van Vrijdag 2 November 1923. Tweede Blad. GEMEENTERAAD. Ierseksche en Thoolsche Courant ST-PHILIPSLAND, 23 October 1923, voorai. 93/4 Qur. Voorzitter de heer L. Nilant, Secretaris de heer C. van Bendegom. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent om 10 our de vergade ring, waarna de notulen der twee laatste verga deringen worden voorgelezen eu onveranderd goedgekeurd. Hierna volgt voorlezing en behandeling der ingekomen stukken. 1. Schrijven van den heer Commissaris der Koninging in Zeeland, d.d. 24 September 11., A no. 3150, waarbij wordt medegedeeld dat bij K.B. van 15 September 11. no. 16 H. M. de Koningin de beer L. Nilant heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Sint-Pbilipsland met ingang van 1 October a.s. wordt voor kennis geving aangenomen. 2. Een verzoek van de Weegbrugvereeniging om adhaesie aan een adres aan Ged. Staten teneinde den onderhoudsplicht vau deu nieuw gemaakten oprit lang9 de fairbank over te bren gen van genoemde vereeniging naar de gemeente, wordt, hoewel enkele ledeD zich kunnen ver eenigen met de strekking van het verzoek, voor kennisgeving aangenomen. 3 Aan de zangvereening „Vooruitgang zij ons streven" wordt een locaal der openb. school toegestaan tot het houden harer oefeningen. 4 Een verzoek van den Chr. Landarbeiders- bond tot voorziening in de werkeloosheid in den aanstaandeu winter, wordt voor kennisgeving aangenomen. 5 Naar aanleidiug van een verzoek der afd. „Schuttevaer" wordt besloten de geul in de baven te bakenen eu op deu kop van den west- haveudam een rood licht te plaatsen. Bij de herziening der haven- eu kadegelaen zullen een tweetal verzoeken dier vereeuiging daarop betrekking hebbende, nader wordeu be handeld. 6 Op een verzoek van Ged. Staten tot rioleering van enkele slooten, in verband met de sorg die het gemeentebestuur heeft voor de gezondheidstoestand der gemeentenareu, wordt Die1 ingegaan. 7 De raad besloot den verkoop langs de huizen aan de openbare wegeu van potlooden, papier en dergelijke te verbieden. ST-MAARTENSDIJK, 29 Oct. vm. 11 uur. Voorzitter de heer J. PoldermaD. Tegenwoordig 6 leden en de Secretaris. Afwezig de heer M. L. Koopman. Na lezing en onveranderde goedkeuring van de notnlen, brengt de voorzitter het schrijveu van Ged.] Staten ter tafel in zake de wederin voering van de jaarmarkt te Scherpeuisse, waar tegen bij de vergadering geene bezwaren bestaan en voor kennisgeving wordt aangenomen. De heer Hage geeft thans in overwegiug om te stemmen over die punten waarover in de vorige zitting de-stemmeu staakten. De voorz. zegt dat dit niet direct noodig is; de wét spreekt in dezen niet van de maar van eene volgende vergadering. Het meerendeel der leden geeft de voorkeur aan directe stemming. Aangaande het verzoek tot aanwijziug eener andere standplaats voor woonwagens dan het Boschje, zegt de voorz. dat de wet spreekt van de aanwijzing van een afgezonderd terrein en als zoodanig is de Oostvest niet de geschikte plaats; hij zou dan ook een ernstig bezwaar er tegen hebben dat daarin wijziging kwam. De heer Vroegop merkt op, dat juist het Boschje een bebouwd gedeelte is, waartegen wel degelijk bezwaren bestaan. Op de Oostvest zijo het allemaal schuren, zoodat daar niemand er hinder van heeft en van brandgevaar is nooit iets vernomen. Als men ze op de korte grint op de markt zou plaatsen dan zouden er ook, en met reden, tal vau bezwaren gemaakt worden, omdat meu het evenmin aangenaam zou vinden als in het Boschje. De voorz. zegt dat meu moet onderscheiden de gemeente-grond in privé eigendom ot een openbaar terrein. De heer Hage is bij de oorspronkelijke be spreking niet tegenwoordig geweest, maar hij meent, dat het Galgenwegje een beste plaats is. Het is wel waar dat het besluit reeds genomen is, maar dat is nog geen wet van Meden en Perzen eu men kan daarop terugkomen. De heer Vroegop zegt dat de woonwagenwet toch maar ter. halve wordt uitgovoerd. Jaren en jaren hebben de wagens op de Oostvest gestaan en in het Boschje i9 het geen plaats. De heer Kloet is er ook niet bij geweest toen deze zaak behandeld is, maar meent dat men