IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT No. 2015 Vrijdag 16 November 1923. Veertiggte jaargang Firma J. M. C. POT Tholen Telef. Interc. no. 16. De Brugplannen. GEMEENTERAAD. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prys per kwartaal f 0,80 met üeïlluitreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Adverteutiënvan I tot 4 regels 75 cents j iedere regel meer 17'/, vents. Grootte der letters naar plaatsrnimte. Bij abbonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Abonnementen op en advertentiën voor dit blad worden aangenomen te Stavenisse door J W. H. F. Buijze. te St-Maartensdljk door A. J. de Graaf en Joh. van NieuwenhuIJze. te St-Annaland door A. Goedegebuure Az. Jr. Maandagmiddag kwam de raad onzer gemeente in eeue spoedeischende zitting bijeen iu verband met den brngboow over de'Eendracht. Nadat nog slechtt kort geleden eene beslissing is gevallen omtrent de voorwaarden voor de ver strekking vau een provinciaal renteloos voorschot, hebben Burgemeester en Wethouders zich nader verstaan met het dagelijksch bestuur der pro vincie om den wensch, die de raad had uitge drukt ten opzichte van de derving van het veergeld, nader bloot te leggen. Die conferentie heeft echter weinig resultaat opgeleverd. Want noch in het verzoek om de gelden van het brugfouds buiten beschouwing te laten en te doen bestemmen als compensatie voor de mindere opbrengst aan veergelden, noch in eene storting van f 6000 's jaars in de gemeentekas konden Ged. Staten treden. Men heeft dit te verstaau in dezen ziD, dat de gemeente Tholen van het veerrecht een bate geniet dat daarvan een 7000 gulden in de ge meentekas kan worden gestort en bovendien nog een reserve kan worden gekweekt als hrngfonds, dat nu reeds bijna tot een kwart-ton is aange groeid. In de eerste plaats moet dat brngfouds der mate worden aangesproken, dat er niets van overblijft, want het voorschot vau de Provincie wordt met een derde van het bedrag van dit fonds verminderd, hetgeen ia navolging ook het rijk zal doen. Na komt in de eerste jaren met aflos en rente zooveel voor rekening van de gemeente Tholen, dat van het te heffen brnggeli niet alleen zoo goed als niets overblijft, doch eerder een tekort zal te constateeren zijn, zoodat de gemeente eene aderlating te doorstaan zal hebben, die ze onmogelijk op de toch al door zware be lasting gedrukte schouderen mag of kan afwen telen. Daarom had de raad goedgevonden in de ztttiug van 1 November de voorwaarden te aanvaarden onder beding dat in de gemeentekas in elk geval van de bruggelden 6000 gulden zouden worden gestort, alvorens deze geheel aan te wenden voor aflos en rente, of althans daartoe een gelijk bedr&g te mogen aanwenden uit het brugfonds. Maar, gelijk gezegd, treden Gedeputeerde Staten zoo min in het een als in het ander, overigens geenszins onbillijk verzoek. Toch heeft de raad zijn genomen besluit om de voorwaarden onder dat voorbehoud te aan vaarden, ingetrokken en de voorstellen vun Gedeputeerde Staten ingewilligd, doch niettemin met de bepaalde bedoeling dat de gemeenten uit het eiland zullen helpen bijdragen in het gemis aan veergelden, die Tholen als offer aan den algemeen geniten wensch tot het bouwen eener brug brengt. Hier nadert men het denkbeeld van een ge- meenschapsbrog. Stelt men zich op het standpunt dat de brng niet een uitsluitende zaak van de gemeente Tholen is, wijl het een zuiver openhaar belang is, inzonderheid voor de eilandbewoners, dan mag men verwachten, dat de drang die steeds op de gemeente Tholen is uitgeoefend om toch een eind te maken aan het middeleeuwsche veer, de plicht aan de onderscheidene