IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT -«*snfMKgï rJSSrtr ra r. rs ras [3 No. 2018 Vrijdag 7 December 1923. Veertigste jaargang Firma J. IK. C. POT - Tholen Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,875, franco per post f 1,65 -f" 10 et. diep. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. AdTerteutiënvan 1 tot i regels 75 cents; iedere regel meer 17'/, cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abbonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Abonnementen op en advertentiën voor dit blad worden aangenomen te Stavenisse door J W. H. F. Buijze. te St-Maartensdijk door A. i. de Graaf, te St-Annaland door A. Goedegebuure Az. ir. BUITENLAND, De stroefheid tusschen Frankrijk en Engeland is eonigszins verminderd, dank zij liet gestage werken van België. Kr zal in de bezetting in de Roer een wijziging komen door terugtrekking van een gedeelte der troepen en eene mildere bejegening van de bevol king, die verbannen of veroordeeld was. De Fransche chef der bezetting is van oordeel dat het lijdelijk vei zet feitelyk zal zijn afgeloopen, wanneer het werk in de mijnen en fabrieken kan worden hervat en de overeenkomsten met exploitatie van het spoorwegnet in het Rijnland en het Roer- »ied zullen in toepassing zijn gebracht, heigeen door onderteekening van de desbetreffende verdragen op 10 December kan plaats vinden. De bezettingstroepen die thans een 60.000 man sterk zijn, zullen binnenkort worden verminderd tot 10.000 man, terwijl te Dusseldorf allo openbare gebouwen .zullen worden ontruimd en de Fransche generale staf naar Mainz worden verplaatst. De douane, posterijen en andere openbare diensten zulleD dan weer in Duitsch beheer komen. Men acht het oogeublik gekomen om onderhandelingen over de vergoeding te openen, en een invloedrijk senator stelt in het licht dat Frankrijk van Duitschland slechts terugbetaling vordert van de kosten van het herstel van hei verwoeste gebied, en schadeloosstel ling van de schulden tusschen de geallieerden, waarvan de regeling van een deel hiervan eerst later aan do orde kan komen. BINNENLAND. Over de geuoemde jaren 19181921 is, na aftrek van de winst van 1919, een totaal verlies te boeken van f 713 467.62. Naar aanleiding daarvan komt het rapport tot de conclusie, dat afschaffing van rente eenerzijds, en de reke ning van provisie anderzijds, de oplossing zal moeten brengen, om zonder verlies het bedrijf voort te zetten. Indien tot voortzetting van den dienst met beperkte decentralisatie wordt besloten, met drie girokantoren, dan acht het rapport dezen alleen uilvoerbaar met één centraalkantoor, dat de drie kantoren „repressief' controleert, met alle daaruit voortvloeiende correspondentie tus schen centraalkantoor, giro-kantoren en post kantoren onderling. Besloit de regeering daarentegen den dienst voort te zetten volgeus het systeem van cen tralisatie, dan is zulks ook- mogelijk, wanneer men de boekhonding blijft voeren en de-thans in gebruik gestelde rekeniogcourantkaarleu, vol gens het schema dat vervolgens het rapport wordt omschreven. Dit systeem van administratie (zonder pons en druk machines) is geen uitvinding van de Ned. Bank, maar is in toepassing bij bniten- landsche postgirodieust. Troawens bij het opbouwen vau de rekening- courant, zooals dit thans geschiedt, zijn reeds de grondbeginselen van dit schema toepassing gebracht. Bij de heropening van den dienst zal men dus ook een beter geschoold personeel aan wezig vinden. Deze sluiting heeft tevens gelegen heid gegeven om het prrceei te oefenen in dit nieuwe