de achterliggende gemeenten tot ntand brengt. Er ie eteede om cene overbrugging gevraagd, welnu dat men dan tooue bet ook te willen door daaraan mede te werken, door een te storleu bijdrage. De heer Goosseu is aicb niet bewust bet woord ffdam" te hebben gebruikt in ecu aio die verkeerd zou kunneu warden opgevat en vraagt excuus indien bij dien indruk mocht hebben gewekt. Hij wil ook nog uiededeelen, dat, toen door Gcd. Staten werd gevraagd of het besluit van den raad vau Tholeu een eisch of een weneck inhield, daarop is geantwoord dat het een wensch was. Bij de gehouden stemming over het voorstel van Burg. en Wetli. om dezen Xtiscli in de voor waarden te laten vailen en thans fiuaucieele medewerkiug te vragen bij de overige gemeenten, werd dit met algetueene stemmen aangenomen. Indien de gemeenten zicb uiet willen ver binden voor de gewenschte bijdrage, de gemeente Tholen ten allen tijde aan Ged. Staten kan verzoeken om bet oorspronkelijk denkbeeld dezer gemeento opnieuw in overweging te nemen. Na eene klacht vau den hetr Klotope over het rijden over de Molenvlietsche straat en hel stuk maken van de daar langs slaande"boompjes, waaraaD Burg. eu Wetk. hunne aandacht zullen schenken, wordt de vergadering gesloten. THOLEN, 16 November 1923. Het Bestuur vau het departement Tholeu der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft ungelwijfeld velen aan zich verplicht door dc attractie die het Vrijdag aanbood met het op treden van den lieer Emiel Hullebrotck, den niet oubekendeu V'aaiLgchen zanger. Er zijn heel wat liedekens ten gekoore ge bracht en nu is het ons niet te dueu om eeue heoordeeliog te geven van den zang al was die onberispelijk want dat is ook feitelijk niet de hoofdstrekking van de samenkomst ge weest, althans men kreeg deu indruk vau een gemoedelijk bijeenkomen dal er op berekend was om de betrekkingen tussclien de wedet- zijdsche grensbewouers wat hartelijker te stemmen, ropr zoover die otidtr de diplomatieke beslom meringen heelt geleden. De taal van Vlaandereuland is als die van Holland. Een goede nabuorschap kan niet anders dan in het belang van beide kleine lauden zijn. In België gaat een zware strijd om de taal, de moedertaal van Vlaanderen. Benige jaren vóór den oorlog, waarvan België in bet bijzonder het slachtoffer is geworden, ging ze in betee- kenis zoodanig achteruit dat men op de straat geen liedjes meer hoorde dan vau uederdalenden en schunnigen aard. Om dat te keeren kwamen te Gent eenige der vooraanstaande maunen in de Vlasmsche beweging bijeen die wilden trachten verbetering aan te brengen door het lied. Aan geboden werd dat ieder die hierin belang stelde vrij die oeleningeu kon komen bijwonen. Bedroevend was de eerste samenkomstuiet meer dan vijftien me sehen. De tweede maal was het gestegen tot twee honderd en hel groeide zoo aan dal de zaal te klein werd en naar andere maatregelen morst worden omgezien. Maar hst doel was bereikt. Men kreeg de Vlaamsche liederen te hooren, waardoor het nationaal hewustziju terugkeerde, gelijk dat ook ligt opgesloteu iu de klokken spellen van de lage landen. Niet alleen bij feestelijke gelegenheden van stad en land ot vau het vorstelijke huis drop pelen de klanken van blijdschap naar beneden, maar steeds doen zij vroolijk hunne wijsjes hooren. Ook hier heelt meo een mooit-n beiaard, maar het lijkt eeo koffiemolen, omdat ze niet is onder houden. De verroeste ijzers eischen een behoorlijk onderzoek van een ter zake kundig man en bij maakt zich sterk dat te dezer plaatse liet luttele bedrag van een p»ar duizend gulden gemakkelijk genoeg door gefortuneerde burgers bijeengebracht kan worden om dit heerlijke spel totziju volle recht te doen komen en tot zijn ware beteekenis terug te brengen. De voorgedragen liederen die een geest ademden van het echte Vlaamsche volksleven en als zoodanig waardevol tot uiting kwamen, oogstten telkenuialrt ren uitbundige instemming. De voorzitter, de heer L. K. van Dijk was inderdaad de tolk vau allen toen hij den heer Hullebroeck