IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT 1 uw, No. 2016 Vrijdag 23 November 1923. Veertigste jaargang iJüSüj» Firma i. M. C. POT - Tholen DE BRUG. 10 Van Dixhoorn, 30943 Kremerstraat, Bergen op Zoom GEMEENTERAAD. Dit blad venchijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,876, franco per post 11,65 10 et. disp. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 171/, cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abbonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Abonnementen op en advertentiën voor dit blad worden aangenomen te Stavenisse door J W. H. F. Buijze. te St-Maartensdijk door A. i. de Graaf en Joh. van Nieuwenhuijze. te St-Annaland door A. Goedegebuure Az. Jr. PUBLICATIËN. De Burgemeester van Tbolen verzoekt de inge zetenen op a.s. Dinsdag 27 November bij gelegenheid an de officieele opening der Waterleiding door Z.Ex. den Commissaris der Koningin, de vlaggen uit te steken. 6 Het verzoek dat bet Gemeentebestuur van Tbolen tot die vau de zuster-gemeenten op het eiland zal richteu tot het verleeoen van finan- ciëclen steun ter schadeloosstelling voor de derving van inkomsten van bet veerrecht als te zijner tijd de brug over de Eendracht tot stand zal komen, zal ongetwijfeld in menige raadszitting tot eeue breede beraadslagiog aauleiding geven. Zeer begrijpelijk omdat het een niet onbe langrijk offer is dat zal gevraagd worden. Toch staat tegenover dat offer de oplossiug van een reeds jarenlang zoo nijpende kwestie, dat bet de opheffing daarvan wel dubbel en dwars zal vergoeden, terwijl de geldeu wel aau andere zaken zouden kunnen ziju besteed, die minder urgent en zeker lang niet zoo doel treffend zijn. Heeft men zich wel eens een deukbeeld ge vormd omtrent bet verkeer over bet veer Lettende op de bruto-ontvangsten vertegen woordigt dit een overzetting van een 300 000 per jaar. Onder die inkomsten zijn ook begrepen die van auto's, wagens, karren en andere voertuigen, waarvan we de opbrengst kunnen rekeneu als die van een 50.000 passanten, zoodat er dan een 250.000 'sjaars het veer over en weergaan, waaronder het eiland Tholen gevoegelijk is te schatten met een contingent van een 160 000. Nu bedraagt de bevolking van ons eiland een 16.000 tal zielen of een tiende gedeelte van dat der passanten onzer gezamelijke ge meenten. Naar proportie zonden die 16000 inwoners de zeven duizend gulden die de gemeentekas netto van het veer boort, dienen op te breDgen hetgeen per hoofd 45 cents bedragen zou. Iedere gemeente zou dus in die algemeene bijdrage zijn aandeel hebben van 45 ceDt maal het aantal zijner inwoners. Dat zou een bij uitstek billijke berekening zijn, en geenzins onoverkomelijk. Het wil ons toeschijnen dat bij grondige overweging zulk een gemeenschappelijke steun als geen andere nitweg mogelijk is, alleszins ver dedigbaar en steeds hoogst waardevol besteed is. DE WATERLEIDING. Na jarenlange voorbereiding, waarin teleur stelling op teleurstelling volgde en waarbij naast buitendien ontelbaar vele bezwaren ook on noemelijk vele gevallen van vooroordeel moesten worden overwonnen staan we thans aan den vooravond vau de opening vau het bedrijf der waterleiding. We draaien het kraantje open en het zuivere water gatst naar beneden ten gerieve en nutte ▼an menscb en dier. De eenvoud ervan is zoo groot dat men zich onmogelijk kan indenkeo hoevele maatregelen van voorbereiding Doodig ziju geweest alvorens het eiland Tholen zoover was, dat het zijn waterleiding bad. Behalve dat de waterleiding zuiver drink water geeft, heeft het dit voor op regenwater hetwelk vaak meer verontreinigd is dan men weet, dat het gezonder is en dus ook hjgiëüisch een groot belang medehrengt. In de meeste gevallen is men te platlelaude zoo gebecbt aan bet water uit den regenbak dat men de soms eigenaardige smaakjes door den sleur niet meer oaderscheidt, dat men er bet belang van een waterleiding of liever gezegd het water uit eene buizenleiding, niet beseft, en er de reinheid en het onderhoud van het liohaam van onderschat. De waterleiding is eene zaak die voor zich zelf en door zich zelf baan moet breken, maar die ook dit ook stellig doen zal, lettende op wat elders daarvan als voorbeeld strekt. Nu stribbelt men wat tegen, eene eigenschap die uien reeds