IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT F No. 2014 Vrijdag 9 November 1923. Veertigste jaargang Firma J. M. C. POT - Tholen Keuringsdienst van waren. Oit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,876, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 171/, oents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abbonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Abonnementen op en advertentiën voor dit blad worden aangenomen te Stavenisse door J W. H. F. Buijze. te St-Maartensdijk door A. J. de Graaf en Joh. van Nieuwenhuijze. te St-Annaland door A. Goedegebuure Az. Jr. PUBLICATIÈN. De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag 17 November a.s. des middags te 12 uar, ten Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST publiek verkoopen. 7 30906 De aanwijzing geschiedt door den karreman. Opneming van Voetpaden en Kunstwerken. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis, dat, te beginnen op 12 Novem ber a.s., vanwege de gemeente een algemeene op neming zal worden gehouden van de voetpaden en de daarin gelegen kunstwerken in die gemeente. Tholen, 3 November 1923. 8 Io het keuringsgebied Goes, omvattende de geheele provincie Zeeland kon begin Februari des vorigen jaars met volle capaciteit aan de keuringen worden begonnen. Melkvervalsching bleek in het grootste deel der gemeenten algemeen gebruikelijk. Io een 15-tal gemeenten werden bijna 400 peilingen genomen en de verkoopers van de verdachte melk ernstig gewaarschnwd onder verwijzing naar de zware straffen waaraan zij zich bij overtreding bloot stellen. De meeste verkoopers namen dezen raad ter harte, maar toch bleven er onverbeterlijk die in derdaad de gevolgen daarvan hebben ondervonden. Het geregeld controleeren van de melk is van groote beteekenis ook wat de financiëele omstandigheden aaDgaat. Per inwoner bedraagt het gebruik volgens den zoivelcousulent Yoor Zeeland L. per hoofd en per dag. Het aantal dergenen die eigen melk hunner dieren nuttigen is 75000 zoodat er een 170,000 betalende consumenten overblijven. Als we nu de prijs van de melk nemen op 14 cent per liter, dan verbruikt men per hoofd gemiddeld f 12.77 J/2 per jaar, beloopende voor de voornoemde 170-duizend gebruikers 2.171.750 gulden. Bij eene watertoevoeging van 5 procent, dat inmiddels bij tal van proefnemingen nog hooger was, wordt voor dat water circa 1110.000 uitgegeven, hetgeen thans door den keurings dienst den afnemers grootendeels ten goede komt. Behalve 1654 melkverkoopers staau er 2695 winkeliers, 461 bakkers en 67 fabrikanten in geschreven. Er hadden 4202 winkelinspecties plaats, waar bij door de keurmeesters 114.790 partijen levens middelen werden gekeurd, terwijl van de gecontroleerde 5717 partijen visch er 404 af keuringen plaats vonden. Azijn werd meermalen in ruime mate onderzochtvan dt 136 monsters bleken er 65 ondeugdelijk. Nadat eind April het besluit was in werking getreden waarin de eischen tot bereiding, be handeling en vervoèr van brood waren omschreven, zijn de controleurs begonnen den bakkers voor zooveel noodig de gewenscbte voor- en toe lichting te verstrekken. Tegen den eiach dat tarwe- en wittebrood geen lagere hoeveelheid droge stof mag bevatten dan 240 graui of een veelvoud daarvan bestonden aanvankelijk heel wat bezwaren vooral teu aanzien van bet kleine brood en men meende dat in Zeeland een uit zondering diende gemaakt te worden, daar men uit den distributietijd gewoon was gebleven veelvouden van 500 gram te bakken, totdat men teu slotte zich in de voorschriften beeft geschikt. Na den termijn