I 90% der bevolking zon niet geaarzeld hebben tot directe waterbetrekking. En zoo'n tijd kan weer komen Doch, laat ik mij niet te ver laten roeren door het nut der waterleiding aan te toonen. Men begrijpt toch zeker levendig, dat de opbrengst er moet komen En dat bij niet voldoende afname de gemeente garant is Stel U eens even voor dat de Be geering het moede wordt af te stuiten op den onwil van gemeentebesturen, en het aandeel der gemeente in de waterleiding opvraagt? Wat dan Dit alles is te voorkomen. Of wil de Raad liever, zooals Halsteren, een garantie stellen voor de 70% dit zal de maat schappij tamelijk onverschillig zijn. In dit geval zal het gereduceerd tarief óók worden toegepast. Doch hiervoor moet ik waarschuwen. Want dan drukt de last grootendeels op de gemeente. Neen, men moet zooveel mogelijk aansluiten en dan ligt het in 't verschiet, dat de tarieven kuunen dalen. Wacht men tot na 4 jaar, wie 3al dan den laat dragen Toch immers die ingezetenen, die bereids aan sloten, en de gemeente die zich als aandeel- houdster verbond Mijne Heeren! Ik meen het hierbij te kunnen laten Het algemeen belang sta ik voor, en ik hoop dat U gedachtig aan Uw eed hetzelfde gevoelea koestert. De heer Hage is niet tegen de waterleiding maar ziet iets onbillijks in de tarieven, hetgeen ook de voorzitter, zelfs de Baad van Beheer beaamt, maar ondanks dat, zal hij niet tegen stemmen, in de hoop dat de gemeenten geza menlijk zich tot den Raad van Beheer zullen wenden om tot andere tarieven te komen. De heer Quak keiaar merkt op, dat vóór alles staat, dat iu iedere gemeente het geld er toch moet komen, maar bovendien is het eéu volks- belaug waardoor bij het begin bijna ieder voor de waterleiding voelde en daarom zal hij vóót stemmen. De heer Kloet is beslist tegen het verplichten der menschen a»n de waterleiding, maar besluit men er niet toe, dan komt men zeker niet aan de 70 en geniet men ook niet de reductie, zoodat hij vóór directe aansluiting is. Het besluit daartoe wordt genomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Priem. De heer Vroegop, vraagt of het nu geen over weging zon verdienen om de 62 gem. woningen te doen aansluiten, die dan toch al vast mee tellen tot de 70 De Voorz. zou dit wel goed vinden, omdat de kosten daarvan voor de gemeente toch niet zoo groot zullen zijn, wijl men 2 Meter gratis tot in de woniDg krijgt. III. Tot onderwijzeres aan de openb. lagere school wordt na drie stemmingen, die steeds tot resultaat hebben dat de dames De Bruijn te 's Oravenhage en Aleman te Zierikzee telkenmale 3 stemmen bekomen, de eerstgenoemde bij loting benoemd. De benoemde^ zal 1 November ia functie treden. III. Het voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de begrooting 1923 wordt goed gekeurd, nadat de heer Hage heeft geïnformeerd naar een daarop voorkomende post betreflende de bewapening van de politie. De voorz. zegt dat dit niet van zijnentwege is geschied, maar op advies van een lid der rech terlijke macht, die hief op officieel bezoek was. IV. Wijziging heffiugsveror. haven- en kadegeld. Naar aanleiding van de gedane toezegging, bieden Burg. en Weth. eene nieuwe verordening aan, in overeenstemming met de uitgaven voor de havenwerken en na informatie bij naburige gemeenten. Er is wat haast bij deze verordening, zoo men haar met 1 Januari nog in werking wil doen treden. De heer Hage vindt het wat vreemd, dat als er overschot was dit in de gemeentekas werd gestort en als er te kort is, moeten de haven en kadegelden worden verhoogd, en nu in een tijd dat bijv. de beurtschipperij weioig aanvoert en dus ook niet veel kan bij brengen. We hebben subsidie gegeven aan de Rotterd. Tram. Mij. die nn dagelijks mat een vracht auto reeds goederen op alle plaatsen brengt en deze dus feitelijk onttrekt aao het vervoer door de schippers. Voorts leest hij in ar». 63 der Politieverordening, dal de eigenaars van de aangevoerde landbouw- en andere voortbrengselen op de haven verplicht zijn de verontreinigde bestrating schoon te maken. Vroeger werd door de agenten der peëenfabrieken f 0.25 of f 0.50 daarvoor betaald, maar nu staan er twee of drie man van de gemeeute gereed, om dit uit te voeren. Bij kalme toepassing van dat artikel kan al vast de 250 gulden die er voor uitge trokken zijn, met 125 worden verminderd. De heer Vroegop zegt dat men zich op de Politieverordening maar niet moet beroepen, want dat is een wassen neus, omdat ze toch niet wordt nageleefd. Door de Bosch9traat mogen geeo peeënwageBS rijden, maar ge moet tegenwoordig maar eens zien. De voorzitter zegt dat de politie er is om de