boekingssysteem voor eeu gecentraliseerden dienst. PROVINCIALE STATEN. er een van G. Polderman te St-Maartens is mislukt en afgestuit op de bezetting van financiën. DE GIRO-DIENST. Men heelt eeu poos laog^niets van den giro warboel gehoord. In Den Haag zijn tallooze ambtenaren bezig te trachten deu knoop, waar- ia de girodienst door deöreorganisatie is geraakt te ontwarren het geen natuurlijk ettelijke honderdduizenden van 't geld, dat „bezuinigd" zou worden, verslindt. Thans is van de directie van de Ned. Bank, die, naar men weet, eeu onderzoek heett inge steld, eeu lijvig rapport verschenen met advies. In dit rapport wordt o.a. meegedeeld dat, warn eer van elke postrekening het saldo op 4 Oct. 1923 (deu dag vau de stopzetting van den dienst) is vastgesteld, aan de rekeninghouders een opgave daarvan zal worden toegezonden met het ver zoek om bericht of zij met dat saldo accoord gaan. Zoo oiet of zij een gespecificeerde opgave willen inzenden van de rekening-courant, zooals die volgens hun berekening moet zijn. Voorts worden ia een afzouderlijk hoofdstuk de voor- en nadeeleo besproken van decentra lisatie zoowel als van centralisatie, waarbij ten slotte geconcludeerd wordt, dat voor eeu land van deu omvang als Nederland het gecentra liseerde systeem te verkiezen ie. Daarmede in strijd is het advies van den directeur vau den postcheque- en girodienst, die reeds op 16 October jl. deu raad beeft ge geven, om reeds vóór de vaststelling van de saldo's per 4 October 1923, onmiddellijk, zon der verder tijdverlies, terug te koeren tot de vroegere decentralisatie met 358 postkantoren met opeuing van nieuwe, blanco rekeningen. la het advies vau de Ned. Bank wordt dit denkbeeld bestreden en wordt op verschillende grondeu betoogd, dat onverwijlde invoering vau een nieuwen gedeceutraliseerdeu dienst niet alleen onmogelijk is, maar ook den staat nog meer kosten zou veroorzakeu. Wat zal ef nu, als eenmaal het kluwen ont ward is, gebeuren P De Ned. Bank geeft geen bepaald advies, maar geeft drie wegen aan die kunnen worden ingeslagen. Wanueer de juiste saldo's op 4 Oct. 1923 ziju vastgesteld, kan de regeering komen tot eeu der volgende drie besluiten 1 liquidatie2 voortzetting van deu dienst met beperkte decentralisatie3 voort zetting van den dienst, gecentraliseerd. Ten opzichte van het eerste pnot behoeft niet veel meer te worden gesproken liquidatie kan na vaststelling vau het saldo van elke post rekening, geleidelijk plaats vioden. Bij een eveulueele voortzetting van een ge- gedeeltelijk gedecentraliseerden dienst denkt zich de Ned, Bank drie giro-kantoren. "Vóór dat echter tot voortzetting wordt besloten, dient er een beslissing te komen over de rentevergoeding. Meegedeeld wordt, dat sedert de instelling van den dienst in 1918 een groot verlies is geleden Alleen in 1919 is een winst gemaakt van rnim f190.000 maar iu 1918, 1920, en 1921 zijn groote verliezen geleden, vooral ia 1921 (ove 1922 zyn de cijfers nog niet gepubliceerd). dijk om uitbetaling van het hem over 1920 voor zijn autobus-dienst TholenStavenisse verleend subsidie over het jaar 1921 toen deze dienst nog door hem werd geëxploi teerd. Om inderdaad formeele redenen daar het verzoek aan de leden der Staten en niet aan de Staten was gericht, werd het ter zijde gelegd. De verschillende voorstellen, waaronder ook dat betrekkelijk de steun aan de over brugging van de Eendracht, alsmede een nieuw voorstel ten aanzien van den lokaal spoorweg Tholen en West-Noordbrabant, werden naar de afdeelingen verwezen. Wordt eenerzijds tot het geven van gelden voor brugbouw