waarbinnen de broodvormen moesten veranderd zijn, wogen de controleurs geregeld bet brood in de bakkerijen en bakkers winkels na en wanneer brooden werden aange troffen waarvan het gewicht er op wees dat de hoeveelheid droge stof niet aanwezig was of niet voldeed aan de eischen bij voornoemd be sluit gesteld, werd een monster ter vaststelling van bet gehalte der droge stof genomen. In de praclijk weegt een brood van 240 gram droge stof gewoonlijk 400 gram of voor veelvouden van 240 gram ook even zoovele malen 400 gram. Dikwijls is dus al bij het nawegen van bet brood in den winkel, wanneer men in aanmerking neemt bet uiterlijk van bet brood of dit al of niet bruingebakken is, uit bet scbaalgewicht na te gaan of de vereischte hoeveelheid droge stof aanwezig zal zijn. Er werden 1581 bakkerijen geïnspecteerd waarbij 8924 brooden werden gewogen in het laboratorium bleken van 155 omderzochte brooden er 56 niet aan het voorgeschreven gewicht aan droge stof te voldoen. 0e verpakking van brood in oude couranten kwam veel voor en werd uit den aard der zaak verboden. Melkbrood gaf meermalen aanleiding tot aan merkingen omdat bet niet de voorgeschreven hoeveelheid melk bevatte, terwijl dikwijls het tekort was aaogevuld door vet. Op verschillende plaatsen werden nog oorlogs- voorraden meel aangetroffen, die meestal door ooderdom en ondoelmatig bewaren in ondeug- delijken toestand verkeerden en aan de con sumptie moesten onttrokken worden. Kaas, boter en margarine vormden een be langrijke periode van onderzoek en controle. Door Teen winkelier werd medegedeeld dat hem door de gezondheidscommissie bericht was niet verder van zijn kaasvoorraad te verkoopen op vermoeden van vergiftigingsverschijnselen. Bij onderzoek van een viertal monsters bleek de kaas geheel te voldoen aan de eischen voor deugdelijkheid gesteld, zoodat ze als geheel ou- schadelijk voor de gezondheid kon worden vrij gegeven. Boter met een carbolsmaak bleek nochtans van goede samenstelliug te zijn. Een monster Amerikaanscbe roomboter die vanwege de lage prijs verdacht voorkwam, bleek bij onderzoek werkelijk boter te zijn. Ten opzichte van jams, koffie, thee en sorro- gaten, visch en visebwareu, kinderspeelgoed en ontelbaar veel andere artikelen voor huishoude lijk gebruik werden onderzoekingen ingesteld, waarvan in het algemeen kan gezegd worden dat deze dienst een belangrijke schrede is op den weg naar deugdelijke samenstelling van consnmptie-artikeleo. BUITENLAND. De burgemeester verzocht den Franscheu generaal deze troepen te doen ontwapenen en weg te brengen, waaraan welwillend gehoor werd gegeven. De Franscben zijn voor 't oogenblik wat gebeten op de BelgeD, die er zijdelings van be ticht worden thans meer het oog te wenden naar Engeland, zoo ten opzichte van de separa tistische bewsging als van de herstel-commissie. De Belgische pers schrijft over dit poot van jaloezie dat in internationale vraagpuuten de binnenlandsche politieke toestand van elk daarin betrokken land van zeker gewicht is naar gelang van het standpunt der regeering van dit land. Maar daarom mag men zoo'n land er niet van verdenken, dat het geen ander doel zou hebben dan de politiek van zijn nabuur te dwarsboomen of te verraden. Het is dus wat dwaas van sommige Fransche bladen om de verdrijving der separatisteu oit bet stadhuis te Aken voor de Belgen voor te stellen als een bewijs om Engeland te believen en de Franscheu den rug toe te keeren. De Belgische regeering heeft in zake die af scheidingsbeweging lang niet gemakkelijk, want waar zij van den eenen kant het recht niet be zit