hartelijk dank zeide voor den ge- notvolleii, maar ook den leerzainen avond aan het Nat verschaft. De kracht die uitgaat van het gezongen lied en waarvan de lieer Hullebroeck treffende mede- deeliugen had gedaan, deed de vraag naar voren komen of het nu hier toch niet mogelijk zou zijn om een fhuke zangvereeniging in het leven te roepen en te houden. Er wordt zooveel gedaan aan sport, met name aan voetbal, dat de edele zang kunst toch zeker wel eeu plaats in ons volks leven mag innemen. Ook hierop rengeerde de vergadering met een krachtig applausmaar een applaudissement zegt zoo weinig als hot niet leidt tot een daad werkelijke uiting. Gaarne wrkken we lauga dezen weg op om zoo mogelijk tot zulk eene vereenigiiig te komen. Met het zingen vsu „De Vlaamsche Leeuw# en het „Wilhelmus# werd deze mooie avond besloten. Onbestelbare brieven eu briefkaarten, ran welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland. (Briefkaarten.) Rijnberg B. St-Maartenrdijk, Polderman C. id. 2500 K.M. door Nederland te voet. Woensdag j.1. werd onze gemeente bezocht door den Rotterdamscheu globe-trotter Lambertus Thijs, die, alvorens aan zijn reis om de wereld le beginnen, eerst geheel Nederland over een traject van pl.m. 2500 K.M, zig-zag-uewijze te voet zal doorkruisen. 16 April is deze kraoige jongeman van Rotterdam vertrokken en heeft siudsdien alle provinciën vau ons laiid bezocht en daarbij 2190 K.M. afgelegd. Ook de Wad deneilanden werden met een bezoek vereerd, alsmede Marken, Urk en Vfieringen. Op laatst genoemd eiland schonk de x-kroonprins hem een portret met facsimi Hij loopt op flink en stevig echofi-e! hem grati» verstrekt door de firma Bata te Rotterdam met het doel daarvan de deg lijkheid te beproe ven. Later zullen deze schoei,en dan in een der 13 filialen ten toon worden gesteld met vermel ding hoeveel K.M. er op zijn afgelegd. Het hoofddoel is echter om later een hoek te kunnen schrijven over de opgedane ervaringen tijdeus en gedurende de reis en nu reeds ver schijnt er een wekelijksch verhaal van den lieer Thijs in een der Friescïie bladen. Hij vertrok Donderdag 15 No~. van hier via Steeobergeo, Ro -sendaal naar Breda, vanwaar hij zijn reis verder zig-zag-gewiize voort zal zt tten lol Rotterdam om dan aan de eigenlijke wereld reis te beginnen, dié echter per auto zal ge schieden. Wij wenecben heui goede reis eu een behouden terngkomst toe. Aan den beer C. van Westeubrugge is met ingang vau 16 December a.s. eervol ontslag ver leend als kantoorhouder van het hulpkantoor der posterijen te Poortvliet. De sluiting der jacht op klein wild in de provincie Zeeland is bepaald op 31 Dec. s.°. met zonsoudergaiiir. Het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij wenseht, via het Laudbouvvcomité, dat aan de regeering zal worden bericht, zoo er sprake zal zijn van beschermende maatregelen, niet enkel de industrie daarin zal deelen, maar zicli ook behoort uit te strekken tot den landbouw. Aan liet petitionnement tot instandhou ding van den financieelen steun door het rijk aan de paardenfokkerij, zal dezerzijds ook steun worden verleend. Blijkens achterstaande advertentie zal dezen wiöter opnieuw een cursus voor huisvlijt worden gegeven, waartoe we de detlname zoo algemeen mogelijk wenscheu. Niet alleen zal ze worden ingesteld voor beginnenden, maar ook zij die haar ten vorigen jam reeds volgden kunnen ander maal er aan deelnemen in der afJeeling vervolg. Het nuttige en aangename van zulk een cursus spreekt voldoende voor zich ze'f en is uit dien hoofde reeds eeic aanmoediging, die nog wordt verhoogd door de resultateu, welke het voorjaar op de tentoonstelling tot uiiiog kwamen. De firma Au Bon Marctió, het welbekende Heeren-modemagazijn te Bergen op Zoom bood zijne cliëntèle bij wijze van reclame een wioter- ditnslregeliug aan voor spoor- tram- en auto- busdiensten, die een gewaardeerde attractie biedt voor het in de omgeviog reizend publiek, Maandag is door din keuringsdienst alhier bij eeo der slagers een rond voor de consumptie afgekeurd wegens tuberculose en onder toezicht der politie begraven. STAVENISSE. De particuliere cursns voor vervolgonderwijs alhier, uitgaande van de ouder- commissie, is aangevangen met 17 mannelijke leerlingen. Het 2e leerjaar van den cursus in landbouw kunde is begonnen met 10 deelnemers. ST-PH1L1PSLAND. