f 'burgerij en arbeiders naar beneden moeten, maar als het ie zooals Krijg r zegt, dan zou spr. die sprong ook te groot noemen. Burg. en Weth. kunnen ter verdediging van dezen post wijzen op het verschil tu?schen rijks- en gemeente-ambtenaren. Eerstgenoemd u hebben een constanten arbeid, waarbij is voorgeschreven het begin en het einde van den werktijd en waarvan ze zelf geen duimbreed afwijken. Met de gemeeDte-ambteuaren is dat heel anders eu uit dien hoofde het toegekend salaris volkomen gewettigd. In Tholen waar van de hoogere inkomens 10 in de gemeentekas vloeit, bestaat noch tans het premievrij pensioen, lu groote plaatsen evenzeer, zoodat Burg. eu Weth. zich verant woord achten met het behoud van dezen post zoolang niemand kan aantoonen dat het verhaal hier noodzakelijk zou zijn. Van de salarissen der rijksambtenaren kan nog een stukje afals het trakteineut met 100 verhoogd is, dan kan men het met EO ver lagen. Zien we op het onderwijs dan werd in 1914 daarvoor Uitgetrokken f4400 en in 1923 f 14000. Nu is dit niet een kwestie van mis gunnen, maar enkel om cijfers te laten zien, in plaats van den schijn eeuer oratie pro domo. De heerCarels zegt dat er ouder de gemeente ambtenaren ook wel zijn wier salaris met 100% is verhoogd. En waar ieder een veer laat vallen is zijn voorstel het uitvloeisel van een aandrang daartoe, niet uit het oogpunt van een persoon lijk belaDg, want daar gaat het niet ombi zit hier niet om iemand te behagen, noch om iemand te mishagen, maar alleen om het alge meen belang te dienen, Intusachen komt dieüs voorstel, als niet onder steund wordende, niet in beraadslaging. 5. Brandbluschmiddelen f200. De heer Carels wil nu een anderen kant uit gaan en vraagt of de brandspuiten in zulk een voldoenden staat zijn, dat zij bij eventuëelen brand behoorlijke tegenweer kunnen bieden, eu of de geraamde post niet te laag is om deze in etn goeden toestand te brengeo. Dp heer Krijger kan er zich mee vereenigen dat dit bedrag wordt verhoogd. De hser Eleubaas herinnert er aan dat dezen zomer is verklaard dat dbor middel der water leiding een brand wel kan worden gebluscht, maar buiten de kom heeft men toch de spuit noodig. De voorzitter zegt dat meermalen deze zaak besproken is en er zelfs vergaderingen aan zijn gewijd, maar dat men niet den weg is opgegaan die was uitgestippeld. Op de landbouwtentoon stelling te Tholen hebben we eeu snelbiusch- apparaat iu werking gezien dat inderdaad wel niet ongunstig was, maar waarbij men toch niet tot aanschaffing is overgegaan. Nu weer zal binnenkort op initiatief van den Commis saris te Middelburg eene vergadering worden gehouden van burgemeesters in welke de com mandant van de Haagsche brandweer eene uit eenzetting geren zal van deze zaak te plat- tenlaode. Wel is jammer dat er in dezen geen onderlinge samenwerking van gemeenten is die sou kunnen leiden tot een doeltreffende brand weer. Borg. eu Weth. geven in overweging de post op de begrooting te laten omdat men niet de zekerheid heeft dat men meer noodig heelt. De eene spuit is 100 jaar oud en van de andere weet men het niet. De capaciteit eu de con structie iu hun tijd waren zeer goed, maar nu acht men zè uiet meer overeenkomstig de eischcn van dezen tijd. Ken eveutueele aaukoop van een nieuwe braudspoit is volgens de nieuwe administratieve voorschriiten uit de gewoae middelen niet meer mogelijk, zoodat we die op deze begrooting en onder dezeu post toch niet zouden kunnen brengen. De heer Carels acht het een precaire toe stand voor verzekerde perceelen al* de assu rantie-maatschappij bij brand gfcen schade zou vergoeden indien door de gemeente niet de nocd^ge maatregelen mochten zijn getroffeu tegen het keeren van brand. 