eenigen Duitscher tegen ziju zin trouw te blijven aan Berliju, staat zij van den anderen kant tegen het wantrouwen der overgroote be volking, die treffend veel overeenkomst heeft met de actavische beweging tijdens de Dnitsche bezetting. En nu meent men in België dat ze wel een pand iu handen hebbeö genomen eu door Berlijn te worden betaald, maar zij zitten niet in Rijn land om datgene te doen wat ze zelve ten zeerste aan de Duitschers hebben verweten. In bet Roergebied is de toestand teDgevolge van de afscheidingsbeweging zeer kritiek ge worden. De meeste zaken weigeren bet door de separatisten in omloop gebrachte geld aan te nemen, behalve de winkels in levensmiddelen hebben, gerugsteund door de bezettingsautoriteiten het noodgeld aanvaard en kunnen het bij de Rijnsche Bank te Duisburg tegen rijksgeld in wisselen. Ofschoon de Fransche bezetting verklaarde dat zij de beweging niet erkende, hebben de separa tisten te Worms steun en bescherming van de Franscben gekregen toen het diatricts-bestunrs- gebonw werd bezet. De toestand in Duitscbland is ongeloofelijk verschrikkelijk. Duizenden bij daizenden families zijn reddeloos verloren en de hongersnood vraagt nu reeds overal offers. Kinderen loopen nu nog met bloote voeten over straat en andere stumpers dragen schoenen die reeds door veel ouderen zijn afgedragen cn den naam van schoenen zelfs niet meer ver dienen. Met ziet schier niets dan uitgeteerde kinder gezichtjes en wanhopige uitgemergelde ouders. Het is algemeen bekend dat de ouden van dagen er zeer ellendig aan toe ziju. Sommigen vallen van uitputting op straat neer. Er was zelfs een oud man die bezig gezien is in een grasperk om wormen te zoeken en te eten. Met de winter voor de deur zijn de voor uitzichten ontzettend steenkolen en aardappelen zijn artikelen van weelde die meu bijna niet meer keQt, schoenen en kleeren heeft men nauwe lijks en de werkeloosheid neemt met den dag toe. Het is te voorzien dat duizenden bij duizenden menschen en kinderen van hooger zullen om komen, terwijl millioenen voor hun leven ge- kuakt zijn. Het is toch waanzinnig om bet lijden, ook van zoo onnoemelijk velen die toch onschuldig zijn aan alles wat er op het groote wereldtooneel gebeurt en gebeurd is, eu slachtoffers zijn van de politieke verwikkeliugen niet te keeren. Is het wonder dat de wanhoop de meuschen dermate aangrijpt, dat ze tot buitensporige uitspattingen komen. Te Berlijn hebben heele troepen zij het dan ook ongure benden de winkels geplunderd om aan brood te komen. Zoodra de politie krachtdadig optrad verplaatsten deze elementen zich naar elders, waar de winkels het evenzeer moesten ontgelden. Niet alleen de bakkerszaken, maar ook die in andere levensmiddelen, schoenen, confectie- tot zelfs sigarenwinkels. Ook werden particuliere auto's aangehouden en de inzittenden beroofd. Een ander geluid wordt vernomen ten aan zien van de afscheidingsbeweging. Te Bonn, waar de Franschen de separatisten met wapen geweld uit de stad hadden verdreven. Aanvankelijk werd zij «verrast door de be zetting van 2000 separatisten, die, zooals zich laat verstaan, de grootste opwinding veroorzaakten. Met de revolver in de hand eischteo ze allerlei goederen op, bestormden het gebouw van de plaatselijke vakverenigingen en hielden daarin op schandelijke wijze huis. BINNENLAND. Blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens de Staatsbegroting is gewezen op het feit, dat ondanks de groote werkeloosheid, hier te lande een 60.000 Dnit sche dienstboden werkzaam zijn, waartegen de regeering maatregelen diende te nemen. De heengaande