vertegenwoor digers dier gemeentenaren oplegt om de groote belangstelling in de overbrugging in daden om te zetten. Men kan weten dat Bergen op Zoon reeds gedurende twintig jaren f 500 heeft toegezegd, terwijl ook Poortvliet in beginsel een subsidie van f250 voteerde. Bij voorbaat zal men kunnen nagaan dat dit bedrag, het moge oogenschijnlijk niet van belang ontbloot zijn, toch op verre na niet zal kunnen opwegen tegen het offer waarin Tholen behoort tegemoet gekomen. Naar onze meeuiog heeft onze gemeenteraad een besluit genomen dat geenszins het karakter draagt van halfslachtigheid. Ër behoorde zelfs moed toe om in dezeu tijd van depressie een transactie aan te gaan als waarvan blijk is gegeveD. En nu rijst de vraag, wat de gemeentebe sturen zullen doen. Zal men uitgaan van het denkbeeld, als Tholen een brug over de Een dracht wil slaan, zij zelve daarvan de gevolgen voor hare rekening moet nemen Indien men alleen een beursmanipnlatie zou toepassen en zich geen vergezicht zou veroor loven voor wat de taak van gemeentelijk volks vertegenwoordiger meer met zich brengt dan uitsluitend binnen zijn eigen gezichtskring te blgveo, dan wil het ons toeschijnen dat er van eene verwezenlijking van het brngplan wel ooit iets zal terecht komen. Toch mag men zoo'n enghartig conservatisme bij de vroede mannen van ons eiland niet ver onderstellen. Uit eigen ervaring zal ongetwijfeld ieder hunner weten dat eene verbinding met den vasten wal van Noord-Brabant inderdaad eene brandende kwestie is. Een bloemlezing Jte geven van de misère die door meusch en dier is ondervonden, mag overbodig geacht worden, daar de middeleeuwsche toestand reeds in zoo velerlei toonaard is aangeheven dat zij als algemeen bekend mag verondersteld worden. We kupnen ons dus ontslagen rekenen van het voeren van een pleidooi over de verbinding van den vasten wal door middel eener brug, daar deze voldoende voor zich zelf spreekt. Alleen willen we gaarne opwekken deze kwestie van de juiste zijde te bezien, opdat er een be sluit kan worden tegemoet gezien, waarvoor het nageslacht de huidige bewindsmannen dankbaar zal kunnen zijn. BUITENLAND. In Beieren heeft men «eer eens een staats greep iu scène gezet, waarbij de bekende generaal Ludendorf een hoofdrol speelde, doch welke plannen in het moeras zijn geloopen. Vrijdagmiddag bestormdeu de troepen van de rijksweerbaarbeid het gebouw waarin de nationaal- socialis en zich hadden verschanst en na een bloedigen strijd werd het verraeesterd. Ludendorf werd gevangen genomen, doch later op eerewoord vrij gelaten. Al is deze putsch mislukt, zijn do gemoederen nochtans niet tot rust gekomen en worden op vele plaatsen betoogingeu gehouden. Roerig is het overigens in geheel Duitschland. Het maakt een geweldige crisis door. Men kan bijna geen tak van bedrijf aauwijzen waar geen malaise heersebt, en verwarring en ontwrichting aan den dag treden. De eens zoo bloeiende industrie ligt lamge slagen. Immers, vele ondernemingen zijn reeds gesloten en daar de concurrentie met het buiten- laud niet meer is vol te houden, volgen andere gestadig dit droeve voorbeeld, uit gebrek aan grondstoffen, braudstoffen en ger. ed geld. De uitvoer die tamelijk menige zaak overeind hield, neemt af en de invoer wordt belemmerd door den stand der valuta en ftoor den achter uitgang van de koopkracht der bevolking. Iu het bezette gebied komen de revolutionaire woelingen en de stremming in het verkeer deze euvelen nog vergrooten. Io de omgeving van Keulen ziju tal van rijuschepen opgelegd en voor zoover er nog Nederlandsche schepen varen, wordt geklaagd over slechte vrachtcijfers en moeilijke