6. Straten en pleinen f 400. Wat de heer Carels te dezen aanzien heeft te zeggen berust niet op eigen trvariug maar heeft hij van hooreu zeggen, immers het alge meen praatje gaat, dat de bestrating van den weg bij deu wagenmaker van Nieuwenhuijzen geheel buiten deu raad om gaat. Eu om te voorkomeu dat de ra>d bij dergelijke getallen 'zon uitgeschakeld kunnen worden, stelt hij ?0or om dezen post met f 100 te verminderen. De voorzitter-zegt dat praatjes over willekeur, waarvan iutusscheu uiets waar is, geen grond slag van eene serieuze behandeling van zaken kunnen uitmaken. Het is trouwens een herstel- po*t door den raad toegestaan. De hoer CarelsMh. de voorz., Kunt U mij de verzekering geven dat de raad in dezeu ge kend is De voorz. weuscht aan de gedane mededee- ling geeu nadere toevoegiog te geven. De heer Carels zou 't dan aan de toenmalige raalsledeu individueel willen vragen. De heer Krijger erkeut dat de raad er in gekend is, en toestemming tot de uitvoering heeft gegeven als er bij deu polder geen be zwaren bestonden, 7. Huur huizen der gemeente. De heer Carels acht de huor der woning vaD deu Secretaris f 24b te laag ej stelt voor, die te brengen op f 300. Burg. en Weth. hebben zich ook hierover rusfg beraden. Het huis door den Secretaris bewoond moet hij, joridisch, verlaten als de gemeente dit verlangt, waar hem is toegestaan het te bewonen, zoolang de gemeente het niet noodig heeft. Met den verbouw van het raadhuis is deze woning bestemd vorr een gemeentegenees heer, ze is dus niet te beschouwen als een ambtswoning voor deu Secretaris. Er is go?u tuin aan, geeu stuk grond zelfs dat een tuin kan genoemd worden, voorts bestaat het uit een half onderhuis eo een bovenwoning, zoodat er geen termen bestaan oai de huur, die destijds aanzienlijk is verhoogd, andermaal te verhoogen, to minder omdat de bewoning zoodanig geschiedt dat de gemeente er geep nade. I van heelt. De heer Carels vraagt of Burg. en Weth. van oordeel ziju dat de gemeente voldoende rente vau het stichtingskapitaal heeft. De voorz. zegt, dat do voor deze stichting aangegane leer.iug bijna is afgelost en dus daar van weinig meer op de begrooting drukt. Voorts beschouwt (ene geiueeute zulk een bouw als een geheel, waarvan het eene deel dient als secre tarie; het andere als raadzaal, die daareuboven nog wordt gebruikt door het waterschap, en eindelijk als woning zooals reeds gezegd, zonder dat eeu bepaalde verhuring heelt voorgezeten. De heer Carels merkt op dat eeu gewoon huiseigenaar niet alzoo rekent die vraagt uit sluitend een huur die een voldoende reate garan deert. Hij heeft ook het twijfelachtig genoegen gehad dit huis, vóór den verboaw te bewonen, maar heeft toen niet ervaren dat de tnin niets waard was, integendeel haalde hij er zooveel groente uit, dat l^j voor een geheel jaar geuoeg had. Het voorstel tot verhooging der huur wordt niet ondersteund en komt alzoo uiet verder in bespreking. 8. Schoolgelden f 300. De heer Carels meent dat deze post voor het openbaar onderwijs aanzienlijk meer zal kunnen opbrengen dan f 200, lettende op de klachten dat er zelfs iemand die nog onderstand van de gemeente had genoten nog f 2.10 per 3 maanden moest betalen. Als nn Burg. en Weth. zoo matig ramen, dan komt hij tot de conclusie dat er eeue andere regeling is getroffen. De heer Krijger z^gt dat deze week de schat ting der inkomstenbelasting is geschied en dat de inkomsteu zoo gering bleken, dat het school geld nog wel met f 100 zal verminderen. De voorz. deelt mede dat voor het opeubaar onderwijs f 200 en voor het bijzonder f 100 is geraamd, waarvan de