eerder ook elders ontwaarde, maar nadat dit water is ingeburgerd, denkt men niet aan terugkeer van een vervlogen tijdperk, en de meest verstokte conservatief hanteerde het kraantje alsof het nimmer anders geweest was en alsof het alleenlijk zoo behoorde. Men moet daarom respect hebben voor die stille werkers die onverdroten in weerwil van groote moeilijkheden, stelselmatige tegenwerking hunne krachtige schouderen onder dit groote en grootsche werk hebben gezet, waarvan zij thans hunne verwachtingen in vervullipg zien gaan. Van onze bescheiden plaats brengen we hen een eere-salnut voor bet ongedachte succes om op het eiland Tholen eene waterleiding tot staud te brengen. Het schier onmogelijke blijkt toch Dog wel mogelijk te zijn. Aangezien de opening een inderdaad officiëele plechtigheid zal zijn, die door den Com missaris der Koniugiu zal geschieden, ligt het in de lijn der Tholenaren als blijk van instemming met het hooge bezoek en als uiting vau hulde aan de stille werkers der waterleiding, de vlag te ontplooien waartoe we gaarne eeoe algemeene opwekking doen. Het fanfaregezelschap „Concordia" zal zelfs zijne gewaardeerde medewerking verleeoen en de gasten van het Hotel-Hoek door de Brug straat, Botermarkt, Hoogstraat en Stoofstraat naar de Markt begeleiden en aldaar eeoe uit voer ng geven. BUITENLAND. De uitslag van de verkieziogen die tengevolge van de ontbinding van bet Lagerhuis in Engeland zullen worden gehouden, worden roet zekere spao- ning tegemoet gezien. In hoofdzaak hierom of de huidige regeering met Baldwin aau bet hoofd voldoende steun bij de natie zal hebben om aan het roer te kunnen blijven. Bij dat belang is ook Frankrijk betrokken voor wat betreft de nieuwe periode die is ingeluid door de terug keer, vau den ex-kroonprins. De in deze te doeue stappen moeten de goedkueriog bebbeu van alle geallieerde regeeriDgen en nu is het jnist Enge land dat niet homogeen denkt met de^overigeo, zoodat tengevolge daarvan geene nieuwe sancties kunnen genomen worden. Het zal te bezien staan of Eraukrijk noch tans dieu uitslag zal afwachten, want nu reeds verluidt dat Poincaré dan maar zonder Engeland zijns weegs zal gaaD, Hij heeft inderdaad een politiek kunnen voeren onder zoo gunstige om standigheden van onafhankelijkheid, dat men in hem de groote figuur zag, die Eraukrijk de vruchten van de overwinning kon breugrn. In de onderscheidene zittingen van bet parlemeut ontving bij de meest ondubbelzinnige blijken van vertrouwen. Maar met krachtvolle redevoeringen alleen komt men er niet, zelfs een staatkunde die uitloopt op eeoe totale vernietiging van een volk, waarmede eene depressie op algemeen ge bied gepaard moet gaan, wreekt zicb op den duur. Eu uu komt er eeue keuleriug in Poincaré's eigen land. Nadat immer de koopkracht van den franc aanzienlijk grooter is geweest in bet binncn- dan in het buitenland, hebben de arbeiders iu sterke mate van deze omstandigheid kunnen profiteereu. Maar doordat de wederlandscbe ruil waarde van het Fransche betaalmiddel niet is kunnen onttrokken worden aan het voortglijdend tempo der waardevermindering, zijn de kosten vaD het levensonderhoud naar boven gegaan. Als uitvloeisel daarvan is den mijnwerkers eene loonsverbooging toegestaan van drie francs per dag, zonder dat eene staking daartoe bet middel moest zijn. Maar het is te voorzien dat dit het sein zal worden tot eene loonsbeweging ook in andere takken van bedrijf. Is in den grooten maatschappelijke!! keten een schakel losgemaakt, dan is het verband verbroken en kuooen excessen met uitblijven. Nu reeds werpen deze gebeurtenissen hunne schaduwen vooruit. Immers, de steenkoolprijzen zullen moeten stijgen, maar daarmede gaan ooodwendig ge paard de rijzingen van de voortbrengselen in de nijverheid, die opüieuw loonsverhoogiogeo moeten tengevolge hebben. De iodustrie gevoelt reeds nu de weerslag van dien op handen zijuden crisis die zich nit in het opmerkelijk geringer aantal orders, waarvan het buitenland de zijne tot een minimum heeft ingekrompen. Het behoeft geeo verwondering te baren dat Frankrijk de meest krachtige pogingen aanwendt om, als tegenhanger van de koersvermindering van den frauc, allee op haren en snaren zet om de bezetting van het Roergebied zoo vruchtdra gend mogelijk te