bevrachting. De oogst is er middelmatig, die van aard appelen, bet belangrijke volksvoedsel is geringer dan het vorige jaar, terwijl deze streek in hoofd zaak voor de leveusmiddelen is aangewezen op Nederland. Maar door al de genoemde ongunstige factoren zijn de aanvoeren verminderd eu nemen nog verder af, waardoor het gebrek Dog grooter wordt en het lijden der bevolking alle beschrijving te boven gaat. De algemeene toestand laat nog weinig licht door. De commissie van deskundigen die de betalings-capaciteit van Duitschland zou onder zoeken, zal op den duur weinig meer beduiden dan een hersenschim, want Amerika, waarop men zoo gehoopt had, zal aan die commissie niet meedoen. En Engeland wil uit de impasse geraken, terwijl Fraukrijk zich maar blind blijft staren op zuiver stoffelijke verliezen waardoor ze den werkelijken vrede tegenhoudt. Naast den tegenslag voor Engeland dat Amerika zich afzijdig houdt, heeft het binnenlands te kampen met het werkloosheidsvraagstuk. De premier staat eeu politiek voor van eene bescherming vau de biunenlandsche markt, waar onder te verstaan is het organiseeren van een protectionistisch belasting-systeem. Maar in het land van den vrijhandel hij uit nemendheid wordt zoo'n staatkunde lang niet onverdeeld opgenomen en komt zij in een stadinm vsn de politieke kwestie. Maar daartoe zoa een beroep op het kiezers corps eene vereischte worden en inderdaad luiden de laatste berichten dat het Lagerhuis ontbonden zal wordeD. volking. Ook aan de regeering is mededeeling gedaan van zijn terugkeer naar Doitschland. De auto's zijn te half twaalf de grens over gegaan. De gezanten van de vijf geallieerde regee ringen hebben denzelfden dag aan minister van Karnebeek eene nota overhandigd. Over den loop van het vertrek lezen we het volgende Vrijdagavond kreeg de postschipper onverwacht bezoek van den burgemeester van Wieringen. Daar zich menschen in huis bevonden riep hij hem voor eene gewichtige mededeeling even naar buiten en zeide hem toeu den volgenden ochtend te half vijf den ex-kroonprins naar den vasten wal over te brengen, doch waarover hij met niemand mocht spreken, daar het een staatsgeheim wa9. Het personeel van de pastorie had dezelfde opdrachfr voor den chauffeur van den auto- omnibusdienst. Des ochtends half vijf nam Wilhelm meteen kleine toespraak, zeer ontroerd, afscheid van ziju personeel in de pastorie. Io de postboot was niemand anders dan het kleine gezelschap, terwijl wegens het vroege unr ook niemand aan de aanlegplaats was. De stemming was zeer gedrukt en vooral de ex-kroonprius eu zijn adjudant waren zeer nerveus. Hij drukte bij het verlaten van de boot den schipper hartelijk de hand en reikte hem als aandeuken een portefeuille met inhoud over. Een machinist en een stoker van het stoom gemaal aau de Ewijcksluis hadden twee groote auto's met gedempte lichten iu groote vaart naar de haven zien rijden. Het trok hunne bijzondere aandacht dat zoo roekeloos snel werd gereden en op eeu tijdstip dat. het voor de postboot nog veel te vroeg was. Toen zij echter een poosje later de beide auto's zagen terug komen en in den voorsten wagen den ex-kroonprins bemer kende, was dit voor hen eene verrassende dui delijkheid. Al heel spoedig liep het nienwtje van het vertrek te Wieringen rond, maar voorloopig bleven de gebeurtenissen nog met de groote geheimzinnigheid omhuld. Tegen achten vond een passagier die met de postboot overging in de kajuit een eiudje sigaret met een gekroonde W, afkomstig van den ge wezen kroonprins, die al.jaren dit merk rookt, en stak het als souvenir bij zich, maar toen wist hij nog niets vau het definitieve vertrek, want