regeeriog zal op deze beschou wing wel niet meer antwoorden. Indieu er werkelijk te veel dezer dienstboden zouden zijö, dan moest dit tot uiting komen iu de loonmarkt, terwijl dit integendeel nog niet het geval is. Trouwens loonen vau 80 tot 40 gulden per maand zijn zeer ordinair, ofschoon dit voor inwonend personeel toch tamelijk buiten sporig mag geuoerad worden. Deze loonen zijn tijdeus de „mobilisatie' toen distributiekautoreD, alsmede de Nedcrl. uitvoermaatschappij talrijke meisjes in hun dienst namen, die anders stellig in deD huishoudelijken dienst zouden zijn gebleven, doch aangelokt door de salarissen waardoor zich de hooge conjunctuur heeft gekenmerkt, werd het witte voorschoot verwisseld voor de kantoorjas eu maakte de schuier plaats voor de peD. Nauwelijks kwam aan de crisis-maatregelen een eind en kreeg dit uitgebreide vrouwelijk personeel gedaan of ze verhuisden naar de Kan toren der banken en bankfilialen, die als padde stoelen uit deu grond verrezen. Doch niet alle blekeD voldoende levensvatbaar en met veler val eindigde ook daar hunne betrekking. Waar al die juffers gebleven zijn blijft een open vraag, maar naar de meer bescheideu keuken zijn ze nog niet teruggekeerd, althans het gebrek aan dienstmeisjes bleef bestaan, daar in het tegenovergestelde geval de fraulein's niet zonden 2ijn geïmporteerd 'als nu het geval blijkt te zijn. Het mag nu een euvel worden genoemd dat zoovele plaatseu door onze nabuurtjes zijn ingenomen, maar aan wie de oorzaak De speculatie op de verhoogiug van het theerecht neemt nog grooter afmetingen aan, dan we reeds vermoedden. Een der groote thee firma's te Rotterdam moet een millioeu kilogram thee hebben opgeslagen, waardoor Jfe het niet onbelangrijk winstje van 750.000 gulden kan maken als het hoogere recht ziju beslag zou hebben gekregen. Men zal zich kunnen herinneren dat eenige maanden geleden een zoogenaamd Schoe nenwetje is tot stand gekomen bedoelende de sterke concurrentie van de buitenlandsche schoe nen te weren door beperking van deszelfs invoer. Dit wetje loopt tot 1 Jauuari a.s. en zou dus, wanneer de noodzakelijkheid daartoe blijkt, moeten verlengd worden. De demissionaire re geering is dat ook van plan geweest, maar thans is dat niet meer van haar te verwachten. Uit dien hoofde heeft nu het Tweede Kamer lid Fieskens, een dergelijk voorstel ingediend, strekkende om het wetje te doen fuuctioneeren tot I Juli van het volgend jaar. Door de Antirevolutionaire Kamerfractie is eene vergadering gehouden waarin na lang durige besprekingen zich tnen vereenigd moet hebben met de zienswijze van den heer Colijn dat de auti-rev. zich voorloopig vao deelneming aan de regeering mooten onthouden. Het zal voor de hand liggen dat de crisis een langdurig verloop zal hebbeD. Er is eene beweging gaande die er op wijst dat ex-kroonprins Wilhelm, die nn vóór vijf jaren te Wieringen is geïnterneerd, naar Dnitschland zou terugkeeren. De bezwaren die steeds bij de Duitsche regeering hebben bestaan, schijuen nu niet meer zoo zwaar te wegen. Eu in hoeverre hier bezwaren zullen zijn, is niet bekend, alleen lezen we dat van Engelsche zijde, met instemming van Poincaré stappen bij Nederland zullen worden gedaan om den terugkeeren naar ziju land te verhinderen. De vraag doet zich voor, of onze regeering thans nog wel het recht heeft hem dezen terug keer te beletten. Einde 1918 is de kroonprins onze grenzen overgekomen en moest toen hier te laode worden geïnterneerd. Maar nadat de oorlog geëindigd was stond de regeering voor het moeilijke probleem hoe met den ex-kroonprin9 te