IERSEKSCHE ERI THOOLSCHE COURANT No. 2013 Vrijdag 2 November 1923. V eertigste jaargang Eerste Blad. Firma J. M. C. POT Tholen Het Kabinet af. f33,385. GEMEENTERAAD. Dit blad verschijnt eiken Vrijdaga7ond. prijs pet kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,376, franco per post f 1,65 10 ct. diap. koalen. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17'/r ««nts. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abbonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Abonnementen op en advertentiën voor dit blad worden aangenomen te Stavenisse door J^W. H. F. BuIJze. te St-Maartensdijk door A. J. de Graaf, te St-Annaland door A. Goedegebuure Az. Jr. sci '58 Het gebrek aan ruimte wegens overvloed van stof deed ook bet Kameroverzicht als offer daar- ian Tallen. Inmiddels hebben de debatten over de Vloot wet geen nieuwe lichtpunten naar voren gebracht die aan de bestrijders het materiaal ontnam om ran houding te veranderen. Het resultaat is thans bekend. Als een wereld- gebeurtenis ging de tijding langs de draad dat de wet verworpen was. Nadat de algemeene beschouwingen en de replieken gesloten waren werden de artikelen van de wet alle zonder hoofdelijke stemmiug aangenomen, ook waarop amendementen waren ingediend, doch bereids werden ingetrokken. Bij do eindstemming steeg de spanning bij elke stem die werd uitgebracht, totdat werd aangekondigd dat zich 49 stemmen vóór en 50 daar tegen hadden verklaard, zoodat de wet verworpen was. r De beroering was voorbijde strijd was ge- streden. Reeds geruimen tijd was aan deze zaak teue belangwekkende aandacht gewijd, niet doordat een zekere partij er een buitengewone beweging voor op touw heeft gezet, maar omdat de finan- cieele consequenties die deze wet voor ons land meebracht niet te dragen waren. Do vlootwet was van de baan en tevens ook de regeering, want de minister-president heeftdnidelijk aangekondigd datbij eene verwerping van bet out- werp do regeering de leiding van 's lands zaken niet meer kon op zich nemen, collectief, noch individueel. j- Zoo heeft het Kabinet zijn ontslag aan de lfl Koningin aangeboden. Wat nu f is de vraag, die op veler lippen komt. Velerlei oplosaingen wolden aan de hand ge daan, tot zelfs Kamerontbinding, maar zoover zal bet wel niet komen. Want bij een Kamer votum in strijd met den weosch der regeering, kan eeu beroep op de kiezers worden gedaan in de veronderstelling, dat deze uitspraak eene meerderheid aan het kabinet zal bezorgen. En dat zou in bet gegeven geval hoogstwaarschijnlijk wel niet zoo zijn. Rechts, wordt beweerd, bezit, blijkens de uit spraak over de vlootwet, geen tn-erderheid meer iu de Kamer, maar dat is een niet vol te houden stelling. De stemming ging toch niet tegen het Kabinet, maar juist tegen de gevolgen van deze door te drijven wet. Een rechtscb kabinet, een gereconstrueerd, een linksche of eeu extra-parlementaire regeering. Wie zal het zeggen. Verschillende parlementaire personen en hoog waardigheidsbekleders zijn reeds door de Konin gin geraadpleegd, van welke besprekingen we het resultaat hebben af te wachten. zijn te Bochnm vier persooen gedood eu tal van anderen gekwetst bij bloedige relletjes. Dusseldorp is een droevig beeld van oproer en rebellie. Tal van winkels zijn niet alleen leeggeplunderd maar ook grootendeels vernield. Saksen geeft aan de rijksrogeeriug heel wat hoofdbrekens. De communistische leden van de regeering zouden in een oproep de bevolking hebben aangespoord tot daden van geweld en verzet tegen de rijksregeeriug. A's gevolg daar van heeft de Rijkskanselier den Saksiscben minister-presideot nilgenoodigd het aftreden van die landsregeeriug te bevordereD. Maar dr. Zeigoer weigerde dit, onder het motief dat zijn kabinet geen enkele onwettige daad bad bedreven. De circulaire waarop het ingrijpen van den rijkskanselier was gegrond, is niet onderteekeod door de communistische ministers, zoodat ze daarvoor niet verantwoor delijk kunnen gesteld worden. Toen bet kabinet niet genegen was vrijwillig heen te gaan, heeft de Rijkspresident Ebert ben eenvoudig uit hun ambt ontzet. Een voor Saksen benoemde rijkscommissaris beeft de ministers verzocht bet gegeveu bevel tot ontruiming der departementen op te volgen, waaraan werd voldaan met uitzondering