ontvangsten in 1922 t 226 en f 117.45 waren. Maar ze zullen nog belang rijk lager worden nu uiet naar het werkelijk maar naar liet belastbaar inkomen wordt aange slagen, zoodat een zeer belangrijk gedeelte geen schoolgeld meer betalen zal. De heer Carels constateert dat er dan toch een andere methode van heffing is, al betreurt hij dat de lagere klassen nog niet zoo min mogelijk worden getroffeu. Het volksonderwijs mag men zeker niet te zwaar belasten. De voorzitter zegt dat niet Burg. en Weth. een andere wijze van heffing toepassen, maar dat de wet deze voorschrijft. De heer Carels verheugt er zich in zooverre ir, dat de minister van zijue dwaliug des geestes is teruggekeerd. 9. Bijdrage kosten R. H. B. S. De heer Carels informeert naar de verhoogde post van f 149 tot f 1400. De voorzitter zegt dat vaa Sepl. tot 31 Dec. voor een leerling die de R. H. B. 8. te Zietikzee bezoekt f149 verschuldigd is, dat wordt^ per jaar f 450 ook die te Bergen op Zoom wordt door twee leerlingen bezocht. B. en W. raamden dat ook op f 450 elk, plus iets onvoorzien wordt f 1400. De heer Cartlsdat wordt dan een ruïne voor een gemeente. De heer Krijgerdat wordt het zeker. Zon 't niet mogelijk zijn om bij Ged. Staten er eens op aau te dringen om hierin wijziging te krijgen. De voorzitter zegt dat de wet van 20 Mei 1922 deze uitgaaf aau de gemeente oplegt. Nu ligt het uiet rechtstreeks op den weg eener ge meente, maar op dien der vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten om dezen weusch onder de aandacht van den minister te brengen. 10. Subsidie openb, middelen van vervoer. De heer Carels acht het geweuscht den onder nemer van de autobnsdieust, wien een gemeen telijk sabsidie vau f 300 wordt toegekend, te wijzen op de verplichting om op de passagiers te wachleo, ook als zij per tram worden aan gevoerd. De heer Krijger deelt e n geval mee, waarbij de bns niet op de aankomst van de tram wachtte. De heer E. vau der Slikke zegt, dat de bus nu wacht, terwijl men zelfs het recht heeft als zij vóór deu aangegeven tijd is vertrokken, op kosleu vau den ondernemer een rijtuig te nemen. De voorzitter merkt op, dat de gemeenten in dezen een zeer bescheiden functie uitoefenen, want het zijn eigenlijk Ged. Staten die door het belangrijk provinciaal subsidie toezicht heb ben, Nu is het wreed te ervaren als men aan komt en de bus is vertrokken, maar deze dienst is ingericht op het belang der passahiers en niet op die van de tram, waarmee men eens deels een uur te vroeg of anders precies te laat komt. 11. Bij de inkomsten betoogt de heer Carels de wenschelijkheid om de opcenteu op de per- soneele belasting weer geheel of gedeeltelijk te heffen en stelt voor 25 opcenten daarop te leggeD. De neer Krijger is uiet alleen voor deze op centen maar ook voor die op de vermogensbe lasting, maar met het oog op den overgang van het Weezen-Armbestuur uaar de gemeente zou hij eerst de uitkomsten voor de gemeente daar van willen afwachten. Burg. en Weth. hebben een ontwerp-begroo- ting ingediend die klopt, en de belastingen gaan naar beneden, zoodat er geen enkele reden is om een nieuwe belasting te gaau heffen. De heer Carels heeft geeu ander doel dan de hoofdei, omslag nog verder te kunnen doen dalen. Het voorstel komt, als niet wordende onder steund, niet verder in bohandeling. De begrooting, iu stemming gebracht, wordt vastgesteld iu ontvangen uitgaaf op f57.713.00V2 mrt 6 tegen 1 st., die van den heer Carels. De heer Carels richt daarop tot Burg. en Weth. zijue interpellatie. In deu loop van den zomer ziju ten behoeve der gemeente door Burg. en Weth. twee kachels aangeschaft bij eene firma te Bergen op Zoom. Hij