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen bestaan er planueo om de grens tusschen deze gemeente en Steenbergen zóó le veranderen, dat de geheele Prins Hendrik- polder aan deze gemeente zal gevoegd worden. waarin de opperwachtmeester van de Ber- lijnsche politie had plaats genomen. Deze auto had onderweg een mankement in de nabijheid van Hannover. Het stuur weigerde en kwam daardoor terecht tegen een boom, waarbij de-wachtmeester tegen den grond werd geslingerd en behalve enkele fracturen eene verwonding van den ruggegraat opliep. De beide andere auto's gingen niet verder alvorens de verwonde Politieschandaal te Batavia Er zijn meer dan ergerlijke onregel ige matigheden in de hoogste kringen vat het Indische politiewezen aan den getreden. Vlak na de jubileumviering kwam dt :ht eerste tijding als een donderslag. Gedurende ego de feesten te Weltevreden wist nog vrijwel niemand iets. Wel waren er in Batavin een aantal hooggeplaatste ingewijden, dag mo ure De ote! goed en wel was vertransporteerd naar doch men wachtte tot het einde, en op hel TWEEDE KAMER. Bij de hervatting der ziiting op Woensdag heeft geen der leden zicli verzet tegen de be handeling van het initiatief-voorstel vau den heer Fleskens inzake de verlenging van het bc- schermingswetje bij invoer vau schoenen iu de afdeelingen te onderzoeken. Of in de socties de eenstemmigheid evenzeer zoo zai betracht woiden, valt te betwijfelen. De heer Van Ravesfeiju (commheeft eeoe interpellatie aangekondigd over liet vertrek van den rx-kroonprios, waarover de Kamer later beslissen zal. En als ze te avond of morgen weer bijeenkomt ouder e-n andere regeering, wat valt cr dan te interpelleeren, of eigenlijk wat is er te beantwoorden en door wie. De eveutueele nieuwe minister van buitenlandsohe zaken kan bezwaarlijk ter verantwoording worden geroepen over een zaak die door zijn voorganger is behandeld. GEMENGD NIEUWS. den afzender op dc stukken le vermelden, opdet deze bij onbcstelbaarheid kuunen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post to verzeilden stukken steeds van een volledig adres - straatnaam en huisnummer - !e voorzien, In den dienst der rijksveldwacht is een belangrijke reorganisatie in voorberei ding. Was enkele jaren terug het aalital 1600 man, thans is dit reeds gedaald tot 1150 man, terwijl de aanstelling tot rijks veldwachter zeer sporadisch plaats vindt. Volgens geruchten moet eerstdaags de benoeming van den inspecteur der pos terijen te Maastricht, de heer A. P. F. Duijnstee tot directeur van de postcheque en girodienst te wachten zijn. De ex-Kroonprins met zijnechtgenoote Nota. Aanbevolen wordt cm het adres van hebben zich aan het publiek vertoond daar- 1 mede blijkbaar voldoende aan een van die zijde geuite wensch. De reis van Wieringen naar Oels werd in vier dagen afgelegd. Naast de twee be schikbaar gestelde auto's was nog een derde Berlijn. Begrijpelijkerwijze loopen er nu al geruchten, dat de ex-keizer dezelfde plannen voedt als zijn zoon. Maar ook deze geruchten worden tegengesproken. Dinsdag is de Koningin voor enkele dagen in Den Haag van het Loo terugge keerd. Er liepen geruchten dat op dien trein waarin zich Hare Majesteit bevond was geschoten en als een loopend vuurtje verspreidde zich het gerucht dat een aan slag op dien trein was gepleegd met een vrij duidelijke bedoeling. Wat lot dit gerucht aanleiding gaf was het volgende Bij het station Zoetermeer-Zegwaard is een koersbord, zijnde een ijzeren of geëmail leerde plaat met den naam van het eindsta tion losgeraakt, waarvan de stukken, ver moedelijk tengevolge van den luchtdruk van dezen en van een anderen passeerden trein, een ruit verbrijzelden van een coupé