van die van financiën die daarop door een olflcierspatrouiUe uit het ministerie werd verwijderd. Het laat zich begrijpen dat dit optreden uit Berlijn wat opschudding veroorzaakte. Ook in Duitscland is de stap van den Rijks president niet welgevallig aan de partijgenooteu. In eeu druk bezochte vergadering is eene motie aangeuocneo tot uitsluiting van President Ebertnit de partij op groDd van de inbreuk die zou gemaakt op de groudwettolijk verzekerde democratie en waarin tevens de eisch werd ge steld dat de sociaal-democratische ministers zich uit de rrgoering zonden terugtrekken, gepaard gaande met eene onmiddellijke voorbereiding der algemeene staking. BINNENLAND. In het vooruitzicht van de verhooging van het recht op thee, waardoor de invoer met 75 cent per kilogram zal stijgen, wordt ze nn al door sommige grossiers met een paar centen verhoogd. Komt de wet tot stand dan is bet gemakkelijk wat af te ronden naar boven en mag men aannemen dat een ons thee van 30 cent zonder blikken of blozen 40 zal wordeü. En dan komt het reeds voor, dat op aan vragen door de winkeliers slechts voor de helft wordt voldaan. Hst hamsteren zou op die wijze weer zijn intrede doen. Deze praktijken zullen wellicht in de koffie- wereld een gretige navolging vinden. BUITENLAND. de nijpende toestand in Dnitschlaod meer tot Frankrijk gaat doordringen, Alsof nu ook -é - o heeft Poincaré toegestemd in een nieuw voorstel van Engeland om eene commissie van des kundigen het scbadevergoedingsvraagstuk te doen herzien in verband met de capaciteit tot betalen door Duitschland. Baldwin had eerst de voelhorens in Amerika uitgestoken en Coolidge, de Dieuwe president wil wel mee helpen de chaotische toestand in Europa op te redderen, mits de geallieerden 't onder elkaar zelf eerst eens zijn. Frankrijk beeft dan zijne goedkenring gegeven mite aan die commissie niets verder dan een adviseerend mandaat wordt gegevea en dat zij benoemd wordt door de Commissie van herstel die ook weer bet laatste woord zal hebben. Dit wel is waar povere resultaat brengt niet temin weder eenige bewegiDg in het netelige vraagstuk, waaronder gansch Europa lijdt. De afscheidingsbeweging in de Roer wint wel niet aan kracht, maar geheel uit de wereld is ze toch ook niet. Te Duisbnrg hebben de separa tisten nog steeds het raadhuis bezet en is bet herhaaldelijk tot een treffen gekomen waarbij enkele dooden en vele gewonden vielen. Intusschen zijn broodoproeren en plunderingen van wiukels aan de orde van den dag. Te Essen zijn in een straatgevecht twee menscben om het leven gekomen. Te Gelsenkirehen loopt zells de voedselvoor ziening groot gevaar. Io andere iteden gaat het al niet beter. Zoo THOLEN, 2 November 1923. De aandachtige lezer zal eene kleine wijziging ontwaren iu het hoofd van ons blad. De ver melding der uitgave hebben we in overeen stemming gebracht met de werkelijkheid, daar onze courant inderdaad op Vrijdagavond het licht ziet. Het komt meermalen voor, dat ons advertentiën bereiken nadat het blad reeds is afgedrukt. Blijkbaar is men de meeoing toe gedaan dat die annonces, Vrijdagavond of Zaterdag ochtend aniveerende, nog voor opname vatbaarzijn doch dan is het voor dat nummer te laat. We hebben in verband met de tijdige toezending de liiuiet gesteld dat er tijd tot inzending ia tot des middags 12 nur. Deze week is oen bejaard wandelaar aan gevallen door een hond v»n een woonwagen bewoner, er moest zelfs nog geneeskundige hulp bij te pas komen. De vraag doet zich voor, of niet kan worden bevolen dat die honden vast gelegd worden, want wat eeDtnaal gebeurt, kan meer voorkomen, ook aan kinderen. Vorige week ia het drie-jarig zoootje van W. van den Berg in de Oudelandsche straat onder een paard geraakt en deerlijk gekwetst. Het zij ons vergund bij deze gelegenheid be voegden er op te wijzen dat het vrijwel onver antwoordelijk is om io de toch al niet te breede straten in draf te rijden, terwijl het verkeer er reeds zoo druk is. Dinsdagavond zijn door den Burgemeester eenige kalveren wegeDS verboden invoer in de provincie aangebonden. THOLEN. Vrijdagavond hield de Vereeni- ging „Volksonderwijs" in de zaal van Non Semper eene algemeene ledenvergadering die slechts matig bezocht was en aan den voorzitter, den heer J. Waverijn, de verzuchting