oordeelt het niet weuschelijk dat zoo iets op deze wijze verder plaats heeft. Een smid hier ter plaatse zou dezelfde kachels voor dezelfde som hebben kunnen leveren, waarbij de gemeente dit voordeel heeft, dat voof de provisie die de leverancier vau den fabrikant geniet, hij meent 10 bovendien nog de gratis plaatsing is inbegrepen. Hij vraagt mitsdien of Burg. en Welh. de absolute zekerheid kunnen geven dat iets der gelijks niet meer zal voorkomen. De voorzitter zegt dat Borg. en Weth. deze zaak nader onder de oogeu zullen zien. Bij voorbaat kan hij tneedeeler, dat het college rekening zal blijven honden met de belangen der gemeente, doch wenscht zich nu niet uit te laten over de wijze waarop B. en W. dat belang zullen dienen. De heer Carels merkt op dat dan de belaDgen van de ingezetenen, waarbij ook zij iets kunnen verdienen, wordt over het hoofd gezien en stelt eene motie voor, waarbij de raad eene dergelijke handelwijze betreurt en de wenschelijkheid uit spreekt dat voortaan met die belangen zal reke ning worden gehouden. Deze motie, die niet wordt ondersteund, maakt geen punt van beraadslaging uit, waarop de vergaderiug wordt gesloten. ST-ANNALAND, 25 Oct. vin. 11 uur. Voorzitter de heer C. P. M. W. Hanssens. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Na lezing en onveranderde goedkeuring der no tulen, wordt mededeeliug gedaan van de navolgende ingekomen stukken, als 19%8°edSekeilrde Wij"sing der 6emeent®begrooling b. schrijven van Burg. eu Weth. dat Ged. Staten de jaarwedde en de pensioensgrondslag voor den kouringsveearts voor den kring der gemeenten tot uitvoering vau den vleeschkeuringsdienst hebben goedgekeurd. c. brief van den minister van binnenlandsche zaken dat bij hem geen bezwaar bestaat tot heffing van schoolgelden, om de grens waarop geen schoolgeld wordt geheven lager wordt gesteld dan die waarop vol gens het belastbaar inkomen moet worden geheven. d. brief van den minis'or van arbeid dat inzake de bouwpremie de nog beschikbare middelen toelaten oin alleen die aanvragen in overweging te nemen welke vóór 1 November het departement hebben bereikt. Aanvragen die na 31 October zullen inko men, worden ter zijde gelegd. De voorzitter zegt dat St-Annaland over 1921 f9520 en over 1922 f8480, totaal f18000 heeft gonoten. e. brief van den minister van ouderwijs dat aan doze gemeente krachlens de lager oudorwijswet de lijksvergoeding in de kosten van het vervolgonder wijs ovpr 1922/23 is bepaald op f 560. f schrijven van de N. V. waterleiding Mij. Tholen dat met het aanleggen der dienstleidingen is aan gevangen en gerekend wordt op een totstandkoming van 125 aansluitingen per week. De voorzitter voegt er aan toe dat reeds 160 leidingen zijn aangesloten. Alle stukkon worden voor kennisgeving aange nomen. g. Nog is ingekomen een missive van Ged. Staton tot weder invoering dor jaarmarkt ie Scherpenisse. Gemeentebesturen die bezwaren hebben, kunnen deze vóór 28 Nor. kenbaar maken. De voorzitter zegt dat dit schrijven eerst heden morgen is ontvangea en alzoo nog niet bij Burg. en Welh. is behandeld en dus ook geen voorstel deswege kan worden gedaan. De heer Goedegebuure vraagt of het om deze redenen niet kan worden aangehouden. De voorzitterZeker kan dat, maar omdat er meesttijds geen bezwaren zyn en vóór 28 Nov. eene beslissing behoort te worden genomen, terwijl hij niet weet, of er vóór dien tijd eene vergadering zal gehouden worden, zou in dit geval wel een speciale zitting noodig zijn. De heer Goedegebuure Er wordt toch gevraagd of er bezwaren zijn en die heeft hij juist. Liever zag hij dat het geeu kermis was. Want is het kermis dan wordt de gelegenheid oponge»teld