verordening te haudhaven en van hier uit zegt hij haar aan daar op te letten. De heer Vroegap merkt op, dat wat van de haven komt, ook voor de haven wordt bestemd. Maar waarom zijn de goede overschotten niet bestemd voor een reserve. De voorzitterOmdat we nooit geeü over schot hebben gehad. De heer GroenewegeJawel, maar die zijn gebruikt voor de straten. De voorzitterDe herstelling daarvan valt daar ook onder, want de straten worden het meest stuk gereden in het seizoen dat bijv. de bieten naar de haven worden gebracht. Het is Dn toch niet zoo erg dat de bieten per 1000 K.G. in plaats van 10, 12 cent zullen bedragen terwijl dat in Stavenisse en St-Anna- land 127, cent is. De heer Hage zon, om trachten dat de ver- hooging niet al te drukkend is. ook hetgeen de Polder aanvoert, willen doeo betalen. Men kan wel zeggen dat de gemeente van den polder profiteert, maar onder deze omstandigheden zon dat voor den polder niet zoo erg zijn. De voorz. zag gaarne de verhondiog tnsschen gemeeute en polder, die zeer goed is, bestendigd en daarom ook die aanvoer op den ouden voet zien voortgezet. Ds heer Kloet zegt als dijkgraaf, dat de polder 36 K.M. harde weg heeft ten gerieve der landbouwers, maar waarvan ook de gemeente- nareD, de burgerij, voetgangers en fietsers pro- fiteeren, hetgeen ook wat waard is. De gemeente Stavenisse onderhoudt zelve 5 K.M. van den hoofdweg. Ten slotte wordt goedgevonden deze zaak aan te houden en ondertnsschen eens te samen te komen om deze wijziging grondig te bezien. Nog even wordt teroggekomeu op de veront reiniging van de haven, wie dat dient te her stellen; de verordening zegt, dat de eigeuaar der voortbrengselen dit moet doen, feitelijk dus de agenten als vertegen woordigers van de fabrie ken die de eigenaars zijn van de aangevoerde bieten. De heer Hage komt terug op zijn verzoek om aan elk der leden een afschrift der begrooting te verstrekken. De voorz. zegt dat de prijs van een blaoco formulier f 2.90 bedraagt, doch om de kosten en niet het minst om de vele werkzaamheden het verzoek ten zeerste ontraadt. Toch verklaren de hh. Priem, Hage en Vroegop zich er voor, zoodat naderhand hierover nog eeDs zal worden gestemd. Ten slotte deelt de voorz. mede, dat N. de Viet in zïke de huur der zandbakken bij hem is geweest en ten laatste heeft moeten erkennen aau den grond te zitten. Om aan deze zaak no maar een eind te maken, stelt hij voor, de hnur voor rekening der gemeente te nemen, hetwelk wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Kloet. Op een verzoek van den heer Vroegop zal nader worden onderzocht of het tweetal personen die naar een andere gemeente zijn vertrokken I recht kannen blijven gelden op een stak land, hen verstrekt krachtens de landarbeiderswet, dan wel of ze dit moeten afstaan waarover de gemeente dan weer de beschikking heeft. Daarna wordt de zittiug gesloten. GEMENGD NIEUWS. Gedood. Achter de in aanbouw zijnde huizen van een nieuwe straat te Amsterdam is een 12—jarige jongen in aanraking gekomen met een stroom- voerenden eleclriichen draad, waardoor hij ter stond werd gedood. Vernielde bus. Te Baarn is een autobus waarmee een proef rit werd gedaan in brand geraakt en totaal ver nield. Treinroof. Een heer nit Ede is na bet rooken van een sigaret die hem door een medepassagier in den trein van Utrecht naar Ede werd aangebodea iu diepen slaap gevallen. Nadat hij weer wakker werd, vermiste hij f 900. Droevig. Te Poeldijk is een zesjarig meisje dat bij familie logeerde iu een watering terecht gekomen en verdronkeD. Polder ingeloopen. Bij Slochteren in Groningen is een dijk door gebroken waardoor een 100 hectaren lands van den Scharmer-Oostpolder is ondergeloopen. Schip gezonken. Op het Hollandsch Diep vóór Numansdorp is een schip van Van Driel van Werkeudam, geladen met suikerbieten, gezonken. De vrouw en twee kinderen van 3 jaar en negen maanden zijn verdronken. Inbraak in een kerk. Verleden week is op eeo nacht in de kerk der paters Redemptoristen te Roosendaal inge broken. Een offerblok werd opengebroken ter wijl op nog drie andere pogingen zijn aange wend om deze te forceereD, hetgeen evenwel niet is gelakt. Bij een bezoek aan de sacristie stak men daar de electrische lichten aan. Verder willende gaan werden zij verrast door de stem van een pater die in een daarnaast gelegen kamer sliep, en, meeuende gewekt te worden voor den vroegen dienst, al9 antwoord gaf ^terstond te zullen komen/' De broeder-pater kwam ook werkelijk en zag intusschen wat er gebeurd was, maar de inbrekers waren spoorloos verdwenen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 4