ontlokte dat deze bijeenkomst op weinig belangstelling kon bogen, doch hetgeen ze met zoovele andere in onze gemeeüte gemeen had. Dit kon als troost gelden voor een inderdaad opmerkelijk absenteïsme op tal van vergaderingen, maar het is niettemin eeu schrale, waarmede dit euvel niet is gedekt. De ingekomen stukken, meest van zuiver intern belang voor de afdeeliog, werden voor keunisgeviug aangenomen. Bij een twerlal aodere werd laoger verwijld, namelijk de mededeeling van bet gemeentebe stuur dat afwijzend was beschikt op het verzoek tot het afstaan van grond ten behoeve van den bouw eener bewaarschool eo een blijkbaar daar mede in verband staand schrijven van een lid, dat deswege als zoodanig outslag nam en te gelijkertijd als contribuant voor de bewaarschool. Dit laatste sohrijveo gaf aanleiding tot de vraag of het geene overweging verdiende om den schrijver eeue nadere uiteenzetting te geven van het goed recht van het bestuor om te haD- delen zooals het deed iu oain de aanvraag aan het gemeentebestuur wijl op de alge meene vergadering van 9 Mei eeu ongelimiteerde volmacht was gegeven om al datgene te doen wat strekken kon in het belang dezer zaak. Uit dien huolde zag het bestuur .de Dood- zakelijkheid van zulk een nader schrijven niét in, te minder omdat het bij een evenluëele vraag om inlichtingen deze gaarne had verstekt. Thans deze mededeelingeu te geven aan iemand die geen lid meer is, achtte h> t bestuur buiten de logische lijn te liggen. De rekening eu verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd, met eeu batig saldo van ruim f 32. Als bestuurslid werd bij acclamatie herbe noemd de heer G. A. van Overbeeke en in de plaats van H. Russcher. die niet meer in aan merking wenschtc te komen, de heer J. Over beeke. die, na eenig beraad, deze keuze zich liet welgevallen. Het voorstel van het bestuur tol het houden van eeu bazaar of faocy fair ter versterking vau hel stichtingslouds voor een op te richten bewaarschool gaf aanleiding tot breede be schouwingen speciaal over de zaak zelve eu de houding die in den gemeenteraad was aangenomen Het onderhoud met Burg. en Welh, had geenszins doen verwachten dat hun voorstel zoo positief atwijzeud zou wezen het was inderdaad eene groote teleurstelling geweest, voorname lijk iu het licht vau de iudividuëele blootge legde opinie vau deszelfs leden. Immers, het bestuur was tot op zekere hoogte aangemoedigd tot den stap, dien het had ondernomen. Do verbouw der wouing san het hoofd der U. L. O. school had, in gedeeltelijke tegen spraak met wat dienaangaande ter raadszitting was ontkend, wel ter dege voorgezeten, maar het plau vau het bestuur van Volksonderwijs zou meer dan de helft der kosten minder ca zieh hebbeu gesleept. Het bestuur verheugde zich in de benoeming vau een raadslid tot lid san het bestnnr omdat er althans nu wat meer contact tusscheu het gemeentebestuur en deze actuëele zaak kan komen. Gcweuscht blijft 't intusschen den leden van den raad vau het groote belang dezer stichting en van den mureelen plicht die de gemeente dienaangaande beeft, te doen doordringen, nu het gemeentebestuur met de onttrekking van het gebouw aan zijne bestemming, tevens de school bad geanouleerd. Het particulier iuitiatief wilde nu ter hand nemen wat het gemeentebestuur had gealoopt, doch daartoe ia algemeeoe medewerking noodig, die, helaas nog niet was verworven. Om nn het fonds weder wat te versterken, zal thans, gelijk te voren gezegd, een faocy-fair worden georganiseerd, waartoe door de aanwe zigen alvast eenige zedelijke medewerking werd reeds voorgegaan, thans zullen alle aan deelhouders-gemeenten en eveneens Hal steren dat als abonné een speciaal contract sloot met de N. -V. van de goedkoopere tarieven kunnen profiteeren. Wij vernemen dat de aansluitingen zeer bevredigend zijn, vooral gezien dat er nog geen water is geleverd, sommige gemeenten 70 4 80% anderen minder doch ook goed te noemen gezien de vele regens en de modderboel die de menschen in huis krijgen en hun af schrikt thans bij zich te laten werken. Was voor eenige maanden de stemming niet altijd even sympathiek, dit alles is veranderd. Men begint nu hard naar het water te verlangen, doch begrijpelijk acht men het verstandig van de directie, te meer waar de regenbakken