dat er van hier naar toe _gaan. Hij kan zich niet begrijpen hoe men er toe komt om pas een kermis af te schaffen en dan weer opnieuw in te voeren. De heeren Van Hout en Hoijboer sluiten zich bij dat bezwaar aaD. De overige leden brengen gcene bezwaren ter tafel. II. Verzoek van mej. E. S. Versprille om haar zoo spoedig mogelijk eervol ontslag to willen ver- leenen als onderwijzeres aan de openb. lagere school. Tevens wordt overgelegd een geneeskundig attest waaruit blykt dat zy om gezondheidsredenen het onderwijs verlaat. De voorzitter zegt dat adressante gedurende den korten tyd dat zij aan de school is werkzaam ge weest, zeer goed heeft voldaan, weshalve Burg. en Weth. voorstellen haar eervol ontslag te vorleenen niet ingang van 1 October jl., onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. III. Subsidie Ambachtsavondschool. Het bestuur dier school verzoekt een subsidie uit de gemeentekas overeenkomstig do bepalingen der wet op het nijverheidsonderwijs, waaraan thans door 8 leerlingen wordt deelgenomen. Het verzoek wordt aangehouden tot een finale rekening over 1922 zal zijn ontvangen. IV. Opheffing cursus vervolgonderwijs. De voorzitter zegt dat in de vorige vergadering de raad heeft besloten tot voortzetting van het vervolgonderwijs mits daaraan minstens 6 leerlingen zouden deelnemen, terwijl het honorarium f 1. per lesuur zou bedragen. Borg. en Weth. hebben intusschen deze zaak nader onder de oogen gezien en het is hun voorgekomen dat deze carsus niet vervolgonderwijs kan heeten omdat ze dan ook volgens de wet moet worden ingericht en in min stens vier verplichte vakken onderwijs zoudeu moeten doen geven. Noemen we haar Avondschool, dan valt ze bui'en het kader der wet. De inspecteur gelooft, desgevraagd, ook, dat dit onderwijs op-deze wijze kan gegeven worden. Doch van andere zijde wordt ten «tellig8te beweerd, dal, welken naam men oo aan zalk een cursus geeft, zij ten allen tijde overeenstemming met de wet moet wezen. In tegen stelling met onze bedoeling om 90 uren les te gevei ee zal dit minstens 150 moeten zijn, terwijl een mini an< mum van 6 leerlingen te gering is en dit voor elk tat cursus 15 dient te wezen wil zij waardevol ziji Ook is de belooning te weinig. Van do f 2.worii wel wat afgedaan, maar het blijft dan bepaald f 1.50 per lesuur en 125 voor het hoofdschap. Voo onze gemeente zouden de kosten f500 beloopen deze groote som vinden Burg. en Weth. niet g( evenredigd aan het nut, waarvan ze overigens to zeerste doordrongen zijn. De heer Heijboer acht het niet mogelijk dat voo elke cursus 15 leerlingen kunnen worden vorkregen zou dat wel het geval wezen, dan zou 't zin hebbet De voorzitterIn evenredigheid tot het kiudereo aantal zou de cursus der Bijz. school 10 kunnei bedragen, dos samen 25, maar ook dat getal i| faa volgens de indruk der hoofden, niet te bereiken. De heer Elenbaa9 gelooft dat ook niet stold als er eens 25 zouden zijn. De voorzitterDat zon kunnen blijken uit ee opgave en uit een aandrang der ouders, en dan ka anl D an at< urn maar ge|)0€ rol alt iss tegen het volgend jaar de cursus altijd gegevei t worden. 