tweede klasse van de derde wagon na het koninklijk rijtuig. Een terstond ingesteld onderzoek duidde zonder twijfel op deze oorzaak, zoodat van een aanslag geen sprake is geweest. Suikerbieten verbouwers. In Zeeuwsch-Vlaanderen is eene ver- eeniging opgericht van suikerbieten-ver- bouwers, welke zich teu doel stelt rekening te houden met de belangen harer leden die deze vruchten verbouwen, in het hij- zonder met den verkoop dezer producten. Invoer in Amerika. Voor belargliebbeii'ieu zijn bij de Kam r van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord- Brabant, SeeligsÏDgel 4-, inlichtingen te ver krijgen over deu invoer van voediogsartikeleo in Amerika in verband met do „Fuod en Drogs Act 1906," welke op het bureau der Kamer vertrouwelijk ter inzage liggen. Doodelijk verwond. Een bakkersknecht te Nijmegen kwam in de bakkerij in aanraking met een kneedmachine, waardoor de schedel hem werd iugedrukt en hij kort daarop is overleden. Verbrand. Terwijl de familie afwezig was en alleen eene iu haar kamertje alleenwonende 76-jirige vrouw thuis was brak te Gameren brand uit in eeo met riet gedekte woning. De onde vrouw kwam in de vlammen om. Ongelukkige val. Te Weesp viel de 55-jarige mej. Van der Kruis van de trap op haar ruim 80-jarige moeder. De dochter scheen er goed afgekomen. Want zij hielp haar moeder, die eeu paar ribben brak. Enkele nren later kreeg zij evenwel een bloed storting in de hersenen en stierf. Droevig. Een éénjarig kind te Rotterdam, dat een pot met hecte koffie omwierp, kreeg de koffie over hoofd en borst en is in het ziekenhuis aan de brandwonden overleden. Behouden aankomst Het groote droogdok dat dezen zomer te Rotterdam bij de uitvaring aanmerke lijke schade en vertraging veroorzaakte, is thans behouden te Tjandjong Priok aan komen. Brand. Te Termunlen is tengevolge van ontstane kortsluiting eene boerderij totaal afgebrand; enkele dieren kwamen mede in de vlam men om. Ernstige vechtpartij. Te Oldenzaal had nabij de boterfabriek een ernstige vechtpartij plaats, waarbij een persoon werd gedood, een ander persoon levensgevaarlijk verwond werd en andere betrokkenen minder ernstige verwondingen opliepen. Een drielal jonge mannen uit de Lutte kreeg twist met een grooter aantal jonge mannen uit Oldenzaal allen leden van de voetbalclub V.O.P. Deze laatsten hadden nogal wat gedronken en waren overmoedig. De vechtpartij begon met het werpen van steenen en het slaan met stokken, tenslotte werden de messen ge trokken. Zekere H. Lachger uit Oldenzaal ontving een diepe snede in den hals en zakte, na nog eenige meters geloopen te hebben, levenloos ineens. Een zekere O. Sanderink uit de Lutte, die met de vechtpartij niets uitstaande had en juist per rijwiel passeerde, werd door een der vechtenden, behoorende tot de Oldenzalers, van zijn rijwiel getrokken. Hij werd ern stig mishandeld en kreeg een diepe snede over het gelaat. Op last van een arts uit Oldenzaal werd hij onmiddellijk naar het ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Ook een aantal der overigen, kreeg min of meer ernstige verwondingen. De marechaussee die intus- schen gewaarschuwd was, maakte aan de vechtpartij een einde en arresteerde 6 der Oldenzaalsche belhamels. Brand. Te Alkmaar is door onbekende oorzaak een chocoladefabriek geheel afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Alles was op beurspolis verzekerd. nth ;edi un Et ie. at eef In ehe ee groote galabal ten paleize waren er onder de meer dan duizend zwartgerokte gasten slechts enkelen, die wisten, dat de hoofd commissaris van politie, die daar aan een zijtafel zijn spelletje bridge zat te spelen, den volgenden morgen een onteerd en ge vangen man zou zijn. Hij zelf wist het wel. Er moet iets heel wonderlijks zijn in een natuur, die koel en onbewogen zijn kaartje leggen kan te midden van de Bataviasche society, in de'1 zekerheid, dat 't jarenlang gespeelde hoogelf spel van bedrog en verduistering verloren is en morgen zich de velen, die nu met eeo bekend en welbemind