten koste v&d den gulden gaat stijgen. En dan zullen menschen als bedoelde notaris zeer waarschijnlijk het geval wijten aan te hooge loonen en te korten arbeidsduur. Zeker door het veilig stellen en veilig houden van den gulden zijn nog andere maatregelen noodig maar men moet toch vooral trachten te voorkomen, wat die notaris en andere geldmannen doeu. Desnoods door wettelijke voorschriften zooals elders is geschied. Tot zoover de Volkskrant". Met dergelijke feiten voor oogen wordt veel van de jongste dollarappreciatie begrijpelijk. Want niet alleen bovenbedoelde notaris staat aan het verspreiden der angst-idee teu aanzien van ons vaderlandsch betaalmiddel schuldig.Ook financiëele voorlichters vau de provinciale opinie hebben hiertoe iu ruime mate bijgedragen. De feiten hebben in middels de ongeluksprofeten in het ongelijk ge steld en bewijzen dat voor Duitsche toestanden ten onzent momenteel goddank nog niet behoeft te worden gevreesd. Waarmede wij intusschen geenszins den ernst van den toestand willen ver doezelen en de noodzakelijkheid ontkennen, om spoedig door krachtige maatregelen onze staats financiën voor een mogelijke debacle te behoeden. Ook ten dezen schuilt in uitstel zeer zeker ge vaar. BINNENLAND. DOOR DE KOUDE worden Uw handen ruw en gesprongen j Uw ge zicht en lippen pijnlijk schraal. Purol .maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. 6 30996 Nadat jhr. Bealaerts van Blokland zijne op dracht tot het formeeren van een nieuw kabinet nienw kabinet niet ten uitvoer heeft kunnen brengen en deswege zijn mandaat ter beschik king der Koniügin heeft gesteld, heeft H. M. andermaal mr. Kooien, de president der Tweede Kamer en den heer Nolens, de voorzitter der r. k. Kamerfractie ontvangen. Als dit nummer onder de oogen omer lezers komt i» men mis schien een schrede verder, wellicht ook dieper in het moeras. Het mag opmerkelijk genoemd worden, dat het Nederlandsche volk zoo weinig van deze crisis verneemt. Het is nu al meer dan ander halve maand dat het kabinet demissioonair is en men weet niets anders dan dat een paar po gingen tot kabinetsformatie zijn gestrand. Dat de hoofden van de partij fracties door Hare Majesteit in gehoor zijn ontvangen is een parlementaire en constitutioneele vorm, die er op wijst, dat de partijen de overheerschende factoren zijn in de bepaling der richting van het staatsbelang. Ze zijn een miniatuurvorm van de geheime diplomatie. Er is nog altijd voor een bedrag van ruim 30 millioen gulden zilverbons in omloop. 'fc Wordt tijd, dat deze zooveel mogelijk worden ingetrokken, zegt 't Hbl. De zilverbons zijn uitgegeven in een tijd, toen het Nederland sche zilvergeld werd gehamsterd en voorzien moest worden in de behoefte aan standpenningen. Zij vormen echter een zeer ongewenscht elemeüt in ons muntwezen, en behooreo zoo spoedig mogelijk te verdwijnen nu er sinds lang weor voldoende zilver in omloop is, om de bedragen, die bij de betaalmeesters etc. binuenkomen, te vernietigen. Iu verband roet het feit dat een aan merkelijk bedrag aan Nederlandsch papiergeld SCHERPENISSE, 10 December. Hedenvoormiddag kwam de gemeenteraad iu openbare zitting bijeen, waarbij afwezig waren de heeren W. L. Klos en A. A. Rijstenbil. Na lezing en onveranderde goedkeuring vau de Dotulen der zitting van 12 Octwordt mede- deeliug gedaan van de navolgende ingekomen stukken, als: a. Schrijven van den minister van Binnen- landsche zaken dat in de belasting-verordening is aangegeven om de factor telken iare vast te stellen, doch waartegenover Z. Exc. in overwe ging geeft om dien te bepalen op 1, omdat die vaststelling telkenmale door de Kroon zou moeten worden goedgekeurd. Dienovereenkomstig wordt besloteü. b. Missive van Ged. Staten dat eene be slissing op de besluiten tot opheffing van het vervolgonderwijs zijn aangehouden, teneinde als nog de mogelijkheid te bevorderen dat cursussen met minder of andere vakken worden in het leven goroepen, zoodra zich bijv. 10 deelnemers aanmelden. Burg. en Weth. wenschen mot den gegeven wenk rekening te houden, terwijl uit sympathie voor dat denkbeeld reeds steun is gegeven aan den cursus in landbouwonderwijs, die eenige vorm van vervolgonderwijs heeft. c. Kennisgeving van de directie der water- leiding-maatschappij dat de aanleg van dienst leidingen ook voor perceelen die nog niet terstond worden aangesloten eene rente wordt berekend van 6% voor de kosten van den aanleg en 1 V4% voor de buizen. Burg. en Weth. stellen evenwel voor, daarop niet in te -gaaD, waarmede de ver gadering zich vereenigt. d. Naar aanleiding van de bemerking bij de behandeling der begrootiDg over den hoogen prijs vaD de verlichting der raadzaal is, op een desbetreffend schrijven van Bnrg. en Weth. aan het bestuur der Electr. Centrale de mededecliDg ontvangen dat het abonnement is'terug gebracht van f 45 op f25. e. Op het verzoek der slagers tot verlaging