'l De heer Goedegebuure meent dat elders ook w« eens het idee vau oudercommissie en die van toe zicht wordt gevraagd. De voorzitter heeft de leden dier commissie individueel afgevraagd wat zij ervan dachten doek bun aller antwoord was, dat men niet tot het ver eischte getal zou kunnen komen was het minimun op 12 gesteld, dan zouden zy het toejuichen. Met algemeene stemmen wordt tot opheffing be p h sloten. V, De begrootingen voor den gemeentedienst ei flbï het Weezen-Armbestuur hebben aan de coramis>ie van onderzoek geen aanleiding gegeven tot op- o aanmerkingen en werden vastgesteld tot de cijfer van f 58.651.221/2 en f 9.667.23 in ontvang uitgaaf. Daarna wordt de vergadering gesloten. oe; 1 jw rns O |tee aar erd teil: THOLEN, 26 October 1923. Woensdagavond hield de vereeniging „Doo p OefeniDg Volmaakter" het z.g.n. Klein Nut hare algemeene vergadering die door 22 ledct werd bijgewoond, eene opkomst waarover he bestuur bij moDde van zijn voorzitter, de heei Sr W. Moelker, zijne groote tevredenheid uitsprak eh0 De rekeuing, geferivieerd door de hh. Engel vaart en De Haan en aauwijzende een batig D0"ri 'saldo van f 80,24, werd goedgekeurd mede onde dankzegging aan dhr. M. J. Hoek, die eene vordering doteerde, waardoor dit 6aldo was ver kregen. In het reglement werd eene wijziging gebracht waardoor thans niet alleen de voorzitter, secre taris en penningm., maar ook de overige ledea van het bestuur bij periodieke aftreding, terstomi herkiesbaar znllen zijn. Als bestuurslid werd herkozen dhr W. Moelkei die onder dankzegging deze herbenoeming wedei aanvaardde, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van dhr. W. de Korte werd be noemd dhr M. Cornelisse, die zich ook deze keuze liet welgevallen. Bij de bespreking over een te houden soirée deelde de voorz. mede, dat de rederijkerskamer „Cats" weder hare welwillende medewerking had toegezegd. Daar het bij plaatselijke verordening verboden is om op Christelijke feestdagen open bare vermakelijkheden te geven, zal deze uit voering Diet op den tweeden Kerstdag maar io die week, 27 of 28 December worden gegeven. Elke aaDgeweode poging om ter bevoegder plaatse de overtuiging te wekkeD, dat op dergelijke dagen Bergen profiteert van deze kortzichtigheid, hebben niet mogen baten en men heeft zich teu slotte bij den wil der meerderheid neder te leggen. Met een enkel woord werd gewezen op hel mooie lnstrum dat de vereeniging hoopt te vieren daar het 3 Maart a.s. 75 jaar zal zijn geleden dat het is opgericht, waaraan in eene volgende speciale vergadering de noodige aandacht zal worden gewijd oro dit feit met een belangrijke uitvoering te gedenken. Opheffing Kantongerecht. Tholen. Reeds gernimen tijd loopen geruchten over de opheffing van het Kantongerecht alhier, Deze geruchten schijnen van grond ontbloot te zijn; wel heeft meu van zekere rijde pogingen aangewend om tot die opheffing te komen, doch van officieele zijde wordt ons de mededeeling gedaan, dat deze gerachten onwaar zijn. Het Kantongerecht blijft hier gevestigd. Geslaagd voor het voorloopig machinisten examen te 's Gravenhage S. Berrevoets alhier. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn: Binnenland. (Briefkaarten.) Odile Godefroid, Fontain Maloune. Binnenland (Brieven) (geen naam geadresseerde) Spanjaardatraat 70 Middelburg. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermeldeD, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewensebt alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer - te voorzien. Woensdagmiddag passeerde hier het aak schip Adriaua Dirkje komende van Oud-Vosse- rneer en geladen met bieten voor de Coöp. fabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom, waarover ervaren vaklui een zwaar hoofd hadden. En terecht, want nauwelijks was het bniteD, of op de hoogte vau het Noordland sloeg het vaartuig vol water en wa9 in zinkenden toestand, toen een sleep boot het schip op het Noordland kon breugen, alwaar het later is overgeladen. De bemanning kwam met den schrik vrij en die van de sleepboot verdient een woord van hulde om hun kranige houding. est er leei ew« effi ide issi ITSI cht Oi 24

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2