thans vol zijn, geen water te geven, voor de kinderziek ten van het bedrijf achter den rug zijn. 27 November opening van het bedrijf hetgeen zeer eenvoudig zal geschieden. Bezichtiging van de prise d' eau te Hal steren, koffietafel op Tholen waar de be roemde Tholensche bot voor het eerst ge kookt in leidingwater niet zal ontbreken, opening door den minister of door den Commissaris der Koningin op de markt te Tholen en daarna bezichtiging van den watertoren en onthulling van een gedenk steen memoreerende de opening van het bedrijf, stichters etc. De Tholensche waterleiding is vaak een smartekind genoemd, steeds waren de omstandigheden ongunstig doch de aloude Zeeuwsche woordenLuctor et Emergo zijn ook hier van toepassing. Raad van Beheer en Directie zien met vertrouwen de toekomst tegemoet, het zal op Tholen wel gaan want evenals op zoovele plaatsen gaat de burgerij thans ook medewerken. De waterleiding moge een zegen zijn voor de talrijke gezinnen die tot op heden slechts vies water tot hun beschikking hadden. Voor de huisvrouwen een dubbele zegen, want dit staat nu al vast, ze hebben 't stiekum geprobeerd ahet water is heer lijk zacht voor de wasch". Daardoor zal de waterleiding het hart der vrouwen stormenderhand veroveren en de vrouw gewonnen is veel, zoo niet al gewonnen. Dit comité zal zich eenige dames assumeeren, die weer zullen worden bijgestaan door een jonge-dames-comité, waarvan reeds meermalen en bij aodere gelegenheden de beste resultaten zijn gezien. Een fancy-fair is een weldadigheidsinstelling waar van alles en nog wat te koop wordt ge boden en welker artikelen gratia ter beschikking van het comité wordeu gesteld. Handwerkjes vormen veeltijds de hoofdschotel vau zoo'n menu, maar er zijn velerlei andere voorwerpen, die daartoe dienstig kunnen zijn. De zuivere op brengst wordt dan in het fonds gestort. Zulk een bazaar slaagt overal waar ze voor een nut tige zaak in het leven wordt geroepen. Er mag dua verwacht worden, dat dit hier even eens met succes zal plaats hebben De waterleiding op Tholen. Men schrijft ons Alliajacta estthans heeft ook de laatste gemeente op Tholen nl. Oud- Vossemeer dat een bolwerk was van het verzet tegen de directe aansluiting, gecapituleerd en heeft de meerderheid van den gemeente raad ingezien dat het een groot belang voor de gemeente is om van goedkoope tarieven te kunnen profiteeren. St-Maar tensdijk, Stavenisse en St-Annaland waren STAVENISSE. Daar er zich een vol doend aantal leerlingen aangemeld heeft, zal de. paaticuliere cursus voor vervolg- ondejwijs, uitgaande vanwege de Ouder commissie alhier aanvangen op Maandag 12 Nov. De lessen worden gegeven 4 avonden per week en wel op verzoek der ouders, door de heeren Oudesluijs en Buijze. POORTVLIET. Maandag jl. had een twee-jarig zoontje van A. G. alhier, het ongeluk in een tob met kokend water te vallen, hetwelk reeds Woensdag d.a.v. overleed. - POORTVLIET, Voor de vacant komende betrekking van gemeeBte-veldwachter hebben zich 147 jollicilanten aangemeld. Naar wij vernemen heeft de heer W. Carels ontalag genomen ala Secretaris-Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier. ST-PHILIPSLAND. Door deD beurtichipper J. A. v. d. V. is dezer dagen schade aange bracht aan de beschoeiing van de haven. Een vlnedpaal en de hording zijn vernield. De schade zal door den schipper betaald worden. In deze gemeente zijn door de politie negen bekenringen gedaan wegens overtreding der IJkwet. ST-ANNALAND. De landstormsoldaat J. Kurvink is bevorderd tot korporaal. OUD-VOSSEMEER. Door deo ondernemer van deu antobnsdienst St-AnnalandOud-Vosse meerBergen op Zoom is een tweede rijtuig in gebruik gesteld, zoodat ooder alle omstandig heden in den dienst zal kunnen voorzieu worden. Naar men ons meldt is thans ook de Ned. Herv. Kerk, alhier aangesloteo bij den Raad van Beheer. ST-MAARTENSDIJK. De in deze ge meente gehouden collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft opgebracht OUD-VOSSEMEIiK. 31 October 1923. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening van de vergadering worden de norulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ter tafel komen de ingekomen slokken welke voor kennisgeving worden aangenomen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1