de kapitein hield zich van den domme, toen men hem er naar vroeg. Toen de ex-kroonprins de grens gepasseerd was en de douanen zich onledig hielden met het ^nazien der passen, namen ze op eens alsof ze geëlectriceerd waren de houding, toen hen bleek welke passagier zoo juist was overgekomen. De indruk die dit plotselinge vertrek in het buiteulaud heeft gemaakt, is natuurlijk verdeeld, maar over het algemeen, als men niet hatelijk wil zijn, beseft men toch, dat Nederland den ex-kroonprins toch niet kan verhinderen het land te verlaten als hij dat zelf wilde. Nauwelijks was de inkt gedroogd van het bericht omtrent het eventueele vertrek van den ex-kroonprins naar zijn vaderland, of de auto's waarmede inderdaad die reis zon aanvaard worden, stonden al gepakt. Zaterdagmorgen vroeg is hij van Ewijcksluis vertrokken, plaats nemende in de eerste auto, terwijl de tweede was beladen met bagage. Aan de haven wist men des morgens nog niets van het vertrek. In een brief aan den burgemeester van Wie ringen heeft hij afscheid genomen van de be- THOLEN, Maandag 12 Nov. nam. 2.30 u. Voorzitter de heer J. G. Diepenhorst. Tegenwoordig 9 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren W. Moelker eu C. Goede gebuure. Ingekomen zijn een missive van Ged. Staten tot goedkeuring van de wijziging der begrooting en een schrijven van de Waterleidingmaatschappij in zake het leggen van buizen voor de niet aangesloten perceelen in het boofdrayon van het net, waartoe de maatschappij wel genegen is tegen eene vergoeding van 6 °/Q van de kosten van den aanleg en l,/%% vaD huizenprijs, hetgeen ongeveer f 62 zal bedragen. De heer Goossen zegt dat deze zaak pas is binnengekomen en nog niet Dader bij Burg. en Weth. ia behandeld, doch nu het blijkt dat dit voor de circa 50 woningen slechts f 1.25 per perceel zal bedragen, vraagt hij of 't geene overweging zou verdienen om deze werken te laten uitvoeren over alle perceeleD, omdat nu de gemeente tot verplichte aansluiting heeft besloteD, en du9 alle perceelen die daarvoor in aanmerking komen, binnen vijf jaar aangesloten moeten worden, en men dus vau daag hier, morgen daar en overmorgeu elders een put zal hebben te maken, waardoor de straten teu zeerste zullen lijden. De voorzitter acht dat wel aanbevelenswaardig alleen wil hij opmerken, dat het niet goed is te spreken van verplichte aansluiting, waartoe pas zoo zijn besloten. Dat is niet zoo; er is besloten tot vervroegde aansluiting, want de verplichting is reeds veel vroeger aangenomen. De heer Baaij zegt dat het de schuld der maatschappij is, als er nog zoovelen niet aan sluiten, want ze meet met twee maten. Op de Wal hebben allen een bergplaats beueden, die tot niets anders wordt gebruikt dan als kolenhok of iets dergelijks en waarvoor de een wel en de ander Diet moet betalen. Als ze nu zoo met twee schalen weegt, dan kuaneu de menschen moeilijk aansluiten. De heer Goossen zegt dat men voorzichtig moet zijn met beweringen zooals heer Baaij doet want het is wel waar dat er dq gemeten wordt, bijv. ook bovenkamers, waarvan diegene vrij zijn welke zijn afgesloten met een linneu behangsel. Zoodra het een houten afschutting is, komt zij in rekening. Later evenwel wordt alles officieel hermeten en wat dau inderdaad in aanmerking komt, wordt ook in rekening gebracht. Men heeft overigens slechts een kleine risico, als een perceel niet zal worden aangesloten, dat de aanleg waardeloos zal zijn en dus ook de be taalde rente, maar dat zal zoo lntfel zijn, dat men buitendien de aanleg wel doen kan. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. In de begrooting voor het grondbedrijf wordt eeue wijziging aangebracht in ontvang en uit— van f 1253, waardoor het eindcijfer f 26.976,31 wordt. Als slot der agenda wordt vermeld de her ziening der voorwaarden voor het renteloos voor schot uit de provinciale ka9 ten behoeve van den brugbouw. De voorzitter zegt dat Burg. en Wetb. eene conferentie hebben gehad met het college van Ged. Stateu in verband met den wensch van den raad om de reserveering van het brugfonds te kunnen gebruiken als vergoeding van het gemi9 der veergelden of uit de ontvangeu brug gelden althans f 6000 te mogen bestemmen voor de gemeentekas. Maar het college was niet te bewegcu om de voorwaarden in dien zin te wijzigen. Het ge vormde brugfonds kan nu eenmaal niet voor eeu andör doel gebruikt worden en als de brug gelden meer opbrengen dan wat noodig is voor rente en aflos, moet besteed worden voor meer dere aflos. Iu verband nn met opuienw opduikende dam plannen stellen Burg. en Wetb. voor, het be- slu't van 1 Nov. jl. in te trekken, waarmede dan tegelijkertijd vervalt de wensch die de raad ten opzichte van die compeusatie van bet veer geld in de aangenomen voorwaarden heeft te kennen gegeven. In de plaats daarvan zou het dagelijksch be stuur willen zien dat de gez&melijke gemeenten een bedrag van f 7000 iu de kas der gemeeute Tholen storten, waarvau Bergen op Zoom nu reeds f 500 heeft toegestaan, terwijl ook Tholen haar aaudeel nemeu zal, zoadat voor de overige gemeenten een f 5700 's jaars restèert. De heer Goossen heeft aau de mededeeling van den voorzitter niets toe te voegenhet verloop van het onderhoud bij Gedeputeerden is correct weergegeven. Alleen zou hij daaraan een persoonlijke meening willen vastknoopen. Zoo hij buiten het college stond en de zaak ia aanhelaud op het punt waar ze nu is, dan zou hij voor zich zeggen *ik geef er nists om of we een brug krijgen of niet.* De gemeente Tholen zal een offer moeten brengen van 13 tot 15000 gulden en met de 46000 gulden die nu reeds aan hoof ielijken om slag wordt opgebracht, is het duidelijk dat we ons niet zulleö kunnen redden en hut voorstel van Ged. Staten niet zal kunnen aangenomen worden. Was hij dus gewoon, raadslid, dau dacht hij er niet over vóór te stemmen. Maar daartegenover staat, dat, als de raad hel voorstel niet aanneemt bet brugplan, in het stadium waarin het nu verkeert, onherroepelijk in den kelder gaat. En met het oog op de dam- p'anneu die nu weer naar \oreu zijn gebracht is het voor de geineeute Tholen integendeel plicht het voorstel van Burg. en Weth. aan te nemen. Zon het plan kelderen, dau is het voor goed vau de b&an. De heer Wageinaker had gedacht dat er niet zooveel woorden aan den dam zouden zijn ge wijd, ja, dat deze zelfs heelemaal buiteD bespreking zou zijn gebleven. Als er een dam zou komen# dan zou ook het rijk daaraan zijn deel moeten bijdragen eu ook de gemeeute Tholen, en het is toch niet denkbaar dat de gemeente ooit iets aan een dam zou doen. Al zou het bruggeld meer dan 23000 gulden opbrengen, dan moet dat meerdere voor aflossing dienen,-zoodat de gemeeute nimmer meer één centime van het veer zal trekken. De heer Geluk merkt op, dat na al het ge hoorde de zaak nu eenigszins begint op te klaren. Men zou zich dus wenden tot de overige ge- meenteD van het eiland, die gezamelijk f5700 zouden moeten opbrengen ten bate van de kat der gemeente Tholen, en hebben we dan toch recht om bruggeld te heffen Ze zonden kunnen zeggen, we betalen, dus moet dat nu vrij zijn. De voorzitter zegt dat men aan Tholen toch met de eisch mag stellen het offer alleen te breDgen voor een zaak die ze vooral ook voor

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1