maken. Daarom ia het van zoo groot belang dat de iudnstriëelen uit het Roergebied met de Fransche bezetting tot overeenstemming zullen komen. En ofschoon de eiscben die de Franscheu stellen, zeer zwaar zijn en deswege zelfa de onderhandelin gen zijn afgebroken, hoewel dit eene heropening niet uitsluit, zou deze overeenkomst ook voor Duitschland niet van belang ontbloot zijn, omdat de groote werkeloosheid zich althans daar door niet verder zou uitbreiden. BINNENLAND. Nadat het kabinet-Ruys de Bef renbroeck sinds 27 October demissioiiDair is, heeft de Koningin aaü mr. D. A. P. N. Kooien, president van de Tweede Kamer, opdracht gegeven tot vorming vau een nieuw ministerie. Mr. Kooien heeft de opdracht in overweging genomen, hoewel dit nog volstrekt niet zeggen wil dat hij in zijn pogen slagen zal. Averechtsche bezuiniging. Een onzer pantserschepen was aftands en moest de tol der vergankelijkheid betalen door terecht te komen in hel ,,oud-roest"-buis, o( erger nog ze werd, na in sloopershanden te zijn gevallen geheel afgemaakt. Ouder de enorme hoeveelheid materiaal bevondeo zich machtige kanouuen, welke gelukkig nimmer dood en verderf hebben gezaaid. Maar naast die zware kalibers was ouk een respectabel aantal kleine kanonneu. Nu wilde het toeval dat de landmacht er lucht vau kreeg en vreeselijk verlegen was om dat kleine speel goed. Dies werd een bad gewaagd. Waarom ook niet. Het departement van Oorlog wendde zich tot het ministerie van marine met verzoek eenige exemplaren te mogen overnemen. Dit verzoek viel nu üiet direct in goede aarde op hel Lange Voorhout. Het antwoord was nog al kort. Er werd een vergoeding gevraagd voor eventueele overname. Aan Oorlog was men ook niet mis, Daar werd de prijscourant vau nieuw materiaal geraadpleegd eu kwam men lot de conclusie dat het oude materiaal toebehaoreude aan den Staat der Ne derlanden, duurder was dan nieuw materiaal, betrokken vao eeu buiteolandsche firma. Van twee kwaden, het beste kiezen. Eu zoo zien we dan den minister van Oorlog opdracht geven aar. de directie der Artillerie-inrichtingen, kanonnen iu het buitenland aan te koopen. om dat onze Marine te duur was. Provinciale Staten. In de op 4 December a.s. te openen nsjrars- zitting komen o. m. voorstellen in behandeling in zake de uitoefening vao den stoombootdienst StavenisseZijpe en nopens den stand der werk zaamheden betreffende de electrioileits-voorziening io Zeeland. Tevens wordt, ter voldoening aan een verzoek van commissarissen van de Ambachtsheerlijkheid vau Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe om aan het tarief voor het veer van Oud- en Nieuw-Vossemeer nog toe te voegen dat dit voor een gewoon rijwiel met inbegrip voor dat van den berijder 10 cent, voor een motorrijwiel op twee wielen 15 cent en voor eeD motorrij wiel of -voertuig met 3 ol 4 wielen 30 cent zal bedragen. Verder zullen iu behandeling komen voor stellen tot vaststelling van algemeene regelen voor het snbsidieeren vao aotobusdiensten tot beschikkiog op de aanvraag van een zestal autobnsdiensten en twee wagendienslen. Gevraagd wurdt om toestemmiug voor eeu voorstel van wet aan de regeering tot het h'.ffeu van buitengewone opcenten voor verbetering van wegen alsmede tut bet verleenen van een rente loos voorschot aao de gemeente Tholen voor deö bouw van een brug over de Eendracht. POORTVLIET. Dinsdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Na de opening wijdde de Voorzitter eenige woorden van weemoed aan de nage dachtenis "van het kortelings overleden raadslid Ghr. P. van der Slikke, sedert 4 Sept. 1.1. ook wethouder dezer gemeente. Reeds zijn aan de geopende groeve, waarin het reiskleed van den afgestorvene door ons is opgeborgen met enkele woorden de gevoelens van zeker wel het gansche col lege geschetst. Er was voor ons reden om waardeerend te staan tegenover den per soon en het werk van Vau der Slikke. Eigenlijk begrijpen wij niet recht, waarom deze man, 45 jaren oud, in de kracht van zijn leven moest weggaan van ons. Doch wetende, dat Gods wegen hooger zijn dan de onze, Zijne gedachten anders dan de onze, worden wij gelaten en berusten wij. Deze woorden werden staande aangehoord. Aan de weduwe zal namens den raad een brief van rouwbeklag worden gezonden. De notulen worden