best eenige maanden kau aanzien hoe het gaat, De heer Vroegop kan zich daarmede niet ver eenigen en is voor directe behandeling. Het is eenvoudig de kwestie dat men die wagens van achter zijn achterdeur wil weg hebben en dan komt het er niet op aan waar ze staan, al is het ook voor de deur van anderen. Over het gedane verzoek 9taken andermaal de stemmen, zoodat het beschouwd wordt als te zijn verworpen. Tegen de heeren Kloet, Quakkelaar en Groenewegevoor de overigen. De voorz. zegt dat als men nu in den ver volge een ander geschikt terrein kau aanwijzen, er dan voor te vinden is om het te wijzigen. De heer Vroegop ziet dit nooit meer veranderen. Het voorstel tot weder-invoering van het klokluiden wordt verworpen met 4 tegen 2 st., die der heeren Pripm en Kloet. II. Vervroegde aansluiting tot de waterleiding. De voorz. verklaart dat het niet zijne gewoonte is bij het houden eener rede toevlucht te nemen tot een blad papier. Voor dit punt evenwel heeft hij gemeend hiervan te kunnen afwijken. Bij een monoloog vergeet men in het vuur der rede wel eens iets pikants, men blijft ge woonweg aan de oppervlakte, terwijl het in de bedoeling ligt wat dieper te gaan. In de laatst gehouden vergadering staakten de stemmen over het punt verplichte aansluiting. Er werd evenwel aangenomen dat bij verplichte aansluiting, overleg zou worden voorgesteld tusschen B. eu W. en den raad van beheer. Bereids kan ik mededeelen, dat de gemeenten St-Annaland en Siavenisse, basloten tot verplichte aausluiting, niettegenstaande de oorspronkelijke oppositie daar sterk was. Hnlde breng ik aan die twee gemeenten, die begrijpen dat directe aansluiting groote voor deden mede brengt voor de ingezetenen. Doch ook het geheele bedrijf der Water leiding is er mede gebaat, in casn de gemeente- aandeelhoudster. Een plicht, een dure plicht rnsfc op U Mijne Heeren overeeukomstig de bepalingen, tot directe aansluiting te besluiten. Het Rijk immers verschaft de gelden voor de Waterleiding, doch deed dit natuurlijk niet, wanneer de verschillende gemeenteraden ge rechtigd waren, iu te trekken hun eertijds ge nomen besluit tot deelname iu het kapitaal 1 Op U rust de plicht de WaterleidiDg-Mij. zooveel mogelijk te steunen, en te breken met de idee om over 5 jaar tot verplichte aansluiting te komen. Onder de tegenwoordige omstandigheden, eu vooral de tegemoetkomende houdiug van Regeering en Waterleiding-eomité, is het ongerijmd te persisteeren bij, of vast te houden aan laat mij zeggen „onwil", waardoor waarlijk niet gediend zijn de belangen van die ingezetenen, die be reids, of zonder afwachting van het beoogde besluit tot aanleg ziju overgegaan, ook al zou het ge- reducerd tarief nog niet worden toegepast. Door dea Minister is vooral een tegemoet komende houdiug getoond, door gelegenheid te geven tot 15 November a.s. om toe te treden, waarvoor dau het verminderd tarief zal worden verkregen. Zooals te begrijpen is, gaat het niet aan, onder welke voorwaarden dan ook, tot wijziging der tarieven te besluiten. Deze vastgesteld zijnde, kan vermindering slechts in de toekomst plaats hebben, indien de aansluitingeu zoo groot mogelijk zijn. Aan de 70% moet worden vastgehouden en is als niterste termijn daarvoor gesteld 1 April a.s. Ik voor mij vind het een royaal ingenomen standpunt, om de 70% te doen gelden op een betrekkelijk zoolang uitgestelden datum. Wanneer de wil er is, komt men daar gemakkelijk. Zie naar de gemeeuten Poortvliet, Tholen, St-Annalaud, Stavenisse, terwijl Scherpenisse ook aardig bijdraait. Zooals in den aanhef is gezegd, is het Be- staur der Mij. loyaal genoeg, om met het ge meentebestuur na goedgunstig besluit, te over leggen eu ge kunt U er van verzekerd houden, dat het voor het belang van alle ingezetenen in het eiland een open oog heeft. Mijne Heeren 1 St-Maartensdijk is een der grootste gemeenten van het eiland. Wat is er een paar jaar geleden oiet geklaagd tijdens de droogte Wat een ellende is er doorgemaakt om drink water voor mensch en dier te bekomen? Was destijds ccn referendum uitgeschreven

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 3