derkeurloonen, wordt accoord gegaan met het denkbeeld van Burg. en Weth. van St-Maartens- dijk tot aanhouding tot 1 Maart a.s. f. Aan deze gemeente wordt als rijksvergoe- ding voor het gegeven vervolgonderwijs over '22/'23 een btdrag toegekend van f310. g. Het dempen en rioleeren der sloot vóór de gemeentewoningen is door Ged. Staten goed- gekeord en bepaald dat de aanleg uiterlijk 1 Juli moet zijn geschied. h. Missives van Ged. Staten tot goedkeuring van de raadsbesluiten waarbij een der school lokalen voor den landbouwwintercursus wordt beschikbaar gesteld en de jaarmarkt (kermis) opnieuw wordt ingesteld, i. Het besluit van Burg. en Weth. van Goes tot noodzakelijke uitbreiding van het per soneel van den warenkeuringsdienst, wordt voor kennisgeving aangenomen. In de gemeente-begrooting voor 1924 zijn eenige administratieve wijzigingen van onderge schikten aard noodig, die worden aangebracht. De eenige discussie die te dezer vergadering werd uitgelokt was die over de kleedicg van den veldwachter, die de heer de Graaf tot een bedrag vau f 70 te hoog vond, doch waaraan de vergadering toch hare goedkeuriug hechtte. De vergadering ging ten slotte accoord met de actie van de plattelandsgemeenten in Zeeland, op iuitiatief der heeren J. M. W. van 't Hoff, wethouder van St. Lanrens en M. J. Verhorst, burgemeester van Wissekerke, inzake de mede betaling in de ko9tea van het nijverheids-, handels- en Hooger onderwijs, doch eene deelname aan eene te Middelburg te houden vergadering werd niet noodig geoordeeld. Hierna werd de zitting gesloten. ST-MAARTENSDIJK. Maaudagvoormiddag kwam de gemeenteraad andermaal bijeen ter herstemming over het ver zoek van de gemeente Stavenisse tot het toe kennen esner bijdrage ten behoeve van de stoom- bootdieust StavenisseZijpe; Afwezig wareu de heeren Koopman en Vroegop. Dö voorzitter zegt dat de zaak voldoende van alle kanten bekeken is en dus tot stemming kan worden overgegaan. Alleen zou hij aanbe velen om aan de voorwaarde van het eventueel te verleenen subsidie de bepaling te verbinden •lat het gegeven zal worden zoolaug ook de provincie bijdraagt. De heer Kloet meeöt dat men gemakkelijker bepalen kau tot verder opzegging toe, indien althans het subsidie zou gegeven worden waarop weinig kans is. De heer Quakkelaar zegt altijd vóór het sub sidie te zijn geweest, maar du in de laatste zitting het havengeld is verhoogd, weliswaar iets minder dan werd voorgesteld, is hij niet meer voor dit subsidie, omdat de concnrrc tie, die de trammaatschappij nu aan de schippers aandoet, dan nog grooter wordt. Aanvankelijk zou van Ysseldijk f 200 hebben moeten betalen en nu is dat wel een beetje gezakt, maar toch zit hij er niet te best voor, zoodat we de con currentie niet zwaarder moeten maken. De voorzitter meent dat men als eisch zou kunnen stellen, dat de trammaatschappij geeu goederen mag vervoeren in het eiland. Verschillende leden zouden niet gaarne dien eisch stellen. L)e voorzitter zou het bejammeren als het bootje wegging, want het is een zeer gemakkelijk middel om ook de Zuid-Hollandsche eilanden te bereiken en ook om naar Zierikzee te gaaD; al is de rechtbank opgeheven, is het een mooie gelegenheid. De heer Hage herinnert er aan dat Zierikzee veel meer belang bij de stoomboot heelt dan deze gemeente, terwijl het slechts f150 subsidie geeft. De vrees dat het bootje zonder het sub sidie van St-Maartensdijk zal vallen of staaD, behoeft niet aanwezig te zijn, waat bet zal toch wel blijven varen. Ea als onze gemeente geen subsidie geeft, zal Stavenisse dat wel aanvullen, daarom vraagt Stavenisse en uiet de maatschappij. In stemming gebracht verklaren zich tegen de heeren Groenewege, Priem, Quakkelaar en Hagevóór de heer Kloet, zoodat de aanvrage is verworpen. Daarop sluit de voorzitter de vergadering, - doch de heer Hage komt nog eens terug op het in de vorige vergadering besprokene in zake de sluiting van d6 gemeente-welputten die voor het schuren zijn gesloten. Nu heeft het zijn aandacht getrokken, dat wel één put open was, waaruit voor het gemeentehuis water werd gehaald. Dat is toch niet billijk, als de gemeente het anderen Diet toestaat en zelf toch doet. De Secretaris zegt dat dit integendeel zeer juist is, want evengoed als iemand voor zijn stoep water om te schuren uit zijn eigen welput haalt, mag ook de gemeente zulks doen. Maar als aaDdeelhoud8ter in de waterleiding en das als belanghebbende daarbij, mag zij dat water niet aan anderen geven. Dat is zeer logisch en begrijpelijk. ST-PHILIPSLAND, II Dec. 1923, voorm. 10 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer L. Nilant, secretaris de heer C. van Beudegom. Om ÏO1/^ onr opent de voorzitter de verga- deriog en deelt mede, dat de heer A. M. van Dijke, wethouder, verhinderd is de vergadering bij te woncD, Verder zijn alle leden aanwezig.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1