besloten, dan stellen Ged. Staten voor om voor den spoorweg een voorschot te geven van f 1.209.000, doch dan moet ook vóór 1 Januari 1925 het bewijs zijn geleverd, dat de bijdragen van anderen voor ten minste 4.009.000 verzekerd zijn. GEMEENTERAAD. ST-MAARTENSDIJK, 4 Dec., nam. 2.30 uur. Voorzitter de heer J. Polderman. Tegenwoordig 6 leden en de Secretaris. Afwezig 4© heer Anth. Vroegop. Na lezing en onveranderde goedkeuring der notulen, komt aan de orde I. Ingekomen stukken, als a. missive van Ged. Staten tot goedkeuring der gewijzigde begrooting 1923 en tot instelling van eene Commissie van advies inzake de nieuwe voorschriften en het nienwe model der getnesnte- begrooting, bij gebruikmaking waarvan l cent per advies wordt berekend. b. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij aanwezig moest zijn en bleek f 18.309.28. De heer Koopman vraagt of dit bedrag in contanten aauwezig was. De voorzitter zegt, dat er f 6756.34 aan con tanten waren, rnim f4700 aan geldswaardige stokken en rnim f 6800 te goed op de giro. c. brief van Ged. Staten dat het besluit tot herstelliog van de brug over de Oostvest ge- zamelijk met het waterschap, ook bedoelt de overname in eigendom van die brng door de gemeente, waartoe dit besluit deze aanvulling behoeft. De voorzitter zegt, dat, naardien dit geheel en al strookt met 's raads bedoeling dit in bet besluit als belichaamd is te beschouwen. d. brief van Ged. Staten tot toekenning van bet verlof door de Kroon aan den Secretaris om tot 1 September 1924 buiten do gemeente te wonen, met bepaling der dagen en uren waarop hij voor de ingezetenen te spreken zal zijn. e. Idem als voren tot goedkeuring van de jaarwedde van den keuriogsveearts in den kring St-Maartensdijk. f. verzoek van J. van den Hoek om bij voorkomende gelegenheid ook in aanmerking te mogen komen bij d* toewijzing vau land onder de landarbeiders. g. idem van de gebroeders Boogaard om, tengevolge van hunne vestiging als schilder in deze gemeente iu de zaak van M. J. Laugejan, bij beurte belast te mogen worden met het ge meentewerk, waartoe als van zelf spiekend wordt besloten door hnuue plaatsing aan het eind van den rooster. b. Verzoek van de zangvereeuigiug „Voor uitgang zij ons streveu" om vergunning tot ge bruikmaking van het lokaal der bewaarschool voor eeue op nader te bepalen datum te geven uitvoering. De voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, maar dan moet ook de orde en netheid worden bewaard en het lokaal niet tot diep in den morgen open staan. De heer Koopman zegt dat dit een zaak is buiten den Raad om ten vorigen jare ia dit overgedragen aao Burg. en Weth. De heer Qaakkelaar bevestigt dit. De voorzitter merkt op, dat het niettemin bij den raad behoort. De heer Koojtfoan blijft bij zijne meeniog. Overigeus is hij tegen het toestaan, maar Burg. en Weth. moeteQ het zelf weten. Toch hoopt bij dat, als het wordt toegestaan, dit voor iedereen gelden zal en niet voor bepaalde personen of groepen, zooais is ondervonpen. De beer Qnakkelaarmaar niet voor domino's, daar zijn de kerken voor. Het verzoek in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Priem en Koopman. i. Op een verzoek van M. Zeedijk tot aan koop vau tukele nauwe buizen der waterleiding, eigendom der gemeente, kunnen Burg. en Weth. niet gunstig adviseereu. Belanghebbende kan te Scberpeuisse zelve eetiige afgekeurde buizen koopen, terwijl de gemeeute op de kleiue kade er nog veel noodig heeft. De heer Quukkelaar ziet niet in waarom er voor den kostprijs van 6 cent per K.G. niet van verkocht kan worden. De