handelen. Noch den ex-keizer, noch den kroonprins behoefde van wege onze wetten ons land te ver laten en tden is besloten deu eerste niet uit te leveren, doch hem een verblijfplaats te Doorn werd aangewezen, geschiedde desgelijks met den ex-krooDprins. Dit sloot niet in, dat hij,toen hem Wieringen werd aangewezen, hij een gevangene der regeeriug was. Wel lag hieraan de bedoeling ten grond slag, dat hij zich uiet elders in ons land mocht op houden zonder verlof der regeering, maar daarmee is hem niet de vrijheid outzegd om ons land naar eigen goedvinden te verlaten op elk oogeoblik als hij dit zelf wil. Door de vorige Dnitsche regeering is dit vraagstuk reeds onder de oogen gezieD, maar Cuno durfde geen beslissing nemen. Onder het huidig kabinet was te deten aan zien geen verdeeldheid en men is het er over eens dat hem het verblijf io Duitscbland niet kon worden ontzegd. Evenwel werd aan zijn mogelijke terugkeer de voorwaarde verbonden dat hij niet te Potsdam zal mogen wonen, maar op zijne bezitting in Silezië en bij zijne aankomst geene demonstraties mogen plaats hebben, in verband waarmede de dagen van vertrek en aankomst geheim moeten blijven. En hoewel de ex-kroonprius zich aan deie voorwaarden heeft onderworpen denkt hij er op dit oogenblik niet aan om terog te keeren, terwijl ook zijne vrienden de omstandigheden meer dan ooit daartoe ongunstig achten. Vervolgonderwijs. Door Ged. Staten vau Zeeland is aan de gemeentebesturen iu die provincie een schrijven gericht, waarin zij meldeu hunne beslissingen op gemeenteraadsbesluiten tot opheffiug van het vervolgonderwijs vooralsnog te hebben aange houden. Zij zouden het betreuren, indien alt gevolg van de jongste wetswijziging, de rijpere jeugd, na het afloopen van de lagere school, geheel van elk verder onderricht verstoken bleef. Zij oordeeleu dan ook wenschelijk, dat de ge meentebesturen indien minstens 10 kindereu zich aanmeldeu op eeu andere minder kostbare wijze, dan door het geven vau vervolgonderwijs de gelegenheid openeu onderwijs te ontvangen. Ged. Staten meenen dat voor zulk een cursus, behalve in gevallen van onvermogen, een niet te laag schoolgeld zou moeten worden geheven. Zij meenen, dat waar het hier een cursus geldt, die staat buiten het wettelijk verband der L. O.- wet 1920, de gemeentebesturen bij de vaststel ling van de belooniugen niet zijn gebonden aan de daarop betrekking hebbende wettelijke voor schriften. Om dezelfde redenen zijn Ged. van meeuing dat bijzondere vereenigingen, die zulk eeu cursus willen oprichten geen recht hebben op een bijdrage uit de gemeentekas, al zou dit zeker in de lijn liggen welke de laatste jaren gevolgd is in verband met de gelijkstelling vau open baar eu bijzonder onderwijs. Al zijn besluiten in den geest van hun circu laire, niet aan hun goedkeuring ooderworpeD, toch zouden Ged. Staten gaarne in kennis worden gesteld met het gevolg, dat door de radeo aau dit rondschrijven is gegeven. Bjveudien dringen zij op eenigen spoed aan in verband met de door hen te nemen beslissingen over de in het begin der circulaire genoemde besluiten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant, ontving van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid be richt, dat voor het uitvoeren oit Duitschland van goederen uil de vermiste wagons aan het Comité Directeur des Douanes niet slechts de door de Kamer van Koophandel afgegeven ver- klariug, doch ook de „permis d' eulèveinent" dient te worden vertoond. Worden deze stukken door genoemd Comité accoord bevonden, dan

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1