gelezen en geven den heer Garels aanleiding te zeggen dat daarin zijne bedoeling niet juist is weer gegeven. Hij heeft gezegd wanneer er een lantaarn geplaatst is op den weg naar Piet Scherpenisse, dan kan er ook een staan op den weg naar St-Annaland. De Voorzitter merkt op dat de notulen geen bedoelingen mogen weergeven, slechts het zakelijk verhandelde en betwist dat de heer Carels zich zou hebben uitgelaten als hij thans verklaart. Wil de heer Carels zijn bedoelingen nader kenbaar maken hierom trent, dan is daartoe nu gelegenheid. De heer Carels wil overeenkomstig het zooeven gesprokene de notulen wijzigen. De voorzitter kan dat, tenzij de raad anders besluit, niet toelaten. Nu kan wel worden aangeteekend, dat de heer Carels in de vorige vergadering bedoelde te zeggen hetgeen hij thans als zijn bedoeling ken baar maakt. Doch het woord Piet gevolgd op den eigen naam Scherpenisse is in de vorige vergadering niet gebruikt. Voorts beweert de heer Carels dat hij niet de huur van de woning van den Secretaris met f 100,— wilde verhoogen, doch tot f300. De Voorzitter zegt dat dit hetzelfde is aangezien de post huren van huizen enz. geraamd is op f245,f 100,f200,voor huur van hel gemeentehuis. Wanneer de heer Garels zich niet op de hoogte slelde van de specificatie van deze post dan ligt dat niet aan anderen. De heer Garels blijft bij zijn meening. De Voorzitter zegt dat de heer Carels letterlijk zeide dat de huur van het Ge meentehuis tot f300,diende te worden verhoogd. Aangezien de heer Carels geen voorstellen ter zake doet en de Voorzitter opmerkt dat deze opmerkingen worden aangeteekend stelt de Voorzitter voor, de notulen te arresteeren en over te gaan tot de orde van den dag. Als nu verzoekt de heer Carels te mogen vernemen, de uitslag van het onderzoek door B. en W. ingesteld naar de publicatie van de ter visieligging van de begrooting 1924. De Voorzitter zegt dat 13. en W. de vraag van den heer Carels niet goed begrepen hebben. De heer Carels zegt zich duidelijk te hebben uitgedrukt, waarop de Voorzitter vraagt, nadat nog de heer Carels beweerde eiken dag te zijn gegaan langs het Ge meentehuis om te zien of de publicatie geschied was, wanneer is U daarmede begonnen? De heer Carels: 4 Sept. 11. De Voorzitter zegt: dan was U ruim 14 dagen te laat. In de stukken hier voor mij is te zien dat deze 18 Aug. onder volgn. 319 geschied is. De heer Carels zegt dat de begrooting 14 dagen voor de behandeling ter visie moet liggen op de Secretarie volgens de wet. De Voorzitter zegt dat wanneer men blijkbaar de wet niet goed leest of lezen kan Burgemeester en Weth. daarvoor niet aansprakelijk zijn te stellen. In de wet blijkt niets van eene bepaling als de heer Carels bedoelt. De heer Carels valt den Voorzitter voort durend in de rede, waarop deze hem ver zoekt zich te willen gedragen overeen komstig het Reglement van orde. leder kan zoo lang en vrij spreken als hij ver langt; is de Voorzitter eenmaal aan het woord, dan wensebt hij rustig uit te spreken in 't belang der goede orde. Mededeeling geschiedt van beslissingen van Ged. Staten op enkele raadsbesluiten en van de afkeuring op het besluit tot op heffingvan het Weezen-Armbestuur. Twee maal zal aan den Raad nog een voor waarde worden gesteld nl.in het Reglement van het met ingang 1 Jan. 1924 op te richten Burgerl. Armbestuur nog uitdruk kelijker dan thans reeds is voorgesteld de verzorging ven Weezen te verzekeren. De Voorzitter zegt dat B. en W. te zijner tijd met de noodige financieele voorstellen zullen komen en stelt overigens voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Besloten wordt het adres M. L. Quist e. a. als zijnde ongezegeld ter zijde te leggen en voor de huizenrij naar het Slik- kot een voetpad aan te leggen, waardoor zeer zal tegemoet gekomen worden aan de verlangens van de bewoners der huizen in die buurt. Om de kosten zal de straat verlichting niet worden uitgebreid. Tot hoofd der O. L. School wordt be noemd de heer J. J. de Maagd te Nes (Fr.) met 5 st. en 1 van onwaarde. Nadat vooraf besloten was artt. 2 en 3 der onderwijs verordening thans buiten werking (alen. voor zooveel aangaat onderwijs vakken s en t. De onvermoeide ten dezen door B. en W. in he

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1