heer Hage geeft in overweging dat Burg. en Weth. eens nagaan hoeveel boizen er noodig zijn en dan, indien mogelijk, er van verkoopen. De voorzitter vindt het uitstekend om deze zaak naar Burg eu Weth. te verwijzen. j. De voorzitter doet mededceling van een ontvangen schrijveu inzake de vordering vau het Centraal Bureau van levensmiddelendistri- butie dat ten gevolge van eene vergissing o. met de soortgelijke plaatsnaam in Utrecht de nota ad f941.18 niet op rekening van deze ge meente komt. De voorzitter acht zich gelukkig dat deze zaak tot zulk eeu goed einde is gebracht en meent stellig te bandelen in deu geest van den raad door ook aan deD Commissaris der Konin gin, die de gemeente zeer ter wille is geweest, dank te brengen voor zijne medewerking. De heer Qaakkelaar meent ook die dank te moeten overbrengen op nu wijlen den heer W. M. Rijnberg door wiens accurate boekhou ding hot mogelijk was het goed recht der ge meente aan te toonen. De heer Koopmau zegt dat namens hem aan niemand, noch aan den burgemeester, noch aan Quakkelaar, den Commissaris ot Rijnberg na diens dood, eenig woord van dank moet worden gebracht. Men bad aan de gemeente niets ge leverd en das ook niets te vorderen en daarmee uit. k. Van de nieuw geformeerde oudercommissie is een verzoek ingekomen om voor deu cursus van het vervolgonderwijs die nu niet meer door de gemeente wordt gegeven, zelve te organisetren in overleg met het onderwijzend persoueel, dat zich tot het gtven der lessen bereid verklaarde tegen f 1.50 per lesuur gedurende 132 uren, van-gemeeutewege een verwarmd en verlicht lokaal en een lijlrage van f 225 te geven. De heer Hage ia öiet aanwezig geweest toen het punt van het vervolgonderwijs is behandeld. En nu dat niet meer door de gemeento geschiedt juicht hij het toe, dat het door de oudercommissie wordt ter hand genomeD, evenwel voelt hij er veel voor, dit op eenigszins andere wijze te regelen eu ook de ouders der leerlingen, die kunnen betalen, er iets in te laten meebetalen. De voorzitter zou zich daarmee zeer goed kunnen vereenigen, in Stavenisse waar ook zoo'n cursus gegeven wordt, gaat alles van de ouders, en hier zou alles len laste komen van de ge meente. De heer Koopman wil de helft door de ouders gezamenlijk doen betalen. De heer Kloet ziet in het handwerk- onderwijs op zulk een cursas niet zoo'n groote noodzakelijkheid. In stemming gebracht wordt het verzoek van de hand gewezen met 4 tegen 2 stemmen de heeren Hage en Qaakkelaar zijn voor inwilliging, terwijl met huDne stemmen tegen het voorstel- Koopmau om de helft der kosten te doen ver halen op de ouders wordt aangenomen. 1. Verzoek van het gemeentebestuur van Stavenisse tot het verleenen van een subsidie aan het trambootje Stavenisse naar Zijpe. Van Ged. Staten is te dier zake een schrijven inge komen ten einde bedoeld vörzoek in gunstige overweging te willen nemen. De heer Koopman verklaart bij voorbaat tegen dit verzoek te zijn. Maar toch wil hij wijzen op het eigenaardige, dat nooit zoo'n verzoek van de tram maatschappij uitgaat maar altijd van Burg. en Weth. van Stavenisse en nu zelfs van Ged. Staten. Hoe komt dat toch. Als over de autobus iets aan de gemeenten te vragen is, dan doet Krijger dat toch. De voorzitter zegt dat er aan dat trambootje zooveel wordt toegelegd, dat de maatschappij er weinig om geven zal of er subsidie wordt gegeven of niet, doch dat ten gerieve van het publiek dit bootje wel dienstig is en dat daarom Stavenisse en nu ook Ged. Statea zich er voor interesseereo. Het is wel waar dat de rechtbank te Zierikzee weg is, maar