politieman vriende lijke woorden wisselen, zich van hem zullen en afwenden. Want het was een feit geblekende hoogste politie-hmbtenaar van Irdië had binnen twee jaar ruim drie honderd dui zend gulden verduisterd, een aantal min deren knoeide mede, met de ioonstalen, met de betalingen, met de geheime fondsen voor spionnen, rechercheurs en aanbrengers, het hoofd van de opiumrecherche maakte zich evenzeer aan groote verduisteringen schuldig, en ten slotte bleek een belangrijk deel van het hooger politiepersoneel te Batavia en Weltevreden zoowel als vrijwel de geheele dienstderopiumrecherche mede plichtig te zijn aan het grootste politie, schandaal, dat Indië ooit gekend heeft. Van de hoofdstad uit breidde zich het onderzoek uit tot Buitenzorg, met het ge. volg dat weer twee hoofdcommissarissen, waaronder de directeur van de politieschool en andere commissarissen, wegens fraude werden o'ntslagen. Tegelijkertijd blijkt een assistent resident in het gewest Batavia tot op dezen dag gehandhaafd te zijn, ofschoon hij met gelden uit 's lands kas grof specu leerde vlak daarop werd een commies van een belastingkantoor gearresteerd wegens verduistering van een groot bedrag en bij verschillende andere landsdiensten zijn ver- wan te gevallen voorgekomen. Het doet een blik slaan in een deel van de ambtenaars-samenleving in Indië. In de wereld van warme kantoren in Indische benedensteden, van ambtelijke, bureaux, waar in de plechtige stilte slechts gefluis terd wordt, in de wereld van de groote Indische woonhuizen waar men zijn voor galerij des avondsdonker kan houden, zoo dat ongemerkt de gasten die niet gezien willen worden, over het erf kunnen nader sluipen en men in het donker dan te pra ten zit. En al dit geknoei en bedrog vlak na de S. S.-schandalen Vlak nadat Indië weerklonk van het gerucht over diefstallen bij den aanleg, bij de administratie, bij ter reinaankoop, ja, schier bij elk onderdeel van S S., waarbij honderdduizenden guldens verdwenen. De schuldigen zijn niet alleen sde tien- tallen hooge en lage ambtenaren", die nu in de gevangenis hun straf afwachten of die daaraan ontkwamen door onmiddellijk ontslag. Wel degelijk moet medeverant woordelijkheid gelegd worden op her. die, van deze feiten iets wetend of vermoedend, jaren lang hebben nagelaten, in te grijpen. Ons Europeesch Indisch wereldje is zoo groot niet, al wonen we wat verder ver spreid. Het is niet aan te nemen, dat in een stad als Batavia in meerdere ambte lijke diensten bedragen van tonnen ver dwijnen, zonder dat andere diensten dit weten of vermoeden. Doch, en dit is een van de hoofdoorzaken, men moet in het ambtelijke voor zeer positieve feiten staan vóör men ingrijpt. Er is een verschrikkelijke saamhoorig- heid in het zwijgen. Er was voorzeker zedelijke moed toe noodig om de eigen rust te wagen en zich tot bestrijder van bet corruptiekwaad op te werpen. Jaren lang hebben hooge ambtenaren dien moed gezamenlijk gemist. Men gaf er de voor keur aan ziende blind te zijn. iHet zal mijn tijd wel uitduren« werd in het amb telijke een staande uitdrukking. Het is evenwel deze gezindheid welke voor een goed deel verantwoordelijk is voor het bestaan van misstanden als die waarvan nu een deel aan het daglicht werd gebracht. Gouverneur-Generaal rar. Fock heeft openlijk aangekondigd, dat thans alles, wat men zal ontdekken, in het openbaar be handeld zal worden. Niet alleen wordt het bestaan van ver wante misstanden in andere diensten alge meen vermoed doch bovendien moet het offlcieele onderzoek zoo streng en volledig zijn dat de vermoedens van corruptie, daar waar zij niet bewaarheid worden, ook meteen verdwijnen. Tegenover de inland- sche, de Chineesche en de Europeesche bevolking moet de integriteit van onze staatsdiensten weer komen vast te staan. Eene herdenking Zondag 11 November, de verjaardig van den wapenstilstand is in België in de meeste steden gevierd. Te Brussel trok een stoet van 15000 oorloginvaliden door de stad

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2