toch is zulk een com municatiemiddel met Schouwen eu Duiveland zeer gemakkelijk. De heer Hage herinnert er aan, dal dit subsidie van de begrooting is geschrapt met op één na algemeene stemmen, en dat destijds de bijdrage is gehandhaafd voor ééu jaar nadat de burge meester van Stavenisse bij de raadsleden het behoud heeft bepleit waaraau toen is toegegeven. En nadat nu een maand geleden het subsidie is afgevoerd, zou eene herstelling een zonderling figuur maken. Buitendien is dat subsidie niet gerechtvaardigd voor het weinige belang dat onze gemeente er bij heeft. Waarom vraagt uien het ook niet aan Scherpenisse. En hoe is 't te verklaren dat Zierikzee slechts f 150 sub sidie geeft en van ons f 250 wordt gevraagd. De heer Kloet blijft bij zijne mee iug per- sisteeren dat St-Maartensdijk aan deze dienst subsidie kan verleenen. In omvraag gebracht verklaren zich er voor de heeren Quakkelaar, Groeuewege en Kloet en de overigen tegen, zoodat het verzoek in eene volgende vergadering opnieuw iu stemming zal komeD. I. Op het verzoek van de slagers der ge meenten behoorende tot den keuringskring-dienst Si-Maartensdijk tot verlagiug der keurlooneu, stellen Burg. en Weth. voor, dit aan te houden totdat het resultaat vau het bedrijf zal zijn te overzien. Nu kan men nog niet met juistheid zeggen dat er een batig saldo zal zijn. Eu als binnen vijf jaren de vleeschkeuriugs- wet in volle toepassing zal komen, dan behoort er een gebouw voor noodslachting, waartoe de eventueele overschotten als een fonds kunnen worden aangewend. Burg. en Weth. hebben zich tot de andere gemeeuten van den kriDg gewend om hunne zienswijzen te vernemen, en alleu hebben zich daarmede vrreenigd voor wat betreft het aan nemen eener afwachtende houding. Alleen van Poortvliet is nog geen bericht ingekomen. Behalve de heer Koopman is de vergadering er unaniem voor, om het verzoek ter zijde te leggen en er te gelegenertijd op terug te komen. II. Lezing wordt gegeven van de ontwerpen der gewijzigde verordeningen op de heffing eo invordering van haven- eu kadegelden. Iu hoofdzaak loopt de wijziging over de ver hooging vau de verschillende artikelen en land bouwproducten waarvan het tariet voorgesteld wordt te verhoogeD, o. a. beetwortelen van 10 tot 12 ceut per 1000 K.G. Hiertoe wordt besloten met 5 tegen 1 stem, die van den heer Hage. De overige kleine ver boogingen vinden geene bestrijding, terwijl voor tal vao winkelgoederen geen kadegeld zal ver schuldigd zijn. Bij aanvoer v.n lan '.bouwpro ducten zal de verbouwer voor het kadegeld aansprakelijk zijn. Het abonnement voor het haveugeld wordt voorgesteld te zullen bedragen voor gewone schepen 10 maal het tarief van ééne reis a 10 cent per ton eu 20 maal het zelfde bedrag voor motorschepen. Te dezer zake is door de beurtschippers A. J. van Ysseldijk en P. C. Vermeulen een verzoek ingediend om dit tarief niet te verhoogen, wijl het in andere havengemeenten nu reeds minder is. De heer Hage vindt het billijk een ander tarief dan het nu voorgestelde te bepalen, ook in verband met het door adressanten aange voerde motief. Na eenige besprekingen wordt dit abonnement bepaald op 7I/J maal ééne reis voor gewone eu 15 maal voor motorschepende heeren Hage en Quakkelaar stemmen tegen. Iu zijn geheel iu stemmiug gebracht verklaren beide leien zich tegen de gewijzigde verorde ningen. De heer Koopman komt nog eens Drug op de reiniging van de haven. Al® du bietencam pagne is afgeloopen dan wordt de haven schoon gemaakt vanwege de gemeente en als er vlas

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1